wAAlwi]kse en UnqstRAAtse couRant Jongerencursus voor meisjes in eigen nieuw gebouw aan Taxandriaweg WASDA8 - SUNILDA6 QI9MI5 we «uivil Uitslag overgangs - examens Dr. Mollercollege lwul.4 acjloeL MSOAB - SUNILDAG SUNIL OPTICA BOGAERTS BRILLEN!! STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN I0DEL VRIJDAG 14 JULI 1961 83e JAARGANG No. 56 uitgever IA aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Oi' blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m, Contract-advertenties: speciaal tarief Ongericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo" Primeur voor Waalwijk Start op 1 oktober a.s. Waalwijk zal de eerste gemeente in Nederland zfjn, waar een Jon gerencursus voor meisjes geheel los van het nijverheidsonderwijs in een nieuw en speciaal daarvoor gezet gebouw gegeven gaat worden. Het is voor Waalwfjk een primeur, die een ministeriële gelukwens waard bleek en waarover men zich uiteraard terecht verheugt. Met, de bouw van het nieuwe, eigen gebouw, dat aan de Taxan driaweg zal verrijzen, zal eerdaags een begin worden gemaakt. Het werk zal uitgevoerd worden door de fa. Brekelmans uit Udenhout. De stichtings- en inrichtingskosten van het gebouw zullen ruim 60.000.bedragen. Met deze nieuwbouw slaat men overigens twee vliegen in één klap, want overdag zal het gebouw ten dien ste staan van de jongerencursus, terwijl 's avonds de Mater Ama- bilisschool er gebruik van zal kunnen maken als instuif-clubhuis. Met de Jongerencursus zal op 1 oktober a.s. begonnen worden; uiteraard nog niet in het nieuwe gebouw, dat eerst begin 1962 ge reed zal zijn. Men zal dus tijdelijk elders een onderkomen moeten zoeken. START MET 3 GROEPEN VAN 15 MEISJES Het is overigens niet voor de eerste maal dat de Jongerencur sus voor meisjes in Waalwijk haar intrede doet. In 1954 werd reeds in de r.k. Huishoudschool met een Jongerencursus begon nen, maar na een jaar moest men er toch een punt achter zetten, omdat een juiste toepassing van het program hier niet mogelijk bleek, waardoor de cursus haar aantrekkelijkheid voor het jonge meisje verloor. Men heeft daarna 't hoofd ech ter niet in de schoot gelegd, maar pogingen in het werk gesteld om de Jongerencursus los te maken van 't nijverheidsonderwijs, waar door deze cursus niet meer in de huishoudschool zou behoeven te worden gegeven. Men is daar niet alleen hier, maar ook op een aan tal andere plaatsen in ons land in geslaagd en momenteel zijn er in ons land dan ook drie z.g. expe rimentele scholen, waar een Jon gerencursus gegeven wordt, die geheel los staat van het nijver heidsonderwijs. Deze „losma king" is geschied omdat de huis houdscholen, waar deze scholen in feite hadden moeten worden gegeven, niet voldoende ruimte boden tot het realiseren van de cursus. Deze drie scholen zijn echter noodscholen. De gemeente Waalwijk krijgt de eerste nieuwe en permanente school, welke spe ciaal ten dienste van de Jonge rencursus wordt gebouwd en in gericht. Doelstelling De doelstelling van de Jonge rencursus is gelijk aan die van de r.k. levensschool voor jongens. Zij wil het jonge meisje van 14, 15 en 16 jaar vanuit een verant woord program een