wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt basis voor sleutelposities in de Schoenindustrie We outillage en bekwame leerkrachten 1 Honderden jeugdige sterren overstromen Olsterwijk dit weekeinde met muziek w™' M'¥X'S-gebaseMd' i i -mmm VRIJDAG 26 MEI 1961 83® JAARGANG No. 42 m ie Stoomdrukkerij Antoon Tielen Redacteur: JAN TIELEN jmmer 50798 Od verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief jtht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'' Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie Eén blik in de advertentierubrieken van de dagbladen, weekbla den en andere periodieken is voldoende om er van overtuigd te zjjn dat in vrijwel alle takken van industrie een grote behoefte bestaat aan leidinggevend personeel en aan mensen die in het technische vlak zo breed mogelijk georiënteerd en gespeciali seerd zijn. De schoenindustrie maakt hierop geen uitzondering, ook hier valt een steeds toenemende vraag te constateren naar personeel dat niet alleen de schoentechniek door heeft, maar dat ook heeft leren denken, „want", aldus de directeur van de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie in Waalwijk, ir. J. Roelofs Heyrmans, „het gaat er vandaag de iagveel meer dan vroeger om: hoe kan ik door techniek en or ganisatorisch denken mijn bedrijf goed leiden; en zeker niet meer alleen om: hoe kan ik met mijn handen een mooie schoen naken." Op deze stelregel is dan ook de gehele opleiding op de nu bijna Middelbare Vakschool voor Leder- en Schoenindustrie beschouwd worden als de voor sleutelposities in de mindustrie, niet alleen voor het leidinggevend perso- betreft, maar ook ten aan- van de zuiver schoentechni- aspecten van het bedrijf, opleiding voor de leidende lies in de schoenindustrie [[gestalte in een 2-jarigeidag- is. Voor wat de technische van de opleiding betreft, Itdeze cursus zich gedurende eerste jaar bezig met de tht en in 't tweede jaar met iderwerk-bevestigingsmetho- Verder heeft deze cursus een en natuurkundige basis wel- msluit bij een 3-jarige h.b.s.- iding en m.u.l.o. B. De oplei- heeft uiteraard ook een be- rijke administratieve kant, a o.m. het onderwijs in de Itrne talen en algemene vor- omvat. ilhet voorgaande blijkt reeds men niet zonder meer als aan de M.V.L.S. kan wor- ingeschreven. Als vooroplei- moet men hebben genoten rige h.b.s. of m.u.l.o. B. Zij leze vooropleiding missen, aen echter toch via een toe- ïsexamen leerling van de LS. worden. Wij denken aan jongens die de lagere iheidsschool hebben doorlo- zij die op een bepaald ge- uitmunten. Het verdient in leyal echter wel aanbeveling ijdig eens met de directeur Ie M.V.L.S. te gaan praten, tijdens de jaren op de nij- eidsschool zijn er reeds mo- Lheden om een vorm van 'bereiding voor een later be ien van de vakschool te ont- De praktijk heeft uitge- dat de jongens die via toelatingsexamen op de Vak- «1 gekomen zijn, het in het Ie jaar gewoonlijk wat moei- hebben dan degenen die h-b.s. of m.u.l.o. B hun intre de op de Vakschool deden. Maar ook zijn er tal van voorbeelden op te noemen, waaruit blijkt dat de jongens van de „moeilijkere weg" op de Vakschool een uitste kend figuur geslagen hebben, juist misschien wel omdat zij door hun mindere vooropleiding zoveel harder hebben moeten aanpakken. Geen vakman De dagcursussen van de M.V. L.S. zijn er niet op gericht om van de leerling in een bepaald on derdeel van de schoenfabricage een vakman te maken. Niet be langrijk is dus of hij een goed zwikker of een goed stanzer is, maar wel of hij de schoen in haar totaliteit kan beoordelen, of hij