wAaLwijkse en LanqstRAAtse couRant NIEUW-GUINEA-RAAD PLECHTIG INGESTELD ,He n0 (ïïyuiis BINNEN- EN BUITENLAND ZWITSAL Tenniskleding BRILLEN?? HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN!! DEI EUR Sterk opgaande lijn van vreemdelingenverkeer in Brabants Gentrum MOEDER WORDEN... Tennisrackets net Fotobureau HET ZUIDEN KKERI Koningin Juliana: BRUIDSFOTO'S BRUIDSREPORTAGES <s\9 -iS¥: KASAVOEBOE EN GIZENGA ONDERHANDELEN' BABYSET DE LUXE 4 BALIE/ Binnenkort opening van onze BRILLEN-SPECIAALZAAK adres Grotestraat 220, WAALWIJK Provinciaal nieuws VRIJDAG 7 APRIL 1961 83e JAARGANG No. 28 e tcho Vc\n het Zuióen „nummer verschijnt 2 x per week 6 AP® pgericht 1878 gebofc ïilakse Stoomdrukkerij Antnnn Tl Redacteur. Antoon Tielen JAN TIELEN 50798 Abonnement 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'' Japon '■n roil andkk r-eers\ Guinea Woensdag was het voor Nieuw- „„inea een historische dag, de omW (]er installatie van het eerste rlement, de Nieuw-Guinea- „d pe woordvoerders hebben Si®4,ar'voor het grootste buiten- lidse gezelschap, dat Nieuw— Lea ooit heelt bezocht, in dui- eliike bewoordingen verklaard, l'zij geloven in de eerlijke be lden van Nederland en dat 8 vastbesloten zijn, zelf hun ei- a toekomst te bepalen Tijdens de opening van de Raad herinnerde gouverneur dr. P. J. «teel aan.de toezegging van de in in de troonrede van Nieuw-Guinea zal in het pende jaar een belangrijke ieuwe fase van zijn ontwikke- fa ingaan". Hij wees op de ver- itwoordelijkheid van de pas ge- jstalleerde raadsleden. De gou verneur zei voorts: ,,Uit de ont- i-begroting, die dezer dagen ij uw Raad zal worden inge- liend, zal u blijken, dat een ruim der landsmiddelen 17 per- jent meer dan in 't lopende jaar voor de economische ontwik keling is bestemd. Minister Toxopeus wenste de iad geluk uit naam van het Ne derlandse volk en bedankte Aus tralië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Engeland voor het zenden van afgevaardigden naar de opening m de Raad, „waardoor zij de be tekenis van deze ceremonie dui delijk onderstrepen". De minister i de Raad het driedelige werk ranAmos J. Peaslee, „Constituti- is of nations" aan, een symbool voor het totale geschenk van de Nederlandse regering: een prak tische handbibliotheek. Mevrouw Stoffels-van Haaften schonk de Raad een kistje van 'ïlissanderhout met zilveren dek- sl, een schepping van de Voor- kgse kunstenaar B. J. Aalders. Daarin bevind zich een oorkonde van de Staten-Generaal, die hier in vaststelden, dat zij een versie zouden aanbieden voor het Raadsgebouw. Vervolgens spraken enige le den van "de raad. De heer Nico- een nis. i de be: e huizei na VanD OMGEil es i' itrekl verirl* ibouw i, d komt llchtin!" Wlllebrr AM*1 laas Jouwe kantte zich tegen de internationale politieke kringen, die de aanwezigheid van de Ne derlanders in iNieuw-Guinea zien als een voortzetting van kolonia lisme. „Wij Papoea's voelen ons gegriefd, dat Amerika, dat zich de Kampioen noemt van democratie en zelfbeschikkingsrecht en in welk land wij, als bewoners van de Stille Oceaan, altijd een groot vertrouwen hebben gehad, van daag verstek heeft laten gaan." Air. J. O. de Rijke zei, dat de raad moest begrijpen, dat het ge halte zijner toerusting niet in de juiste verhouding staat tot de bem bij de wet toegekende be voegdheden, „hetgeen zal nopen tot grote zelfbeperking bij de le den De heer A. Boendermaker sprak de hoop uit, dat de verhou ding tussen de raad en de raad der diensthoofden zich zal ont wikkelen naar een wederzijds vertrouwen en een vruchtbare samenwerking. Namens de raad der diensthoofden, waarvan hij voorzitter is, bood hij de leden van de Nieuw-Guinea-Raad ver volgens asbakken aan. De