begeleiding geven naar de volwassenheid. Dit program is opgebouwd uit vier elementen, te weten: hand vaardigheid, levensvorming, cul turele vorming en lichamelijke vorming, terwijl in dit geheel de godsdienstige vorming zit opge sloten. Deze Jongerencursus, die ge heel los staat van 't Mater Ama- biliswerk, maar die wel onder auspiciën van hetzelfde bestuur staat, wil een werk- en leefge meenschap zijn, waar het wer kende meisje zowel in de activi teiten als in de omgang met an deren hulp vindt in de vorm van een begeleiding bij haar uitgroei naar de volwassenheid. Men zou dus ook hier kunnen spreken van een „levensschool". De mogelijkheid tot dit part time onderwijs ligt in een inmid dels genomen regeringsbesluit, waarin wordt bepaald dat jeugdi gen in de leeftijd van 15 en 16 jaar alleen dan 45 uur per week mogen werken, indien 9 uur vor mingsonderwijs wordt genoten aan een erkend instituut. Wat de schoen- en confectie-industrie betrelt wordt deze vorming gro tendeels opgevangen door 'het leerlingstelsel (vakopleiding in het bedrijf en vorming aan de huishoudschool), maar voor meisjes, werkzaam in andere, be drijfstakken, bestaat zulk een vormingsinstituut nog niet. Zoals wij reeds opmerkten, staat de Jongerencursus geheel los van de Mater Amabilisschool. Het M.A.-werk is vooral gericht op de toekom'st van het meisje, terwijl de Jongerencursus geheel is ingesteld op de huidige levens situatie van het meisje. Elk van deze vormingswerken vereist dus een geheel andere aanpak. Wel hoopt het M.A.-werk door deze Jongerencursus rijkere mogelijk heden te kunnen bieden, omdat het M.A.-werk (voor meisjes van 17-18 jaar) als een aansluitingen een voortzetting mag gezien wor den van de Jongerencursus. De Jongerencursus, die geen meisjes opneemt die reeds aan een leerlingstelsel deelnemen, duurt twee jaar gedurende een halve dag per week. Program Bij de vormgeving van het pro gramma zoekt men steeds naar activiteiten welke door zelfwerk zaamheid het meisje in haar to tale persoon, dus ook in haar be levingswereld aanspreken en wel ke haar de vreugde van een goe de prestatie geven in de vorm van een snel resultaat. Men tracht ook rekening te houden met de behoeften van het meisje in deze plaats van 't bedrijf, van die groep. De activiteiten liggen op het gebied van: 1. de handvaardigheid: b.v. ko ken, naaldvakken, handenar beid, huishoudelijk werk 2. de lichamelijke opvoeding: b. v. sport en spel, ritmiek, zwemmen 3. expressie en creatieve arbeid: creatief spel, zang en muziek, vrij vormen, uitdrukkings- dansen 4. het ontdekken van waarden en normen op de verschillen de levensgebieden, het zelf standig leren oordelen en handelen. Gebouw In overleg met het gemeente bestuur werd een prachtige ves tigingsplaats voor de nieuwbouw verkregen, namelijk in de nabij heid van de meisjes-ulo aan de Taxandriaweg. Zoals bekend stel de de gemeente ook een krediet beschikbaar voor de realisering van deze nieuwbouw. Het gebouw zelf is een ontwerp van de dienst gemeentewerken. De entree is in de oostgevel aan gebracht, die evenals de westge vel een lengte van 15.75 meter heeft. De noord- en zuidgevel zijn resp. 10.50 en 