wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Atoom voor landbouw en industrie BINNEN- EN BUITENLAND Rusland en de Westelijke wereld ZOMER VOOR 95CT ROYCO TOMATEN-GROENTESOEP Drs. van den Hout bespreekt werkgelegenheid in Heusden en Vlijmen 'n v. MAAREN's BRIL VOORDEEL VOOR FIJNPROEVERS 2 PAKJES RAMA w MAANDAG 19 JUNI 1961 m 83e JAARGANG No. 49 litgever .'aalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen loofdredacteur; JAN TIELEN jjronummer 50798 3it blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief jpgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'' Overrijpe aardbeien en hete kolen 1 Over twee jaren, in de zomer haar te maken voor de^ Neder- L 1963, zal in de gemeente Wa aiingen een complex gebouwen 'treed komen voor het ITAL, de Nederlandse) Stichting lnsti- liiut voor Toepassing van Atoom- tnergie in de Landbouw. Er ko nen o.a. een radio-biologisch la boratorium, een radiochemisch ijnderzoekingscentrum, een ad ministratiegebouw en de nodige lassen voor het zorgvuldig kwe ten van plantensoorten. Het hon- ierdtal geleerden, technici en an der personeel, dat hier emplooi Li vinden, zal echter vooral de aandacht besteden aan-'n vreemd soortig bouwsel, enige tientallen meters van de rest verwijderd. Het lijkt nog het meest op een kruising tussen een moderne kerk en een modern flatgebouw. Boven het dak uit rijst een eigen- ïardige schoorsteen, die het te len schijnt van een nieuwe reli gie. Het is de „Barn"-kernreac- lor, door Nederlanders gebouwd U ontworpen. Het reactorcen trum Nederland heeft de tekenin gen en gegevens geleverd voor deze atoomcentrale. Geleerden allien haar omschrijven als een „lichtwaterreactor van het bas sintype", wat voor leken weinig zegt, nu men atoomreactors IBouwt in even verschillende uit gaven als automobielen. Een feit is, dat dit type reactor bij uitstek geschikt is voor experimentele doeleinden. Zij maakt gebruik van verrijkt uranium 255 en heeft een (nog gering) vermogen van 100 Kw. landse industrie. Twee jaren ge leden heeft dezelfde commissie een plan voor een atoomcentrale, die met medewerking van Eura tom zou worden gebouwd, ver worpen omdat de kosten onbe taalbaar leken. Nu is een voor ontwerp gemaakt voor een reac tor van 50.000 kilowatt. De reactor moet worden ge- gouwd in samenwerking met een "Amerikaanse firma. Nederlandse technici zullen voor de bouw een studiereis naar het bedrijf in San José maken. Ook deze reactor is bedoeld om te experimenteren. Men wil bezien op welke wijze de exploitatie moet worden gevoerd om tot redelijk resultaten te ko men. Eventueel wil men dan la ter overgaan tot de bouw van grotere centrales. Bij het ont werp is medewerking verleend door de KE,MA en het Reactor centrum Nederland. De atoomcentrale is van het kokendwatertype (BWR). Een niet geheel nieuw ontwerp, maar de commissie hoopt er toch vol doende ervaringen mee te kun nen opdoen. Overigens gelooft men in Arnhem, dat, wanneer ooit in Nederland centrales voor de opwekking van electriciteit worden gebouwd, deze van 't z.g. „self support ing"-type moeten zijn. In dit soort centrales wordt het rendement verhoogd door de grondstof uranium of thorium te gebruiken voor het splijten van andere ruwe grondstoffen. Men broedt als het ware een ei gen voorraad uit. Deze centrales zijn nog in ontwikkeling. De kosten van dit project zijn nog niet bekend. Ook weet men nog niet waar de centrale moet komen. Gedacht wordt aan de noordkant van de Veluwe. Waar schijnlijk zal het nog tot 1967 du ren voor de bouw verwezenlijkt kan