wAAlwqkse en lAnqstRAAtse couRAnt ISCALE REM MOET LOSI w BINNEN- EN BUITENLAND 1 leeb '"l/UcuilwuL. mm an" !SseSt00ISSeSelen »fdredaCtefo:798AN TIELEN 'n v. MAAREN's BRIL MAANDAG 17 APRIL 1961 83e JAARGANG No. 31 LEH 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief gericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Economische toestand eist belasting aftrek voor gehuwde vrouwen iioemeen is men het er over zens dat er maatregelen moeten worden genomen om de bestaande arbeidsschaarste te verlich- L Op alle fronten wordt er aan gewerkt. Er wordt druk op L regering uitgeoefencUom de subsidie bij emigratie te vermin- deren of om deze te doen vervallen. Er worden Italiaanse en Spaanse werkkrachten geïmporteerd en dit wijst er op dat onze mannen over het algemeen vol-bezet zijn. Onze enige reserve is nog te vinden in de sector van de gej- huwde vrouwen. Die reserve wordt evenwel door twee rem men weerhouden van deelneming aan het arbeidsproces. De ene rem is de traditie, dat een Nederlandse gehuwde vrouw in haar huishouding hoort, en de andere rem in de fiscale. De eer ste rem, slijt bij stukjes en, beetjes Weer, de andere wordt ster ker naarmate de welvaart stijgt. et is moeilijk en zeker niet „«torn in het algemeen de ar- 4 van gehuwde vrouwen bul thuis aan te bevelen. Een ge- J gezinsleven is van zulk een damentele wiaarde voor onze ilkskracht, dat het kortzichtig «azijn alleen om nationaal-eco- omische redenen een beroep te ata op een doorbraak van he inde verhoudingen. Wij kun stellen dat ons produktiepro- duizenden van de gehuwde „nawen, die nu hun vrije tijd verdoen in nutteloze uren, bitter heeft. Maar laten wij niet "het badwater ook het kind tegwerpen. Veel huisvrouwen betekenen jw hun potentiële beschikbaar- ad in huis, hun frisheid en op- tektheid zoveel voor de inko- iensverwervers van het gezin, it de gezamenlijke produktieve jacht van dat gezin stellig zou laten als de huisvrouw ook nog betrekking zou aanvaarden. „teamgeest" van een gezin i verdwijnen, vermoeidheid ,„,i leiden tot een geprikkelde stemming. Een ongezellig gezins ten kan een gedrukter stempel riten op de familieleden, zoda- dat de financiële voordelen het inkomen der gehuwde «w worden Weggevaagd door sduktieverlies van andere ge- Zonder het bovenstaande pro- tan te willen kleineren, blijven talloze gehuwde vrouwen voor lie dat vraagstuk niet bestaat, ij worden van de arbeidsmarkt eg gehouden door de belasting- iruk, die het gezamenlijke inko men van man en vrouw zodanig tót door progressie dat het wer- ken van de vrouw economisch gezien geen zin meer heeft. fa begin De nadelen van de arbeids schaarste zijn bijzonder groot bij de vrouwelijke arbeid. Niet alleen doemen er steeds meer werk zaamheden op, die geschikt zijn om door het zwakke geslacht te worden verricht, maar er dreigt bovendien nog een vrouwente kort, dat in de loop der jaren nog zal toenemen. De omstandighe den zijn bovendien gunstig om aan de fiscale verlichting van de positie der gehuwde vrouwen te gemoet te komen. De belasting opbrengsten overtreffen de ver wachting. Op tal van punten eist de bestaande fiscale wetgeving wijziging en verbetering. De fi nanciële toestand van het land tenslotte is eveneens gunstig. Onze ministers van financiën Itbben ingezien, dat op dit ter- Éi iets gedaan moet worden. Oud-minister Hofstra kwami in met, het voorstel om drie gulden inkomen per werkdag vrij festellen van inkomstenbelasting een maximum van 624.