70 EL-MIOR Firma C. van Mierlo-van Bladel Zn. Gemeenteraad Heusden MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA ■lil 1.98 WEEKREKLAME van 24 t/m 30 maart lOO gr. PEKELVLEES 100 gr. GEBRADEN GEHAKT De Verenigde Waalwijkse Slagers ct. 500 gram STOOFLAPPEN P0LYT0P-SHIRT MET EXTRA- STERKE BOORD EN MANCHETTEN 15.90 EN 17.90 HOENOERVANGERS VERF EN LAK Nieuwkuijk I 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 MAART 1961 II WOENSDAG-REKLAME voor ST. AMBROSIUSGILDE BAARDWIJK Mari Pullens de gouden zingende gildebroeder Op 19 maart hield liet St. Am- brosiusgilde haar maandelijkse vergadering, welke ditmaal wel een zeer hijzonder karakter had, namelijk de huldiging van de gouden jubilaris, de heer Mari Pullens. Nadat de diverse agendapunten in snel tempo waren afgehandeld, gaf de secretaris een korte inlei ding, waarbij hij de jubilaris schetste in al zijn veelzijdige ac tiviteiten, welke hij steeds ten dienste van het gilde stelde en gaf hierna het woord aan de oud ste gildebroeder, de tweede hoofd man Adr. van Huiten, om de ju bilaris de gouden medaille op' te spelden. De heer van Huiten gaf gaarne gehoor aan dit verzoek en feliciteerde de jubilaris, die nu al de vijfde gildebroeder was, die de gouden eremedaille in ontvangst mocht nemen. Spr. noemde dit wel een unicum, waaruit bleek dat men gildebroeder bleef tot het God behaagde ons tot zich te roeden. Spreker memoreerde dat de jubilaris nu reeds een halve eeuw de trots van ons gilde is geweest met zijn prachtige tenor stem, waarmee hij op diverse gil- dedagen in de plechtige gildeinis steeds zijn prachtige soli'ten bes te gaf, wat overal zeer gewaar deerd werd. Tevens haalde spre ker de diverse zangnummers aan, welke steeds bij de vele gebeur tenissen die het gilde betroffen, M. v. d. Brand-Hens door de jubilaris werden gezon gen en nog steeds met gevoel en overgave gezongen worden. Het gilde is hem dan ook zeer dank baar voor alles wat hij in die hal ve eeuw voor het gilde heeft ge daan. Hierna boden de gildebroeders de jubilaris hun gelukwensen aan. In aansluiting hierop bracht de koning, Wouter Pullens, in goed gekozen woorden dank voor alles wat de jubilaris in al die jaren steeds voor het gilde heeft gedaan. Hij noemde de heer Pul lens een zeer verdienstelijk lid, die altijd bij alle gelegenheden present was en op wie men altijd kon rekenen; die steeds bereid was ondanks zijn drukke werk zaamheden tijd vrij te maken om de belangen van het gilde te be hartigen. Spr. noemde de jubila ris een voorbeeld voor de leden en sprak de hoop uit dat de heer Mari Pullens nog lang het ere goud zou mogen dragen, waarna door allen een lang zal hij leven werd gezongen. Tenslotte bracht de jubilaris dank voor de woorden van hulde aan hem gewijd. Hij hoopte nog lang zijn krachten voor het gilde te kunnen geven en presenteerde de leden enkele consumpties. Hij bracht daarna op verzoek nog 'n prachtig zangnummer ten beste. In deze prettige stemming bleef het gilde nog geruime tijd bijeen, hetgeen dit weer tot een van de onvergetelijke gebeurtenissen in de geschiedenis van het gilde stempelde. SPECIAALZAAK VAN MIERLO OPENT RIANTE WINKEL Aan de reeks van uitbreidin gengen, verbouwingen en hero peningen, welke de laatste tijd door de Waalwijkse Middenstand als teken van grote activiteit en aanpassing aan de eisen van de moderne tijd worden gerealiseerd zal a.s. maandag de Fa. v. Mierlo worden bijgevoegd. In enkele weken tijds is het pand Grotestraat 192 v.h. Maga zijn Volksbelang veranderd in 'n modern en riant gebouw, terwijl de winkelruimte in belangrijke mate is vergroot door het rech tergedeelte naar achteren uit te bouwen. De Fa. van JVIierlo is een spe ciaalzaak op het gebied van de exclusieve herenkleding