wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND Kwaliteitsdrukwerli De toestand om Berlijn worden steeds ernstiger 898.- WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID 'n v. MAAKEN's BRIL MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 83e JAARGANG No. 69 LELEN, en uitgever: KEL° W*#* SMto£S» Tielen loofdredacteur: JAN TIELEN jronummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week 'rteerd! J^idTt 1878 lef. 375 1 Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 jDe schade veroorzaakt door verkeersongevallen kan men te genwoordig gevoeglijk schatten on pl.m. 300' miljoen gulden. Al schrijven wij thans „anno 1961" en al lopen er „honderddui- ..pnHen gemotoriseerde voertui- enopdeweg-. 't iszodat „wet- teliihe aansprakelijkheid voor zeer velen nog een vaag, ten dele nog onbekend begrip is, hoe gek het ook moge klinken. De Nederlandse wetgeving werkt doorgaans traag en zo kan het gebeuren, dat er al vele jaren «esproken wordt over een ver- I dichte w.a.-verzekering, en dat tat bij denken en praten geble- ven is, ongeacht 'het feit dat in vele ons omringende landen, die I ook door Nederlanders veelvuldig worden bezocht, de verplichting al is ingevoerd. Wanneer de toerist niet in het bezit is van een w.a.-verzekering I niet buitenlandse dekking, kan hij volstaan met aan de grens een; „tijdelijke" verzekering af te slui- Blij ft hij echter binnen Neder landse grenzen rijden, dan kan hij zonder verzekering rondtoe ren. W.a.-verzekering is zeer be- j langrijk voor de bestuurders van motorvoertuigen en eigenlijk voor iedereen. In de praktijk kan men vele gevallen aanwijzen, waarbij* een w.a.-verzekering de financiële gevolgen van het on geval had kunnen verplichten of geheel had kunnen opvangen. Om nu maar eens een klein voorbeeld aan te halen: een kleu ter in de box heeft vaak de nei ging te gaan gooien met alles wat hem in dè handen komt. Hij werpt een stuk speelgoed door de ruit. Glasgerinkel klinkt op en de ruit is stuk. Voorbijgangers krij- gen de scherven op hun hoofd, wonden ontstaan en wat al niet meer. Papa is verantwoordelijk en het kan hem geld kosten. Wij zullen in dit artikel geen opsomming geven van alle tek sten van de wetsartikelen, welke de aansprakelijkheid voor scha den die men een ander toebrengt, regelt. Het zijn de artikelen 1401 t.m. 1407 van het Burgerlijk Wet boek. Deze artikelen op zich zijn niet zo lang maar wij zijn er niet mee. De juridische uitlegging hiervan echter is te ingewikkeld om ze in kort bestek te kunnen behande len. De bestuurders van motorvoer tuigen lopen naar onze mening wel de meeste kans een ander letsel toe te brengen en daarnaast schade aan andermans eigendom te veroorzaken. En dat moet ver goed worden als de schuld vast staat. Voor wat eventuele slachtof fers betreft, willen wij wijzen op de artikelen 1406 en 1407 van het Burgerlijk Wetboek. Artikel 1406 luidt: „In geval van moedwillige of onvoorzichti ge doodslag, hebben de overblij vende echtgenoot, de kinderen of de ouders van de neergeslagene, die door zijn arbeid plegen te worden onderhouden, een rechts vordering tot schadevergoeding, te waarderen, naar gelang van de wederzijdse stand en de fortuin van de personen, en naar de om standigheden." Artikel 1407 handelt over moed willige of onvoorzichtige kwet sing of verminking van enig deel des lichaams, enz. I Artikel 1406 handelt dus over de schade ontstaan door de