fouten kan opsporen en ook de oorzaak daarvan kan aanwijzen. Een leerling die de Vakschool doorlopen heeft, is er dan ook nog met. Hij heeft een stevige basis gehad, waarop verder zal moeten worden voortgebouwd in de praktijk van het bedrijf. Is hij bijv. na een half of driekwart jaar op deze praktijk ingescho ten, dan is er voor de verdere vorming in de leidende functie nog een applicatie-cursus, de z.g. „management-cursus", een dag per week gedurende een jaar. Voor de geslaagden van de Vak school ligt in de bedrijven een veelheid van functies open; lei dinggevende functies in het tech nische vlak, maar evenzeer lei dinggevende functies voor de ge slaagden met organisatorische talenten, want ook aan het aan kweken van dit voor de schoen industrie bijzonder waardevolle talent wordt op de M.V.L.S. alle aandacht geschonken. „Ik spreek uit ervaring, wan neer ik zeg dat de leerlingen van de Vakschool een bijzonder goede toekomst met heel veel mogelijk heden voor zich hebben", aldus ir. Roelofs Heyrmans. stikkerij-afdeling, waarop elke schoenfabriek jaloers zal heeft de M.V.L.S. tot haar beschikking: een ruim en licht heli met de modernste apparatuur. Deskundige leerkrachten daarnaast borg voor een opleiding die vele en rjjke per spectieven biedt Avondcursussen Naast de dagcursussen kent de M.V.L.S. ook avondcursussen, die er op gericht zijn om de werkers in de bedrijven de gelegenheid te geven een basis te verwerven voor het werken aan andere ma chines en op andere afdelingen. Het zijn zuiver gespecialiseerde technische cursussen, te weten modeleren, snijden. stikkerij, zwikafdeling en finishafdeling. Deze cursussen worden gegeven van 1 oktober1 april en duren 2 winters met uitzondering van de modeleercursus, die 3 winters omvat. Dat deze cursussen in een grote behoefte voorzien, blijkt wel uit het feit dat in de afgelo pen winter 280 personen aan deze cursussen deelnamen. De zwik- cursus kan nog worden vervolgd met aanvullende cursussen (Mac- Kay-Welt en Good-Year). Ook is er nog een aanvullende cursus op de modeleercursus, n.l. op het ge bied van graderen. Het bijzonder waardevolle van deze cursussen ligt in het per soonlijke onderwijs dat elke deel nemer ontvangt. Deze onderwijs vorm is mogelijk, doordat de M.V.L.S. over een uitgebreide en uitmuntende outillage beschikt enerzijds en anderzijds doordat bekwame leerkrachten voor 't ge ven van deze cursussen ter be schikking staan. Wie een rondgang maakt door de Waalwijkse M.V.L.S. komt on der de indruk van de wijze waar op hier voor de jeugd zowel als voor de reeds in het bedrijfsleven ingeschakelde vakman mogelijk heden worden geopend voor het verwerven van belangrijke en sterke posities in de belangrijkste industrie van de Langstraat. Po sities waaraan in de schoenin dustrie grote behoefte bestaat en die binnen het bereik liggen van elke pittige knaap met een ge zond stel hersens. Deze mogelijkheden wachten slechts op degene die er van ge bruik wil maken. Veelomvattend is de uitstekende outillage waarover de M.V.L.S. voor haar opleiding beschikt. Het machinepark bevat de mo dernste machines welke bjj de schoenfabricage gebruikt wor den. Hier ziet men een van de leerlingen bezig met het binnen- naaien van de schoen Staatssecretaris Veldkamp opende bungalow- en recreatiepark „Het Kraanven" Dinsdagmorgen werd door staats secretaris Dr. G. M. J. Veldkamp 't nieuwe bungalow- en recreatiepark „het Kraanven" officieel geopend. „Het Kraanven" is een stichting van het natuurpark „de Efteling", waarvan burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden