1 i t. woens »8901 De heer A. Staker vierde zilveren jubileum MAC MUZZLE EN HET GEHEIM tfAN DE GOUDEN BOEDDHA prijzen 5 1 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 JULI 1961 ZOMER japonnen I DEN BOSCH TILBURG HELMOI rayon Dongen 3 p.m., dezelfde cij fers dus als over de maand mei. De vraag naar arbeidskrachten heeft over de maand juni weer een stijging te zien gegeven en liep van 1711 naar 1811 (in juni '60 was de vraag 931!). Deze stijging van 100 komt hoofdzakelijk voor rekening van de bouwnijverheid, waar de vraag steeg van 142 naar 201. Men zou mo gen stellen dat deze stijging zijde lings verband houdt met de trek van bouwvakarbeiders naar Duitsland vanuit andere delen van ons land. Vanuit het gewest Waalwijk is de pendel naar Duitsland van bouwvak arbeiders te verwaarlozen. Deze stij ging van de vraag moet niet geheel gezien worden als een verhoging van de bouwactiviteit. De burgerlijke en utiliteitsbouw geeft inderdaad een stagnatie te zien, maar deze komt toch voor een groot deel van rekening van de materiaalschaarste. In de schoen- en lederindustrie steeg de vraag van 1020 naar 1032 en in de metaalnijverheid van 321 naar 340. Momenteel zijn in de di verse industrieën in het gewest ruim 200 Belgen werkzaam met wie de er varingen tot op heden zeer goed zijn te noemen. GEEN VERKEERD BEGRIP S.V.P. Wij hebben in ons vorig num mer een artikeltje opgenomen over de accomodaüe, hulp, con trole, maar vooral het toezicht in de zwembaden. De eerste aanleiding daartoe was het groot aantal verdrm- kingsgëvallen in het zeer warme weekend, ook in zwembaden. Daarbij kwam het feit dat onze redactie meermalen klachten be reikten, natuurlijk in de vorm van „Uw mening", en wij meen den goed te doen een en ander in een artikeltje te moeten samen vatten, waar in de laatste mensen ook wel eens waarheid schuilt. Nu schijnt dit artikeltje hier en daar verkeerd te zijn begrepen, temeer waar hier de naam „Het Hoefsven" is gevallen en omdat juist voor die warme dagen spe ciale maatregelen voor vlotte af werking en goede controle en toezicht waren genomen. Wij nemen daarvan gaarne ac te en hopen dat dit steeds 't geval kan zijn. Niets is minder waar dan dat wij enige blaam wilden werpen op de leiding van ons zwembad; wij zijn overtuigd dat men daar doet wat mogelijk is, maar dat men niet altijd tegen alle, soms onvoorziene omstandigheden kan zijn opgewassen. Daaruit vloeien dan natuurlijk de klachten voort die men in ons blad spuit en die wij meenden door een meer algemeea be richt, mede naar aanleiding van de vele verdrinkingsgevallen el ders, op deze wijze te moeten sa menvatten in 't algemeen belang, niets meer of niets minder en zonder enige bijbedoeling, i.e. om te wijzen op bestuurlijke of per soonlijke tekortkomingen. Het gaat voor ons alleen maar „safe ly first". GESLAAGDE AVONDVIERDAAGSE De Waal wij kse Avondvierdaag se welgeteld de 13e -is ook dit jaar weer bijzonder goed ge slaagd. Er waren ruim 100 deel neemsters én deelnemers, waar van de jeugd 4 x 10 en de ouderen 4 x 16 kilometer moesten afleg gen. Vrijdagavond werd dit wan delfestijn besloten. Bij de over weg aan de Stationsstraat stond de Jeugddrumband „Ons Genoe gen" gereed om de wandelaars te verwelkomen en daarna ging het onder pittige marsmuziek naar café „Romantica", waar de herin- neringskruisen uitgereikt wer den. Natuuralijk waren er ook weer heel wat ouders die hun kinderen met bloemen opwacht ten. SCHOOLPERSONEEL VERZE KERT ZICH TEGEN ONGELUKKEN De treurige toestand van de r.k. b.l.o.-school is in de pers al heel wat keren aan de kaak gesteld en herhaaldelijk is aangedrongen op verbetering van deze miserabele situatie, tot nu toe echter zonder succes; men heeft in Den Haag de handen blijkbaar aan belang rijker dingen vol. In het verslag over het jaar 1960 van de schoolartsendienst van het district Waalwijk wijst 't hoofd van deze dienst, dr. W. Hordijk, ook nog weer ens op de treurige toestand waarin de r.k. b.l.o.