m wAAlwokse en UnqstRAAtse couRAnt GOEDKOPE TOEKOMST. BINNEN- EN BUITENLAND Vernieuwing bij diocesaan Kath. Vrouwengilde MEN CAïülclSiüt&^n de mooiste! reau HET ZUIDEN 120 Belgische arbeidskrachten gewest Waaiwijk II "It* VRIJDAG 14 APRIL 1961 83e JAARGANG No. 30 eef-tard L Stoomdrukkerij Antoon Tielen teur. JAN TIELEN 50798 it 2 x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 NUNB landii met een:dure gulden mg rijk, sk te li H l kan vreemd gaan in de economische politiek. De revalu- i> die een prijsverlagende invloed moet uitoefenen, werd g'-veer tegelijkertijd tot stand gebracht met het aanvaar- ïn van de z.g. prijzenwet, die eigenlijk bedoeld is om onge motiveerde prijsverhogingen tegen te gaan. fee prijzenwet geeft de regering eigenlijk drieerlei bevoegd heid Zij kan maximumprijzen vaststellen wanneer naar het oordeel van de regering het algemeen belang dat eist. Ver- volgens kan de overheid voorschriften geven betreffende het voeren van een administratie, die dan vanzelfsprekend be doeld is om een inzicht te krijgen in de kostprijs. Tenslotte kan de regering voorschriften geven aangaande het bekend maken van de prijzen voor goederen of diensten. Het is zon der meer duidelijk, dat deze bevoegdheden een hanteerbaar instrument zijn in een tijd, waarin overbezetting van het productieapparaat aanwezig is of dreigt. PRIJZEN EN STRATEGIE oriizenvraagstuk is zeer Éijk want op dit moment je problemen actueel in Jenaaste toekomst komt al- st de vraag aan de orde in ne de prijzen voor het bin- verbruik dienstbaar worden gemaakt aan de i-stralegie. De revaluatie een aantal grondstoffen Ler gemaakt. Anderzijds lChooUl concurrefitiepositie van on- odukten op de wereldmarkt ijker geworden. De onder- B zullen de prijsdruk op sport voor een groot deel rekening moeten ne- k de landen met een niet- ilueerde munt krijgen zij ■sminder guldens voor hun likten. mnen zij dat verlies voor ismen en dan zou er bij een industrieën nóg maar wei- jn de hand zijn. Deze ge ls ligt ook deels ten grond de stabiliteit, die de op de effectenbeurs to to eigenlijk zal het een pale reactie van een onderne- ij» als hij tracht de door de stie ontstane nadelen el ver terug te winnen op de -kindse markt. Deze ge- bij wordt belangrijker naar- de eigen industrie meer in is aan zijn bevolking de ge- is verbruiksartikelen te le- En bij de voortgaande in- I lisatie van ons land is dit pf daad het geval. vraag is nu hoe minister de hier tegenover staat. Naar uitlatingen in de Tweede Ka- !ie leide fc/elingsl oto te i JAV jzaakt 52.50 2334 ring, want algemeen wordt ver wacht, dat de in het vorig jaar aangekondigde belastingverla ging per 1 juli a.s. beslist door zal gaan. Deze zal ook een zekere financiële ruimte scheppen voor de bevolking. Wanneer die fisca le verlichting niet zou worden aangegrepen voor „correcties" op andere frbnten, zou zij zeker lei den tot een consumptiestijging met de daaraan verbonden prijs verhogende tendens. Het holle gebaar Zeer actueel is echter de vraag of een prijsverlaging wel voel baar zal zijn. Naar ons gevoel wordt een priis door een zaken man rnlleen verlaagd wanneer hij Protoor óók dia Ehenmatiek na U al ta schudden. ■mb Krnsohen om dat Boador ntt to boloven. gewenst dat een minister in de Tweede Kamer, dus voor het fo rum van het volk, het grootwin kelbedrijf ten voorbeeld stelt. Dat grootwinkelbedrijf beschikt zeker wel over de middelen om voor zichzelf reclame te maken. Temidden van al dit gedruis over komende koopjes verschij nen de jaarverslagen van het be drijfsleven die er nu niet bepaald van getuigen, dat elke prijsverla ging van grondstoffen en elke ra tionalisatie van de produktie aan de consumenten ten goede komt. Nimmer waren de winsten zo hoog, nimmer stegen de dividend uitkeringen zo sterk. In dit licht gezien zal de mi nister nog heel wat succesvolle gesprekken met dat bedrijfsleven kunnen voeren over prijscorrec- ties. Als hij veel succes heeft, kunnen wij inderdaad aan 't eind van het jaar koopjes halen. Drs. H. MINISTER LUNS IN AMERIKA Minister Luns zei dat „gespro- verklaard, dat hij een „hartelijk" gesprek van drie kwartier met president Kennedy heeft gevoerd over