wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse couRant HUURCHA0S IN HET ZICHT Koningin Juliana hartelijk gehuldigd voor Huis ten Bosch BINNEN- EN BUITENLAND mgr. hendriksen tot (fyuudsiotietten, de mooiste! TRIMBACH VRIJDAG 10 MAART 1961 -v Abonnement 83e JAARGANG No. 20 Uitgever ,„„skie 2002 Telegram-adres „Echo'- onverantwoorde huurprijspoliiiek nu het S.E.R.-advies over het toekomstig huurniveau blij kt zonneklaar, dat al mag dan in 1965 't statistisch woningtekort 7iin opgeheven, twintig jaar na het einde van de oorlog in feite de woningellende nog zal voortduren. En hiermee is het woning en huurbeleid van de regering gekwalificeerd. Ook de S.E.R. ziet daarmee het faillissement uitgesproken over haar eigen ope raties De onvoldoende ernst waarmee dit probleem wordt aangepakt, blijkt uit de grote verdeeldheid in het advies niet alleen, maar ook uit de eindstemming, waarbij helst tien leden ontbraken. ONAANVAARDBAAR INGRIJPEN De enige werkelijke economi sche waarde van het S.E.R.-ad vies ligt in de verklaring dat er een huurverhoging moet komen, Hie in de jaren tot 1965 tenminste 0% en ten hoogste 40% zou moeten bedragen. Dit standpunt nemen dus ook de werknemers vertegenwoordigers in. Vanzelfsprekend zien deze het overigens als een minimum-pro- bleeni met volledige compensatie voor de huurders in de vorm van een verhoging van de uurlonen met 1 cent per jaarlijkse huur verhoging. Men wil al in deze hoek de huren in de .laren 1962, 1963 en 1964 telkens etappegewu- ze met 3 verhogen in gemeen ten behorende tot de eerste tot en met de derde gemeenteklasse. De vierde en vijfde gemeenteklas se zouden wel een verhoging met i% kunnen verdragen. In alle gevallen zou het gedeelte van het inkomen, dat voor de huur mag worden besteed, nimmer 15 mogen overschrijden. hoeft geen angst te hebben voor Brandend maagzuur Als 0 maar Rennies bij de hand hebt met een gelijk aantal opslagen van 5 Ontstaan er moeilijkhe den met bepaalde groepen huur ders, dan zal er tot 1970 voor de ze groepen een subsidieregeling kunnen worden ontworpen. Brevet van onbekwaamheid Wij moeten er tenslotte maar naar gissen hoe de 10 niet stem mende leden van de raad over het huurprobleem denken. Vermoe delijk willen of kunnen zij geen standpunt innemen. Het advies kan in zijn totaliteit worden bestempeld als komend van een college dat zichzelf een brevet geeft van onbekwaamheid als adviseurs. Er is voor ,,elck wat wils". De S.E.R. opereert hier als een orakel van Delphi en de spraakverwarring in het kabinet of in de Tweede Kamer kan nooit groter zijn dan in de S.E.R. Meer dan ooit hebben wij be hoefte aan een regering die voor het woning- en huurprobleem een vaste koers kiest. Gezien de snel heid waarmee het economisch klimaat in de wereld wisselt, lijkt het ons onmogelijk reeds voor 'n periode van vijf tot zeven jaar 'n aantal huurverhogingen vast te stellen. Kan ooit een regering, die ten hoogste 4 jaar zetelt, een der gelijk beleid voeren? Geen huurblok aan 't been Deze gedachte heeft ook waar de voor de subsidie-politiek. In 't kader van de Europese eenwor ding maakt deze een onaangena me "indruk. Het verder betreden van de subsidie-weg drukt ons in een later stadium nog dieper in de huurmodder. Wanneer wij zien naar de toenemende luxe om ons heen, is het toch onaanvaard baar, dat wij de huisvesting jaar in jaar uit tot een steen des aan- stoots van ons economisch beleid maken. Geen regering mag op lange termijn de Nederlandse maagd n huurblok aan het been binden. Er is veel wijsheid nodig voor de beslissing, maar het lijkt ons niet onverstandig