en be oogt het betere genre herenkle ding tegen billijke prijs te bren gen. De fa. v. Mierlo heeft dan ook een kerncollectie op het ge bied van costuums, colberts en pantalons, regenkleding en over hemden en velerlei andere mode artikelen van gerenommeerde merken. De aannemer, de fa. H. Maas alhier, welke voor de verbouwing heeft zorg gedragen, heeft van 't winkelpand een alleszins over zichtelijk geheel gemaakt, terwijl de fa. H. J. v. Hulten-van Bladel uit Waalwijk voor de winkelbe timmering op uitstekende wijze heeft gezorgd. Door de fa. v. Dijk uit Tilburg is de inrichting op vakkundige wijze geschied. Het schildersbedrijf P. v. d. Pas heeft het geheel een fleurig tintje ge geven en de zaak voor het koop lustige publiek meer aantrek kingskracht verleend. De fa. J. v. Dongen, eveneens uit Waalwijk, heeft zijn steentje bijgedragen op electriciteitsgebied. Als bijzonderheid mag nog ver meld worden de uitstekend inge richte paskamers, welke voorzien zijn van warmtestralerse, terwijl de winkel t.z.t. verwarmd zal wor door oliestook. Voor en royale reclamestunt bij de feestelijke opening op a.s. maandag 27 maart om 2 uur, ver wijzen wij gaarne naar de adver tenties, elders in dit blad opgeno men. opent modern en geheel gemechaniseerd bakkersbedrijf De steeds voortschrijdende me chanisatie van het bedrijfsleven heeft ook het bakkersbedrijf niet onberoerd gelaten. De tijd dat de bakker met zijn handen (en voe ten!) het deeg in de trog moest mengen, daarna het deeg voor elk brood moest afwegen en „opbol len", om het vervolgens met een „schieter" stuk voor stuk in de houtstook-oven te deponeren, be hoort goeddeels tot het verleden. Wil hij zich in deze tijd van mechanisatie, specialiseirng en rationeler werkmethodes kunnen handhaven, dan dient hij zijn be drijf aan te passen aan de nieu we, sterk gewijzigde omstandig heden. Bakker v. Mierlo, wiens pro ducten hier al vele jaren een goe de faam hebben, heeft er steeds naar gestreefd met zijn tijd mee te gaan. Om echter een nog, ver dere mechanisering mogelijk te maken, bleek het noodzakelijk 'n geheel nieuwe, grotere bedrijfs ruimte te bouwen. Door aankoop van de gemeente van een perceel grond naast zijn bestaande bak kerij konden de uitbreidingsplan nen verwezenlijkt worden. Dinsdagmiddag vond onder veel belangstelling de opening plaats van deze nieuwe, geheel gemechaniseerde bakkerij. Voor al uit bakkerskringen kwamen velen een kijkje nemen en spra ken hun bewondering uit voor de moderne, rationele en hygiëni sche inrichting van deze nieuwe bakkerij. Namens de Waalwijkse Bak kersver. Eendracht maakt macht voerde de voorzitter, de heer Nic. v. d. Water, het woord en roemde de vooruitstrevendheid van de heer v. Mierlo, die hij een actief bestuurslid der bakkersvereni ging noemde, dat getoond heeft met zijn tijd te kunnen meegaan. Hij wenste namens de Waalwijk se bakkers de heer v. Mierlo en zijn energieke zonen veel succes met deze modernisering en uit breiding van hun bedrijf. Vele zakelijke en persoonlijke relaties kwamen hun gelukwen sen aanbieden en tal van fraaie bloemstukken getuigden van het medeleven van velen met deze opening. De bouw van de nieuwe bakke rij werd uitgevoerd door de aan nemer J. C. de Kort alhier onder architectuur van de heer A. van Huiten. Het schilderwerk werd door de heer J. Schellekens en het sanitair door het loodgieters- bedrijf W. Vissers alhier uitge voerd. De moderne wagenoven met volautomatische oliestookinrich ting werd geplaatst door Oven- bouw H. Becker N.V. Roermond. De geheel mechanische vóórbe- werkingsinstallatie werd gele verd door de firma de Ridder te Den Haag en de mengmachines door de firma Daub Verhoeven Tilburg. A.s. zondag van 3-6 uur zal de nieuwe bakkerij voor