wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour Ant bezorgde 112 vluchtelingenkinderen onvergetelijk teest w M ugaw sSfOJit I geniet er van)! s. s. c. dankbaarheid in muziek en dans PARADISO 22 cti VRIJDAG 14 APRIL 1961 dge vu Abonnement w: 22 cent per wee 0(*Ucttt Stoomdrukkerij 1 1"TCC 1 perkwartaal ƒ2.1 83e JAARGANG No. 30 rs. orteerd! elel ili Lakse Stoomdrukkerij W Antoon Tielen (jredacteur: JAN TIELEN mummer 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: SDeciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegrana-adres „fiche' Kaatsheuvelse schoenfabrikanten schonken elk kind een paar schoenen Wie jarig is moet tracteren. Dit oude en goede gebruik heeft nok de 10-jarige Efteling in ere gehouden en wel op een heel bij zondere wijze. Als Europa's onvergetelijke sprookjestuin kon de Efteling natuurlijk niet beter doen dan de royale gastvrouwe zijn van het kind, voor wie 't sprookje toch altijd nog de adem benemende belofte bezit van de onverwachte vervulling. Dat zij daarvoor bovendien kinderen koos aan wie de sprookjeswereld slechts vaag of helemaal niet bekend is, stempelt dit „verjaar dagsfeest" tot een groots en prachtig gebaar, de wijsheid van Moeder de Gans waardig. De Efteling heeft kinderen rond haar verjaardagstafel geno digd die van het leven alleen maar de bittere, grauwe en uit zichtloze kant kennen; kinderen, in wier ogen alleen maar de vrijsheid en de vreugdeloze zelfkant van het kampleven te lezen staat; kinderogen die de glanzende verrukking van het sprookje niet hebben gekend, omdat er altijd dat andere leven was het leven in de grauwe en donkere barakken, het leven van het uitzichtsloze wachten op een toekomst die niet komt. Honderd-en-twaalf Poolse kinderen uit het vluchtelingenkamp bij Minister zgn dinsdag en woensdag te gast geweest bij de Kaatsheuvelse „Sprookjestante"; twee dagen die zij als een on vergetelijke herinnering zullen bewaren en als een altijd schij nende zon mee terug zullen nemen naar de grijze sleur van het kampleven. Een onvergetelijk feest heeft de Efteling deze Poolse kinderen bereid en de Kaatsheuvelse schoenfabrikanten hebben niet wei nig tot de volmaakte feestvreugde bijgedragen door elk van de- ze kinderen een paar nieuwe schoenen cadeau te doen. et was ongeveer kwart voor toen dinsdagmiddag de twee iioiste touringcars welke Musa ipress in Waalwijk bezit, het ■ote parkeerterrein van de Ef- "ig opdraaiden. Wat stijf van ange „zit", maar niet minder verwachting stapte de „ver- lardagsvisite" naar buiten en 'e even later in een lange de grote poort naar bin- eerste programmapunt was iluurlijk de versterking van de jendige mens, want na een sringcarreis van Miinster naar èthede, een treinreis van En- ade naar Tilburg en nog weer eens een touringcartrip van Til burg naar Kaatsheuvel, wil een fikse en goed belegde boterham er wel in. Met de nodige eetlust werd dan ook aangeschoven rond de feestelijk en rijk gedekte ta fels in het grote restaurant. Het was een lust voor het oog, deze verjaardagskoffietafel. Ér waren forse eters bij, die flink toetastten, voorzichtige eters, die soms wat wantrouwend keken naar zaken die ze nog nooit eer der hadden gezien, en tenslotte ook verlegen eters, die misschien maar het liefst in een heel klein hoekje waren weggekropen met een of andere heerlijkheid en die Onder de warme zon van een heerlijke lentedag stapten 112 vluchtelingenkinderen de poort van de Efteling binnen, vol verwachting. Het feest ging beginnen :n) pi IG J»esa Jezioriska heeft in de 9 jaar van haar bestaan nog nooit «leinve schoenen gehad en ook nog nooit zulke mooie schoenen, laar eigen schoenen hadden de beste jaren van hun leven al ®S gehad en stil genietend zat ze dan ook op de pas-stoel, toen 'i vreemde juffrouw haar voetjes bekleedde met een Kaatsheu- e|s