eveneens de voorzitter is. Momenteel zijn 40 zeer moderne bungalows in gebruik, verspreid in een bosterrein met een oppervlakte van 25 ha. Het bevat een riant res taurant, vijvers met verwarming, tennisbanen, enz, ontworpen door architect G. L. Lens uit Hengelo en uitgevoerd door 't aannemersbedrijf S. Pepping en Zn. te Kaatsheuvel. Burgemeester Mr. v. d. Heijden heette de genodigden, waaronder de heer Peepeekorn van de Nederland se Herstelbank, die de financiering mogelijk maakte, en meerdere voor aanstaande figuren uit het vreemde lingenverkeer, welkom, waarna hij het woord gaf aan Dr. Veldkamp. Deze verklaarde met veel genoegen de uitnodiging om dit park officieel te openen, te hebben aanvaard. Het verheugde hem in het bijzonder, dat thans in deze mooie streek van ons Brabantse land nieuwe accomodatie is gecreëerd, waardoor de toeristi sche mogelijkheden van Nederland wederom zijn uitgebreid. Het kwam hem passend voor, bij deze gelegen heid een ogenblik stil te staan bij de ontwikkeling, die zich op het ge bied der vacantiebesteding voor doet. Van de uitzonderlijke vacantie- reis van een bevoorrechte enkeling is het toerisme uitgegroeid tot een massaal verschijnsel. Het is tot een levensbehoefte geworden voor zeer velen en is uit het levenspatroon van de moderne mens niet meer weg te denken. Dit blijkt wel zeer dui delijk uit de ontwikkeling in ons eigen land, waar de toeristische va cantiebesteding na de sombere ja ren van 19401945 met sprongen is vooruitgegaan. En dit geldt niet al leen voor het bezoek van vreemde lingen, doch eveneens en naar mijn gevoel zelfs in sterkere mate voor de eigen landgenoten, waarvan een steeds groter aantal de vacantie bui tenshuis in eigen land doorbrengt, aldus dr. Veldkamp. Spreker wierp dan een blik, gedo cumenteerd met cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, op de groei van het nationaal en inter nationaal vreemdelingenverkeer in ons land, waaruit de noodzakelijk heid blijkt, dat de problemen hier door geschapen, om voorzieningen vragen. Van 1954 tot 1960 blijkt uit deze vergelijking, dat het aantal vacantiegangers, die voor hun over nachtingen gebruik hebben gemaakt van enigerlei vorm van logiesacco- modatie, dus niet bij familie, is toe genomen van 2.3 millioen tot 3.7 millioen, een toename van rond 62 procent. Het ziet er naar uit, aldus Dr. Veldkamp, dat zowel het natio naal als het internationaal toerisme in sterke mate zal blijven toenemen. Hoewel dit uit maatschappelijk en economisch oogpunt verheugend is, schept dit in het bijzonder voor ons kleine land een aantal problemen, waarvan de oplossing met de dag urgenter wordt. De twee belangrijk sten waren naar zijn mening de ruimtelijke ordening en de logies- accomodatie. Aangezien in Neder land de grond schaars is geworden door voortgaande groei van de be volking, woningbouw en industriali satie, waardoor hier in vergelijking met naburige landen over een be langrijk minder potentiële recrea tieruimte per hoofd van de bevol king (400 m2 in Nederland, 900 m2 in België, 2110 m2 in West-Duits- land en 4300 m2 in Frankrijk) be schikbaar is, worden hoge eisen aan het ruimtelijk beleid van de verant woordelijke overheden gesteld. Ver volgens diende volgens spreker zorg te worden gedragen voor voldoende logies-accomodatie. Door de Rijks dienst van het Nationale Plan is ge raamd dat in het licht van de te ver wachten ontwikkeling tot 1980 het aantal slaapplaatsen, dat thans in totaal aanwezig is van hotel tot kampeerbed zal moeten worden verdubbeld. Men dient bij de ra ming der benodigde