zijn. NIEUWE PLANTEN Experimenteren is het doel van ide geleerden van het ITAL. Nu al worden de mogelijkheden onder zocht van het atoom in dienst van de landbouw, maar wanneer het nieuwe centrum gereed komt zal men pas goed kunnen begin nen. Radio-isotopen, stralingen tn het geheimzinnige spel van de I ionen kunnen wonderen verrich ten in de wereld van plant en I dier. Stel u voor een geheel nieu we graansoort, bestand tegen om- i standigheden, die voor iedere be staande akkerplant de ondergang zouden betekenen. Het ras is ver kregen door zorgvuldige kweek en kruising met behulp van radio-actieve straling, die, op de juiste manier toegepast, de groei bevordert. Met behulp van de kernreactie moet het mogelijk zijn aan bederf onderhevig voedsel veel langer te bewaren. Aardbeien bijvoorbeeld kan men „conserveren" door be straling met ionen, die de micro organismen doden. Invloed op smaak of kleur is niet te bespeu ren. nieuw! en vriesvers 'fgratis proefzak bij ROYCO kippesoep of ROYCO groentesoep INTERNATIONAAL Voor de wereld, waar de voed selvoorziening langzamerhand 'n precair probleem wordt, is dit soort onderzoekingen van groot belang. Geen wonder is het, dat voor het nieuwe Nederlandse cen trum grote internationale belang stelling bestaat. Een belangstel ling, die niet met lege handen komt. Het centrum, waarvoor in mei de eerste steen is gelegd, gaat alles bij elkaar zo'n tien miljoen gulden kosten. Daar komt ieder jaar zo'n zes miljoen bij voor het Wetenschappelijk onderzoek. Die tien miljoen wordt door Neder land opgebracht, maar van de exploitatiekosten neemt het Eu ratom, de Europese organisatie voor kernonderzoek, ieder jaar vier miljoen voor eigen rekening, i Euratom zal ook geleerden leve- hen voor de staf van het onder- zoekcentrum. INDUSTRIE In minder stevige schoenen dan dit atoomproject voor de Ne derlandse en Europese landbouw staat het plan van de Arnhemse SEP, de N.V. Samenwerkende Electriciteitsproductiebedrijven. Een commissie van de geza menlijke energieproducenten in Nederland heeft een voorlopig Programma ontworpen om de atoomenergie practisch dienst in ons vorig nummer hebben wij nog in 't kort het voornaam ste wat Kroetsjef voor radio en televisie aan het Russische volk en de wereld heeft meegedeeld in antwoord op hetgeen Kennedy over de Weense bijeenkomst ge zegd heeft. Het is belangrijk ge noeg om daarop nog eens wat uitvoeriger terug te komen. Even voordat Kroetsjef zijn ra dio- en televisierede uitsprak, was de Oost-Duitse dictator Wal ter Ulbricht aan 't woord, die verklaarde dat hij „in elk geval voor het einde van dit jaar" een vredesverdrag zal sluiten met de Sovjet-Unie. Zodra dit verdrag is getekend, zal Oost-Duitsland de controle overnemen van alle ver keer slijnen naar West-Berlijn. Als de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk hun militaire luchtverbindingen met de rijks hoofdstad willen handhaven, zul len zij directe onderhandelingen moeten voeren met de Oostduitse republiek. Wat gebeurt er wan neer de geallieerden weigeren? Ulbricht antwoordde met 'n drei gement: „Wij zullen dan de wes terse vliegtuigen „uitnodigen" in Oost-Duitsland te landen." Walter Ulbricht legde zijn uit dagende verklaring af voor 300 journalisten in Oost-Berlijn. De sovjet-duitse partijchef sprak en kele uren voordat Nikita Kroet sjef via de Russische radiozen ders verslag gaf van zijn confe rentie met president Kennedy. Ulbricht begon met een haast vriendschappelijk beroep op W.