7.75 meter. Met de bouw zal eerdaags een begin wor den gemaakt. aanmerking komen. Levensvat baarheid heeft de school dus in élk geval. Inmiddels hebben zich reeds 20 deelneemsters voor de jongerencursus aangemeld. Als algemeen leidster-docente is aan getrokken mej. van Erp uit Ber- ghem bij Oss, die in dit werk bij de grote industrieën aldaar reeds veel ervaring heeft opgedaan. Wanneer de school tot volwas senheid is uitgegroeid, zal zij worden geleid door een vaste staf van 4 personen. Degenen die zich alsnog wlillen opgeven voor de jongerencursus, kunnen dit doen bij mej. M. iHoff- mans, Bernhardstr. 4, elke avond tussen 6-8 uur. Dit geldt even eens voor de meisjes die zich nog willen aanmelden voor de Mater Amabilisschool.. 2e M.A.-lustrum In dit verband willen we ook gaarne nog wijzen op het 10-jarig bestaan van de Mater Amabilis school, dat in september a.s. ge vierd gaat worden. Op zaterdag 23 sept. heeft het schoolfeest plaats, op 25 sept. volgt dan de uitgestelde diplomauitreiking, die door de leerlingen zal worden omlijst met een show, welke de feestelijke titel kreeg „Zeg het met bloemen". Op 26 sept. is er een avond voor de andere leer lingen, ouders en andere geno digden en op 28 sept. zullen de andere M.A.-scholen uit de om geving in de gelegenheid gesteld worden deze ongetwijfeld fraaie show te zien. Er zitten dus bergen goede din- fen in de lucht. H.B.S. Van klas 1 naar klas 2 K. Aarts, Anna Bella ter Berg, Th. van Bracht, P. van Daal, Th. v. Don gen, N. Doremans, A. Govers, A. Hamburg, P. van Helvoirt, H. Hen driks, L. v. d. Hoven, C. van Huiten, J. v. Huiten, W. Klerx, E. Knepflé, Clasien v. d. Lee, A. Leijtens, A. van Liempt, Stieneke de Nijs, Marianne y Maar dan van de BRILLEN-SPECIAALZAAK GROTE SORTERING ALLE PRIJZEN ONGEKENDE SERVICE BRILLEN SPECIALIST Het hart van dit sobere, maar stijlvolle gebouw is het grote werklokaal (9 x 10.50 meter), tot op aanrechthoogte verdeeld in verschillende werkhoeken, waar uiteenlopende activiteiten wor den bedreven (koken, naaien, wassen, huishoudelijk werk e.d.) Hier vinden ook de groepsge sprekken plaats. Men gaat in Waalwijk namelijk starten met 3 groepen van 15 meisjes, maar aan dit aantal hoopt men in de toe komst natuurlijk verdere uitbrei ding te kunnen geven. Een on derzoek heeft uitgewezen dat in Waalwijk ca. 420 r.k. meisjes in de jipngerencursus-leeftijd woon achtig zijn, waarvan er ca. 195 voor deelname aan de cursus in op Zand; K. Kwaaitaal uit Made; T. v. Bommel uit Meeuwen; A. Tim mermans uit Nieuwkuijk; T. Boelen uit Vlijmen; W. Baaten, J. Coesmans, J. de Hond, A. Tabbers uit Waspik. Herexamen: 2. Afgewezen: 18. Klas 3 naar 4 H.B.S.: B. v. d. Aa, A. Bakkers, J. Berg mans, H. v. d. Brand, J. v. Crom- voirt, Yvonne van Daal, Diny Du- moulin, A. Geers, Ch. Hoffmans, A. Horsten, Th. Keetels, Willy Mahieu, M. van Meeuwen, C. Oosterbaan, F. Oosterbaan, Roli Overbeek, Anne- mieke van Sambeek, H. Soleer, Th. v. d. Steen, N. Wieringa, uit Waal wijk; Diny Elshout, A. v. Rooy, uit Drunen; L. Aarts uit Gilze; Th. Vugts uit Haarsteeg; E. Broekmans, P. van Druenen, P. Tulkens uit 's-Hertogen- bosch; K. Brock, W. de