laatste weken is er in koorts achtige spanning gewerkt in Hol- landia. Het ambtelijk apparaat was bijna van de eerste man tot de laatste auto gemobiliseerd. Zelfs van verre binnenlandse posten waren ambtenaren opge trommeld naar de hoofdstad, waar ze de bijna onmogelijke op dracht, bijna honderdvijftig gas ten gerieflijk onder dak te bren gen, tot ieders tevredenheid op losten. In het gouvernementsho- tel met al zijn idyllische bunga low- dependances waren alle 78 bedden bezet. Op de „Kasiinbar", trots bewijs van het laatste wa penfeit der Nederlandse marine, die deze KPM-boot indertijd on der de ogen van de Indonesiërs naar Nieuw-Guinea opbracht, lo geren tientallen buitenlanders en talrijke particulieren. Zelfs de gouverneur heeft z'n paleis open gesteld voor enkele hoge functio narissen. In een plaats die nog in het pionierstadium is, genieten al deze mensen het comfort van een moderne, tropische stad. „Wecst uzelf en blijft uzelf" H. M. Koningin Juliana heeft de leden van de Nieuw-Guinea- Raad gelukgewenst en toegespro ken. Haar rede was opgenomen op een geluidsband, die na de in stallatie-rede van gouverneur Platteel werd afgedraaid. „Leden van de Nieuw-Guinea- Raad, ik wens u veel geluk en voldoening toe bij al uw arbeid voor uw land en volk. In Neder land is er vreugd, omdat gij he den uw werk begint. Het is de eerste stap op de weg, die leidt naar de uitoefening van het recht tot zelfbeschikking door uw volk. Moge die weg kort blijken te zijn". „Weest uzelf. Blijft uzelf, in de vorm, die gij zelf zult kiezen, zo als uw eigen aard u dat zal in geven. Nederland voelt zich, zo als gij weet, in vriendschap en naar eer en geweten gehouden, u in staat te stellen en de waar borgen te geven, vrij over uw ei gen lot te kunnen beslissen. Dit immers is ons enige doel. Want aan ieder mens en ieder volk komt het recht toe op vrijheid en onafhankelijkheid, en allen moe ten zij dit recht mogen uitoefe nen, zo zij dat willen." omdat hij onder invloed aan het stuur zou hebben gezeten. AUTO STOPTE OP OVERWEG: TWEE INZITTENDEN GEDOOD Twee mensen, een man en een vrouw, zijn om het leven geko men bij een botsing tussen de Skandinavië-expres en een auto op de onbewaakte overweg bij de Steffensweg in Almelo maandag ochtend. Toen de trein zonder te stoppen het station. Almélo was gepasseerd, even over half tien, zag de bestuurder tot zijn schrik op' de onbewaakte overweg een kleine auto staan. Hij gaf signaal en probeerde nog zijn trein tot stilstand te brengen, maar de bumpers boorden zich met een hevige klap in de flank van het wagentje en sleurde het over een afstand van 250 m. mee. Toen de trein eindelijk stopte, hingen de resten van het autootje nog aan de bumpers. De twee inzittenden, de 40-jarige mevrouw W. Veren- huis-Veleklaas, die op een boer derij vlak in de buurt woonde en de 47-jarige chef-monteur G. van Rosendaal, vader van drie kinde ren, moeten op slag dood zijn ge weest. Vermoedelijk is door eer, verkeerde manoeuvre van de chauffeuse, die van de monteur rijles kreeg, de motor van de au to afgeslagen juist op de over weg. „De taak van uw raad is het, thans die beslissing nabij te bren gen. Nederland wenst uw volk zo spoedig mogelijk een waardige en gelijkwaardige plaats te zien in nemen in de gemeenschap der moderne wereld en op het forum der Verenigde Naties. Ook volgt Nederland met sympathie dei soortgelijke ontwikkeling als bij u, die plaats heeft in de oostelijke helft van uw groot eiland." „Mijn allerbeste wensen verge zellen u bij uw verantwoordelij ke arbeid en uw grootse taak nu, en voor de toekomst." De slechte weersomstandigheden vooral zijn oorzaak geweest, dat het jaar 1960 vanuit toeristisch oogpunt