te pleiten voor één huurverhoging on niet te lang zicht, waarvan dê gevolgen thans kunnen worden overzien en pas send bij onze financieel-economi- sche toestand van heden. Huurverhogingen op lang zicht, of die hoog zijn of laag, openen de vensters die uitzien op inflatie en dat uitzicht is verre van fraai. Tenslotte zou uitsluiting van be paalde groepen van huizen, die ouder zijn dan een bepaald jaar, er beslist toe leiden dat de bewo ners van die huizen slechts huis bazen krijgen en veel onder- houdsellende. In bepaalde regio nen is voorts beslist de tijd geko men om de vrije prijsvorming eens bij wijze van proef aan het woord te laten. Het zal zuiverend werken. Go vo Hier wordt dus het standpunt gehuldigd, dat de huur eenvoudig niet meer dan een bepaald per centage van het inkomen opeisen. Dit betekent recht streeks ingrijpen in het beboet- tenschema van alle of bepaalde groepen werknemers. Dit is be slist onaanvaardbaar. Er moet volledige consumptievrijheid blij ven. Spraakverwarring Met de stijging van het reële loon moet iedereen vrij zijn een groter deel van dit gestegen wel vaartsniveau aan huisvesting te besteden. Het behoeftenpatroon van de gemiddelde arbeider wij zigt zich dagelijks, evenals dat van de niet-arbeiders. Het maken van onderscheid van verhoging naar gemeenteklas maakt de uit voering van de controle en ook de toepassing ingewikkelder. Óverigéns achten wij deze ge hele opzet te ingewikkeld om ef ficiënte uitvoering mogelijk te maken. Er bestaat al een Babylo- nische spraakverwarring tussen huurders en verhuurders over de toelaatbare hoogte van de huur en deze wlordt er alleen maar door verergerd. Is het tenslotte met het wel vaartspeil van de meerderheid der huurders inderdaad nog zo slecht gesteld, dat de berg der huurverhoging langs zovele trap jes moet worden bestegen? Per 1 april De tweede groep adviseurs wil met de lift de huurberg bestijgen. Zij bestaat uit zes leden van het college. Nieuwe woningen van na 1957 moeten tweemaal met 15 worden verhoogd, de oudere zul len 20% in "huurprijs nioeten stij gen. Als datum van uitgang moet 1 april I960 dienen en de verho gingen moeten op 1 april van 1962 en 1964 plaats vinden. Er moet een volledige compensatie worden gegeven, die door 'n pro- duktiviteitsverhoging zal moeten worden gedekt. Overigens zijn deze adviseurs van mening dat de compensatie deels zal kunnen worden opge vangen door fiscale maatregelen. In deze kringen wordt vrijheid bepleit van het inkomensdeel dat voor de huur wordt bestemd, een standpunt waar iedereen achter zal staan, die voldoende inzicht meent te hebben om zijn eigen financiën te beheren. Dertien leden van de S.E.R. willen de huurberg beklimmen in zeven etappes. Voor de na 1956 gebouwde woningen zal met ze ven verhogingen van 4 kunnen worden volstaan, voor de overige BISSCHOP GEWIJD Kardinaal Alt rink, aartsbis schop van Utrecht heeft zijn hulpbisschop, Mgr. lh. G. A. Hendriksen, de bisschopswijding toegediend. De kardinaal werd hierbij geassisteerd door de bis schoppen van Breda, MSr- Dr- Jos Baeten, en van Rotterdam, Mgr. M. A. Jansen. De indruk wekkende plechtigheid werd bij gewoond door de moeder van de wijdeling, door talrijke hoog waardigheidsbekleders en verte genwoordigers uit het katholieke organisatieleven. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. (Mgr. Giuseppe Beltrami, pauselijk internuntius in ons land. Mgr. C. Kramer OFM uit China verdreven bisschop, en al le leden van het Nederlandse episcopaat en hun vicarissen-ge neraal. FISCUS INT 23 pCt. MEER IN JANUARI De fiscus is van zijn kant gezien het jaar 1961 bijzonder 'goed begonnen door in januari niet minder dan 937 miljoen gul den te innen. Dat is bijna 23 per cent meer dan in dezelfde maand van 1960, toen 764,6 miljoen gul den in de schatkist vloeide. Het is ook belangrijk meer dan in de voorgaande maand december, want toen ontving de minister van financiën 893,6 miljoen gul den. 2 HUZAREN GEDOOD BIJ OEFENING Twee militairen zijn maandag avond om het leven gekomen en zes gewond bij een militaire oefening. Op de Eperweg bij de legerplaats 't Harde, raakte een militaire vracht wagen, die plotseling moest uitwij ken voor een halfrups-voertuig, in de linkelberm, waar een groep militairen liep. Twee huzaren, de 19-jarige T. Meiboom uit Enschede en de 20-ja- rige J. Kramer uit Leeuwarden, wer den dodelijk gewond. Van de zes ge wonden hebben er twee een gebroken arm. De anderen liepen slechts kneu zingen en ontvellingen op. DE DEFENSIE VAN ONS LAND Als de Amerikaanse militaire hulp wegvalt of te gering wordt, ontstaat een geheel nieuwe situatie en moeten de grondslagen van het Nederlandse defensiebeleid worden herzien. Dit zei viceadmiraal Moorman (KVP) in de Tweede Kamer tijdens het deuat over de begroting van de liberale mi nister Visser (Defensie). Hij kon het beleid slechts aanvaarden, wanneer de Amerikaanse peiler van de defen sie niet wordt verzwakt. De socialist Wierda had twijfels van geheel an dere aard. ,,Wij kunnen slechts aar zelend instemmen", zei hij. De Partij van de Arbeid wil dat de mensen m Nieuw-Guinea beschermd worden, maar vindt het overdreven jachtvlieg tuigen en luchtdoelartillerie naar het eiland te brengen, want minister Luns rekent slechts op Indonesische infil traties. Een overdadig zware verdedi ging van Nieuw-Guinea geeft Soe- karno propagandistische wapenen in handen. De Amerikaanse hulp was de hootd- schotel van het debat. De heer Moor man begon met een huldiging van Amerika, dat in negen jaar 1100 mil joen dollar heeft gegeven aan Neder land. Hij vond het begrijpelijk, dat Amerika de lasten meer naar Europa wil schuiven, maar de daling van de hulp wordt nu wel verontrustend. Minister Visser moet de Amerikanen er op blijven wijzen, dat zij hun af spraken behoren na te komen. DE ZAAK PEUGEOT IN FRANKRIJK Raymond Rolland, die zich bij voorkeur Roland de Beaufort liet noe men, en Pierre Larcher, die zondag door de politie zijn gearresteerd, de eerste te Mégève, waar hij zich in ge zelschap bevond van zijn Deense vriendin Lise Bodin, de tweede in ge zelschap van drie andere personen in een auto op de grote weg van Genève naar Parijs, hebben dinsdagochtend na een verhoor van ruim 36 uur be kend de daders te zijn van de ontvoe ring van Eric Peugeot. Een poëtische en bloemrijke huldiging viel koningin Juliana en haar gezin maandagmiddag op Huis ten Bosch in Den Haag ten deel ter gelegenheid van haar 12V2-jarig regeringsjubileum. Omstuwd door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, leden van het kabinet-de Quay, gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse An tillen, de vice-president van de Raad van State, haar commissa rissen in de provincies en de Haagse burgemeester, betrad de vorstin het bordes van het stati ge buitenpaleis, waar haar een grootse huldiging door geheel 't koninkrijk ten deel viel. Om 3 uur verscheen een ko- ninkrijksgroep, bestaande uit elf vertegenwoordigers van de pro vinciën. Zij werden gevolgd door een groep vertegenwoordigsters van "groeperingen van werkende vrouwen, alsmede negen vrouwe lijke en mannelijke studenten van Curasao, Aruba, Bonaire, St. Eustatius en St. Maarten en 14 studenten uit