„Pinky, een blank negermeisje" „De verloren zoon WAALWIJK 32.- 11(2 Gé I 7 Eerste steenlegging Mntoniuskerk een feit Wist U 1 pak VéGé-lucilt 27ct-103ete 1 zakje VéGé-anijs Onstuimige toename van aantal parochianen 3 grote Victoria-repen 00voor 25ct KORl vruchtenhagelsla 42ct-16geb 1 fles zuivere VéGé-limonadesiri 10% KORTINi 250 gr. vanillestnl 6 2 12 3eb 200 gr. vruchten; 49ct-10#! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 APRIL 1961 D O.O.G. bespeelde Negervraagstuk Baardwijks Toneel speelde goed in praterig familiedrama jgNgfnlj geldig t/m vrijdag 14 Troef Yoordeel-prijs ga eerst kijken bij üiiiüii bij 3 pakjes VéGé-margarii 0.751.170 ct-68 i o.6i.Ï25ct-50 EXTRA deze v/eek 1 blik kostelijk Jj( varkensvlees - 200 gr- 2 grote potten ij appelmoes - de fijnste! /t In haar laatste optreden in dit toneelseizoen heeft de toneelvereni ging O.O.G. aandacht gewijd aan 't negervraagstuk met de opvoering van het niet meer zo kersverse to neelspel „Pinky, een blank neger meisje" van Cid Rickett Sumner. Het stuk behandelt de rechteloos heid van de neger in de zuidelijke Amerikaanse staten en de wilde re deloze haat tegen alles wat neger is, ook tegen negers aan wie niet is te zien dat hij of zij neger is. Sum ner doet dit op een simpele en voor iedereen verstaanbare wijze en aan het slot geeft hij in zoverre enig hoopvol perspectief aan deze zinloze en onmenswaardige rassenstrijd, dat hij enkele blanken de zijde van de negers laat kiezen. Over de realisering door O.O.G. zijn we niet onverdeeld enthousiast, al willen we dan wel stellen dat er over het geheel genomen aanvaard baar is gespeeld. Ons grootste be zwaar geldt echter de huilerige en larmoyante wijze, waarop in de eer ste twee bedrijven de negers en met name Pinky zich gedragen tegen over de discriminerende behande ling van hun ras. In plaats van een felle, strijdbare of verbitterde nege rin wordt ons door O.O.G. een be klagenswaardig en op een huilerige toon pratend negermeisje voorgezet, dat niet bepaald de capaciteiten in zich heeft zich te verzetten tegen 't schreeuwende onrecht. Zij wordt in die houding gesteund door een zeer brave en godvrezende maar ook vol komen berustende grootmoeder. On der de druk van de omstandigheden komt Pinky echter voor hét feit te staan dat ze zich als een soort Jean ne d'Arc voor de negers moet op werpen. Zij doet dat, maar we moe ten dat vernemen via een soort „bode-verhaal" zoals Vondel dat hanteert in zijn Palamedes. Dat is dus ons bezwaar tegen de rol van Pinky zoals die werd ge bracht doos Toos Hesselberth-Tim- mermans, hetgeen overigens niet wil zeggen dat zij onder de maat ïou zijn gebleven. Zij heeft onge- wijfeld de regie-opvatting voor het voetlicht gebracht en dat deed ze dan op zeer bevredigende wijze. Hetzelfde geldt voor Mien Reijers- imriéiÉi v. Gelder als grootmoeder Dickey Johnson, goed spel, maar wat te serviel en doortrokken van de over tuiging „het is nu eenmaal niet an ders". Een tweede algemeen bezwaar geldt de dictie, die over het geheel genomen toch wel wat aan de vlak ke kant was. Er waren nu nergens eens felle uitschieters, die de harts tochten, waardoor deze strijd toch gekenmerkt werd en wordt, recht lieten wedervaren. Het was net of men geen deel had aan de mense lijke tragedie welke in de rassen- strijd dagelijks gestalte krijgt. Al leen in het laatste bedrijf was er wat werkelijke emotie te bespeuren, maar vergeleken bij de laaiende brand van het door de blanken in vlam gezette huis, was 't toch maar een kaarsvlammetje. Voor de rest was