een weinig opvallend jaar is geweest. De uitzonderlijke regenval en het desondanks op peil gebleven toeristisch niveau bevestigen evenwel de sterk op gaande lijn van het vreemdelingenverkeer in Brabants Centrum. Ongetwijfeld zou bij betere weersomstandigheden het afgelopen jaar belangrijke winsten t.o.v. 1959 te zien hebben gegeven. De grotere belangstelling die overheid en bedrijfsleven voor de toeris tische mogelijkheden in Brabant en vooral Midden-Brabant aan de dag leggen, is in het afgelopen jaar meermalen op frap pante wijze tot uitdrukking gekomen. Aldus het jaarverslag over 1960 van de Streek-V.V.VBrabants Centrum, dat met voldoening constateert dat men ook in V.V.V.- kringen steeds meer gaat bemerken dat er een accentverschuiving in de taak heeft plaats gevonden. Een meer efficiënte aanpak van het werk en opzet van de organisatie is wellicht nodig, zo zegt het verslag. FINANCIËLE BASIS MOET UITGEBREID WORDEN E PAASREDE VAN DE PAUS In ons vorig nummer hebben we een kort bericht geplaatst van (Ie Paasrede van Z. H. de Paus. We willen hier nog een en ander aan ontlenen. De paus bekende, tussen zijn optimisme door, grote zorgen te hebben om de vele verwarde gees ten van deze tijd, die de heiligste wetten van het leven minachten. „Het zijn dezelfden, die op de vooravond van de dood van Je- sus Christus in de straten van Je ruzalem om zijn kruisiging rie- De stem van de paus kreeg echter weer de vertrouwde toon, toen hij zei de aanwezigheid van op het plein beneden Schapenmarkt 26-28 Den Boich tel. 34919 bem als troost en verlichting te voelen. Hij besloot zijn toespraak Jot alle volken" met een in zes- hen talen, waaronder het Neder- lands, uitgesproken „Zalig Pa- j®: Ook het Russisch gebruikte daarbij. Zijn toespraak werd aan ook via Radio Vrij Europa l°t in Rusland doorgestuurd, naa iWa® kij de paus, die de 80 «adert, niets van vermoeidheid te ®wken, ondjjnks de uiterst af kattende ceremonies van de orfw'k' aarL "in verschijnen nmiir a(k°n voorafgegaan én al half tien begonnen waren. Een ander wonder van Vati caans uithoudingsvermogen had den de „sampierini" geleverd, de staf der arbeiders die voor de in richting van de St. Pietersbasi liek verantwoordelijk zijn en een nieuw record op hun naam heb ben gebracht. De basiliek is des avonds het hele jaar door geslo ten, maar sinds de nieuwe litur gie van de Paasweek werd inge voerd, blijft ze op Paaszaterdag tot half een voor de kerkgangers open. Toen de eerste gelovigen op paasochtend al om half acht hun plaatsen in de Sint Pieter begon nen in te nemen, was daar alles al Weer voor de paasmis klaar. Tussen president Kasavoeboe en Gizenga worden onderhande lingen gevoerd met het doel het regime van Leopoldstad te ver zoenen met dat van Stanleystad. Als bemiddelaar treedt op Cleo- phas Kamitatoe, een Loemoem- bist, die tevens commissaris is is van de provincie Leopoldstad. Hij is in opdracht van de rege- ring-Ileo van Leojioldstad naar Stanleystad vertrokken om Gi zenga te bewegen tot een minne lijke schikking te komen met Ka savoeboe. Als bewijs van welwil lendheid jegens de Loemoembist Gizenga heeft Ileo vrouwen en kinderen van ministers van Gi zenga meegegeven met het vlieg tuig, dat Kamitatoe naar -Stanley stad bracht. Deze vrouwen en kinderen werden tot nu toe in Leopoldstad vastgehouden. BOM ONTPLOFT IN BEURS VAN PARIJS In een toilet op de le etage van het Parijse beursgebouw is een bom ontploft. Twaalf mensen werden bij de explosie gewond. Twee van hen verkeren in le vensgevaar. De aanslag is, naar de politie aanneemt, het werk van de mensen die vorige week in Evian burgemeester Blanc met twee bommen vermoordden. Volgens de politie was in een van de toilets