wAALwijkse en lAnqstRAAtse couraiu n JAN H. VESTERS 75 JAAR EEN STOOMBOOT VERGING 3 TROEVEN Zilveren jubilaris bij „Beatrix" in Kaats heuvel Feestgids Pinksteren 1860 bracht rouw in Brabant VRIJDAG 19 MEI 1961 83e JAARGANG No. 40 ywskse Stoomdrukkerij Antoon Tielen wfdredacteur: JAN TIELEN [[„nummer 50798 blad verschijnt 2 x per week 1878 Abonnement 22 cent per weeK per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'- Grondlegger van een bloeiend hyper-modern bedrijf Er wordt wel eens gezegd dat oudere mensen en daarmee worden dan bedoeld de 60-jarigen en ouderen de snelle en veelomvattende bedrijfsontwikkeling van onze dagen niet meer kunnen volgen. Die generatie is een rustiger tempo, een voor zichtiger beleid en een kleiner gezichtsveld gewend, zo zegt men dan- Ruim baan voor de jongeren We willen deze bewering laten voor wat ze is, maar daarbij toch wel opmerken, dat, indien ze dan al enige grond van waarheid zou bevatten, deze wat geringschattende ouderdomskwalifica- tie zeker niet opgaat voor Jan H. Vesters, de grondlegger van de thans bloeiende en zich uitbreidende „Anita"-schoenfabriek. Woensdag j.l. is de heer Vesters 75 jaar geworden, een feeste lijk feit dat hedenavond met een klinkende feestavond voor 't personeel zal worden gevierd. Een leeftijd waarop men 't werk gedaan heeft en voor de meesten ook de leeftijd waarop men al lang van de wat men noemt „welverdiende rust" zit te genieten. Voor de heer Vesters is het inderdaad een leeftijd waarop hij mag zeggen: „Het werk is gedaan" een groot levenswerk overigens maar over de rust heeft hij zo z'n eigen opvatting. De heer Vesters denkt er namelijk niet over om de benen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat onder de tafel te steken en de neus in een krant of boek. Daarvoor heeft hij te hard moe ten knokken om van „Anita" te maken wat het thans is een merkschoen met een reputatie, en daarvoor ook is zijn liefdie voor „de schoen" te groot. De schoen is zowel het werk als de hobby van de heer Vesters, niet sinds vandaag of gisteren, maar vanaf zijn 11e jaar. Van 2000 paar per week naar 2000 paar per dag Er werd overgeschakeld op het ago-systeein en er werd opnieuw begonnen. In het najaar van 1955 kreeg het bedrijf een nieuwe huisves ting aan de Eerste Zeine-Oost en na een korte, moeilijke periode als gevolg van een produktiever- snippering werd in 1957 begon nen met de doorvoering van een sterke specialisatie en rationali satie. TOPPRODUKTIE Het levensverhaal van de heer festers heeft niets Amerikaans, iets in de geest van „van kran- Itnjongen tot miljonair". Het is iet weinig spectaculaire verhaal an durf, van deksels hard knok ten om het hoofd boven en de bierham op de tafel te houden, neen zeldzame liefde voor het k, van een gezond en reëel za- ijk inzicht en ten slotte van de toldoening van een sterk en ge nomineerd bedrijf. Be heer J. H. Vesters begon ijn loopbaan in de schoenindus- ïie op zijn 11e jaar, direct na het erlaten van de lagere school. Hij ard de hulp van zijn vader, die ®lschoenmaker was en gespe- laliseerd in damesschoenen. Hij as vervolgens in verschillende «drijven werkzaam en ten slotte wam hij terecht bij „Mescö". Hier bleef hij tot 1929, want sn achtte de 43-jarige Jan Ves- »:'s de tijd gekomen om voor nchzelf te beginnen. Hij beheers te! vak en had voldoende durf ^vertrouwen in zichzelf om die «eangrijke stap te wagen Mee- Bllen deed het niet, want het "as een bijzonder slechte tijd en ondernemende Vesters kreeg direct de felle wind van voren ®nn Besoijen in het pand Gro- waat 69. Hij had 8 medewer- en het bedrijf richtte zich tel op de fabricage van da nsschoenen. Het was een tijd hard aanpakken, van dag én m touwi zijn, maar het re- S was ('an toch dat „Anita" ig een bekende en goede kreeg in Nederland. eTweede Wereldoorlog bracht *het bedrijf van de heer Ves- hetzelfde wat ook met zoveel tee bedrijven is gebeurd: pzetting. Jaren van verlies en machteloos toezien. .Na de oorlog pakte de heer Esters de zaken direct weer ;tr§iek aan, daarin bijgestaan z'jn