de NATO, de Europese inte gratie en vraagstukken betref fende het Verre Oosten. Na zijn bezoek aan het Witte Huis zei hij tegen journalisten, dat beiden waren overeengekomen niet in BRUIDSFOTO'S UIDSREPORTAGES te oordelen, wenst de minis- flat prijsverlagingen van «stoften worden doorbere- U.a.w. dat de binnenlandse amenten niet het gelag beho- t( betalen voor de dalende '[(resultaten, die te verwach- »in, "schuiving van lasten "je tweede plaats moeten wij Jen in welk opzicht een indruk dienstbaar kan wor- 8®aakt aan andere sectoren aet sociaal economisch le- 'al ons ministerie van de «id gebruik maken om 't l i Ian een prijsverlaging wtieeld aan te grijpen voor jueuwe voor onze beurzen huurronde? Dat zou ge- Passen in het kader van een stabilisatie. ®relfde verschuiving van zou kunnen worden geëf- W door het invoeren van ™f sociale maatregelen, die iH kosten. Wij den- 't verband aan de nieuwe ,ne kinderbijslagverzeke- Laan een verhoging van de inm van algemene ou- iJiliiR n^Sen hier zeker "«Meden voor onze rege- daartoe gedwongen wordt door de concurrentie. En die is alleen in bepaalde sectoren scherp, bij voorbeeld in de auto-industrie, waar al verschillende prijsdalin gen zijn afgekomen. Minister de Pous ziet de zaak nogal optimistisch in. In de Tweede Kamer vertelde hij van gepleegd overleg met de olie maatschappijen. Deze zouden een reeds voorhanden zijnde prijs verhoging hebben laten vallen. Intussen hebben deze maatschap pijen voor benzine en petroleum een fractionele prijsdaling be kend gemaakt Ondanks de fraaie woorden en het gepleegde overleg is het succes in deze hoek vrij ne gatief. Iedere ondernemer kan er tenslotte mee uit dat hij van plan was de prijzen te verhogen en dat hij dat nu achterwege zal laten. Wij dachten, dat juist in de aard olie sprake was van overproduk- tie en van een ruim aanbod op de wereldmarkt. Als hier de tendens tot prijsverlaging uitdraait op niet meer dan een hol gebaar, hoe moet dit dan in sectoren met een veel groter evenwicht tussen vraag en aanbod Het kost tijd De minister van economische zaken moge trots zijn op persbe richten, waarbij reeds de dag na de revaluatie prijsverlagingen werden aangekondigd door grote winkelbedrijven, wij zijn dit be slist niet. In de eerste plaats zijn deze be richten ook niet meer dan een ge baar. Vervolgens huldigt de rege ring in haar calculaties en fiscale politiek de theorie van de histo rische kostprijs. In deze gedachte kan van een prijsverlaging pas sprake zijn, wanneer de bestaan de dus duurdere voorraden zijn afgezet. Het lijkt daarom waarschijnlij ker, dat pas na langere tijd, bij voorbeeld tegen het einde van het jaar, de invloed van de herwaar dering van de gulden op de prij zen zal doorwerken. Andere daar mee in verband te brengen rege ringsmaatregelen zullen ook pas tegen die tijd kunnen worden in gevoerd. Waarom dit voorbeeld Tenslotte vragen wij ons af, waarom de minister zich geroe pen voelt het grootbedrijf ten voorbeeld te stellen als gangma ker voor de prijsverlaging. Er zullen heus ook wel kleine be drijven zijn geweest, die hun klanten direct lieten profiteren van het prijsvoordeel, al hingen zij dit niet aan de grote klok. Al zal zijne excellentie dit niet hebben bedoeld, het is zeker niet Markt 17 vhertogenbosch bijzonderheden te treden, omdat later op de dag en dinsdag verde re besprekingen tussen de Vere nigde Staten en Nederland zou den worden gevoerd. Miunister Luns zei dat „gespro ken was over alle verschillende aspecten van vraagstukken waar voor Nederland en de Verenigde Staten belangstelling hebben". De minister zei, dat in het al gemeen over wereldproblemen was gesproken. Hij noemde in het bijzonder vraagstukken inza ke het Verre Oosten. Hij gaf te kennen, dat een deel van het on derhoud het geschil van Neder land met Indonesië betrof. Hij weigerde een rechtstreeks antwoord op de vraag of hij te leurstelling had geuit over het Amerikaanse besluit om weg te blijven bij de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad. Minister Luns zei verder nog, dat kort over KLM-aangelegen- heden gesproken was. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. v. Roij- en, vergezelde minister Luns. Aan Amerikaanse zijde waren onder anderen aanwezig de on derminister van buitenlandse za ken voor economische aangele genheden, George Ball, de onder minister van genoemd departe ment voor economische zaken, Foy Kohier, en de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Neder land, John Rice. Minister Luns heeft op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington gedurende ander half uur gesproken met de minister van buitenlandse zaken Rusk. Na afloop wilde hij slechts meedelen dat hij minister Rusk dinsdagavond aan een diner in de Nederlandse ambassade opnieuw zal ontmoeten. MINISTER VISSER GAAT AMERIKA ZEKERHEID VRA GEN OVER HULP Minister Visser (Defensie) zal volgende week bij de Amerikaan se regering zekerheid proberen te krijgen over de aard en de om vang van eventuele militaire hulpverlening in de toekomst. Als minister Visser een voet aan de grond krijgt, zal hij enkele concrete zaken aan de orde stel len, zoals Amerikaanse medewer king bij de aanschaffing van een nieuw type geweer en van rij dend rupsmaterieei voor de drin gende mechanisatie van het le gerkorps. PRINSES IRENE GAAT NAAR MEXICO Prinses Irene is van plan in de maanden juli en augustus een va kantie van zes weken in Mexico door te brengen, mede in ver band met haar studie in de Spaanse taal. Prins Bernhard is thans in Mexico om de mogelijk heden van uitbreiding van de handel te onderzoeken. Ook gaat de prins de mogelijkheden bezien van Nederlandse investeringen door oprichting van industrieën met gemengd kapitaal. MINISTER LUNS IS TEVREDEN Minister Luns heeft in Was hington verklaard, dat het in de kwestie Nieuw-Guinea geen enkel doel zou hebben, nogmaals op de Nederlandse bezwaren in te gaan tegen het Amerikaanse besluit om de installatie van de Nieuw- Guinea-Raad niet bij te wonen. Hij liet uitkomen, dat het gehele Nieuw-Guinea-probleem was be sproken en dat hij over de uit komst van dat overleg tevreden was. Minister Luns liet doorsche meren, dat inzake Nieuw-Guinea tussen Nederland en de Verenig de Staten verschil van inzicht be staat. Hij beperkte zich er toe op te merken, dat hij met de Ameri kaanse regering „lange gesprek ken" over de problemen van het Verre Oosten heeft gevoerd. Op meerdere punten zijn beide rege ringen het eens. Het overleg zal worden voortgezet, maar men moet iii de nabije toekomst geen concrete resultaten verwachten". Niettemin heelt hij geconstateerd dat de Amerikaanse regering „vol begrip en behulpzaam'' is. Hij weigerde zich uit te laten over de mogelijkheid dat de Ver enigde Staten in de kwestie tus senbeide komen. Andere vraagstukken als de landingsrechten, Europese een wording, de Nato zijn nog punten der Amerikaanse regering waar op later zal worden teruggeko men. HET PROCES EICHMANN Het proces Eichmann is dins dag in Jerusalem begonnen. On geveer 500 tot 600 journalisten en fotomensen wonen het proces bij. Eerst werd de lijst van be schuldigingen voorgelezen, 15 in getal. De voornaamste is dat hij in de jaren 1939-1945 samen met ande.en miljoenen joden heeft vernietigd in zijn functie om het jodendom in de wereld uit te roeien. De 14 andere beschuldi gingen gaven details hoe hij dat gedaan heeft en welke middelen hij gebruikte om tot oplossing van het jodenprobleem te komen. Het is typisch dat er in de ge hele wereld veel meer belangstel ling voor dit proces bestaat dan in Israël zelf, vooral de jongeren, die deze tijd niet gekend hebben, interesseren zich er weinig voor, hoewel natuurlijk de belangstel ling groter wordt naar gelang het proces naderde. Adenauer heeft gezegd: „West- Duitsland wil de waarheid, wie er dan ook getroffen wordt. 