- per jaar, wanneer zij op die werkdag tainste vier uur werkte. Een »ii krenterig voorstel, maar het kiekende een principiële erken ning van een bestaande leemte en nsals zodanig van belang. Het worstel heeft de Kamers nooit bereikt... Minister Zijlstra heeft er in middels een wijziging in aange kocht. Hij stelde vorig jaar voor «(vrijstelling te verhogen tot een g van duizend gulden. Bo- fflidien zou een vrouw, om voor vrijstelling in aanmerking te ko- i, nu geen vier uur per dag, War slechts drie en een half uur behoeven te werken. Veel och- 1- of namiddagwerktijden zijn net langer. Een derde verrui- !van 't oorspronkelijk voor- werd gevonden in de bepa- dat elke gehuwde vrouw, die een week achttien uren in to- d beroepsarbeid verricht, voor its dagen aftrek wordt verleend. Hiermee wordt een kans gebo den aan alle vrouwen, die 'n wis send aantal uren per dag kun nen werken, maar toch totaal per fe,ek de achttien uren kunnen i. Ook in de hoek van de seizoenarbeid zou die bepaling «gunstige uitwerking kunnen fenben, Hieraan moet worden voegd dat dit alles nog w-chts gaat over voorstellen, die Win 1962 werkelijkheid zouden 'innen worden. Spoed geboden |ij zijn van mening, dat er Jvjen Oscale regeling van, de oeiq van gehuwde vrouwen „«ast moet worden gemaakt. ,2.1in verschillende redenen Jfi c'aS tót dag worden de WW. van de arbeidsschaarste j»ii ons land. Wanneer wij iJen dat de produktie en onze (fin0?sf er door worden ge- ls dat ook een nadeel «nu- schatkist, die van elke uktie en winst meeprofiteert. Blijf „KNAP" an zie „BETER" met In de genoemde voorstellen tot fiscale tegemoetkoming aan de gehuwde vrouw wordt de voor waarde gesteld, dat de belasting plichtige aantoont, dat aan de voorwaarden voor aftrek wordt voldaan. Op zichzelf is dat van zelfsprekend niet onredelijk, maar deze bepaling lijkt ons een bron van twist en misverstanden tussen belastingplichtigen en de inspecteurs. Er zullen weer tal van kunstgrepen worden toege past om de werkelijkheid pas send te maken op de wettelijke bepalingen. De controle zal veel werk veroorzaken. Waarom niet eenvoudiger? Het lijkt daarom veel doelma tiger om zonder meer de eerste 1000.- inkomen voor de gehuw de vrouw vrij te stellen van in komsten- en loonbelasting. De loonbelasting kan eventueel eerst worden voldaan, waarna aan het einde van het jaar teruggave kan worden gevraagd. Er behoeft dan geen nadere controle te geschie den of er wel 3l/2 uur per dag ge werkt is of achttien uur per week Een gemakkelijke en duidelijke bepaling werkt aanmoedigend om er van te profiteren. De uit breiding van de aftrek, die er mee gepaard gaat, is niet over dreven en alleszins verantwoord wanneer wij letten op onze eco nomische toestand. Bovendien zit er in die vrije 1000.dan een mogelijkheid om huishoude lijke hulp of oppas voor de kin deren te betalen voor vele vrou wen, die zonder die hulp haar werkkracht niet ter beschikking kunnen stellen. Nu wordt die noodzakelijke hulp misschien achterwege gelaten omdat dan de kosten te hoog worden. En het gezinsleven is dan de dupe van 'n onredelijke regeling. Het is onze vaste overtuiging, dat de economische en ook uit eindelijk de fiscale voordelen voor het land van een royale te gemoetkoming aan de gehuwde vrouwen groter zullen zijn dan 't directe fiscale offer door de ver lichting gebracht. Uiteindelijk is beslissend, dat de economische toestand van ons land op dit ogenblik een dergelijke