- Duitsland„Wij zijn bereid on middellijk onderhandelingen te openen over een vredesverdrag voor heel Duitsland. De bespre kingen kunnen afwisselend in Bonn en Oost-Berlijn worden ge voerd. Het beraad hoeft niet in te houden, dat de beide Duitse sta ten elkaar officieel erkennen." Ulbricht stelde het eerst voor als of er tussen Bonn en Oost-Berlijn slechts enkele kleine meningsver schillen zijn, die in een paar uur kunnen worden weggepraat. Vier eisen Daarna somde de Sovjetduitse leider met schrille kopstem zijn eisen op: 1) West Berlijn moet een gede militariseerde vrijstad wor den; 2) Alle Westberlijnse vluchtelin genkampen moeten gesloten worden; de mensenhandel die daar sinds jaar en dag gedre ven is, mag niet verder gaan 3) De radiozender RIAS moet verdwijnen 4) De agenten en spionagenesten in West-Berlijn moeten wor den uitgeroeid. Ulbricht wijdde slechts enkele woorden aan de viermogendhe- denstatus van Berlijn, die in een reeks verdragen en afspraken is vastgelegd. Deze rede was wel afgestemd op hetgeen de Sovjet-dictator zou gaan zeggen, n.l.: „Dit jaar nog moeten de problemen in Europa vreedzaam worden geregeld", zo heeft Kroetsjef verklaard in een redevoering van vijf kwartier over alle Russische radio- en te levisiezenders. In navolging van Kennedy bracht hij verslag uit van zijn ontmoeting met de Ame rikaanse president in Wenen op 3 en 4 juni. De Russische partij- leider-jiremier vertelde in zijn re de niets nieuws. Het enige onge bruikelijke was, dat hij op een dergelijk grote schaal verslag uit bracht van een top-ontmoeting, die niet eens een topconterentie was, want in Wenen werden geen afspraken gemaakt en er werd niet onderhandeld. De leiders van de twee sterkste landen ter we reld zijn daar alleen maar bij el kaar gekomen om elkaar eens goed op te nemen. Dat waren de hoofdpunten van een vijf kwartier lange rede die Kroetsjef donderdag hield. Het was zijn beloofde „verslag" van het gesprek met Kennedy. Hij zou dat doen tijdens een persconfe rentie, maar het werd een toe spraak via de radio en ze was on gemeen fel van toon. Het gesprek met Kennedy is zeker niet nutteloos geweest, al dus Kroetsjef; ik heb geluisterd naar zijn standpunt en hij naar het mijne. Dat was waardevol. Maar er staan twee standpunten tegenover elkaar en wij, Sovjets, zullen geen duimbreed wijken. Kroetsjef begon met het wes ten er van te beschuldigen dat 't niet serieus wil onderhandelen over de ontwapening. Het Wes ten heeft een geraffineerd sy steem van vertraging ontwikkeld zei hij, en dat het gesprek in Ge- nève over de kernstop waar aan de Russen zoals men weet nu de gehele ontwapening vastge knoopt hebben geen resultaten heeft, is derhalve helemaal aan het Westen te wijten. Hij herhaalde dat Moskou be reid is „alle voorstellen voor het toezicht te aanvaarden, maar „aanvaard u dan, meneer de pre sident van de Verenigde Staten, onze voorstellen voor volledige ontwapening". Verwerping Die oproep zal weinig succes hebben, want in Washington werd bekend dat de V.S. in een nota aan Moskou dit voorstel, zullen verwerpen. Hoewel Kroetsjef in zijn rede alle schuld voor de stroeve gang van zaken tijdens de conferentie (er was donderdag weer een ver gadering, waarin slehts weder zijdse beschuldigingen klonken), op het Westen schoof, is in feite zijn voorstel om het kerntopge- sprek maar te laten rusten en meteen over algehele ontwape ning te praten, een manoeuvre om de zaak op dood spoor te zetten. Troika Hij verdedigde, toen hij 't aan bod van toezicht deed (zonder beperking en zonder veto), het z.g. troikasysteem voor de con trole. Van de