wAALwijkse en UnqstRAAtse couRAnt binnen- en buitenland ugana ERNSTIG OVERSPANNEN ARBEIDSMARKT VLIJMEN MOEDERDAG De groei van Brabant StP Fotobureau HET ZUIDEN CwAtZJl MOeOgl Baby-huidje rrBABYDERHSERz® VRIJDAG 12 MEI 1961 83e JAARGANG No. 38 ifalwskse Stoomdrukkerij w Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weeK per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'" Onze moderne tijd is bijzonder ,(crk in het creëren van speciale jagen. Op zich is daar niets tegen nnt het kan geen kwaad om in je haast van het leven een ogen- klik bijzondere aandacht te wij- jen aan bepaalde zaken. Het ge vaar is echter dat we builen die (je speciale wel eens te weinig aandacht zouden kunnen hebben voor het onderwerp, waarvoor we toch immers een speciale dag l'el)ben- j Daarom zou |Moederdag een on- jin» zijn, indien we alleen op die dag"moeder de hulde en de dank baarheid zouden betuigen die ze elke dag van het jaar verdient. Persoonlijk ben ik dan ook niet bijster ingenomen met dit geor- «aniseerde massale huldebetoon aan moeder op die tweede zondag in mei, omdat de liefde en de ge negenheid tussen moeder en kind een zó persoonlijk en intiem ka rakter draagt, dat geen enkele openbare massa-organisatie daar laar neus tussen te steken heeft. Deze geleide dankbaarheid ge tuigt ergens niet van respect voor de intimiteit en van een fijnzinnig aanvoelen van de per soonlijke verhouding. De liefde tussen moeder en kind vraagt bo vendien ook niet om een dergelij ke dag, zij heeft geen behoefte aan dankbaarheid op een gepland ogenblik, noch aan een huldebe toon in bloemen en taarten op de tweede zondag in mei. Maar goed, we hebben die dag nu eenmaal en we zijn er blijk baar gelukkig mee, want we heb ben ons zonder protest in het ge organiseerde gareel laten span nen. We komen zondag allemaal met bloemen en taarten, maar hoe goed en oprecht gemeend ook, deze Moederdagviering mist toch de diepverrukkende warmte en intimiteit van die andere ogenblikken op andere tijdstip pen van het jaar; een zomaar ge geven bosje bloemen op een gure novemberdag; de plotseling naar de mond gewelde woorden „Hè, wat ben je toch een heerlijke vrouw!" op zo maar een dag; de onuitgesproken peilloze dank in een toevallige ontmoeting met haar ogen; de vanzelfsprekende steun aan elkaar in moeilijke ogenblikken. Deze georganiseerde hulde ten spijt kunnen we aan Moederdag natuurlijk toch een zuiver per soonlijk karakter geven en op deze dag onze dankbaarheid en liefde jegens moeder een bijzon der accent geven, waarbij het dan natuurlijk niet zit in de omvang van het cadeau. We moeten deze dag zien als een feestelijke dag van bijzondere dankbaarheid, die weliswaar een algemeen karakter draagt in zijn verschijningsvorm, maar die in zijn beleving een zeer persoonlijk en intiem stempel moet krijgen om echt een Moe derdag te worden. We kunnen ons op deze dag nog weer eens bezinnen op de centrale plaats welke moeder in het gezin in neemt, een taak van liefderijke zorg, van met de volheid des har ten behoeden en leiden. Een taak die de inzet van haar gehele per soon en haar hart vraagt en waar voor zij dank verdient, elke dag van het jaar, elk uur van de dag. In het tijdschrift „Economische statistische berichten" wordt in ten belangrijk artikel aandacht geschonken aan Noordbrabant, waarin deskundigen op verschil lend terrein meerdere facetten onzer provincie onder de loupe nemen. Wij ontlene'n er een en ander aan Het huidige Noord-Brabant kenmerkt zich door een sneile bevolkingsaanwas, 'n snelle ver stedelijking en een snel en krach- lig groeiende industrie, zo stelt de Commissaris der Koningin in sijn inleidende schets. Hij licht dit toe met de volgende cijfers: De Brabantse bevolking is van 55.000 in 1900 tot 1.500.000 in I960 gestegen; naar verwachting zal in 1980 de 2.000.000 worden bereikt. Deze bevolkingsgroei steekt ver uit boven die van het gehele land. Op basis 1900100 Bedraagt het indexcijfer van de bevolkingsgroei