wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt F vr.) 7jJ De financiering van de ouderdom Gesprek tussen de grote TWEE Supralux n bejaarden zijn de dupe 'ERS s de uitkering voldoende Te veel geld Wij zijn iets verschuldigd BINNENLAND ECHTPAAR GESTIKT DOOR KOLENDAMP BUITENLAND tan uitkering omhoog OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN om gevaren te bezweren maar zij nemen toe <JLug<mg s.garen Korte berichten VERF EN LAK VRIJDAG 26 MEI 1961 83,6 JAARGANG No. 42 )g ïcho v^n het Zuiöen f Abonnement w-ver nox Igpver 'iwiiksc- Stoomdrukkerij Antoon Tielen i (jjrcdacleur JAN TIELEN „ummer 50798 hlad verschijnt 2 x per week bericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.m Hontract-ad verten ties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" ■WIJK ifs- ïen ets. 994-3: e. dit blad Een der g«volgen van de welvaartsgolf, die over ons land is gespoeld, is wel de geweldige schaarste aan arbeidskrachten. Daar zijn tal van economische en sociale voordelen aan verbon den, maar ook nadelen. Die nadelen openbaren zich in handel en industrie, maar nog meer in de maatschappelijke structuur. Zodra er een periode van voorspoed aanbreekt, wordt een deel van de arbeidskrachten die werkzaam zijn in de sociale sector, door hogere beloningen weggelokt naar de economische sector van de maatschappij. Voor zover mogelijk worden aanvan kelijk door efficiënter werkmethoden de lege plaatsen vergeten. Daarnaast wordt een deel van de sociale werkzaamheden ver minderd, omdat de welvaart zelf hulp komt bieden. Maar er komt een punt dat alle reserves zijn weggeëbd, waarbij er of nood ontstaat of maatregelen moeten komen om in concurren tiestrijd met het bedrijfsleven krachten te behouden of terug te kopen. Na een periode van aanpassing gaan dus de kosten van de arbeid in de sociale sector sterk omhoog. Van de geschetste gang van za- tn zijn de invaliden, ouden van j»en en andere hulpbehoeven- tn de dupe. Financieel zijn zij i menig opzicht het kind van de ([vaartsrekening. Welvaart brengt vraagver- leerdering, houdt dus een ten- ras tot prijsstijging in.Welvaart lengt extraatjes aan hen, die »or deze voorspoed werken. Dit les gaat voorbij, of wordt met rote vertraging en mondjesmaat «bedeeld aan hen, die niet neer) aan de produktie deelne- iHi. Onder hen nemen de be- arden wel de grootste plaats in. De tijd, waarin ouden van da rn aan de liefdadigheid van het jonge geslacht en de kerken of de menschap werden overgele- rerd, is gelukkig voorbij. Zij llierf op het moment van invoe ring der algemene ouderdoms- rerzekering, die aan iedereen van b jaar en ouder een bodempen- ioen garandeert. Breed gezien ordt onder dat bodempensioen bedrag verstaan, dat voldoen- t moet worden geacht om ie- land voor gebrek te vrijwaren, laarhoven kan iedereen zelf zor- en voor een oudedagsvoorzie- ling door het sluiten van 'n pen- ioen-, lijfrente- of kapitaalver- ikering of door vermogensvor- ling. Nu constateren wij in de laat- ite jaren een snelle welvaarts- iirmeerdering bij loon- en sala- istrekkenden. De begrippen mi- limum-inkomen en minimale le- itnsstandaard zijn in gunstige éi geëvolueerd. Dat is verheu- jtnd en wij mogen hopen, dat de- averandering ten goede blijvend ui zijn. Het is echter in dit ver- land niet overbodig te vragen of lij het begrip bodempensioen iog wel juist verstaan. Met ande- ewoorden: is de uitkering nog (el voldoende om aan zijn doel i beantwoorden? Wij wezen in het bovenstaan- Itop de relatieve stijging van de «beidskosten. De a.o.w. is in de bp der jaren wel aangepast aan k nominale geldlonen, maar niet an de gestegen welvaart. Even- lin zijn zij aangepast aan de re- atief sterk gestegen kosten van i arbeid. De gemiddelde leeftijd inde Nederlanders stijgt geluk- iig nog steeds. Maar daarmee lijgt ook het