regeling eist en dat zij er dient te komen tegelijk met de ophanden zijnde belastingverlaging per 1 juli a.s. Drs. H. WINKELS OPEN NA DE HOOGMIS Tenminste in sommige dorpen In 333 Nederlandse gemeenten is het bepaalde winkels toege staan ook op zondag open te zijn. De meeste vrijstellingen zijn ver leend in Noord-Brabant en Lim burg. Staatssecretaris Veldkamp (Middenstand) deelt dit de Twee de Kamer mee in een nota, naar aanleiding van een verzoek dat het Tweede Kamerlid van de We tering (CHU) tijdens de begro tingsbehandeling had gedaan, zo meldt de Volkskrant. Het merendeel van de 194 in het zuiden van het land liggende gemeenten, die verlof hebben ge geven ook op zondag te verkopen zijn kerkdorpen. Al vanouds heerst in deze dorpen de gewoon te op zondagochtend na de kerk inkopen te doen. In andere delen van het land is vrijstelling gege ven in een aantal bad- en sei zoenplaatsen. Ook in enkele grensgemeenten is op zondag voor enkele uren de verkoop toe gestaan. De vrijstellingen zijn door de Kroon goedgekeurd. VOOR 48 MILJOEN KREDIETEN VAN BORGSTELLINGS FONDSEN Tot 1 januari van dit jaar heeft de Vereniging van Borgstellings- fondsen voor de middenstand (35 in totaal) aan 31.759 midden standers kredieten tot een bedrag van bijna 48 miljoen verstrekt. Daarvan hoefde minder dan een procent als verlies te worden af geschreven. Het rijk heeft daar bij wel gevaren, want het stelde zich voor de verliesposten garant tot veertig procent, later zelfs tot vijftig procent. In de afgelopen 25 jaar de vereniging viert op 26 april te Rotterdam het zilveren jubileum klopten 90.947 middenstanders bij de borgstellingsfondsen aan, maar 28.438 aanvragen om kre dietverlening werden afgewezen, terwijl er 11.754 door de aanvra gers zelf werden ingetrokken. Ruim 20 procent van de aanvra gen (18.568) werden afgedaan door sanering van de bedrijven en met behulp van andere dan fi nanciële bijstand. Waaruit tevens blijkt dat de borgstellingsfondsen niet zonder meer kredieten aan middenstanders verlenen. De sa nering van de bedrijven speelt bij het onderzoek naar de noodzaak van kredieten een grote rol. De behoefte aan een instituut om vooral kleinere middenstanders financieel te kunnen bijstaan, ontstond in de crisisjaren, toen vele oorspronkelijk niet-midden- standers probeerden met een ei gen winkeltje een nieuw bestaan op te bouwen hetgeen bijna even veel keren mislukte. De betekenis van de fondsen groeide echter uit tot een wijder terrein, toen in 1938 de bepaling verdween, dat alleen in moeilijkheden door de crisis veroorzaakt, borgstelling verleend mocht worden. Maxi maal mocht men tot vijfhonderd gulden krediet gaan (in 1936 en 1937 was dit driehonderd gulden) Na de oorlog steeg het krediet aanmerkelijk en thans mag de borgstelling tot vijfduizend gul den per middenstander gaan.' Na 1945 zijn bij deze borgstel ling nog mogelijkheden gekomen voor herstelkredieten, wederves- tigingskredieten, bedrijf skredie- ten voor gedemobiliseerden, be- drijfsuitrustingskredieten, over namekredieten. DE OPLOSSING VAN HET JODENVRAAGSTUK 4,5 miljoen mensen vergast in kamp Auschwitz Historici schatten dat er in de concentratiekampen van de na zi's en bij de „acties ter verdel ging van de joden" ca. 6 miljoen mensen om het leven zijn geko men. Van deze 6 miljoen zou 66 percent Jood zijn geweest. De arrestaties op grote schaal van de Joden begonnen in 1938 en de „definitieve oplossing" van het Joodse vraagstuk, n.l. de ver nietiging van de Joden, bereikte haar hoogtepunt tussen 1941 en 1944, toen de Joden in diverse delen van Europa in groten ge tale werden doodgeschoten of vergast. De Westduitser dr. Eugen Ko- gon schat in zijn boek „De S.S.