het zo weinig overtuigend, zo weinig echt bewogen. Dokter Joe (Bertus v. d. Velden) praatte van 't begin tot het einde door op zijn rustige gezapige toontje en Tom Denning, de man die voor de enor me keus gesteld wordt te kiezen tus sen zijn liefde en het stinkende vooroordeel, kwam bij Jan Hessel- berth ook niet helemaal uit de verf. Rechter Walker bleef een wat on duidelijke figuur en alleen bij de neger Jake Waters (Kees IJpelaar) kon men op sommige momenten de goede wil bespeuren tot een wat ge ladener spel, evenals bij z'n vrouw Rozelia (Toke Duquesnoy). De zieke miss Em kreeg van J. A. Somers- v. d. Waarden een goede en vaak fijnzinnige vertolking en wanneer debutante Henny Rombouts (miss Melba Wooley) wat meer nuancering in haar dictie weet te brengen, zal zij tot zeer goede prestaties kunnen komen. Haar debuut mag in elk ge val heel goed worden genoemd. Ver der zagen we Adri v. d. Hoven als een kort aangebonden politie-agent. De regie was in handen van Tini v. d. Heijden en C. Dekkers. De goed gekozen costuums waren van het Brabants Costuumhuis in Den Bosch en er werd gespeeld in een uitste kend verzorgd decor van de firma Beijne uit Amsterdam. De goed ver zorgde grime was van de firma v. Nooijen uit Rotterdam. i/ dat Jacques benoemd is tot profes sor, komt Eduard laat in de avond stomdronken thuis met de medede- Zoals minder gelukkige toneelre censies vrijwel altijd het gevolg zijn van minder gelukkige toneelbeur ten, zo zijn minder gelukkige to- neelbeUrten het resultaat van: a) minder gelukkig spel; b) minder ge lukkige keuze van het stuk; c) bei de. Het Baardwijks Toneel heeft za terdagavond in de maar mager be zette zaal van het Gemeenschaps huis een minder gelukkige beurt ge maakt ten gevolge van het vermel de onder b. Mr. J. H. Penning kan een be kwaam rechtsgeleerde zijn en onge twijfeld een achtenswaardig man, zijn vrije tijd zou hij toch bij voor keur niet moeten bestemmen voor 't schrijven van toneelstukken, want met „De Verloren Zoon", waaraan hij een fikse handvol verloren uren zal hebben besteed, bewijst hij, na melijk slechts een vaag begrip te hebben van dit schone métier. Psy chologisch heeft dit familiedrama de waarde van katoen van vijf cent per el, het kenmerkt zich verder door een breedsprakigheid waarop elke volksredenaar trots zou zijn en tenslotte is de intrigue even helder, maar ook even saai als gewoon ven sterglas. Jammer is dan ook, dat re gisseur Jan van den Hoven 't rode potlood niet uit de schede heeft ge trokken, hij zou het stuk er onge twijfeld veel dragelijker mee heb ben gemaakt en daarmee gezorgd gezorgd hebben voor een interes santer toneelavond. Baardwijks Toneel heeft zich met ijver en toewijding door de talloze „God-bewaar-me's" van mr. Pen ning heengewerkt en al het moge lijke gedaan om nog enige boeiende tekening te brengen in het vlakke en kleurloze patroon van dit stuk. En men kwam daarbij naar onze smaak tot heel wat beter spel dan de laatste maal in „Zijn afgod", zo dat, indien het gaat zoals het moet gaan, de provinciale schatbewaar der aanmerkelijk royaler voor de dag zal moeten komen dan de laat ste maal. De belangrijkste rol was in handen van P. Adriaansen, die de figuur van de weduwe Canters op meerdere plaatsen zeer goed ge stalte wist te geven. Dat zij niet al tijd ten volle raad wist met de ellen lange dialogen welke mr. Penning aan het papier heeft gemeend te moeten toevertrouwen, is begrijpe lijk. De weduwe staat voor 'n moei lijk probleem: de keuze tussen haar zoon mr. Jacq. Canters, verwaand, over