1 De vlucht van Bormann onthuld MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA I Tuinbouw in Land van Heusden en Aitena if DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 JUNI 1961 GROTE ONTEVREDENHEID BIJ NS-PERSONEEL Treinvertragingen. niet alleen gevolg van nieuwe zomerdienst De directie der Nederlandse Spoor wegen en de besturen der bonafide vakbonden hebben via communiqué's van het A.N.P. ontkend dat er sprake zou zijn van een „modelactie" bij de N.S. De vertragingen, zo deelde mr. D. Ittmann, chef van de exploitatie, mede, zouden een gevolg zijn van de inlooptijd die de nieuwe dienstrege ling behoeft. Er is nogal rigoureus veranderd. Bovendien hebben enige ongelukken de laatste week erg tegen gezeten. De vakbonden, dit bij monde van voorzitter G. Alinlc van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel, onder schrijven dit. Tegelijkertijd wijzen ze modelacties af. Maar van de zijde der Vakbonden wordt meteen toegegeven dat er momenteel een zeer grote onte vredenheid onder het personeel heerst en dat er hier en daar model wordt gedaan. Een vakbondsbestuurder zei op een vraag onderzijds: „Er is heel wat te koop bij de N.S. De mensen zijn het gesol meer dan moe. We kun nen hun reacties wel afkeuren, maai dat wil nog niet zeggen dat we niet best begrijpen dat er een enorme on tevredenheid heerst. Als vakbonds mensen is het niet leuk meer; we ho ren de hele dag niets dan jammer klachten". Br. Nbl. KROETSJEF WAARSCHUWT*" DE V.A.R. i JSflstsgiSa De Russische premier Nikita Kroetsjef heeft de VAR gewaar schuwd, dat het land zich in een moeilijke positie brengt, als het anti communistische neigingen gaat verto nen. Kroetsjef uitte deze niet van dreigementen ontblote woorden op een ontvangst, die ter gelegenheid van het bezoek van een parlementaire de legatie van de VAR aan Moskou ge geven werd. Kroetsjef zou tegen de leider van de delegatie, Anwar Elsadate, gezegd hebben „Als u naar het socialisme streeft, moet u niet zeggen dat u te gen het communisme bent. Op die manier manoeuvreert u zich in een kritieke positie en loopt u in de val van de imperialisten. Ik waarschuw u. Ik spreek duidelijke taal. Elsadate heeft uit Kroetjefs woor den niet de indruk gekregen, dat de Russische hulp aan de VAR zal wor den gestaakt als het land op de in geslagen weg blijft voortgaan. FABIOLA IN BLIJDE VERWACHTING Paus werd van „geheim" in kennis gesteld. Paus Johannes XXIII heeft vrijdagochtend op een aan jour nalisten en met name aan pers vertegenwoordigers uit België toegestane audiëntie meegedeeld,, dat koningin Fabiola van België in blijde verwachting is. De Paus verklaarde, dat de koningin de attentie had gehad hem als eerste van dit heugelijke nieuws in kennis te stellen. „Niets kan de hooggestemd heid der gevoelens van het Belgi sche koninklijke paar en zijn godsvrucht beter in het licht stel len dan dit gebaar", aldus Paus Johannes. Bij hun bezoek aan Z. H. de Paus had het koningspaar deze verheugende tijding aan Z. H. ■medegedeeld. De socialistische pers in België is het hiermee niet eens en wijst er op dat in een democratische monarchie dit heugelijk nieuws door de regering het eerst aan 't Belgische volk moest zijn mede gedeeld. In „Tussen Maas en Werwe", een periodieke uitgave van de Stichting „Het Streekorgaan in het Land van Heusden en Altena" vinden wij een artikel van de voorzitter van dit or gaan, burgemeester Slot van Eethen, over de mogelijkheden en de vooruit zichten van de tuinbouw in 't Land van Heusden en Altena. Hij zegt daarin o.m.: De huidige agrarische toestand van het Land van Heusden en Altena is verre van ideaal. De tuinbouw komt voor een groot deel voor op onge schikte grond. De percelen van een bedrijf liggen vaak gespreid. De ont watering is onvoldoende. Er is ge brek aan specialisatie met als gevolg 'n minder goede verzorging. Vaak komt op gemengde landbouwbedrij ven ook tuinbouw voor. Er is tenslot