IdJaa IwuLd '7 leek Altijd liever IVOROj. UITBREIDING BIJ COWA N.V. lekker en gezond STEEDS MEER DIEPVRIEZEN Weer een bijzondere aanbieding van Kalter! Imlm ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk 5BSBS88«»3Si^8i' 39.- WÈÊi&s' SALVATORE 27 ct i DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 JUNI 1961 6 7 Vermeldenswaard is nog, dat het onderzoek der politie er toe leidde, dat beide verdachten ook konden worden aangewezen als schuldig aan een tweetal soortgelijke gevallen, o.a. te Geffen, waar een kistje met een belangrijk groter bedrag werd ont vreemd en te Drunen, waar het tot een poging bleef omdat men daar op onverwachte moeilijkhedten stuitte. Het Waalwijkse bedrijfsleven mag zich verheugen in een voort durende ontwikkeling. Regelma tig kan er melding worden ge maakt van nieuwe vestigingen en overal in de gemeente kan men de uitbreiding van bestaan de bedrijven constateren. Deze ontwikkeling onderstreept ener zijds de aantrekkelijkheid van Waalwijk voor industrievesti ging en anderzijds blijkt daaruit dat het bedrijfsleven in onze ge meente kerngezond is. Verborgen voor het oog en on opvallend voltrekt zich ook een uitbreiding van de Confectiefa briek Cowa N.V. aan de Loeff- straat in Baardwijk. De bestaan de fabriek wordt momenteel aan de noordzijde uitgebreid meteen nieuwe bedrijfsruimte van 24 x 24 meter. Het grootste deel van deze royale uitbreiding zal als kantine gaan dienen. Verder zul len de leerlingen die dit jaar de bedrijfsschool gaan verlaten (17) hier in een eigen afdeling in het productieproces worden inge schakeld. Op deze bedrijfsschool, waarvoor telkenjare weer vele aanmeldingen binnenkomen, ont vangen de meisjes gedurende een jaar een opleiding voor 't V.O.C.- diploma (theorie, stoffenken-, nis, machinekennis, bedrijfsken nis), terwijl zij daarnaast nog twee halve dagen per week een opleiding aan de huishoudschool ontvangen. Het behalen van het V.O.C.-diploma en het diploma van de huishoudschool is voor waarde om in het bedrijf tewerk gesteld te kunnen worden. Ook zal nog een deel van de nieuwe uitbreiding als bedrijfs- kantoor worden bestemd. De nieuwbouw wordt uitgevoerd Hintham onder architectuur van de heer A. van Huiten. Voor toekomstige uitbreidin gen, die ongetwijfeld zullen ko men. want het bedrijf mag zich door de fa. A. Raaymakers uit in een grote belangstelling ver heugen, is directeur Jos v. d. Ven er in geslaagd 2700 m2 grond aan te kopen ten oosten van 't thans bestaande bedrijf (o.m. 't groot ste deel van de tuin van de pas torie van de Ned. Herv. Gemeen te). Naast de ruimtelijke uitbrei ding zal het machinepark een aanvulling ondergaan met 25 nieuwe machines, waaronder een aantal speciaal-machines, en drie nieuwe persen. Het ligt in de bedoeling de nieuwe uitbreiding aan het einde van de komende maand in ge bruik te nemen. ren. Zo'n loket heeft meestal een inhoud van tweehonderd liter. De huurprijs varieert van vijfen veertig tot vijfenzeventig gulden per jaar, wat dus neerkomt op een bedrag van een gulden of een daalder per week. Dat prijsver schil zit hem in het feit dat er twee systemen van diepvriezen zijn. Men heeft namelijk niet-ge- isoleerde loketten in een gekoel de ruimte (de gehele ruimte heeft een gelijke temperatuur) en geïsoleerde (gekoelde) loket ten in een niet gekoelde ruimte. Dit laatste type is duurder in bouwkosten en daardoor is ook de lokethuur vaak hoger dan bij het eerste systeem van diepvrie zen. Bij beide typen is een „voor- vriesruimte" aan te bevelen; de producten komen dan sneller dan in het eigen loket op lage temperatuur. Uiteraard kan men ook, in plaats van gebruik te maken van een loket, zelf een diepvrieskist of -kast aanschaffen. De kosten van aanschaf van zo'n „home- freezer" en kosten van stroom verbruik liggen wel wat hoger dan wanneer U een loket zou hu ren. Maar daar staat tegenover dat men thuis altijd alles bij de hand heeft en dat men de diep- 19 cent per rol Duizenden