wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Antoniusparochie ontwikkelde zich in 60 jaar tot grootste gemeentedeel I SS 4 Efteling zette lustrumviering voort I :eka! &m STRAND- MODE 1961 DE MODE VAN m bouwpastoor kuijpers eerste pastoor Zeer geslaagde revue van personeel Weer een bijzondere aanbieding van Kalter! WEEKREKLAME van 1 2 mei t/m 1 8 mei 100 gr. BACON "7ft 100 gr. TONGEWORST I U ct. De Verenigde Waalwijkse Slagers VRIJDAG 12 MEI 1961 83e JAARGANG No. 38 Uitgever ffaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 blad verschijnt 2 x per week Aboimement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertentiesspeciaal tarief Opgericht Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" ,ln kort tijdsbestek stormachtige ontwikkeling" In een tijd, waarin de kranten met grote koppen dag aan dag melding gaven omtrent de toestand van de Zuid-Afrikaanse Boerenoorlog, verscheen op 20 februari 1901 in een onzer uit gaven een kort berichtje, waarin voor de eerste maal gewag ge maakt werd omtrent de kerkelijke afscheiding van dat gemeen tedeel, gelegen ten zuiden van de spoorweg. Toen was letterlijk en figuurlijk de kogel door de kerk en ruim een jaar later, op 28 en 29 april 1902, kon de toenmalige pastoor, de ZeerEerw. Heer A. P. Kuijpers, tot dusver kapelaan van St. Jan, de nieuwe Antoniuskerk onder enorme belangstelling in gebruik nemen. Sindsdien heeft de Antoniusparochie een stormachtige ontwik keling meegemaakt, die zich vooral manifesteerde, en nog, in de na-oorlogse jaren, zodat verscheidene jaren geleden ern stig gedacht moest worden aan een grotere en ruimere kerk, welke momenteel aan de Weth. Smoldersstraat door de Fa. Joh. Goesten uit Kerkdriel wordt gebouwd. Indien alles naar verwachting verloopt, zal tussen de inzege ning van de oude Antoniuskerk en de nu in aanbouw zjjnde kerk een periode van precies 60 jaar liggen. DER NIEUWE PAROCHIE 0p 20 februari 1901 kwam, al dus lezen wij in De Echo van die datum, definitief vast te staan dat de oude gemeente Waalwijk in twee parochies verdeeld zou worden. Als eerste pastoor en te vens bouwpastoor werd aangewe zen de WelEerw. Heer Kuijpers, de toenmalige kapelaan. In die tijd vormden Besoijen en Baard wijk nog aparte gemeenten, daar deze pas in de twintiger jaren bij Waalwijk werden gevoegd. Als motief tot het afscheiden van „de bewoners van, over 't spoor" werd aangevoerd het feit (waar de kerkelijke overheid dan ook haar goedkeuring aan hechtte, dat ge noemde bewoners wegens de grote afstand van woonplaats tot kerk in zekere zin gehinderd werden in het uitoefenen hunner godsdienstplichten. Ook werd de vorming vgn een nieuwe paro chie met recht beschouwd als een factor van niet geringe betekenis voor de verdere ontwikkeling en uitbreiding der gemeente. De kerk zou aan de rechterkant van de toenmalige Kloostersteeg wor den gebouwd onder architectuur van üe heer Bouman uit Tilburg. Het gebouw werd opgetrokken in de Romaanse stijl, doch zou niet volmaakt worden afgebouwd. Gemeentelijke subsidie Op 17 april vond een eerste aanbesteding van de nieuwe kerk plaats, terwijl op 1 mei 1901 een tweede volgde. