waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt ïïfctt BINNEN- EN BUITENLAND Moedcï I NEDERLAND EN ZIJN MONARCHIE F» U ROL VLAGGEN -Net Belgische Wonder Huidgenezin< ★ÏABYDERM SS?3* Fotobureau HET ZUIDEN fyluidsiolêetfen, de Mooiste f %iïts i'tw Uèffl/e/f Hulpvaardige Militair STOKKEN Stokhouders HEEFT EEN REPUBLIEK ZOVEEL VOOR De absolute monarchie De constitutionele monarchie Junta en raden-republiek Kon geen eten meer zien Puistjes verdropen door moppocaw EEN BELANGRIJKE FASE VAN HET DELTAPLAN Vóórhellere Baby-huidje i BRUIDSFOTO'S BRUIDSREPORTAGES VRIJDAG 28 APRIL 1961 83e JAARGANG No. 34 e tcho van het Zuiöen t0'Stoomdrukkerij Antoon Tielen facteur: JAN TIELEN 'omer 50798 r,.[verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertentiesspeciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" 26 april iuisstraat t hoofd roject it int, v. Di unnt d,m. Koningin Juliana, die a.s. zondag 30 april haar 52ste ver- ~OED L"', jaardag herdenkt, welke echter maandag wordt gevierd en Neder- u1 ad wederom gelegenheid zal geven openlijk hulde en dank te brengen aan haar geliefde en gevierde vorstin (Foto: Max Koot) 29 april a gebouwb )ED LOOI L0U1EI ijk ïzig ran 't s» arts, seti: estuur, e in dei and naar al de inj i zijn bi pater li Kan Nederland tevreden zijn met zijn monarchie Het is een vraag die weinigen zich zullen stellen, want we hebben nu een maal een koninkrijk, waarom zouden we verandering wensen zo lang alles goed gaat Toch is het wel eens goed de monar chie in Nederland onder de loupe te nemen en voor ons zelf uit te maken of 't zo werkelijk goed is. Wij moeten echt niet denken, dat alle Nederlanders het zo roerend op dit punt eens zijn, want wie iets verder kijkt, bemerkt al snel, dat er op dit ge bied toch wel afwijkende meningen bestaan. We weten dat er een groep Nederlanders is, diie het liefst de monarchie zou afschaffen en van ons land een republiek ma ken met een president aan het hoofd. Maar daarnaast is er ook sinds kort een groep die het andere uiterste wenst, die vindt dat het Huis van Oranje te weinig macht heeft en die terug wenst te gaan tot de absolute monarchie, waarbij dus alle macht rechtstreeks in handen ligt van de koning of zoals in het huidige geval van de koningin. Het is wel interessant om de verschillende mogelijkheden eens onder de loupe te nemen om te zien of een verandering wense lijk zou kunnen zijn. Sen republiek betekent af- laffing van de monarchie, het i de kant zetten van het Huis oeaen- '«Oranje en het verkiezen van weziaes a president. Zo'n president zou •/listen! mde positie in gaan nemen van «ze koningin. Theoretisch zou een man moeten zijn die als iatshoofd boven de partijen een man van allure, de re- entant van ons land. Een M die na een bepaald aantal PiïnënM tm zou moeten aftreden en -.J ween ander zou kunnen wor- jjjjsi a vervangen of eventueel zou van i, oud- lurk op ht sucffi en ai >ater- jjinen worden herkozen. Het boven de partijen staan W een president blijkt in de raktijk een fictie. Reeds door 't js, de bil lit, dat deze persoon gekozen loet worden, blijkt dat hij uit Partij zal moeten voortko- "n. We zien duidelijk in diverse t van n de ikken. is zal Jti' repetitie lefeninji Kolomij jetitie fl Verraai! TOKT 17 VHERTOGEN BOSCH pubheken en statenbonden in wereld, welke positie een pre- Mmt inneemt. Kijken we naar Verenigde Staten, dan zien we de President een typische ex- a f ',s..van een politieke partij "teert °°'t echt als zodanig J* Frankrijk is generaal De wie een president, die wel- ?ar door de omstandigheden a wezen een dictator is>, die t aan zich getrokken Datzelfde zien we trou- I sin enkele