WASPIK SpOJit LAATSTE BERICHTEN Drunen Duivensport Landbouw Woningruii net meisje 23 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 APRIL 1961 Raamsdonk Berndijk Berkdijk R. K. D. V. C. Biljarten Pluimvee 2 meisjes-fietsen Nederland- Hongarije MUSA EXPRESj een bekwaam CHAUFFEUR of werkster Net meisje Sprang-Capelle PRIJSUITREIKING BILJARTBOND. Ter afsluiting van de Waspikse Biljart bond had in café De Uitkijk, op de Haven- dijk, de prijsuitreiking plaats. De voorzitter van de bond, de heer A .v. d. Broek, dank te de diverse clubs voor de wijze waarop zij deze competitie hadden gespeeld, blakend van strijdlust, maar tevens in een sportieve geest. Hij feliciteerde het kampioensteam HGL II, gevestigd in café Montens, met het behaalde resultaat en prees met name WK uit 's-Gravenmoer, dat zich elke week op nieuw offers getroostte om hun wedstrijden in Waspik te komen spelen. Naast de fraaie wisselbeker en de herfstprijs (eveneens door het kampioensteam in de wacht gesleept) waren er voor alle deelnemende clubs prij zen beschikbaar, welke overeenkomstig de geleverde prestaties naar waarde werden uitgereikt. De persoonlijke prijzen gingen naar H. Faro van WK (boven 60 car.) en F. Kuijten van de Fotsers (beneden 60 car.). De wedstrijden om het persoonlijk kampi oenschap, gespeeld tussen de nummers 2 van de diverse verenigingen, werd een over winning voor G. van Dongen van Altijd Raak, die in de finale na een enerverende strijd de heer van Dijk versloeg. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar van Beek-van Eersel, wo nende in de Schotse Hooglandersstr. nr. 20 gaat op 18 mei a.s. haar 50-jarig huwelijks feest vieren. De gouden jubilarissen, beiden geboren in 's-Gravènmoer, resp. 26 juli '85 en 15 jan. '83, zal het die dag niet aan be langstelling ontbreken. Een buurtcomité on der voorzitterschap van dhr. H. Biemans is druk in de weer om het gedenkwaardige feit door de gehele buurt op passende wijze te doen vieren. PROGRAMMA KONINGINNEDAG. J» tt - i»' IW-«i 'dfl Ter viering van 1 mei heeft de Vereniging Nederland en Oranje het volgende pro gramma voor Waspik opgesteld. 8 uur Vlag hijsen door de jeugdvereni gingen op het raadhuisplein. 10 uur Kinderaubade bij het Raadhuis met medewerking van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak. Na de aubade kindertractatie. 1.30 uur: Aanvang oriëntatierit voor jon gens en meisjes van 13 t.m. 16 jaar. Start en finish: R.K. Jongensschool. 2 uur Aanvang speurtocht voor jonbens en meisjes van 10 t.m. 12 jaar. Start en finish: Theresiakerk. 3 uur Kinderspelen voor jongens en meis jes van 6 t.m. 9 jaar op het voetbalterrein aan de Bernhardstraat. De prijzen van de speurtocht en oriën tatierit zullen, indien mogelijk, na het con cert bekend gemaakt worden. 6.30 uur Korte muzikale wandeling door de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volks vermaak, waarna een openlucht-concert op het plein in de Raadhuisstraat door de har monie en de beide gemengde zangverenigin gen OKK en Polymnia. SCHOOLKOOR NAAR REGIONALE WEDSTRIJDEN. Een jury bestaande uit Jo Immink, Paula van Alphen, Br. Laetantius, Oscar van He mel en Manus Willemsen, heeft in de KRO- studio te Hilversum de honderden bandop namen beoordeeld die in het kader van de landelijke kinderzangwedstrijd „Wie zingt er mee?" door de KRO zijn gemaakt. Na de ze eerste selectie mogen nog 102 scholen (waarvan 61 koren en 41 solisten) verder uitkomen in enkele regionale