alle belang stellenden ter bezichtiging zijn opengesteld, waarbij de bezoe kers een tractatie zal worden aangeboden. Ongetwijfeld zullen velen deze gelegenheid benutten om een kijkje te nemen in dit voor Waalwijk unieke bakkers bedrijf. Wij wensen de vooruitstreven de ondernemers veel succes met deze belangrijke uitbreiding. a? a Een gedeelte van de nieuwe in stallatie, waarin de vóórbewer king van het brood geheel auto matisch geschiedt. Daarna wordt 't per transportwagen in de oven gereden. Vaststelling van ontwerp-uitbreidingsplan in hoofdzaak Vaststelling gemeente- en bedrijfsbegrotingen 1961 VA De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! iSimrferaM kant U blussei in 'n ratiia van tijd met Kennies. Adverteert in dit blad! 57). „Waren jullie dan bij die brand?" brulde de commissaris. „Waarom voor de donder, kom je dan nu pas hier? Als jullie onmiddellijk waren gekomen, dan had ik mis schien de hand op een paar ben deleden kunnen leggen! En had ik jullie met die Kruishoekzaak soms al niet verboden op je eigen houtje onderzoekingen te doen?" De commissaris bonkte met zijn vuist op de tafel en vervolgde: „Mooie boel, als iedere koekebak- ker maar voor detective gaat spe len En dit is de laatste keer dat ik jullie waarschuw, begrepen!" Maar Mac Muzzle luisterde al niet meer. Hij herkende 't mooie, gouden vulpotlood, waarmee de commissaris zat te schrijven. Het was hetzelfde potlood, dat de ge maskerde bandiet in 't afgebran de huis ook had gebruikt... Zou Pie Yah Ma het ook gezien hebben? dacht Mac. En intussen raasde commissarie Money Penoze maar door, om zijn hR gasten ten slotte kortaf het F' tiebureau uit te sturen. En dj» stonden ze nu op straat, maar®1 leek wel of ze zich nergens van aantrokken, want ze hadaen het grootste plezier. Mac w1 omhoog naar het verlichte raai van de kamer van de cojnmissa- ris en lachte: „Die sukkel daar boven denkt, dat wie nog f® weten Koop Koop 6: B "—ffiiiÉ Filiaal GROTESTRAAT 155 <1 TELEFOON 2417 W A A L W IJ K De raad der gemeente Heusden kwam maandag 20 maart j.l. in openbare verga dering bijeen. De notulen van de vorige ver gadering werden behoudens een opmerking van de heer van Vugt over het wegvallen van de naam van wethouder Rijks, onver anderd vastgesteld, hoewel de heer van der Pol het niet eens was met de gebezigde zinsnede „op de gebruikelijke wijze afkon digen", daar in de vorige vergadering wel degelijk gesproken was over „publiceren", hetgeen zeer zeker van elkaar verschilt, vooral daar de aanplakgelegenheid in de hal van het stadhuis niet voldoet. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de heer Brink (PvdA), waarin deze bedankt als lid van de gemeenteraad, wegens zijn a.s. vertrek naar elders Verder was antwoord ontvangen op het verzoek of het mogelijk zou zijn op de we gen Heusden - Oudheusden en Heusden - Herpt de 50 km max.-snelheid toe te pas sen. Daar deze wegen buiten de bebouwde kom liggen was er geen aanleiding hierop de 50 km max.-snelheidsregel toe te passen. Punt 4. In verband met het voorstel van B. en W. tot het geven van opdracht aan de architecten Baayens en Mens, voor het ma ken van een bestekklaar bouwplan voor 15 woningwetwoningen en het aanvragen van steun en voorschotten uit 's Rijks kas voor de bouw van 15 woningen, verklaarde dhr. van Vugt' er in principe mee accoord te kunnen gaan, maar sprak de vrees uit dat men weer veel in herhaling ging vallen met de bouw van een bepaald type woningen. Spreker zou in de toekomst weer eens een ander type woning willen zien. De voorzitter antwoordde dat het ook niet de bedoeling is om teveel in herhaling te treden met de bouw van een bepaald type woning. Thans betreft het echter een aan sluiting op reeds bestaande woningen van dit type. Punt 5. Benoeming commissie beheer cultuurfonds. Door de voorzitter werden hiertoe als le den aangewezen de heren Schipper, van der Pol en van Herpt en mevr. Schepers. De heer van der Pol merkte op dat het verzoek tot aanvaarding van het lidamat- schap in de commissie van bovenvermeld fonds wel erg onverwacht komt. Spr. zou zich graag hierover eerst nog willen bera den. Ook de heer van Vugt zag dit punt gaarne aangehouden tot de volgende ver gadering. Hiertoe werd besloten. