KOAABI 5?^S VERS VAN DE PERS C MEISJE ABONNEERT U op dit blad flinke verkoopster(er) Zit- en Slaapkamer net cï-luberó Jan Leendert Nieuwland Jan Leendert Nieuwland 8 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 JULI 1961 8 W OEMS 1) A IS K II II P #1 E S voor woensdag 12 juli a.s. 7,- WARENHUIS 13,- 3,95 Grotesfraat 246, WAALWIJK Tel. 3357 DANKBETUIGING GEMEENTE SPRANG-CAPELLE Spreekuur burgemeester FIRMA SNELS Schoenhandel Fruitwafels DE VISSER VAN FLORIDA Het leven zit zo boordevol dingen die kennelijk allemaal evenveel haast hebben, dat we te zelden tot het le zen van een goed boek komen. Het blijft veelal bij de krant en een ge ïllustreerd tijdschrift. De vakantie echter opent weer heerlijke perspec tieven voor het lezen van een goed boek, niet alleen bij regenachtig weer, maar ook in de koele schaduw van een prachtige zomerdag. We hebben in ons land gelukkig een welvoorziene boekenmarkt en we brengen dan ook graag de volgende uitgaven onder Uw aandacht „Angelique"door Anne en Serge Colon, uitgave Zuid-Hollandse Uit geversmaatschappij. Een boeiende en vlot en gevoelig geschreven trilo gie over het leven van een jonge vrouw in het Frankrijk van de 17e eeuw. Gehuwd met de mismaakte edelman de Peyrac, van wie ze aan vankelijk een afkeer heeft, maar voor wie zij van lieverlèe een grote liefde opvat, komt zij na de gruwelijke dood van haar man in Parijs terecht. Ze leeft daar temidden van de dieven en moordenaars van de Franse hoofd stad, maar langs wonderlijke wegen vindt zij toch de weg naar Versailles, het hof van de koning. De titels der onderscheidene delen zijn „Markie zin der engelen", „De weg naar Ver sailles" en „Favoriete des konings". Een boek dat men geboeid ten einde leest. „Lady Wu"door Lin Yutang, uit gave Zuid-Hollandse Uitgeversmaat schappij. Een boeiende en meesle pende visie op een historische perio de van China in de 7e eeuw, toen daar keizerin Wu Tsertien, een even charmante als despotische vrouw, een meedogenloze terreur uitoefende, maar ondanks dat door haar persoon lijkheid toch de gunst van het volk wist te winnen. „De Avonturen van Huckleberry Finn", door Mark Twain; uitgave Zuid-Hollandse Uitgevers Mij., Den Haag. Een fraai gebonden film-edi tie van Mark Twains onsterfelijke boek, dat ook voor de jeugd van van daag nog een overrompelend en boeiend avontuur zal zijn. Gebonden f 8.95. „Clarius zoekt het geluk", door Gas ton Cauvin; uitgave Zuid-Hollandse Uitgevers Mij., Den Haag. Wan neer u in een neerslachtige bui bent zult u zich aan dit levensblijde en van levenslust tintelende boek weer hele maal kunnen optrekken. Clarius is 'n prachtige figuur, die ondanks zijn zielepijn over een verloren liefde zo veel bevrijdende levenskunst en zo veel kostelijke humor om zich heen spreidt, dat men dit boek een ver ademing en een waardevol bezit mag noemen. Geb. f 8.95. „Hagar, de negerin", door Esther S. Warner; uitgave Zuid-Hollandse Uit gevers Mij., Den Haag. Een leven tussen twee werelden mag men dit boek met recht noemen. Het is het verhaal van Hagar, de inheemse Af rikaanse vrouw, die als hoofdver pleegster werkt in het primitieve zie kenhuis van een Amerikaanse zen- dingspost. Door haar ogen zien we Europeanen zoals Afrika ons ziet. Naast haar staat een oude Europese verpleegster, Hulda Larsen, en in de ze twee vrouwen maken we het mys terieuze leven van de negers in het Liberiaanse oerwoud mee. We leren de zeden en gewoonten en de ge heimzinnige riten kennen, alsook de wrede sekte van de Luipaardmannen. Een fascinerend boek, verlucht met fraaie tekeningen van Anton Pieck. Geb. f 10.95. „Klein Kansje", door A. Volmer Weijland; uitgave Zuid-Hollandse Uitgevers Mij., Den Haag. Dat kleine kansje