waaLwij kse en lAnqstRAAtse cour Ant JAN DE COCK DE „TEKENLES" EEN FEESTELIJK AVONTUUR WAALWIJKSE SACRAMENTSPROCESSIE DITMAAL DOOR BAARDWIJK oen! ï|im Suermondt: „ledereen kan tekenen" maten, URG ACTIEVE DEELNAME VAN DE GELOVIGEN Voor uw Heren- en Jongenskleding TWEKA - HET „MODEWOORD" IN HELANCA BADCOSTUMES ■k VEGHEL GAAT PROCEDEREN TEGEN DE STAAT VRIJDAG 19 MEI 1961 83e JAARGANG No. 40 e tcho van het Zuióen a'se Stoomdrukkerij 1 Antoon Tielen Ledacteur: JAN TIELEN - 50798 ien stie verschijnt 2 x per week 0 1878 el« cotoj, 3hzelf "onderin] Hfte loo dessin s Oe® t j es roepj] e taiiie tiooat een sehatl ti zwart-i ontdèksin n. Hef its afs eef t er dj ge geziej, Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Op Waalwijks Mollercollege Cijfer is niet belangrijk, wel ijver en toewijding die dan ook volop aanwezig zijn Vroeger, in onze dartele schooljaren, hadden wij een barre he kel aan 't vak „tekenen". Dit lag natuurlijk niet aan dit hoogst boeiende en kunstzinnige handwerk, noch aan de leraar die ons hierin onderwees, maar aan ons totale onvermogen om met detekenstift enig draaglijk leven te scheppen op het maagdelijk witte papier. Wat het tekenen betreft waren wjj een aanfluiting voor de faam welke Rembrandt van Rijn ons land op zo onster felijke wijze heeft bezorgd en wij waren ons er geen ogenblik van bewust dat wij voor wat de tekenkunst betreft eigenljjk te vroeg waren geboren. Want zouden onze „werken" van des tijds in plaats van in de prullenmand in een vergeten hoekje van een of andere zolder bewaard zjjn gebleven, dan zouden wij thans, bjj herontdekking van ons oeuvre natuurlijk door een of andere onwetende tuinman een puissant rijk man zijn. De kunstkenners zouden hun tranen van ontroering niet hebben kunnen bedwingen bij 't aanschouwen van onze „Vaas met peer" en de geldmagnaten zouden tot in het krankzinnige tegen elkaar opbieden om in het bezit te komen van het door ons achteloos op het papier neergesmakte tijdsbeeld „Streep door de rekening". Dan zouden wij nu naar Mallorca kunnen gaan om ons zelf geheel te wjjden aan de kunst, luierend in de zon en glimlachend tegen alle mooie vrouwen, zonder welke de kunst immers niet denkbaar is. Jammer, heel jammer Ia. die tekenles van vroeger, it Was ze saai, dor en droog! [zaten daar achter onze teken- aken, starend naar een oude i, het gipsen hoofd van een ie'kse held of God of een vuile met een mandje grauwe en Khoten kunstvruchten er ist Dat was de tekenles, het jaar door, en voor de leer- i<en zonder „aanleg" en dat zéker i#1®er n°gal wat waren de- slavpn n tekenuren eindeloze kwellin- Briirmi»ien Se'°°f maar dat dit scho- >76 f»' l>an('wcrk door velen in hei- ilijke gedachten op gruwelijke is vermoord. En hoe kan 't landers, want in plaats van boeiend en luchtig spel met en kleur, waren de tekenles- in onze dagen grauwe uren Iionderricht, die beheerst wer- i door de zielloosheid en de irheid van het cijfer. Wie niet iematisch zuiver een vaas of jfies kon tekenen, was een nul werd op zijn rapport ook als ianie gebrandmerkt. Vandaag is dat anders, zoals er teel anders is op de scholen ideze tijd. Tenminste, het is Iers op het Waalwijkse dr. illercollege bij „tekenleraar" zo heet dat officieel als we ons (I vergissen Wim Suer- dt, die alle tekenleraren uit dagen grijze haren zou heb- bezorgd met zijn uitlating: ièreen kan tekenen." Een (Hing die hij overigens ook en dwars bewijst en waar aakt. val mogelijk zou zijn geweest. De telkens terugkerende variatie is een bijzonder grote