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van aanleg plaatsen en van de haven. Er ontspon zich een langdurige discussie tussen de voorzitter enerzijds en de heren van Vugt en van der Pol anderzijds over de f 0.50, welke de houders van roeiboten per maand moeten betalen en over het vrij zijn hiervan van de eigenaars van zeiljachten, welke aan het vlot van de watersportver eniging liggen gemeerd. Hoewei men na een langdurig debat het hierover nog niet eens was, werd deze ver ordening onveranderd door de raad goed gekeurd Punt 7. De verordeningen betreffende de heffing van rioolbelasting en de heffing van marktgeld werden beide aangenomen. Punt 8. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd door de raad goedgekeurd; het betrof hier een geld lening groot f 162.000, op te nemen op 1 september 1961 en bestemd voor de finan ciering van de restauratie van de walmu- ren, verbreding van de weg in het ruilver kavelingsplan en de verlichting in Herpt en Hedikhuizen. Punt 9. Besloten werd te voldoen aan het verzoek van het R.K. Schoolbestuur om beschikbaarstelling van gelden voor a. verbetering van de speelplaats, enz. aan de R.K. Kleuterschool, ten bedrage van f 9260,80; hieronder is ook begrepen de vernieuwing van de afscheidingsmuur, zo dat het desbetreffende verzoek van de jeugd raad hiermede vervalt; b. aanschaf van meubilair voor de R.K. Jongensschool ten bedrage van f 4005. - De heer De Vroome informeerde in dit verband nog eens naar de stand van zaken i.v.m. de bouw van de nieuwe kleuterschool te Oudheusden. De voorzitter zei hierover een bespreking te hebben gevoerd met de inspectrice van het kleuteronderwijs, waar uit bleek dat het nog wel geruime tijd kan duren voordat men met de bouw van deze school zal kunnen beginnen. De heer van Vugt vond het merkwaardig dat er zoveel geld uitgegeven mag worden voor vernieuwing van meubilair, wat volgens de inspecteur niet eens zo dringend nodig was, maar dat er geen gelden beschikbaar gesteld mogen worden voor het vervoer van de kleuters van Oudheusden en Hedikhui zen naar de school te Heusden. Het verzoek van het R.K. schoolbestuur tot bestrating van het voorplein van de r.k. jongensschool, wat f 5900. - zou kosten, werd door de inspecteur verworpen. Hier zou wel betegeling mogen plaats hebben wat f 5000 zou kosten. Op voorstel van B. en W. werd besloten toch tot bestrating over te gaan en het restant, f 900. -te betalen uit de post „bestrating". Punt 10. Vaststelling van het ontwerp- uitbreidingsplan in hoofdzaak. De voorzitter deelde mee dat dit ont werp-uitbreidingsplan in hoofdzaak in uit voerige kaarten is uitgewerkt, met bebou wingsvoorschriften en van 7 febr. tot 7 maart 1961 ter inzage heeft gelegen en dat in deze periode de navolgende bezwaren zijn ingebracht; le door Th. M. Buijs te Heus» den; 2e door M. H. M. Buijs te Heusden; 3e door M. van de Griendt te Heusden; 4e door A. Bax te Heusden; 5e door het be- stuur van de afd. Herpt van de NCB; 6e door de Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. Uit het prae-advies van B. en W. bleek dat met deze bezwaarschriften rekening was gehouden en naar een billijke oplossing hier van was gestreefd. Alleen het 2e gedeelte van het onder 5e genoemde