V. N. wil hij name lijk niets weten; Hammarskjoeld kiest toch alleen maar de zijde der imperialisten. Uiteraard richtte Kroetsjef op nieuw het vuur op Adenauer, die een vredesverdrag weigert en die atoomwapens wil hebben om een nieuwe oorlog te ontketenen. De Sovjet-Unie zal niet de vrij heid van West-Berlijn aanvallen, aldus de Russische premier, „maar het spreekt vanzelf dat het verkeer naar die stad alleen mo gelijk is met toestemming van Oost-Duitsland. De wegen lopen over het gebied van die staat. En het vredesverdrag dat Moskou met Oost-Duitsland zal sluiten, als het Westen een unilaterale overeenkomst met beide Duits- landen blijft weigeren, zal na tuurlijk in het gebruik van die wegen voorzien. Dit nauwelijks bedekte dreige ment houdt dus in: wie dan W. Berlijn binnen wil, komt in con flict met dit verdrag en is een invaller. „Sommigen dreigen dat zij het verdrag niet zullen erkennen en geweld zullen gebruiken", zei kroetsjef. „Welnu, geweld tegen ons zal beantwoord worden met geweld. Wij hebben de middelen daartoe!" De reacties in de westelijke hoofdsteden zijn natuurlijk af wijzend, maar het ernstige feit dat KroetspefUlbricht opnieuw dreigen, voorspelt voor de toe komst grote moeilijkheden en onrust. DE VLUCHT UIT OOST-DUITSLAND Het gaat niet zo goed met het door de communisten geregeerd deel van Duitsland, bekend onder de benaming van „Duitse demo cratische republiek", kortweg als Oost-Duitsland betiteld. In Oost-Duitsland heerst de dictatuur van de heersende com munistische kliek, die naar bui ten optreedt onder de naam van „Socialistische Eenheidspar tij Duitsland". Dat het in het cloor communisten bestuurde ge bied hopeloos gesteld is met de vrijheid van geweten, bleek weer eens te meer, toen er op de telex een onopvallend berichtje ver scheen, klein van omvang, doch zeer groot in betekenis. Het be richt bevatte in slechts enkele nuchtere en koele bewoordingen de ontstellende mededeling, dat er sinds 1945 drie miljoen men sen (mannen, vrouwen en kinde ren) Oost-Duitsland door middel van de vlucht hadden verlaten... NATIONALE TREKPAARDEN TENTOONSTELLING Prins Bernhard ere-voorzitter Z. K. H. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap van het ere- oomité der 29ste Nationale Trek- paardententoonstclling aanvaard. Deze tentoonstelling wordt ge houden op 14 en 15 september a.s. in de Veemarkthallen te 's-IIertogenbosch. BIJZONDERE GEBEURTENISSEN In Den Haag is het Holland Festival geopend, waarvan ook Tilburg zijn deel zal krijgen. Prins Bernhard opende don derdag Jji 't Kurhaus te Scheve- ningenHet Internationaal Wol bureau en in de namiddag was hij tegenwoordig bij de opening der festiviteiten ter herdenking van het 50-jarig bestaan der AKU in Arnhem, waaraan grote her denkingsfeesten zijn verbonden. Hij. prees de moed en durf der oprichters, die bij tegenslag door gingen, en nu een der grootste bedrijven, een pijler van onze in dustrie is geworden en verspreid is over de gehele wereld. Onlangs publiceerde drs. F. van den Hout, directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Den Bosch een artikel in een recent nummer van „Met Gansen Trou", het maand blad van de Heemkundevereniging „Onsenoort", na een studie omtrent de werkgelegenheid in Heusden en Vlijmen, waaraan wij het volgende ontlenen Drs. van den Hout zegt dat het vestingstadje Heusden en het lande lijke Vlijmen c.a. (juist daarom steeds meer geliefd voor forensen, die in de industriecentra Waalwijk? Drunen en Den Bosch werkzaam zijn) een regel matige groei van de bevolking te