zoons, die reeds voor de 'g hun intrede in het bedrijf ten gedaan. Deze aanpak leid- :,Ertoedat „Anita" een belang vol speelde in de California- '°de in de schoenindustrie, r° die echter plotseling uit beeld was toen het California- ;,t verdween. Voor de heer ters betekende dit dat hij r opnieuw moest beginnen. Deze koerswijziging heeft schoen fabriek „Anita" in enkele jaren tijd tot grote bloei gebracht. Over twee weken zal een nieuwe hal van 500 m2 in gebruik wor den genomen, waarin de finish- afdeling, het magazijn en de ex peditie-afdeling zullen worden ondergebracht. Het 130 medewer kers tellende bedrijf heeft op een oppervlakte van 1500 m2 momen teel de zeer hoge produktie van 1500 paar schoenen per dag. Met de ingebruikneming van de nieuwe hal zal de produktie bin nen 2 maanden worden opge voerd tot 2000 paar per dag, even veel als voor de oorlog in een week werd geproduceerd. Deze hoge produktie is het re sultaat van een uitnemende werk voorbereiding en het gebruik van een groot aantal machines. Dank zij deze speciaal-machines is er in het bedrijf ook plaats voor on geschoold personeel. Van de an dere kant betekent dit voor de stikkerij-afdeling dat er niet met thuisstiksters gewerkt kan wor den, hetgeen overigens alleen maar een voordeel is. In deze snelle en veelomvat tende bedrijfsontwikkeling speelt de thans 75-jarige Jan H. Vesters nog een belangrijke rol. Hij is nog elke dag in het bedrijf aan wezig en als geen ander heeft hij een scherp oog voor de verdere rationalisatie van fyet bedrijf. „Voor ons is hij nog altijd het rode lampje dat op tijd gaat branden", zo verklaarde ons een van de directeuren, de heer H. Vesters. „Hij heeft een bijzonder scherp oog voor de onvolkomen heden in het bedrijf". Enkele we ken geleden vloog de heer J. H. Vesters nog naar Hamburg voor het afwikkelen van enkele zaken en zo zal hij actief blijven zolang hij in het bezit blijft van zijn goe de gezondheid. Als commissaris der N.V. zal de heer J. H. Vesters zijn krachten en vooral zijn grote liefde voor het bedrijf blijven ge ven; een bedrijf dat in zijn snelle groei 'n voortreffelijk voorbeeld is van wat met specialisatie en rationalisatie kan worden be reikt. De verdere uitbreiding van het bedrijf in de naaste toekomst zal voor „Anita" ook aantrekke lijker export-mogelijkheden ope nen, waaraan momenteel niet ge dacht kan worden, omdat men nog niet eens kan voldoen aan de zeer grote binnenlandse vraag. Voor de realisering van deze export zal nog een tweede nieuwe hal worden gebouwd, waardoor Waalwijk kreeg nieuwe Schoenfabriek mmI ■Hl Maandag j.l. opende de heer Lueiën Roestenberg aan de Elzen- weg in Waalwijk zijn nieuwe schoenfabriek „Piatti". Burge meester Teijssen verrichtte de opening van dit 41ste schoenbe- drijf in Waalwijk en dit feestelijk gebeuren werd bijgewoond door talrijke genodigden en het voltallige personeel. Groot was de be langstelling van vele zijden en tientallen fraaie bloemstukken getuigden van de welgemeende gelukwensen voor de heer Roes tenberg bij de vestiging van zijn nieuwie bedrijf in Waalwijk. De heer Roestenberg begon zelfstandig in de schoenindustrie in 1948 en wel met de fabricage van een luxe pantoffel onder de naam „Elan". Van de pantoffel werd overgestapt op de Calif or- nia-schoen en met het verdwijnen van de California-periode werd in 1952 de fabricage van damesschoenen in de middenklasse ter hand genomen. Met een produktie van 1000 a 1200 paar per week werd hiermee goed gedraaid. Omdat in dit genre het aanbod ech ter zeer groot was, ging de heer Roestenberg het in 1958 zoeken in de fabricage van een luxe damesschoen, De start was niet ge makkelijk, want het was niet eenvoudig om een entrée te krijgen bij de luxe schoenhandelaren. Men is deze eerste moeilijke peri ode echter te boven gekomen en thans heeft „Piatti" een goede en bekende klank in ons land. Van 400 paar per week is de pro duktie opgevoerd tot ruim 1000 paar per week en rond dit getal zal de produktie zich wel blijven bewegen, „want", aldus de heer Roestenberg, „het