aantal van hen dat in het einde van het leven veel iffzorging behoeft. Het bedrijf de bejaardenzorg is arbeids- itensief, d.w.z. dat er veel ar- itidskracht aan te pas komt. Dit letekent hoge kosten bij een schaarse arbeidsmarkt. Wanneer dit verband wordt gewezen op It snel omhoog gaande kosten opname in de bejaarden- tntra, dan is het duidelijk dat och de pensioenen noch de a.o.w. laarvoor dekking bieden. schilpunten. Zo vallen alle Zwit sers en ingezetenen onder de wer kingssfeer. Belangrijker is dat de uitkering verschilt naar de hoog te van de bijdrage met een zeker minimum en dat er sprake is van kapitaaldekking. Hier geschiedt de uitkering dus niet uit de pre mies, maar uit de opbrengst van een geweldig kapitaal, dat uit de premies is opgebouwd. Dat kapitaal omvat een bedrag van pl.m. 5l/2 miljard Zw. fr. Het is zo groot dat men niet weet hoe men voor een goede belegging moet zorgen en de rentevoet in 't kleine rijke land wordt met name door dit geweldige vermogen ge drukt. Het nadeed van dit Zwit serse voorbeeld heeft Nederland er o.m. toe gebracht te kiezen voor het omslagstelsel. De Zwitsers betalen 4 van hun inkomen voor de A.H.V., waarvan bij werknemers de helft door de werkgever wordt gedra gen. Voorts krijgt het kapitaal van de A.H.V. versterking van de opbrengsten der tabak- en alco holaccijnzen. De rente, die de Zwitsers op hun oude dag ont vangen, is hoger dan de a.o.w. in Nederland biedt. Om te beginnen krijgen vrouwen al op hun 63ste jaar uitkering. Wanneer de voor genomen verhoging er komt, zal straks een ongehuwde tot 2410 Zw. fr. ontvangen, een echtpaar tot 3840 Zw. fr. Nu zijn dit maxi ma en een vergelijking met Ne derland is dus niet geheel juist, vooral niet wanneer w'ij beden ken dat het niveau van de alge mene kosten van levensonder houd in Zwitserland hoger ligt. Toch is de gevolgtrekking gewet tigd dat het uitkeringsverschil tussen beide landen te groot is. Er zijn dus hogere uitkeringen in de „tuin van Europa" en de premie is er lager. Deze herzie ning moet temeer tot ons spreken omdat de Zwitsers in doorsnee toch al tot de vrijwillig hoogst verzekerden ter wereld behoren. De verhoging van de uitkering vloeit derhalve voort uit de ge dachte, dat anders het kapitaai te groot wordt en de beleggingspro blemen te moeilijk oplosbaar worden. In Nederland hebben wij nog een achterstand in te halen in de financiering van de ouderdom. Het moge waar zijn, dat wij in verhouding een groot aantal ou den van dagen moeten verzorgen en dat ons systeem van sociale verzekering nog niet in rustig vaarwater is gekomen. Maar het is evenzeer waar, dat er vooral bij de ouderen onder ons volk nog veel aan de pensioenvoorzie ning ontbreekt. Bij de jongeren is de toestand beter. Daarom pleiten wjij er voor om nog iets te doen voor de genera tie, die nu oud is. Zij moet in de avond van haar leven vergoeding vinden voor hetgeen haar door de stormen in de eerste helft der eeuw is te kort gedaan. Die gene ratie heeft twee wereldoorlogen doorstaan en heeft in haar strijd de basis gelegd voor de vele so ciale voorzieningen, die er nu zijn. Het is sociaal wenselijk en economisch verantwoord de bo- demuitkeringen voor de „oude garde" te verhogen. Onder de grond zou men experi menten kunnen doen plaats vin den, waarvan de schok niet zou zijn te onderscheiden van een lichte aardbeving, tenminste niet op grote afstand. Er moeten dus in de landen, die een overeen komst tekenen, controleploegen aanwezig zijn. Het gaat dus hier om, of door het ontbreken van 'n verdrag de proeven hervat zullen worden. Is dit zo, dan zal men nieuwe wapens vinden met nog veel ver schrikkelijker uitwerking. Dan zal ook de angst toenemen dat 'n grote mogendheid een overrom pelende aanval zal doen, om een andere voor te zijn. De spannin gen zullen stijgen. Daarom, zo