heeft betrekking op de gun stige afloop van een hersenoperatie welke een jonge vrouw, moeder van twee kinderen, moet ondergaan. Zij weet dit en in een bonte tuimeling van gedachten en herinneringen wor den we deelgenoot van het innerlijk van deze vrouw. Deze novelle mist alle mooischrijverij en is daarom juist zo bijzonder ontroerend. Geb. f 4.90. Adolf Eichmann, gezant des doods", door Ephraim Katz, Quentin Rey nolds en Zwy Alboudy; uitgave Hol- landia, Baarn. Met het proces-Eich- mann in het middelpunt van de be langstelling behoeft dit boek nauwe lijks enig commentaar. Het schokken de verhaal geeft in woord en (horri-- bele) beelden de ongewone bijzonder heden weer van Eichmann's school tijd af tot aan het leven dat hij in de gevangenis leidt. U kunt ook lezen hoe Eichmann met eigen woorden ver telt hoe hij door een kijkgat toekeek hoe zijn slachtoffers door middel van gas om het leven werden gebracht. Het zijn verschrikkelijke en niet te vatten dingen welke in dit boek wor den verteld, geen verzonnen wreed heden, maar uit de mond van getui gen opgetekend. De Eichmann, die nu alles categorisch ontkent, was index daad de beestmens, de grote moorde naar van Hitiers Derde Rijk. Deze dubbel-pocket-uitgave kost f 3.90. „De oorlog in de woestijn", door Cor- relli Barnett; uitgave Hollandia te Baarn. Wie weten wil hoe de woes tijnoorlog 1940 1943 zich in wer kelijkheid heeft afgespeeld, heeft in dit boek van Barnett een voortreffe lijk en waardevol document. Hij heeft geput uit officiële en particuliere ar chieven en het resultaat is een treffen de uitbeelding van een vorm van oor logvoering zoals de wereld nog niet had aanschouwd. Officiële kaarten en foto's maken dit boek tot een waardevol bezit. Geb. f 12.50. Met een sportkist tussen de wolken" door Hugo Hooftman; uitgave Hol landia, Baarn. Wie op een prettige en vlotte wijze wil kennis nemen van enorm veel boeiende wetenswaardig heden over motor- en zweefvliegen, moet zich dit boek aanschaffen van de bekende luchtvaartjournalist Hugo Hooftman. De schrijver is terzake kundig en hij weet zijn lezers op uit stekende wijze wegwijs te maken in de fascinerende wereld van de ruim te. Het boek is verlucht met 163 to to's (waarvan de meeste zeer fraaie vliegtuigmodellen) en 3 kaarten. Geb f 7.90. „Wat is dat voor een vliegtuig?" door William Green; uitgave Hollan dia, Baarn. Aansluitend bij het vo rige boek willen we de nieuwste uit gave (1961) van „Wat is dat voor een vliegtuig?" bij de vliegenthousiasten onder de aandacht brengen. Het boek, vertaald door Hugo Hooftman, ver telt u alles over 150 vliegtuigtypen en geeft daarbij 272 illustraties. Geb. f 7.90. PETTICOAT, opblaasbaar. Ze worden met de dag populairder. De KOMBI heeft ze in speciale uit voering met patent ven tiel. Alle maten, vanaf KOEKSCHAALTJE, in een leuke, moderne uitvoe ring, frisse dessins. WOLLEN DEKEN, heer lijk warm. In frisse des sins en kleuren. 1-per- soons, 150 x 200 cm. HUISHOUDTRAP, de han dige hulp voor de huis houding. Met haak voor het ophangen van een emmer. Stevige stalen buisconsfructie. 25 PLASTIC REGENJAS, in Uw vakantie of alle an dere dagen, zo'n plastic regenjas komt altijd van pas. In alle kleuren voor dames en heren. Vanaf Met diepe droefheid geven wij kennis, dat plotse ling aan ons werd weggenomen een onzer trouwe medewerkers in de ouderdom van 58 jaar. Directie en Commissarissen N.V. Wami, Waalwijk Met leedwezen werd uit ons midden wegge nomen door plotseling sterfgeval onze gewaar deerde collega Hij ruste in vrede. Personeel N.V. Wami, Waalwijk Het secretariaat Dierenbescherming Is wegens vacantie gesloten van 9 t/m 18 juli Uitsluitend dringende boodschap pen bij mevr. Franken. Aug. Snle- dersstr. 