andere landen, zo- ïmü-i ®a' en een aantal Zuid- L aas® republieken. Kijken raar,Duitsland, dan zien we President, eveneens voortge- jJ11 [iteen partij, doch die in slechts een figuur is waar- te kunnen zijn, want door het feit van zijn plotseling opduiken als bewindvoerder of president be staat er in de meeste gevallen geen historische achtergrond. De voordelen van een repu bliek met een president aan het hoofd boven een constitutionele monarchie zou men kunnen zien in het feit, dat een president de staat minder geld kost, dat hij in dien gewenst na een kort aantal jaren te vervangen is door een ander en nog enkele kleine bij komstigheden. Dictators daaren tegen hebben de neiging veel be lastinggeld voor eigen gebruik aan te wenden of er bepaalde ide alen mee na te streven. In Brazi lië werd er nodeloos een nieuwe hoofdstad mee gebouwd Een absolute monarchie bete kent, dat de vorst de totale lei ding van de staat heeft, in wezen dus een dictator of verlicht des poot kan en zelfs moet zijn. Van hem moeten alle goede of minder goede dingen uitgaan, waarbij hij zich kan omringen met een kring van adviseurs. Wanneer wij zien in een demo cratie zoals wij die kennen, hoe veel raadsheren, ministers en staatssecretarissen samen met de Kamers al hun krachten inspan nen en al hun wetenschap, inzicht en wat al niet meer inzetten om het land zo goed mogelijk te rege ren, dan mogen, wij rustig aanne men, dat in een moderne, ontwik kelde maatschappij al deze taken niet op de schouders van één per soon gelegd kunnen worden, om de eenvoudige reden, dat één per soon dit alles niet dragen kan en zeker niet in staat zou zijn een modern beschaafd land naar be horen te leiden. Bovendien loopt men bij zo'n absolute monarchie nog de kans, dat de ene telg uit het konings huis wel een krachtige, geschikte figuur zou zijn, maar dat een erf opvolger misschien de capacitei ten zouden kunnen ontbreken om eze uitzonderlijk zware taak naar behoren te vervullen. Wat dan? Verleent men een koningshuis de absolute monarchie, omdat de omstandigheden dit zouden ver eisen of toelaten, dan bestaat de kans, dat men daar na enkele ja ren weer op zou moeten terugko men, waarbij de macht van de vorst zou moeten worden aange tast met alle nare gevolgen van dien. Nemen wij nu de monarchie eens onder de loupe, zoals wij die in ons land kennen. Dan zien we, dat onze koningin aan het hoofd staat van onze staat, gebonden aan de grondwet en regerend mlet gebruikmaking van de minister raad en de Staten-Generaal, de volksvertegenwoordiging. Dit is de ware vorm van democratie. Hare Majesteit staat boven de partijen, is uit geen van hen voortgekomen en heeft geen uit gesproken voorkeur. Slechts het heil van Nederland gaat haar ter harte, waarbij het er slechts om gaat te regeren op het hoogste ni veau, terwijl de volksvertegen woordiging de wil van het volk lot uitdrukking brengt, waarmee de ministers uitgezochte be kwame figuren rekening die nen te houden. Dit regeren is een compromis van wijsheid en in zicht, rekening houdend met dat wat in het volk leeft en dat regel matig tot uitdrukking komt in de te houden verkiezingen. De positie van onze koningin zou te vergelijken zijn met die van een president van een repu bliek, althans wat haar hoogte betreft en haar representatieve functie. Maar de plaats van onze koningin is meer. Zij leidt de re gering en zij is het bindende ele ment in het Nederlandse volk. Want geen president zou zo'n bindend element kunnen vormen omdat bij hem de historische achtergrond ontbreekt, die hier voor noodzakelijk is. Onze vor stin is ons symbool. Er zijn vele volkeren die jaloers zijn op