wAAlwijkse en UncjstRAAtse couraiu BINNEN- EN BUITENLAND W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied NEDERLAND moet de mogelijkheden grijpen in de ONTWIKKELINGSLANDEN DE 5P00TZQQK 7^*^ en Dienstplicht kan worden verkort Niet vóór 1964 'n v. MAAREN s BRIL Zal overheid zich garant stellen voor politieke risico's t: tv Blijf „KNAP" en zie „BETER" met VOOR AL UW/ KLEDING WAALWIJ K DINSDAG 4 APRIL 1961 83e JAARGANG No. 27 Efkse Stoomdrukkerij J An toon Tielen Hoofdredacteirr:JAN TIELEN ^tladTOrschijnt 2 x per week De tcho van het Zuióen Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De problemen van de ontwikkelingslanden vormen tegenwoordig een „mode-onderwerp". Door velen wordt er over gesproken en het aantal publicaties is onoverzichtelijk groot. Bestond na de laat- ste wereldoorlog aanvankelijk alleen bij de politici belangstelling voor gebieden als het nabije- en verre oosten, thans is ook bij de ondernemers de belangstelling voor deze gebieden groeiende. Al- lerwege groeit het besef, dat zich in de ontwikkelingslanden een proces gaat voltrekken, zoals bij ons in het verleden. De ontwikkeling zal er immers toe leiden, dat ginds massamarkten ontstaan die voor de toekomst grote mogelijkheden herbergen. Reeds thans scheppen de bestaande markten en de toenemende stroom van kapitaal en kennis mogelijkheden. Naast dit inzicht, gebaseerd op eigenbelang, is het besef groeiende, dat er van wes terse zijde grootscheepse activiteit zal moeten worden ontwikkeld, willen de ontwikkelingslanden niet verloren gaan voor ons. met een toenemende behoefte aan importgoederen. Als resultaten van deze vraag naar grondstoffen en ka pitaalgoederen is de samenstelling van het Nederlandse exportpakket in de laatste jaren snel gewijzigd. Het aandeel van kapitaalgoederen en halffabrikaten in dit pakket is in de laatste vijf jaar van circa 45% tot pl.m. 75% gestegen. Naar ruwe schatting is de uitvoer van Nederland naar Pakistan en In dia in de laatste vijf jaar met pl.m. 3% toegenomen en hieruit blijkt wel hoevele mogelijkheden er in de z.g. ontwikkelingslanden voor ons bedrijfsleven liggen. Het verre oos ten en het nabije oosten, alsmede bepaalde jonge Afrikaanse staten en verschillende Zuidamerikaanse lan den zijn binnen weinige jaren zeer grote afzetgebieden en als wij er niet tijdig bij zijn en daar onze in dustriële concepties introduceren, zullen anderen het doen. SAMENWERKING nodig Uiteraard houdt de steun aan het particuliere bedrijfsleven in de ont- Skelingslanden de nodige risico s „Het gaat hier niet oyer de nor male commerciële risico's, maar Ier de „politieke risico's die voortvloeien uit de politieke ^oei" liikheden waarmee de ontwikke lingslanden te kampen hebben En aangezien het dragen van politieke risico's niet des ondernemers is (dat zoab.v. tegen de aandeelhouders hoogst onverantwoord zijn), hoort nen steeds meer aandringen op ga ranties tegen politieke risico s. Men meent voor het dekken van politie ke risico's een beroep op de overheid te kunnen doen, omdat men van ge jachte is dat de activiteiten van de ondernemingen in de ontwikkelings landen niet alléén van belang zijn voor de desbetreffende ondernemin gen, maar voor de gehele gemeen- schap. Tot garantiestelsels zijn zowel de regering van de Verenigde Staten lis die van west-Duitsland reeds jergegaan. Van de zijde der werk- gversbonden wordt ook op de stich- ;iai{ var. een garantiestelsel in Ne derland aangedrongen. De activiteit der vrije landen m de ontwikkelingslanden zou overi gens doeltreffender kunnen worden gemaakt door een grotere onderlin ge samenwerking. Deze samenwer king komt helaas heel moeilijk tot stand. Te weinig nog worden con crete economische initiatieven ge zamenlijk ontwikkeld. Gelukkig vindt de laatste tijd in de E.E.G. intensief overleg plaats, zowel over exportbevorderende maatregelen als technische hulp en associatieproble men met overzeese landen. INDIA EN PAKISTAN AFZETGEBIEDEN VOOR NEDERLAND Interessant