waalwijkse en LanqstRaatse cour Ant NEDERLANDSE SCHEEPSARTS WERD HUISARTS OP PITCAIRN t i BINNEN- EN BUITENLAND lo°/o tot 50°/o korting van Mier/o EN VERZORGT NU DE NAZATEN VAN DE MUITERS OP DE BOUNTY ene 22 jaat OPTICI BOGAERTS VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 83e JAARGANG No. 62 Uitgever: ITIKEl Waalwijkse Stoomdrukkerij Hoofdredacteur: JAN TIELEN ers Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week >PRnH.OPgericht 1878 Telet Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Bloeiende kolonie zonder geld De scheepsarts van de „Willem Ruys" heeft dezer dagengeschie denis«maakt door dë verzorging op zich te nemen van de na komelingen van de muiters van de Bounty. Sinds dit Neder landse schip regelmatig cruises maakt rondom de uereld, be schikken de nalaten vin de inmiddels berucht geworden rebel len uit de achttiende eeuw ook over een huisarts, zy het dan dot deze slechts om de twee maanden een dagje aan kan ko men .Want het eiland Pitcairn, waar zij leven, .ligt ver buiten alle normale scheepvaartroutes tussen Australië en Zuid-Ame rika midden in de Stille Oceaan. De mensen op Pitcairn spreken nog het Engels van enaele eeuwen geleden, doch zij lijden thans 'n vreedzaam en godvruch tig leven. Zij beschikken over enig modern comfort, bouwden zelf een kerk, een school, een kliniek en een radio-station en zij wekken zelf hun electrische stroom op. Geld bestaat er niet op Pitcairn, de nazaten van 's werelds beroemdste muiters ruilen alles wat ze nodig hebben en delen hun oogsten samen op BESCHULDIGING VAN DIEFSTAL VEROOR ZAAKTE EEN VERSCHRIKKELIJK DRAMA De kolonie breidt zich uit De annalen van de scheepsge- schiedenis kunnen stof leveren voor vele verhalen, boeken en films en men maakt er dankbaar gebruik van. Er is echter waar schijnlijk geen drama zo bekend als de geschiedenis van de mui terij op de Bounty, waarover zo veel werd geschreven en waar van diverse films werden ge maakt, die veel stof deden op waaien. De muiterij heeft zich afge speeld in 1789, zoals dat in de achttiende eeuw en daarvoor wel meer gebeurde. In het voorjaar, om precies te zijn op 28 april, be schuldigde kapitein Bligh van de Bounty, een Britse schoener, zijn eerste stuurman Fletcher Chris tian ten onrechte van diefstal. Dit was de druppel, die de maat deed overlopen, want de norse en dikwijls onredelijke kapitein had op deze reis al meer dan eens de grootste onenigheid gehad met officieren en matrozen. Onder leiding van de stuur man en de adelborst Young sloeg een aantal mannen aan het mui ten. Het slot was, dat de kapitein met de overige officieren en en kele trouw gebleven matrozen, in totaal achttien man, in een open sloep op zee werden achtergela- I ten. De slachtoffers van de mui ters wisten wonder boven won der na een langdurige zwerftocht een haven op het eiland Timor te bereiken en ontsnapten aan een) wisse dood. Het lot der muiters Langzaam breidde de kolonie zich uit en gedijde wel onder de leiding van John Adams. Vis vangst en akkerbouw vormden de middelen van bestaan en aan gezien men niet over geld be schikte, werd gebruik gemaakt van ruilhandel, waarbij Adams alle transacties van de bewoners optekende. (Men! werkte dus met een soort rekening-courant. In 1814 kreeg Pitcairn bezoek van enkele Britse oorlogssche pen. Kapitein Jones bezocht John Adams en gaf hem de verzeke ring, dat de muiterij was verjaard en hij mee terug kon gaan naar Engeland, maar Adams weigerde. Zijn taak lag op het eiland, waar men hem niet kon missen, meen de hij. De ex-muiter voelde zich verantwoordelijk voor 