212 MAN VERMIST NA BRAND OP DE DARA Volgens een Britse regerings woordvoerder in Bahrein is van 565 overlevenden van het zater dag in de Perzische Golf in brand geraakte Britse schip Dara be kend, dat zij aan land gebracht zijn. Als de berichten uit Dubai, de voornaamste havenplaats van Oman, waar vele overlevenden zijn aangekomen, juist zijn, zou den nog 212 opvarenden worden vermist. De meeste slachtoffers zijn In diërs, Pakistani en Arabieren. Er was weinig hoop op redding van vermisten. De meeste vermisten zijn ver brand of met reddingsboten om gekomen of van angst in zee ge sprongen waar zij een prooi wer den van de vele haaien, die rond om de rampplek op aas loerden. Het schip is gezonken. Mocht vorige maand gewag worden gemaakt van een gunsti ge arbeidsmarkt in het Gewest Waalwijk van 't Arbeidsbureau, ook in de laatste maand van het eerste kwartaal van 1961 bleef deze ontwikkeling voortduren en was er volop werk en daalde het werkloosheidscijfer met rasse schreden naar 170 (in februari 234), waarvan de categorie min der geschikten het leeuwendeel inneemt, n.l. 82. Ook de vraag was iets geringer, n.l. 1046 (febr. 1157), hetgeen vooral het gevolg is van de sterk verminderde vraag in de landbouw, in het ray on Almkerk van 't gewest Waal wijk. Verwacht wordt, dat in de loop van de maand hierin veran dering zal komen. Met betrekking tot het aan werven van buitenlandse werk krachten, zijn er in het eerste kwartaal van '61 niet minder dan 76 Belgen aangetrokken, waar van 39 in de metaalsector, zodat het aantal Belgische werkkrach ten in het gewest Waalwijk om en om de 120 ligt. Hoewel de metaalsector veel buitenlandse werkkrachten aanwerft, blijkt de vraag naar arbeiders slechts lich telijk gedaald te zijn, n.l. niet 2, zodat het huidige aantal 205 be draagt, waarvan in het rayon Waalwijk het sterkst het gemis aan arbeidskrachten in de me taalsector blijkt, n.l. 177, evenals in de maand februari. In verband met de revaluatie van de gulden heeft men op de arbeidsmarkt nog geen terugslag kunnen con stateren. Het aanbod van arbeidskrach ten in de bouwnijverheid geeft een bijna gelijk beeld te zien met de vraag, n.l. respectievelijk 37 (febr. 65), een behoorlijke daling dus, en 38 (febr. 66) een zelfde daling dus. Dit hoge aanbod in genoemde sector is voorname lijk te wijlen aan een zekere stag natie op de bouwmarkt door het slecht afkomen van bouwvergun ningen. Uit een vergelijking met de cijfers van februari blijkt dat hierin reeds enige verandering valt te constateren, die: waar schijnlijk zal voortduren. In het rayon Almkerk is tevens het aanbod bizonder hoog te noe men, n.l. 79 (voor 't gewest 170), doch dit is het gevolg van de sei zoenarbeid, welke daar in sterke mate heerst. Hoewel de aanbesteding van 't nieuwe arbeidsbureau nog niet heeft plaats gevonden, kan dit op zeer korte termijn geschieden, daar het gebouw in 1962 klaar zal moeten worden afgeleverd. Het zal aan de Thorbeckelaan worden gebouwd, zoals wij reeds eerder mededeelden. Een bizonder aspect mag wel genoemd worden het feit, dat nog H© VOOR 8L U KLEDING geen gebruik is gemaakt van Werktijdverkorting, in tegenstel ling met vorig jaar rond deze tijd toen voor de schoen- en lederin dustrie deze aantallen respectie velijk 2.000 en 3.300 uren bedroe gen. Het werkloosheidscijfer in het gewest Waalwijk bedroeg eind maart in flro mille uitgedrukt 7 (10 in februari), terwijl het lan delijk gemiddelde 1,3 en het pro vinciaal gemiddelde 12 bedroe gen. Voor de drie rayons onder verdeeld, waren deze promilla ges: voor Waalwijk 6 (7%), Almkerk 11 (18), een flinke da ling dus, en voor het rayon Don gen 4 (5,3). Het laagste gemiddelde was dit maal voor Guyek met 5 pr. m„ terwijl het promillage van Ber gen op Zoom met 26 hoog aan de top staat. Het bestuur van het diocesaan r.k. Vrouwengilde heeft plannen tot ontwikkeling gebracht welke tot doel hebben om ook het Kath. Vrouwengilde te doen meespelen in de vernieuwing en bezinning, die| zich ons gewest structureel en spiritueel manifesteren. Onder deel van deze plannen is de ver nieuwing van de „Programme ring en Publiciteit" met het doel hierin nieuw gewronnen inzichten tot hun recht te doen komen. Aan dit onderwerp zal op 24 april a.s. in het Gemeenschaps huis te Boekei een Diocesane Dag gewijd zijn, waarop alle plaatse lijke afdelingen aanwezig zullen zijn en welke ook gedeeltelijk zal worden bijgewoond door Z. H. Exc. (Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch. Vierjarenplan MOORD OP JOKE GROENEN- DAAL: EIS LEVENSLANG De officier van justitie in Roer mond, mr. J. Uiterwaal, heeft j.l. dinsdag voor de rechtbank in Roermond na een getuigenver hoor dat ruim zes uur duurde, le