-school nog altijd verkeert. De schoolartsendienst is door de ze toestand genoodzaakt, aldus 't verslag, de Geneeskundige In spectie op de hoogte te stellen van het feit, dat na een dreigende gasvergiftiging, die gelukkig bij tijds door een der leerlingen ge signaleerd werd, zich een geval van rook- en kolendampvergifti ging heeft voorgedaan, waardoor het betreffende lokaal moest ont ruimd worden. Het verslag dringt dan ook met klem aan op maat regelen, maar zegt anderzijds dat het alternatief het sluiten van de school, uiteraard moeilijk kan worden aanvaard. (Kan dan wel deze levensgevaarlijke toe stand worden aanvaard Red.) De realisering van de nieuw- bouwplannen, die al jaren en ja ren gereed liggen, wordt nog steeds gestagneerd. Door wie en waarom? Inmiddels heeft het personeel van de r.k. b.l.o.-school zich tegen ongelukken als bovenvermeld la ten verzekeren. Bij de N.V. Schoenfabriek v.h. A. Pulles van Gerwen Co. had vrijdag de huldiging plaats van de heer Ant. Schomaker, die zijn zilveren dienstjubileum vierde. De heer Schomaker werd met zijn echtgenote aan zijn woning afgehaald, waarna in de cantine van het bedrijf de hartelijke hul diging plaats vond. De feestelijke bijeenkomst werd bijgewoond door de leden van de directie en oud-directeuren, door mevrouw Pulles-van Drunen, bedrijfslei ders en het voltallig kantoorper soneel. De cantine had voör deze gelegenheid een feestelijk aanzien gekregen. De directeur, de heer A. Pulles roemde in zijn toespraak tot dé' jubilaris de grote verdiensten die hij in zijn belangrijke functie als hoofd van de loonadministratie voor het bedrijf heeft verworven. Voor de correcte wijze waarop de heer Schomaker zijn werk gedu rende een kwart eeuw heeft ver vuld, noemde de heer Pulles hem een van de beste krachten van 't bedrijf. De jubilaris heeft z'n veel omvattende taak waarin hij de vaak ingewikkelde materie van de sociale wetgeving volkomen beheerst - steeds met een opge wekt humeur vervuld en dat tot volle tevredenheid van iedereen die met hem in zijn werkkring te maken kreeg, zowel van directie zijde als van werknemers. De heer Pulles prees de heer Scho maker voor zijn doorzettingsver mogen als het ging om voorko mende problemen tot een goede oplossing te brengen. Hij bracht hem voor deze zeer gewaardeerde eigenschappen hartelijk dank en bood hem verschillende cadeau's aan, waarbij ook een couvert met inhoud. Mevrouw Schomaker- Crijns werd in de hulde betrok ken door de aanbieding van een kleurrijk boeket. De volgende spreker was dhr. J. IJzermans die zich als tolk van de oud-directeuren, van bedrijfs leiding en kantoorpersoneel van een aangename taak kweet, om de jubilaris hartelijk dank te zeg gen voor de buitengewoon pretti ge wijze waarop bij gedurende 25 jaren met zijn werkgevers en het personeel van zijn afdeling wist samen te werken. Met voldoening kon de heer IJzermans vaststel len, dat er in al die jaren geen hard woord was gevallen en hij sprak de hoop uit, dat de jubila ris op dezelfde amicale wijze ook in de toekomst met zijn collega's zal samenwerken. Als stoffelijk blijk van grote waardering over handigde de heer IJzermans de jubilaris een fototoestel met bij behorende attributen, terwijl m(e- vrouw Schomaker een fraaie rui ker werd aangeboden. Nadat de erewijn was rondge diend en op heil van de jubilaris het glas was geheven, dankte de heer Schomaker voor de hartelij ke woorden van waardering en voor de ontvangen cadeaus. Hij zegde toe, ook in de toekomst zijn best te zullen doen om zijn werk naar genoegen te kunnen vervul len. Hierna volgde een ongedwon gen en prettig samenzijn en wer den de aanwezigen door de jubi laris en zijn echtgenote uitgeno digd het feest ten huize van de heer Schomaker verder voort te zetten. Sprang TOCHT OUDEN VAN DAGEN B 84). „O neen", antwoordde Pie Yah Ma. „Gun mij enkele ogenblikken van uw kostbare tijd en ge zult weten wie mijn broeder is. Ver weg, waar de zon van het oosten rijst over het nietswaardige land van Lao Tse, staat een tempel, gewijd aan de grootmachtige Boeddha." Pie boog hierbij eerbiedig zijn hoofd en vervolg de: „In deze tempel behoort het stralende