zegt Kennedy, moet controle aan vaard worden en het sloppen der proefnemingen moet blijvend zijn. En het gaat nog om iets an ders. Komt er eenmaal een in spectie-apparaat op internationa le basis, dan kan dit een beper king van de bewapening bevor deren. Want ook ontwapening zou er pas kunnen komen, als er voldoende toezicht mogelijk is op het naleven van de bepalingen van een verdrag. Waarschuwingen Een ontmoeting tussen Kenne dy en Kroetsjef zal dus niet het gevolg zijn van afgenomen span ningen, maar van juist vermeer derde gevaren. Omdat alle mo gendheden even bang zijn voor een moderne oorlog, die hen ge lijkelijk zal treffen en verwoes ten, is er wel kans, dat de twee staatslieden elkaar overtuigen van hun vredeswil. Dat zegt ech ter nog weinig, als er geen con crete akkoorden op volgen. Niet alleen inzake het staken van kernproeven en op 't terrein der ontwapening. De felle strijd om invloedssferen zou moeten op houden door het militair „neu traliseren" van betwiste gebie den. Wat dit aangaat komt het be richt omtrent een „topconferen tie van twee" niet op een gunstig ogenblik. Het vorstendom Laos is daarvoor een toetssteen, dat ziet Dinsdagmorgen zijn de heer L. Leinweber en zijn echtgenote, mevrouw A. Leinweber-Eckringa in hun woning aan de Ketting straat te Geldrop dood op bed ge^- vonden. Vermoedelijk zijn zij het slachtoffer geworden van kolen dampvergiftiging. De man was 71 jaar en zijn echtgenote 66 jaar oud. Het echtpaar woonde alleen. Üe schoonzoon, die dinsdag zijn schoonouders een bezoek zou brengen, vond 't echtpaar dood. 1 DODE EN 4 GEWONDEN OP CIRCUIT TUBBERGEN De internationale motorraces, die op 2e Pinksterdag op het cir cuit van Tubbergen werden ge houden, hebben het leven gekost aan het 11-jarig meisje v. Lutters uit Oldenzaal. In ziekenhuizen ziin opgenomen vier zwaar ge wonden, t.w. de Duitse motorren- her Heiner Butz met een schedel- basisfractuur en een schouder fractuur en de toeschouwers H. Seiger uit Deurningen met een onderbeenfractuur, F. Alderhof uit Utrecht met een gecompli ceerde beenbreuk en A! Steffens uit Almelo met een hersenschud ding en een schouderfractuur. Het ongeluk geschiedde toen tijdens de 250 cc-races de Neder lander J. Huberts was komen te vallen. Om hem te ontwijken re den enkele coureurs een rogge- veldje in met de noodlottige ge volgen vandien. Het gedode meis je werd getroffen door een van de motor van Butz losgeraakte ben zinetank. FRANKRIJK-ALGERIJE De onderhandelingen te Evian zijn begonnen maar schieten wei nig op. De Algerijnen stellen de eis dat Bella, de hoofdgevangene der Fransen, aan de conferentie tafel zal deelnemen en voorts is besloten geen persconferenties te houden of mededelingen te doen. Zowel hier als op de conferen- Bezoekt onze SPECIALE SHOWROOM voor kam- peerartikelen en vraagt folders. Uw speciaalzaak Let U s.v.p. op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51a WAALWIJK shovel In Nederland kennen wij voor 1 a.o.w. het omslagstelsel. Uit premie-opbrengst van 6,75 't inkomen tot de welstands- pis worden de uitkeringen vol kan. Die premie is voldoende ge wen om er voorlopig ook de teduwen- en wezenvoorziening j't te bekostigen. Hiervoor zal 'ter een aparte premie worden 'istgesteld. Wij vragen ons af, of de op- l,(ngst van de a.o.w. bij deze «vaartsstijging niet zodanig is Wegen dat er een hoger bodem- asioen uit zou kunnen worden paid. Gezien de stijgende kos- 'fvan de ouderdom, zou dat be- j| geen overbodige luxe zijn. üezer dagen kregen wij de horstellen onder ogen, die in "tserland zijn gedaan om daar 'A.H.V. (Alters- und Hinter- "Wenenversicherung) te verho- w. Deze verzekering lijkt in veel Wchten op onze ouderdomswet 'aar vertoont ook enkele ver- badhanddoek Radion OF NAAR KEUZE Het staat nu vast dat het tot een ontmoeting