zien hebben gegeven als gevolg van ge boorteoverschotten. Zowel Heusden als Vlijmen hebben jarenlang kleine vertrekoverschotten, die naar de me ning van drs. van den Hout wellicht verband hielden met de beperkte woonaccomodatie en voldoende ge legenheid voor ontspanning etc. De situatie is in Vlijmen de laatste twee jaar veranderd. Hier werd een ver- trekoverschot omgebogen naar een vestigingsoverschot, hetgeen moet worden gezien als een gevolg van de woningbouw, die er op vrij grote schaal in het uitbreidingsplan De Vliedberg plaats vindt, en die gezien de diverse plannen, die nog op uit voering wachten, voorlopig nog wel zal doorgaan. MINISTER LUNS De geneesheren hebben bij mi nister Luns alleen te lage bloed druk kunnen constateren. In elk geval moet hij voorlopig volledig rust houden. MINISTER VAN STAAT VAN SCHAIK WERD ONWEL Minister van Staat, mr R. J. H. v. Schail is donderdagavond tijdens het gala-openingsconcert van het Holland Festival 1961 in 't Sche- veningse Kurhaus onwel gewor den. Het concert was maar net begonnen. Het Residentie-orkest speelde 't Menuetto (derde deel) uit de 95e symphonie van Haydn, toen de 79-jarige staatsman in el kaar zakte en in 't gangpad viel. GUNSTIGE PERSPECTIEVEN VOOR N.S.-PERSONEEL Blijf „KNAP" en zie „BETER" met WERKGELEGENHEID HEUSDEN RUIMSCHOOTS, VOOR VLIJMEN BETREK KELIJK GERING Voor de werkgelegenheid van Heus den neemt de scheepswerf van Ve- rolme natuurlijk een zeer belangrijke plaats in. Maar voor de werkgelegen heid zijn ook nog van belang een conservenfabriek, een melkproducten- fabriek en een confectie-atelier. Er zijn, zo deelt drs. van den Hout mee, ongeveer 1200 mannen en 350 vrouwen in de nijverheid en de ver zorgingssector in Heusden werk zaam. Er is ook nog enige landbouw, waarin naar schatting 200 mannen en 50 vrouwen een bestaan vinden In Vlijmen wordt in de nijverheid en in de verzorgingssector werkgelegen heid geboden aan rond 1200 mannen en 350 vrouwen, terwijl naar een voorzichtige raming circa 600 man nen en 100 vrouwen in de land- en tuinbouwsector werkzaam zijn. Tot de grotere bedrijven behoren in Vlijmen zaadteelt- en veredelingsbe- drijven, een lederfabriek, een contre- fortfabriek, een wollendekenspinne- rij en een aannemersbedrijf. Uit deze cijfers kan worden afge leid, dat de gemeente Heusden zelf ruimschoots voldoende werkgelegen heid biedt, voor de mannelijke be roepsbevolking. Heusden telt een be roepsbevolking van ca. 900 tot 1000 personen, waarbij, aldus drs. van den Hout, is uitgegaan van een leeftijds groep van 14 tot en met 64 jaar met enkele negatieve correcties voor hen, die dagonderwijs volgen en voor per sonen zonder beroep. Vlijmen geeft een heel ander beeld te zien. Hier telt de mannelijke be roepsbevolking tussen de 2500 en 3000 personen, waartegenover een totaal van bezette arbeidsplaatsen staat van 1800 mannen. Vrouwen moeten hierbij buiten beschouwing blijven, omdat niet over voldoende gegevens beschikt kan worden. Vlij men heeft derhalve een betrekkelijk kleine werkgelegenheid in verhouding tot de beschikbare beroepsbevolking. De gemiddelde werkloosheid van mannen bedroeg in Heusden en Vlij men over 1960 gemiddeld resp. 5 en 30. Voor Heusden is dit cijfer, ge zien de vrij grote werkgelegenheid ter plaatse, normaal. T.a.v. Vlijmen moet hier wel de conclusie worden getrokken, dat een belangrijk deel van de mannelijke beroepsbevolking buiten de plaats werkzaam is. Inderdaad is de uitgaande pendel volgens de cijfers, die drs. van den Hout produceert, vanuit Vlijmen vrij hoog. Ruim 