- staat", dat er in de laatste oor logsjaren zo'n 600.000 mensen in Duitsland's 20 grote en 65 klei nere concentratiekampen zijn ge weest. Het grootste vernietigingskamp was Auschwitz in Polen. Rudolf Hoess, die commandant van dit kamp is geweest, heeft tijdens 't proces in Neurenberg verklaard, dat hij het aantal mensen dat in dit kamp vergast is, op 2V2 mil joen schat. Er zijn echter histori ci die menen dat er wel 4y2 mil joen mensen in de gaskamers van Auschwitz om het leven zijn ge komen. In Dachau bij Muenchen, dat in 1933 werd geopend, hebben in totaal 250.000 mensen gevangen gezeten. Toen het Amerikaanse leger bij Dachau arriveerde, leef den daar nog 33.000 gevangenen. In 7V2 jaar tijd zijn in 't kamp Buchenwald bij Weimar 50.000 van de 250.000 gevangenen ge storven. Voor het grootste deel zijn zij doodgeschoten. S.S.-art- sen hebben op vele gevangenen in dit kamp proeven genomen. Van juni 1936 tot april 1945 zijn er in Sachsenhausen ongeveer 200.000 gevangenen geweest en 100.000 kwamen er om. Sachsen hausen wjas van 1942 af 't hoofd kwartier van de organisatie, die toezicht hield op de concentratie kampen. Ravensbrueck was het grootste kamp voor vrouwen en 92.000 vrouwen en kinderen uit een 20-tal Europese landen heb ben daar verschrikkelijk geleden. Theresiënstadt hij Praag in Tsjecho-Slowakije, aanvankelijk een „model getto", dat voor een groot deel door de Joden zelf be stuurd werd, is later een concen tratiekamp geworden. Vele m|en- sen, die hier verbleven, zijn in 't kamp Bergen-Belsen bij Ausch witz bij de aankomst van Britse troepen vergast. JONGEN DOOR STROOM GE DOOD, PHILIPS-BEDRIJ VEN LAM GELEGD De 16-jarige Eindhovense schil dersknecht Adrie Hoek is don derdagmiddag om drie minuten over drie bij werkzaamheden in e:en transformator-cel in het on derstation van de Provinciale Noord-Brabantse Elektriciteits- Maatschappij (PNEM) in Woen- sel gedood door stroom; van een 10 kilowatt Volt-lijn. Op datzelfde ogenblik viel de spanning weg uit alle elektrische installaties bij de Eindhovense Philipsfabrieken, die op het door kortsluiting getroffen stroomlei- dingsgedeelte van het onderstati- cn waren aangesloten. Pas twee i ur en 35 minuten later, even na i«alf zes, kon de stroomleverantie van de PNEM aan de Philipsbe- drijven worden hersteld. „DARA"-RAMP ZOU NIET 200, MAAR 600 DODEN GEKOST HEBBEN Volgens donderdag in Karatsji aangekomen overlevenden van 't Britse schip „Dara" dat in het af gelopen weekeinde in de Perzi sche Golf is verbrand, zouden bij de ramp minstens 600 passagiers levend zijn verbrand of verdron ken. Tot dusver was gemeld, dat bij deze scheepsbrand 200 men sen om het leven zouden zijn ge komen. avoriel ZOMERMANTEL JONGE VROUW I 85.- van de Nederlandse luchtmacht zijn donderdag boven Zeeiland in botsing met elkaar gekomen. De piloot van de Amerikaanse jager zag kans mlet zijn toestel 'n noodlanding te maken op de ba sis Soesterberg. De Nederlandse machine, alsmede de Nederlandse vlieger worden vermist. Schepen in de buurt van Schouwen heb ben het verzoek ontvangen uit te kijken naar de piloot. SÖEKARNO NIET NAAR LONDEN Een zeer gezaghebbend zeigs- man in Londen heeft donderdag aan UPI meegedeeld dat het be zoek van de Indonesische presi dent aan Engeland is uitgesteld. Enkele weken geleden had het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken president Soekarno officieel uitgenodigd. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken heeft in Londen tegen de invitatie geprotesteerd. Gebleken is, aldus de zegsman, dat president Soekarno tijdens zijn aanstaande wereldreis een te druk bezette agenda heeft om een bezoek aan Engeland te kunnen inlassen. Soekarno's nieuwe we reldreis begint in Thailand en gaat o.a. over West-Duitsland en de Sovjet-Unie. De officiële woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde desge vraagd dat de Britse regering van Soekarno nog geen antwoord had ontvangen op de uitnodiging. KROESJEF WAS TOT TRANEN GEROERD Met een receptie en een banket zoals het Kremlin sinds de gala feesten van de tsaren nooit meer beleefd had, is vrijdagvond de officiële huldiging van 's werelds eerste ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin, besloten. Om ringd door zijn familie, in aan wezigheid van alle sovjet-groten en vele vertegenwoordigers van buitenlandse mogendheden ont ving de majoor de hoogste on derscheidingen die Rusland kent, de titel „Held van de Sovjet- Unie", de orde van Lenin en de gloednieuw ingestelde erenaam „Vlieger-kosmonaut van de Unie van Socialistische Sovjet Repu blieken". Terwijl buiten duizenden Mos- kovieten dansten en zongen, be luisterden de ongeveer 2500 ge selecteerde aanwezigen in de luis terrijke zaal van de Heilige Georg houden. VOOR AL UW, KLEDING de talrijke redevoeringen, zagen zij alle rijksgenoten Gagarin om helzen en bemerkten zij af en toe een blijk van emotie bij de man, die de gehele dag lang door mil joenen was toegejuicht naar zijn rol militair-waardig had vervuld. Even viel de beklemming over de vrolijk opgewonden f eestsfeer toen Kroesjef de gelegenheid be nutte om te verklaren, dat „deze; eerste bemande ruimtevlucht de Russische defensie een kolossale overmacht op het Westen heeft gegeven. GOLF VAN OVERVALLEN OP BLANKEN IN ANGOLA Duizenden negers hebben don derdag op verschillende plaatsen in het noorden van Angola, de Portugese kolonie in Afrika, aan vallen gedaan op blanken. Vele aanvallers en enkele blanken werden gedood, terwijl er een groot aantal gewonden viel. De Portugese overheid heeft grote militaire acties ingezet omi de be volking tegen de. aanvallen te be schermen. In Lissabon was het na de ingrijpende regeringswijzi ging door premier Salazar, rus tig. Alle militaire eenheden zijn geconsigneerd en de wachtposten bij kazernes en politiebureaus en andere strategische punten zijn verdubbeld. In Loeanda, hoofd stad van Angola, zijn vele perso nen gearresteerd tijdens de groot ste razzia die daar ooit werd ge- Een der overlevenden verklaar de inzage te hebben gehad van de passagierslijst, waarin 1500 pas sagiers zouden zijn genoemd. In de eerste berichten was gezegd, dat de „Dara" in totaal 770 mén sen aan boord zou hebben gehad. Van de 565 geredde opvaren den zijn donderdag 71 per vlieg tuig in Karatsji aangekomen. En kelen van hen vertelden dat reeds in de; eerste minuten na de ont ploffing die zich aan boord van de „Dara" had voorgedaan, hon derden mensen w«aren omgeko men. De eerste reddingsboot met 60 Arabieren aan boord zou als een baksteen zijn gezonken. Een andere geredde vertelde te heb ben gezien dat vele vrouwen en kinderen levend zijn verbrand. STRAALJAGERS BOTSEN BOVEN SCHOUWEN Een Delta-straaljager