wedstrijden. Ook het voor deze wedstrijden geformeerde jongenskoor van de R.K. Jongensschool te Waspik heeft de vererende uitnodiging ge kregen om op 3 mei a.s. in Breda uit te komen op de districtswedstrijd. Gezien het feit dat de KRO in Brabant alleen al 100 opnamen voor deze kinderzangwedstrijd maakte, betekent de selectie van deze Was pikse groep een bijzondere prestatie. Ook in Breda zal de Waspikse school optreden met een 3-stemmige bewerking van een oud Nederlands volksliedje. WEEKEND RAKKERS «stesa k De aanvoerders van de Waspikse rak kers van de jeugdvereniging Jong Neder land zullen 29 en 30 april deelnemen aan een weekend op het landgoed Fellenoord te Drunen. Het betreft hier een instructiebij eenkomst in wedstrijdvorm voor de aan voerders uit het gehele district dat 8 ver schillende groepen bevat. tdt-SnSiatst! sur *rtiïS£ffSl'liaGBfc BENOEMD De heer H. Vlaminckx, ambtenaar ter gemeentesecretarie in Waspik is benoemd tot adjudant-commies in de gemeente Dreu- melen in Gelderland. 0>33 ZOMERAVONDVOETBAL Ook dit jaar zal het Waspikse WFC deel nemen aan de zomeravondvoetbalcompetitie Raamsdonksveer en omstreken. Negen clubs hebben voor deze competitie, welke volgen de week gaat beginnen, ingeschreven. Dit zijn: WFC Waspik; Necof G'berg; Hollan- dia A en B uit Hank; de Tankboys G'berg; Biesbosch Made; Militairen R'veer; Good Luck R'veer en PNEM G'berg. VOLLEYBAL Zaterdag 29 april zal de volleybalclub Atak in Tilburg de volgende wedstrijden spelen: le klas Atak 1-Red Stars; 3e klas Favorita 2 - Atak 2. KORFBAL Hét 2e 12-tal van de Waspikse Dames korfbalclub speelt zondag in Tilburg een comp.-wedstrijd tegen Velocitas. KERKDIENSTEN De kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn zondag 30 april a.s. als volgt 9.30 en 14.30 uur Ds. Verploeg. TIME FOR TEENAGERS Geslaagd festival in Raamsdonksveer. De grote zaal van Huis ten Deijl te Raamsdonksveer kon nauwelijks de vele en enthousiaste belangstellenden herbergen die waren opgekomen om het muziek- en song festival voor teenagers bij te wonen dat door de heren H. Stassar en G. Kamp t.b.v. de jeugddrumband „De Veerse Tromme laars" werd georganiseerd, daarbij geassis teerd door een aktief comité. Er waren voor dit muziekfestijn 35 inschrijvingen van so listen, duo's, trio's en/of groepen binnenge komen. Elke deelnemer of groep bracht 2 werkjes, zodat de jury een 70-tal composi ties in teenagerstijl te beoordelen kreeg. Al was er hier en daar al eens wat aan te mer ken (soms ook heel veel!), op de muzikale prestaties van de optredenden als we de avond nemen in zijn totaliteit, dan moeten wij onze grote bewondering uitspreken voor netgeen hier door de jeugd is gepresteerd. Het moge dan al zijn dat de ouderen over het algemeen zeer gereserveerd staan te genover het genre waarin de jeugd van van- Jaag zich uitleeft, feit is in ieder geval dat de jongelui die hier optraden hebben be wezen dat zij op het gebied van zang en mu ziek wel degelijk iets kunnen presteren. En natuurlijk, zoals er bij de deelnemers grote verschillen waren op te merken wat be treft samenspel en stemming, volume en rythme en de wijze van voordracht zo wa ren er wat de keuze der nummer betreft naast de betere ook al eens waarvoor men weinig of geen waardering kon opbrengen. Als men het programma echter vanuit de sfeer van de teenager wist te benaderen dan was het geheel beslist onderhoudend ge noeg om de 2 x 35 werkjes gedurende de 5 uren die de verklanking daarvan