wAAlwrjkse en LanQStRAAtse couRAnt SPORTSPIEGEL St. Clemensparochie nam hartelijk afscheid van Kap. De Kroon Jan de Rooygroep sloeg veertien dagen in België zijn tenten op 11e Pax-Ghristi-stertocht OPTICA BOGAERTS lUli» W*g3l Tielen VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 °-«= Abonnement: 83e JAARGANG No. 66 Uitgever: Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit biad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" De grote zaal van het Baardwijkse Gemeenschapshuis was dinsdag j.l. te klein om alle belangstellenden te in Eindhoven niet goed zou stellen, „want hij is een echte zielzorger en priester. „Ik hoop", zo besloot pas toor v. d. Brekel ten slotte, „dat ka- gelukkige jaren zal hebben en dat hij bij tijd en wijle ook nog eens zal wil len afdalen naar het nederige Baard wijk." ONVERGETELIJK Kapelaan de Kroon was kennelijk onder de indruk van dit zeer harte lijke afscheid. „Het is voor mij aan grijpend en onvergetelijk en nog nooit heb ik me zo onbehaaglijk ge voeld om te spreken. Ik heb in Baardwijk met veel vreugde gewerkt, waarbij ik me echter bewust ben fou ten te hebben gemaakt, maar deze moeten dan maar op rekening ge schreven worden van het feit dat een priester ook maar een mens is." De scheidende kapelaan wees er op, dat alles wat hem in waarderende woor- Op het feest van Maria ten Hemelopneming is de 48-jarige mgr. Lambertus van Kessel in de kerk van O. L. Vrouw Middelares te Leuven tot bisschop gewijd. Het was een groot en indrukwek kend ogenblik voor deze zoon uit de Langstraatse gemeente Vlij men, voor diens moeder, de 81- jarige weduwe van Kessel, en de ruim honderd Vlijmenaren, die naar de Belgische universiteits stad waren getogen om getuige te zijn van de bisschopswijding van mgr. van Kessel. Watten die waren bijeen gekomen Scheid nemen va» kapelaan pe aan de Kroon mi W™ «d M. de Kroon, die in de afgelopen week zijn benoeming ontving tot ka pelaan aan de dekenale parochie van St. Catharina te Eindhoven. Het was een inderhaast georgani seerde afscheidsbijeenkomst, die in hartelijkheid en warmte echter niet onderdeed voor welk groots opgezet afscheidsfeest dan ook; en deze har telijkheid en warmte spraken zowel uit de woorden welke de heer W. v. 4 Mee namens de parochianen tot de scheidende kapelaan richtte als uit de bijzonder royale gave, waarmee de at. Clemensparochie haar jonge en ener gieke priester bedacht. Wat wij reeds eerder verwacht en gevreesd hadden is thans werkelijk heid geworden: kapelaan de Kroon gaat onze parochie verlaten", aldus de heer v. d. Mee, voorzitter van het afscheidscomité. „Wij vinden het zeer jammer dat U weggaat. Niet om dat wij U de promotie misgunnen, welke Uw benoeming te Eindhoven ongetwijfeld is, maar omdat wij we ten wat U voor de parochie hebt ge daan onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden." De heer v. d. Mee gaf vervolgens een korte opsomming van de meest op de voorgrond tre dende activiteiten van kapelaan de Kroon tijdens zijn 6-jarig verblijf in de St. Clemensparochie: zijn ijver voor de luisterrijke viering der ker kelijke plechtigheden (o.m. de in voering van de volkszang); de op richting van een kinderkoor; het in het leven roepen en tot bloei brengen van de Ecclesiagroepenhet werk voor de jeugdbeweging, die dankzij het werk van kapelaan de Kroon tot nieuw leven gekomen is; het stichten de voorbeeld en ten slotte de bezie lende predikaties van kapelaan de Kroon. „Dit zijn zo in het kort de zichtbare activiteiten van kapelaan de Kroon geweest, maar oneindig veel meer heeft hij gedaan als stille wer ker ten behoeve van vele