zal komen tussen de Amerikaanse president Ken nedy en de Russische leider Kroetsjef. Na de mislukte top conferentie van Parijs, een jaar geleden, zou dit verbazen. Toen kwam Kroetsjef met zijn. grieven over het Amerikaanse spionage toestel, dat op 1 mei boven de Oeral was neergeschoten. Is nu de verhouding tussen Russen en Amerikanen zoveel verbeterd Het lijkt er niet bepaald op. De Amerikanen hebben ernstige tegenslagen geboekt; in Cuba, in Laos, op het gebied van de ruim tevaart. En minder opgevallen, doch ook ernstig is het feit, dat in Zuid-Vietnam, het stukje van zuidoost-Azië, dat in 1954 uit handen van de communisten is gehouden, nu de communistische guerilla-infiltratie weer onrust barend is. Men neemt dan ook in Washington aan, dat Kennedy de Russen vooral wil waarschuwen dat er grenzen zijn aan hetgeen de V.S. kunnen dulden, zonder rechtstreeks militair in te grij pen. De Russen vechten nergens zelf: zij leveren wapens en advi seurs, om Cubanen, Laotiërs, Vietnamezen enz. in staat te stel len te strijden tegen westelijk ge zinde troepen. De Amerikanen hebben in Cuba, Laos en Zuid- Vietnam op gelijke wijze hun vrienden gesteund, maar met minder succeste laat of te zwak. Kennedy zal Kroetsjef aan het verstand brengen dat de V.S. niet kunnen toelaten, dat in de drie genoemde gebieden de commu nisten definitief zegevierden. Zij zullen dan desnoods zelf ingrij pen. En aangezien er geruchten lopen dat de Oosteuropese landen in september ook iets in de zin hebben om de westelijke troepen te dwingen, west-Berlijn te verla ten, zal Kennedy bevestigen, dat zulk een poging alleen op oorlog kan uitlopen. Kernproeven Bovendien wil de Amerikaanse president aandringen op een ver drag inzake het staken van kern proeven. Die worden sinds okto- Geniet er van salvatore 27ct ber 1958 al niet meer door de V. S„ de Sovjet-unie en Engeland genomen (de Fransen experi menteerden op hun eigen ma nier), maar het is niet mogelijk gebleken, de staking der proefne mingen voorgoed te bevestigen door het instellen van een con trolesysteem op de naleving van zulk een verbod. De angst voor spionage is aan zienlijk en de Russen beroepen zich daar op. Zij zeggen, dat men met de beschikbare instrumenten voldoende kan registreren of er kernproeven plaats vinden of niet. Dat is aldus de Amerika nen maar gedeeltelijk waar. men wel aan de conferentie over Laos te Genève. Staatsgreep in Korea In Zuid-Korea heeft een mili- Iaire junta de macht in handen genomen. Deze staatsgreep kwam niet onverwacht. Toen in april 1960 een einde werd gemaakt aan het autocratisch bewind van Syngman Ree, werd de hoop ge koesterd dat onder een meer de mocratisch regiem: betere econo mische resultaten zouden worden geboekt. Hiervan is echter vrij wel niets terecht gekomen. Steeds luider klonken de stemmen van hen, die premier Tsjang Myoen op één lijn wilden stellen met Syngman Rhee. De pers leverde reeds maan denlang bittere kritiek op hem en ook de oppositie in 't parlement werd steeds groter. Nu had men in Zuid-Korea alle reden om on tevreden te zijn. Het land, dat 24 miljoen inwoners telt, heeft twee miljoen werklozen en vier mil joen gedeeltelijk werklozen en dat zijn werkelijk ontstellende cijfers, zelfs naar oosterse maat staven. Ondanks zijn krasse taal heeft premier Tsjang Myoen geen kans gezien de ontwikkeling van zijn land in gunstiger banen te leiden. Hoe de situatie in Zuid-Korea zich thans zal ontwikkelen, blijft voorshands een groot vraagte ken. Het nieuwe bewind ijvert eveneens voor een, anti-commu nistische koers en er bestaat geen reden om hieraan te twijfelen. Wat echter niet wegneemt dat de verwarring in Zuid-Korea door de communisten met vreugde zal zijn begroet. tie te Genève over Laos ziet het er maar somber uit. PROCES EICHMANN Een overlevende van de