vergde te aanhoren. Alle deelnemers aan een be schouwing te onderwerpen zou ons te ver voeren. We zullen daarom volstaan met hieronder de uitslag weer te geven zoals de. jury die bekend maakte. Klasse B (t.m. 16 jaar) maximum aantal punten 90. le prijs Joseph Rasenberg Terheijden 73 pt.; 2 The Jarico's Kaatsheuvel 70 pt.; 3 The Starlights Raamsdonksveer 68 pt.; 4 The Neco Twins 66 pt.; 5 Adske Sagius Terheijden 63 pt.; 6 Kitty Kanters Ter heijden 62 pt.; 7 Nelly Geertsen en Willy Zijlmans R'veer 53 pt.; 8 Theenet's Ze venbergen 46 pt.; 9 Piet v. d. Heijkant Ze venbergen 42 pt.; 10 Annie van Boxtel Geertruidenberg 39 pt.; 11 Mia van Diep straten, G'berg 39 pt.. Een le prijs kende de jury nog toe aan Lia de Braker uit Zeven bergen 41 pt. van de 50 pt. max. (aparte rubriek. Klasse A, boven 16 jaar solo's 1 Adrie Roovers Oosterhout 78 pt.; 2 Els Meuleinans Made 73 pt.; 3 J. v. d. Kieboom Oosterhout 68 pt.; 4 Annie Weterings Ter heijden 65 pt.; Ans Blom Kaatsheuvel 61 pt.; 6 José van Tichelt Zundert 61 pt.; 7 Mieke Dank R'veer -59 pt. Duo's en trio's 1 The Hansens Geertruidenberg 79 pt. 2 De Annico's Etten 71 pt.; 3 The Flying Notes Oudenbosch 69Vl pt.; 4 The Glians Hardinxveld 60 pt.; 5 Nelly en Ria de Meijer R'veer 47 pt.; 6 Duo de Wilco's Vught 44 pt. Bands Johnny and his shadows Dord recht 85V2 pt.; 2 The Tuney Strings Oos terhout 81 pt.; 3 The Jolly Toilers Prinsen beek 71 pt.; 4 The Springtime Strings Kaatsheuvel 68 pt.; 5 Red Skyliners Oos terhout '66Vi pt.; The Dustbarkers R'veei 62 pt.; 7 Johnny and his electro sensation boys Waalwijk 60 pt.; 8 The Comet Boys Halsteren 60 pt.; 9 The black devils R'veer 49 pt.; 10 Jenny and her swing-boys Hank 48 pt. Burgemeester Prinssen van Raams- donk reikte de prijzen uit. KAMPIOEN f Dank zij een 1-1 gelijk spel is Raams donk er in geslaagd het kampioenschap in zijn afdeling te behalen en hierdoor te pro moveren naar de 4e klas van de KNVB. Na weer -7 jaren te hebben gespeeld in de afdeling Brabant is het hun eindelijk weer gelukt terug te keren naar de KNVB. De wedstrijd tegen VVR in Rijsbergen was be slist niet mooi te noemen, aangezien de ze nuwen te grote parten speelden. Na pl.m. 15 min. was het reeds raak, maar de scheidsrechter kon vanaf de middenlijn on mogelijk constateren dat het afstandsschot dat via de onderkant van de lat en de grond terugstuitte in 't veld, de doellijn gepas seerd zou zijn. Een kwartier later had J. Snijders met een boogbal in de uiterste hoek meer succes. Na de rust was Raams donk sterker, maar doelpunten kwamen er niet. Wel wist de VVR rechtsbinnen door een misverstand in de verdediging de stand op 1 -1 te brengen. Daarna kreeg men een strijd te zien met wisselende kansen, zon der dat er echter nog gescoord werd. li tl,. 4 Berkdij kHilvaria Nog 2 thuiswedstrijden schei den Berkdijk van het einde van deze competitie. Van deze twee vindt zaterdag a.s. de wedstrijd plaats tegen koploper Hilvaria. Berkdijk is er op gebrand om re vanche te nemen voor de destijds onverdiende 10 nederlaag. Of Berkdijk er in zal slagen het trotse ongeslagen record van Hil varia te breken is nog een vraag. Toch zal Berkdijk alles op alles zetten om de winst thuis te hou den. Scheidsrechter is de heer J. v. Doremalen uit Tilburg. Aan vang 17.00 uur, terr. De Ëfteling. In verband met de interland wedstrijd Nederland-Hongarije is er voor a.s. zondag geen voetbal- programma vastgesteld. Maan dag 1 mei is er wel een inhaal- programjma. Voor RKDVC 