gezinnen aldus de heer v. d. Mee, „en voor dit alles danken wij U hartelijk, zeer hartelijk." De parochianen van St. Clemens hebben het niet bij deze dank alleen gelaten. Een snel georganiseerde col lecte, waaraan door alle parochianen spontaan is bijgedragen, had een be drag van ca. f 660. opgebracht Dit bedrag werd door de heer v. d. Mee aan kapelaan de Kroon als af scheidsgeschenk aangeboden. „Bo vendien heb ik opdracht U namens de navolgende verenigingen bijzonder hartelijk dank te brengen en even eens een geschenk onder couvert te overhandigen: K.A.V., Baardwijk, de welpen en verkenners, de paro chiële sectie St. Clemens, de acolie ten en de Stichting Gemeenschaps huis Baardwijk." De heer v. d. Mee besloot zijn korte, kernachtige toespraak met ka pelaan de Kroon het allerbeste toe te wensen in zijn nieuwe parochie. PASTORALE LOF Op de hem eigen vaderlijke en geestige wijze stak vervolgens pas toor v. d. Brekel de loftrompet over zijn kapelaan. „Ik ben bijzonder ver heugd over de grote opkomst van de parochianen bij dit afscheid en over de royale gave welke zij hebben bij eengebracht", aldus pastoor v. d. Brekel, die vervolgde: „Ook mij spijt het heel erg dat kapelaan de Kroon gaat vertrekken, maar anderzijds ben ik toch ook verheugd over zijn pro motie. Kapelaan de Kroon heeft enorm hard gewerkt voor onze pa rochie en mij is hij een zeer grote steun geweest, vooral tijdens mijn af wezigheid." Ook pastoor v. d. Bre kel onderstreepte de zeer vele „on zichtbare" activiteiten van kapelaan de Kroon t.b.v. vele gezinnen in de parochie. „Zijn vertrek is dan ook 'n gevoelig verlies voor de parochie, maar wij hopen dat de nieuwe pries ter met dezelfde ijver en toewijding het werk van kapelaan de Kroon zal voortzetten. Met zo'n voorganger wacht de nieuwe priester echter wel een zeer moeilijke taak", aldus pas toor v. d. Brekel, die overigens niet hang was dat kapelaan de Kroon het den was toegedicht niet alleen zijn werk was geweest. „Alles is met Gods genade door ons samen ge beurd." Hij noemde het een voor recht onder een zo vaderlijk priester als pastoor v. d. Brekel te hebben mo gen werken. „Hij wist zijn gesprek ken altijd te kruiden met sappige op merkingen en geestige gezegden en ik zal deze in de toekomst ongetwij feld missen. Ook met kapelaan Meeu- wesen heb ik bijzonder prettig sa mengewerkt." Kapelaan de Kroon vroeg de paro chianen van St. Clemens ten slotte nog één ding, n.l. om de nieuwe priester dezelfde goedheid en mede werking te geven als hem ten deel was gevallen. Ten slotte zei kapelaan de Kroon: „Ik dank U allen zeer har telijk en ik zal U niet vergeten. Ik zal voor U bidden, opdat het Baard wijk naar Gods wil wel moge gaan." Tot slot van deze afscheidsbijeen komst namen de talrijke aanwezigen persoonlijk afscheid van kapelaan de Kroon, die uit de St. Clemensparo chie de warme vriendschap en gene genheid van zeer velen met zich naar Eindhoven neemt. enkele protestanten, onder anderen een Nederlandse theologant. Zaterdag 26 augustus worden al le deelnemers tegen vijf uur in Den Bosch verwacht, waar mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, 'n avondmis zal opdragen in de St. Jans kathedraal. De tien groepen logeren die nacht in 10 parochies van Den Bosch. De zondagavond brengen zij in verschillende gezinnen door. Om 12 uur ontvangt hen het Bos sche gemeentebestuur. Ook kardinaal Alfrink zal hierbij aanwezig zijn. Na de daarop volgende Brabantse kof fietafel en het pontificale lof, gece lebreerd door kardinaal Alfrink, be gint om 8 uur een folkloristische Mgr. L. van Kessel (ex-Vlijmenaar) tot bisschop gewijd