is het in dit verband eens aandacht te schenken aan de economische activiteiten, die Neder land momenteel in twee ontwikke lingslanden, India en Pakistan, ont wikkelt. Verschillende exportmana gers en andere vertegenwoordigers van de Nederlandse handel en in dustrie doorkruisen momenteel deze gebieden en men moet wel grote Dewondering hebben voor wat Ne derland met zijn nog beperkte as sortiment kapitaalsgoederen en half fabrikaten in deze twee landen heeft bereikt. Nochtans is de concurrentie op de Indiase en Pakistaanse markt voor het Nederlandse bedrijfsleven zeer groot. Vooral de concurrentie van Groot-Brittannië doet zich gevoelen. Engeland neemt een belangrijk aan deel in de buitenlandse investerin gen inlndia. Van het totale bedrag, dat in de laatste tien jaar in India is geïnvesteerd, is circa 70% van Britse origine. In India zijn thans meer Engelsen in velerlei functies hij het bedrijfsleven aldaar werk zaam dan in de tijd toen India deel uitmaakte van het Britse imperium. Hoewel niet in die mate als in In dia, onderhoudt Engeland ook inten sieve contacten met Pakistan. Voor de Nederlandse scheepsbouwindus- trie liggen er in dit land echter ook goede mogelijkheden. Het transport van personen en goederen in dit land geschiedt grotendeels te water on het onderhoud met vernieuwing van de omvangrijke Pakistaanse binnenvaartvloot is een interessant object om in Nederland onder de aandacht te brengen WIJ MOETEN ER TIJDIG BIJ ZIJN t De industrialisatie in India en Pa kistan vindt in snel tempo voort ong. De oprichting en instandhou- d®g van industriële bedrijven schept een vraag naar kapitaalgoe deren, halffabrikaten, grond- en hulpstoffen. Weliswaar wordt er naar gestreefd deze vraag zoveel mogelijk in het binnenland te dekken, doch niette- r::in Saat de industrialisatie gepaard OPLEVING IN AMERIKAANSE ECONOMIE Een golf van optimisme trekt thans door Amerika's economie. Het vertrouwen bij zakenleiders, beleggers en overheid is toegeno men en volgens veler overtuiging zou de recessie nu tot staan zijn ge komen. De industriëile produktie, die het laatste half jaar een dalende lijn te zien gaf, is in februari sta biel gebleven en voor maart ver wacht men zelfs een lichte stijging. De verkoop van automobielen is in de eerste helft van maart opmerke lijk gestegen. De werkloosheid is echter nog steeds een zorgelijk verschijnsel. Ook het leven in Amerika is duur der geworden. De kosten van le vensonderhoud zijn in februari tot een recordhoogte gestegen. Deze stijging was voornamelijk een ge volg van de gestegen kosten voor medische hulp en medicamenten. Van gezaghebbende zijde is de laatste weken herhaaldelijk de ver wachting uitgesproken, dat in het tweede kwartaal van dit jaar een toeneming van de economische be drijvigheid wordt verwacht. Het tot staan komen van de daling der in dustriële produktie zou volgens de economen in dit verband een teken aan de wand zijn. De overheidsbe stedingen nemen toe, hetgeen een stimulans voor de economie vormt. De nieuwe orders voor staal verto nen een opmerkelijke stijging. En juist in de staalindustrie was het de laatste 5 maanden heel slapjes ge weest. De jongste recessie in de Ameri kaanse economie is overigens vrij mild van aard geweest. Ze valt een voudig niet te vergelijken met en kele andere economische malaise- perioden (zoals die in het begin der dertiger jaren) toen de recessie zich verdiepte tot een langdurige depres sie. TE VEEL VERWACHT Algemeen is men het er over eens dat de jongste recessie een gevolg is van een al te groot optimisme van de industrie betreffende de enorm gunstige conjunctuur, die men in de jaren zestig verwachtte. Dat optimisme leidde ertoe, dat men kolossale voorraden opbouwde, waarmee men echter later bleef zit ten De voorraden liepen zo hoog op, dat de industrie uit de voorraad begon te verkopen, in plaats van uit de lopende produktie. Dienten gevolge vond een scherpe daling van de produktie plaats in vele be drijfstakken. Een