geschenk. Hopelijk stapt ze op deze schoenen een zonniger c'f°mst tegemoet dan ook nauwelijks durfden op kijken. Ach ja, het was ook zo'n wonderlijke dag Het smaakte allemaal best, het geen nog eens nadrukkelijk werd onderstreept door enkele Poolse liederen met begeleiding van de balalaika. We zeggen „Pools", maar het gros van deze kinderen weet niéts van Polen af. Ze wa ren tussen de 6 en 17 jaar en de meesten van hen zijn niet in Po len, maar in het kamp geboren. Ze hebnen nooit een andere we reld gekend dan de kampwereld en ze spreken dan ook even ge makkelijk Duits als Pools. Schoenen passen En na het hoogtepunt van de feestelijke maaltijd was er direct al weer een ander hoogtepunt: schoenen passen, boven in de bo dega. Deze nieuwe schoenen wa ren de sympathieke en hartelijke geste van de Kaatsheuvelse schoenfabrikanten, die dan wel niet jarig zijn, tenminste niet kollektief, maar die toch spon taan hebben meegewerkt om de verjaardag van het familielid „Efteling" tot een werkelijk groots kinderfeest te maken. Dit passen was ook weer een feest, waarvan velen stil werden. Er waren er bij die nauwelijks durfden zeggen dat een paar niet goed paste, want stel je voor dat er geen andere zouden zijn! Maar er waren er meer dan genoeg en voor al die glunderende kinder ogen werd een paar schoenen in gepakt. Sommigen schoven weer in hun oude stappertjes (afge trapte schoenen, gymschoenen en ook wel nette schoenen) zo echt met de gedachte „als die nieuwe van mij nou niet vergeten wor de herinnering en het nog hevi gere verlangen deel te hebben aan de wereld van de andere mensen buiten het kamp. Meer nog dan op de volwassenen zal het kampleven zijn stempel druk ken op deze kinderen, want zij moeten leven met ouders en an dere volwassenen, die ten prooi zijn aan apathie en daarom ver getelheid zoeken in zaken die op deze kinderlevens een funeste zo niet catastrofale invloed uitoefe nen. „Er ligt in de vluchtelingen kampen enorm veel werk te wachten", zo vertelde ons Mieke Schlatmann (23) uit Haarlem, die in september 1960 vrijwillig naar 't vluchtelingenkamp Miin ster ging om te werken en te hel pen. Ze is afgestudeerd als kin derverzorgster. Waarom ging ze naar Münster? „Och, anderen gaan naar Parijs of andere plaat sen om ervaring, mijn collega Fransje Holman (24) uit Maas tricht en ik zijn naar Münster gegaan. Het is maar hoe je het ziet." Dit eenvoudige maar frap pante antwoord van twee jonge meisjes geeft toch het vertrou wen dat er dank zij onze heden daagse en zd vaak onjuist beoor deelde jeugd toch eens een einde gaat komen aan 't mensonwaar dig fenomeen van de vluchtelin genkampen. Dankbaarheid De jeugdige gasten lieten zich niet onbetuigd. Zij hadden de ja rige Efteling dan wel geen ge schenken aan te bieden, maar uit de folkloristische dansen in na tionale klederdracht en uit de bruisende muziek der balalaika's en de opgetogen kinderstemmen was duidelijk de dankbaarheid en de vreugde om deze dag te be luisteren. Moe gespeeld en gekekën ver trokken de kinderen daarna in de richting Dongen om daar te gaan overnachten bij de Eerw. Zusters Franciscanessen. Maar woensdag niet te voorzien wie uiteindelijk met de titel zal gaan strijken. Ook Sprang, dat op korte af stand volgt, is nog niet geheel uitgeschakeld. De overige ploe gen o.a. SSC en AZVV hebben geen kans op inmenging meer, hoewel SSC nog wel eens roet in hun eten kan strooien, daar zij zowel Good Luck als Sprang nog een keer ontmoet, want ook Arnemuiden moest in Vrijhoeve- Capelle de volle buit achterlaten. Krabbendijke, Smerdiek en Zwal. Boys hebben geen gevaar meer te duchten. De strijd voor degradatie gaat hoofdzakelijk tussen The Gunners en Rillandia. Laatstgenoemde heeft wel de slechtste troeven in handen maar The Gunners hebben de meeste verliespunten. De stand bijgewerkt