Groot-Vlijmen schonk bisschopsstaf De wijding in de feestelijk ver sierde kerk werd verricht door mgr. J. Theunissen s.m.m., aarts bisschop van Blantyre (Nyassa- land), die werd geassisteerd door mgr. R. Augustin s.m.m., hulp bisschop van Port-au-Prince (Haïti) en mgr. F. Bruis s.m.m., apostolisch vicaris van Villavi- cenzio (Columbia). De ruim drie uur durende plechtigheid werd bijgewoond door mgr. E. Forni, apostolisch nuntius in België, mgr. B. van den Bosch, secreta ris van het aartsbisdom Meche- len, mgr. H. van Hussen, natio naal directeur van de pauselijke missiewerken in Nederland, mgr. T. van Valenberg o.f.m. cap., con- sultator van de Congregatie de Propaganda Fide, dom Johannes, van Engelen O. Cist., abt van de abdij Mariënkroon te Nieuwkuijk en door de pastoors van Vlijmen en Haarsteeg. Onder de wereldlij ke autoriteiten merkten wij op mej. Laili Roesad, gevolmachtigd minister van de republiek Indo nesië, burgemeester A. Smets van Leuven, mr. J. Hoefnagels, bur gemeester van Vlijmen, de heer P. Achten, secretaris der gemeen te Vlijmen en de beide wethou ders der gemeente Vlijmen. De inwoners van Groot-Vlij- inen kwamen mgr. van Kessel op deze grote dag een prachtig ge schenk aanbieden. Door de inwo ners van Vlijmen was namelijk een bedrag van 3000.bijeen gebracht, waarvoor men een zeer fraaie bisschopsstaf had laten vervaardigen, die door notaris Huybregts, voorzitter van het ac tiecomité, namens de bevolking van Groot-Vlijmen werd aange boden. Burgemeester Hoefnagel overhandigde mgr. van Kessel een kostbare bisschopsring. Na de plechtigheid maakten honderden van de gelegenheid gebruik om mgr. van Kessel per soonlijk geluk te wensen. Enorm bisdom „De Lantaarn" avond op het marktplein, verzorgd door de stad Den Bosch en buiten landse routiers. Het grootste deel der trekkers vertrekt maandag weer naar hun respectieve landen, maar ruim 100 van hen hebben de wens te ken nen gegeven nog een paar dagen in ons land te blijven. Ook dan zullen zij kunnen genieten van de gastvrij heid, die vele Nederlandse gezinnen hen hebben aangeboden. In een schitterend gelegen dal, vanaf de Belgische stad Eupen in een wandeltocht in een half uur be reikbaar, hebben de verkenners van de Jan de Rooygroep veertien da gen vertoefd en genoten van al het moois wat deze aan natuurschoon rijke streek te bieden heeft en heb ben zij hun prachtig spel van ver kennen gespeeld in een gezonde sfeer, 't Dal, Diepbach genaamd is omringd door hoge heuveltoppen;, begroeid met prachtige loof- en naaldbossen, vol wild, terwijl de wandelaar menig prachtig panora ma te zien krijgt. Ook meer speci fiek toeristische evenementen zijn er in deze Ardennenstreek in over vloed en het laat zich begrijpen dat de verkenners van de Jan de Rooygroep bij hun veertiendaags verblijf in deze contreien 't werk woord vervelen niet gekend heb ben. Tochten naar stuwdammen van de Weser en La Gileppe, alsmede een wandeling naar Duits grondge bied en talloze voettochten in de meer onmiddellijke nabijheid van de Tijgerpatrouille de zo begeerde totem, terwijl na het kamp aan de twee andere patrouilles, die iets minder geluk hadden, een totem- leer uitgereikt zal worden als blijk van waardering voor hun prestaties. Een kort overzicht vertelt ons dat op zaterdag 29 juli 's morgens rond zes uur de deelnemers aan 't kamp per touringcar van Mulders-Sars uit Waalwijk vertrokken, om tegen half elf op het kampterrein te arri veren. In snel tempo pionierde men de kampkeukens en werden de ten ten op deskundige wijze opgezet. Zondag 30 juli was bedoeld om de omgeving enigszins te verkennen. Het eigengekookte