waalwijkse en UnqstRaatse counant KAATSHEUVEL SPAREN 119.- EL-MIOR 1 m r Weer een bijzondere aanbieding van Kalter! J 3V4°/o P. v. Rooij POLYTOP-SHIRT MET EXTRA- STERKE BOORD EN MANCHETTEN 15.90 EN 17.90 HOENDERVANGERS VRIJDAG 10 MAART 1961 83e JAARGANG No. 20 25-jarig kloosterjubileum. Od 19 maart a.s. zal het 25 jaar «aiprlpn dat Broeder Koen- in dienst bij de paters van Familie, zijn gelolte af- 'ïcder Koenraad kwam in twnlier 1934 als postulant te sept vkprk bij Goirle en bleef fna zijn geloi te-aflegging op io maart 1936. Met alie andere s moest hij br, het mt- gfflvan de ooriog moest hij bij m 1940 Frankrijk vlucliten, niam vrij spoedig naar kunnen zijn. We hopen later met nadere bijzonderheden over de rit te kunnen komen. Volk suni versiteit De bekende Brabantse auteur Antoon Coolen komt vrijdag 10 maart in de Levensschool voor de deelnemers aan de Volksuni versiteit in de serie „Waardevol le vrijetijdsbesteding" spreken over het onderwerp „de macht van het verhaal". Aanvang zoals gebruikelijk om 8 uur precies. 1947 naar het linvkerkAerugkeren. Korte tijd bleef hü in de Missieprocure le Tilburg, werd m ui«iehuis St. Ante Si overgeplaatst, om 7 jaar er in 1954, weer naar Nieuw- kerk' overgeplaatst u" i -.-nru en kennis te worden, ETr hij met veel zorg ei fln zaken zorgt voor alles wat gde boerderij te maken heeft. KVP-best uur. De heer J. A. M. Beijnen tot Ja kort lid van het lanueiijk ir der KVP-jongeren, is ge inen tot bestuurslid van de KVP-Statenkring Tilburg. Jaarvergadering Automobielclub „Kaatsheuvel Maandag 6 maart 1.1. heeft de Automobielclub „Kaatsheuvel haar jaarvergadering gehouden het clubhuis Hotel Luphoma. Door goedkeuring van de sta- Un en huishoudelijk reglement is het nu mogelijk om de konink lijke goedkeuring aan te vragen, ter versteviging van de machts- p0De'A C. Kaatsheuvel heeft een zeer actief jaar achter de rug, want builen de clubcompetitie om heeft zij nog haar medewer- king verleend uhii de DiUDcint Grensrit, de Turfschiprit, de Ef- tcling-Sprookjesrit, de Concor- dia-Feestrit, de Bosch- en Dum- riten de Apollo-feestrit. Het bestuur heeft besloten dit jaar geen clubcompetitie, te ver rijden, maar wel een aantal club- ritten van diverse aard en ook haar medewerking te verlenen aan de Brabant Grensrit op 25 en 26 maart, waarvan de start, de rust en de finish op de Efteling is, en eveneens aan de Turfschip- rit. Ook de Efteling Sprookjesnt staat dit jaar weer op t program ma. Deze zal worden verreden op 22 april a.s. Als voornaamste punt stond op de agenda verkiezing van het bestuur'. Aangezien op de jaar vergadering de statuten moesten worden goedgekeurd, was geheel het bestuur demissionnair. Het .gehele bestuur had zich herkies- Bureau Jan Tuerlings baar gesteld en als nieuwe kan didaat had zich voorgedragen de heer C. Schoenmakers. De uitslag van de stemming was als volgt: Voorzitter: W. Soeterboeksecretaris: P. Bors ten; penningmeester: J. Vloe- mans; commissarissen: J. Salet en L. Ververs. De Sporlejommis- sie door dit bestuur benoemd, bestaat uit de heren: P. Vloe- mans, J. Moonen, B. de Wijs, W. Musters, C. v. d. Ven en H. v. Dun. Wij wensen de nog jeugdige A. C. Kaatsheuvel voor de toekomst alle goeds toe. Efteling-Sprookjesrit Reeds enige tijd is het werk comité druk bezig met de voor bereidingen voor de Efteling- Sprookjesrit. Naar we vernemen js de datum, waarop dit jaar- bjks autosportevenement zal worden gehouden, bereids be paald op zaterdag 22 april. De start vindt zoals gebruikelijk plaats op het parkeerterrein van de Efteling 's namiddags om 2 u. Reeds vele liefhebbers van de autosport hebben het genoegen gehad deze jaarlijkse rit mee te maken en hebben daaraan de aangenaamste herinneringen, ongetwijfeld zullen deze ook nu weer bovengenoemde datum re serveren om van de partij te Met een spaarrekening bij de NHM bouwt u aan uw welvaart. Over uw spaarsaldo tot maximum f 30.000.