een plastic spring lading, voorzien van een slag hoedje, op een verborgen plaats aangebracht. De bom was door amateurs vervaardigd. Er zijn meer van deze bommen ontploft in de afgelopen dagen. Maar het is de eerste maal dat hier slacht offers bij zijn gevallen. Op het beursplein, waar een laag glasscherven lag na de ex plosie, verzamelde zich een grote mensenmenigte. Brandweer en politie begonnen hun onderzoek terwijl de gewonden in zieken auto's werden afgevoerd. Korte tijd later werd meegedeeld dat de Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een explosie een kwestie van sabota ge door Europese extremisten was. Het is een nieuw en ernstig incident in een lange rij van aan slagen. Tijdens 't afgelopen weekeind zijn vijf moslims om 't leven ge- komjen bij twee aanvallen op po litieposten in de streek van Ver sailles. In de nabijheid zijn twee gevechten voorgekomen tussen moslims onderling. Langs een weg heeft de politie het lijk van een Algerijn gevonden, de han den vastgebonden en de keel af gesneden. NIEUW ESSO-BEDRIJF BIJ ROTTERDAM Esso Nederland N.V. heeft be sloten op haar raffinaderijterrein in het Botlekgebied bij Rotter dam een fabriek te bouwen voor de produktie van aromatische basisproducten ten behoeve van de chemische industrie. De inves tering hiervoor bedraagt 65 mil joen gulden. De fabriek krijgt 'n begincapaciteit van 220.000 ton per jaar. Het bedrijf wordt het grootste van deze soort in Euro pa en zal een van de grootste zijn die ooit voor de fabricage van aromaten werd gebouwd. DODELIJK ONGELUK Op de Wilhelminabrug te Maas tricht is de 40-jarige hoofdagent H. Mast in de nacht van zaterdag op zondag met zijn fiets door een sportwagen geschept. Hij over leed enkele uren later. De chauf feur van de wagen, de 40-jarige F. J. uit Born, is gearresteerd, De taak der Streek-V.V.V. wordt steeds groter, doch het is moeilijk het apparaat uit te breiden, gezien de zeer beperkte financiële basis van de stichting. Het zal noodzakelijk zijn op korte termijn uitbreiding aan de inkomsten van de stichting te geven, waarbij de overheid uitbreiding zal dienen te geven aan de thans gelden de subsidienormen. TOERISTISCHE INVENTARIS In het afgelopen jaar werd de toe ristische inventaris weer verbeterd en uitgebreid. Verder werden enkele grote objecten krachtig gestimuleerd en verwacht mag worden dat in 1961 enkele belangrijke realisaties zullen volgen. In Loon op Zand zal over enige tijd de officiële opening plaats heb ben van het luxe bungalowpark „Kraanven", met zijn verwarmde ba den, riant restaurant en andere op vallende „accessoires". Dit bunga lowpark is ongetwijfeld het fraaiste in ons land. Oisterwijk kreeg het nieuwe bungalowpark „Duinven" met voortreffelijke, moderne zomerhuis jes. Op de drempel van bos en duin kwam in Kaatsheuvel de camping 't Hoekske tot stand en het hotel bungalowpark de Rosep in Oister wijk voegde een caravanterrein aan zijn accomodatie toe. De zwembaden van Efteling en Goirle ondergingen verbeteringen en in Oisterwijk werd een begin gemaakt OVERNACHTINGEN Het aantal overnachtingen in de streek is voor het jaar 1960 becijferd op 400.000. Dit aantal ligt 100.000 hoger dan in 1959. Deze zeer opval lende stijging komt ten dele voor re kening van de grote toename in de kampeersector. Ongeveer een kwart van het totaal aantal overnachtingen komt voor rekening van hotels en pensions. Enkele overnachtingscijfers zijn in dit verband wel interessant. Kampeer- centrum de Klinkaert in Drunen boekte 55.000 overnachtingen; kam peerterrein de Reebok in Oisterwijk 44.000; Middelbeers 22.000 en Til burg 38.000, waarvan 45 buiten landers. Het percentage buitenlan ders in Oisterwijk is te stellen op 