huisvrouwen profiteren reeds van deze moderne wijze van conserveren. Mejuffrouw A. den Engelse, huisRpudconsulente voor Sprang- Capelle en het Land van Heusden en Altena, vertelt in bijgaand artikel het een en ander over diepvriezen, een conserverings methode die steeds meer „usance" begint te worden, omdat ze tal van voordelen biedt boven de oude manier van wecken, pe kelen en drogen. Wie bij de aanschaf van een diepvriezer of bij de stichting van een coöperatieve diepvrieskluis gaarne gratis en goed ad vies wenst, kan terecht by mevrouw A. de Brock-Gosliga, Van Assendelftstraat 78, Waalwijk (telefoon 04160-2972) en by me juffrouw A. den Engelse, Wendelnesseweg 124, Sprang-Capelle (telefoon 04168-585). De Nederlandse huisvrouwen op bet platteland maken jaarlijks zo'n dikke honderd miljoen liter groenten, vruchten en slachtpro- ducten in. En dat gebeurt dan in hoofdzaak nog door wecken, pe kelen en drogen. De laatste jaren echter is een geheel andere me thode van conserveren in zwang gekomen: het diepvriezen. Hier bij worden de producten in dag porties panklaar ingepakt, snel diepgevroren en bij een tempera tuur van 18 a 20 graden Celsius beneden het vriespunt bewaard. Deze methode heeft grote op gang geriiaakt en biedt tal van voordelen boven de traditionele wijze van inmaken. Immers, de voedingswaarde van de ingevro ren producten is vrijwel gelijk aan die van het verse product. Bovendiende smaak, de kleur en de geur blijven beter behou den, terwijl de kans op bederf (hoeveel weckflessen gaan er vaak niet open?) nagenoeg uit gesloten is. mogelijk. Ik denk bijvoorbeeld aan beperkt houdbare vleeswa ren als bloedworst, leverworst en dergelijke, die dan niet direct meer behoeven te worden gecon sumeerd. Vers Steeds heeft de huisvrouw vrij wel volkomen verse groenten, vruchten, vlees of andere etens waren uit de diepvries voor het grijpen. Van hoeveel belang is dit niet in dorpen waar geen slager woont, zogds bijvoorbeeld in Giessen-Rijswijk het geval is. En vergeet niet dat er steeds geprofiteerd kan worden van goedkope aanbiedingen, door de ze in grote hoeveelheden te ko pen en in te vriezen. Natuurlijk vraagt ook het ge reed maken, het „blancheren en inpakken, enige tijd en wat ma teriaal. Maar dit is een kleinig heid vergeleken bij de zo ver moeiende en hete inmaakdagen. Doet uw voordeel bijt SPORT- COLBERTS Het moderne sportcolbert van 1961. Wol met Moussbryl in zonnige, fleurige kleuren. vriezer veel intensiever kan ge bruiken dan het loket in de kluis. De prijs van een kast is door gaans iets hoger dan die van een kist; ook gebruikt een kast wat meer stroom. Natuurlijk dient de inhoud van de diepvriezer over eenkomstig de grootte van het gezin te zijn. Voor een gezin van vier tot zes personen is in Neder land een diepvriezer nodig met een inhoud van 350 a 450 liter. Het gebeurt nogal eens dat een te kleine diepvriezer wordt ge kocht. Na enkele jaren moet er dan weer een grotere komen. Vanzelfsprekend kost deze han delwijze onnodig geld. Daarom is- het gewenst direct een diepvries- kist of diepvrieskast aan te schaffen die voor uw gezin de juiste inhoud heeft. Duizenden gezinnen profiteren thans reeds van de diepvriestech niek. Voor de huisvrouw bete kent het diepvriezen: een wel zeer belangrijke besparing van tijd en energie. Maar behalve dat is zij door deze hypermoderne wijze van conservering steeds weer in de gelegenheid haar ge zinsleden een volkomen vers, ge zond en smakelijk voedsel voor te zetten. 1 dagen houden, om dat andere alle maal te kunnen verdragen, als u be grijpt wat ik bedoel. Waar de feest muziek van de drumbands door stad en land schatert, daar kan niet het staccato van de machinegeweren tik ken. Het feest van het „mogen" gaan we niet ruilen voor de droefheid van het „moeten". Als u daar even aan wilt denken, dan zullen de jongens van de drum band in de komende weken niet ver geefs bij u aankloppen voor een fees telijke bijdrage als donateur van de K-A.