andere factor, die de recessie bewerkstelligde, was een niet te voorziene verschuiving in de be stedingsgewoonten van de consu ment. De Amerikanen gingen opeens minder geld steken in de industrie- produkten. Sommige goederen (te levisie!) bereikten 'n verzadigings punt. Iedereen beschikte op een ge geven moment over deze artikelen, zodat men zijn uitgaven meer op woninginrichting, vervoer, toerisme en ontspanning richtte. De dien stensector knabbelde steeds meer aan de industriebuidel. Toen de re cessie steeds ernstiger vormen aan nam, betrachtte het Amerikaanse publiek steeds meer voorzichtigheid inzake de aanschaf van duurzame goederen. Zo werd bijvoorbeeld de koop van een nieuwe auto dikwijls uitgesteld. Thans neemt echter de vraag naar duurzame goederen langzaam maar zeker weer toe. Kennelijk hebben de consumenten ook weer meer ver trouwen in de toekomst gekregen. Vooral de koop van auto's is in de loop van maart aanzienlijk geste gen. Vandaar dat de Amerikaanse auto-industrie voornemens is in april de produktie weer op te voe ren. Gedacht wordt aan een pro duktie van omstreeks 450.000 een heden, dat is 100.000 eenheden meer dan in maart. ECONOMISCHE POSITIE VAN ALGERIJE IS ZORGWEKKEND In Algerije is de politieke situatie nog altijd zeer explosief. Het wekt weinig verwondering, dat het eco nomische leven in het land hiervan een ernstige terugslag ondervindt, die zich de laatste maanden steeds duidelijker heeft gemanifesteerd. Het publiek beperkt zijn aanko pen zoveel mogelijk, zodat tal van kleinhandelaren ernstig zijn gedu peerd. Er wordt veel geld opgepot en de deposito's bij de banken lopen te rug. Europeanen trachten hun on roerende goederen te verkopen aan Arabieren, doch deze wachten het verloop der gebeurtenissen af. Ondertussen is de particuliere bouw praktisch tot stilstand gekomen. Voor vestiging van nieuwe indus triële bedrijven of modernisering van bestaande ondernemingen be staat sinds september nog slechts zeer weinig animo. Aanvragen voor financiële faciliteiten komen prak tisch niet meer binnen. Als zich on verhoopt geen nieuwe ontwikkelin gen voordoen, zal de industrialisa tie in Algerije waarschijnlijk een langdurige periode van stilstand doormaken. De politieke ontwikke ling zal gemakkelijk kunnen leiden tot een tijdelijke of duurzame ma laise en misschien wel tot onteige ning van de Franse ondernemingen. Ook de vooruitzichten voor de landbouw zijn allesbehalve roos kleurig. Wat betreft de agrarische hervormingen is er een enorme ach terstand. Men verwacht zowel in de landbouw- als in de industriesector toenemende werkloosheid. DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 Hoe de politieke en economische positie van Algerije in de toekomst zal worden, de Franse regering zal de voortgang van het transport van olie uit de Sahara willen verzeke ren. Algerije geniet reeds voordelen van de oliewinning, ofschoon de in komsten daaruit voor het grootste deel aan het afzonderlijke bestuurs gebied in de Sahara ten goede ko men. Over mogelijke aanspraken van een onafhankelijk Algerije op de oliegebieden in de Sahara is vooralsnog niets bekend. Vermoedelijk zal een vreedzame regeling van de Algerijnse kwestie ook voortzetting van de Franse eco nomische en financiële hulp omvat ten. Voor de Franse industrie is Al gerije tenslotte ook een gebied van grote betekenis. In 1959 ging 17% van de Franse export naar dit land. Omgekeerd ging in 1960 bijna 80% van de Algerijnse export naar Frankrijk. tegen het vonnis heeft aangete kend. Dit is de tweede maal dat O. tot levenslang werd veroordeeld. De eerste maal werd dit vonnis in laatste instantie op 1 december 1954 over hem uitgesproken we gens moord op zijn echtgenote. AMERIKA HEFT 73 BASES OP De Amerikaanse minister van Defensie McNamara heeft don derdag bekend gemaakt, dat 21 verouderde overzese militaire in stallaties (van de 2.230) zullen worden opgeheven. Hierdoor zul len de defensiekosten jaarlijks met 100 miljoen dollar vermin derd worden. 