is niet mijn bedoeling om veel schoenen te maken, maar wel een goede schoen die beantwoorrdt aan de hoog ste eisen van kwaliteit en mode." Inclusief de thuisstiksters zjjn in dit moderne bedrijf ca. 50 per soneelsleden werkzaam. Gaarne sluiten wjj ons aan bij het woord van welkom dat bur gemeester Teijssen j.l. maandag tot de heer Roestenberg richtte en hopen dat deze verhuizing van van Kaatsheuvel naar Waalwijk de heer Roestenberg veel succes en voorspoed zal mogen brengen. dan de speeltuin aan de le Zeine Oost zal moeten verdwijnen. FEEST De 75ste verjaardag van de heer J. H. Vesters is j.l. woensdag in intieme familiekring gevierd. Vanavond is er voor het perso neel een grootse feestavond in De Gecroonde Leersse, waar de jarige ongetwijfeld door het per soneel zal worden gehuldigd. Verder zal deze feestavond wor den verzorgd door: De Selvera's, Anneliese de Graaf, het cabaret van Han Bakker en het Kaats heuvels Revue-Orkest. On dinsdag 16 mei werd bij de schoenfabriek J. de Gouw en Zn. Zn. N.B. (Beatrix) te Kaatsheu vel het feit herdacht, dat de heer J. de Gouw uit Waalwijk 25 jaren bij dit bedrijf wêrkzaam was. Tijdens een korte huldiging prees de directeur, de heer P. A. de Gouw, de grote werklust en vakkennis van de jubilaris, waar bij hij de wens uitsprak, dat het bedrijf nog vele jaren van zijn ervaring mocht profiteren in de verantwoordelijke functie, welke hij thans bekleedt. Als blijk van dank en waardering en ter herin nering aan deze dag overhandig de hij de jubilaris een passend geschenk, alsmede een enveloppe met inhoud, terwijl mevrouw de Gouw in de hulde werd betrok ken met 'n mooi boeket bloemen. De heer J. Grootswagers was de tolk van het personeel, die ge wag maakte van de prettige ver standhouding, waarin men gedu rende al die jaren met de jubila ris had mogen samenwerken. Hij offreerde namens de personeels leden 'n grasmaaimachine, waar bij hij zeer snedig de actuele op merking maakte, dat 't probleem van de vrijetijdsbesteding voor de jubilaris door dit cadeau wel op gelost zou zijn. De jubilaris sprak een kort en kernachtig dankwoord. Daarin bracht hij o.a. naar voren de goe de en prettige sfeer in het bedrijf, welke een harmonieus samen werken mogelijk maakte. Hij me moreerde de overleden oprichter van het bedrijf, aan wie hij zijn gedegen opleiding en zijn" vak kennis voor een groot deel heeft te danken. Ten huize van de jubilaris werd het feest daarna verder voortgezet. De lijst van jubilarissen in de Langstraatse schoenindustrie wordt gestadig langer. De N.V. Schoenfabriek J. A. Ligtenberg te Dongen vierde on langs het gouden jubileum van de heer J. Riemslag, stanzer in dit bedrijf en in de loop van dit jaar zullen bij dit bedrijf nog de volgende jubilea worden gevierd: J. Ariëns, hulpwerkmeester stanzerij, op 1 mei 1961 50 jaar in dienst; de huldiging zal 'plaats hebben op 1 juli a.s. B. Kokx, oud-werkmeester zwikkerij, verliet eind april met pensioen het bedrijf; per 1 juli a.s, 50 jaar in dienst, waarvoor hij op die dag gehuldigd zal wor den. J. Beerens, doortrekker, op 2 nov. 1961 40 jaar in dienst. door ARIE VAN PAS Er stond een krachtige wind, die prille ochtend van Tweede Pinksterdag 1860; het weer was onstuimig, de lucht grauw, bij vlagen regende het. In Capelle ging een gezelschap uit die plaats en de omliggende dorpen opgewekt aan boord van de raderstoomboot voor een reis naar Rotterdam. Wekenlang had men zich op het tochtje naar de Maasstad ver heugd. Op het dek hadden de uit gelaten passagiers nog eens met de zakdoek gewuifd naar groep jes familieleden en vrienden, die het schip op de kade stonden na te staren. De tocht naar Rotterdam was een gezellige tocht, niettegen staande de grimmige golven die de boot af en toe doldriest opna men en van zich afduwden, niet tegenstaande ook de steeds furi euzer wordende „noordwester". Men zat gezellig bij elkaar, men praatte, men was uit... En kort na de middag stapte het gezel schap in feeststemming weer' aan boord voor de terugreis. De har monie uit Geertruidenberg blies nog een