7 en de heer Timmermans, Laageinde 53. GEVRAAGD met keuken of gebruik daarvan door dame b.b h.h., samenwoning of duplex ook geschikt. Brieven onder no. 2176 aan het bureau van dit blad. ^yCet gezametijk petsoneeb oan de Sckoen.f.a~ btiek „JYlaitino te J^aatskeuoel ooebt zich. oetpbickt bangs deze weg de ditectie kattebijk dank te zeggen ooot de buitengewoon gezebbige sc-Atdennenleis en biet goed oelzotgde dinet te ^zfEassebt, genoten op woensdag 28 juni ip6l. JC.aatskeuoeb, 8 jubi 1961 *zMet gezam.eb.ijk pets one eb Met diepe droefheid ge ven wij U kennis van 't overlijden van onze ge liefde vrouw, moeder en grootmoeder Antonia Cornelia de Man-Varossieau in de leeftijd van 57 jaar Waalwijk: J. H. de Man Groningen: J. Kwakkelaar- de Man Rotterdam; L. de Man-v. Eijk en kinderen Waalwijk, 9 juli 1961 Stationsstraat 50 GEVRAAGD voor hulp in de hulshouding dinsdagmiddag en zondag vrij v/h. BERGMANS-SMITS Markt 1, tel. 2216, Waalwijk WOENSDAGMARKT prima kaas en vleeswaren aan lage prijzen Alleen DE KAASKEIZER Het spreekuur van de burgemeester van 11 en 13 juli a.s. is verschoven naar woensdag 12 juli a.s., en het spreekuur van 18 juli a.s. naar maandag 17 juli a.s. Men neme hiervan goede nota. vraagt tegen 1 augustus Vijfdaagse werkweek. De vacantie kan eventueel geregeld worden. Nieuwendijk 82, tel. 244204 Amsterdam-C. een heerlijk knappende wafel met frisse fruitsmaak slechts 50 ct. per pakje FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Richard Powell 41). De miensen, die haar in Madrid afhaalden, brachten haar daar naar het huis, waar de Ameri kaanse ambassadeur woonde, en zeidén dat ze haar belevenissen tegen een man achter een lesse naar moest vertellen. De man schreef alles op en tikte haar op haar wang, en zei dat ze van tijd tot tijd maar bij hem terug moest komen. Toen ze zover gekomen was, begroef Sherry haar gezicht weer onder het kussen en begon op nieuw te huilen. Ik wachtte even en vroeg toen „Wat gebeurde er toen?" „Niets", zei ze boos. „Hij deed niets voor me. Hij had het te druk." Ze bleef me aankijken om te zien, wat voor een uitwerking dat op mij zou hebben. Ik zei niets. Het was onaanne melijk, dat een klerk van een am bassade haar zo van het kastje naar de muur zou hebben ge stuurd. Ze had natuurlijk geen papieren, maar de ambassade kon immers in Washington in formeren of er een paspoort was afgegeven aan een zekere Benay, die voor de oorlog met een doch tertje naar Frankrijk was gegaan. Maar daarover kon ik het later nog wel eens met haar hebben. Sherry bleef een hele tijd in Madrid wonen. Wel meer dan een jaar, dacht ze bij mensen, die in verbinding stonden met de Franse ondergrondse. Tegen het einde van het jaar was de oorlog afgelopen, maar voor haar veran derde er niets. Ze werkte in het huishouden voor de mensen, die haar bij zich genomen hadden, leerde Engels zij noemde het Amerikaans aan alle kinderen die er maar van horen wilden, en ging iedere maand naar de amr bassade, zonder resultaat. De mensen bij wie ze in huis woon de, probeerden haar op allerlei manieren te helpen en ze tracht ten een paar keer passage voor haar op een boot naar Amerika te bespreken. Tenslotte vertelden ze haar op een dag, dat ze mee kon met een boot die naar Cuba ging. Dat was niet ver van Ame rika af. Als ze het er op durfde wagen, kon ze naar Cuba gaan en vandaar in Amerika trachten te komen. De enige moeilijkheid was, dat ze geen kennissen op Cuba had. De kapitein van de vrachtboot wilde haar tijdens de reis wel onder zijn hoede nemen, maar zodra ze aan land was, zou ze op eigen benen moeten staan. Dat was haar al voldoende en ze vertrok dus naar Cuba. Op de boot waren nogal wat Fransen. Ze