te 400 ha fruit, waarvan 200 ha als onrendabel moet worden beschouwd. Met praktijkvoorbeelden is aan getoond, dat specialisatie goede mo gelijkheden biedt. Op 90 bedrijven is de wens tot specialisatie geuit; slechts ongeveer een derde is vrijwel geschikt hiertoe over te gaan. Om 30 bedrijven te saneren tot groenteteelt is ongeveer 40 ha grond nodig. Voor fruitteelt ligt de behoefte op minder dan 10 ha. In de Bommelerwaard werd subsidie verleend bij het stich ten van tuinbouwbedrijven, n.l. op de bouw van huis en schuur. Inmiddels is de „Plaatselijke com missie voor de Ruilverkaveling in het Land van Heusden en Altena" op de hoogte gesteld van de problemen van de tuinbouw, waarbij in het bijzonder gepleit is voor de invoering van een regeling tot vóórfinanciering van de daarvoor in aanmerking komende tuinbouwbedrijven. Uit de huidige stand van zaken en uit de besprekin gen die over dit onderwerp reeds zijn gevoerd mag geconcludeerd worden Pluimvee dat de tuinbouw in dit gebied meer aandacht verdient dan zij tot dusver kreeg, vooral nu door de ruilverka veling betere mogelijkheden kunnen worden geschapen. Faktoren, die tot dusver de ontwikkeling van de tuin bouw belemmerden kunnen voor een belangrijk deel worden opgeheven. Door ruiling kunnen de minder ge schikte gronden worden afgesloten en goede tuinbouwgronden kunnen in meer aaneengesloten stukken worden aangetrokken. De ontsluiting van de streek brengt de tuinbouwbedrijven dichter bij de grote consumptiecentra en de veilingen. Voor de financiering van de tuin bouwbedrijven werden reeds belang rijke mogelijkheden geschapen door 't Waarborginstituut voor de Tuinbouw. Alle gemeentebesturen van het Land van Heusden en Altena namen aan de regeling van dit Instituut deel. Wanneer er, in ruilverkavelingsver- band, een vóórfinancieringsregeling voor te saneren bedrijven komt, dan zijn de externe factoren voor de ont wikkeling van de tuinbouw belang rijk verbeterd. Waarschijnlijk zal er voornamelijk uit landbouwbedrijven op den duur meer belangstelling ontstaan voor tuinbouw. Men zal echter goed moe ten beseffen, dat de kans op slagen zeer gering, zo niet uitgesloten is, in dien men niet beschikken kan over de nodige vakbekwaamheid. Het is daar om nodig voor serieuze belangstellen den een omscholingscursus te volgen. De Tuinbouwvoorlichtingsdienst heeft hiervoor reeds plannen ont worpen. Voor de jongeren in !t Land van Heusden en Altena is er reeds een tuinbouwschool te Dussen. Deze wordt op dit ogenblik door 66 leer lingen bezocht, terwijl een grotere school in aanbouw is. Provinciaal nieuws A.V.O.-COLLECTE De jaarlijkse provinciale AVO-' collecte, te houden in de week van 12 tot en met 18 juni, staat weer voor de deur. Naast de particuliere vereni- ginen en instellingen, die voor haar maatschappelijke en/of cha ritatieve functie de financiële hulp van de medeburgers niet kunnen missen, neemt de Ned. Vereniging „Sociale Zorg voor Minder-Validen AVO" een eigen en ook door de regering erkende plaats in. Het gaat hier om de belangen van de honderden minder-validen die in onze provincie onze hulp nodig hebben, zonder welke hulp zij verstoken blijven van de le vensvreugde welke de niet gehan dicapte mens zo gemakkelijk als iets heel normaals aanvaardt. Naast haar voornaamste taak: het verschaffen van passende ar beid aan de miinder-validen, ver leent de AVO hulp bij de finan ciering van verschillende voor zieningen, als: het verstrekken van vervoersmiddelen, waarbij de personenauto een toenemende verschijning vormt; de verstrek king van protheses; het bewerk stelligen van beroepsopleiding- de vestiging van zelfstandige be drijven etc. Voor dit alles is geld nodig en daarvoor zal de volgen de week een beroep op de Bra bantse bevolking worden gedaan. Steunt daarom de AVO-collecte (van onze correspondent) r I-TB t> liüarjüfe-jj Met afschuw kijkt de mensheid - naar de beroeps- en massa moordenaar Adolf