't welzijn van de bijna vijftig volwassenen en het grote aantal kinderen, dat er toen op het eiland leefde. Engeland liet de nakomelingen der muiters niet in de steek, want toen Adams in 1829 overleed zond men de zendeling George Nobbs, die zijn taak als leider, hoogste ambtenaar en geestelijke overnam. In 1856 was de bevol king van het eiland zodanig toe genomen, dat de economische 'mogelijkheden onvoldoende ble ken te zijn, zodat een aantal ge zinnen verhuisden naar het na bijgelegen eiland Norfolk, waar zij een nieuwe kolonie stichtten. Ook nu nog woont er een En gelse zendeling op Pitcairn, daar geposteerd door de Britse rege ring. Hij bekleedt er het hoogste geestelijke en wereldlijke gezag, want het eiland staat met zijn 143 inwoners onder Brits bestuur. Dc vrouw van deze bestuursamb tenaar is van huis uit verpleeg ster en verzorgt zo goed en zo kwaad als het kan de zieken en gewonden. Dank zij de Neder landse rederij beschikt zij nu ook over een installatie voor bloed transfusie. Aan boord van de „Willem Ruys" is van een twin tigtal bewoners bloed afgenomen. Later, in volle zee, werden de bloedgroepen bepaald en per ra dio werden de gegevens doorge seind. Zo beschikken de nazaten van de muiters nu ook over do nors en heeft de moderne medi sche wetenschap vaste voet ge kregen temidden van de primitie ve behuizingen, gebouwd uit het hout van de Bounty. De Bounty, nu onder comman do van Fletcher Christian, zwierf over de Stille Oceaan van eiland tot eiland en de bemanning gaf zich over aan plundering, dief stal, vrouwenroof en moord. Tenslotte bereikte ze Tahiti waar achttien man aan land gingen. Zij weigerden verder mee te va ren en gingen op dit romantische eiland wonen. Lang duurde hun vreugde echter niet, want 'n goed jaar later ankerde een Brits fre gat in de haven van Tahiti en werden op last van de admirali teit de aanwezige ex-muiters ge vangen genomen en naar Enge land verscheept, waar zij terecht stonden. Vier werden vrijgespro ken, zes kregen de strop en de overigen variërende gevangenis straffen. Nadat de achttien man van boord waren gegaan, zette die zelfde nacht de Bounty weer koers naar open zee, met aan boord Fletcher Christian, de adel borst Young, zes matrozen, zes inboorlingen en veertien vrouwe lijke inboorlingen. Zij voeren naar het tweeduizend kilometer verder gelegen eiland Pitcairn, waar de Bounty werd afgebroken en het materiaal gebruikt om on derkomens te bouwen. Er ontstonden reeds spoedig moeilijkheden tussen de inboor lingen en de blanken, met als ge volg dat door ruzie en moord het aantal danig slonk. Toen ten slotte een aantal inlandse vrou wen uit noodweer drie Engelsen doodde, bleef er nog slechts één muiter over, John Adams gehe ten. Het dramatisch gebeuren om hem heen, sinds het begin der muiterij, had diepe indruk op hem gemaakt. Hij was tot inkeer gekomen. Uit de inventaris van de Bounty had hij een bijbel en een gebedenboek weten te redden en toen hij alleen overbleef, be gon hij hieruit de kinderen en vrouwen van zijn overleden lot genoten te leren en zij schaarden zich allen achter hem. Hij werd leraar, koning, priester en wet gever van de kleine gemeenschap op het eiland. Laatste weekend andere kinderen van het gezin voor haar overlieten. Zowel de ouders als de groot moeder zullen zo mogelijk wor den vervolgd door de justitie. HONDERDEN MENSEN ZIEK VAN ZEEUWSE MOSSELEN De inspectie van de Volksge zondheid speurt in samenwer king met de Rijksdienst voor het Visserij-onderzoek naar de oor zaak van darmstoornissen, die de afgelopen veertien dagen zijn op