paar marsen ten afscheid en toen voeren de beide vaartui gen „De Langstraat" en het stoomschip „Geertruidenberg" 't „gat" uit, lichting Dordrecht. Stormkracht Het liep reeds tegen drieën toen men voor anker ging in de Dordt- se haven. Maar het weer was er niet beter op geworden. De harde wind die het water in de morgen reeds onstuimig had opgezweept, wakkerde tot stormkracht aan. Op de golven tekenden de hagel witte schuimkoppen zich drei gender nog dan tevoren tegen de donkere, grauwe horizon 'af. De passagiers, die gerekend hadden op een even genoeglijke reis te rug, stonden nu angstig kleu mend in de gierende storm bijeen op de Dordtse wal. „Ik vaar Kapitein De Klerk van het stoomschip „Geertruidenberg" had eens monsterend naar de lucht gekeken en zijn collega van „De Langstraat", kapitein Ver- schure, afgeraden van wal te gaan. „Het is onverantwoord", had De Klerk gezegd. Maar kapi tein Verschure, van wie men wist dat hij graag en veel dronk, was overmoedig. „Ik vaar!" had hij boven het gieren van de storm uitgeschreeuwd. „Jullie zijn waar achtig al bang als je de wind door het want hoort fluiten". Zijn stem had bars en sarcastisch geklonken. „Ik vaar!" had hij nog eens gesnauwd. Geen vermaning hielp. Het an ker werd gelicht, passagiers en bemanning vertrouwden op hun kapitein; het ranke scheepje voer de branding tegemoet. Hoofd schuddend keken kapitein De Klerk en enkele omstanders het vaartuig na... Ziedende zee Het water van de rivier is nu een ziedende zee. Nog maar am per de haven uit of 't ijle scheep je is minder dan een stukje wrak hout op de golven. Telkens dreigt het tegen de wal te worden gesla gen. In de kajuit zitten de passa giers, ontnuchterd, bevreesd; in paniekstemming als één van de opvarenden naar dek stevent en van boord springt als het vaar tuig opnieuw bijna tegen de wal gesmeten wordt. De man springt aan land; hij is veilig. Men tracht kapitein Verschure te overreden het roer te keren en voor anker te gaan. Maar de ka pitein, tiranniek, en overmoedig, heft het glas en drinkt... Verder gaat het, naar de brede, donkere, kolkende zee van het Hollands Diep. Te laat... Het is vier uur. De storm is zwaar, het water staat holer be staat geen kans meer 't haventje van Lage Zwaluwe binnen te lo pen. Plotseling wordt het schip ter hoogte van de Koekoekspol der door een rukwind gegrepen; de boot tolt'en slingert en kraakt. Iedereen is in paniek; er vallen kreten. Het water gulpt naar bin nen. Men vliegt verbijsterd naar het dek; er is een wanhopig uit onze Pinkstercollecties 9.95 schreeuwen en bidden en tieren; men loopt elkaar onder de voet... Een radeloze kapitein, een rade loze stuurmian, radeloos ander personeel. Ze willen 't Vloeispui in. Het is reeds te laat, het schip helt, het schuimende water brult de kajuitspoorten binnen en „De Langstraat" zinkt... Hulpgeroep, gehuil, gejammer, maar 't water is een monster, niet te temmen, verscheurend, verschrikkelijk.. Zondvloed Mannen en vrouwen, ze vlie den op de raderkasten, in de tou wen, in de mast, maar de golven zijn als een zondvloed: ze sleuren de ongelukkigen mee en hun ver wilderde angstkreten vechten een hopeloze strijd tegen het geweld van storm en zee. De kapitein, vertwijfeld vechtend, klemt zich vast aan een stuk plank, maar 't hout kan niet reddende zee, het monster trekt hem mee... Twee opvarenden hebben zich vernageld aan het topje van de schoorsteen. Anderen hangen in de mast. Er is geen redding; de Sw-C - /- „De Langstraat" was een raderstoomboot van dit type. Deze foto is gemaakt van 'n schilderij dat zich bevindt in het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam De ïcho vAn het Zuióen 4544 Aardig Instapmodelletje met royale pasvorm, luchtige perfo ratie, kleur: WIT. 4452 Een sandaaltje waar U zo op wegloopt, met laag kurken slee hakje, kleur: WIT. 4422 Het topsucces In elegance en voetcomlort, met sierlijk hakje, kleuren WIT •+- BERKEN. Al deze schoentjes met „LONGTIME" loopzooltjes slechts een prijc MARKT 2 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9