- ontvangt u een rente van Zonder opzegtermijn kunt u effecten kopen en be lastingaanslagen in ter mijnen laten betalen. U spaart veilig, u spaart voordelig bij de NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Jeugdige inbrekers op heterdaad betrapt. Politie stond te wachten. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de plaatselijke rijks politie een tweetal jeugdige in brekers in de kraag weten te grij pen op het moment dat ze bezig waren hun slag te slaan. De politie had er namelijk de lucht van gekregen, dat in deze nacht zou worden ingebroken bij de sigarenwinkelier M. tegenover de R.K. kerk in de parochie Bern- dijk, zodat tijdig enkele mannet jes in de nabijheid werden gepos teerd. Omstreeks 2 uur vervoeg den zich een tweetal personen aan de achterzijde van genoem de woning, waar zij een ruit ver braken en naar binnen klommen. Op dat moment hadden de poli tiemannen gewacht, die nu in ac tie konden komen en de verbou wereerde insluipers in de kraag konden grijpen. Het bleken de 17-jarige P. v. W. uit Kaatsheu vel en de 18-jarige P. uit Waal wijk te zijn. Tijdens het later op 't politie bureau volgende verhoor kwam aan het licht, dat v. W. nog meer op z'n kerfstok had. De inbraak in de Leonardusschool in Bern- dijk in de nacht van 21 of 22 fe bruari, waarbij men buiten een beetje rookwaar niets van zijn gading kon vinden, was ook zijn werk geweest, ditmaal in samen werking met de 18-jarige v. V. uit Waalwijk. Op 24 februari bleek v. W. in gezelschap van de 16-jarige C. K. en de 20-jarige F. H„ beiden uit Waalwijk, te heb ben ingebroken bij de alleen wo nende N. de V. in de Akkerstraat. Hier werd alleen een draagbare radio ontvreemd, terwijl een si- garendoosje, waarin enkele bank biljetten, over het hoofd werd gezien. De jongelui zullen voor de Of ficier van Justitie worden geleid. Aanryding. Maandagmorgen omstreeks 9 uur kwam de maatschappelijk werkster mej. M. ter hoogte van 't postkantoor in de Hoofdstraat met haar scooter in botsing met de wielrijder v. G. Deze laatste stak ter plaatse de straat over, nadat hij eerst het achterop ko mende verkeer had laten passe ren. De tegemoet komende scoo terberijdster kon hem niet meer ontwijken, maakte daarbij een tuimeling en kwam met haar hoofd op de straat terecht. Even als bij de wielrijder, die er ook niet zonder kleerscheuren af kwam, bleken de kwetsuren ach teraf gelukkig nog mee te vallen. De scooter werd licht beschadigd, doch het rijwiel was vrijwel on bruikbaar geworden. Autobotsing. Op de Udenhoutseweg tussen de verkeersweg Tilburg-'s-Bosch en de spoorlijn Den Bosch vond zaterdagavond een verkeersonge val plaats, waarbij een drietal jongelui uit Kaatsheuvel waren betrokken. Een personenwagen, bestuurd door de 19-jarige T. v. d. A., vloog door vermoedelijk te grote snelheid uit de bocht en reed tegen een boom. De bestuur der werd licht gewond evenals de naast hem zittende 20-jarige A. B. Voor de 20-jarige H. de M., die achterin zat, liep de botsing minder gunstig af. Zwaar ge wond moest hij naar het zieken huis te Tilburg worden overge bracht. Gezien de ravage aan de auto, die aan de voorzijde geheel werd vernield, mag het'een wonder he ten, dat de beide anderen er nog zo goed zijn afgekomen. Agenda Apollo-theater; zaterdag 11 maart 8 uur: „Sicherheitsdienst contra Canaris", 18 jaar. Gildenbond: zaterdag 11 maart 7.30 uur: dansen Zaal Smit: zondag 12 maart, 7.30 uur: dansen. Levensschool: vrijdag 10 maart 8 uur: Volksuniversiteit. Efteling: zondag 12 maart, 12 uur, voetbal BerkdijkVelocitas 12 uur, idem, DESK 3Reusel Sport 2. Biljart-programma Competitie 2e klas: zaterdag 11 maart: Ons GenoegenHGL 3 maandag 13 maart: De Dreef 2— Nooit Volleerd; Poedelvrees— Euphonia 2; HGL 2-Pommerans; Kampioensronde: maandag 1 o maart EuphoniaKOT; Altijd RaakHKS. Bekerronde: maandag 13 maart NAS—HGL; Efteling—KTO; Centrumde Dreef. Doktersdienst Komend weekend wordt de praktijk van de doktoren P. Wij- tenburg en R. Raaymaakers te Kaatsheuvel waargenomen door dr. A. de Vries, van Rijckevor- selstraat 6, Loon op Zand, tel. 04166-250. J Zaterdag en zondag zal de praktijk van dr. K. van luyn te Kaatsheuvel worden waargeno men door dr. H. Winkelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167- 2350. niet zou worden gevolgd. De ex- verkeer met West-Duitsland, dan op onze economie zou worden uitgeoefend, zou 't uiterst moei lijk hebben gemaakt een op in tern en extern gericht beleid met succes te blijven voeren. HERDENKINGEN IN DE KAMERS In de Tweede Kamer werd door de voorzitter dr. Kortenhorst het overlijden herdacht van ds. Sandt voorzitter der Kamerfractie dei- Staatkundig Gereformeerde Par tij, die 35 jaren lid was van dit college en een zeer principieel lid. (Ds. Sandt was een goed jaar (1909-1910) nog predikant te Loonopzand). Daarna bracht hij het 12V2-ja- rig jubileum van H. M. de Ko ningin in gevoelvolle en beteke nisvolle woorden naar voren en sloot met de wens dat H. M. de Koningin nog vele jaren van ge luk met haar gezin en volk zou Doet uw voordeel bij: ijWtlrAia Spaar Uw ogen GOEDE BRIL 2—0 0—2 1—1 0—2 Loon op Zand Berndijk Kaatsheuvelse Damkampioenschappen "De eerste wedstrijden voor dit kampioenschap zijn zaterdag ge speeld. De uitslagen zijn: R. LensveltH. Donders H. DondersH. Heuveling J. KokC.Jacobs R. LarosTh. v. Wanrooy Th. v. WanrooyB. Lensvelt 0-2 Th. v. Boxtel—H. v. Deutekom 1—1 H. HeuvelingC. Jacobs 02 Zaterdag a.s. 'wordt de vol gende ronde gespeeld om 7.30 u. 'in café Th. v. Boxtel. BINNENLAND STRAKKER BELEID VOOR LONEN - INVESTERINGEN - EXPORTWINSTEN - RIJKSUITGAVEN Minister De Pous, de christelijk- historische minister van Economische Zaken, beloofde woensdag in de Tweède Kamer „zeer voortvarend" te zullen optreden om de prijzen te ver lagen. Hij waarschuwde tegen de op timistische verwachting, dat alle prij zen evenveel omlaag zullen gaan als de gulden in waarde is gestegen (vijf percent). De prijsverlaging geldt al leen voor de geïmporteerde goederen, die niet uit Duitsland komen. Minister Zijlstra, de anti-revolutio naire minister van Financiën, wilde ook te hoge verwachtingen temperen. Hij zei zelfs, nu nog niet te kunnen zeggen, of op 1 juli de belastingver laging door zal gaan. De kans op een belastingverlaging, merkte hij op, is „een tikje groter" geworden, doch eind april blijkt pas of hij zwarte piet of sinterklaas kan spelen. „Het blijft spannend". BIJDRAGE TOT DE WERKE LIJKE WAARDEVASTHEID VAN GULDEN Minister Zijlstra (Financiën) heeft dinsdagmiddag in een rege ringsverklaring over de revalua tie van de gulden in de Tweede Kamer verklaard, dat in de Ne derlandse economie een duidelij ke overspanning aanwezig is. Door de structurele factoren, zoals belangrijke overschotten op de betalingsbalans en de over spanning van het produktieappa- raat, wordt dit conjuncturele ver schijnsel zeer versterkt, hetgeen duidelijke risico's inhoudt voor de stabiliteit van het prijspeil. Zo wordt het voeren van 'n doel treffende conjunctuurpolitiek er door bemoeilijkt. Prof. Zijlstra meende, dat deze overspanning aanzienlijk zou worden vergroot als de revaluatie van de Mark tra zuigkracht, die vanwege de grote betekenis