Eichmann, die thans in de verdachtenbanlc, daar in Jeruzalem, heeft plaats genomen. Het is een vreemde, sinistere figuur, die de moord op grote groepen Joodse medebur gers organiseerde en ook uitvoerde. De bewijzen ter zitting en de verklaringen van de getuigen tegen deze duivelse duisterling aan gevoerd en uitgesproken, liegen niet. Tijdens de zittingen van het hoge rechtscollege vingen we echter een andere naam op, die soms heel terloops werd uitgesroken, maar dan de rechters deed opveren. Allen luisterden aandachtig toe, terwijl de verdachte en diens raadsman, dr. Servatius, ijverig aantekeningen maakten. Deze naam sloeg blijkbaar in. Het was ook niet de naam van de eerste de beste, die dan werd genoemd op de veelal bewogen zittingen in Jeruzalem. Het betrof hier im mers de naam van de man, die na Hitier de machtigste man in het „grootduitse rijk" was; het betrof hier de generaal der S.S. en der S.A., de chef der nationaal-socialistische kanselarij, secreta ris en persoonlijk raadsman van Adolf Hitler, partijlid sinds '25, rijksdagafgevaardigde en man achter de schermen, Martin Bor mann, bijgenaamd de „bruine eminentie". OP VERKEERDE GRONDEN „DOOD VERKLAARD". Martin Bormann, eens „rijkslei der" en plaatsvervanger van Hitier na de vlucht van Rudolf Hess, werd door de internationale militaire recht bank te Neurenberg in haar zitting van 1 oktober 1946 bij verstek tot de dood door de strop veroordeeld, we gens het plegen van misdaden tegen de mensheid en het begaan van oor logsmisdrijven. Hij zou volgens de verklaringen van Erich Kemka, eens de persoonlijke chauffeur van Hitier, op de 2de mei 1945, in de Friedrich- strasse in Berlijn nabij de Weiden dammer Brücke tijdens een explosie het leven hebben verloren en ook en kele andere voormalige nazi-groten legden in die zin verklaringen af voor het internationale militaire gerecht in Neurenberg. Intussen waren er in de stad ook allerlei dingen gebeurd. De trou we lezer herinnert zich immers nog wel, dat Mac Muzzle en Pie Yah Ma een vals briefje hadden gemaakt, waarin stond geschre ven, dat alle voorgaande orders vervallen waren en dat de bende in zijn geheel 's nachts om twaalf uur aanwezig moest zijn op de plaats, waar de gouden Boeddha was verborgen. Nu kunnen we wel verklappen, dat die truc goed was gelukt. De omver gefietste agent had van de verwisseling der pakjes niets gemerkt en zo kwam 't dan ook, dat de bende leden allemaal aanwezig waren in een oud steegje in een van de smerigste buurten van de stad. En daar zaten ze nu in een mor sige kamer te luisteren naar de woorden van de Kille. „Mannen", zei deze ernstig, „onze grote baas is van plan een einde te maken aan onze werkzaamheden in dit land. En juist omdat wij van avond hier allemaal tesamen moeten komen, heb ik zo'n ver moeden, dat onze baas ook zelf aanwezig zal willen zijn om ons nadere mededelingen te doen over de eh... laat ik zeggen liqui datie van onze bende. Het is no dig, mannen. De meeste van onze geheime kwartieren zijn immfers opgeruimd en dat is allemaal de schuld van die gele spleetoog en zijn makker. Die twee hebben het ons danig lastig gemaakt". „Ich haab es al zo vaak gesaagt brulde dikke Heinrich. „Wir had den die beide mannen damaals sjoon aain kopjen klainer moe ten machenOenser baas iest ain stoemikopf!" FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE VISSER VAN FLORIDA RICHARD POWELL 33). Ik ontwarde de lijn en wierp. Het aas schoot enkele bootlengten ver weg, een dunne groene streep in het water achterlatend. Als ik nu iets ving, zou hij niet weten wat hij aan mij had. Er dansten groenige vonken op het aas. Ik hield de hengel hoog opge heven, zodat de lijn het water niet kon raken en de vissen af schrikken. Maar niets gebeurde er. Harry had geluk. Ik had to taal geen geluk. Het aas schoot terug. Ik stopfl op het punt om 't naar boyen te halen En toen... te Iaat om me nog" schrap te zetten, zag ik het