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund, te weten de Fa. J. v. Dun alt Vught, die ingeschreven had voor 35.875.volgens tekening I en II en voor een bedrag van ƒ42.900.volgens de tekeningen II en III. Door de raad van de ge meente Waalwijk werd op 22 mei 11 een lening voor de te bou- wn kerk toegekend ad 2.500. tegen 4% aflosbaar in 10 jaar. Hoewel de raad niet direct zijn instemming kon betuigen met 't voorstel van B. en W., maakte de tai'gemeester op krachtige wijze een snel einde aan de discussie, waarna de raad zich met grote meerderheid van stemmen ac eoord verklaarde met het voor- Hel. Met grote voortvarendheid en optimisme werden de zaken »or pastoor Kuijpers aangepakt al spoedig kwam de dag van e eerste steenlegging. Als datum van de feestelij khe- rond de eerste steenlegging jerd gekozen 13 juni 1901. Ook Jet inmiddels opgerichte zang koor oefende zich onder bekwa me leiding om de plechtigheid joveel mogelijk luister bij te zet- ten. Op donderdag 13 juni om 10 nar verrichtte pastoor Kuijpers 'le inzegening en eerste steenleg- png onder grote belangstelling tal van autoriteiten en gelo ld®'die met belangstelling de Plechtigheid gadesloegen. Ook had pastoor Kuijpers de en steun voor het onderwijs «verpleging gekregen van de asters van O .L. Vrouw van het Hart> die eerst in een kleine omng, later in 't klooster in de ™ne werden gehuisvest. ^meenteraads- ffkiezingen ,L|n('ei1ussen ging het leven Z1in gewone gangetje en de tijd aangebroken tot mining ter voorziening in de "Jfe, van het raadslid Zee- Li,' i *n de St. Antoniuspa- ®e kwam men in rep en roer. .«Strooibiljetten met aanbevee lt» iv-,er verschillende candida- bij de vleet. Kortom, wij had- verVfV^n ^0ec* ons aandeel in de mzingen als eenig ander ge deelte van Waalwijk", zo schrijft men „van over 't spoor", doch even verder citeren wij„Ach kwaamen'de Heeren Raadsleden bij regenachtig weder eens zien hoe erbarmelijk het dan hier ge steld is. Wat zouden wij gaarne trottoirs hebben. De onontbeer lijke vuilniskar moeten wij mis sen en daardoor zit elke bewoner eenvoudig met een mesthoop voor de deur, die dank den ijve- rigen wegwerker wordt bijeenge schaard en opgehoopt. De nieuws aanbrengende omroeper of belle man, bekend maakende verkoo- pingen, verpachtingen en meer belanghebbende zaaken, krijgen wij hier nooit te hooren, dan al leen wanneer het over betaalen gaat". Ook maakten de bewoners van Waalwijk-zuid beklag over de slechte postbestelling. Op 23 januari 1902 kwam voor de bewoners van de Antoniuspa rochie het verheugende bericht, dat met algehele instemmng be groet werd en waarop menig glaasje is gedronken, n.l. dat hun candidaat, de heer Pieter Verwiel met grote meerderheid van stem men was gekozen in de vacature van de heer Zeegers. Dit beteken de natuurlijk een voorvechter voor dit gemeentedeel, waarmede ten zeerste de opbloei en vooruit gang der Antoniusparochie zou zijn gediend, 's Avonds brachten de harmonieën St. Crispijn en Si®!!!! Favoriet Verkoop l'Esperance het nieuwe raadslid een serenade, terwijl tal van ken nissen en autoriteiten hem kwa men feliciteren. Inwijding der nieuwe kerk Op maandag en dinsdag resp. 28 en 29 april 1902 vonden de in huldiging van pastoor A. P. Kuij pers en de ingebruikname van de nieuwe kerk plaats. Deze feiten gingen gepaard met geweldige festiviteiten. In een uitgebreid verslag van die tijd in onze krant staat een lange beschrijving van de versiering van de kerk en de parochie. Maandag om half twee stelde zich bij het klooster van de Eerw. Zusters een lange stoet op, die in optocht de nieuwe pastoor zou gaan afhalen. Ook de pas opgerichte Garde d'Honneur verscheen keurig op het appèl met zes leden te paard. Tevens maakten de harmonie St. Crispijn, de koorzangertjes, de liedertafel Oefening en Vermaak, twee praalgroepen en een lange stoet bruidjes deel van de stoet uit. Nadat de pastoor aan de pasto rie was afgehaald, werd o.a. het woord gevoerd door een lid der feestcommissie, de commandant der erewacht, de directeur der liedertafel, en het toen kleine Christje Trimbach van vijf jaar, die gekleed in een rood jasje en hoed met pluim een kort gedicht je declameerde. Na