potje smaakte best, zoals overigens het gehele kamp. De volgende dagen werden besteed aan enkele stevige kamp spelen, terwijl een voettocht naar de stuwdam van de Weser enkele prachtige landschapsbeelden te zien gaf. De dagen vrijdag en zaterdag van de eerste week werden door de Tijgerpatrouille bestemd door een fikse hike te maken via de Hill en Hestreux naar La Gileppe. De ove- Als tweede zoon van een uit vijf kinderen bestaand gezin werd Lambertus van Kessel op 8 sep tember 1912 te Vlijmen geboren. Na zijn humaniora in Schimmert te hebben volbracht, volgde hij het noviciaat der paters Montfor- tanen te Meerssen. In Oirschot voltooide hij zijn filosofische en theologische studies en daar werd hij in 1939 door mgr. Diepen ook tot priester gewijd. Kort daarop, in januari 1940, vertrok de jonge priester naar de missie op Bor neo, waar hij in 1948 werd be noemd tot apostolisch prefect van Sintang en in 1956 tot apos tolisch administrateur. Op 3 jan. 1961 werd mgr. van Kessel door Paus Joannes XXIII benoemd tot bisschop van Sintang, een dio cees dat een oppervlakte heeft van 2 maal België. Omdat mgr. van Kessel geen visum kon ver krijgen voor Nederland, kon de wijding niet in zijn oude vader land plaats hebben. Mgr. v. Kes sel is sinds 1951 (onafhankelijk heidsverklaring van Indonesië) in het bezit van het Indonesische staatsburgerschap. De 11e internationale Pax Christi- stertocht uit 10 Nederlandse plaatsen naar Den Bosch, wil een „leerschool in de oecumene" zijn voor de bijna 600 deelnemers uit Luxemburg, Por tugal, Engeland, Ierland, Zwitser land, Australië, Vietnam, Israël, Ka meroen, Algerië en China. Donder dag 17 augustus vertrekken de ster- tochters in tien groepen van 60 man te voet uit Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Bergen op Zoom, Maastricht, Roermond, Venlo, Kevelaer en Oldenzaal. De gesprek stof is geheel op de oecumene geba seerd en is samengesteld door een bij uitstek deskundige op dit gebied, na melijk prof. De Groot uit Warmond, voorzitter van de St. Willibrordusver- eniging. Donderdagavond worden de groe pen op hun diverse startplaatsen ver wacht, waaronder ook Waalwijk. Daags daarna begint dan uit tien ver schillende plaatsen de stertocht langs de diverse routes, welke zaterdag 26 augustus eindigt als allen samenko men in Den Bosch. De Pax-Christi-stertocht volgt de reeds jaar en dag geldende traditie, dat de trekkers ondergebracht wor den in gastvrije gezinnen van de stopplaatsen. Dit jaar is bijzonder grote medewerking gekregen van protestantse gezinnen, die hun deu ren voor de bedevaartgangers open hebben gesteld. Vermeden is om de trekkers steeds in dezelfde soort ge zinnen onder te brengen. Er is doelbewust naar gestreefd, Eupen en Diepbach en daarnaast rige troepleden hielden zich bezig ------ - -■ met vlotten te bouwen en zodoende enkele vennen „onveilig" te maken. De Buffelpatrouille maakte op maandag en dinsdag, resp. 7 en 8 augustus, een stevige hike naar het plaatsje Raeren. De daaropvolgende dagen werden natuurlijk nuttig be steed en op donderdag 11 augustus 's avonds rond negen uur volgde de ontgroening van de diverse teerpo ten (nieuwelingen), die voor de eer ste maal op kamp gingen. Neptunes, de zeegod, liet zich hierbij niet on betuigd. Op vrijdag volgde 's avonds het sluitingskampvuur, waarbij op gees tige wijze een terugblik op het zo uitstekend geslaagde kamp werd geworpen. J.l. zaterdag werd dan wederom per bus de terugreis aan vaard. Resumerende kan gezegd worden dat de verkenners van de Jan de Rooygroep getoond hebben 'n waar dige drager van de naam Jan de Rooy te zijn. natuurlijk