dood van het slachtoffer, terwijl arti kel 1407 bepalingen bevat om- £n* de schade die voor 't slacht offer is ontstaan door diens ver wonding. Deze twee artikelen nu spelen m de rechtspraak en in de juris prudentie een belangrijke rol, maar in het bizonder met 't oog °P de vele verkeersongevallen, waarbij doden en gewonden te Betreuren zijn. Zij die aan het verkeer deelne men en niet verzekerd zijn tegen y a., lopen de kans dat zij van- laag of morgen voor het feit ko men te staan, dat er grote bedra gen betaald zullen moeten wor den. Uit statistieken blijkt dat ruim oe helft van de bromfietsrijders met verzekerd is en men vraagt ïcti at waar ze de moed vandaan alen zich zonder behoorlijke ekking in het drukke verkeer te I v„.> terwijl vele van deze on- oorzichtigen bovendien nog heel Lu weten,, dat ze niet eens op 00,8te zijn van de verkeers- voorschriften. Smartegeld Er wordt de laatste jaren nog- spD»^geschreven over „smarte- «L ^at ls dat voor geld? kati men beschou- als de vergoeding voor pijn, ellende, verdriet of gemis, dan wel narigheid Het is dus 'n recht op vergoeding van niet materiële schade die in feite niet in geld uit te drukken is. Wij vragen ons echter af, wie in staat is te zeggen „voor hoe veel gulden pijn" hij heeft gehad? Wie kan berekenen hoe groot het bedrag in klinkende munten is, omdat hij z'n geliefde sport niet meer kan uitoefenen? Is hij scha deloos gesteld met een bedrag van 10.000.voor het verlies van een baan? Het is na,ar onze mening niet goed mogelijk in geld uit te druk ken hoeveel pijn, leed en blijven de invaliditeit iemand heeft (ge had). De vraag of, en zo ja hoeveel, smartegelci toegekend moet wor den, is niet zo gemakkelijk te be palen. In 1943 heeft de Hoge Raad een uitspraak gedaan over „smarte- geld". De Hoge Raad oordeelde, dat de toekenning van vergoe ding voor ideale schade (bij ver minking, of kwetsing) redelijk en billijk is. Op grond van artikel 1407 B.W. kan smartegeld ctus wel gevor derd worden, maar een vraag blijft „wanneer" en „hoeveel" en „wie kan vorderen?" Smartegeld- tarieven bestaan niet! Smarte- geld kan alleen gevorderd worden door het slachtoffer zelf, dat is dus hij die smart lijdt. Een rech ter heeft bepaald, dat wanneer 'n slachtoffer overlijdt, de smarte- geldvordering niet overgaat op de erfgenamen. Terecht, zouden wij zeggen, want het gaat niet aan dat^ de erfgnamen mooi weer gaan spelen van de pijn, die niet zij, maar het slachtoffer heeft ge leden voor zijn dood. Een algemeen belang. Resumerende komen wij tot de slotsom, dat een wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering een algemeen belang is. Het w.a.-ri- sico is een risico geworden dat vandaag u of morgen ons lelijke parten kan gaan spelen. Bestuurders van motorvoertui gen, ontdoe u van een groot risi co, u kunt dit bereiken via 'n aan sprakelijkheidsverzekering, die een steeds groter terrein gaat be strijken. Zorg er voor dat voor u niet geldt: „Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben." Met recht kunnen we deze titel gebruiken, want nu het zover is dat aan de grenzen van Oost- Duitsland zwaar bewapende troe pen staan en patrouilleren, waar tanks hun vuurmonden richten op wederzijdse stellingen, waar Rusland dreigt de toegangen, zelfs 't luchtverkeer met West- Berlijn en West-Duitsland af te snijden, daar menen wij met recht van een zeer kritieke toe stand te mogen sipreken en 't ge vaar