onze constitutionele mo narchie. Niet zozeer om de vorm, want die zouden zij indien ge wenst zelf kunnen instellen, maar om de historische groei, het ver trouwen wederzijds en de eenheid tussen volk en koningshuis, iets dat langzaam in de loop der eeu wen moet groeien en dat men niet zo uit de lucht kan grijpen. Daarom benijdt menig buitenlan der ons. En het is juist deze vorm van constitutionele monarchie en de eenheid van vorstenhuis en volk, waarop wjj zo bizonder zui nig moeten zijn. Iedere verande ring zou een verslechtering bete kenen. En wat eenmaal verloren gaat, komt nooit weer terug van velen in het buitenland nau welijks de naam kennen. Een man die politiek weinig te bete kenen heeft. Er bestaan ook republieken die worden geregeerd door mili tairen, hetzij in een soort com mando van 5 (de junta) of door een hoofdofficier die zich met een staatsgreep van de leiding meester maakte (o.m. in Egypte, Irak). De raden-republieken (de Sovjet-unie en satellietstaten) worden in naam door het volk, maar in feite door één partij ge regeerd, waarbij alleen de voor mannen van de partij het te zeg gen hebben, zodat een raden-dic tatuur of toch ook weer een een- mansdictatuur ontstaat, als een partij-secretaris of andere mach tige functionaris de touwtjes in handen neemt. in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Rennies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tongl Haal vandaag nog 'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. In alle republieken slaat de ba lans al spoedig door, hetzjj naar het ene, hetzij naar het andere uiterste. Ofwel de machtigste fi guur bestuurt het land volgens zijn politieke partijinzichten, met als gevolg dat het volk tijdens zo'n ambtsperiode geheel aan de politiek van die betreffende par tij is overgeleverd, ofwel de hoog ste autoriteit is slechts een fi guur, een symbool, doch uiter aard zonder het bindend element Dienstplichtig korporaal H. Broers uit Tilburg is voor het front van de troep de dank over gebracht van de Amersfoortse commissaris van politie voor zijn hulp aan een politieagent. Kor poraal Broers kreeg bovendien twee dagen prestatieverlof. Vorige maand hielp de korpo raal een agent, die teimidden van honderden toeschouwers in ge vecht was met een dronken man. Niemand van die toeschouwers had maar een hand uitgestoken om de agent te helpen, totdat de korporaal kwam, Korporaal Broers is hiermee ingegaan tegen de onbegrijpelijke mentaliteit van het Nederlandse publiek, dat altijd partij kiest te gen de politie. Hoe zou de hou ding van die honderden toeschou wers zijn geweest, wanneer die zelfde dronken man in zijn auto was gestapt en een van hun kin deren had doodgereden? En zulk een kans is echt niet klein, inte gendeel Er is wel eens gezegd, dat bij God en in de politiek alles moge lijk is. Wat de politiek betreft, hebben de Belgische politici de waarheid er van bevestigd. Er is een accoord tussen de Christelij ke Volkspartij en de Belgische Socialistische Partij. Zij zullen samen het land gaan besturen. Aldus is een oplossing bereikt welke voor enkele weken volko men tot de onmogelijkheden ge rekend werd, alhoewel in de Christelijke Volkspartij er al wel voorzichtige stemmen in die richting waren opgegaan. Van partijvoorzitter Lefevre was b.v. laekend, dat hij in een rooms-ro- de coalitie de enige mogelijkheid zag voor een krachtig bestuur. Dit is wat België thans bijzonder nodig heeft. Het land heeft de laatste tijd grote klappen gekre gen, vooral tengevolge van het verlies van Kongo en de ontwik keling welke dat land in korte maanden genomen heeft. Toch zal de samenwerking vooral de eerste