bezwaarschrift kon uit stedebouwkundige overwegingen niet worden ondervangen. De heer van Herpt was zeer teleurge steld over deze gang van zaken en zei zijn is beter, kost minder... en elke streek strak! Product van BRINK Groot-Ammers stem te moeten onthouden, wanneer dit plan er door zou gaan. Spr. motiveerde zijn be zwaren uitvoerig. Hij meende dat met het voorgenomen plan het algemeen belang niet wordt gediend en zeker niet het agrarisch belang, dat voor een plaats als Herpt toch zeker op de voorgrond moet staan. Van de 40 boerenbedrijven die Herpt thans telt, zo zei spr., zijn er momenteel elf die direct voor overplaatsing in aanmerking komen en nog 14 in de eerstvolgende 10 jaren. Spreker wees verder op de woorden van dr. Hendriks van het Ministerie van Maat schappelijk Werk, gesproken tijdens de Ne derlandse Landbouwweek 1958 en waarin deze pleitte voor levenskrachtige platte landscentra. De heer van der Pol bekeek dit plan uit een geheel andere hoek. Zijn fractie was van oordeel dat dit plan gerealiseerd moet worden zoals het thans ter tafel werd ge bracht Spreker vond het overigens wel een duur plan, een reden te meer om de grootst mogelijke aandacht aan het Heusden bin nen de wallen te schenken, daar dit toch de basis is waarop het gehele plan rust. Spreker informeerde of het nu niet het geschikte moment was om de basis te leg gen voor een geschikte zwemgelegenheid, b.v. in een van de vestinggrachten. Met be trekking tot de gedupeerden was spr. van mening dat deze zeer zeker schadeloos ge steld moeten worden, liefst niet met geld, maar met landerijen van de gemeente of van de gemeentelijke instelling voor maatschap pelijke zorg. De heer de Vrome informeerde waar eventueel andere volkstuintjes zouden kun nen worden aangelegd, wanneer door de restauratie van de wallen en grachten de huidige volkstuintjes zullen moeten ver dwijnen. De heer van Vugt sprak namens de KVP-fractie en stemde in met dit plan en sloot zich verder aan bij de woorden van de heer van der Pol.. Wethouder Rijke was van mening dat Herpt zijn agrarisch karak ter moet behouden, doch enige bebouwing achtte hij toch wel noodzakelijk. Hierna werden door de voorzitter de ge stelde vragen beantwoord. Wat het ver plaatsen van boerderijen betreft, zei de voor zitter, dat er in het gehele ruilverkavelings gebied slechts 10 van die gevallen zijn op genomen. Over de eventuele aanleg van een zwembad zijn inlichtingen gevraagd bij de betrokken instanties. Het antwoord daarop is nog niet binnen. Met de gedupeerden zal zeer zeker rekening worden gehouden. Dat er event, landerijen zouden kunnen worden verschaft betwijfelde de voorzitter, daar alle landerijen in pacht zijn. Er zal rekening worden gehouden met de prioriteit van Heusden binnen de wallen. Wat de volkstuintjes betreft zullen B. en W. overleg plegen met de stedebouwkun dige. Misschien bestaat er een mogelijkheid deze aan te leggen bij de aan te leggen sportvelden. Het ontwerp-uitbreidingsplan in hoofd zaak werd hierna door de raad aangeno men met alleen de stem van de heer van Herpt tegen. Punt 11. Vaststelling gemeente- en be drijfsbegrotingen 1961. De heer van Vugt als rapporteur van de commissie van onderzoek, deelde mede dat het rapport aan de heren leden van de raad ter hand gesteld was, maar wilde enkele punten nog even aansnijden. Wat de aan stelling van een gemeente-opzichter betreft, hiermede moet niet gewacht worden tot het saneringsplan is goedgekeurd, maar deze functionaris moet zo spoedig mogelijk wor den aangetrokken, opdat deze zich volledig kan inwerken voordat het saneringsplan werkelijkheid wordt. Ten aanzien van de Achterweg te Herpt moet men niet gaan beginnen met een nieuw plan te laten maken door Ir. de Jong, maar eerst deze weg over zien te nemen van 1. waterschap. Spr. meent dat meer aan/;! moet worden besteed aan het bouwplan r de 12 woningwetwoningen welke d<w aannemer, die onlangs de 25 w°ningwet. woningen bouwde, in de vrije sector ™li. worden gebouwd. Wat de aantrekking van industrieën k treft was spr. van oordeel dat hier een t,; ligt voor B. en W. Deze zouden een tw stel hierover aan de raad moeten voort' gen. De heer van der Pol was blij dat et de begroting een bedrag was uitgetrokken, f 1000.