getreden bij mensen die Zeeuwse mosselen hebben gegeten. In af wachting van dit onderzoek, dat naar aanleiding van deze tot nog toe ongekende klacht is inge steld, worden geenl mosselen uit de Zeeuwse wateren verhandeld. De lastige, maar vrij onschul dige ziekteverschijnselen doen zich niet voor na het eten van mosselen die uit de Waddenzee komen. De deskundigen vermoe den, dat er als gevolg van recente regenval en stijging van tempe ratuur een bepaalde ontwikke ling in het plankton in 't water van de Zeeuwse stromen heeft plaats gevonden, die in de mosse len heeft geleid tot vorming van stoffen die voor bepaalde men sen een irritering van het darm kanaal veroorzaken. Verwacht wordt dat deze na tuurlijke verschijnselen bij mos selen in de Zeeuwse wateren slechts zeer tijdelijk zullen zijn. Van het optreden van een para siet, onzuiverheid of een besmet ting of vergiftiging van mosselen is beslist geen sprake. Het zit hem louter in de ontwikkeling van hoeveelheden en wellicht de bijzondere samenstelling van het plankton in het zeewater, die slechts onder bepaalde natuur lijke omstandigheden uiterst zel den schijnen samen te spelen. Een dergelijk voorval is tot nog toe in de medische wetenschap niet bekend. NEDERLANDSE BEVOLKING IN I960 VOOR 39 MILJARD GULDEN VERZEKERD De Nederlandse bevolking be- aan het eind van 1960 voor een bedrag van ruim 38.9 miljard gulden aan levensverzekeringen, ruim 3.5 miljard gulden meer dan aan het begin van dat jaar. Dit blijkt uit een overzicht in „De Verzekeringsbode", officieel or gaan van de Nederlandse Vere niging ter bevordering van het levensverzekeringwezen, van de ontwikkeling van de 58 binnen^ landse levensverzekeringsmaat schappijen gedurende 1960. Het totale bedrag aan levens verzekeringen is toegenomen van 25.251.174.300 tot 38.914.366.980. Deze toeneming is het resultaat van het afsluiten van nieuwe verzekeringen en ver meerdering door andere oorza ken tot een totaal van ruim 6 miljard gulden enl een verminde ring door het tot uitkering ko men en beëindiging van verzeke ringen tot een bedrag van ruim 2.5 miljard gulden. Evenals eind 1959 waren er aan het eind van het afgelopen jaar twaalf Nederlandse levens verzekeringsmaatschappijen met een verzekeringsportefeuille van meer dan een: miljard gulden. Hierbij waren er drie met een verzekerd bedrag van meer dan 2 miljard, twee met een verze kerd bedrag van meer dan 3 miljard en een met een verzekerd bedrag van meer dan 4 miljard. BINNENLAND EERSTE KAMER ZAL TOTO AANVAARDEN Het staat vrijwel vast, dat de Eerste Kamer de tijdelijke rege ling van de voetbaltoto zal aan nemen. In het voorlopig verslag verklaart de overgrote meerder heid van de Senaat zich bereid aan de beperkte toto zijn stem te geven. Vooral de tot drie jaar be perkte tijdsduur van het wetsont werp heeft tot deze brede instem ming bijgedragen. Een jaar geleden heeft de Eer ste Kamer het eerste wetsont werp op de voetbaltoto na uit voerige discussies verworpen. Daarom hebben de senatoren zich in hun beschouwing nu gro te beperking opgelegd. Vrijwel alle fracties verwijzen in het ver slag naar hun standpunt van vo rig jaar, dat onveranderd is ge bleven. Alleen de VVD, die toen het wetsontwerp deed struikelen, heeft zich thans achter de nieu we, tijdelijke regeling geschaard. Zoals bekend heeft deze regeling ook een belangrijke verbetering gebracht, nu de prijzen in geld mogen worden uitbetaald. Boven dien zal de maximumprijs van 50.000 een nettoprijs zijn, de lo terijbelasting is er dus al afge trokken. Van de kant van de VVD wordt er op gewezen, dat door