Suriname, onder wie drie meisjes. Nederlands Nieuw Guinea werd vertegenwoordigd door elf ver pleegsters, studenten en scholie ren.Alle groepen van buiten het moederland droegen de vlaggen van hun landen. De Nederlandse vlag werd aangedragen door een fiere Henk van der Grift, wereld kampioen schaatsenrijden 1961. Nadat de groepen zich rond het grastapijt (waarin de vorm van een kroon was uitgespaard) had den opgesteld, voerden zes hoorn blazers een cavalcade aan van 31 ruiters met de Bernhardstan- daard en de standaarden van lan delijke rijverenigingen. Toen be gon de eigenlijke huldiging onder leiding van Jacques Kleiboer, Jo- han Bodegraven (régie) en ma joor R. van Yperen (muziek). draagster in klederdracht met het provinciewapen. Iedere schilddraagster werd vergezeld door een drager van de provincievlag en vier dragers van oranjevlaggen. Daarna volgde 'n kleine groep 121/2-jarige kinderen uit alle provincies, waarbij geno digden, onder wie burgemeesters, zich aansloten. De begroeting Paul Steenbergen sprak daar na een begroeting uit, waarbij ie dere deelnemer boog, vlaggen en vaandels negen en militair saluut werd gebracht. Na de welkomst groet werden de vlaggen van de Ned. Antillen, Suriname en Ne derland gehesen. In kwatrijnen werd daarna ie dere provinciale groep gepresen teerd. Na iedere strofe weerklonk 'n gezamenlijk gescandeerd „wij- ver-trou-wen", terwijl de provin cievlag werd ontplooid onder tromgeroffel. Ondertussen leg den 46 leerlingen van de middel bare tuinbouwschool voor meis jes uit Rijswijk 32.000 door kin deren aangedragen tulpen in de op de grasmat uitgespaarde kroon. Het défilé Het vlaggespel Het mannenkoor de „Haghe Sangers" trad voor het bordes en uit honderdtwintig kelen klonk het ontroerende „Domine salvam fac reginam nostranV' („God ze- gene onze koningin". Daarna ontplooide zich een vlaggespel, begeleid door de stem van de ac teur Paul Steenbergen, die speci aal voor deze gelegenheid ge schreven verzen van Ed Hoornik declameerde. Dit vlaggespel, genaamd „Wij vertrouwen", opende met een op mars van de Kon. Militaire Kapel en de Marinierskapel van de Ko ninklijke Marine en de lucht machtkapel, temidden waarvan vijftien groepen van vier leerlin gen van de scholen voor zeevaart 'en visserij met de vlaggen van de elf provinciën, Suriname, de Nederlandse Antillen, alsmede de Oranjevlag naar het voorplein marcheerden. Hierachter volgden vertegenwoordigers van de Ne derlandse gemeenten en van het „nieuwe land" in de Zuiderzee polders. Iedere provincie werd vertegenwoordigd door 'n schild- Bij de laatste strofe van het ge dicht traden vier vrouwelijke stu denten uit de 4 delen van het ko ninkrijk met een bloemstuk van tulpen uit Nederland, orchideeën uit Nederlands Nieuw Guinea, anthuriums uit Suriname en stre- littzia's uit de Antillen naar vo ren en overhandigden deze bloe- menschat, die rijk met oranje lint gesierd was. Na het Wilhelmus en een drie werf hoera defileerden de deelne mers aan de huldiging juichend en zingend voor koningin Julia na en haar gezin. Het was een spontane, indruk wekkende hulde. DANKWOORD VAN KONINGIN Bij het einde van het haar ge brachte nationale huldebetoon heeft koningin Juliana het vol gende dankwoord uitgesproken: Ik dank u voor deze hulde deze is werkelijk veel te mooi, als gold die al mijn zilveren jubi leum. Eigenlijk vind ik 12% jaar nog maar zo'n korte tijd om er zoveel aandacht aan te besteden. Ik weet wel dat at de 12V2-jarige kinderen, die hier vanmiddag aanwezig zijn, het wel lang vin den, maar als ze later werk heb ben, zullen ze het waarschijnlijk met me