-drumband. Die 4000. - gaan er komen, want ook al is het dan een bedrag van standing, vergeleken met de enorme hoop geld besteed aan kwaaie helmen is het slechts een fleuzedreul. Elders in dit blad treft u een foto aan van de nieuwe mascotte van de K.A.J.-drumband; een leuk baasje met ogen die heel duidelijk zeggen wat een feest! Houen zo, die ogen van ons zelf ook. Door de Kamer van Koophandel wordt momenteel een enquête gehou den onder de Waalwijkse winkelbe drijven met betrekking tot de vraag winkelsluiting op maandagmorgen of op dinsdagmiddag? Deze enquête is het gevolg van een adres van een aantal winkeliers aan het college van b w, waarin wordt aangedrongen op een herziening van de huidige winkelsluitingsregeling (dinsdagmiddag). De uitslag van deze enquête die begin juli mag worden verwacht, zal b w als advies dienen om al dan niet of wellicht tot een ge splitste winkelsluitingsregeling over te gaan. Op het hun toegezonden for mulier wordt de winkeliers verzocht zich uit te spreken voor sluiting op maandagmorgen of op dinsdagmid dag, terwijl tevens de aard van het bedrijf dient te worden vermeld. SIGAREN /j s y vjeniet jT er van PARADISO 22 ct In doosjes van 5 en 10 stuks voorkomen. De verordening geldt voor allen of voor niemand! En danwat bespaart het diep vriezen de huisvrouw niet aan arbeid en brandstof; ook heeft zij al dat inmaakmateriaal niet meer nodig en wint daarmee een heleboel ruimte. Een ander punt dat pleit ten voordele van het diepvriezen, is de veel betere arbeidsverdeling. Immers, bij hen die over een „diepvries" beschikken, zijn het hele jaar door huisslachtingen Om een voorbeeldje te noemen een achtervoet van een koe is in een paar uurtjes ingepakt. Het huren van een loket in een diepvrieskluis Is er in uw dorp een coöpera tieve of particuliere diepvries kluis, dan kan men een loket hu- Deze enquête zal ongetwijfeld een ieders instemming hebben, want nu mogen we dan eindelijk een duidelijke uitspraak verwachten in het al zo lang aan de orde zijnde winkelsluitings- vraagstuk. Naast de winkeliers die een winkelsluiting op maandagmor gen voorstaan zullen er ongetwijfeld ook zijn die aan de dinsdagmiddag willen vasthouden en het zal naar mijn verwachting wel zo zijn, dat de uitslag een branchesplitsing te zien zal geven, m.a.w. bepaalde branches zullen een sluiting op maandagmor gen prefereren, terwijl andere de voorkeur zullen geven aan de dins dagmiddagsluiting. Met een derge lijke splitsing, die men in veel steden aantreft, zullen m.i. alle belangen hei best gediend zijn. Nu we eindelijk aan deze enquête toe zijn wil ik mij gaarne van verder commentaar ont houden en wachten op de „stem des winkeliers" Maar hoe de uitslag ook mag zijn, in het belang van een goede regeling en van een inderdaad „vrij" zijn van alle winkeliers, zal het wel prettig zijn indien er dan ook werkelijk spra ke is van een algemene regeling. Momenteel is het eerlijk gezegd een nogal vrijgevochten wanorde, waar mee ik zeggen wil dat er heel wat winkeliers zijn die hun zaak op dins dagmiddag rustig open hebben met kennelijk geen andere bedoeling dan collegae vliegen af te vangen. Om op dinsdagmiddag sigaretten te kopen hoeft men echt niet op zoek te gaan naar een automaat, men kan in diver se sigarenwinkels zonder meer te recht. Ook in andere branches treft men een dergelijke „eensgezindheid" aan en men zou zich dan ook bijna afvragen of veel winkeliers wel om een vrije middag verlegen zitten (dat zijn dan natuurlijk wel de winkeliers die zonder personeel werken). Het zou m.i. dan ook nuttig en dienstig zijn indien de politie eens wat strenger oog ging richten op de naleving van de winkelsluitingsrege ling. Een paar flinke en voorbeeldige p.v.'s zullen hier wonderen doen en bij de goedwillenden veel ergernis Tot slot van deze zonnige week even de schijnwerper op onze K.A.J.