stimulans voor de werklust en de toewij ding van de leerlingen en daarom verzin ik ook telkens weer iets nieuws. Zo Iaat ik ze figuren krassen in gips en die met kleu ren bewerken. Ook trekken we wel naar buiten en momenteel leggen we de laatste hand aan een heel groot panorama, waar aan door alle leerlingen is mee gewerkt." IETS VOOR HET LEVEN ilWE RICHTING t> 6.50; 274 cm. houten rijs. balken, klinken el. 2584 LWIJK an de oude tekenles van vroe- 1 vindt men bij Wim Suer- sndt niets meer terug, „want", uegt hij, „het grote nadeel van neger is dat er alleen maar te- aen werd geleerd." Het teke- maakt dan ook maar een (in onderdeel uit van het on- 'tricht van de heer Suermondt izijn klaslokaal maakt ook he iaal niet de indruk van een te- lokaal. Het is veeleer 'n ruim licht atelier, waar vele handen zijn geweest met een spel p i lijn en kleur, uitgedrukt in terse methoden, Men ziet ook tekeningen, meer nog veel andersoor- ie werkstukken, die een wel bli nder sterk en boeiend bewijs «nen van de uitgroei van het ode beperkte tekenonderricht it wat men mag noemen een w persoonlijk spelen en wer- met kleuren in diverse uit- takkingsmogelijkheden. „Ik laat leerlingen werken met boet- Mei, met stoffen bij het aan een van poppen, met aardap- «stempels, met glas-mozaiek, Kt de brandnaald in hout en we 'oden ons zelfs bezig met het (drukken van stoffen." dr. Mollercollege is niet de middelbare school die aan ®t tekenonderwijs een geheel Wve richting heeft gegeven, ®ar wel was zij de eerste school deze „koerswijziging" kreeg «gekeurd en de behaalde re- «aten mogen zonder meer frap- ®t worden genoemd. PER ONBELANGRIJK Wim Suermondt gelooft niet 'de bewering dat iemand niet 111 kunnen tekenen. „Iedereen tekenen, op zijn eigen wijze, 'waarom zou dat minder zijn het werk van degenen die K wel wat men noemt aanleg 'j'tten. We zijn er hier op niet op uit om de teerlin gde techniek van het tekenen 'je brengen, hetgeen niet wil dat ik het niet doe wan- 'ze er om vragen. Ik laat de ™ngen zelf hun gang gaan in Uitbeelding van een bepaald Ook het maken en aankleden van poppen behoort tot het spel van kleur en ljjn op het dr. Mollercol lege. Het aanleren van een ver scheidenheid van technieken kweekt in de leerlingen een zelf werkzaamheid en de ontwikke ling van het kleurgevoel zal hun in hun gehele verdere leven tot groot nut en plezier zijn onderwerp en het enige wat ik daarbij zoveel mogelijk tracht te ontwikkelen, is hun gevoel voor kleur. Het cijfer speelt bij mij een ondergeschikte rol, veel be langrijker zijn voor mij ijver en toewijding, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat ik geen werk eis en dat een leerling naar belie ven kan ophouden met wat hij onderhanden heeft. Maar deze vrijheid, dit zelfstandig ontdek ken van kleur en lijn, deze vrij heid van een persoonlijke uit beelding wekt bij de leerlingen een animo die veel groter is dan bij de oude methode van teken onderricht zelfs in het beste ge- We hebben dit panorama, dit beeld van een stadspark, gezien en we hebben betreurd dat in on ze dagen dit alles nog niet moge lijk was. Ook hebben we andere werkstuken gezien: glas-mozaie- ken, composities van aardappel stempelwerk, bijzonder boeiende aquarellen, aangeklede poppen, boetseerwerk, tekeningen in hout met de brandnaald en we hebben ons daarbij menigmaal verbaasd over het markante en boeiende kleurgebruik. „Het voordeel van dit alles is", zo zegt Wim Suer mondt, „dat de jongens en meis jes in hun vrije tijd komen tot zelfwerkzaamheid. Aan