de kampspelen en diver se andere evenementen vulden het programma, dat door de staf, onder leiding van groepsleider de Vries, geassisteerd door zijn naaste hel pers, de heren v. Peer, J. L. Rek kers, Haverhals en T. Waarts, was opgesteld en uitgevoerd in een juis te verkennersstijl. Dank zij ook de uitstekende weersomstandigheden en een solide organisatie, heeft het kamp een prima verloop gehad en kan men terugzien op een geslaagd verblijf in de Ardennen. Ook met betrek king tot de technische zijde van het verkenner-zijn, zoals de kamp- opbouw en -indeling van de diver se patrouilles, werd bewezen dat de Jan de Rooygroep in deze zijn man netje wel staat. Fel werd gestreden om de totem en dat de spanning er tot het laatste moment in bleef, be wijst wel de uitslag. Drie patrouil les eindigden n.l. als eerste. Na lo ting op het sluitingskampvuur kreeg AFSCHEIDSAVOND RKC VAN BR. SIDONIUS In verband met het vertrek van Br. Sidonius naar Amers foort houdt de voetbalclub RKC zaterdag 19 augustus a.s. in haar clubpaviljoen aan de Olympia- weg een afscheidsavond met re ceptie en aanbieding van een door geheel RKC bijeengebracht cadeau. Op deze avond, die om 7.30 uur begint, zijn uitgenodigd alle RKC seniorenleden, junioren leden en hun ouders, donateurs en adverteerders. RWB—RKDVC Na een korte rustperiode, waar in de RWB-ers hopelijk een pret tige vakantie hebben gehad, zal zondag a.s. het nederlaagtour- nooi worden voortgezet met een wedstrijd tegen Drunen. De blauw-gelen speelden dins dag j.l. gelijk tegen een sterk spe lend RKC en naarmate de wed strijd vorderde, werden zij steeds sterker, zodat RWB vast en zeker op zware tegenstand rekenen kan. Drunen zal ongetwijfeld zin hebben in een van de drie fraaie prijzen en zal het als een eer be schouwen om hun gastheren de eerste nederlaag in dit tournooi te bezorgen. Als de rood-wit-blauwen echter in de vorm steken, waarmede zij tegen het Bossche garnizoenself tal speelden, zal dit niet zo heel gemakkelijk gaan en mogen we gerust op een zeer goede wed strijd rekenen. Hoe het ook zij, naarmate het tournooi vordert, worden de wedstrijden interes santer, temeer daar de competitie met rasse schreden nadert en de diverse oefenmeesters ongetwij feld met een steeds sterker elftal op de proppen komen. De voetballiefhebbers uit Waal wijk en omstreken kunnen a.s. zondag dan ook op een honderd procent volwaardige wedstrijd rekenen, een wedstrijd ook waar in de geestdrift aan beide zijden het publiek in een prettige sfeer volle spanning zal houden. Te 12 uur zullen de reserve-elftal len van RKDVC en RWB een voor wedstrijd spelen, terwijl zaterdag a.s. te 4 uur het 3e elftal gaat aantreden tegen het 3e elftal van Desk. Voor onze reserves betekent dit een waardevolle oefenwedstrijd, daar bei de tegenstanders in hogere klassen uitkomen en dus verwacht kan wor den dat zij beter voetbal spelen. Aan onze reserves dus de taak te laten zien of dit inderdaad zo is, waarbij wij willen aantekenen dat een eventuele overwinning nog niet behoeft in te houden dat zij ook in derdaad beter voetballen. dat de trekkers kennis kunnen maken met alle lagen der bevolking. Onder de routiers zelf bevinden zich ook RKC Zilveren Schoentournooi. RKC wint van RKDVC na verlen ging, na doelschoppen, door loting. De eerste wedstrijd om de Zil veren Schoen tussen RKC, houd ster van haar eigen wisselprijs, en Drunen, is uiteindelijk ten gunste van RKC geëindigd en de overwinning is daarmede terecht gekomen bij de ploeg die in het veld 't beste spel vertoond heeft. Hierover was iedereen het eens. Bijzonder tegen wind in heeft RKC menige