het paard getild en niet afke rig van een meineed ten eigen bate, en Eduard Canters, de „verloren zoon", een losbol en in relatie staan de tot een dito meisje. Op de dag x.' -Hsy.tr'—'1 ®n_Ji)2üEaSB. ling dat hij dat meisje heeft ver moord. Hij denkt dat tenminste. De professor stelt dan alles in het werk om de hele familie, inclusief de huisknecht Hendrik, er toe te bren gen een valse verklaring af te leg gen, zogenaamd ten gunste van Eduard, maar in feite alleen maar zijn eigen maatschappelijke positie veilig te stellen. Enfin, zo ver komt het ten slotte toch niet, want*het meisje blijkt niet vermoord te zijn, maar wel de dochter van een man die de pronte weduwe vroeger ge kend heeft en die, men merkt het aan alles, best zin zou hebben om in het goed opgemaakte nest te stap pen. Dit laatste zien we gelukkig niet gebeuren, maar wel haalt ma die dochter in huis, want er zit niets anders op dan dat ze trouwt met Eduard, die inmiddels heeft beloofd een goede en brave zoon te worden. De professor besluit dan om met z'n vrouw het ouderlijk huis te verla ten. Jos Remie maakte van mr. Jacq. Canters een pittige en genuanceerde creatie en indien de dialogen met Eduard, zijn broer, niet zo bar lang en daardoor vervelend waren ge weest, had Baardwijks Toneel hier ongetwijfeld voortreffelijk toneel spel op de planken kunnen brengen, want L. Burmanje was ook alleszins berekend voor zijn taak in de rol van Eduard. Zijn spel zou nog aan kracht winnen, indien hij de volu me-mogelijkheden van de stem wat meer uitbuitte. Het viel ons trou wens toch op, dat regisseur v. d. Hoven de emotie zo spaarzaam aan bod heeft laten komen. Het spel biedt toch alle mogelijkheden om de spanningen en contrasten scherp te accentueren. Het kwam er helaas niet helemaal uit. Ida Maas gaf een goede vertolking van een vrij onbelangrijk en door de schrijver zwak getekende figuur van Mary, de echtgenote van Jac ques. Met wat meër routine zal ook zij haar stem wat intensiever en ge- schakeerder durven gebruiken. Het „lichte" meisje werd heel goed gespeeld door de door grimeur v. Wijngaard nogal toegetakelde Annie de Negro en regisseur v. d. Hoven liet uitstekend spel zien als haar va der. Hij verving Herman Kolster, die wegens ziekte verhinderd was mee te spelen. Hendrik, de huis knecht, werd gespeeld door Frans de Gouw. Een beetje té sullig en te mak naar onze smaak. Het decor van J. Mol was smaak vol en goed verzorgd. UITSTAPJE R.K. VROUWEN GILDE Het uitstapje van de afd. Waal wijk van het r.k. Vrouwengilde naar Antwerpen, dat op 25 april a.s. was gepland, zal worden uitgesteld tot later datum, omdat op die dag geen opera-voorstelling plaats vindt. OPENING NIEUW SCHIET- TERREIN GILDE ST. CRISPIJN Al was het weer 2de Paasdag niet om verheugd over te zijn, desalniet temin trok het gilde St. Crispijn en Crispinianus van Besoijen in vol ornaat en met een feestelijk versier de wagen, waarop een neergehaalde ders, die meestal in deze branche wel wat verdienen en nu hun mede leden wilden verrassen. Na een inleidend woord door de hoofdman, waarin hij zijn dank be tuigde niet alleen aan de heer v. d. Hoven, maar ook aan de werkers en niet in het minst aan de be schermheer en allen die hebben meegewerkt aan de vlotte verhui zing en totstandkoming van dit ter rein. Hierna verrichtte de zeereerwaar- de heer pastoor de inzegening, ge volgd door een kort gebed door de hoofdman, waarna deze het schiet- terrein voor geopend verklaarde. Na een korte wedstrijd met het ge weer tussen de koningin en de zeer- eerwaarde