geloofde, dat er bij waren, die tijdens de oorlog de Duitsers geholpen hadden en die daarom nu de vlucht namen. Een echtpaar stelde haar in de gele genheid, in Havanna huishoude lijk werk voor hen te doen en in 't Engels tegen andere mensen te vertellen wat ze wilden, wanneer zij zich in 't Frans niet verstaan baar konden maken. In Havanna probeerde ze weer hulp van de Amerikaanse ambassade in te roepen, maar ze hadden het daar te druk om zich met kleine meis jes te bemoeien en eindelijk had ze toen een kans gekregen om stiekum in Amerika te komen en hier was ze dan. „En nou ga je me zeker vragen wat de ondergrondse in Parijs kost, nietwaar?" vroeg ze zenuw achtig. „Nee", zei ik. „Deze keer geloof ik je." „Geloof geloof je me ook, als ik zeg, dat ik niet weet wat 't kostte? Ik weet alleen maar dat ze de ondergrondse daar de me tro noemden." Ik schraapte mijn keel. Ik had een gevoel, alsof iemand knopen in mijn slokdarm had gelegd. „Denk maar niet meer aan die ondergrondse", mompelde ik. „Je weet zeker niet precies hoe oud je bent, wel?" „Eh, nee, dertien." „Kan wel", zei ik. Ze kon heel goed een jaar of vier, vijf zijn ge weest toen de oorlog in 1939 be gon. Als ze veel jonger was ge weest, dan had ze zich niet veel meer over haar leven in Parijs kunnen herinneren. Was ze ou der geweest, dan moest ze meer weten. Ik geloofde niet dat ze dertien was, twaalf of elf kwam beter uit. „Heeft je vader je wel eens ver teld uit welk gedeelte van dit land je kwam?" vroeg ik. „Hij heeft me alleen maar ver teld, dat ik een geboren Ameri kaanse ben." „Er is maar één ding", zei ik vriendelijk, „waarover je 'n beet je openhartiger moet spreken." „Ik ik weet niet wat je be doelt." „Ik doel op het feit dat de men sen op de ambassade geen tijd hadden je te helpen." Ze begon weer te snikken en verborg haar gezicht tegen mij aan. „Ze ze schreven mijn naam op en luisterden naar mijn ver haal en alles", snikte ze. „Maar dan zeiden ze naderhand, dat er nergens een Sherry Benay be kend was. Ze zeiden, dat ze me niet konden helpen, tenzij ik ze verder wegwijs kon maken. En en ik had alles verteld wat ik wist." Ze schokte heftiger en snikte. „En nu geloof jij me na tuurlijk ook niet." „Natuurlijk wel. Je moet hier ergens bloedverwanten hebben, Sherry. Misschien is je vader ook zelfs wel hier. We zullen hem wel vinden Het snikken bedaarde en iets vochtigs drukte zich tegen mijn hand, waarschijnlijk haar gezicht. Ik bleef een minuut lang zwij gend nadenken. Vanzelf, we zou den haar helpen, maar hoe? Ik kon me indenken, hoe de men sen op de ambassade er over ge dacht moesten hebben. Een kind, dat beweerde Amerikaanse te zijn, maar dat geen enkel bewijs daarvan kon leveren. Europa was vol met van huis en hof verjaag de mensen. Het merendeel daar van kon zijn identiteit niet aan tonen en bij die miljoenen waren er duizenden en duizenden, die beweerden Amerikanen te zijn en het ook waren. Sherry sprak goed Engels, maar dat deden zoveel Europeanen. „Vertel me eens hoe je van Cu ba weg bent gekomen", zei ik. „Ik ben stiekum aan boord van een boot gekropen." „Jawel, maar hoe heb je die boot gevonden? Wat voor een boot was het?" „Ik heb hem eigenlijk niet zelf gevonden. Dat Franse echtpaar wist welke boot ik moest hébben. Herinner je je nog, dat ik zei, dat ik dacht, dat er mensen bij wa ren, die vluchtten omdat ze voor -de Duitsers gewerkt hadden? Dat echtpaar hoorde daar ook bij. En er waren massa's mensen in Ha vanna, die in hetzelfde geval ver keerden. Zie je, eerst waren ze uit Frankrijk naar Spanje ge vlucht en toen werden ze bang, dat die generaal die in Spanje re geert ik ben zijn naam verge ten (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 8