1000 inwoners van Vlij men hebben n.l. hun werkkring in een andere gemeente. Voor Heusden is dit cijfer onge veer 200 mannen. Deze pendelaars zijn werkzaam in Den Bosch, Waal wijk, Heusden, Drunen. Alleen in Den Bosch werken momenteel al bij na 400 mannen en 200 vrouwen uit Vlijmen. In Heusden werken resp. 74 en 25 personen. Natuurlijk is er ook nog een in komende pendel in LIeusden 650 mannen en 170 vrouwen en in Vlij men 200 mannen en 20 vrouwen. Deze cijfers hebben betrekking op 1960. Er is geen lange afstandspendel. De inkomende pendel is afkomstig uit de gemeenten Almkerk, Den Bosch, Waalwijk, Zaltbommel, Veg- hel en Tilburg. RONDETAFEL-CONFERENTIE Nederland zal alle medewer king verlenen, opdat de Suri naamse wens zelfstandig z'n bui tenlandse betrekkingen te behar tigen, met behoud van de konink rijksband, in vervulling zal gaan. Een werkgroep zal de diverse mogelijkheden en consequenties bestuderen; wanneer haar werk zaamheden zijn beëindigd, zal 't overleg tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen worden hervat. Dit is de voor naamste conclusie, die te trekker valt uit het slotcommuniqué, da' woensdag werd uitgegeven na de laatste vergadering van de Ronde Tafelconferentie. BELGISCH PAAR NIET NAAR LONDEN Naar te Brussel officieel mee- Aan het slot van het maande lijks overleg tussen de perso- neeslraad van de N.S. en de direc- gedee d is, zal het voorgenomen dit dat donderdaaavond is aehon- bezoek van t Belgische konings paar naar Londen voorlopig niet doorgaan. Doktoren zijn van oordeel, dat dit bezoek voor koningin Fabiola gezien haar toestand te ver- mbèiend zou zijn. dit dat donderdagavond is gehou den en dat een bijzonder accent kreeg door de complicaties die zijn opgetreden sedert de invoe ring van de zomerdienstregeling, heeft de raad meegedeeld, dat de besprekingen een bevredigend verloop hebben gehad. Speciaal zijn de maatregelen aan de orde gekomen, welke getroffen moe ten worden om tegemoet te ko men aan de verlangens van het spoorwegpersoneel een betere „vergoeding" te verkrijgen voor extra zwaar werk. Op dit punt werd overeenstemming bereikt met de directie. Er kwam een re geling tot stand, welke volgens 'n woordvoerder van de raad bij zonder goede perspectieven biedt voor het N.S.-personeel. Deze perspectieven liggen niet direct in het financiële vlak, maar heb ben vooral betrekking op de se cundaire arbeidsvoorwaarden. KONGO Het feit dat Kongo tegenwoordig zo weinig in 't nieuws is, is een be wijs dat het er vrij rustig is en men zo langzamerhand op de goede weg schijnt te komen. Het parlement zal bijeenkomen in Leopoldstad en er is alle kans dat ook de Loemboetische beweging daaraan zal deelnemen. In Katanga heeft men voldaan aan de eis van de Volkenbond om alle buitenlandse (lees Belgische) advi seurs en officieren te ontslaan en zo ook de gearresteerde Tsjombe, pre sident van Katanga vrijgelaten en zelfs een portefeuille aanbieden in de nieuw te vormen federale staat Kongo. Het ziet er alles goed uit als het waar blijkt te zijn. IN ALGERIJE Frans leger zal de oorlog niet hervatten De Franse regering heeft besloten het eenzijdig staken van het vuren door het Franse leger in Algerije, dat voor een maand zou gelden en dins dag a.s. zou aflopen, te verlengen. Dit is officieel na een kabinetsbij eenkomst onder voorzitterschap van president De Gaulle meegedeeld. De tcho vAn het Zuiöen Roy 18044050 DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 GELDIG TOT 15 JULI 1961.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1