Cock, J. v. d. Hoven, P. v. Laarhoven, J. Schal ken uit Kaatsheuvel; H. Verheijen uit Nieuwkuijk; R. v. d. Sanden, M. Ver boord uit Vlijmen; C. v. Disseldorp uit Wagenberg; K. de Hond, A. Lan- gerwerf, K. Lips, C. Montens uit Waspik. Herexamen: 1. Afgewezen: 11. Klas 4a naar 5a C. Boons, A. v. d. Griendt, C. Leij tens, A. van Mook, F. van Oers, J. v. Pruyssen, J. Spapens uit Waal wijk; T. van Ballekom, A. Jehoel, Trees van Spijk uit Drunen; L. Ver- reijt uit Haarsteeg; L. Leijten uit Heusden; J. v. d. Broek, Elly Mus- cus uit Kaatsheuvel; C. van Oijen uit Nieuwkuijk. Afgewezen: 1. Van klas 4b naar klas 5b J. van Daal, A. van Hest, C. de jongh, A. Kolsteren uit Waalwijk; A. v. d. Sanden, M. Stevens, J. Vinken- vleugel uit Drunen; P. Ie Maire uit 's-Hertogenbosch; K. Flipse uit Ho ge Zwaluwe; Leonie Timmers uit Kaatsheuvel; E. de Kort uit Loon op Zand; A. Boom uit Waspik. Afgewezen: 12. Afdeling M.M.S. Van klas 1 naar 2 Mia Copal, Josephin Govers, Li- zet Hendriks, Joke de Louw, Willy Schapendonk, Marijke Schapendonk, Marjan Sperber, Emily Trindler, Ma rian Verheijden, Leowies Verwiel, Janny Vesters, Cis IJzermans uit Waalwijk; Ria Brok, Elly van Esch, Annie Pijnenborg, Barbara Smits, In- grid Vincentie, Margriet de Vrieze uit Drunen; Tineke de Kort uit Heus den; Jean Aussems, Maria Donners, Joke van Dun, Reinide v. d. Heijden, Hanneke Leenaarts (met lof), Mieke van Nieuwstadt, Corina Pepping, Lia den Teuling, Lia Vloemans uit Kaatsheuvel; Jeanne Boons uit Raamsdonk; Jeanne Roovers uit Was pik. Afgewezen: 15. Van klas 2 naar 3 Elly v. Blijenburg, Annemies Brok; Tiny Copal, Corry Govers; Truusje Heinen, Dorine Leijtens, Joanneke Mombers, Nora Passier, Sonja Smelt, Mieke v. d. Velden, Nanny Wester- v. Oudheusden (met lof), A. v. Oud- heusden, R. Passier (met lof), H. Ru- fi, H. Schrauwers, P. Schoemans, Th. Snels, Annemieke Swart, G. de Vaan (met lof), A. v. d. Ven, A. Vos, J. Vugs, Hennie v. Well, Marie Louise Wiesman, allen uit Waalwijk; K. v. Delft, Kate van Dun, Fr. Groot, H. van Hoorn, P. de Jonge, A. v. d. San den, H. van Thiel, Hanny Vinken- vleugel, J. Werner uit Drunen; F. La nen uit GeertruidenbergA. v. d. Griendt, A. Timmermans, Annemieke v. Wagenberg uit Heusden; Rudi Broek, F. van Nieuwstadt, W. Siek- man, A. Steffen, N. Veeken uit Kaatsheuvel; J. van Lier uit Loon op Zand; Els Willems uit Raamsdonks- veer; A. van Eggelen, E. van Hel voirt, P. Huybregts, Rita van Oerle, D. van Wagenberg uit Vlijmen; J. de Bont, Adrienne van Erp, E. de Glas, H. van Iersel uit Waspik. Afgewezen: 29. Van 2 naar 3 H.B.S. G. v. d. Brand, H.' van Daal, H. Geers, Anke van Gemert, F. v. Hel voirt, Margot van Hest, H. van Hui ten, G. de Jongh, N. de Kloe, W. Mombers, Tonny Pullens, A. v. Sam beek, J. Schuurman uit Waalwijk; W. Jansen, H. Kempenaars, J. v. Sluis- veld uit Elshout; G. van Esch uit Haarsteeg; J. van Oorsouw, M. de Reeper uit 's-Hertogenbosch; J. de Bont, J. Buys, H. Crijns, R. de Hart, J. van Kasteren uit Heusden; B. But- teling, P. van Meeuwen, P. Nieuwen- huysen, J. Timmers, P. Valk uit Kaatsheuvel; J. van Hoorn uit Loon burger, Marie Louise Zeegers uit Waalwijk; Marijke Klerx uit Drunen; Jeanne Bink