nazi- terreur in Tsjechoslowakije heeft dinsdag in het proces tegen Eich- mann verteld, hoe in de zomer van 1944 duizenden jonge joden in opstand kwamen en tegen de Duitsers vochten. De opstand leidde slechts tot 'n nieuw bloed bad. Dr. Ernest Alleles, die in de eerste oorlog officier in het kei- Afrikaanse regering Verwoerd bezig het land veilig te maken voor ongeregeldheden, die zij ver wacht wanneer op 31 mei de han den met het Britse Gemenebest worden verbroken en Zuid-Afri- ka een republiek wordt. De actie van de politie is voornamelijk ge richt tegen de Afrikanen natuur lijk en tegen de Unessa (United English-speaking South Africans Organisation), de pro-Britse en royalistische Verenigde Engels sprekende Organisaties van Z. Afrika. De politie in Durban heeft beweerd bij een leider van de Unessa springstoffen te heb ben gevonden. Dr. C. Berry, lei der van de Unessa, heeft laten weten, dat het hoofdkwartier van de organisatie ondergedoken is op een geheim adres in een voor stad van Johannesburg. Dinsdagmiddag is de 32-jarige ge meente-arbeider S. Luinstra uit Ap pelscha op de onbewaakte overweg in de Dennenweg te Assen onder de trein geraakt en om het leven ge komen. Het slachtoffer was gehuwd De zevenjarige Jan Tebberman is dinsdagmiddag bij het spelen op de Steendijk te Assen door een auto gegrepen en om het leven gekomen. Het vierjarige dochtertje van de familie De Olde uit Barsbeek onder Vollenhove is maandagavond door een auto aangereden, toen het plotseling de weg overstak, 't Kind was onmiddellijk dood. De belastingambtenaar A. van Sloten uit Amsterdam is zondag bij Rheine, Duitsland, met zijn auto te gen een boom gereden. Zijn twaalf jarig dochtertje Berti was onmid dellijk dood. Op de Napoleonsweg te Thorn is dinsdagmiddag het vierjarige zoontje van de familie Ghysen uit Thorn onder een auto terecht geko men. Het kind was onmiddellijk dood. NS-DIRECTIE DOET NIEUW VOORSTEL OVER „45-URIGE" De directie van de Nederlandse Spoorwegen is eindelijk tot een be sluit gekomen betreffende de ar beidstijdverkorting van haar perso neel. Zij heeft de voorstellen hiertoe ingediend bij de minister van Ver- is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Ammers zerlijke Oostenrijkse leger is ge weest en een van de leidingge vende joodse persoonlijkheden in Bratislava was tijdens de oorlog, vertelde, hoe de jonge joden zich bij de Slowaakse verzetsbeweging hadden aangesloten en in de bos ten tegen de Duitsers vochten. „De joden die gevonden werden, werden ter plaatse doodgescho ten; hun familieleden werden ook vermoord." Dr. Abeles ver telde dat van de 97.000 joden die Tsjechoslowakije voor de oorlog telde, nog niet één derde de oor log overleefd heeft. RAZZIA'S IN ZUID-AFRIKA OP „BRITTEN" EN NEGERS Met razzia's, huiszoekingen, mas sa-arrestaties, mobilisatie van re servisten, opleiding van vrouwen in het hanteren van vuurwapens en andere maatregelen is de Z.- keer en Waterstaat en het college van Rijksbemiddelaars. Het plan is, dat het personeel ge durende de zomerdienst 1961 iy2 u. per week korter gaat werken; voor die NS-werknemers, die roulerende diensten hebben, geldt deze regeling niet zij blijven 48 uur per week werken. Hiervoor krijgen zij echter een compensatie door uitbetaling van een bedrag ineens in oktober van dit jaar. Met ingang van de winterdienst 1961 zal de werktijd dan op 45 uur worden gebracht. De Personeelsraad is het met de ze voorstellen niet eens en wenst, dat de 45-urige werkweek reeds met ingang van de zomerdienst wordt ingevoerd. De directie ziet hiertoe echter geen mogelijkheid. De drie erkende vakbonden delen het stand punt van de personeelsraad en handhaven hun eis, dat de „45-uri- ge" op 28 mei wordt ingevoerd, als de zomerdienstregeling ingaat.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1