al deze woorden van harte lijk welkom, gericht tot pastoor Kuijpers, dankte deze allen vrien delijk en getroffen door de ma jestueuze wijze, waarop hij zijn intrede als pastoor in de paro chie had mogen doen. Hierna wordt bij de ingang van de kerk de trotse pastoor verwel komd door de architect de heer Bouman. Op dinsdag 29 april worden bijna uitsluitend kerkelijke fees telijkheden gevierd. Om tien uur is er een solemnele H. (Mis, opge dragen door pastoor Kuijpers, met assistentie van pastoor Sprangers van St. Jan en kape laan Verhoeven, een neef van de pastoor. Nadat velen 's middags het Lof hadden bijgewoond, werd het kerkhof plechtig ingezegend. Bedevaarten Reeds spoedig vond de eerste bedevaart naar de nieuwe kerk ter ere van de H. Antonius van Padua plaats. Op wToensdag 28 mei 1902 n.l. vertrokken uit Baardwijk een aantal kinderen, die hiermede tevens het feest der H. Kindsheid herdachten, processiegwijs over de spoorlijn naar de St. Antoniuskerk. Maar ook elders werd dit nage volgd en werd 't een jaarlijks 'te rugkerend evenement, dat steeds meer in bekendheid toenam. De grote steun ten deze voor pastoor Kuijpers was mevr. Timmermans van Turenhout, die overal afde lingen oprichtte, zowel in de Langstraat als de Meierij, en die jaarlijks tal van bedevaarten hierheen trok en de zelatricen te haren huize hartelijk ontving en mei haar de belangen van de St. Antonius-devotie te Waalwijk be sprak. Jammer genoeg is de animo en belangstelling hiervoor in de la tere jaren sterk afgenomen en hoort men hiervan weinig meer. Maar al met al heeft Waalwjijk- zuid in de 60 jaar van z'n bestaan maar vooral na de tweede we reldoorlog, door de vooruitziende blik van B. en W. en de pastoors der parochie een stormachtige ontwikkeling meegemaakt, ter wijl nog steeds uitbreidingsplan nen voorhanden zijn tot de ver dere uitbouw van dit gemeente deel op elk terrein. Prachtige geschenken van vrienden, De tweede lustrumviering van Nederlands prachtige sprookjes- tuin De Efteling, die eind maart werd ingezet met een grote feestvergadering, is j.l. maandag voortgezet met de aanbieding van een tweetal prachtige geschenken van vrienden en mede werkers van De Efteling en van het gezamenlijke personeel, een officiële receptie en de opvoering van een sprankelende en fraai geënsceneerde revuevoorstelling door het personeel. In de fraaie siertuin had maan dagmiddag eerst de aanbieding plaats van het geschenk van de vrienden en medewerkers van de Efteling. De voorzitter van het feestcomité, drs. A. J. J. Hoynck van Papendrecht, richtte zich in zijn toespraak in het bijzonder tot de voorzitter van het Stich tingsbestuur, burgemeester mr. R. J. Th. v. d. Heijden. „Ik behoef hier geen cijfers of andere gege vens te verstrekken om de hier aanwezigen een indruk te geven van Uw prestatie. Het zou mij bo vendien te ver voeren, want aan deze prestatie zijn zeer vele fa cetten. Wat wij extra willen on derstrepen is het belangrijke en goede werk wat U hebt gedaan voor de kinderen, onze kinderen, de kinderen van geheel Neder land en ver buiten onze grenzen. Ontelbaren hebben hier volop kunnen genieten en veel vreugde, ontspanning en plezier opgedaan. In onze razendsnelle en helaas dikwijls overspannen tijd heeft het bijzonder goede idee van Uw stichting gezorgd voor een ideaal ontspanningscentrum waar voor al kinderen de gelegenheid heb ben nog eens echt kind te kunnen zijn, waar zij hun levenslust en fantasie kunnen uitleven. De waardering hiervoor is allerwege zo groot, dat het ons totaal geen moeite heeft gekost om een aan tal vrienden van de Efteling be reid te vinden om aan onze dank- haarheid gestalte te beven