beeld van de Boeddha te staan, waarvan de verblijf plaats ons nu bekend is dank zij uw speurderswerk. Ik zelf tracht te u daarbij behulpzaam te zijn en alles werd deze avond voltooid door mijn broeder, toen hij de echte commissaris wist te bevrij den. Mijn geringe broeder be kleedde het ambt van priester in de genoemde tempel en het is al weer jaren geleden, dat een aan tal misdadige mannen onze Gou den Boeddha uit mijn broeders tempel wegroofden. Zij noemden zich vorsers der volkenkunde, de- li'EU iLLETON van DE VISSER VAN FLORIDA RICHARD POWELL 40). Ik zweeg een ogenblik en zei toen vriendelijk: „Je bent im mers zonder visum de grens over geglipt, nietwaar, Sherry? Je bent geen Amerikaanse." „Wel waar!" riep ze, zo heftig plotseling, dat ik schrok. „Wel waar! Wel waar!" Toen barstte ze in snikken uit. „Ik ben wel 'n Amerikaanse", huilde ze, „maar niemand wil me geloven." Ze trachtte snikkend haar hoofd on der het kussen te begraven. Een tijd lang kon ik geen ver staanbaar woord uit haar krij gen. Ze klemde zich aan het bed vast en haar borst schokte alsof ze al het opgekropte verdriet van jaren lucht gaf. Ik streelde haar over het vochtige, donkere haar en zei tegen haar, dat ze nergens bang voor hoefde te zijn^en dat ik haar alleen maar wilde hel pen. Geleidelijkaan bedaarde het snikten. Ze begon te praten. Dit maal leunde ze niet naar voren en zei ze niet: „Nou..." en wer den haar ogen niet groot en don ker. Ze bleef op een zij liggen, met haar oogleden toegeknepen en de woorden en zinnen kwa men er in brokstukken uit. Ze had in Parijs gewoond. Voor die tijd kon ze zich niets herinneren. Ze hadden heerlijke kamers en op heldere dagen kon je over de rivier heen op een heuvel een witte koepel zien en op de straat voor hun huis groeiden bomen met grappige schub bige basten en donzige balletjes, die platanen genoemd werden. Ze speelde meestal met twee klei ne, Franse meisjes en met twee En gelse meisjes. Ze beschouwde ze ook als Fransen en Engelsen, niet gewoon maar als kinderen, omdat ze zelf im mers Amerikaanse was. Ze speelde graag met de Engelse meisjes, omdat die haar taal konden spreken. Een aardige, oude Franse dame zorgde voor haar en voor de kamers, want haar vader - Madame Surmond zei, dat ze hem mon père moest noemen, maar dat deed ze liever niet - was overdag weg, omdat hij natuurlijk moest werken. Waar haar moeder was, wist ze niet, maar ze dacht wel dat ze dood was. Madame Surmord noemde haai Mademoiselle Benay en haar vader noemde haar Sherry, als hij soms eens met haar speelde. Dat was allemaal al lang geleden. Ze wist, dat ze een Amerikaanse was, omdat haar vader dat gezegd had en soms had hij het er over, dat hij met haar terug naar Amerika zou gaan en dan vertelde hij haar, dat ze nooit mocht vergeten, dat ze in Ame rika geboren was en dat ze een Ame rikaanse was. Ze had een vage her innering, dat haar vader haar van Amerika mee naar Parijs genomen had toen ze nog heel klein was, maar ze kon zich van de reis niets meer herinneren. Haar vader was overge stoken om een belangrijk werk vooi een Franse maatschappij uit te voe ren, mogelijk had hij haar wel ver teld, wat voor werk, maar dat was ze in elk geval vergeten. Ze wist alleen, dat hij soms thuis kwam met schroei- gaatjes in zijn kleren en met een lucht bij zich als van een medicijnkastje en met vlekken op zijn handen. „Was hij scheikundige?" vroeg ik. Sherry schudde haar hoofd; ze wist het niet. Toen was er iets gekomen dat ze oorlog noemden. Natuurlijk had ze later wel ondervonden wat het was, maar in het begin had ze ge dacht, dat de oorlog een man was, die niet van kinderen hield en die haar in de gevangenis zou stoppen als ze iets verkeerd deed. Wanneer Madame Surmond zei: „Nu de oor log er is, mogen we geen eten vermor sen", keek Sherry vlug over haar schouder om te zien of hij soms ach ter haar stond. Madame Surmond hing zwarte gordijnen voor de ramen, zodat de oorlog 's nachts niet naar binnen kon gluren. De oorlog haalde zonder waarschuwing een van de En gelse meisjes weg. Ze was er trots