tijd moeilijk zijn. Te kort geleden waren CVP en BSP im mers nog felle tegenstanders. Denken wij slechts aan de onge oorloofde staking der socialisti sche arbeiders met straatterreur en dreigende revolutie. De nood heeft katholieken en I Hutdaul»»fK>U FfutdrywondK' socialisten in België bij elkaar gedreven. Mogen ze samen er in slagen België uit het moeras te halen. DE OPSTAND IN ALGIERS STORT PLOTSELING INEEN De Algerijnse muiterij van de vier ex-generaals Challe, Salan, Jouhaud en Zeiler is midden in de nacht van dinsdag op woens dag ineengestort. Na een bewo gen dag, in de loop waarvan De Gaulle bevel gaf de opstand „des noods met wapengeweld" te bre ken en premier Debré de muiters te verstaan gaf „kiezen of delen", schenen de ex-generaals nog een wanhopige poging te willen doen om hun zaak te redden. Het re sultaat was een chaotische ver- Warring, die tegen middernacht ontaardde in straatgevechten. Ze waren echter van korte duur. Kort na middernacht kwam Ra dio Algiers in de ether met de verklaring, dat alles weer nor maal was en dat „heel Algerije" weer gehoorzaamde aan De Gaul le. Kort daarna werd bekend ge maakt, dat ex-generaal Challe zich gevangen had laten nemen en dat ex-generaal Salan de hand aan zichzelf had geslagen. Ande re berichten zeggen dat de gene raals zijn gevlucht. Aan deze onverwachte wen ding was een veelbewogen dag voorafgegaan, waarin: De Franse vloot, 24 bodems sterk, de oorlogshaven Toulon uitvoer naar Algerije om daar al le havens te blokkeren; Generaal De Gaulle de hem trouw gebleven troepen in Alge rije bevel gaf „desnoods met wa pengeweld" een einde te maken aan de muiterij; Premier Debré in de Nationale Vergadering zei: „De muiters zul len nu snel moeten kiezen tussen zelf schieten of beschoten wor den"; De twee grote Algerijnse ste den Oran en Constantine door troepen van de muiters zonder slag of stoot werden ontruimd en overgelaten aan de regeringsge trouwen; Afdelingen parachutisten uit alle delen van Algerije naar Al giers oprukten; Ex-generaal Challe de „alge mene mobilisatie voor heel Alge rije" afkondigde. Volgens de laatste berichten zouden in Algiers gevechten uit gebroken zijn. De toestand werd chaotisch. Kort na middernacht: para chutisten ontruimen Algiers. Noord-Beveland is met Wal cheren verbonden. De zevende en laatste caisson is maandag om kwart voor drie feilloos in al zijn majestueuze macht begonnen de laatste opening af te sluiten. Om vier minuten over vier was de verbinding tussen beide land- hoofden tot stand gebracht. Deze voor Zeeland en Nederland groot se gebeurtenis, die het drie-eilan denplan definitief verwezenlijkt, werd bijgewoond door H. M. de Koningin vanaf 't glanzend wit te jacht Piet Hein, dat roerloos in het Veerse Meer lag, bewaakt en omringd door de grijsgrauwe snelboten van de rijkspolitie. Honderden auto's waren gepar keerd langs dammen en dijken en met duizenden trokken de Zeeu wen op naar wat wij hoorden noemen„De grote show van rijkswaterstaat" boeiend en knap verwezenlijkt Ogenschijnlijk zon der moeite, maar met daarachter een leger van technici onder lei ding van de meest bekwame staf, welke Rijkswaterstaat voor deze riskante en grootse operatie kon formeren. Het is weer een machtig stuk werk. MEISJE EN VRIEND GEARRESTEERD 26-000 verduisterd Maria v. H. en haar vriend, de 30-jarige bankwerker B. H. uit Den Haag, hebben niet lang ple zier gehad van hun snoepreisje met de 26.000 gulden, die 't meis je vorige week van haar patroon in Den Haag had verduisterd. Het meisje en de man zijn zondag avond in een café te Amersfoort aangehouden. De bankwerker had nog 2 mille op zak en het meisje 100 