eens zijn, dat dit van een hele levenstaak maar een klein stukje is. Evenwel, ik dank u voor uw komst hier en voor de warme ge voelens door u hier tot uiting ge bracht en overgebracht. Ook zou ik van deze plaats een hartelijk woord van dank willen toeroepen aan al wie op enigerlei wijze mij hun goede wensen de den toekomen. De afgelopen 12y2 jaar zijn voor ons allen menigmaal bewo gen geweest, m,aar de grote har telijkheid, 'die ik daarin mocht ondervinden, en waarmee ik me vandaag weer omringd voel, is een extra stimulans om met u al len de komende periode tegemoet te gaan. Ik dank u allen van gan ser harte. TOESPRAKEN VAN PREMIERS Maandagavond heeft de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, naar aanleiding van het koperen regeringsjubileum van koningin Juliana in 't nationaal programma van de radio een re de gehouden, waarin hij vele be langrijke episoden uit de afgelo pen regeringsperiode memoreer de. Al is de viering van het jubi leum volgens de wens van de vor stin zelf zo sober mogelijk ge houden, aldus de premier, toch gevoelen wij allen de behoefte op deze dag opnieuw te getuigen van onze gehechtheid aan het vor stenhuis. De premier herinnerde aan de inhuldiging van koningin Julia na in de Nieuwe Kerk te Amster dam, een nationale gebeurtenis van zeer sobere aard, die echter ieder heeft ontroerd door de war me en menselijke noot die klonk in de woorden van koningin Ju liana. Haar rede droeg zeer in het bijzonder het stempel van de per soonlijkheid van onze koningin, aldus prof. de Quay, een stempel van oprechtheid en een groot godsvertrouwen. De premier memoreerde hoe de vorstin bij velerlei gelegenheden direct contact met haar volk zocht, waarbij hij in het bijzon der de watersnood van 1953 noemde. „Aan alle ingewijden is bekend hoe de koningin zich steeds gron dig en deskundig laat voorlichten omtrent alle problemen waarmee zij in aanraking komt", aldus de premier, die zijn rede besloot met een innige heilwens voor de toe komst. Via Radio Nederland Wereld omroep hebben ook de premiers van Suriname en van de Neder landse Antillen toespraken ge houden. Minister-president S. D. Emanuels van Suriname sprak over het grote medeleven van de koningin met het tropische rijks deel en memoreerde dat Oranje door de eeuwen heen de leiding heeft gehad in de strijd tegen on derdrukkers van het Nederlandse volk. Ook herinnerde hij aan het Statuut voor het Koninkrijk, waarvoor de vorstin vanaf het prille begin der onderhandelin gen grote belangstelling toonde. „Als één volk met bijzondere en dankbare herinneringen terug denkt aan de regering van konin gin Juliana gedurende de afgelo pen 12y2 jaar, dan is dat wel dat van de Nederlandse Antillen", al dus premier E. Jonckheer van dit rijksdeel. Hij herinnerde in zijn toespraak aan de ingrijpende wij zigingen die de nieuwe rechtsor de op staatkundig, economisch en cultureel gebied gebracht heeft en constateerde dat de drie rijksdelen nader tot elkaar zijn gegroeid en thans meer dan ooit een eenheid vormen. Ook hij be sloot zijn radiorede met een heil wens voor de komende jaren GROTESTRAAT 347 TEL.2371 UNO ONTRUIMT MAT ADI De Soedanese UNO-troepen zijn door het leger van Moboetoe ver dreven uit de havenstad Matadi. In het gevecht dat 24 uur heeft geduurd zijn twee Soedanezen ze ker gedood en 13 gewond. De rest werd ontwiapend door de Kongo lezen. Twaalf van de Soedanezen worden nog vermist. De UNO in Leopoldstad heeft laten weten, dat ze zeker nieuwe troepen naar Matadi zal sturen, omdat deze aanvoerhaven onmisbaar is. Er zal geen rekening worden gehou den met de eis