thans 269, ter wijl dit cijfer voor Nederland 224 bedraagt. De verstedelijking van Noord- Brabant voltrekt zich in een snel tempo. ïn 1900 woonde 82 pet. der bevolking in gemeenten be leden 15.000 inwoners, nu geldt dat nog slechts voor 45 pet. Slechts 13 pet. woont nog in plaatsen beneden 5000 inwoners, tegen 54 pet. in 1900. In 1950 be droeg de personeelsbezetting in de industrie (excl. bouwnijver- 1 rond 158.000, in 1959 'rond Noord-Brabant heeft daarmee ®m 30 pet. van de groei van de industriële werkgelegenheid in Nederland opgebracht. Het provinciale welvaartsbeleid beeft vele facetten, die in het ar tikel van dr. Kortmann aan de nrde gesteld wordende ontwik keling van de diverse delen van Brabant, het principe van een wenselijk voortgezet ontwikke- "ngsproces (gematigde centrali ze), de sociaal-culturele bege leiding van de structuurverande ringen, de recreatie, de woning- woorziening, de infrastructuur.' "De plaats van Noord-Brabant in Nederland" wordt behandeld door drs. H. Moonen. Schrijver beschouwt deze naar vier opval lende kenmerken van het gewest de bevolkingsgroei, de industriële betekenis, het ruimtelijk aspect m.n. de bevolkingsdichtheid en de ligging: de positie van grens provincie naar centraal gelegen zone in West-Europa. Drs. Speetjens gewaagt o.m. van de onophoudelijke expansie drang van Philips en de grote op gang van DAP", maar stelt ook dat ook zonder beide bedrijven de bestaande industrie van Z.O. Bra bant een werkgelegenheidsexpan- sie te zien heeft gegeven die ruim 1,5 maal zo groot was als die van de 813 bestaande industriële be drijven in West- en centraal Bra bant tesamen. Het regionale overzicht wordt gegeven door drs. F. Gijzeis en drs. J. Teppema in „Oost-Bra bant, het vraagstuk van een ex panderende regionale economie". Welke maatregelen zijn en die nen nog getroffen te worden om een explosieve economische ont wikkeling op te vangen en in goede banen te leiden. Vooral krijgen hier de aandacht de no den van volkshuisvesting en ver keer. Ir. A. Bouwens wijst in „De po sitie van de landbouw in Noord- Brabant" op de grote veranderin gen, die zijn opgetreden in om vang, samenstelling en sociale positie van de agrarische bevol king, in de verhoudingen in het gezin en in het bedrijf en met de sterk toegenomen communicatie mogelijkheid met hel niet-agrari- sche milieu in mentaliteit én le vensstijl van de boerenbevolking. Drs. N. de Vries en H. Verwiel schetsen de ontwikkeling van de recreatie-functie in „Het Bra bantse land en de nationale re creatie". Recreatie is een primai re levensfunctie geworden. Dit land kan de geest verkwikken, de dagelijkse sleur en het geregle menteerde leven doen vergeten en nieuwe kracht schenken, ten minste als ook hier de belangrij ke recente ontwikkelingen verdér uitgebouwd worden en' een actief beleid ontplooid wordt. TEVREDEN Mr J. LUNS: WIJ STAAN niet langer alleen r Luns is tevreden over iet overleg dat hij eind vorige t,eek met zijn collegae van de Womarktlanden en Engeland e0v?er,rï heeft. Hij legde er bij zijn .rek u't Bonn naar de NAVO- llllsRrsconferentie in Oslo de nik °.P dat er een „verheugen- ril jPtiteit van inzichten" on- ul ?ene'ux-landen aan 't dag- }s getreden. „Nederland aat niet langer alleen. Ons sinds nnjs verdedigde standpunt heeft Z steun gekregen". Zoals be-' nd wil president De Gaulle in ,ranse hoofdstad een perma- nt politiek secretariaat van de ,'Hvppridhten. Nederland heeft k. D.monde van mr. Luns fel li®,1' P'an verzet omdat het ees' dat Engeland daardoor or goed buiten de Euromarkt wordt gehouden. Nederland is niet tegen periodieke E.E.G.-top- conferenties, mits die goed wor den voorbereid. iDe eerste van die topconferen ties, die aanvankelijk deze maand zou worden gehouden, is uitge steld tot medio juli. „Niemand is verantwoordelijk voor dit uit stel", vertelde mr. Luns. „Het was een gezamenlijk besluit". Tijdens het overleg tussen de E.E.G.