gulden. GOEDE HULP WAS DUUR... Hulp verlenen en er geld op toeleggen. Dat overkwam een Rotterdamse verpleegster. Ter wijl zij op straat bezig was een meisje dat met haar fiets tegen een auto was gereden te verbin den, zag een van de „belangstel lenden" kans om haar een porte- monnaie met 115 gulden te ont futselen. MINISTER LUNS OVER NIEUW-GUINEA Kennedy akkoord met Neder landse politiek Minister Luns, die dinsdag te Rotterdam is teruggekeerd van zijn reis naar Amerika, deelde mede, de indruk te hebben dat president Kennedy de Nederland se politiek als juist onderschrijft. De hele kwestie is bij de nieu we regering van de Ver. Staten in onderzoek. De regering beschouwt Neder land als een der trouwste NATO- bondgenoten. Dat heeft president Kennedy tegenover min. Luns met nadruk onderstreept. Men beseft daar, dat Nederland geen enkel kolonialisme meer na streeft. Minister Luns sprak zijn grote zorg uit over wat er in Frankrijk gebeurt en hij wees er nadrukke lijk op, dat de kwestie Berlijn, Laos, Cuba ginds natuurlijk zeer de voorrang hebben. Maar toch heeft de kwestie Nieuw-Guinea bij Kennedy heel grote aandacht. De minister had vooral de in druk, dat Amerika tegen Indone sië een duidelijke politiek zal gaan volgen. Dat is duidelijk ge worden bij de gevoerde bespre kingen tussen Kennedy en Soe- karno te Washington. Het denkbeeld Nieuw-Guinea voor de V.N. te brengen is thans zeer moeilijk te verwezenlijken, want dreigende taal van de indo- Voor Koninginnedag - 30 april Bevrijdingsdag - 5 mei Kerkelijke feesten jguurtfeesten gportfeesten, etc. VLAGGEN - wolletta 70 x 100 cm., hoogwaardig kleur- en was-echt, compleet met wit-gelakte stok vanaf 8,45 Voorts vier grotere maten uit voorraad leverbaar, alsmede stokken in diverse lengten en stokhouders. Let U op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51 A WAALWIJK nesische regering is daartoe geen voldoende aanleiding. Uit een en ander blijkt, dat mi nister Luns t.a.v. de positie van Nederland tot Nieuw-Guinea op timistisch gestemd is. Als hij maar niet te optimistisch blijkt. STATUS NIEUW-GUINEA IS OOK PAPOEASE KWESTIE De voltallige Nieuw Guinea- Raad heeft dinsdag met algemene stemmen een motie aangenomen met betrekking tot zelfbeschik king. Deze motie luidt als volgt: Het staat de Nederlandse rege ring niet meer vrij, enige veran dering in de huidige status aan te brengen zonder voorafgaande in stemming van de Nieuw Guinea Raad, als de vertegenwoordiger van het volk van Nederlands Nieuw-Guinea. De Nieuw-Guinea Raad ver zoekt een onvoorwaardelijke ver zekering van de Nederlandse re gering, dat Nederland zijn taak in dit land zal voortzetten 'onge acht politieke druk uit binnen- of buitenland totdat de raad in de toekomst eventueel anders verlangt. De Nederlandse regering wordt dringend verzocht dit standpunt van de raad aan de wereld, in het bijzonder aan de regeringen der Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland, kenbaar te ma ken. Minister Luns heeft na zijn te rugkeer uit Amerika verklaard dat president Kennedy het stand punt van Nederland terzake N.- Guinea juist acht en gisteren ver klaarde een Engelse woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken dat Engeland de souvereiniteit van Nederland over Nieuw-Guinea blijft erkennen. Schapenmarkt 26-28 Den Bosch tel. 34919 BABY GESTIKT De 9 maanden oude baby Erik, derde kind van de familie Sterk in Den Helder, is dinsdagmorgen dood in zijn bedje gevonden. Het kind had zich in de slaap omge draaid en was toen in het kussen gestikt. Een gewaarschuwde arts kon slechts de dood constateren.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1