- drumband, die altijd op zo voortref felijke wijze acte de presence geeft bij feestelijke en officiële gebeurte nissen en daarmee fleur en kleur geeft aan het leven in onze goede stad. Deze rode en bepluimde muziek- soldaten hebben een donafeursactie in het hoofd. Niet omdat elke ver eniging die zich zelf respecteert bij tijd en wijle een donateursactie moet houden, maar omdat zij een uitbrei ding in het hoofd hebben die aan dit kranige en vredelievende korps nog meer allure en cachet zal geven. Men wil namelijk komen tot de volgende samenstelling tamboer maitre, 4 dieptetrommen (dit zijn natuurlijk geen trommen voor onderwater ge bruik zoals dieptebommen), 14 mars- tromrrien, 3 paukentrommen, 1 over slag plus bekkenslager, een vaandel (elk behoorlijk korps dient een vaan del te hebben), 8 jachthoorns, 10 ba zuinblazers (Es en Bes), 2 baritons en 1 bas. 1 Grootse plannen dus, mpar dan kunnen we ook werkelijk zeggen dat we een drumband hebben die elk feest op grandioze wijze zal kunnen om lijsten. En wat kost dat dan wel, zult u natuurlijk als zuinig huismoeder en als verantwoordelijk huisvader vra gen. Tenslotte worden we tegenwoor dig voor zoveel acties aan de porte monnee getrokken, dat we wat stren ger op de kleintjes moeten gaan pas sen. Welnu, met - deze uitbreiding zal ca. 4000. - gemoeid zijn, een bedrag dat u noch ik los in de zak hebben; een bedrag ook dat er ge zond en welvarend uitziet en dat misschien menigeen de gevleugelde woorden zal ontlokken mot dat nou allemaal!" Nee, het „mot" niet, we zijn allemaal helemaal vrij om daar voor iets bij te dragen. Bij de aan schaf van dieptebommen, waarmee je geen enkel feest kunt opluisteren, zijn we daar niet vrij in, daarvoor wordt gewoon een bepaald bedrag van ons genomen, om nog maar te zwijgen van de onvrijwillige financiële bij dragen voor ander oorlogstuig. Voor de nachtmerrie van de oorlog - ook wel vredestaak van de defensie ge heten - moeten we bijdragen, voor de verhoging van echte feestvreugde mogen we bijdragen. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 25 JUNI 1961 AMATEUR VOETBAL Kampioenschap van Nederland Kon. HFCSpel. Emma XerxesVelocitas Promotie 4e klas ZSC—Blauw Geel '38 SESRKJVV GrenswachtersHilvaria Steen—Boeimeer Res. 2e klas A SET 2—DESK 2 Waalwijk Baardwijk Baardwijk-Bladella Nu zo langzamerhand het sei zoen '60-'61, wat het amateur voetbal betreft, is afgelopen en slechts hier en daar nog uitge maakt wordt wie mag promove ren en wie moet degraderen, heeft Baardwijk voor a.s. zondag al een oefenwedstrijd op 't pro- granuha staan. De vorig jaar naar de 2e klas gepromoveerde Bladelse vereniging Bladella komt naar Waalwijk om op het fraaie Olympiaterrein als tegen stander te fungeren van de geel zwarten. Bladella staat bekend als een hard werkende ploeg, die van de eerste tot en met de laatste mi nuut voor de puntjes vecht en ook door deze spelopvatting het vorig jaar tot een kampioen schap wist te komen, waarop promotie naar de 2e klas volgde. Zullen de geelzwarten tegen deze tegenstander, die haar eer ste seizoen in de 2e klas met een plaats in de middenmoot afsloot, tot succes kunnen komen? Wij zijn benieuwd. Deze wedstrijd vangt aan om half drie en is voor de Waalwijkse sportliefhebbers, hopelijk bij mooi weer, best het aankijken waard. Bovendien zal omstreeks 2 uur de C-jeugd van Baardwijk, die dit jaar kampioen werd en op 't onlangs gehouden jeugdtournooi van Baardwijk de 2e plaats ver overde, tegen de C-jeugd van Bladella een wedstrijd spelen. Ook deze zal het aankijken de moeite waard zijn. Eindstand van de Tilburgse Juniorencompetitie 1960-1961 1F. NATUURBAD HOEFSVEN Moet het zó Bij een eerste bezoek dat on dergetekende aan het onvolpre zen Hoefsvenbad bracht, moeten hem enige opmerkingen van het hart. De controle in de garderobe wlas ten enenmale onvoldoende; het mag toch niet getolereerd worden dat het publiek zelf de op haken in bewaring gegeven kleren uit de garderoberuimte terug kan halen. Welke moge lijkheden biedt men hier niet aan de zwakken. En is