19.000 man perso neel, dat op de bases dienst doet, kan worden teruggetrokken. De verouderde bases liggen in acht landen. Er wordt niet gezegd m welke landen. De bases zijn overbodig geworden, omdat de daar opgestelde apparatuur vol maakt uit de tijd is. De minister maakte voorts be kend, dat in de V.S. zelf 52 mili taire bases geheel of gedeeltelijk zullen worden opgeheven. Dit be tekent een bezuiniging van circa 120 miljoen dollar per jaar. Op de bases in de V.S. werken circa 15.000 mensen, 6.000 militairen en 9.000 burgers. SÏATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK RUIM 3 MILJOEN AAN DIAMANT GEROOFD Een gewapende rover met een rubber carnavalsmasker voor, heeft woensdag een overval ge pleegd op een diamanthandelaar, die zijn kantoren heeft op de 10e verdieping van een gebouw inliet centrum van New York. Hij ont kwam met stenen ter waarde van 3.250.000 gulden. MINISTER TEGEN „VOORTIJ DIGE" INVOERING KORTERE WERKWEEK AMBTENAREN Minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) zal naar verluidt een of meer besluiten van ge meenten, om tot invoering van de vijfdaagse werkweek voor ge- meentepersoneel over te gaan, aan de Kroon ter schorsing voor dragen. Deze stap volgt op een circulaire, die de minister begin maart aan de provinciale en ge meentelijke overheden stuurde. In het schrijven gaf hij de waar schuwing, dat niet vóór 1 mei 1962 een volledige vijfdaagse werkweek voor overheidsperso neel mag worden ingevoerd. PRINS NAAR MEXICO, VERE NIGDE STATEN EN CANADA Volgende week vrijdag vertrekt prins Bernhard in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf, en het hoofd van de veiligheidsdienst van het konink lijk huis, de heer C. Sesink, van Schiphol naar Mexico. Hij maakt de reis in het lijntoestel van de KLM, dat 's avonds om 19.15 uur van Schiphol vertrekt en zater dag in de vroege ochtend (3.45 uur) in Mexico City aankomt. De prins denkt enkele dagen in Mexico te zullen vertoeven. Hij hoopt er besprekingen te voeren met president Adolfo Lopez Ma- teos. Over de aard dier bespre kingen heeft de RVD geen details bekend gemaakt. Daarna gaat de prins naar de Verenigde Staten voor bezoeken aan en besprekin gen in Los Angeles en New York. Vervolgens leidt hij van 20 tot 23 april in de omgeving van Quebec in Canada de tiende Bilderberg conferentie. Eind april wordt de prins in Nederland terug ver wacht. WEER LEVENSLANG VOOR Dr. O. De rechtbank te Leeuwarden heeft donderdag de 44-jarige Ber- kelse arts J. F. A. M. O. wegens gifmoord op zijn medegevangene de 34-jarige A. Lodder uit Gouda, veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. De rechtbank achtte het aan O. ten laste gelgde wettig en over tuigend bewezen, ondanks de weerleggingspogingen van ver- dachtes raadsman, mr H. Schoot stra, die inmiddels reeds appèl In Den Haag zit een gelukkig man. Het is het hoofd van de af deling personeelspubliciteit van het Ministerie van Defensie. Hij heeft reden om blij te zijn. Zijn grote militaire operatie, de aktie „K.V.V.", schijnt, als de tekenen niet bedriegen en wie durft daarin te geloven? een grandi oos succes te worden. Deze mili taire actie wil bij uitzondering geen land, maar harten verove ren. Van de uitslag hangt af of in Nederland de Weinig geliefde dienstplicht met enige maanden kan worden bekort. Op een persconferentie in Den Haag is in februari aan een aan tal journalisten een hoeveelheid kleurige folders uitgereikt. De eerste exemplaren van een stort vloed, die bezig is ons land te overstromen. Die dag werd het officiële startschot gegeven voor de werving van militaire vrijwil ligers, die de gaten, die eventueel vroeger naar huis vertrekkende dienstplichtigen achterlaten, op moeten vullen. TAAK VASTHOUDEN Diensttijdverkorting is 'n idee, dat ons allen goed ligt. Wanneer er een paar maanden afgeknab beld kunnen worden van de an derhalf tot twee jaar, die iedere jongen, of hij wil of niet, moet doorbrengen in 's lands wapen rok, zal niemand