-, als bijdrage in de stichting,» een Verenigingsgebouw. Het antwoord vs B. en W. als zou het moeilijk zijn in gemeente een verenigingsgebouw te stii ten,'vindt spr. wel wat overdreven. F ciële moeilijkheden zijn er niet, daar t verse bedrijven hun volle steun hebben t* gezegd; alleen zijn er technische moeilijk, heden, doch deze zijn toch ook wel op lossen. De heer van der Pol is ook ontevre den over het antwoord van B. en W. inla begrotingsrapport over de belegging van En zonder dat iemand er weet van Want Rennies neemt U onopvallend in. ter of zo komt er niet aan te pas, T U ze gewoon laat smelten op de tonga ge U verbaast omdat ze nog lekker rij. ook, voelt U de brand al doven. Loop ui de kans meer de vreugde van 'n goed ut te verstoren. Hou steevast een paar Ra nies bij de hand. En verbaas U iedere ba over het wondere weldadige resultaat. IV Apotheker en Drogist verkopen Rei En veel! Geen wonder... bezittingen van de gemeentelijke voor Maatschappelijke Zorg. Spr. is mening dat deze instelling verantwoording schuldig is aan de gemeente, omdat j». lijks flinke sommen aan subsidies aan deze instelling worden uitgekeerd. Spr. zou graag zien dat deze instelling verplicht werd tot het overleggen van een rapport opgemj door een deskundige in beleggingszaken, De heer de Vroome pleitte voor een wo ningbouwvereniging, dan krijgt de ge meente een dubbel aantal woningen; mi blijft Heusden ten achter bij andere go- meenten. Zo'n woningbouwvereniging moot door de gemeente worden opgericht ol tenminste worden geactiveerd. De heer van Herpt vond het niet juist dat afwijzend was beschikt op een aanvraag om subsidie door Huize Berger te Vught, welke een cursus geeft 'voor Maatschappe lijk Werk, daar er uit Heusden toch een cursiste aan deze cursus deelneemt. Nu blijkt dat er een cursiste is, willen B. en W. alsnog een subsidie toekennen ai f 50. - per jaar. De begrotingen werden tenslotte va- gesteld. De gewone dienst sluit met een te kort van f 20.880,'42; de kapitaaldienstmet een tekort van f 709.821,91. In de rondvraag werd o.m. door de les de Vroome gevraagd of het mogelijk is hei terrein juist buiten de wallen aan de Oud- heusdense poort geschikt te maken ran kinderspeelplaats. Thans is er een opslag, plaats van materialen welke zeer verwaar loosd is. De voorzitter zei dat dit tem» aan de Kroondomeinen toebehoort. B, a W. zullen echter hierover inlichtingen in winnen. Hierna sloot de voorzitter deze vergade ring. UITVOERING Ten bate van de nieuwe kerk die op it Vliedberg zal gebouwd worden door de pa rochie van de Goddelijke Voorzienigheid, gaf de harmonie De Eendracht zaterdag avond een uitvoering. Naast de muziek nummers die onder leiding van de direc teur, de heer Moors, werden uitgevoerd, bracht de toneelvereniging uit dit gezel- schap voor 't voetlicht het toneelspel: „On de Karashoeve". De sympathieke geste onzer harmonie heeft veel weerklank gevonden, hetgeen lil uiting kwam in de volle zaal. PALM-PROCESSIE In tegenstelling met andere jarental alhier dit jaar de palmwijding in het pa tronaat plaats hebben. Van hieruit zal Ju na de palmwijding in processie naar getrokken worden, waar dan de hoogmis zal worden opgedragen.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 10