deze vorm van onderwijs hebben ze werkelijk iets voor hun leven en ook dat kleurgevoel is zo belang rijk voor later. Ze leren dan wer kelijke kunst van „kitsch" onder scheiden, ze krijgen er kijk op hoe ze een kamer moeten aankle den en al die andere zaken waar bij het goede en smaakvolle kleurgevoel een belangrijke rol speelt." We hebben de jongens en meis jes van het dr. Mollercollege be nijd om deze vorm van onderwijs die de „tekenles" tot een feeste lijk en boeiend avontuur maakt en die de mens z'n ogen leert openhouden voor het ontzaglijk i geschakeerde kleurpatroon van j- de wereld. Deze vorm van onder wijs is een groeien in de persoon lijke uitdrukkingsvorm, die voor het verdere leven van bijzonder grote praktische en geestelijke waarde is. Als wij dit vroeger hadden ge kend, dan zouden we nu nog on getwijfeld met weemoed en ver langen terugdenken aan het oude tekenlokaal en we zouden nu ook niet van die klungels zijn, wan neer we eens iets op papier ge stalte en kleur willen geven. Ach, u mag het ook best we ten, we zouden best stiekem een plaatsje willen zoeken in dat te kenlokaal van Wim Suermondt op het dr. jMollercollege om het opwindende avontuur van vorm en kleur te ervaren en er geluk kig mee te zijn. Aan ons eigen, ouderwetse te kenonderwijs hebben wij niets, maar dan ook niets van waarde voor het leven overgehouden. Zondag 4 juni a.s. zal de Waalwijkse Sacramentsprocessie we derom door de straten trekken om hiermede in het openbaar de betuigingen van eerbetoon ter ere van de H- Eucharistie te bren gen. De processie zal ditmaal door Baardwijk trekken. Vanaf de Loeffstraat-Hoogeinde zal men via het Laageinde-Hoekein- de naar het Raadhuisplein trekken, alwaar zal worden besloten met een plechtig Lof. Hoewel er dit jaar geen nieuwe groep is opgenomen, zijn er toch wel enige nieuwigheden. Zo zullen onder meer tjjdens het lof door een gemengd koor, bestaande uit een groot aantal dames, heren en jongens, enige gezangen met orgelbegeleiding worden uitgevoerd, hetgeen zeer zeker zal bij dragen tot een groter welslagen en een luisterrijker viering van de diverse plechtigheden. Daarnaast heeft de Stichting een groot aantal flambouwen in eigendom kunnen aanschaffen, die vorige jaren van de parochiekerken moesten worden geleend. Door medewerking van een Waalwijks bedrijf en dank zij de of fervaardigheid van katholiek Waalwijk zullen in het vervolg allen dezelfde toorts dragen, V Hoewel de Sacramentsproces sie zich mag verheugen in een meer en meer intensievere deel name, zowel van de zijde van de diverse verenigingen als van de gelovigen, spreekt het bestuur van de Stichting Sacramentspro cessie Waalwijk over een veel te passieve deelname van de gelovi gen, die de processie zien passe ren. Het aansluiten achter de processie is tot heden nog zeer bedroevend, deelde de heer H. Hoffmans, secretaris van de Stichting ons mede. Men stelt al les in het werk om, hierin verbe tering te brengen met de bedoe ling, dat na afloop van de pro cessie door alle gelovigen tijdens het plechtig sluitingslof een mas sale openbare hulde zal worden gebracht. Het bestuur zou 't dan ook ten zeerste op prijs stellen, indien van de zijde van het ge meentebestuur medewerking zou worden verleend om tijdens het Lof geen verkeer toe te staan, om het geheel zo ordelijk mogelijk te doen verlopen. Op Sacramentsdag zelf en de daaropvolgende vrijdag en zater dag zullen in de vier parochie kerken godsdienstoefeningen ge houden worden ter voorbereiding van de openbare