in de vorm van een blijvend aandenken voor Uw park, geheel in de geeist van het zich vermakend kind. Wij vertrouwen er op, dat U dit geschenk zult zien als blijk van grote waardering en erkentelijk heid voor de grote sociale bijdra ge, die U in het belang van de kinderen hebt geleverd." De heer Hoynck van Papendrecht besloot zijn toespraak met de wens, dat het het bestuur en medewerkers gegeven zal mogen zijn om nog lange tijd dit mooie werk te kun nen voortzetten. De jeugdige Annie Schoenma kers bood hierna het zeer fraaie geschenk, een beeld van de kun stenaar J. van Eijl uit Enschede, voorstellende een in opperste verrukking kijkend kind, met een toepasselijk vers aan. „Tien jaar kindervreugde" staat er aan de voet van het beeld te lezen. Mr. v. d. Heijden dankte vrien den en medewerkers van de Efte ling in hartelijke bewoordingen voor dit prachtige geschenk en in het kort onderstreepte hij nog eens de doelstelling van de Efte ling: het scheppen van ontspan ning voor de jeugd en het bren gen van welvaart door middel van toerisme. Plattegrond Op het Anton Pieckplein had vervolgens de aanbieding plaats van het geschenk van het geza menlijk personeel in vaste dienst. Dit geschenk, een fraai platte grondspaneel van de Efteling met een uitleg van de diverse attrac ties via een bandopname, werd aangeboden door dhr. A. Smits, die in het bijzonder de uitsteken de verstandhouding tussen be stuur en personeel onderstreepte. Nadat de heren Sprangers en Ha- J mers de elektrische plattegrond onthuld hadden, stelde mr. v. d. Heijden de „stem" in werking, eerst in het Nederlands en ver volgens in het Engels. Het ligt in de bedoeling om het paneel in de toekomst uit te breiden met een Duits en Frans commentaar. „Wij hadden dit gaarne reeds nu willen organiseren, maar daartoe ontbraken ons de financiële mid delen", aldus de heer Smits. Dit elektrische paneel is een nieuwe knappe technische realisatie van Henk Knuivers, de man die ver antwoordelijk is voor de techni- 10 jaar kindervreugde sche kant van de wonderbaarlij ke Efteling-sprookjfes. Mr. v. d. Heijden zei in zijn dankwoord overdonderd te zijn door dit prachtige geschenk, dat een duidelijk overzicht geeft van alles wht er in de Efteling te zien is. „Ik ben zeer verheugd over de goede verstandhouding tussen bestuur en personeel en ik hoop van harte dat deze goede ver standhouding in de toekomst be stendigd zal blijven." Receptie Aansluitend bij de aanbieding van beide geschenken had in het restaurant een receptie plaats. Een zeer druk bezochte receptie, waarop zeer vele vooraanstaande personen uit de gemeente en om geving hun gelukwensen aan het uestuur kwamen aanbieden. On der de aanwezigen merkten wij op de plaatselijke geestelijkheid, de heren raadsleden, vele schoen fabrikanten en andere industrië len, de burgemeester van Oir- schot, de directeur van de Streek- V.V.V. Brabants Centrum, de heer H. Verwiel, en verder vele vertegenwoordigers van 't plaat selijke verenigingsleven. Klinkende revue In de grote bovenzaal van het restaurant trad 's avonds het per soneel van de Efteling voor het voetlicht met een eigen revue, waarin de gehele opbouw en froei van de Efteling in beeld ge- racht werd. Het was een kleurig pittig en vaak humoristisch schouwspel, waarmee 't Efteling- personeel buitengewoon goed voor de dag kwam. Deze zeer ge slaagde revue „De Efteling 10 jaar" werd samengesteld door L. Smeets, A. v. Mosselveld en J. Verschuren. De regie was in han den van de heer H. Lommers uit medewerkers en personeel Udenhout. De zeer geslaagde bal letjes waren van Coby Zijlmans, die ook de choreografie verzorg de. M. Ligtvoet, M. v. Esch, G. Smits