steeds groter wordt dat het niet tot besprekingen komt of dat deze geen zin meer hebben. De Sovjet-Unie heeft donder dag in een nota aan de westelijke mogendheden bezwaar gemaakt tegen de passagiers aan boord van westelijke vliegtuigen, die van de Bondsrepubliek naar W. Berlijn vliegen. De passagiers, die Moskou bedoelt, zijn de West- uitse „subversieve elemanten en revanchisten, wier werkzaam- lijke verklaringen met betrek king tot de activiteiten in de vrije westelijke sectoren van Berlijn worden afgelegd op -hetzelfde moment waarop de sovjetrege ring de oostelijke sector van de stad afgrendelt, is een daad van cynisme en onverantwoordelijk heid. Deze daad vormt ook een di recte inbreuk op de toezegging van de sovjet-regering ten aan zien van de „economische en po litieke eenheid van Duitsland" en de belofte van de sovjet-regering met de geallieerde regeringen sa men te werken „om de gevolgen van de administratieve verdeling van Duitsland en Berlijn te ver zachten" door „het bevorderen van de vrije beweging van perso nen en goederen en de uitwisse ling van informaties in geheel Duitsland met inbegrip van Ber lijn". „De lasterlijke opmerkingen van de sovjet-regering ten aan zien van 't wettige doen en laten van vrije mannen in West-Berlijn doet vermoeden dat de sovjet-re gering meent dat Amerika de zijn: opheffing van het Ameri kaanse radiostation „Rias" in West-Berlijn; oplieftmg van Westduitse regeringskantoren in West-Berlijn; net aanknopen van normale betrekkingen met de DDR en ten slotte: gedogen dat de verbindingen van de Bonds republiek naar West-Berlijn on der üostduitse controle komen. Totdat een vredesverdrag (des noods eenzijdig) met Rusland zal zijn gesloten, wil de DDR zich strikt houden aan de viermo- gendhedenovereenkomsten inza- Ke het verkeer tussen de Bonds republiek en Berlijn. Ulbricht herhaalde, dat het vredesverdrag met de Sovjet-unie nog dit jaar zou vrorden gesloten. VERBINDING TUSSEN SCHELDE EN KUN Antwerpen en Rotterdam zfjn het eens geworden Besprekingen tussen vertegen woordigers van het Antwerpse en Rotterdamse bedrijfsleven hebben er toe geleid dat men het eens is geworden over de wijze waarop een betere binnenscheep- vaartverbmding tussen Schelde en Rijn een al zeer oude wens van de Belgen tot stand zou kunnen worden gebracht. Het plan, inhoudende herope ning van de Kreekrakdam, waar mee de delegaties zich konden verenigen en dat thans gesteund wordt door de Kamers van Koop handel van beide havensteden, zal aan de wederzijdse regeringen Nog slechts vier dagen loopt de RAKONA-WAARDEBON-AKTIE T/m 31 augustus a.s. reiken de RAKONA-zaken in Breda Waalwijk en Bergen op Zoom waardebonnen van HONDERD GULDEN uit. Levert U bij aankoop van een NOVAK televisie, model 1961, deze bon in, dan wordt de prijs van uw toestel verminderd met honderd gulden! Indien U toch plannen hebt om in het najaar TV te kopen, doe het dan NU. U hebt een direkt voordeel van 100. NOVAK TV, model 1961, 59 cm, panoramic beeld 998.