wAaLwijkse en lanqstRAAtse couraitc nam 4'/: uur voor begroting 1961 Mn hebben geen begrip van commissiewerk W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied meenteraad Waalwijk 'n v. MAAREN's BRIL DINSDAG 2 MEI 1961 83e JAARGANG No. 35 ,ase Stoomdrukkerij Antoon Tielen facteur: JAN TIELEN ner 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weeK per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'" Uitbreidingsplan Smeelelaan-Akkerlaan binnenkort ter tafel Weinig kans op nieuwe scholen - Goedkopere woningbouw niet mogelijk - Sporthal blijft nog toekomstmuziek - Bouwstop staat r.k. bejaardencentrum in de weg. Vier-en-een-half uur heeft de Waalwijkse gemeenteraad don- i)prdaffavond uitgetrokken voor de behandeling van de begro- Len voor 1961 van de gemeente, de gemeentebedrijven en de „meentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Het leeu wendeel van deze tijd eiste burgemeester Teijssen voor zich op u; de beantwoording van de uitvoerige algemene beschouwin- gen plaats en woord en wederwoord werden gekenmerkt door een door de diverse fractieleiders. Overigens had de behande- van de belangrijkste aller gemeentelijke stukken m alle wederzijdse waardering en vertrouwen. „v behandeling der begrotin- iwerd geopend door de heer v. Hoven, die namens de commis si onderzoek (de heren Duij- v. d. Hoven en Meijs) «waarom de honorering van commissiewerk lager wordt 5.—) dan het presen- «eld voor de raad 10. Jen deze vergoedingen vastge- worden door G.S. dan zou tan de raad een voorstel moe- i uitgaan om de presentiegel- iop gelijk niveau te brengen, presentiegelden worden inder- ii door Ged. Staten vastge- ld, aldus burgemeester Teijs- i in zijn antwoord, al is het wel lat in praktijk de raad een jestie doet. In de memorie i antwoord hebben b. en w. (geadviseerd om Ged. Staten te stellen de presentiegelden :v, 1 jan. 1961 te verhogen tot 15— per raadsvergadering en 10.— per commissievergade- •en. Het presentiegeld voor iimissievergaderingen wordt F G.S. nu eenmaal lager ge il dan voor raadsvergaderin- i. Dit geldt ook ten aanzien nde statencommissies. De heeir [Hoven meende dat G.S. dan iar bitter weinig begrip hebben het commissiewerk en als zij Istandpunt handhaven, zal het itwoord van de begrotingscom- aiehet volgend jaar wel eens iers kunnen zijn. Igemene beschouwingen algemene beschouwingen erden geopend door de heer ijs namens de r.k. raadsfrac- Hij bracht allereerst dank aan ii college van b. en w. voor het :ie verrichte werk in het afgelo- jaar en het gevoerde daad- rachtige beleid. Door de heer Meijs werden ver- olgens een twintigtal punten on- s de aandacht van het gemeen- 'Éestuur gebracht: Regionale ontwikkeling: De LV.P.-fractie onderschrijft gaar- s de stelling van de voorzitter uitgesproken in diens nieuw- aarsrede dat de noodzakelijke ntegratie van de streek een wij- kre blik vraagt dan het territo- van een afzonderlijke ge- «nte. De fractie ziet in dit ver mogelijkheden m.b.t. indus- nevestiging, recreatie en cultu re ontwikkeling in streekver- ind. De heer Meijs informeerde I er in dit opzicht door b. en w. teds omlijnde plannen zijn op- tsteld en of er reeids contacten p gelegd voor de behartiging dergelijke gemeenschappelij- belangen. Financiële verhouding rijk en gemeente: Hoewel de huidige si- Wie niet ideeal genoemd mag lt«den, was de heer Meijs van oordeel, dat de werking van de nnanciële verhouding rijk-ge meente tal van onrendabele voorzieningen mogelijk heeft ge- akt, welke wellicht achterwe- zouden zijn gebleven, indien «gemeente autonoom de nodige wlijkse dekkingsmiddelen zelf moeten aanwijzen. Spr. in smeerde of het college van b. w- reeds een inzicht heeft in werking van het nieuwre ont- Jerp-wet voor de gemeente «aalwijk, dit vooral met het oog jP^het begrotingstekort van Uitbreiding gemeentehuis: De Wtie vraagt zich af of het wel ■enselijk is om t.a.v. de huisves- der gemeentelijke diensten jMs maar weer naar halve op gingen te streven en daarvoor «Men le voteren. De heer Meijs oc'de daarmee o.m. op de aan- »van het pand Grotestraat Dit pand mag in feite niet 'j)ör dit doel worden gebruikt, 'Rus de heer Meijs, daar dit in 'oekomst de uitbreiding van het winkelcentrum niet ten goede zal komen. De gemeente beschikt over voldoende ruimte voor uit breiding van het huidige gemeen tehuis en de fractie dringt dan ook aan op spoedige totstandko ming van deze uitbreiding. Stedebouwkundige ontwikke ling: De fractie vraagt zich af of de gemeente nog de beschikking over voldoende gronden heeft voor de woningbouw in de parti culiere sector. Speciaal heeft de fractie hier het oog op de „kleine man", die in de gemeente grond zoekt voor de bouw van een wo ning in de z.g. A-sector tot 24.000.en in de vrije sector tot 19.000.—. De heer Meijs drong verder aan op spoedige aanbieding van het uitbreidings plan Smeelelaan-Akkerlaan en op vergroting van het industrie terrein ten westen van de haven. Hoe staat het met de algemene begraafplaats, zo vroeg de heer Meijs verder, en heeft de sanering rond de St. Janskerk reeds con crete vorm aangenomen. Tenslot te vroeg spr. aandacht voor de bouw van het cultureel centrum, waarin dan ook een bioscoop ge vestigd zou moeten worden, en voor de winkelplanning in de ge meente. De fractie is bevreesd dat de bouw van winkels in het plan Laageinde I èn op de hoek Grote- straat-Putstraat wat te veel van het goede is. een dergelijke gymnastiekzaal- sporthal is reeds een urgentiever klaring aanwezig. Hoe staat het met de plannen? Omdat een over dekt zwembad voor de gemeente niet te verwezenlijken is, denkt de fractie aan een eenvoudig overdekt instructiebad. Gemeenschapshuizen: Naast 't toekomjstige nieuwe gebouw van de stichting Jeugdbelangen be staat er in de andere gemeente- delen ook grote behoefte aan ge meenschapshuizen. De fractie dringt aan op medewerking van de gemeente voor de totstandko ming van dergelijke huizen. Sport en spel voor de jeugd: Er zijn wensen t.a.v. de beoefe ning van de sport in schoolver band voor lagere school, huis houdschool en nijverheidsschool. Is hiervoor voldoende ruimte in het sportpark? De fractie acht verder de aanleg van speelweiden of speelplaatsen in de diverse ge- meentedelen gewenst. Is het ter rein in Baardwijk, dat is bestemd voor scholenbouw, niet tijdelijk in te richten als speelterrein? Uurwerk St. Jan: De fractie acht het een blaam voor Waal wijk dat wei nu reeds enkele ja ren zitten zonder bruikbaar uur werk op de centrumtoren van de gemeente. Provinciale weg Baardwijk: De toestand van deze weg is onhoud baar en levensgevaarlijk. Met Cultureel Centrum: Een spoe dige realisering van het cultureel centrum achtte spr. wenselijk, mede in verband met de huisves ting van de onlangs in het leven geroepen opbare leeszaal en bi bliotheek. Muziekschool: De heer v. d. Hoven informeerde naar de stand van zaken rond de destijds ge plande muziekschool. H- meende dat hiervoor voldoende belang stelling bestaat. Woningbouw: Meer toezicht op de kwaliteit van de woning bouw achtte spr. wenselijk. Hoe staat het met de plannen voor de