van ons handels- tegemoet gaan. Ook in de Eerste Kamer had deze herdenking de hartelijke aandacht en namens de regering sloten de ministerpresident en minister Beerman hij deze hulde en dank aan. DE MIST- De mist die nu al dagen over ons land hangt en soms zeer dicht is, heeft veel moeilijkheden veroorzaakt voor 't verkeer te land, maar vooral in de lucht. Het vliegtuig met Neder landse emigranten, die een vacantie in Nederland kwamen doorbrengen, had zeer veel oponthoud en moest in Schotland landen en beter weer af wachten. In ons land zijn drie dodelijke on gelukken gebeurd op onbewaakte overwegen. BUITENLAND - In april 1960 woonden er in de V.S. 18.871.381 negers, zo heeft het Amerikaanse bureau voor volkstel ling dinsdag bekend gemaakt. Dit aantal maakt 10V2 percent van de totale bevolking uit. Van 1950 tot 1960 is de negerbevolking met onge veer 25 Vè percent toegenomen. De hen heeft 'n eigen lichaams warmte van 106 graden en houdt haar eieren op 100 graden. De broedmachine ontwikkelt 103 en houdt de eieren op 98 graden. De gevolgtrekking is, dat dus hoger 'beginnen vereist wordt om de eieren op dat punt te brengen, wanneer het adersysteem van het embryo voldoende is ontwikkeld, om toe te staan aan de warmte van de hen nog die warmte toe te voegen, welke ontstaat door de scheikundige veranderingen in 't ei zelf. Deze laatste warmte is ontstaan door de oxydatie bij het groeien van de kiemcel. De kiemcel van het ei, dat be broed wordt of de incubatie on dergaat, is voorzien van latente energie, die niet vrij komt voor dat het adersysteem van het kui ken begonnen is zich te vormen. Het feit, dat de machine-warmte van 103 graden die een eierwarm- te van slechts 98 geeft, niet vol doende is in alle gevallen om het ei tot dat punt van ontwikkeling te brengen, mag gerekend wor den de oorzaak van dood-in-de- dop, althans in de meeste geval len. Wanneer er nu enige waarheid schuilt in deze kwestie, dat de natuur aan het ei een beter voor sprong geeft dan de machine, dan moeten wij daarvan de bevesti ging vinden in de gevederde we reld. Wij komen dus tot deze gevolg trekking: in de broedmachine moet men beginnen de eieren ge durende de eerste drie dagen te brengen op een temperatuur van 105 graden en verder dat de eie ren noch gekeerd, noch bevoch tigd mogen worden." O, die r.attenplaag Steeds komen reacties binnen op rn'n artikeltjes „Rattenplaag". Hier volgt er een van Ja, mijnheer W. v. d. Sch. Zaan dam, er zijn verschilende metho den om het ontuig (ratten, bun zings en wezels) te bestrijden. Met goed gevolg gebruik ik se dert jaren een vangkooj daarvoor geheel van metaal gemaakt. In 't verloop van 6 dagen ving ik er 5 grote knapen mee en wel onbe schadigd. Na de vangst zet men de kooi in een teil water en bin nen een paar minuten is 't dan gebeurd, alles pijnloos. Deze kooien worden franco on der rembours verzonden. Als u er belangstelling voor hebt, dan schrijft u de uitgever van dit blad, die het aan mij doorzendt. Als ik mij niet vergis bedraagt de prijs ca. 13.80. In de gebruiksaanwijzing lees ik: „Omtrent de betrouwbaar heid van deze „vanger" kan men zich wenden tot de Rijks PI anten- geneeskundige Dienst. KIPPENVRIEND Pluimvee DE JUISTE BROEDWARMTE EEN FOUT In Poultry trof ik van de hand van Mr. Edward R. Kellett een artikeltje aan, dat wel de bijzon dere aandacht waard is. Deze pluimvee-autoriteit schrijft: Velen, die hun eigen kuikens uitbroeden, hebben reeds een be gin gemaakt of gaan weldra aan de gang. Het kan nuttig zijn hun aandacht te vestigen op enige re sultaten van het nieuwste onder zoek betreffende machinaal broe den. Blijkens onderzoekingen, ge daan door professor Wieninger in Weenen