1 be tekent dit dat zij op bezoek moet bij St. Michielsgestel. Deze tegen standers behoren met RKDVC nog tot de kanshebbers in deze afdeling. Voor beide elftallen is deze wedstrijd dus van 't grootste belang. Wie verliest raakt twee punten achter bij de andere kop- ploegen en dat kan in deze fase van de competitie betekenen dat men voor de top uitgeschakeld is. Daarom rekenen we er op dat de DVC-ers hun uiterste best zul len doen om tot een goed resul taat te komen. HOGEVAART De P.V. Nooit Gedacht, geves tigd bij de heer C. van Tilborgh op de Hogevaart houdt zaterdag 29 april een wedvlucht vanuit Neutvilles. Inmanden vrijdag 28 april 's avonds tussen 7-9 uur. Komt allen op tijd, want men verwacht 'n groot aantal duiven. Na 28 april kunnen geen derby- ringen meer opgegeven worden voor jonge duiven. Iedere lief hebher moet zijn poulebrieven duidelijk invullen. DISTRICT WAALWIJK Komend weekend de slotwedstrijden om het kampioenschap van Nederland, Driebanden. De beslissingswedstrijden gaan tussen de B.V. Engels te Rotterdam en de B.V. Van de Brand te Waalwijk. Komend weekend wordt het kampioen schap van Nederland beslist om de club- titel driebanden. In de voorrondes zijn in de 2 poules resp. als no. 1 geëindigd het zeer, zeer sterke viertal van de B.V. Engels te Rotterdam en het Waalwijkse viertal van de B.V. van de Brand. De KNBB heeft beslist dat de 2 slotwedstrijden a.s. zaterdag en zondag moeten worden gespeeld. A.s. zaterdag wordt de eerste wedstrijd gespeeld in Rotterdam in het Groothandels gebouw, "terwijl dan voor a.s. zondag de beslissende returnwedstrijd wordt gespeeld in het clublokaal van de B.V. v. d. Brand, bij Henny de Ruijter. Ongetwijfeld staan de Waalwijkse spe lers voor een bijzonder zware opgaaf. De B.V. Engels wordt algemeen als de sterkste club van Nederland beschouwd en telt in zijn gelederen 2 ereklassers en 2 ex-ereklas- sers. De spelers van Waalwijk krijgen het dus bijzonder moeilijk. Vooral nog, omdat de eerste wedstrijd nog in het hol van de leeuw gespeeld moet worden. We kunnen ze echter voor deze eerste wedstrijd niet andgrs dan veel succes en geluk toewen sen, opdat de wedstrijd van zondag niet nog moeilijker mag worden. Zaterdag vangen de partijen aan om 3 uur 's middags, terwijl het programma voor zondag als volgt is vastgesteld. Om 2 uur 's middags de partij Broer van Alphen - A. ne Jong. Hierna wordt gepauzeerd om de wedstrijd Nederland -Hongarije op de te ler isie te kunnen bijwonen. Daarna zijn de partijen vastgesteld om 6 uur C. Soeter- boek - J. Heinsman; om 8 uur W. Soeter- boek - J. Baay; om 10 uur Henny de Ruy- ter - H. Popeyus. Wij wensen „onze" jongens veel succes en voor a.s. zondag een ongekende sup- porterschare toe. De laatste thuiswedstrijd tegen ABS uit Alkmaar bewees overduidelijk hoe popu lair het eerste viertal van v. d. Brand in Waalwijk en Kaatsheuvel is, doch voor deze laatste en beslissende cup-finale verwachten we helemaal een „bonk" volk. Wie zal dus Nederland vertegenwoordi gen op de Europese kampioenschappen te Weenen in Oostenrijk?? KNBB District Kaatsheuvel HKS I grandioos kampioen in de le klas. De laatste kampioen van dit seizoen is dan nu ook weer bekend. In de le kl. libre is de zeer spannende kampioensronde in de allerlaatste wedstrijd beslist in het voordeel van het zeer sterke viertal van HKS I. De allerlaatste wedstrijd tegen Altijd Raak werd op overtuigende wijze met 8-0 gewonnen en omdat Euphonia bij KOT I 't niet verder