water in een groen achtige fontein opspatten, een regen van fijne droppels spoot omhoog en een geweldig lichaam maakte zich meester van mijn werpaas. Mijn handen kregen een ontzettende ruk, zodat een ogen blik elk gevoel uit mijn vingers week. Ik keek en zag dat de han gel met alle toebehoren "verdwe nen was. „Je hebt wel pech", zei Harry. „Wat was dat?" „De grootste snoek, die ik ooit gezien heb. Wel vijftig pond. Als je 'm dertig seconden in bedwang had gehouden, zou ik respect voor je gehad hebben. Zo'n kan jer kun je onmogelijk binnenha len." „Gelukkig!" „Vind je?" vroeg Harry ijzig kalm. „Maar geen mens zou zich zijn hengel laten ontfutselen. Tenminste niet iemand, die weet wat vissen is." Hij stond langzaam op en rekte zich uit. Het licht uit zijn kap glinsterde op het w*ater en op de venijnige speerhaken. „Ik denk dat ik nog eens ga spietsen. Ik heb nou een grotere prooi op het oog." Hij liet weer zijn ratelend gelach horen. „Weet je iets van speren af?" vroeg hij. Mijn maag trok samen en er kroop een hete tinteling door mijn lichaam. „Nee", zei ik hees. „Het beroerde met die speren is, dat je ze van tijd tot tijd kwijt raakt. Zoals vanavond. En zoals een dag of vijf geleden." „Hoe kwam dat dan?" vroeg ik. Ik wist precies wat hij er mee bedoelde. „Ik stond net als nou in mijn boot, maar dan voorin. En ik mikte op iets'groots. Alleen mis te ik en was ik mijn speer kwijt". Ik hoorde zijn stem uit de verte, uit het donker achter de lamp. Ik zag niets dan vier zilverig glin sterende punten. Dat waren de weerkaken. Ze bewogen zich heen en weer. „Vanavond", zei hij, „zal ik niet misgooien". Ik dook opzij, een fractie van een seconde voordat de glinste rende punten op mij af sprongen. Hij kon zijn arm niet meer in houden. De speer boorde zich dreunend in de voorplecht. Ook ik kon mezelf niet meer tegen houden. Ik tuimelde overboord en het water sloot zich als een lijkwade boven mij. HOOFDSTUK VIII Een nachtelijke ontmoeting Een paar seconden lang leek alles onwezenlijk en fantastisch als een nachtmerrie. Het was het zelfde gevoel als door iets afgrij selijks achtervolgd te worden en toch geen voet te kunnen verzet ten. Ik ging recht naar beneden, het zoute water prikte in mijn keel en luchtwegen; toen raakte ik de bodem. Het water was nog geen vijf voet diep. Ik schoot om hoog, haalde adem en week zij waarts weg van de boot. Het licht uit Harry's kap streek over het water, bleef een ogenblik op mij rusten en keerde toen terug naar de boot. Met een enkele blik zag ik, wat mij tot dusverre had gered. De punt van de speer was diep in 't hout gedrongen en Harry pro beerde hem er uit te trekken. Ik zwom zo hard ik kon. Ik was overboord gevallen aan de kant van de boot, die het verst van de oever verwijderd Was en er was al enige afstand tussen de boot en mij. De dichtstbijzijnde land punt bevond zich een dikke hon derd voet van mij vandaan en om die te bereiken moest ik de boot voorbij. Ik begon in een langge rekte boog naar land te zwem men. Het licht verliet de voorste ven, waar de haken nog steeds in het hout zaten en dwaalde naar mij toe. Het sprong terug, de mo tor sloeg aan en de boot tufte op mij af. Ik schreeuwde. Ik wist, dat het onzinnig was, maar ik had behoefte om te schreeuwen. Hef licht sprong op een dreigend opgeheven roeiriem. Ik dook en keerde mij onder water om, Na drtè slagen zag ik het nutteloze van mijn poging in. Terwijl ik mijn rechterarm naar voren strekte, zag ik een lijn van licht groene vonken. Hij zou de lan taarn niet eens nodig hebben. Mijn hele lichaam straalde een fosforiserend licht uit. Het gepuf van de uitlaat groei de angstwekkend. Het hamerde in mijn hersens. De boot was nu vlak bij. Ik trachtte uit te wijken. Boven mjj spleet het water en een zwaar voorwerp schampte op mijn rechterschouder af. Schuin schoot ik naar beneden. Mijn schouder voelde als verlamd. Ik sloeg wild een hand uit, greep vast wat ik vond