bouw van kleine bungalows en eengezinswoningen. Raadscommissie voor financi en: In verband met de beoorde ling en rapportering aan de raad over kredietaanvragen suggereer de de heer v. d. Hoven de instel ling van een raadscommissie voor financiën. Winkelplanning: Evenals de heer Meijs bracht ook de heer v. d. Hoven de winkelplanning ter sprake. Hij meende dat het goed zou zijn de winkelspreiding van tevoren vast te leggen. Inventarisatie: De heer v. d. Hoven informeerde naar de stand van zaken betreffende de inventa risatie van de bestaansbronnen en de arbeidsplaatsen in de ge meente, zoals door de voorzitter in zijn nieuwjaarsrede was ver meld. Bebouwing Waalwijk-noord: De heer v. d. Hoven vroeg verder aandacht voor een esthetische in dustriebebouwing van Waalwijk noord. Hij doelde hiermede op de industrievestigingen ten noorden van de Grotestraat en ten zuiden van de nieuwe Maasroute. Verkeer: In verband met het toenemende verkeer in de ge meente achtte spr. het wenselijk de straten in de nieuwe wijken niet te smal te nemen. Busdienst: Wordt het met het Woningbouw: De fractie vraagt de bijzondere aandacht voor de bouw van eensgezinswoningen in de huurklasse van 12.- tot 15.- Verder zou de bouw; van flatwo ningen zoveel mogelijk moeten worden beperkt en voorkeur ge geven moeten worden aan de bouw van eengezinswoningen. Haven: Wanneer zal met de bouw van de sluis en bijkomende werken worden begonnen? Wegen: De fractie dringt aan op een protest tegen de trage gang van zaken bij de aanleg van de nieuwe provinciale weg. Zij vraagt b. en w. tevens de maatre gelen te willen treffen welke een spoedige totstandkoming van de rijksweg Tilburg-Waalwijk-Go- rinchem kunnen bespoedigen. Industrievestiging: De fractie wil graag weten of er reeds gega digden zijn voor de 6 ha. indus trieterrein ten westen van de ha ven, en welke maatregelen door b. en w. getroffen zijn ter bevor dering van andersoortige indus trieën in de gemeente. Scholenbouw: De fractie is verontrust door het regeringsbe leid inzake de scholenbouw. In 't bijzonder wees de heer Meijs op de erbarmelijke toestand waarin de r.k. b.l.o.-school verkeert en drong er bij b. en w. op aan alle maatregelen te ondernemen voor een spoedige realisering van het scholenbouw-programma. Recreatie en sport: In het re creatie-oord Het Hoefsven be staat §rote behoefte aan een gele genheid waar bezoekers zich kun nen verpozen en een verfrissing kunnen gebruiken. Hiervoor werd reeds terrein verkocht maar vorderingen zijn tot op heden niet geconstateerd. Het sportpark „Olympia" wacht nog op de vol tooiing van het recreatieve ge deelte aan de westzijde. Verder zou het wellicht wenselijk zijn in 't centrum (Vredesplein) enkele goals te plaatsen t.b.v. de basket- balsport. Sporthal en instructiebad: Ten behoeve van de binnensport be staat er een behoefte aan een sporthal, waar diverse soorten van sport zullen kunnen worden beoefend en die tevens voor an dere evenementen benut zal kun nen worden. Voor de bouw van WAALWIJ K klem dringt de fractie bij het col lege van b. en w. aan op het ne men van de nodige stappen bij de provincie om hierin zo spoedig mogelijk verbetering te brengen. Ten slotte informeerde de heer Meijs naar de volgende onderwer pen totstandkoming doorbraak Grotestraat-Laageinde; de bouw van een M.A.-school; bouw r.k. streekziekenhuisbouw r.k. be jaardencentrum-. centrale t.v.- inast in continubouw Baardwijk voor ontvangst van de zender Duitsland; verbouwing van het pand Grotestraat 176; het plan Meerdijk; sanering Stationsplein en Burg. v. d. Klokkenlaan; ver- vetering Burg. Smeelelaan; de watervrijmaking van Waalwijk. Publiciteit Namens de prot.