venslange gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige schilder en pseudo-fotograaf K. M„ die in de middag van de 10e mei 1960 in de grensbossen bij Tegelen het 16- jarige Venlose verkoopstertje Jo ke van Groenendaal door wur ging met een sjaaltje om het le ven bracht. LEVENSLANG VOOR KAMPCOMMANDANT Karl Chmielevsky (57), voor malig commandant van de con centratiekampen Gusen I en Vught, is veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. Het vonnis over de ex-Hauptsturmbannfüh- rer der SS werd dinsdag geveld door een juryrechtbank te Ans- bach. De gezworenen achtten het bewijs geleverd dat Shmielevsky in kamp Gusen 283 moorden be dreven of gelast heeft. DE GAULLE EN ALGERIJE Algerije is voorbestemd om in nerlijk en uiterlijk een soevereine staat te worden. Waar het voor de toekomst om gaat is, of deze onafhankelijke en soevereine Al gerijnse republiek bereid zal zijn zich op economisch, cultureel en militair gebied met Frankrijk te associëren, of dat zij er de voor keur aan zal geven totaal met Frankrijk te breken. In het eer ste geval is Frankrijk bereid de toekomstige Algerijnse staat op ieder gebied de helpende hand toe te steken en voor zijn toe komst grote offers te brengen. Maar in geval van een breuk met Frankrijk heeft de Franse repu bliek er geen enkel belang bij Al gerije onder zijn bewind te hou den en Frankrijk zal dan niets doen om het te beletten zijn eigen weg te gaan. Doch wel zou het de Fransen, wier positie dan in Algerije in ge vaar zou komen, uitnodigen Al gerije te verlaten en zouden de "Algerijnen die in Frankrijk ver blijven, aanzegging krijgen dat zij uit Frankrijk terug moeten keren naar Algerije. Wanneer be paalde bevolkingsgroepen in Al gerije de wens te kennen zouden geven Frans te blijven, dan zou Frankrijk er toe overgaan deze bevolkingsdelen te hergroeperen in de omgeving van Algiers en Oran en zou het tevens de mili taire bases bezet houden, die het voor zijn eigen verdediging nood zakelijk acht. Om het gestelde doel te berei ken, heeft het Kath. Vrouwen gilde in het diocees Den Bosch een vierjarenplan ontworpen, omvattende 4 hoofdonderwerpen die weer verdeeld zijn in vele sub-onderwerpen. De bedoeling is dat alle 28 afdelingen (5000 le den) welke het Bossche diocees telt, aan dit vierjarenplan deel nemen, waarmee men dan wil be reiken dat alle afdelingen zo vol ledig mogelijk zijn ingelicht over bepaalde onderwerpen van soci aal-culturele aard. De achter grond van dit intensieve samen spel is het streven om te komen tot een hechte vereniging. De studiedag, welke op 24 april a.s, in Boekei zal worden gehouden, zal voornamelijk in 't teken staan van de progranpna- vorming. Men wil op deze dag komen tot een peilen van de ver langens en de smaak der diverse afdelingen, hetgeen dan tenslotte zal resulteren in een onderling gesprek over het motto van deze dag „Programmavorm!ng en pu bliciteit". Als opzet van dit gehele vier jarenplan mag worden gezien het scheppen van mogelijkheden voor de plaatselijke afdelingen t.a.v. de taak van het Kath. Vrou wengilde tot het stimuleren en leiding geven aan de leek. Dit prachtige Bossche initia tief, geboren uit de wens van de afdelingen mag ook landelijk van grote betekenis worden geacht, want dit streven en pogen zal on getwijfeld een stimulans zijn voor de landelijke organisatie van het Kath. Vrouwengilde, zo verklaarde ons mevr. Severijnen- Cals, presidente van de landelij ke organisatie. Op de schouders 'van het dioce sane bestuur, dat onder de ener gieke leiding staat van mevrouw Sutorius, ligt een moeilijke, maar ook zeer dankbare taak. die rijke resultaten zal kunnen afwerpen. K e tcho van het Zuióen °rmaa| X)pje j 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertentiesspeciaal tarief Telegram-adres „Echo" II ld im Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeug diger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door K.ru- schen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. Schapenmarkt 26-28 Den Bosch tel. 34919 STATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK „Programmering en Publiciteit"

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1