kon brengen dan een 4-4 uit slag, behaalde HKS daarmee met een vont- sprong van 3 punten het kampioenschap. In de laatste wedstrijd waren W. Mande- makers en A. Snoeren in kampioensconditie, want met resp. 7,00 en 6,05 wonnen beiden hun belangrijke partijen. G. Snoeren won met het schamele gem. van 6,25, maar Fri- dus vond in de laatste partij vanzelfsprekend de matchpunten belangrijker dan het mo yenne. Tenslotte stelde Ant. v. Wanrooij de titel helemaal veilig door zijn partij met 12,50 te winnen. Jammer was het dat Altijd Raak juist bij deze laatste wedstrijd geha vend voor de dag moest komen, omdat hun beide sterkste spelers, R. van Corstanje en J. van Wanrooy, wegens ziekte verstek moesten laten gaan. Dat het kampioenschap niettemin bij het sterkste team terecht is gekomen, staat on wrikbaar vast. Alle spelers hebben juist in de laatste en beslissende periode van de strijd hun wedstrijdmentaliteit gedemon streerd. Het op papier even sterke KOT faalde juist in deze laatste periode en moest niet alleen de leidersplaats afstaan, maar in de eindstand zelfs genoegen nemen met de derde plaats. Op de 2e plaats legde op ver rassende wijze Euphonia I beslag. In de voorlaatste wedstrijd zegevierde zij met 6-2 over de kampioenen, maar moesten in de slotwedstrijd KOT in eigen huis bekampen, wat een te moeilijke opgave bleek. Jammer was het, dat in deze laatste wedstrijd de Euphonia-ster Antoon Voogd zijn eerste partij van de competitie verloor. Jammer, niet alleen omdat hij anders de enige was die ongeslagen was gebleven, maar vooral jammer omdat die 2 punten in de laatste wedstrijd zo enorm belangrijk waren. Ook Euphonia komt een bijzonder compliment toe voor hun geleverde prestaties in de kampioensronde. Aan de vier spelers van 't kampioensteam van HKS, de heren A. van Wanrooy, G. Snoeren, W. Mandemakers en A. Snoeren, dus een welgemeend proficiat voor hun behaald succes en bij voorbaat reeds een evenredig succes toegewenst voor de komende Gewestelijke kampioenschap pen. Voor wedstrijden voor kampioenschap van Nederland, Hoofdklas kader 38/2 bij Piet van Dun. Het bestuur van de KNBB heeft de or ganisatie van de voorwedstrijden Hoofdklas Cader 38/2 voor de 2e maal in successie toegewezen aan de BV KOT. Deze wedstrijden worden nu verspeeld op dinsdag 2, woensdag 3 en vrijdag 5 mei. Aan deze voorwedstrijden nemen deel: Jan Franken uit Tilburg, welke in Kaatsheuvel geen onbekende meer is en momenteel in'n fantastische voïm is. Ongetwijfeld is Jan kwalitatief op de kleine tafel een van de beste spelers van Nederland. Verder M. Brosens uit Breda. Ook deze sympathieke kastelein is technisch zeer sterk en speelt de serie aan de lijn bijzonder knap, komt hiermede niet alleen tot zeer mooie, maar vooral regelmatig tot hoge series. De 3e deelnemer is de zeer snel opkomen de Langstraatse biljartster Cees van de Loo uit Haarsteeg. Via de voorwedstrijden van de 2e klas kader, promoveerde Cees naar de le klas. In een zeer sterke poule promo veerde Cees vanuit de voorwedstrijden le klas meteen weer naar de hoofdklas, wat bewijst dat hier een sterk opkomende bil jartster aan het werk komt. in de« competi tie van het district Den Bosch is Cees her haaldelijk tot bijzondere prestaties gekomen en we verwachten dan ook dat hij in Kaats heuvel tot een van de favorieten gaat be horen. En tenslotte is als 4e deelnemer de kop man van KOT ingedeeld n.l. Wim Soeter- boek. We zijn weer eens benieuwd wat Wim er in dit