de beperkte tijdsduur aan 't hoofdbezwaar der liberalen tege moet wordt gekomen, doch dat de regeling nog niet ideaal is. De VVD-fractie wil haar steun ech ter niet aan het wetsontwerp onthouden, hoewel het 't karak ter van een „onvolmaakt com promis" heeft. GROOTMOEDER BOND KIND OP ZOLDER VAST In Breda heeft de politie zich toegang verschaft tot een woning in de Duitenhuisstraat. In dit huis van de familie M. hadden buren voortdurend 'n kind klaag lijk horen huilen. In de donkere hoek van de zolder trof de politie een 7-jarig meisje aan. Het kind was aan handen en voeten vast gebonden door de grootmoeder, die bij afwezigheid van de ouders op de kinderen moest passent. Zij had op deze manier haar kleinkind, waarvan het gedrag haar niet beviel, gestraft. Het kind was vervuild en verkeerde in een zo slechte lichamelijke conditie dat het opgenomen werd in het St. Ignatiusziekenhuis. De politie is maandag met een uitgebreid onderzoek begonnen. Volgens de eerste gegevens zou 't kind ook door de ouders al ja renlang achtergesteld zijn. Het meisje zou bij het eten wel eens worden overgeslagen of het heb ben moeten doen met wat de drie BUITENLAND EUROPESE ZEVEN ZOEKEN AANSLUITING BIJ EEG Alle lid-staten van de Europe se Vrijhandels Associatie (de Europese Zeven) zijn van plan, met de Euromarktlanden de mo gelijkheden en middelen te on derzoeken waarmee alle zeven te zamen zouden kunnen deelnemen aan één enkele markt van onge veer 300 miljoen mensen. Enge land heeft aangekondigd bij mon de van premier Marold Macmil- lan, dat het streeft naar volwaar dig lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. De Deense minister van buitenland se zaken, Jen's Otto Krag, ver klaarde, dat Denemarken op de zelfde manier als Engeland zal vragen om onderhandelingen over toetreding tot de Euro- markt. Eenzelfde besluit wordt verwacht van Noorwegen. De neutrale leden, Zweden, Zwitser land en Oostenrijk, streven naar een associatie met de Euromarkt omdat zij de politieke gevolgen van de eenwording niet kunnen aanvaarden. Portugal schijnt nog niet tot een beslissing te zijn ge komen. Buiten de kringen van de zeven heeft ok de republiek Ierland, die economisch in belangrijke mate afhankelijk is van Groot-Brittan- iiië, besloten toelating te vragen als volledig lid van de Euro- markt. Max Koot) Morgen, 5 augustus, wordt onze charmante en stijlvolle prinses Irene 22 jaar. Het is geen bijzondere verjaardag, geen lustrumjaar, geen belangrijke mijlpaal in het zware, maar mooie leven van „dochter uit een koningshuis". Vlak voor de tweede wereldoorlog werd zij geboren en haar ouders legden in haar naam hun verlangen naar vrede in een tijd vol oorlogsspanning. Prinses Irene heeft een heel andere functie in het openbare leven dan haar oudere zus Beatrix, die zich serieus voorbereidt op haar later konin- ginneschap. Prinses Irene hoeft dit niet te doen, menselijkerwijs gesproken tenminste. Zij heeft daarom iets meer vrijheid haar leven in te richten, zoals zij zelf wil. Maar daarnaast kent zij toch ook ten volle de verplichtingen van het openbare leven, dat zulke grote eisen stelt aan het uithoudings vermogen van de hooggeplaatsterr. Zij heeft de naam wat stug te zijn, maar mensen die haar beter kennen, zeggen dat dit alleen maar een aangeleerde stugheid is om de eigen aard te verbergen. Prinses Irene is nogal spontaan en tegelijk verlegen. Dergelijke eigenschappen zijn bijzonder charmant in een klein prinsesje, maar in een volwassen prinses kunnen zij moeilijkheden opleveren. Wat zou het geen pijnlijke situatie kunnen opleveren, wanneer