-ministers was vooral ge sproken over het topoverleg tus sen de Zes. In juni zullen de mi nisters weer bijeenkomen om te bezien hoe ver de voorbereiding van dat gesprek gevorderd is. Mi nister Luns meent dat er een dui delijke toenadering is te bespeu ren tussen het oorspronkelijke standpunt van Frankrijk en dat van enkele andere partners waar onder Nederland. Tot een werke lijke politieke consultatie is het vrijdag op de conferentie van de EEG-ministers van Buitenlandse Zaken niet gekomen. Dat was niet zo erg: er is nog tijd genoeg voor, terwijl de heren deze week in Oslo op de NAVO-conferentie zijn. Daarentegen vond minister Luns de politieke consultatie op de WEU-conferentie van zater dag grondig. Vroeger werden slechts algemeenheoen op WEU- conferenties verkondigd. Defini tieve besluiten omtrent het bij trekken van Engeland tot de EEG zijn niet genomen. Ook hier zijn echter vele problemen onbe sproken gelaten, die op de NA VO-conferentie kunnen worden behandeld. De minister geloofde desondanks, dat vooral de Britse delegatie tevreden naar Londen is teruggekeerd. Ook België schijnt een andere koers te gaan volgen. STAATSSECRETARIS HAND HAAFT ZIJN STANDPUNT INZAKE BOUWBEDRIJF Staatssecretaris Roolvink houdt staande dat 't bouwbedrijf 'n aan tal produktiviteitsbevorderende maatregelen zal moeten nemen voordat hij bereid is de intrek king van de aanwijzing waarbij sléchts een werktijdverkorting tot 46,5 uur wordt toegestaan, in overweging te nemen. Hij heeft deze mening kenbaar gemaakt in de nota die hij op 3 mei heeft toe gezegd aan de Stichting van de Arbeid. Deze nola heeft hij thans tevens doen toekomen aan de werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf en aan het college van rijksbemiddelaars. DE GAULLE SPREEKT De redevoering waarin presi dent De Gaulle zich dinsdagavond via radio en televisie richtte tot de Franse natie, heeft weliswaar in grote lijnen de tevoren ver moede opzet gevolgd, maar bood binnen die lijnen in feite geen nieuw perspectief. Het meest op zienbarende was vervat in 't laat ste deel van de rede over Frank- rijks eigen grootse toekomst. Daarin kondigde de president een grootscheepse metamorfose aan. van het van 1945 daterende plan voor ontwikkeling en modernisa tie (plan-Monnet), dat sindsdien bij het ministerie van financiën onder enigszins verstolen beheer BRUIDSFOTO'S BRUIDSREPORTAGES PRESIDENT TSJOMBE WORDT VOOR RECHTBANK GEBRACHT De minister van buitenlandse zaken van de centrale Kongolese regering, Justin Bomboko, heeft zondagmorgen bekend gemaakt, dat een strafvervolging zal wor den ingesteld tegen de gevangen genomen president van Katanga, Moise Tsjombe. Bomboko, die 'n persconferentie hield in Coquil- hatstad, de plaats waar Tsjombe is geraakt. De president was hier- bii in welhaast lyrische vervoe ring en hoewel het opgeroepen beeld nog erg wazig bleef en zeer in algemene trekken, zal het met name toch de aandacht van de wereld van de arbeid spitsen op wat nog komen gaat. Over op handen zijnde plannen of voor stellen betreffende wijziging in het hoge staatsbestuur heeft De Gaulle in alle talen gezwegen. ALAN SHEPARD, AMERIKA'S ASTRONAUT, GEHULDIGD Alan Shepard, de eerste Ame rikaanse ruimtevaarder, is weer terug op zijn werk. Enkele uren na afloop van de hartelijke maar bescheiden behouden huldiging in Washington vertrok de astro naut per vliegtuig naar z'n basis. Gebruind, gezond en volkomen op zijn gemak was de ruimte vaarder naar de Amerikaanse hoofdstad gevlogen, na eerst her enigd te zijn met zijn gezin, dat hem sinds zijn vlucht vrijdag niet meer gezien had. Breed lachend had hij op het Witte Huis de ere medaille van het bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA uit handen van president Kennedy aanvaard, joviaal had hij de tien duizenden langs de route van het Witte Huis naar Capitool toege wuifd en gelaten liet hij de Con gres-hulde over zich heen gaan. Uitvoerig vertelde hij tenslotte op een persconferentie over zijn belevenissen, de betrekkelijkheid van de prestatie benadrukkend, maar tevens vol vertrouwen in de toekomst van de Amerikaanse ruimtevaart. 