logiesaccomoda- tie rekening te houden met de ver schillende behoeften en wensen der onderscheiden toeristen. Er tekent zich nl. een duidelijke verandering af bij alle lagen der bevolking. Se dert 1954 is het aantal Nederlanders, dat zijn vacantie met kamperen of caravaning heeft doorgebracht, op gelopen van 600.000 tot 1.5 millioen. Het aantal vacantiegangers dat ge bruik heeft gemaakt van bungalows beliep in 1954 252.000 en steeg in 1960 tot 700.000. Binnen het kader van de moge lijkheden, welke Nederland voor de vacantiebesteding biedt en zal kun nen bieden, neemt de provincie Noord-Brabant een begunstigde plaats in. Noord-Brabant komt met rond 67.000 ha. bruikbaar recreatie gebied na Gelderland met rond 97.000 ha. op de tweede plaats, zulks ofschoon in de loop der laatste 50 jaren meer dan de helft van de op pervlakte aan bos en woeste grond door grote ontginningen en als ge volg van de industriële ontwikke ling verloren ging. Er bestaan even wel belangrijke verschillen, volgens de laatst bekende gegevens van '54, tussen de beide provincies voor wat betreft de feitelijke benutting der beschikbare ruimte. In genoemd jaar bedroeg het aantal door landgeno ten in Gelderland doorgebrachte vacantiedagen ruim 6 millioen en in Noord-Brabant nog niet de twee millioen; terwijl Gelderland 15% van het aantal vacantiegangers trok, moest Noord-Brabant zich tevreden stellen met 5%. Met voldoende re creatieve mogelijkheden voor de ei gen bevolking in de directe woon omgeving een vraagstuk waaraan de provinciale commissie Sociaal Plan voor Brabant blijkens haar rapport van september 1960 bijzon dere aandacht heeft besteed zijn grote sociale belangen gemoeid. Daarnaast zijn er ook belangrijke economische aspecten verbonden aan een ruimer toeristisch verkeer in de daarvoor in aanmerking ko mende gebieden. De provincie Noord-Brabant kan in veel groter mate dan thans het geval is, op vangcentrum worden van het zich steeds verder ontwikkelende natio nale en internationale toerisme, zon der dat schade wordt toegebracht aan de behoeften der eigen bevol king, aldus dr. Veldkamp. Spreker besloot zijn rede met de opmerking, dat „de Efteling" in zijn 10-jarig bestaan heeft bewezen, dat de initiatiefnemers destijds goed hebben gezien. Het feit dat deze Voetbed' sandalen voor vader en zoon maten M 29 t/m 48 I v.a. 14.95 U loopt als op rozen op deze fantastische ROBINSON SANDALEN het ideale voetbed is een genot voor uw voeten! mm. 11 - i destijds goed gezien hebben, houdt een belofte in voor deze nieuwe stichting. Met het uitspreken van de wens, dat „het Kraanven" moge be antwoorden aan de verwachtingen, die de initiatiefnemers en andere betrokkenen er van koesteren, en dat het aldus een daadwerkelijke bijdrage moge leveren aan de toe ristische ontplooiing van het Bra bantse land, verklaarde dr. Veld kamp „het Kraanven" voor geopend. Internationaal Brabants Songfestival Wanneer u dit weekeinde in het bekoorlijke Oisterwijk namen ontmoet als „Johnny and his Shadows", „The Destroyers", „The Honky Tonks", „The Silver Kings" en vele andere typische Nederlandse namen, dan moet u zich niet afvragen of ge wellicht in de Far West verzeild geraakt bent. U bent wel degelijk in het voor honderd percent Nederland se Oisterwijk, waar u met uw neus in de festivalboter valt. Na tuurlijk, zult u zeggen, er is van daag de dag bijna geen plaats meer of er wordt wel een of an der festival gehouden. Zonder festivals kunnen we blijkbaar niet meer leven, hoewel het gros van de festivals uitloopt op een levensgrote teleurstelling. U heeft gelijk, we zijn