een hoge gast op een zeer def tige receptie of ceremonie iets geks uithaalt en wanneer dan prinses Irene in haar officiële functie in een daverende lach zou schieten. Liever dan haar gasten in een pijnlijke situatie te brengen, dwingt prinses Irene zich tot extra-zelf beheersing en neemt daarbij het nadeel van wat stug te lijken op de koop toe. Trouwens het is ook een goede bescherming voor de verlegen heid, die haar openbare leven niet gemakkelijk maakt. Prinses Irene studeert op het ogenblik in Utrecht. Behalve student is zij ook een hartstochtelijk sportster. Zij kan uitstekend skiën en paardrijden en zij was eerlijk gezegd nogal kwaad toen een befaamde Duitse roddelkrant eens schreef, dat prins Bernhard voor zijn ongelukkige dochter Irene een bijzonder mak paard had gekocht. De werkelijke prinses Irene leren wij niet zo gemakkelijk kennen. Maar de kinderen van het Doofstommen-instituut in St. Michielsgestel hebben de echt gemeende en warme belangstelling van prinses Irene leren kennen. Een meisje mocht na een dansdemonstratie bij de prinses komen. Deze pakte het kleine ding bij de hand en zei langzaam en duidelijk: wat kun jij mooi dan sen. Ik wou dat ik het zo kon. Deze woorden zou iedereen hebben kunnen zeggen, maar zij kregen bijzondere waarde door die warme blik in de ogen van de prinses, die even heel gewoon zichzelf kon zijn. Er zal in de toekomst veel over prinses Irene gespeculeerd worden in ver band met verloving en huwelijk. Wij wensen de prinses op deze dag toe, dat haar de dikwijls zo brute en ongepaste inmenging van het publiek in haar privé-leven bespaard moge blijven. De Europese Vrijhandels As sociatie gaf maandag een com muniqué uit om de Britse initia- tievenl te steunen en de bedoelin gen der andere leden duidelijk te maken. Het stuk sprak over „het gezamenlijke doel van één enke le Europese markt". Het Britse initiatief, aldus het communiqué, „geeft de gelegenheid de juiste oplossing te vinden voor alle lan den van de zeven en daardoor bij te dragen tot solidariteit en een heid in Europa." De raad van de Vrijhandels Associatie gaf de voorzitter, dr. Bruno Kreisky, opdracht de Euromarkt formeel van deze beslissingen op de hoog te te brengen. Fel verzet volgde op premier MacMillans historische verkla ring in het Lagerhuis, dat Groot- Brittannië formeel om lidmaat schap van de Euromarkt zal vra gen. Hij maakte onmiddellijk dui delijk, dat slechts tot die stap werd besloten om 't openen van onderhandelingen over „bevredi gende regelingen: voor de speciale behoeften van de Britse land bouw, van het Gemenebest en van de Europese Vrijhandels As sociatie" mogelijk te maken. Van de onderhandelingen zal afhan gen, of het trotse Albion tenslot te tot de econmische en politieke eenheid met het vasteland van Europa zal besluiten. Ondanks de grote nadruk op garanties en voorwaarden voor landbouw, Gemenebest en vrije- handelsassociatie, was het on middellijke verzet veel heftiger en algemener dan verwacht werd. Voor het eerst sinds zijn aan vaarding van het minister-presi dentschap werd de ogenschijnlijk stoïcijnse politicus, een authen tieke Edwardiaanse figuur, uit gejouwd door een groep van zijn eigen volgelingen op de conser vatieve banken. Met de grote groep socialisten, die ondanks het officiële ideaal van wereldre gering tegen de Europese een wording zijn, riepen zij luid: „Schande, schande". e tcho van het Zuiöen H Kleren maken de man Mannen kopen bij MET EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 ELASTIEKENKOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1