hulde aan Chris tus Koning. Gezien de grote bete- A A A A AA A AAAAAAAAAAAAAAA. Volgend jaar een nieuwe groep? Met betrekking tot de plannen voor het volgend jaar mag wel als superieure wens worden be schouwd het tot stand komen van een nieuwe groep. Of dit moge lijk zal zijn, hangt natuurlijk he lemaal af van de offerzin van ka tholiek Waalwijk. Naast de jaar lijkse lasten, die pl.m. 1000. bedragen, zal dan nog een bedrag van een kleine drieduizend gul den op tafel moeten komen om tot de vorming van een nieuwe groep te komen. Of het mogelijk is de plannen te verwezenlijken, zullen de ca. 4000 katholieke ge zinnen in geheel Waalwijk moe ten bewijzen als in de weken na de processie om een geldelijke bijdrage wordt gevraagd. Doch ook zonder geld is verfraaiing van de processie in de naaste toe komst mogelijk. Het komt er slechts op neer of de juiste per sonen er iets voor over hebben. Indien dit wel het geval is, dan zal het volgende jaar onder het Lof door een nog groter gemengd koor als momenteel, het Ave Ve- Koestraat 151 - TILBURG Vlak bij de Heuvel Het van ouds vertrouwdste adres De „tekenles" is op het dr. Mollercollege een feestelijk en boeiend avontuur, want steeds weer bedenkt leraar Wim Suermondt nieu we methode voor de leerlingen om zich persoonlijk uit te leven in vorm en kleur. Hierboven v.l.n.r. een „tekening" met z.g. aard appelstempels, een glasmozaiek en ten slotte een markant schil derstukje Twee geheel verschillende uitbeeldingen van hetzelfde onderwerp; links een fantasievolle en romantische, maar toch zeer krachtige visie; rechts de strakke, moderne en toch gespannen toets. Vroe ger mocht dat allemaal zo niet, het moest precies zijn zoals de leraar het wilde hebbenvandaag kan de leerling zichzelf uitleven en ontwikkelen in een persoonlijke uitdrukkingsvorm kenis van de instelling van het H. Sacrament des Altaars voor de katholieken, verwacht men tij dens deze plechtige oefeningen overvolle kerken. Even volle ker ken als in tijden van nood als de oorlogsjaren 1940-'45, toen wij de hulp van O. L. Heer hard nodig hadden. Het is dus wel duidelijk dat van de zijde van de gelovigen een meer actieve en intensieve deel name wordt verwacht. Dit wordt niet alleen gevraagd, maar het is zelfs de plicht van de katholiek om bij zulk een zinvol evenement als de Sacramentsprocessie, zijn geloof openbaar te belijden en eer te betonen aan de H. Eucha ristie. Het Stichtingsbestuur uit dan ook de wens van deelname van alle ca. 75 katholieke verenigin gen, groeperingen, organisaties met onderafdelingen, ondanks dat geconstateerd mag worden, dat de deelname jaarlijks steeds beter wordt. „Wat het echter kan zijn, is het nog lang niet", aldus de heer Hoffmans. rum van Mozart kunnen worden uitgevoerd. Misschien met koper begeleiding of een strijkorkest Naast deze stoute plannen heeft het bestuur nog een wens. Enige tijd geleden verzochten wij namelijk de diverse organisaties en verenigingen die Waalwijk rijk is, om op 4 juni niets te or ganiseren, doch deze dag geheel te bestemmen voor de Waalwijk- se Processie. Het bestuur ver zoekt ons nu om hieraan nog maals aandacht te willen wijden, om te komen tot een zo luister rijk mogelijke massale openbare hulde. T.z.t. zullen alle katholieke ge zinnen in Waalwijk 'n program ma thuisbezorgd krijgen. De tek sten van de fragmenten welke door de diverse groepen zullen worden gezongen of gedecla meerd, zullen in deze program ma's zijn opgenomen. Vrijdag 2 juni a.s. zal in ons blad een korte uitleg