en voelde een heftige ruk aan mijn arm. Mijn lichaam schoot vooruit door het water. Ik had de smalle kiel te pakken gekregen. Had Harry zich niet bewogen, dan was mijn lot bezegeld ge weest. Uit de vingers van mijn rechterhand was de kracht bijna geweken en ook mijn linkerhand was nagenoeg machteloos. Ik snakte naar lucht. Ik denk, dat Harry dacht, dat hij me te grazen had. Het plotselinge gewicht on deraan de boot moest het hem; verraden hebben. Ik hoorde zijn voeten boven mij bonken en toen stopte de motor. Ik bewoog me hand voor hand naar de achter steven en stak mijn hoofd voor zichtig naast het roer uit het wa ter. Ik had 'n verblindende licht straal en een dreunende slag met de roeiriem verwacht, doch ik zag alleen maar de zwarte om trekken van de achtersteven en ver daarboven de hemel als een spiegelgladde zee, waarin de ster ren als sintels gloeiden. Meer naar voren hoorde ik gebrom en een snelle ademhaling. Plotseling kwam er een luid gesteun, een korte, gonzende klank en het val len van een lichaam. Hij had de speerpunt losgekregen. Ik wacht te en hoorde hoe hij met een klik de punt in de schacht stak. Ik haalde diep adem en liet me Weer onder de kiel glijden. Ik bleef me vasthouden en ik trachtte als een wanhopigie mijn zinnen bij elkaar te houden en voor te bereiden op het spel op leven en dood, dat nu begon. Elk geluid werd door het water ver twee- of verdrievoudigd. Het voetgeschuifel op de modderige planken boven mijn hoofd groei de aan tot een geknars als van vele schoenen op grint. (Wordt vervolgd) mil WAT IS VAN DE GROOTSTE IN VLOED, DE VERZORGING OF DE AFSTAMMING? De afstamming staat bij mij op no. 1, doch waar aan de verzorging iets ontbreekt, daar brengt de afstamming niet veel ge wicht in de schaal. Toch zijn er nog een massa kippenhouders, die denken dat ze er -zijn, als ze maar broedeieren betrokken hebben van eerste klas produktiedieren. Wanneer ze geen prima verzorging toe passen, dan valt de leg tegen en roepen ze tenslotte uit: „De afstamming schijnt niet van veel invloed te zijn, want vroeger raap- en we evenveel eiferen als tegenwoordig." Deze conclusie deugt niet. Wie een behoorlijk aantal eieren (ook in de winter) wil rapen, moet dieren van goe de afstamming, op tijd gefokt en deze met de uiterste inspanning verzorgen. Met dit 'aatste bedoelen wij: prima huisvesting te erschaffen ('t hoeft geen luxe te zijn!), doelmatig te voeren en alles kraakzindelijk te houden. In april en mei leggen de kippen bijna overal goed, ook die van middelmatige af stamming, maar dat is niet voldoende. Om deze tijd van het jaar heeft de huisvesting niet zoveel invloed als des winters. Boven dien wordt er dan meer zorg aan de dieren besteed, juist omdat ze leggen. Maar tegen de ruitijd verslapt die zorg, om weldra ge heel te verdwijnen. En zo zijn de hoenders in de tijd dat ze veel zorg vereisen (herfst on winter) bijna geheel aan hun lot over gelaten. Op deze manier geeft kippenhou- den geen voordeel. Juist als er geen eieren gelegd worden, moet men de meeste zorg aan de dieren verschaffen. Het is de enige manier om be hoorlijke jaarcijfers te krijgen. Wie zijn taak zo opvat, zoals het moet, zal dan zien, dat - afstammingsdieren het verre winnen van anderen. Er zijn wel kuikenleveranciers, die zeg gen, dat afstamming van geen invloed is, doch daar moet men voor de tweede maal niet meer terugkomen, want zij spreken en kel uit eigenbelang, soms tegen d'r gemoed in Zand in de kuikenren. De heer H. J. A. te Tilburg. Zoals U met schrik gezien heeft, kreeg Uw neef droevige resultaten met zijn vloer bedekking van zand in de kuikenren. Op g ond van het feit, dat ik meer soortgelijke teleurstellende berichten ontving, adviseer de ik daarom de bodem te bedekken met een flinke laag heel kort strohaksel, tarwe- oi haverdoppen, ook fijn gezeefd zaagsel. Het eerste bevalt mij echter uitstekend. Het schijnt dat oudere kuikens geen last meer