8. DAGBEZOEK ts* U,. .i&AWK 'V 1 Ondanks een uitzonderlijk natte zomer is het dagbezoek aan onze streek in 1960 vrijwel gelijk geweest aan dat van 1959. De Efteling trok 750.000 bezoekers (800.000 in '59)), Oisterwijk 500.000 (idem in 1959), Tilburgs Dierenpark 133.500 (in 1959 147.250). De natuurbaden trokken uiteraard minder bezoek openluchtbad Til burg 309.000 (502.000 in 1959 - het overdekte bad noteerde echter 219.000 bezoekers tegenover 200.000 In onze nieuwe speciaalzaak brengen wij U een collectie TENNISARTIKELEN als nimmer tevoren. inclusief bespanning vanaf 12.95 tot circa 75.85. Bespanningen naar keuze: nylon of darmsnaren. Alle bekende merken voor radig, o.a. Dunlop, Slazenger, Pinguin, Donnay, Snauwaert, Spalding voor dames en heren, in elke prijsklasse. REPARATIES en nieuwe besnaringen van rackets vakkundig - billijk en vlug. (Vriendelijk verzoek deze tij dig te bezorgen - speciaal in de aanvang van het seizoen). Statiomstraat 51 a Waalwijk maakte zijn humaniora aan het seminarie „Beekvliet" te St. Mi chielsgestel. Zijn theologische studies, filosofie en theologie, deed hij aan het Groot Seminarie van Haaren. Hij werd priester gewijd op 10 juli 1922 in de kathedraal van St. Jan te Den Bosch. Van 1923 tot 1924 was hij le raar Frans in het missiehuis „St. Willibrordus" te Uden en in no vember 1924 werd hij benoemd voor de missie van de kleine Soenda-eilanden in Nederlands Indië. Hij werkte eerst op Timor op de Statie Halilulia. In 1932 stichtte en bouwde hij een statie op te Atambua; drie jaar later werd hij rector en deken van Ti- mor. De H. Stoel benoemde hem 1 juli 1937 tot eerste apostolisch vicaris van Timor, thans bisdom Atambua en Mgr. Diepen wijdde hem in zijn parochiekerk 't Goir- ke in Tilburg tot bisschop. Vervolgens ging Mgr. Pessers terug naar Timor op 8 juli 1938. Toen kwam de bezetting. Hij werd in mei 1942 geïnterneerd met een belangrijke modernisering van het Staalbergven. Het Waalwijk- se Nationaal Schoenmuseum kreeg een fraaie, nieuwe en royale huisves ting. Voor Tilburg gaan zich grote en prachtige mogelijkheden met het nieuwe grote natuurbad in het weste lijk stadsdeel voordoen, waarvoor in 1960 vergunning werd gegeven. Verder zal in 1961 een begin wor den gemaakt met de werkzaamheden aan het grote recreatie-oord van de gemeente Tilburg in de Beekse Ber gen. De prachtige nieuwe Tilburgse schouwburg die in maart van dit jaar werd geopend zal de toeristische po sitie van Tilburg ook in belangrijke mate beïnvloeden. in 1959); Efteling-bad 105.000 250.000 in 1959); het Hoefsven te Waalwijk 139.500 (235.000 in '59); het bad Goirle 66.000 (106.000 in 1959). MGR. J. PESSERS S.V.D. IN TILBURG OVERLEDEN Mgr. Jacobus Franciscus Maria Pessers S.V.D., oud-apostolisch vicaris van Timor en eerste apos tolische vicaris van Atamua, is op tweede paasdag in het St. Eli sabeth ziekenhuis te Tilburg overleden. Mgr. Jac. Pessers werd gebo ren te Tilburg 5 februari 1896 en door de Japanners. Na een ver blijf in Atambua en later met al le andere missionarissen op Cele bes (in drie kampen bij Makas sar), werd Mgr. Pessers op 21 au gustus 1945 bevrijd. Reeds in no vember hervatte hij zijn ambt op Tiitto, waar hij alle staties ver woest en geplunderd vond. Na de oorlog kwam hij op verlof van 24 januari 1949 tot 8 maart 1950. Daarna ging hij terug naar Ti- mor. Op 18 juni 1952 keerde hij wegens ziekte in Nederland terug en onderging hier een zware ope ratie in het ziekenhuis. Wel ver trok hij een jaar later weer naar Timor, maar zijn gezondheid bleef zwak. Op 14 november 1957 nam hij om gezondheidsredenen ontslag. Zijn opvolger werd Mgr. van den Tillaert.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1