— BIJ INLEVERING VAN DE WAARDEBON SLECHTS N.B. Deze aktie sluit op 31 augustus a.s. met Blijf „KNAP" en zie „Bil TER heid in West-Berlijn door het Kremlin provocatief en gevaar lijk voor de vrede wordt ge noemd. Dit is de eerste keer dat de Sovjet-unie tornt aan de rech ten welke de westelijken in de luchtcorridor naar Berlijn heb ben. Men ziet hierin dan ook een aantasting van de positie der westelijken. De Amerikaanse re gering heeft de plechtige waar schuwing gegeven, dat een der gelijke aantasting door wie dan ook van de vrije toegang tot West-Berlijn een daad van agressie is. De gevolgen moet de Sovjet-unie maar dragen. Enge land heeft gezegd het dreigement hoogst ernstig op te nemen. „Nooit zuil enwij toelaten, dat 'n ander ons voorschrijft wie wij naar WesUBerlijn vervoeren en wanneer we dat mogen doen...", aldus de westelijke mening. Wij mogen hier wat breedvoe riger het antwoord van Amerika, Engeland en Frankrijk, die ook hun troepenmachten steeds ver sterken, laten volgen: Het antwoord van Amerika, uitgegeven in het Witte Huis; en getekend door president Kenne dy en minister Rusk, luidt: „De sovjet-nota van 23 augus tus 1961 is duidelijk een schrede verder in een wei-overwogen campagne van bedrog en intimi datie, ontworpen om de aandacht af te leiden van de mislukkingen van de sovjet-regering en om de w-ereldspanning te verhogen. De beschuldigingen en aan klachten die deze nota richt tot de Verenigde Staten en haar ge allieerden zijn vals, zoals de sov jetregering goed weet. Dat derge- sovjet-opvatting deelt dat onder danigheid aan de dictatuur de juiste levenswijze voor de Duit sers is. De vreedzame gehecht heid aan de vrijheid van de be volking van West-Berlijn en de zelfbeheersing van haar leiders bij grote provocaties is nooit dui delijker aan de dag getreden dan in de laatste dagen. Bovendien is het vreemd dat de sovjet-regering het bestaat te protesteren tegen betrekkingen tussen West-Duits- land en West-Berlijn op een tijd stip dat zij alles in het werk stelt om Oost-Berlijn met Oost-Duits la,nd te vereenzelvigen. Deze aan klachten en beweringen kunnen dus niet ernstig worden opge vat." „Wat wel door de gehele we reld ernstig opgenomen moet worden, is de nauwelijks bedekte bedreiging met agressie tegen de geallieerde luchtroutes naar en van Wëst-Berlijri. De Verenigde: Staten moeten een plechtige waarschuwing aan het adres van de Sovjet-Unie laten horen, da,t elke inmenging door de sovjet regering of haar Oostduitse re gime met de vrije toegang tot West-Berlijn een agressieve daad zou zijn, voor de gevolgen waar van de sovjet-regering de volle verantwoordelijkheid zal dra gen". In een verkiezingsrede, welke door radio en televisie werd uit gezonden, heeft de Oostduitse communistenleider Ulbricht de eisen geformuleerd welke 't wes ten zullen worden gesteld, als het niet bereid is een vredesverdrag met twee halve Duitslanden te sluiten. Enige van deze eisen worden voorgelegd ter goedkeu ring. Zouden deze meegaan met het plan waarmee cle kwestie v-«n het Moerdijkkanaal defini tief van de baan zou zijn dan zal er een einde zijn gekomen aan een wel zeer netelige kwestie die tientallen jaren de gemoederen heeft bezig gehouden. DREIGBRIEVEN AAN PRIN SELIJK PAAR IN MONACO Prins Rainier en prinses Gra- cia hebben anonieme brieven ge kregen, waarin de levens van hun kinderen worden bedreigd, aldus de politie van.Monaco. Het wa ren geen brieven waarin werd ge zegd dat de kinderen zouden wor den ontvoerd. Wel werd gezegd dat de 3-jarige prins Ainert en ue 4-jarige prinses Caroline zouden wóraen gedood. V.S. ROEPEN 76.500 RESER VISTEN OP De Amerikaanse minister van Defensie, Mc Namara, heeft be kend gemaakt, dat omstreeks 76.500 reservisten van het leger, de vloot en de luchtmacht wior- den opgeroepen,, zulks op grond van de plannen welke president Kennedy