gezelschap van terecht gaat brengen Het zal niemand onbekend zijn dat Wim dit jaar bijzondere successen heeft geoogst in het driebanden, waarin hij het komende weekend met zijn team om de Nederlandse titei moet strijden in resp. Rotterdam en Waalwijk. In de toch al schaarse training heeft hy het accent vanzelfsprekend gelegd op het bijzondere belang van deze titel. Wim is echter een sterk kader-speler en we hopen dat hij in deze komende voor wedstrijden de eer van Kaatsheuvel waardig en met succes zal verdedigen. Het program voor deze wedstrijden luidt nu als volgt Dinsdag 2 Mei 5 uur: M. Brosens - W. Soeterboek; 6.45 uur: Jan Franken - C. v. d. Loo; 8.30 uur: Jan Franken - M. Brosens; 10.15'uur: W. Soeterboek - C. v. d. Loo. Woensdag 3 mei 5 uur: W. Soeterboek - jFranken; 6.45 uur: C. v. d. Loo - M. Brosens; 8.30 uur: M. Brosens - J. Franken; 10.15 uur: C. v. d. Loo - W. Soeterboek. Vrijdag 5 mei 5 uur: W. Soeterboek - M. Brosens; 6.45 uur: J. Franken - C. v. d. Loo; 8.30 uur: C. v. d. Loo-M. Brosens; 1045 uur: J. Fran ken - W. Soeterboek. België heeft zijn nieuw ka binet (rooms-rood). Premier is de katholiek Lefèvre en vice-pre- mier de socialist Spaak. Er zitten 11 Vlamingen en 9 Walen in het kabinet. Generaal Ghalle, de aan stichter der muiterij in Algerije, is per vliegtuig naar Parijs over gebracht en in de gevangenis in gesloten. Hij wordt beschuldigd van het organiseren en leiden van een opstandige beweging te gen de staat en z'n instelling en van muiterij. Hierop staat de doodstraf. De socialistische moties over de richtlijnen der regering aan de Stichting van de Arbeid inzake de werktijdverkorting in het bouwbedrijf zijn in de Kamer verworpen. De minister wil de bouwbedrijven tegemoet komen, maar wil waarborgen zien voor eenzelfde produktie. De Katangese minister-pre sident Tsjombe, die in Leopold- stad met nog een minister de conferentie van Kongolese staten bijwoonde, kon zich niet met de daar genomen conclusies vereni gen en verliet de zaal. Toen hij op het vliegveld naar huis wilde vertrekken, werd hij gearresteerd en opgesloten. Enkele uren later werd hij ech ter weer op vrije voeten gesteld. De man die onlangs het 19- jarige Venlose meisje door wur ging vermoordde, is door de rechtbank te Roermond veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf. DE KLEUREN DER JONGE KUIKENS Meermalen zijn de beginnende liefhebbers zeer ontevreden met de uitkomsten, wat de kleur der kuikens betreft, van de eieren, die ze besteld hadden. In het bij zonder met de zwarte kuikens komen er teleurstellingen voor hen die in deze richting nog geen ondervinding hebben opgedaan. Zij hadden broedeieren gekocht Van zwarte Minorca's, zwarte Langshans, zwarte Java-krielen enz. enz. en de komende kuikens bleken wel bijna half wit; buik en een deel van de borst, aan de keel en om de ogen overal wit... hoe konden dat nu zwarte haan tjes of hennetjes worden? Toch kunnen deze mensen zich gerust stellen, want hoewel dat eerste dons veel wit vertoont, komt la ter wel degelijk het zwarte pak te voorschijn, zwart van de kop tot de staart. Hoewel er ook geheel zwarte diertjes geboren worden, zijn deze later niet intenser zwart dan de bonten. Bij het wisselen van het donskleed in de eerste hardere veren, komen bij zwarte kuikens vaak hier en daar witte veertjes te voorschijn, vooral in de slagpennen, die soms wel heel eigenaardig voor de helft wit en de andere helft zwart zijn. Deze veren vallen later