bezeten door de festivalkoorts. Als in Cannes de mooie meisjes en jon gens van het witte doek bijeen- klonteren om zich in alle standen te laten fotograferen, dan mogen wij in Nederland loch wel een festival hebben van de meisjes en de jongens, wier pogingen om een man of vrouw aan de haak te slaan tot nu toe vruchteloos zijn gebleven. We leven in grote stijl en dit leven wordt gemarkeerd door festivals. Ook het songfestival is in onze dagen een bekende figuur, al was 't alleen maar om de draken van liedjes, waarmee muziek- en tekstdichters onsterfelijkheid ho pen te verwerven. Iets anders is het met het In ternationaal Brabants Songfesti val. Hier geen krampachtige po gingen van „grote" sterren om van nieuwe songs en van zich zelf iets te maken, maar het op treden van kleine, aan vrijwel niemand bekende sterretjes in liedjes die lange tijd aan de top van de top-tunes hebben gestaan. Amateurs, die hun eerste schre den praktisch nog moeten zetten op het zo moeilijke en verrader lijke pad van de lichte muze. Teenagers, die in kwaliteit echt niet onder doen voor Conny, El- vis, Heidi en Peter, maar die al leen de naam nog missen. De naam is immers alles in deze we reld van de song. En er zijn zelfs heel stoutmoedigen bij,, die, aan gezet door de barre middelmaat van de Nederlandse song, met een eigen compositie voor de jury gaan verschijnen, in de vurige hoop op een bekroning. Oisterwijk zit zaterdag en zon dag boordevol verwachting, span ning, jeugdige overmoed en durf en hartverwarmende onderne mingslust. Op dit Internationaal Brabants Songfestival, dat zich reeds in een grote reputatie mag verheugen, zullen ze verschijnen uit alle windstreken, van buiten de grenzen, gewapend met hun instrumenten en een handvol dappere ervaring. Tweehonderd negentien solisten, bands, teena gercombo's, kwartetten, trio's en duo's zullen zich in de strijd wer pen om de zo fel begeerde prijs en de misschien daaruit voort vloeiende bekendheid bij radio en wie weet televisie. Het geluk vliegt immers en wie het grijpt heeft het! Voor de liefhebbers van de on bevangen lichte muze valt zater dag en zondag in Oisterwijk in de kantine van de Kon. Lederfa- briek en in de zaal van de Kath. Kunstkring heel wat te bele ven. Vele grote namen sieren de vlag van dit festival: The Cou sins (Brussel), eerste optreden in Nederland, Tonny Schifferstein, Trio Ton Kool, Trio Willy de Vries, Cees Schilperoort, Broeder Laetantius en vele andere. Ook de Langstraat heeft zijn jeugdige afgevaardigden op dit festival en natuurlijk wensen we hun alle succes toe! Het zijn: De „Elsjando's" uit Vlijmen, die een eigen compositie „Le beau Paris" brengen; Mari v. d. Velden uit Loonopzand, die Elvis Presley's „Lonely man" ten gehore zal brengenAnnie de Man uit Kaats heuvel met „Lipstick on your collar"; B. v. Hoof uit Waalwijk met 't befaamde „Woolen heart"; A. Remie, eveneens uit Waalwijk met „Weit is der Weg"; The Bell Boys uit Waalwijk met een nog onbekend nummer; en natuurlijk 'ook De Rianta's uit Waalwijk met „Goodbye Jimmy, goodbye"; Wim v. d. Ven uit Waalwijk is ook present met „Surrender" van Elvis Presley; uit Raamsdonks- veer komt Ad Emmen, die „Unter fremden Sternen" van Freddy ten gehore zal brengen; en ten slotte A. Blom uit Kaatsheuvel, die met Conny Francis' „Many tears ago" een greep naar de hoogste eer zal doen. Oisterwijk zal dit weekeinde het domein van de zingende en spelende jeugd zijn! i V XYi.«JL/Au tiü iuiai li/ui w"1" De tcho van het Zuióen i'jr op de voet tykmse*- MARKT 2 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5