heer pastoor, waarvoor beiden een hun passende prijs ver wierven, ging men over tot de eer ste schietoefening, die vanwege de weersgesteldheid op 4 punten werd gesteld. Hierna verliet men de door de hoofdman betitelde gilde-hoeve, waarna men 's avonds om 8 uur in het gildehuis, vergezeld van gilde- zusters, wederom bijeen kwam voor een lied en een dansje. Daarvan werd dan ook gretig gbruik ge maakt, terwijl de heer v. d. Hoven in een passend woord de hoofdman dankte voor de woorden die middag tot hem gesproken, en de hoop uit sprak van een langdurige en vriend schappelijke samenwerking tussen het hem zo dierbare gilde en hem zelf. Piet Mulders had natuurlijk ook weer zijn passende coupletten op de gebeurtenissen van de afgelopen dag, waarbij allen spontaan het gil- delied meezongen. Een en ander was weer een waardige gebeurtenis, waarmee een geval dat enkele maanden als onoverkomenlijk bleek, toch weer tot een goede en bevre digende oplossing is gekomen. 2de JAN VAN EEUWIJK-RIT Zaterdagmorgen om 9 uur gingen bij hotel-café-restaurant Berg en Dal aan Roestelberg 50 deelnemers van start voor de 2de Jan van Eeu- wijk-rit voor motoren en bromfiet sen, waarin door de motoren 230 km en door de bromfietsen 150 km. af gelegd moesten worden. Door de minder gunstige weersomstandighe den van de laatste dagen was het 6en bijzonder zwaar parcours, dat de hoogste eisen stelde aan de rij vaardigheid en het uithoudingsver mogen van de' deelnemers, terwijl ook van de machines het uiterste werd gevergd. Hoe zwaar deze ove rigens bijzonder geslaagde en spor tieve rit was, blijkt wel uit het feit dat slechts 30% van de deelnemers de finish haalde. 's Avonds had in Berg en Dal de prijsuitreiking plaats en de bekend making van de einduitslag, die als volgt luidt: strafp. snelh.proef 50 cc junioren 1. F. Sellig (AWZ), Koog a/d Zaan 0 1 min. 58 sec. 2. J. Schenk (AWZ), Westzaan 0 2 min. 05 sec. 3. J. Fillekes (DKW), Blijswijk 27 2 min. 28 sec. 50 cc. senioren 1. C. Dros (Puch), Texel 0 1 min. 50 sec. 2. P. Hordijk (Batavus), Rotterdam 0 1 min. 51 sec. 3. J. Nijhuis (Batavus), Rotterdam 1 2 min. 3 sec. 4. P. Plevier (Batavus), Oterleek 27 2 min. 28 sec. 175 cc. junioren 1. C. Snijders (NSU), Pernis 4 2 min. 0 sec. 2. J. de Boer (Ducati), Amsterdam 17 2 min. 18 sec. 250 cc. junioren 1. J. Immink (Maico), Amsterdam 0 1 min. 27 sec. 2. Kenedy (Maico), Amsterdam 28 2 min. 15 sec. 3. P. Braam (Jawa), Den Haag 30 2 min. 10 sec. 250 cc. senioren 1. Hoevelaken (Maico), Den Haag 18 1 min. 30 sec. 500 cc. senioren 1. J. Heiboer (BSA), Moerkapelle 0 1 min. 37 sec. 2. Huibers (Velocette), Rijswijk 243 niet gestart De wisselbekers vielen ten deel aan: C. Dros, C. Snijders, J. Immink en J. Heiboer. De prijsuitreiking werd besloten met een geanimeerd en druk be zocht bal. BEGRAFENIS A. VAN BLADEL f Hedenochtend om half tien had de plechtige begrafenis plaats van de heer A. van Bladel, in leven vice-voorzitter van het R.K. Zang koor van St. Jan. Naast de familieleden en vrien- schutsboom was bevestigd, naar zijn nieuw schietterrein bij W. v. d. Ho ven aan het Westeinde. Ook was op de wagen gezeten de koning met z'n koningin, terwijl een traditionele fi guur als de nar des konings op en neer holde om al schoenenpoetsend het uniformenfonds van het gilde te versterken. De beschermheer, de edelachtb. heer burgemeester Teijs- sen, was wegens omstandigheden verhinderd deze plechtigheden mee te maken. Bij aankomst aan het Westeinde stonden twee kistjes bier geduldig te wachten om de toch wel grage begeerte