uit Elshout; Joke Mi- chielse uit Geertruidenberg; Maria v. Lier uit Loon op Zand; Ine Kroot uit Nieuwkuijk; Netty van Oort uit Raamsdonk. Herexamen: 1. Afgewezen: 13. Van klas 3 naar 4 Marianne Blom, Hetty v. Heesch, Ine van Heesch, Lia Hendriks, Blan- ca Hoffmans, Diny Hoog Antink, Jacqueline van Huiten, Ineke v. Kem pen, Adje Verhulst, Gusta Vesters, Lyanne Westerburger, Lia van Zon, uit Waalwijk; Christien v. Drunen, Marian de Wit uit Drunen; Lisette Smits uit Heusden; Nelly Bink uit Raamsdonk. Afgewezen: 4. Van klas 4 naar 5 Angelique Bergmans, Janny Hei- nene, Marian Hoog Antink, Liesbeth van Iersel, Els Klerx, Willy Pullens, Hetty Schapendonk, Ellen Vermeer uit Waalwijk; Willy de Vrieze uit Drunen; Marietje Michielse uit Geer truidenberg; Mieke Roestenberg uit Kaatsheuvel; Hellen van Lier uit Loon op Zand; Joop van Gerwen uit Waspik. Afgewezen: 4. Afdeling Gymnasium Van klas 2 naar 3 Christien van Iersel, C. de Jongh, W. v. Keulen, J. Leijtens, F. Leijtens (met lof), T. Pullens, W. de Waal uit Waalwijk; P. Geys, Lian Knippels uit Drunen; J. Sentrop uit Geertruiden berg; P. v. d. Bouwhuyzen uit Den Bosch; J. de Jong, W. v. Nieuwstadt, Anne Mieke Wijtenburg uit Kaats heuvel; Liesbeth de Bont uit Raams donk; H. Oosterveen uit Vlijmen; J. de Bont uit Waspik. Herexamen: 1. Afgewezen: 12. Van klas 3 naar 4 H. Doremans, Marcelle v. d. Ho ven, Christa Italiaander, B. v. Keu len, A. Lenglet, F. v. Loon, B. Rik sen, Lizet Somers uit Waalwijk; A Blokland uit Geertruidenberg; H Puttiger uit Nieuwkuijk; H. v. Wa genberg uit Vlijmen; Mia van Don gen uit Waspik. Herexamen: 1. Afgewezen: 9. Van klas 4 naar 5 D. Duyvelaar, J. v. Hoof, Marie Louise Kruyssen, H. Vlaar, Mieke Vlaar uit Waalwijk; A. van Heesch uit Kaatsheuvel; M. Coesmans uit Waspik. Herexamen: 1. Afgewezen: 3. Van klas 5 naar 6 H. Dekkers, Riet Teijssen, uit Waalwijk; Gonny-van Engelen uit Elshout; Mieke de Bont uit Raams donk; C. Buyks, Yvonne de Glas uit Waspik. Afgewezen: 5. Hoewel ik het college van b w niet ben en op grond van mijn ge ringe hoedanigheden en kwaliteiten ook wel nooit zal worden, zodat ik dus nooit te beslissen zal krijgen over de Waalwijkse winkelsluiting, meen ik toch te mogen zeggen dat er van afschaffing van de dinsdagmiddagse winkelsluiting voorlopig wel niets zal komen. De heipalen van deze stelling staan heel stevig op de rotsbodem Van de uitslag van de door de Kamer van Koophandel gehouden enquête onder de Waalwijkse winkelbedrijven met betrekking tot de vraag winkelslui ting op maandagmorgen of op dins dagmiddag? Deze enquête was in het bloeiende leven geroepen op grond van een verondersteld toenemend ge mompel onder de winkelmannen: ,,wij willen maandagmorgen vrij, de maan dagmorgen is als vrije tijd veel beter voor ons dan de dinsdagmiddag"etc. Dies werden er formulieren ontwor pen, die, ingevuld door de voor- en tegenstanders van de dinsdagmiddag, de oplossing moesten brengen in een sinds jaren brandende kwestie. De uitslag, beste mensen, is een vreselijke flop in zoverre dat er hele maal geen brand in de kwestie blijkt te bestaan. Op een handvol lieden na is men het roerend eens. Van de 265 geënquetteerden