weer uit en worden dan door geheel zw|arte vervangen. Bij de kuikens van witte stam- dieren is het eerste dons ook heel afwisselend in kleur. Het is dan ook doorgaans nooit wit, maar geel in allerlei tinten, naar ge lang van het ras. Want bij vol wassen dieren is het wit soms heel verschillend van tint. Den ken we maar eens aan 't verschil in de tint tussen de witte veren van Minorca's, Leghorns, Java- krielen aan de ene en van Wyan- dottes aan de andere kant. Ik heb die twee tinten wit wel eens ver geleken bij afgeroomde en niet- afgeroomae melk. Dat zuiver wit komt dan ook voor bij die rassen welke een niet-gele been- en sna- velkleur bezitten. Zo hebben dus de volwassen witte Wyandottes en witte PI. Rocks de kleur van volle melk en de Orpingtons en Minorca's vertonen dan 't meer blauw getinte wit. Witte leg horns maken hier een uitzonde ring. Kleur en tekening De kleur en de tekening van zeer jonge kuikens zijn echter de moeite wel waard om er onze aandacht aan te geven. In het al gemeen worden de kuikens van de geelbenige rassen met het op groeien steeds dieper geel van be nen en snavel, terwijl omgekeerd de witbenige rassen al meer en meer zuiver wit worden van beenschubben en snavelkleur. Het fraaie geel der benen van Leghorns, Wyandottes en Rocks heeft zijn hoogtepunt bereikt als de dieren ongeveer één jaar oud zijn, daarna Begint vooral bij de leggende hennen deze gele kleur te verflauwen, te verbleken. Dat zelfde komt trouwens ook voor bij de zwartbenige kleurslagen, waar het zwart der beenschub ben met de leeftijd afneemt en zelfs in lichtblauw overgaat. Enige wenken Sluit de kuikens 's avonds op, zodat ze 's ochtends niet kunnen uitgaan alvorens daar het tijd stip gunstig voor is. Houdt uw kuikens steeds in beweging. Leer ze al vroeg voor hun eigen kostje werken. Geef hun het zaad in haksel of kort gesneden stro gestrooid en u zult vermijden, wat voor hun vlotte opgroei remmend iseen stumpe rig op elkaar zitten. Het is niet goed, dat de kloek met de kuikens naar buiten gaat, wanneer de dauw nog over het gras ligt, waardoor de diertjes koud, nat en huiverig worden. KIPPENVRIEND WAAROM KLAVER IN GRASLAND? De laatste tijd wordt er in ons land veel propaganda gemaakt voor klaverrijke kunstweiden. In tegenstelling tot Denemar ken is het Nederlandse grasland over het algemeen arm aan kla ver. De hoge stikstofgiften heb ben de klaver grotendeels uit de zode verdreven. Hierdoor is het rantsoen aanmerkelijk armler ge worden aan kalk en magnesium, twee voor het vee zo belangrijke mineralen, die juist in klaver in behoorlijke hoeveelheden voor komen. Dat de kopziekte de laatste ja ren in sterke mate optreedt, is voornamelijk een gevolg van een tekort aan kalk en magnesium, dus van klaver, in het weide- en hooirantsoen. Om het klaverpercentage van onze graslanden te verhogen, is in de eerste plaats een zorgvuldi ge keuze van het in te zaaien gras- en klavermengsel van be lang. Daarnaast speelt ook de be mesting een rol van betekenis. Te grote hoeveelheden stikstof belemmeren de klavergroei, ter wijl een bemesting met kali, fos- forzuur en kalk daarentegen de ontwikkeling van klaver bevor dert. Door een basisbemesting met kalizout en Thomasslakkenmeel (bevat fosforzuur en kalk) kan een goede bemestingstoestand voor klaver worden verkregen. Beide meststoffen laten zich goed met elkaar mengen, waardoor men op arbeidskosten kan bespa ren. BEMESTING VAN DE GROENTETUIN Wanneer het vele wterk in de