van de Kongole zen, dat zij willen beslissen van welke nationaliteit de UNO-ba- zetting van de haven mag zijn. FINANCIËLE STEUN VOOR LANGDURIG ZIEKEN De verplichte ziekenfondsver zekering zal in de loop van dit jaar aan langdurig verpleeg den een bijdrage verlenen van 50 procent in de kosten van verple ging en behandeling in verpleeg inrichtingen tot een maximum van 7.50 per dag, gedurende een jaar, mits de opname geschiedt op medisch advies. Dit heeft mi nister Van Rooy (Sociale Zaken) dinsdag in de Tweede Kamer me degedeeld. De nieuwe tegemoet koming neemt een hiaat in onze gezondheidszorg weg, zei de be windsman. Zij is voorlopig afge stemd op 10.000 bedden. Daar door kan de premieverhoging be perkt blijven tot 0.1 procent. Over een jaar of tien zal het aan tal bedden voor langdurig zieken tot 20.000 worden verhoogd. Dan zal de ziekenfondspremie nog eens met 0.1 procent worden ver hoogd. REVALUATIE VAN DE GULDEN „Persoonlijk heb ik de revalua tie van de gulden ervaren als een van de zwaarste beslissingen, waarvoor ik sinds 195.2 gesteld ben geweest", zei minister Zijl stra (Financiën) toen hij dinsdag aan de Tweede Kamer in een re geringsverklaring een nadere toe lichting gaf op het besluit van de regering de gulden de opwaarde- Verdrijf die ondragelijke Rheumatiek uit Uw lijf - Begin toch óók 'n Kruschen Kuur. ring van de Duitse mark te doen volgen. Hij verklaarde dat het revalua- tiebesluit in het algemeen belang van Nederland is. Enerzijds wlordt de dreiging van overspanning er door verminderd, en anderzijds wordt een halt toegeroepen aan de waardevermindering van de gulden, die sinds 1936 aan de gang is. De Kamer nam deze ver klaring voorlopig als kennisge ving aan. De fracties gaan er zich nader over beraden. Zoals begrijpelijk, zijn er aan deze belangrijke zaak voor het volk toch kanten; de een zal er nadeel, de ander voordeel van on dervinden. Hoe dit loopt, zal de toekomst moeten uitmaken. Het verbond van Ned .werkge vers, dat altijd gekant was tegen eenzijdige revaluatie, heeft be grip voor het aanhaken bij de Duitse maatregel. De concurren tiepositie, welke het belangrijk ste criterium voor het sociaal- economisch beleid blijtf, zal ten gevolge van deze maatregel onge twijfeld in een aantal bedrijfstak ken zeer ernstige zorgen veroor zaken, aldus de verklaring van de Nederlandse werkgevers. Dit zal in de praktijk betekenen, dat de afkoeling in de conjunctuur, waarover in dit verband gespro ken wiordt, in hoofdzaak door be paalde bedrijfstakken gedragen zal moeten worden. Van de ver dere reacties tippen we nog even de Belgische reactie aan: Hoewel in Benelux-kringen in Brussel wordt verzekerd, dat wel degelijk overleg is gepleegd tussen Neder land en België, werd in een aan tal Belgische kranten zij het milde kritiek geoefend op de wijze, waarop in Den Haag tot dit besluit is overgegaan. De vreemdelingen zullen over het algemeen hier meer moeten betalen en voor ons wordt het in het buitenland (behalve Duits land) goedkoper. De tcho Vc\n het Zuiöen TIELEN Hoofdredacteur: Gironummer 50798 per week blad verschijnt Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daarom altijd n paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygi ënisch verpakt en U kunt ze innemen zon der dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integen deel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere^Ren nies op slag •oplossing Uw maag bereikt, is de brand gedoofd. MARKT 17 s-HERTOGENBOSCH oJUau/i, Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld...

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1