van het 32e eskader onderscheppingsja gers van de Amerikaanse lucht macht en een Hunter-straaljager Met prof. dr. mr. van den Bergh ben ik het van harte eens dat mijn heer Joeri Alexeivitsj Gagarin hele maal niet de eerste ruimtevaarder is. Hij heeft op grote hoogte een rondje rond de aarde gemaakt en dat is in zoverre een opzienbarende prestatie, dat hij de eerste is die dat heeft ge daan en daarna weer veilig bij moe der is teruggekeerd. Maar ruimte vaart is dat niet, want onder ruimte vaart versta ik onbenullige leek wel iswaar) een reis bijvoorbeeld van de aarde naar de maan vice-versa. Wan neer men een fiets met vleugels fa briceert en daarmee 5 meter van de grond komt, spreekt men toch ook niet van „luchtvaart" Nee, veel meer dan een ruimtepio nier is kameraad Gagarin het willige werktuig in een enorme propaganda oorlog, die door de Sovjets met grote voortvarendheid en kunde wordt ge voerd en die hun natuurlijk ook veel liever is dan een echte oorlog, waarin van beide partijen weinig of niets zou overblijven. En indien de Sovjets op deze wijze winst voor hun zaak kunnen boeken, hebben ze groot ge lijk dat ze deze ruimtestunt uitbuiten voordat de Amerikanen met hun ruimtemannetje voor de dag komen. De strijd tussen de twee ideologieën wordt al lang niet meer op politiek terrein alleen uitgevochten, ook de wetenschap, de sport en de kunst dragen vandaag de dag een ideologi sche signatuur. Men kan dat betreu ren, maar het is nu eenmaal zo en dit verschijnsel is voortgevloeid uit de zekerheid dat met wapengeweld geen enkele winst meer te boeken valt. De propaganda is een veel machtiger en ook veel effectiever wapen. Laten we het element van zieltjes winnen" buiten beschouwing, dan moeten we alle bewondering hebben voor de Russische prestatie, die in al le stilte is voorbereid en die daardoor veel meer effect sorteert dan wanneer zij al jarenlang met veel bombast zou zijn aangekondigd. En om het effect gaat het de Sovjets nu eenmaal. De kritische bewonderaar zal zich door dit Russische succes echter niet om de tuin laten leiden en zeker geen visioenen krijgen van een volksde- mocratisch paradijs". Achter de spectaculaire ruimtevlucht van mijn heer Gagarin gaan nog altijd toestan den en methoden schuil die het dag licht niet kunnen verdragen en waar voor dan ook het IJzeren Gordijn stevig dichtgetrokken blijft. Het ge zwollen gedoe rond de ruimteheid Gagarin kan de concentratie- en strafkampen niet verdoezelen. Het feestgedruis in Moskou kan de stem van de onderdrukte vrijheid niet smo ren en al het gebral over de glori euze Sovjet-Unie neemt niet weg dat de levensstandaard van de Russen nog ver ten achter is bij die van het ka pitalistischeWesten. De astrono mische bedragen die de Russen beste den aan het ruimte- en raketonder- zoek zouden een heel andere bestem ming moeten hebben, want hoe kan men zich eigenlijk druk maken over de mens in ruimte zolang nog mil joenen mensen op aarde geen mens waardig bestaan hebben. Dit laatste geldt evenzeer voor het geld dat door de Amerikanen aan het ruimte- en raketonderzoek wordt besteed. Niemand komt met een miljoenen raket de hemel in, maar wel met een eenvoudig hart vol warme en op rechte naastenliefde. e tcho van het Zuióen de« ij. ln «niliii ectle an ilecliii j Ï1 DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 voor de Ziet onze etalage MARKT 17 DEN BOSCH TEL. 37073 STATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1