op 25 juli ontvouwd heeft. De betrokkenen moeten op 1 oktober opkomen. BINNENLAND DRS. GLIZELS STAATSSECRETARIS Officieel is bevestigd, dat de Eindhovense wethouder drs. F, Gijzeis, staatssecretaris van Eco nomische Zaken zal worden als opvolger van dr. Veldkamp, die nu minister van Sociale Zaken is. Evenals dr. Veldkamp is de heer Gijzeis lid van de Katholieke' Volkspartij. Hij hoopt zijn func tie half sept. te kunnen aanvaar den. PRINSES IRENE NAAR HUIS Prinses Irene is donderdag na een vakantie van meer dan een, maand in Mexico vandaar per KLM naar Nederland terugge keerd. Ze werd vergezeld door Avecita Lopez Samao, de dochter van de Mexicaanse president, die enige tijd in Nederland zal ver blijven als gaste van de konink lijke familie. Prinses Irene was in Mexico de gaste van dc Mexi caanse presidentiële familie. TRIBUNE VAN CIRCUS INGESTORT Door het instorten van de hefftl van de zittribune van circus Bellij in Venray, zijn donderdagmiddag 45 mensen gewond. Vijf, waaron der twee kinderen, liepen been breuken op. De veertig andere werden licht gewond. Tijdens hel! openingsnummer van de middag voorstelling ging de tribune aan het schuiven. Er waren 1400 kin deren en 1000 volwassenen in het circus. Onder hen waren honder- Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. den patiënten van de beide psy chiatrische inrichtingen in Ven ray. De mensenmassa, die op de instortende tribune zat, schoof op en door elkaar. Politiemannen en personeel van het circus kon den aan de paniek die uitbrak, snel een einde matten. Dokters en Rode Kruis-personeel ver zorgden in hoog tempo de ge wonden. BRANDKAST WEG MET 10.000,— Opnieuw is de Amsterdamse recherche geconfronteerd met de diefstal van een, brandkast, waar in een groot bedrag aan geld was opgeborgen10,000 gulden,. Het brandkastje, groot 40-50'-80 stond op de eerste verdieping van het bijkantoor van een financierings,- bank aan de P. C. H'ooftstraat. De inbrekers kwamen 'via een pad dat uitkomt op de Hobbema- straat en de tuinen van de huizen aan de P. C. Hooftstraat verbindt aan de achterzijde het kantoor binnen. Daar werd een deur ge forceerd. De brandkast moest langs de trap, de gang, de tuin en het pad naar een gereed- staande auto zijn gesleept. Het nummer van de auto is ae recherche niet bekend. VOOR 750.000 GULDEN AAN JUWELEN UElttluEü Een juwelenhandelaar is dön- dterdagavond in Cap d'Anhfies aan de 1 ranse Riviera berooid van juwelen ter waarue van on geveer /ou.uuu gulden. De juwelier nad de kostbare couecue in net Ur.anu Hotei ge toond. Bij Uet verlaten van net nocet werd' mj overvallen door eneela individuen, die nem Uet vanes met juwelen oiuruKten en in een sneue auto verdwenen. WINST 13% pet. LAGER Halfjaarcijfers van Philips Overeenkomstig de verwach tingen neeft urn ups in het eerste hau,jaar van laot een circa 13,a proeent lagere nettowinst ge maakt dan in dezeiide perioae van i96u: 148 miljoen gulden te genover 171 miljoen gulden. De omzet is met urie proeent geste gen: 2.tT4.UUU.0U0' gulden tegen over 2.0Ó9.00Ü.UOÜ gulden. Dit blijkt uit de halfjaarcijfers, die door dfe raad. van nestuur van unups bekend zijn gemaakt. De revaluatie van ae gulden en de invoering van de 5-daagse werk week zijn ae oorzaken van ae winstdeiing. De omzetstijging is kleiner dan verwacht werd; vooral in de te levisiesector valt een aarzeling te bespeuren. De raad van bestuur mijit eenter verwachten dat