op, dat haar vader zei, dat zijn werk hem riep en dat hij zich niet door de oor log liet wegjagen. Maar op een dag kwam de oorlog toch, en het was helemaal geen man. Het waren een hele boel mannen in grijze uniformen, die met stijve benen marcheerden en toen begon ze aller lei dingen te begrijpen. Een paar maanden lang gebeurde er niets, tot dat haar vader op een keer midden op de dag thuis kwam. Hij was erg bleek en erg boos en er waren vier mannen van de oorlog bij hem. Hij legde haar uit dat de mannen haar kwamen weg halen. Ze begreep toen niet waarom; nu wist ze, dat het was omdat ze haar vader wil den dwingen voor hen te werken, en omdat hij geweigerd had, en dat ze haar daarom wegnamen totdat hij zou toestemmen. Hij zei, dat ze niet bang moest zijn en dat ze hem niet konden beletten, de Amerikaanse consul op de hoogte te brengen. Twee van de mannen zetten haar in. een auto en daarna had ze haar vader nooit meer gezien. Een hele tijd lang woonde ze met andere kinderen in lelijke gebouwen, ergens op het platteland. Rondom de gebouwen liep prikkeldraad. Iedere dag stonden ze op, kregen wat vieze soep te eten en gingen dan op het land werken. Als ze dan terugkwamen kregen ze weer soep en grauw brood. Ze had aldoor moeilijkheden, want ze had besloten geen Frans of Duits te praten, alleen maar Amerikaans, en als dan de mensen van het kamp haar riepen, deed ze net of ze hen niet verstond en dan scholden ze soms of sloegen haar. Er waren ook nog een paar Engelse kinderen en daarmede praatte ze; en verscheidene Fran se kinderen wilden ook Ameri kaans leren en dan hielp zij hen. Eens stuurden ze haar naar een boerderij, waar een knorrige man en vrouw aardappelen en knollen kweekten en daar moest zij toen voortaan blijven wonen en wer ken, maar er kwam niet veel van terecht, omdat ze alleen maar Amerikaans wilde spreken en daaromi stuurden ze haar op het laatst terug naar de plaats met 't prikkeldraad. Op een dag werkte ze op een akker buiten het kamp. Ze was erg moe en hongerig en ze had ze misdadige jakhalzen. Doch het toeval wilde, dat een jeugdige priesterstudent, die toevallig in de buurt was, toen de misdaad geschiedde, snel een fotografie nam van de leider der boeven- bende. Niemand heeft daarvan ooit iets geweten en mijn geringe broeder overhandigde de fotogra fie aan mij. Hier is ze." Pie Yah Ma haalde zijn portefeuille le voorschijn en haalde daar een foto uit, die hij beurtelings aan alle aanwezigen ter hand stelde. een pak slaag gehad van 'n groot Duits meisje, dat hun vertelde, wat ze doen moesten. Toen ze in de buurt van struikgewas kwam, gooide ze haar schoffel neer en rende tussen de struiken. Ze her innerde zich, dat ze hele einden gelopen had, dat ze meegereden was op een goederentrein, dat ze eten gestolen had en dat ze op 'n keer in de keuken van een huis, ergens in Zuid-Frankrijk, betrapt was op het stelen van voedsel. Toen was er iets vreemds ge beurd. De mensen in dat huis hadden haar niet geslagen of uit gescholden. Ze hadden haar inte gendeel te eten gegeven en haar een bed gewezen en geprobeerd haar aan het praten te krijgen. Eerst was ze blijven zwijgen, maar naderhand had ze hun alles verteld. Het was gebleken, dat ze de Duitsers tegenwerkten en wisten hoe je in en uit Frankrijk kon komen. Ze lieten haar op weg gaan langs allerlei wegen. Soms liep ze, soms reed ze mee in boe renkarren, tot ze tenslotte te recht kwam in auto's en toen in een trein en die trein had haar naar een stad gebracht in Spanje die |Madrid heette. (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 12 JULI Kussen, van prima schuimrubber (niet te verwarren met goedkoper schuimplas- tic) 2^ cm. dik. Ideaal voor boot, auto, cam ping etc., bekleed in frisse dessins of effen 3.95 ^50 Onbekleed jt» Onze bekende, sterke gym- of sportschoe nen, met extra stoot- rand eri solide rubber- zool. In wit en blauw. 