en P. v. d. Mosselaar lever den uitstekend schilderwerk en H. Knuivers en A. Verhoeven zorgden voor eien voortreffelijke belichting en geluidseffecten. De muzikale kant was bij P. Mulder en de Tirolers van St. Bernard in zeer goede handen en de keurige costuums waren verzorgd door de Fa. v. Noyen te Rotterdam en Mevr. Zijlmans uit Kaatsheuvel. De grime was van J. v. d. Wijn gaard uit Tilburg. Deze 17 num mers omvattende revue bracht meer dan 50 medewerkers sters) voor het voetlicht, die zich allen voortreffelijk van hun taak kwe ten. DAFJE en T.Y. De jubilerende Efteling laat zich in dit heuglijke jaar van een bizonder gulle zijde zien. Voor de 7.000.000ste bezoeker sinds 1951 staat namelijk een DAF te wach ten en voor de 700.000ste van dit jaar heeft men een verrassing in de vorm van een televisietoestel. Voldoende reden dus om heel gauw nog een bezoek aan de Ef teling te brengen. Wat de kans Wij tonen u een spran kelende collectie. Kom de vlotte modellen en be toverend nieuweAdessins zien bij Let U op 't nieuwe adres op die vorstelijke verrassingen betreft... men verwacht de zeven miljoenste eerder dan de zeven- honderdduizendste. Gauw er bij zijn dus Doet uw voordeel bij: Handbal WOENSDAG-REKLAME 500 gram VERSE WORST voor 1.68 De echo van het Zuióen 1878 §5 L«3 MARKT 17 OEN BOSCH STATIONSSTRAAT 51 A WAALWIJK SPORT COLBERTS Het moderne sportcolbert van 1961. Wol met Moussbryl in zonnige fleurige kleuren. RAPID -TACHOS Beslissend eindgevecht in Breda? A.s. zondag wordt voor de handbalver eniging een belangrijke dag» De Waalwijkse groen-witten staan voor de zware opgave Rapid via een technische knock-out te be roven van hun kampioensillusies en daar door zelf de hoogste eer op te eisen. Bij een overwinning, kan de titel Tachos prak tisch niet meer ontgaan, getuige de stan- denlijst. Rapid 13 gesp. en 22 pt., Tachos 20 pt. uit 11 wedstrijden. Aangezien er 14 wedstrijden gespeeld moeten worden, bete kent dit dat Tachos bij een eventuele over winning uit de resterende 2 wedstrijden (SIOS uit en thuis) slechts 1 pt. behoeft te halen om zich kampioen te kunnen noemen, hetgeen een unieke prestatie zou zijn, want men zal zich ongetwijfeld herinneren dat de Waalwijkers ook de beide voorgaande sei zoenen met de titel gingen strijken en daar naast ook nog de promotie wisten te win nen. Er zitten echter aan de wedstrijd van a.s. zondag nog enkele facetten die het woord topduel volkomen rechtvaardigen. Ten eerste Tachos zint op revanche voor de enige nederlaag die zij thuis tegen Rapid moest incasseren (8-10). De tweede rede is nog belangrijker. Beide ploe gen zijn n.l. zeker van promotie naar de districts le klasse, doch er is een kleine mogelijkheid dat de kampioen promotie mag spelen voor de overgangsklasse. In het hui dige competitie-stelsel krijgen we n.l. direct na de distr. le kl. de nationale hoofdklasse. Het krachtsverschil tussen deze beide klas sen is echter dermate groot, dat aan het einde van dit seizoen men 2 overgangsklas sen gaat vormen om dit enigszins op te vangen. Een hiervan omvat Zuid-Neder land en Zuid-Holland (provincie), de ande re zal bestaan uit de rest van Nederland Vast staat dat de overgangsklasse Zuid ge vormd zal worden door de bovenste drie ploegen uit de districten Zuid A (Limburg en O. N.-Brabant), Zuid B (Zeeland en W.-N.-Brabant) en het district West A (Zuid-Holland). In totaal dus 9 ploegen. Er is echter een mogelijkheid dat dit aantal tot 10 wordt uitgebreid. Om deze plaats zullen dan pro motiewedstrijden wbrden gespeeld, tussen de kampioenen van de distr. 2e klasse. Dus ook door Rapid of Tachos!

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5