schijnt het, dat. de temperatuur van 103 graden, waarop gewoonlijk de machine gehouden wordt, te laag is, in elk geval gedurende de twee of drie eerste dagen, en wel minstens twee graden. Het volgende is het resumé der verschillende beschouwingen die geleid hebben tot deze conclusie. Of nu de lezers het eens zijn met zijn bevindingen ja of neen, wij menen dat men met enige weini ge eieren de proef wel eens kon nemen. Als de temperatuur opgeno men wordt van een ei, door een hen bebroed, in de eerste twee dagen, zal deze bevonden worden te zijn 100 graden. Maar de tem peratuur van 'n dergelijk ei, ge nomen uit de broedmachine, be draagt slechts 98 graden, dus een, verschil van twee graden. M. v. d. BRAND-HENS e rcho vv\n het Zuiöen jaar K ,,„rOnni>! Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Seurdenstr. 8, Tel 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de Qeldende tarieven opejenomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonne'i aan on» bureau Dr. v. Beurdenstraat KAATSHEUVEL 1 ji" fin.' ~Y' C: -i. is bouwen dit een uitgezochte Band is dat de heer de Leeuw heeft geëngageerd. AGENDA Doktersdienst De zondagdienst van 12 maart a.s. zal worden waargenomen door Dr. A. de Vries te Loonopzand, van Rijckevorselstr. 6, telef. 04166 - 250; ook voor de beide doktoren van Kaatsheuvel. Zaal Parochiehuis Zondag 12 maart leesbibliotheek 11.30 u. Dinsdag 14 en donderdag 16 maart 14.30 uur Ontspanning Ouden van Dagen. Dinsdag 14 maart Oefening EHBO en tentamen gediplomeerden; 7.30 uur. Zaal Echo der Duinen Zondag l2 maart 7 uur Teenagerbal met medewerking van The Daynamic Rockers. Zaal Vermeulen Bal m.m.v. The All Stars, aanvang 7 uur. SportVoetbal L'no Animo - Sarto Uno Animo 2 - Voab 2. til 4 *44 COSTUUM v Natural Line elegante streep - of effen dessins in zonnige fleurige kleuren - coupe 1961 met één split pantalon met knievoering, ritssluiting en beit foundation. SVG 3 - Uni Animo 3. SET 5 - Uno Animo 4. Zorg tijdig voor een volgens recept ven Uw oogarts, verzorgd door oen ervaren opticiën, die U alie service biedt en ep vakmanschap kan bogen. Gasthulsstr. 44 Kaatsheuvel Tel. 2187 VERERENDE UITNODIGING In de bekende „Parade der Besten waarvan Tilburg in vier voorronden in Pas Buiten een voorproef heeft gehad, speelden ook onze dorpsgenoten, het duo Frans de Louw en Wim de Kort (gitaar en zang). De jury dezer organisatie heeft dit duo tot een der 25 „besten der besten" geclasseerd, waardoor het mogelijk is geworden dat het zal optreden in de nieuwe Stadsschouw- burg. Deze beide jongens nog zeer j°n& - zijn op het gebied van de „klein-kunst' al geen onbekenden meer, zowel in ons dorp als ook daarbuiten. Wanneer zij op treden is nog niet bekend, doch dat ver melden we later wel. In elk geval een pracht prestatie voor deze ijverige jongens. KATHOLIEK THUISFRONT De afdeling van het Katholiek Thuisfront heeft de ZeerEerw. heer Pater Wetzer, aal moezenier, bereid verklaard gekregen zon dag in alle H. H. Missen een inleiding te houden over het prachtige werk van Ka tholiek Thuisfront. Dezer dagen zullen cir culaires huis aan huis worden bezorgd voor ledenwerving als steun aan dit werk. In de loop van 14 dagen zullen zij worden opge haald. TEENAGERBAL Op zondag a.s. (half vasten) zal in zaal Echo der Duinen, het bekende orkest The Daynamic Rockers o.l.v. H. v. Broekhoven optreden. De zang wordt verzorgd door mej. Carla van Someren en de Brabantse Elvis Presley. Aanvang 7 uur. Naar verluid zal ook dit orkest deelnemen aan de Parade der Besten in de Tïlburgse Stadsschouwburg. Een bewijs temeer, dat Filiaal Grotestr. 155, Tel. 2417 WAALWIJK ■Jj'n JViag

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 13