tot en met 8 april ziet er als volgt uit: gesp. pt. Arnemuiden 18 29 Dinteloord 19 27 Good Luck 20 27 SSC '55 19 23 AZVV 19 22 Sprang 16 21 VVN 18 18 Krabbendijke 19 18 Smerdiek 18 13 Zwal. Boys 18 12 Nieuwdorp 17 11 The Gunners 19 10 Rillandia 16 5 Waspik White Boys White BoysJong Brabant 64 „Vijf doelpunten in één wed strijd is voldoende" moet Piet Kuijten gedacht hebben toen de scheidsrechter in de tweede helft van de wedstrijd White Boys Jong Brabant een strafschop toe kende aan de thuisclub. In het andere geval zou hij immers wel persoonlijk het vonnis hebben willen voltrekken over het moe dig strijdende Jong Brabant. Nu van een doelpunt te scoren, viel nu aan de rechtsbuiten van Was pik Piet van Tilborgh te beurt, die daarmee de stand op 34 bracht. Het ontbrak Waspik aan tijd om met een slotoffensief de gelijkmaker te forceren en daar mee de eerste helft te copiëren. Een kleine maar welverdiende 43 overwinning dus voor Oir- schot Vooruit. EEN TEGENSLAG BIJ HET GAT VAN VEERE Het eerste caisson, dat dinsdag de afsluiting van het Veerse Gat zou inluiden, heeft zijn plaats niet bereikt. Enkele uren voor de plaatsing is het, mede door de mist, op een zandbank geraakt, die niet op de kaarten van Rijks waterstaat voorkwam. if l» In doosjes van 5 en 10 stuks LUGANO vacantievreugde SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct j steeds terugkerende vreugde voor de ware sigarenkenner den". Ze hadden ze liever aange houden om zeker van de zaak te zijn. Sprookjestocht Aansluitend hierbij werd een rondwandeling gemaakt door het park en we behoeven u nauwe lijks te zeggen dat vele monden hierbij open vielen van heerlijke verbazing. Het sprookje bijna in levende lijve dank zij de wonde ren van de moderne techniek. Het bezoek aan elk sprookje was een feest op zich en tijdens deze rondgang moet dat sombere vluchtelingenkamp in Münster wel heel ver uit al die kinderge dachten weg zijn geweest, al is 't misschien daarom des te erger dat ze daar gisteren allemaal weer thuis waren, met alleen nog Waalwijk Baardwijk Zal Baardwijk 2 haar opmars met kampioenschap bekronen? Na een onstuitbare opmars is het de reserves van Baardwijk gelukt de top van de ranglijst te hereiken. Met nog één wedstrijd te spelen deelt Baardwijk 2 de bovenste plaats met Reusel Sport 2 en daar a.s. zondag beide ploe- fen tegen elkaar aantreden, is de eslissing over het afdelingskam pioenschap zeer nabij. Voor velen uwer komt dit be richt als een schok, want u zult het afgeloppn seizoen héél erg weinig van Baardwijk 2 in de krant hebben gelezen. Maar dat komt omdat men in Baardwijk erg bescheiden is, voor zover dat het 2e elftal betreft tenminste. De insiders zullen echter we ten dat de reserves van Baard wijk hun plaats ten volle waard kwamen ze terug, opnieuw vol van verwachting. En ook deze tweede dag hebben ze volop ge noten van de speeltuin, de pop penkast, het kanoën op de grote kanovijver en natuurlijk ook weer van het lekkere eten dat hun in overvloed werd voorgezet. En toen was om 6 uur het af scheid gekomen; een hartelijk en dankbaar afscheid, dankbaar zo als kinderen dat zijn, met weinig woorden en soms wat stuntelig, maar in hun even oplichtende ogen kon men toch duidelijk zien hoezeer het gemeend was en hoe zeer deze twee onvergetelijke Ef- teling-dagen in hun herinnering zullen blijven leven als een steeds terugkerende vreugde in een grauw en welhaast uitzichtsloos bestaan. zijn en aanstaande zondag zal voor het oog van een talrijke supportersschare getracht wor den ook deze laatste wedstrijd in winst om te zetten. Supporters, die zich nog niet hebben opgege ven, kunnen dit tot uiterlijk vrij dagavond doen bij de leiders van het 2e elftal. Vertrek hoek Baard- wij ksestraat om 1 uur. Mannen van het 2e: succes! Vrijh.