38 VERMISTE GHANEZEN VERMOORD Mekki Abbas, plaatsvervangend hoge vertegenwoordiger van Hammarskjoeld in Kongo, heeft president Kasavoeboe een nota overhandigd, waarin de V. N. vraagt om bestraffing van de Kongolese militairen die verant woordelijk zijn voor de dood van een aantal Ghanese V.N.-soldaten in Port Francqui. Een definitief de natuur in met de natuurzuivere elf dagen geleden in arrest werd gesteld, zei o.m., dat de „moord op Loemoemba" een van de pun ten van de aanklacht zal zijn. Voorts zal de Katangaanse presi dent worden beschuldigd van hoogverraad, moord op de Baloe- ba, het maken van vals geld, re bellie tegen de centrale regering en diefstal van goederen die het eigendom zijn van de republiek de Kongo. Minister Bomboko (er komen steeds meer aanwijzingen los, waaruit blijkt dat hij zich ontwikkelt tot de meest gezag hebbende figuur in de regering van Joseph Ileo) plaatste op een gegeven "moment ook deze op merking: „Wij zijn vastbesloten alles te doen wat we kunnen om de provincie Katanga te bevrij den, zo nodig met geweld." In dit verband is 't tekenend dat Bom- boko's persconferentie ook werd bijgewoond door de opperbevel hebber van het Kongolese leger, de generaal-majoor Moboetoè. aantal is nog niet vastgesteld, omdat in totaal 38 Ghanese sol daten vermist worden. De Kon golese overval vond op 27 april plaats. Het Ghanese ministerie van de fensie heeft medegedeeld dat de ze vermiste militairen zijn ver moord. MOORDPARTIJ OP MISSIE POST IN KONGO Een wraaktocht van de plaat selijke bevolking heeft geleid tot een gruwelijke moordpartij in de missiepost van Katende in de Kongolese provincie Kasai. Vijf tig Baloeba-jongens, die in de missiepost op school gingen, zijn op bevel van het opperhoofd van de Bena-Nkonji gevangen geno men en in stukken gesneden. Zij moesten sterven, omdat de zoon van het opperhoofd gesneuveld was in gevechten met Baloeba- soldaten van het nationale Kon golese leger uit Loeloeaburg. De afgelopen maand april heeft zich gekenmerkt door een uitermate laag aantal werklozen (n.l. 151), waarvan 81 minder geschikten. Hiertegenover staat een vraag van niet minder dan 1050 in het gewest Waalwijk van het Arbeidsbureau, waarvan 624 in de sector Schoen- en Lederindustrie. Door het bizonder krappe aanbod en de steeds stijgende vraag naar arbeidskrachten, hetgeen ook in 1956 het geval was, is een zeer overspannen arbeidsmarkt ont staan, die zeer zeker niet altijd gun stig te noemen is. De gevolgen van deze overspannen arbeidsmarkt zijn het toenemen van het aantal ontsla gen, waardoor de rust in het bedrijf in zekere maat wordt aangetast, en het in de slechte zin van het woord beïnvloeden van de productiviteit. In verband met het geringe aan bod en de grote vraag tracht men de laatste tijd Italiaanse, Spaanse en Belgische arbeidskrachten aan te trekken. In het gebied van het ge westelijk Arbeidsbureau Waalwijk heeft men dan ook in de laatste tijd een groot aantal Belgische arbeids krachten aangetrokken, meestal onge schoolden, waarmede men tot nu toe gunstige ervaringen heeft opgedaan. Met betrekking tot het aantrekken van bouwvakarbeiders uit het gewest Waalwijk naar Duitsland heeft men van de zijde der bouwvakorganisaties nog geen klachten gehad, hoewel ge noemde situatie zich, zij het dan in beperkte mate, ook in dit gewest voordoet. De vraag naar arbeidskrachten in de sector Schoen en Leder doet zich het meest gelden in het rayon Waal wijk, waar het tot in de 400 loopt. Ook in de metaalnijverheid heeft het rayon Waalwijk het meest te kam pen met een tekort aan arbeiders, n.l. 165. Ten opzichte van maart is de vraag in het gewest Waalwijk in de bouwnijverheid gestegen van 38 tot 67, terwijl daarentegen het aanbod is gedaald van 37 tot 26. Daar in de landbouw minder ar beidsintensieve producten worden ge teeld is de vraag enigszins gedaald, welk