het principieel juist om zowel jongens en meisjes, dames en heren van kleedhokjes gebruik te laten maken, die in één kleed lokaalafdeling gelegen zijn. Ter wijl dit hier zo mooi gescheiden kan worden. Dit heeft niets met preutsheid te maken, doch wel met gezond verstand. Zelfs met de allergrootste drukte mag dit, dunkt mij, toch niet yit de hand lopen. Zwemmer Uno Animo 5 14 12 1 1 25 RKDVC6 14 8 3 3 19 RKC 6 14 9 1 4 19 DESK 6 14 8 0 6 16 WSC 6 14 6 2 6 14 RWB 5 14 5 1 8 11 Baardwijk 6 14 4 0 10 8 Berkdijk 4* 14 0 0 14 0 1G. DESK 7 14 14 0 0 28 RWB 6 14 9 1 4 19 Uno Animo 6* 14 9 2 3 18 RKDVC 7 14 7 2 5 16 WSC 7 14 6 2 6 14 WSC 8 14 4 1 9 9 RKC 7 14 3 0 11 6 DESK 9 14 0 0 14 0 2 winstpunten in mindering. dan zeker van frisse mond en witte tanden U hebt daar misschien nooit over nagedacht, maar dat is nu het fijne trekje van deze tijd, het verrukkelij ke karakter van onze goede wereld het „moeten" in kwalijke zaken en het „mogen" in goede zaken. EI et eerste geschiedt buiten onze wil om, het tweede hebben we zelf in de hand. En welke conclusie ligt nu voor de hand, beste mensen? Natuur lijk deze het „mogen" in goede za ken moeten we echt helemaal in po sitieve zin uitbuiten, want als we dat niet doen, blijft alleen het „moeien" in kwalijke zaken over. En wat blijft er dan in onze wereld nog voor fees telijks over? Weinig of niets! We moeten het goede en het feestelijke zolang mogelijk in het hart van onze Wieler-echo's door Ad Vingerhoets. De Belgische baankampioenen voor 1961 zijn bekend: Sprint: beroepsrenners, Jos de Backer; amateurs, Victor Frennet; dames, Marie-Therese Naessens; Achtervolging beroepsrenners, Peet Oellibrandt; amateurs, Romain Deloof;-dames, Yvonne Reijnders. Wat de beroepssprint aangaat, staat België er heel wat beter voor dan ons land; Jos de Backer kreeg twee pure sprinters tegenover zich, n.l. Leo Sterckx en Jos Lambrechts. Jan Derksen moet zich in Nederland, na het afscheid van Arie van Vliet, be- Polaroid helpen met tegenstanders, die vooi een dag hun wegactiviteiten onder breken. In de Nederlandse ploeg, die zon dag a.s. in Rouaan van start gaat, zijn vier debutanten opgenomen, n.l. Dick Enthoven, Jo de Haan, Jan West dorp en Antoon van der Steen. De rest was allemaal reeds een of meer dere malen van de partij. Wim van Est achtmaal, Wout Wagtmans even eens achtmaal, Piet van Est viermaal, Jaap Kersten eveneens viermaal, Piet Damen driemaal, Jef Lehaye en Al Geldermans éénmaal, evenals Coen Niesten. De man met de meeste Tourselec ties op zijn naam is Gerrit Voorting. Liefst tienmaal was de Roosendaler present. Wim van Est en Wout Wagt mans brengen het met de komende Tour tot negen uitverkiezingen. Er zijn nog meer overeenkomsten tussen deze twee knapen uit St. Wil- librord. Beide droegen de gele trui en allebei kwamen ze tot 3 ritoverwin- ningen. Van de achtmansploeg van verleden jaar zijn Martin van den Borgh (ziekte) en Jo de Roo (wil zich op de najaarsklassiekers voorberei den) vervangen. Vorig jaar waren de eindresultaten van de Nederlanders: 12 Ab Gelder mans, 27 Piet Damen, 28 Piet van Est, 34 Martin van den Borgh, 39 Wim van Est, 45 Jaap Kersten. Coen Niesten (sleutelbreuk) en Jo de Roo staakten de strijd. Onze professionals, voorzover niet in de rondritten van Luxemburg en Zwitserland present, behaalden inuet Belgenland successen. In Antwerpen ging Etienne Vercauteren met de vet ste prijs naar huis, 9 Jo de Haan, 15 Jo de Roo, 29 Jef Lehaye. Voor het eerst na zijn terugkeer uit de Gilo verscheen Rik van Looy weer in eigen land aan de start. Het geval speede zich af in Eizer-Overijse. Na 194 km ging Rik als groot triomf ater over de streep, vóór Roger Baens, aequo o.a. René Lotz en Dick Ent hoven. In Kessel zaten heel wat landgeno ten 11 Piet van Hees, 13 Miche Stolker, 16 Piet van Est, 19 Jac van den Klundert, 25 Jef Coone, 28 Er- Stevens. i nut* lÉÉlP^ CAPRINO 31 ct uw neme

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 6