-Capelle Zaterdagmiddagcompetitie In Zuid I nog hevige strijd om de eretitel De zaterdagvoetballers in Zuid I, die, naar wij mogen aannemen, dit seizoen voor het laatst zonder kans op promotie spelen, gaan desondanks in alle hevigheid ver der met elkaar de eretitel te be twisten. Nog steeds gaat het Zeeuwse Arnemuiden aan het hoofd van de ranglijst, maar zowel Good Luck als Dinteloord zit hem danig op de hielen en het is nog kwam Piet Kanters naar voren om door middel van deze straf schop de voorsprong van White Boys tot 63 te vergroten. En de zaak was hiermee beklonken. Ge durende de gehele wedstrijd heb ben The White Boys ijverig ge werkt om een voorsprong op te bouwen, maar aanvankelijk kon den zij er niet in slagen om, die voorsprong te consolideren. De rust ging zelfs in met een 32 voorsprong voor Jong Brabant. Na de 'openingstreffer van Piet Kuijten werd het al gauw weer gelijk. En even prompt als deze speler White Boys opnieuw aan de leiding schoot (2-1) kwam het antwoord van Jong Brabant 2-2. Een strafschop wegens hands werd door Piet Kuijten kort na rust in een doelpunt ofgezet, 3-3, •waarna deze actieve binnenspeler de bezoekers wat ruimer deed ademen, toen hij zijn vierde en vijfde doelpunt liet noteren. Na dat Piet Kanters dus uit de bo venomschreven penalty het hal ve dozijn had volgemaakt, zorgde Jong Brabant nog voor een meer draaglijke uitslag, 4-6. Waspik WaspikOirschot 34 Oirschot Vooruit toonde zich zondag in de wedstrijd tegen Waspik een slagvaardige ploeg. Het leek of de bezoekers in min der dan geen tijd de wedstrijd zouden gaan beslissen. Met twee gave treffers in dé aanvangsperi- ode had het er alle schijn van dat Waspik onder de voet zou wor den gelopen. Naarmate de wed strijd vorderde wist Waspik zich echter aan de greep van Oirschot te ontworstelen. Willie Vervoort en Paul Smits verwezen met twee goed gerichte schoten de Oir- schotse doelman naar het net, zo dat nij de rust alles weer moge lijk was. In de tweede helft ging Oirschot echter opnieuw aan de haal en weer kwamen de bezoe kers met twee doelpunten ver schil aan de leiding. Het genot Wielrennen RONDE VAN DONGEN op zondag 16 april a.s. op de R.I.M.I.-terreinen Evenals voorgaande jaren zal ook nu weer de traditionele Ron de van Dongen worden verreden. Op het pijlsnelle en schitteren de parcours van de R.I.M.I.-ter reinen zullen tientallen amateurs en nieuwelingen elkaar in een hevige, maar zeer zeker sportieve strijd gaan bevechten om de wie- Iereer: winnaar van de Ronde van Dongen op naam te krijgen. Door de stroom van premies waarmede de Dongense Wieler ronde steeds wordt verrijkt, zal deze strijd zeker worden aange wakkerd en kunnen de bezoekers op een hevige strijd rekenen. Enkele klinkende namen waar van reeds vast staat dat zij zeker zullen deelnemen, volgen hier: Amateurs: H. Barbiers, Amsterdam; J. v. Boxel, Hank; A. de Bruijn, Rijen; L. ten Dam, Rijswijk; P. v. Die- men Uithoorn; L. Jansen Raams- donk; J. de Koning, Breda; R. Malipaard, Breda; J. Nooten Oos terhout; L. Coehorst, M. van Son, J. Spapens, G. Verhoeven, Th. v. d. Wiel, A. v. d. Linde, P. v. Rijs- bergen, H. Basters, allen Tilburg. Nieuwelingen: H. Anker, Arnhem; O. Baker, Amsterdam; P. Braspenninck, Rijsbergen; G. v. Gorp, Rotter dam; J. de Groot, Utrecht; W. Houtman, Den Haag; G. Hyne- kamp, SiebengewaldJ. de Ko ning, Breda; Gebr. Kuijs, Hilva- renbeek; C. Kooien, J. v. d. Put, beiden Tilburg; Gebr. van Bladel, Haarsteeg; A. v. Groezen, Made; J. Heesbéen, Loonopzand; P. Raaym,akers, Raamsdonksveer; D. Wilhelm, Waalwijk; en niet te vergeten de Dongense favorieten Ad. de Jong en Ad. Pieterse. Voor de wielerfans dus wel de moeite waard om zondag 16 april a.s. te reserveren voor de Ronde van Dongen. i)e tcho van het Zuióen •<v; i Ai/e benodigdheden van STATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9