aarzelen dat buitenkansje waar te nemen. De hoop op een nieuwe kans kreeg nieuwe, ditmaal vruchtbare grond toen enige tijd geleden in Enge land e:en belangrijke beslissing viel. Daar zou de diensttijd als een ouderwets middel worden af geschaft. In andere landen van de Nato-gemeenschap Werden verkortingen doorgezet. Neder land bleet' nog achter. Dat kon moeilijk anders, want hoe zou men in ons land zo'n ge wichtige stap kunnen zetten zon der niet eerst een gewichtige commiissie het voorterrein te la ten verkennen? Die commissie kwam natuurlijk snel genoeg. De leden werden gerecruteerd uit de werelden van de vakvereni ging, de arbeidsbeweging, de middenstandsbond, boerenkrin- gen en gecompleteerd met een aantal militaire deskundigen. Twee jaren geleden kwam het rapport van deze „Commissie Werkelijke Diensttijd Dienst plichtigen". Het lijvige boekwerk zette aanvankelijk 'n domper op de vreugde. Van spoedige invoe ring van een verkorte diensttijd wilde de. Commissie Van Voorst ot Voorst, zoals zij naar haar voorzitter wred genoemd, niets weten. AANTREKKELIJK Gevreesd werd, dat een verkor ting de taak, die Nederland in Nato-verband op de schouders moet nemen, belangrijk zou scha den. Die taak bestaat uit het in stand houden van twee getrainde en parate divisies. Van die trai ning zou niets worden afgehaald bij een verkorting, maar wel van de parate diensttijd en wel zoveel dat er niets meer zou overblijven. De commissie zag nog wel een mogelijkheid voor een verkorting van de diensttijd, wanneer tegen over de vertrekkende militairen voldoende vrijwilligers stonden, die hun! plaatsen wilden innemen. Voor die vrijwilligers moet de ac tie „K.V.V." (Kort Verband Vrij williger) zorgen. De wervings- compagne zal vooral worden ge voerd onder... dienstplichtigen. Hun zal worden gevraagd of zij er iets voor voelen, één of meer jaren - tot een maximum van vier jaren tegen goede beta ling na te dienen. Een jongen die nog niet is op geroepen, maar zijn oproepkaart wel kan verwachten, kan tekenen voor en z.g. kort verband, dat vier of zes jaren kan duren. Een groot voordeel voor hem is, dat hij, als hij gewoon in dienst (plicht) gaat, niet meer verdient dan wat simpele kwartjes en dubbeltjes per dag, terwijl hij nu over de vier of zes jaren het vol le salaris van een beroepsmilitair ontvangt. Zijn vrijwillig doorge brachte diensttijd geldt boven dien als vervulling van zijn dienstplicht, zodat hij bijna twee jaren cadeau krijgt. Bovendien krijgt de kort-verbander nog een extra financieel voordeel: Als zijn contract verlopen is, ont vangt hij een premie van onge veer 25 percent van zijn laatste maandsalaris over iedere maand dat hij in dienst is geweest. Als hij afzwaait als (reserve)sergeant ontvangt hij op die manier na vier jaren zo'n kleine vijfduizend gulden. Een spaarcentje dat hem, wanneer hij in de twintiger jaren aan trouwen denkt, aardig op weg helpt. BETERE OPLEIDING Bij de dienst Personeelspubli citeit van Defensie, het orgaan dat de actie leidt, staan al sinds het begin van de compagne de telefoons roodgloeiend. Zelfs uit het buitenland komen verzoeken om meer inlichtingen. Een bewijs hoe de actie is ingeslagen. De eerste week kwamen zo'n vijf honderd aanmeldingen binnen. De commissie heeft berekend dat tienduizend vrijwilligers nodig zijn om, een diensttijdverkorting van twee maanden mogelijk te maken. Deze zou tegen 1964 kun nen worden ingevoerd. Wanneer het succes blijft aanhouden, kan deze limiet worden bereikt. Het aantrekken van vrijwilli gers beeft ook voor het leger zelf een belangrijk voordeel. Op deze manier kan men de jongens lan ger en vooral beter opleiden en er bovendien meer van profite ren. In een tijd van electronische oorlogvoering, waarin het mili taire apparaat gebruik maakt van steeds meer technische snuf jes, is dat een belangrijke factor voor het verkrijgen van een leger dat de toets van zelfs de scherp ste critiek kan doorstaan.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1