stemden er namelijk 205 op de dinsdagmiddag, 57 op de maandagmorgen, terwijl er 3 waren die het niet wilden zeggen. So what? D'r valt dus niks te verschuiven, al thans niet „im groszen und ganzen". Slechts 22 van de geënquetteerden geeft de voorkeur aan de maandag morgen, hetgeen gezien het voorspel op deze enquête heel verschrikkelijk weinig is en ik zie dan ook geen grote veranderingen in het verschiet opdui ken. Overigens onthoud ik me van commentaar en wacht met u rustig de beslissing af van b w op het door de Kamer van Koophandel uitge bracht advies. Wel wil ik u de gedetailleerde uit slag van deze enquête onder het nog wat vakerige kermisoog duwen. Ik geef u de verschillende branches met daarachter vier vijfers; het eerste cij fer geeft het aantal geënquetteerden in die branche aan, het tweede het aantal maandagstemmers, het tweede het aantal dinsdagstemmers en het vierde het aantal onthoudingen. Daar gaan wij dan zonder angst of vrees: bakkers 25 - 3 - 22 - 0; bloemisten 4-2-2-0boekhandelaren 6-0 - 5 - 1; kantoormachinehandel 2 - 2 - 0 - 0 - chocolade 'en suikerwer ken 4-0-4-0; drogisten 5 - 1 - 3—1; electro-technische artikelen 7 -2-5-0; fotografen 3 - 1 - 2 - 0; groente en fruit 8-0-8-0; huishoudelijke artikelen, ijzerwaren, haarden en kachels 19-3-16-0; kappers 17-0-17-0; lederwaren 2-1-1-0; meubelen 8 - 6 - 2 - 0; muziekhandel 1-0-1-0; krui deniers 31-0-31-0; naaimachi nehandel 3 - 1 -2-0; rijwielen 8 - 4-4-0; schilders 9-0-9-0; schoenhandel 5-1-4-0; slijterijen 9-2-7-0; slagers 20 - 1 - 19 - 0; uurwerken en optiek 5-3-2-0; vishandel 3-0-3-0; tabak 'en si garen 25-8-16-1; sportartikelen 2-1-1-0; warenhuizen 2-2-0 - 0; schoenfournituren 2 - 0 - 2 - 0; vogelvoer etc. 2-0-2-0; hout, board e.d. 1-0-1-0; textiel 27 - 13-14- 0. De cijfers spreken dus een heel duidelijke taal. Slechts enkele bran ches zijn uitgesproken voor de maan dagmorgensluiting: kantoormachines, meubelen, warenhuizen en uurwerken en optiek. Bij de textielrhensen is de gespletenheid het grootst: 13 - 14. Sommige branches spelen quitte en leveren geen meerderheid voor de maandag of dinsdag op. Het over grote deel echter heeft zich uitge sproken voor de dinsdagmiddag. D'r zijn natuurlijk nog vele andere mogelijkheden, bijv. zaterdagmiddag en maandagmorgen vrij, de hele maandag vrij, maandagmorgen èn dinsdagmiddag (anderen hebben ook twee dagen vrij) of de hele week vrij, hetgeen zou kunnen wanneer men de vrijgezellen en de gehuwde kinder loze echtparen maar genoeg belasting laat betalen om de rest te ondersteu nen. Ik hoop dat de Kamer van Koop handel binnenkort toch weer eens met een enquête komt, want deze was toch wel heel onbevredigend. De mensheid wordt lui, beste men sen, ennorm lui. Ik heb dezer dagen sen, enorm lui. Ik heb dezer dagen omdat hij te lui was om zijn ogen dicht te dóen. Nee, in mijn tijd was dat anders met het winkelpersoneel. Bij het krieken van de dag stond Ali van de bakker fris gewassen en geu- e tcho van het Zuiöen SUN 11. IK SO ft Grotestraat 220 Waalwijk HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN 1/U~ Sun 3i. ik so

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9