groentetuin moet resulteren in 'n goede oogst, is 't van belang om nu reeds aandacht te besteden aan de bemesting. Wij kunnen hierbij twee grote groepen mest stoffen onderscheiden, n.l. de organische meststoffen en de kunstmeststoffen. De organische stof is nodig om een goede luchtige tructuur te verkrijgen of te behouden, het geen nodig is om een onbelem merde groei van de wortels te be vorderen. Het zal vaak niet mee vallen om voor de betrekkelijk kleine tuinen in de stad aan stal mest te komen, bovendien kan de onaangename geur hiervan een bezwaar zijn. Er is echter een goede vervanger van deze oud ste meststof: de compost. Naast deze organische mest stof, welke eenmaal per 3-4 jaar gegeven moet worden, is jaariijks kunstmest nodig. De belangrijkste voedingsstof fen zijn stikstof, fosforzuur en kali. Stikstof is het element, dat vooral voor de ontwikkeling van de groene plantendelen, stengels en bladmasaa zorgt; een gebrek hieraan uit zich in bleekgroene Heb eengezinswoning te Am sterdam (nieuw-West), ka2 keuken, bergplaats, 3 sla kamers, douche (soort won! als in Bloemenoord). Wil ruilen met woning te Waalwijk, Brieven onder nr. 2056 aan-t bureau van dit blad. AANGEBODEN^ J. de Bont Waalwijk Markt 6, Zondag 30 april naar Rotterdam VOETBALWEDSTRIJD Vertrek 13.30 uur. Prijs per persoon 3.75 A. H. MULDERS-SABS Stationsstraat 97 Waalwijk GEVRAAGD L. E. VAN PELT Nieuwevaart 42 CAPELLE (N.Br.) GEVRAAGD voor halve dagen voor 2 dagen per week Sigar enmagazij n Jac. Moonen, Waalwijk Grotestraat 274 Tel. 3015 GEVRAAG! voor enkele halve of hele dagen. Palte, Julianastr. 30, Dram tot gele bladverkleuring en a spichtige gedrongen groei, fr for bevordert de wortelvoi en de vruchtzetting en afrfc Een tekort aan dit elements oorzaakt een te klein wortelstel sel, waardoor ook minder andere voedingsstoffen wordin gen omen. De groei van de is dan ook gedrongen; eenj verkleuring van de bladeren s een late afriiping zijn aria symptomen, die op fosforgebret wijzen. Kali is geen bouwstof, speelt een belangrijke rol bijtij schillende levensprocessen ine plant, b.v. bij de vorming vanit servestoffen, bij het vervoer e water en mineralen etc. Eent kort uit zich in een slap wonja van het gewas. Ziekten eerder op en stengels knafe sneller. Bij een ernstig tetó verdorren de bladranden. Een overmaat aan een vans ze drie elementen levert weert dere bezwaren op. Het t duidelijk zijn, dat bij de bem» ting een goede verhouding toss stikstof, fosfor en kali van groo belang is. Het is daarom raden om gebruik te maken c een mengmeststof, welke n zorg, op grond van lange en; ring is samengesteld, zoals s Asef Tuin- en Gazonmest, kunstmest dient kort voor zaaien of poten te worden ui strooid en daarna is licht ono# harken gewenst. at ADJUDANT J. BENSCHOP OVERLEDEN In het ziekenhuis te 's-HerJ genbosch is gistermorgen c den de heer J. Benschap, dant bij de Rijkspolitie Sprang-Capelle. De heer schop werd drie dagen g tijdens een dienstbezoek aan w Bosch door een hersenbloedi f getroffen. Hij werd terstond j het ziekenhuis opgenomen, hij gistermorgen zonder bij j' wustzijn te zijn gekomen, is<" leden. De heer Benschop was 53 jj was gehuwd en had twee kin ren. Zijn dochter is na haar welijk naar Canada verhak en zou half mei met verlof n Nederland komen. De z0"n de heer Benschop vervult menteel zijn dienstplicht. De heer Benschop was sirfj 1946 werkzaam in Sprang pelle.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 22