-chr. raads fractie werd de algemene be schouwing gehouden door de heer v. d. Hoven. Hij vroeg zich allereerst af of er wel voldoende wordt gedaan aan een nationaal gerichte publiciteit in het belang van Waalwijk. Spr. achtte dit vooral van belang met het oog op de doorbreking van het eenzij dige industriële patroon. Voorlichting aan burgerijDe heer v. d. Hoven wees op de wen selijkheid van voorlichting door deskundige ambtenaren m.b.t. de stadsontwikkeling. Haven: Hoe staat het met de verdere uitvoering van het ha venplan? De haven mist zelfs nog z'n kaden, aldus de heer v. d. Ho ven. Hoe stelt de gemeente zich deze kadenaanleg voor, ten koste van de gemeente of ten koste van belanghebbenden. Ook wilde spr. nader ingelicht worden over de apparatuur in het havengebied. oog op de snelle uitgroei van de gemeente onderhand geen tijd om aan een stadsbusdienst te gaan denken. Indien de B.B.A. hier voor geen belangstelling heeft, is het dan niet mogelijk een eigen bescheiden stadsbuslijn in het le ven te roepen? Ten slotte pleitte de heer v. d. Hoven voor knip perlichten op meer belangrijke en drukke plaatsen in de gemeente. O. L. School De heer Kemperman vroeg alle aandacht voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school. De toestand van de school is de plorabel en het leerlingental stijgt snel. Spr. meende dat er een oplossing gevonden zou kun nen worden met de overbrenging van de school naar de Handels avondschool in de mr. v. Cooth- straat, die overdag toch leeg staat en waar reeds de 4e en 5e klas van de o. 1. school zijn on dergebracht. De Handelsavond school zou dan onderdak kunnen vinden in het Dr. Mollercollege. Bovendien meende de heer Kem perman dat het gebouw van de Handelsavondschool oorspronke lijk is gebouwd t.b.v. het lager onderwijs. Verder vroeg de heer Kemperman aandacht voor de bouw van goedkopere arbeiders woningen. De heer Duijvelaar wees op de slechte toestand van de hockey- terreinen van het sportpark. De heer Brouwer informeerde naar de stand van zaken rond de sporthal, welke zal kunnen wor den gerealiseerd met gelden uit de KNVB-toto. Verder zag hij heil in de instelling van een sportparkraad. Ook wees spr. op de behoefte aan gemeenschaps huizen en vroeg ten slotte aan dacht voor 't markeren van over steekplaatsen op drukke punten. De heer v. Seters wees ook op de noodzaak ^van de invoering van een plaatselijk busvervoer. Hij drong tevens aan op de uit oefening van toezicht op de be woning van flatwoningen en ge meentewoningen in 't algemeen. De heer Mombers achtte in het bijzonder de aanstelling van een gemeentebedrijfseconoom wense lijk i.v.m. het steeds toenemen van werkzaamheden en het groei en van het organisatorisch werk. Twee en een half uur Burgemeester Teijssen heeft, gelijk een goed burgervader be taamt, de diverse sprekers niet met een half woord naar huis ge stuurd. In een betoog van 2% uur ging hij uitvoerig in op de alge mene beschouwingen en stipu leerde daarbij, voor zover moge lijk, het beleid van het college van b. en w. Met betrekking tot de integra tie van de streeik merkte burge meester Teijssen op dat er tussen een 11-tal gemeenten in het ge bied rond Tilburg een samenwer king tot stand is gekomen t.b.v. de opstelling van een structuur plan. Men kan niet voorbijgaan aan de ontwikkeling van de sa- menwerkingsgedachte, aldus de burgemeester. In april 1960 zijn besprekingen gevoerd tussen