fraaie aanval opge bouwd vanuit de achterhoede en met laag kort spel. De verstandhouding in 't veld was opperbest en daarom was het te meer jammer dat H. Leijtens zich 20 minuten voor het einde niet kon beheersen en daarom door de goed leidende arbiter Kersten uit Waspik zonder meer naar de kleedkamer werd gezon den. Wij begrijpen zo'n mentali teit niet, want behalve zichzelf duperen zij de overige elf spelers die nu 20 minuten plus tweemaal verlenging met 10 man konden spelen, èn de vereniging, die toch niet er op gesteld zal zijn derge lijke onsportiviteiten bij herha ling te zien gebeuren. De wedstrijd zelf was niet zo groots, vooral door de wind, die veel afbreuk deed aan het spel. Drunen had voor rust wind tegen en werd in de verdediging ge drongen, waaruit zij nu en dan aanvallen opbouwde, die door te hard trappen meestal gemakke lijk onderbroken konden worden. RKC deed het beter en door af gemeten passes werd het spoedig 10 door H. Leijtens en 20 door beheerst inschieten van Kuijs. Na de hervatting wist RKC door verstandig laag spel een ge lijk opgaande strijd te forceren. Drunen verkleinde door agressief spel de achterstand tot 2-1. Het antwoord van RKC bleef niet lang uit en Passier bekroonde goed samenspel met een uitste kend doelpunt 3-1. Hoewel RKC, als in de aanhef gezegd, de beste combinaties op de grasmat legde, was, de aanvals- linie van Drunen agressiever en juist deze doortastendheid en het niet vlug genoeg reageren van doelman C. Eekels van RKC, was oorzaak dat Drunen nog voor het einde de stand met 2 goede doel punten op 3-3 kon brengen. Wij hoopten dat 2 maal 7% minuut verlenging de winnaar zou brengen, doch ofschoon aan weerskanten nog enkele kansen zich voordeden bleef de stand 3-3. Reglementair werden nu 3 straf schoppen genomen, waaruit bei den tweemaal onhoudbaar scoor den, terwijl Drunen eenmaal over schoot en de Drunense doelman een goed geplaatst, maar te zacht schot van de Peffer wist te keren, j AGOVVGo Ahead Wederom reglementair vond nu StormvogelsKFC de loting plaats, waarbij RKC aan AlkmaarHaarlem het gelukkigste eind trok. SVVVeendam A.s. zondag vindt de tweede n,R wedstrijd plaats op het RKC-ter- le Divis e B rein en wel tussen de beide Waal wij kse zusterverenigingen Baard wijk en WSC. Een zeer interes sante krachtmeting aan 't begin van de competitie, waarvoor wij grote belangstelling verwachten. Moge de sterkste winnen. Hoe de uitslag ook moge zijn, wij krijgen gegarandeerd een eindstrijd tus sen twee TVaalwijkse verenigin gen op 27 aug. a.s., waardoor ook de laatste wedstrijddag een sum mum aan spanning belooft te ge ven. Voor de voorronden om het we reldkampioenschap wordt gespeeld de wedstrijd Nederland Oost-Duits- land. RWB-ers, die een plaatskaart voor bovengenoemde wedstrijd willen heb ben gelieven zich vóór 21 augustus op te geven bij een der bestuursleden of bij M. van Vugt. Deze wedstrijd wordt gespeeld in Amsterdam op zondag 1 oktober te 14.30 uur. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 20 AUGUSTUS BETAALD VOETBAL Ere-Divisie GVAVBlauw Wit DWS/A—MVV Spel. EnschedeVolendam DOSAjax SpartaWillem II Rapid JCFeijenoord De VolewijckersNAC ADOFortuna '54 VVV—PSV le Divisie A EindhovenBW VitesseDFC SittardiaLeeuwarden DHC't Gooi Fortuna VI.Helmond RBCWageningen WilhelminaHDVS HVCSHS ZFCVSV ExcelsiorLimburgia NoadHeracles HilversumElinkwijk HeerenveenEnsch. Boys EBOHBe Quick 2e Divisie Helmondia '55- RCH—EDO -UVS De tcho vAn het Zuióen DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Teleloon 2045 W A A L W IJ K ELASTIEKENKOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5