te doen vervullen; dit was een geschenk van twee gildebroe- den, welke overledene in zo'n brede kring had, betuigden ook vele za kenrelaties de overledene de laat ste eer. De H. Mis van requiem werd op gedragen door deken v. d. Hurk met assistentie van de kapelaans Lem- pens en v. Gastel, terwijl het koor onder leiding van dhr. Duyvelaar de mis van Perosi zong en het stof felijk overschot naar zijn laatste rustplaats begeleidde. De absoute werd verricht door de hoogeerw. deken, terwijl het koor nog 'n allerlaatste zanghulde bracht met 't „Beati Mortui" van Mendels sohn" en afscheid nam van hun zo zeer gewaardeerde vice-voorzitter en vriend. De baar was bedekt met een 3-tal bloemstukken. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: zwart-witte foxterrier, stang van zonnescherm; damespor temonnee met inhoud; damespara- pluie; schroevedraaier; antraciet kleurige traploper; Schotse herder (collie). Verloren: damespolshorloge; zil veren rozenkrans; gele enveloppe met kwitanties; motorhandschoen; damesportemonnee met inhoud; zil veren bedelarmbandje; bruin-groen jagershoedje; gouden halsketting. AGENDA maandag en woensdag MUSIS SACRUM 8 uur: „Wir Wun- derkinder", alle leeftijden. LUXOR 8 uur: „Met de 3 Stooges de lucht in", alle leeftijden, dinsdag 8 uur: mannenkoor „Oefening en Vermaak", vertrek vanaf Markt voor repetitie Tilburg, woensdag 7.15 uur: vertrek „Oefening en Ver maak" vanaf Markt voor concert in Tilburg. KANTINE TIMTUR 8 uur: repetitie Waalwij ks Orkest. zondag DE TWEE KOLOMMEN 12 uur: re petitie mannenkoor „Oefening en Vermaak". „De onstuimige naoorlorgse groei en toename van de bevolking van de St. Anto- niusparochie noopten tot de bouw van een grotere nieuwe kerk in dit gemeente- deel", zo ongeveer staat het geschreven op de oorkonde welke in een loden buis bewaard zal blijven als aandenken aan de eerste steenlegging, welke gisteren door pastoor M. D. Lam, met een korte plechtigheid werd verricht. Na deze steenlegging, welke uiteraard door vele belangstellende parochianen werd bijgewoond, konden de parochianen zelf een zinnebeeldige steenlegging verrichten en tevens een bedrag offeren, hetwelk een mooi zinnebeeld v.as te hebben meegebouwd en te hebben meegewerkt aan de totstandkoming van hun eigen kerk. Naast paétoor Lam en zijn beide kape laans, waren o.m. nog aanwezig het voltallig Kerkbestuur, burgemeester j. L. P. M. Teijssen en loco-burgemeester F. C. Smol ders, deken v. d. Hurk en nog vele andere geestelijken en uiteraard vele belangstel lenden. Na zegening van de plaats, waar straks het hoofdaltaar zal komen werd door pas toor M. D. Lam overgegaan tot het plaat sen en zegenen van de eerste steen, terwijl door de leden van het Kerkbestuur, de aan nemer, de Fa. joh. F. Goesten uit Kerk- driel en de architect H. M. Kodewey de oorkonde werd ondertekend. Na deze korte plechtigheid, waarbij het zangkoor zijn me dewerking verleende, evenals de georgani seerde jeugd, werd door vele parochianen eerdergenoemde zinnebeeldige steenlegging verricht. De eerste steén, weike een hoek steen is en juist daarom, daar Christus ge zegd heeft de hoeksteen te zijn van ge heel de Kerk, van het geloof, steekt een tiental centimeters over de muur uit met de bedoeling hierin later een afbeelding uit te beitelen. ORIGINELE ACTIE KLOKKEN Daar er in een kerktoren ook klokken thuis horen, is men enkele weken geleden begonnen met een actie om deze klokken te kunnen aanschaffen en financieren. Hoewel hier een bedrag van niet minder dan f 10.000. - voor nodig is, heeft