de burgemeesters der Langstraatse gemeenten, maar hier kon geen eenstemmigheid in gevoelen wor den verkregen. Men wilde eerst de voortgang in het gebied rond Tilburg afwachten. Ook bij de provincie zijn structuurplannen in studie genomen. Het is ge wenst de resultaten hiervan af te wachten. Uitvoerig ging de voorzitter in op de financiële verhouding tus sen rijk en gemeente, waarbij hij er op wees dat het van belang is dat de gemeenten voldoende uit kering .krijgen uit het gemeente fonds. Van de bestaande financi ële verhouding heeft Waalwijk grotelijks geprofiteerd, want al les tezamen vloeit daaruit een be drag van 2.277.237.in de ge meentekas. Over het nieuwe: ont- werpwet heeft het college van b. en w. op 17 en 24 mei a.s. bespre kingen met Ged. Staten. Burge meester Teijssen toonde zich bij zonder erkentelijk voor het be grip dat Ged. Staten bij voortdu ring voor de financiële noden van Waalwijk heeft gehad. Het aangekochte pand Grote straat 196 is niet bedoeld als per manente huisvesting van de ge meentediensten. Dit pand zal t.z.t. worden betrokken in de realise ring van het uitbreidingsplan centrum. Aan een noodoplossing is overigens niet te ontkomen, al dus de voorzitter. De plannen J voor uitbreiding van het gemeen tehuis zijn in voorbereiding voor de huisvesting van alle adminis tratieve diensten. Gebrek aan uitbreidingsplan nen kan men de gemeente moei lijk verwijten, aldus de voorzit ter, maar wel is er een toenemend gebrek aan gronden. B. en w. streven naar een zo tijdig moge lijke verwerving van gronden,' o. m. door 'n spoediger in gang zet ten van de onteigeningsprocedu re Het uitbreidingsplan in hoofd zaak zal spoedig voor revisie ter tafel komen. De algemeene be graafplaats zal ter sprake komen Bij de behandeling van het plan in hoofdzaak. Tot op heden is aan de haven geen gebrek aan industrieterrein. Aan de westzijde zal een uitBrei- ding van het industrieterrein plaats hebben met een verlegging van de Zomerdijk. Voor de bouw van goedkope eensgezinswoningen (met haal bare huren voor elke categorie van ingezetenen) komt nog enig bouwterrein Beschikbaar in Waalwijk-noord en wellicht in 't plan Kloosterweg. Overigens moet hierbij rekening worden ge houden met de stedebouwkundi ge planning en de grondprijzen. Het saneringsplan rond de St. Janskerk zal zeer spoedig aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd, alsmede het uitbrei dingsplan-centrum met de bouw van het cultureel centrum. Het laatste uitbreidingsplan-centrum is iets afgezwakt in die zin, dat b. en w. bet bereikbare hebben gesteld t.a.v. de stedebouwkundi ge situering. In het cultureel cen trum zal een bioscoop worden gevestigd. De winkelplanning heeft de volle aandacht van b. en w. In het plan Laageinde zal nauwkeu rig wiorden nagegaan waar aan winkelplanning behoefte bestaat. De Bouw van goedkope arbei derswoningen in de huurklasse 12.tot 15.ligt niet binnen het bereik. De huidige norm voor arBeiderswoningen is te stellen op 15.05 per week, aldus heeft een informatie uitgewezen. De Blijf „KNAP" on zie „BETER" mat vrij komende woningen in de huurklasse 12.a 13.zul len worden toegewezen aan die categorie van ingezetenen, die daarvoor sociaal 't meest in aan merking komt. Met betrekking tot de realise ring van het havenplan deelde burgemeester Teijssen mee, dat aan de gemeente concessie zal worden verleend tot het water- vrij maken en indijken van het havengebied rond Waalwijk. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de geplande syphon onder de sluis niet behoeft te wbrden ge maakt. Wanneer het nieuwe ter goedkeuring ingezonden plan Binnen is, zal terstond met de uitvoering van de volgende fase een aanvang worden gemaakt. Prov. weg Alvorens bij Ged. Staten zal worden aangedrongen op een snellere uitvoering van de pro- vincale weg Waalwijk-Den Bosch zal op voorstel van wethouder van Heeswijk worden nage gaan welke en in hoeverre er ach terstand is op het schema. Het tracée van de nieuwe rijks weg TilburgWaalwijkGorin- chém is nu definitief vastgesteld. Er zal bij Waalwijk een ongelijk- vloerse kruising komen met het gedeelte rijksweg Waalw)ijk Sprang-Capelle. Ten aanzien van de -industrie vestiging merkte burgemeester Teijssen op, dat de gemeente al les in het werk stelt om ander soortige industrieën aan te trek ken, hetgeen overigens niet wil zeggen dat nieuwe, traditionele industrieën niet welkom zouden Ten aanzien van de scholen bouw bestaat er weinig perspec tief, nu deze door de regering drastisch aan banden is gelegd. Vijf plannen van de gemeente be rusten op het departement, maar de gemeente kan verder niets doen. „Hoop doet leven was het enige hoopvolle dat burgemees ter Teijssen hierover kon zeggen. Door de heer M. van Hooff is reeds in 1959 een plan ingediend voor de bouw van een restaurant in het recreatie-oord Het Hoefs ven. Het v/achten is echter nog altijd op de rijksgoedkeuring. In zake de bestemming van het wes telijke deel van het Olympia- sportpark kon de voorzitter nog geen 'mededeling doen. Wel zal dit deel dienen ter verpozing van de daar wonende ingezetenen. B. en w. streven naar de reali sering van een sporthal (gym- - zaal)', waar ook de kleine zaal- sporten beoefend kunnen wor den. Voor een dergelijke zaal is een urgentieverklaring binnen. De grote sporthal, welke eventu eel 'met subsidie van de KNVB gebouwd zal kunnen worden, is een object voor de verdere toe komst, aldus de voorzitter. Er zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van een overdekt instructiebad. De stichting van gemeenschapshuizen behoort zui ver tot de taak van het particu lier initiatief. Wel worden hier voor door rijk, provincie en ge meente subsidies verleend. M.b.t. de sportbeoefening in schoolver band is contact opgenomen met de besturen van Huishoudschool en Nijverheidsschool. Op de lage re school bestaat hieraan geen behoefte,„omdat een dergelijke sportbeoefening toch niet is in gepast in het leerplan. De aanleg van speelweiden en -plaatsen heeft de aandacht van b. en w. De mogelijkheid om het door de Beer Meijs genoemde terrein in Baardwijk hiervoor te bestem men, zal bezien worden. Ook het kerkbestuur heeft bij het provinciale bestuur stappen gedaan voor het herstel van het uurwerk van de St. Janstoren. Wat de resultaten zullen zijn, zal moeten worden afgewacht. B. en w. zullen hij het provin ciale bestuur aandringen op een zo spoedig mogelijke verbetering van de provinciale weg in Baard wijk. De bouw van Bet r.k. be jaardencentrum wordt belem merd door de bouwstop op derge lijke gebouwen. De ziekenhuis plannen zijn goedgekeurd, maar de geldlening is nog niet aange gaan, omdat het juiste bedrag niervan nog niet vaststaat. Voor Bet aanBrengen van een centrale t.v.-mast in de continuBouw in Baardwijk met ontvangstmoge lijkheid van de zender Duitsland is een offerte gevraagd. Over de verbouwing van het pand Grote- cho \bx\ het Zuióen e i i L„..1Kno/th niiwrirv. J l 1 e j ri Vt n r] fin höV» OHOÜ. DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 ziin- - i. i

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1