hebben van zand, doch de eerste we ken is voorzichtigheid in deze geboden. Uw laag zand is voldoende dik. Wan neer U nu hierop nog een laag strohaksel of graandopoen over spreidt, dan is de zaak uitstekend in orde. Ik hoorde en zag van mensen, die uit sluitend zand gebruikten, dat de diertjes er niet door leden. De ene tijd gaat het dus blijkbaar goed, de andere keer loopt het mis. Om alle risico dus te voorkomen is het daarom beter de laag zand te overstrooien met haksel of doppen. De uitwerpselen moeten natuurlijk nogal eens verwijderd worden en dan is het nodig de bodem van vers strooisel te voorzien. Is deze laag maar flink dik, dan verkorrelen de uitwerpselen dadelijk wel zózeer, dat ze minder gevaarlijk zijn. KIPPENVRIEND. Ja, mevrouw IT. J. de W.-v. V. te Til burg, inderdaad zijn de meikuikens de bes te. Wat later komt gaat ook later aan de leg en wil vaak tegenslag geven. Ook geldt dit voor pluimvee eveneens, b.v. kalkoen en gans in mei geboren, kunnen juist met Kerstmis zwaar en vet zijn. In die maand zal men extra moeten waken tegen het mijt- en luizengebroed. De sproeikan en andere verdelgingsmiddelen moet men steeds bij de hand hebben, om direkt te kunnen gebruiken. Let U ook goed op de kuikens, want de mijt kan een heel broedsel doen uitmergelen. Profiteert U bij de voe dering van Uw pluimvee van heerlijk geu rig en krachtige gras, in deze tijd, dat kort geknipt een waar krachtvoeder vormt. Voorkom het rusten van Uw kuikens op een harde bodem, door een dikke laag van zuiver zand, vermengd met strohaksel. Als U nu een krielkipje zet, kunt U haar wei zeven eigen eitjes geven. MochtJJ wil len: proberen, krieleitjes in de machine te broeden, denkt U er dan aan ze op een of andere wijze op een soort van verhoging te leggen, zodat de afstand overeenkomt niet die van gemiddeld grote eieren. Voor de duiven geldt ook: vroegbroed is 't beste. Droog voer voor kuikens. De heer S. C. K. te Venendaal. U laat de kuikens zoveel droog voer eten, als ze believen en U bevindt zich daar best bij? Welnu, dan zou ik maar niet naar de waar schuwing van anderen uisteren. Mijn be vinding is ook, dat de droogvoeder-metho- de voor de kuikens nog zeker zo aanbe- veenswaardig is as voor de grote hoenders. Te veel vocht in de kropjes van die kleine hummetjes schaadt. Uw buurman geeft zijn kuikens enkel gemengd graan? Ik zou dat voorbeeld maar niet navolgen, althans zeker niet, wanneer de diertjes niet de beschik king hebben over een vrije uitloop, waar veel dierlijk voedsel te vinden is. Kuikens, die 5 weken oud zijn, kan men zonder kloek nog niet in de hele bongerd los laten lopen, want katten en roofvogels zouden er allicht enige tussen uit kapen. Het is daarom verstandig dat U een ge deelte van de bongerd hebt afgemaakt met vlechtwerk. Wie 5 weken alle zorg aan de kuikens besteed heeft, zou dwaas handelen, als hij daar nog niet een'tijdje mee door ging. Een kat, die kuikens opeet, is daar van niet meer te genezen. Valniest-ccntro'e is onmisbaar, wi! men de beste broedeieren kunnen nemen. De heer S. W. te Rotterdam Valnest- controle is ook dan nodig, al raapt U in 't broedseizoen b.v. 75 of meer eieren daags. Waarom? De beste hoenders hebben natuurlijk in de herfst en de winter veel gelegd, terwijl de slechte dat niet deden. De eerste zullen daarom in het broedsei zoen in de regel niet zo bijzonder veel eie ren leggen, terwijl de slechte het dan wèl doen. Derhalve zullen zonder valnest- controle - jaarlijks méér kuikens van slechte dan van goede legsters worden ge- j fokt. Slechte legsters moeten al -héél slecht zijn, als ze in maart en mei weinig leggen. Om die tijd hoort men dan ook nergens klachten over te weinig produktie. Een volgend maal zal ik nog enige in gekomen vragen behandelen. j KIPPENVRIEND. Door bureau 06 Hij werd in '45-'47 door illegale organisatie en Oostenrijkse gids geholpen AVAN

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2