feit waarschijnlijk is te wijten aan- het nog niet inwerking treden van de vervoersarbeidsregeling, zodat de kosten op de landbouwondernemer zelf gaan drukken. Het werkloosheidscijfer in het ge west Waalwijk bedroeg ditmaal pro mille uitgedrukt 6 (7). Voor Cuyck was dit 3 pr. m. en Eindhoven 5 pr. m. Het promillage voor Bergen op Zoom stak hier ver boven uit, n.l. 18. Het provinciaal gemiddelde was 10 pr. m. (12), terwijl het landelijke 11 pr. m. (13) bedroeg. Voor de rayons in het gewest Waalwijk onderverdeeld bedroegen de promillages respectievelijk voor 't rayon Waalwijk 6 (6), rayon Alm- kerk 9 (11) en voor het rayon Don gen was dit het laagst n.l. 4 (4). De cijfers tussen haakjes hebben betrek king op de maand maart. Met betrekking tot de revaluatie van de gulden heeft men nog geen duidelijke invloed kunnen bemerken. BENOEMINGEN Tot hoofd der nieuwe lagere school op de Vliedberg en tot onderwijzer aan deze school zijn respektievelijk benoemd de heren J. H. P. Brandts, momenteel hoofd der Herman Jozef school te Vlijmen en M. L. Eekels uit Boxtel. De nieuwe school zal starten met twee klassen. VERBOUWING RAADHUIS Dat het nog wel enige tijd zal du ren, alvorens men zal beginnen aan de bouw van het zo broodnodige nieuwe gemeentehuis, blijkt uit het feit dat de diverse administratieve af delingen zich zolang in diverse an dere panden hebben gehuisvest, daar het raadhuis momenteel een grondige verbouwing ondergaat. In het pand Julianastraat 32 (de „Oude Pastorie") is ondergebracht de afdeling Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire zaken. De voormalige ambtswoning van de burgemeester, die hiervoor een grondige wijziging en modernisering heeft ondergaan, is bestemd voor de afdelingen Onder wijs, Personeel, Algemene Zaken, Maatschappelijke Zorg en Financiën. Ook de burgemeester en de secreta ris hebben zich hier gehuisvest. K.A.B.-AKTIE Met een prachtig netto bedrag van f 280,82 kon de K.A.B.-afdeling Vlijmen de actie „Wij en Zij", be stemd tot hulpverlening in de minder ontwikkelde landen, afsluiten. De Vlijmense afdeling, die hiermede zijn medewerking verleende aan een grootscheepse landelijke aktie, kan terugzien op een mooi resultaat. STICHTING JEUGDZORG. Van 5-10 augustus en van 6-12 augustus, zullen de jongens en van 4-8 en 12-17 augustus zullen de meisjes onder auspiciën van de Stichting Jeugdzorg in een bosrijke en natuurschone omgeving bij Her pen vertoeven. De Stichting die voor de diverse kampeeradressen heeft ge zorgd biedt hiermede aan de jeugd een onbezorgde en fijne vakantie. L JS Voor he* tere AFDELING MAATSCHAPPELIJKE ZORG KREEG NIEUWE MAAT SCHAPPELIJKE WERKSTER. Tot maatschappelijk werkster aan de Afdeling Maatschappelijke Zorg der gemeente is met ingang van 15 mei a.s. benoemd mej. M. Heuts uit Venlo. Zij vult de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. M. Rade makers. Het spreekuur is dagelijks van 9 tot 12 uur v.m. Nieuwkuijk 11 De tcho van het Zuióen Uitgever »V», Schapenmarkt 26-28 Den Bosch tel. 34919 er van PARADISO 22 ct SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks Gewestelijk Arbeidsbureau Waalwijk Hoeu zich kleedt Hoe u zich kapt Maarook hoe u loopt Een vlot schoentje alleen is dus niet voldoende. U moet er ook elegant op kunnen lopen. „Cristall" schoenen zijn vlot en lopen IIfantastisch. Daarom ook voor u de modieuze gemakschoen .ft Verkrijgbaar bij MARKT 2 WAALWIJK UITSTAPJE Het comité ouden van dagen besloot ook dit jaar weer een uitstapje te organiseren voor de ouden van dagen, op 8 juni a.s. De autobezitters hebben zich bereid ver klaard de oudjes te rijden. BENOEMD De heer J. H. P. Brandts is benoemd tot hoofd der nieuwe lagere school op de Vliedberg alhier. H. COMMUNIE Hoe onstuimig de groei is van de nieu we parochie „De Vliedberg" blijkt wel uit het feit dat er dit jaar reeds 80 commu niekanten zijn. In de oude parochie van Nieuwkuijk zijn er 50.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1