43-46 2.95 35-42 2.75 29-34 2.45 i 85 25-282.10 23-24 1 Overhemden, met modern gesneden boord van een solide en uitzonderlijk mooie kwaliteit No-lron. In ton-sur-ton en diverse fraaie streep- 4 ^\90 dessins I U i| is de variatie in modellen en des- sins. Japonnen met wijde of rechte rok, in frisse bloem- of nopdessins en3-dlg. Strandensembles (hesje - short - |j doorknooprok) in frisse bloem-dessins. 1 Enorm GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN, want de kwaliteit is prima en de prijs is, alleen morgen, zo- wel voor jeugdige, maar ook voor de grootste maten Praktische oplaadbare zaklantaarn, in een klein handig model. Ideaal voor de komen de vakantie. U kunt kiezen uit verschillen de kleuren. Inclusief reserve lampje, 95 slechts O Metalen telefoonrek je, met uitschuifbaar schrijfblad. Nu geen paperassen of losse boeken meer bij de telefoon Badstof keukendoe ken, van dubbele bad stof met ingeweven jacquard dessins. In 3 verschillende kleuren. En echt voor een prijs om er een paar tegelijk te nemen. OQc Slechts O" Leuke No-iron blou ses, in wit en imprimé. U kunt kiezen uit 4 verschillende modellen met open hals. Naar verkiezing in of over de rok te yg 25 dragen TT Flessendrager, ge plastificeerd, voorkomt glasschade. Drie flessen draagt U aan één vinger. Geschikt voor limonade, melk etc. en erg handig bij picknick, camping en 4 95 thuis I Zomerhandschoe nen, van mousse nylon. In nieuwe elegante modellen en diverse modekleuren, waaron der ook wit. Een zeer bijzondere aanbieding. 65 Per paar Plastic zakken, met draadsluiter voor een verse lunch of natte of vette arti kelen. De sets bestaan uit diverse maten tot zeer grote toe,voor het mótvrij opbergen van kledingstukken. Q c 3 Sets naar keuze <r 9 Een zeer voordelige aanbieding' in onze bekende zware kwaliteit oogjes- en hydrofiele luiers. QQc Alleen morgen O Zephir heren- en jongenszakdoeken, in donkere ruitdessins. Kook- en kleur echt. U kiest uit div. kleuren. QPc 39 x 39 cm. 4 stuks O3 Hamvlees in blik, voor vakantie en picknick. Smakelijk bij de boterham en gemakkelijk bij de warme maaltijd. Per blik van 200 gram 59c Vruchtentoffees, met frisse smaken. Voor uitstapjes en fiets- EOc tochten! 2 zakjes EJ Matras, van 1e I teit schuimplastit overtrokken met: de damast. Stofvr dus zeer hygiënist Zeer geschikt vot kinderkamer, kat peer- en zomerk etc. 2 persoons 1 persoons 2' GESLAAGD Voor het examen kinderverzorgster in koloniehuizen, uitgaande van de 'Centrale Raad voor Kinderuitzending, gehouden op 5, 6 en 7 juli j.l. te Venlo, slaagden de da mes Cobie van der Schans alhier en Dóortje van Es te Kaatsheuvel. Het comité Ouden van Dagen, kwam j.l, donderdagavond onder leiding van voor zitter W. J. van Willigenburg bijeen in het gebouw van de Chr. Volksbond, ter bespit king van de Tocht Ouden van Dagen 196i Besloten werd alles in het werk te stelle om de bejaarden ook dit jaar weer een ecl gezellige tocht aan te bieden. Het comlt heeft daarvoor echter de medewerking nt dig van alle ingezetenen, want bij de ui: voering der plannen is men niet alleen ai hankelijk van de vele autobezitters, mat de verdere kosten aan zo'n tocht verboi den zijn zo groot dat de financiële sten van de inwoners daarbij niet kan wörde gemist. Overtuigd zijnde dat de ingezetene gaarne bereid zullen zijn hun steentje li te dragen om de bejaarden weer een onvei geteiijke reis te kunnen aanbieden, zulle de dames van het comité in de loop vai een 10-tal dagen de ingezeten bezoeken oi een bijdrage voor dit mooie doel in onl vangst te nemen. Wij menen dat het over bodig is deze collecte in aller milddadigheid aan te bevelen, omdat eenieder hiervoo: een offertje zal over hebben. Stelt de be zoekende dames en het comité niet teleur: de bejaarden zijn er U dankbaar voor. Als voorlopige datum voor de tocht wert gekozen dinsdag 1 augustus a.s., terwijl al doel werd gekozen Driebergen, Zeist, Doon enz. Dit reisplan zal nader worden uitgt werkt, wat betreft pleisterplaatsen en be gebruik van het middagmaal enz. Het comité hoopt dat de daarvoor in aair merking komende bejaarden zonder uil zondering aan de komende tocht zulk deelnemen. AVAJs/^- „DE ECHO VAN HET ZUIDEN"

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2