men de moed niet laten zakken en is niet minder dan f 427,99 reeds bijeen gebracht. De mannelijke parochianen, die hun giften in rode zakjes deponeren hebben tot nu toe een bedrag vr.n f 204,37 bijeenvergaard, terwijl de dames daarentegen royaler blij ken te zijn, gezien het bedrag van f 223,62 in hun blauwe zakjes. Een voorname post hiervan is door de kleuters bijeengebracht. STICHTINGSKOSTEN De nieuwe kerk, welke door de aannemer Fa. Joh. F. Goesten naar een ontwerp van architect H. M. Koldewey aan de Burg. Smeelelaan en de Wethouder Smoldersstraat wordt gebouwd, zal, naar men hoopt, het volgend jaar rond deze tijd in gebruik zijn genomen, indien men geen al te grote tegenslag meer on dervindt. De totale stichtingskosten, ('n grote hap neemt een lening van 450.000.in beslag, die in veertig jaar zal moeten worden afgelost) be dragen 725.000.Verder heeft de gemeente Waalwijk een subsidie van 116.000toegekend, terwijl de parochie door middel van een ze gelactie en door de oud-papier-actie „O.P.A." tot op heden zorg heeft ge dragen voor het respectabele bedrag van 50.000.-. Daar bij het stichten van scholen het kerkbestuur borg moet staan voor de som van 15% der totale stichtingskosten, welk bedrag door de gemeente 20 jpar na de storting weer wordt terugbetaald, is het de bedoeling om teven? nog een bedrag van 150.000.te lenen, hetgeen t.z.t. kan worden afgelost met de waarborgsommen van de verschil lende scholen in de Antoniusparo- chie. 1100 ZITPLAATSEN De kerk, die zal bestaan uit een door-de-weekse-kerk met 240 zit plaatsen en een gedeelte voor de zondagen en feestdagen dat plaats biedt aan 860 gelovigen, heeft 'n lengte van 33,62 meter en is breed 40.24, waarvan 8,5 meter voor de dagkerk. De vier biechtstoelen, in de kleine kerk ondergebracht, zul len met deuren, dus niet met gor dijnen zoals nu het geval is, kunnen worden gesloten. De zuid- en noord wand zullen geheel van glas zijn en de overige muren blind. Als bizon- derheid kan vermeld worden, dat de doopvont een plaats vooraan in de kerk zal vinden. dat... u bij gebrek aan poeder suiker ook kristalsuiker tussen twee velletjes wit papier kunt gebruiken Strijk hierover met 'n war me bout en uw kristalle tjes zullen in poeder ver anderen. dat... u een „gaatjeskoekepan" eerst moet verhitten, waar na de boter of het vet er in kan worden gedaan? De pan moet u altijd schoon maken met 'n beetje zacht papier en wat zout. Eens in de week in een afwas- sopje. dat... u kletsnatte schoenen snel kunt drogen door ze te vul len met verwarmde tarwe- of haverzeinelen? dat... u glazen en pullen 't best schoonmaakt door deze te vullen met warm zeepsop met een scheut ammoni ak? iDt laat u een uurtje staan, daarna naspoelen met verdunde azijn. Erg vuile vazen daarna nog even flink omspoelen met water waarin stukjes eier schaal. dat... wanneer de visite is ver dwenen en de kamer een bedompte rooklucht ver toont, u om deze lucht snel te doen verdwijnen, een paar druppels eau de co logne op een koude lamp moet sprekenlen, waarna u deze even aansteekt? Dan verkrijgt u na korte tijd 'n frisse geur. van Moderne wie in fris-jci;.| zijti suédi-. tuurlii 1 m Uitsluitend gevestigd 's-Hertogenbosdi,Ha en Nijmegen Korte Molenstraat■ktt van ilt f SPECIALE LENTE-ATTRACTIE! Op de foto het moment van de eerste steenlegging van de nieuwe Antoniuskerk door pastoor M. D. Lam, onder grote belangstelling van de parochianen. 'n werkelijk heerlijk koek,e j; bijzonder lekker samen voor ze t

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 6