worden gegeven van deze fragmenten, zodat ieder deze ge zangen en declamaties geheel kan volgen, meebeleven en begrijpen. PRESIDENT VAN OOSTENRIJK OP STAATSBEZOEK IN ONS LAND De president der Oostenrijkse republiek met z'n dochter en schoonzoon brengen op 't ogen blik een staatsbezoek aan ons land. Zij werden dinsdagochtend aan de Staatsspoor in Den Haag door H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ontvangen, waarna in gala koetsen naar Huis ten Bosch ge reden werd. Des namiddags ging het gezel schap naar Amsterdam voor een bezoek aan 't stedelijk en rijks museum en een vaart door de grachten; des avonds was er een gala-diner in Huis ten Bosch in Den Haag, waar hartelijke woor den werden gewisseld. WA-VERZEKERING VER PLICHT VOOR BEZITTERS VAN MOTORRIJTUIGEN Alle bezitters van motorvoer tuigen - van de bromfiets en de landbouwtrekker tot en met de zwaarste truck met aanhangwa gen toe moeten zich verplicht verzekeren tegen wettelijke aan sprakelijkheid (WA). Dit is de inhoud van een belangrijk wets voorstel, dat de ministers Beer man (Justitie), Zijlstra (Finan ciën) en Korthals (Verkeer en Waterstaat) dinsdagavond bij de Tweede Kamer hebben ingediend. De ministers willen met deze maatregel bereiken, dat slachtof fers van een verkeersongeval er op kunnen vertrouwen, dat zij de hun toekomende schadevergoe ding ook werkelijk in handen krijgen. Tweka Helanca- badcostumes (fantastisch elastisch) bij ons in de nieuwste modellen en A mooiste kleuren Kom kijken en patsen bij UW SPECIAALZAAK Let U op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51A WAALWIJK Er zal een Waarborgfonds Mo- torverkeer worden ingesteld. Bij dit fonds kan een slachtoffer van een verkeersongeval aankloppen, als hij wat in enkele gevallen kan gebeuren toch geen ver haal kan vinden. Het waarborg fonds wordt gevoed door de ver zekeringsmaatschappijen, die er een bepaald percentage van de premies in moeten storten. Ou een bijeenkomst van een aantal Veghelse ingezetenen is gesproken over het voeren van een proces tegen de staat der Ne derlanden vanwege de schade, die deze gemeente reeds geruime tijd ondervindt als gevolg van het re gionale industrialisatiebeleid van de regering, waarbij Veghel niet is aangewezen als industriekern. Deze groep heeft contacten met enkele Noordnederlandse ge meenten. Overwogen wordt geza menlijk een procedure tegen de staat der Nederlanden te voeren. Men denkt er over een eis in te stellen op grond van artikel 177 van de gemeentewet volgens wel ke elke ingezetene namens de ge beente een eis in rechte kan doen, die naar zijn mening door de ge meenteraad in het belang der ge meente behoorde te zijn gedaan. Dit artikel van de gemeentewet in de literatuur bekend als de actio popularis is, voor zover bekend, nog nimmer toegepast. TEREIN GRIJPT AUTO IN MIERLO TWE E DODEN Op de onbewaakte overweg op Kranenbroek onder de gemeente Mierlo in de lijn Eindhoven Helmond is dinsdagavond om streeks 8 uur de trein uit Eind hoven in botsing gekomen met een personenauto. Beide inzitten den, de 33-jarige heer Jac. van Gerwen uit Mierlo-Hout en het 17-jarige meisje Xitta Stoukers uit Uuenen, werden hiebij op slag gedood. NIEUWE RECTOR MAGNIFI CUS VAN EINDHOVENSE T.H. Bij K.B. van 9 mei 1961 nr. 11 is voor 't tijdvak van 9 mei 1961 tot en met 31 augustus 1964 be noemd tot rector magnificus van de Technische Hogeschool te Eindhoven, prof. dr. Kornelis Posthumus, gewoon hoogleraar aan deze hogeschool.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5