ae omzet in 1'961' voor het eerst in de geschiedenis de vijf miljard gulden zal overschrijden. IN- EN UITVOER 2e KWARTAAL In het 2e kwartaal heeft niet alleen de revaluatie de Neder landse concurrentiekracht op de wereldmarkt verminderd, aldus meent het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen, niet het buitenland, in dezelidè richting hebben gewerkt de on- verwaent snelle invoering van de vrije zaterdag en dë andere kos tenverhogende effecten van dë krappe arbeidsmarkt. Het Cen traal Orgaan vraagt zich in haar kwartaalverslag at, of Nederland in vergelijking met de buiten landse concurrenten „niet te ver achterop dreigt te geraken." In een analyse van de Neder landse buitenlandse handel gedu rende het tweede kwartaal komt het Centraal Orgaan zeer voor zichtig tot de conclusie, dat de opwaardering van de gulden in maart de invoer nauwelijks heeft gestimuleerd, ondanks de grote binnenlandse vraag en ondanks het prijsverlagende effect, dat van de revaluatie is uitgegaan. Na de zeer hoge invoer van het eerste kwartaal 1961 moet wor den vastgesteld, dat de nationale import in het tweede kwartaal weer is gedaald tot het peil van het laatste kwartaal van 1960. NEDERLANDS MEISJE ONT VOERD IN BELGIË Een Nederlands meisje is don derdagnacht, na een wilde ach tervolging, door twee onbekende' mannen in een Nederlandse autoi ontvoerd. Dit is bekend gemaakt door de politie in Hasselt Een ge tuige kon het nummer van de au to van de ontvoerders noteren. Het zou RT 77-86 geweest zijn. De wagen was een grote Ameri kaanse auto. Kort na middernacht gaf een Belgische chauffeur, Paul d'Hae- se uit Hasselt, even buiten Diest een lift aan een onbekend Ne derlands meisje, dat ongeveer 20 jaar leek te zijn. Zij zou hem ver teld hebben, dat zij een verschil! SCHOOLJAAR 1961/'62 Voo r k Uw SPORT-SPECIAALZAAK I met de grootste keus, 3 ook in schoolsportkleding Stationsstraat 51 A, Waalwijk Tel. 04160 - 3350 van mening' had gehad met haar verloofde en weggelopen was, D'Haese merkte al gauw, dat een grote auto, die achter hem reed, probeerde te passeren. Het meis je' zei', dat daarin haar verloofde zat en zij vroeg d'Haese op 't mid den van de weg te blijven: „An ders zal hij ons de weg versper ren", zei zij nerveus. De Belgi sche chauffeur voerde zijn snel heid op, maar de Amerikaan bleef volgen. In Hasselt sloeg d'Haese plot seling. scherp naar rechts af een straat in die naar 't station leid de, maar de achtervolgende wa gen reed hem hard in de rug aan. Zijn auto draaide om zijn as en kwam midden op straat te staan. Twee mannen sprongen uit de Nederlandse wagen en holden achter het meisje aan, dat pro beerde te ontsnappen. Zij grepen haar beet, smeten haar in bun auto en gingen er vandoor, een andere auto ontwijkend die hun de weg probeerde te versperren. Drukkerij van Boxtel WIELERECHO'S Door Ad Vingerhoets Hik van Steenbergen, drievou dig wereldkampioen, boekte in Turnhout-Oost zijn zevende over winning in dit seizoen. Piet van Est drukte zijn stempel op de laatste ronden.. Hij brak zijn za del, maar wist terug bij te komen. Hij: gaf zelfs in de laatste ronde hef tempo aan en betwistte de spuxt zonder zadel. Wij geven het u te doen. De uitslag: 1 Rik van Steenbergen; 125- km. in 3 uur precies; 7 ex aequo o.m. Michel Stolker, Jos Himsen, Wim en Piet van Est. Jo de Roo heeft het zoet der overwinning weer eens geproefd. In Eeklo (63 vertrekkers) won hij afgetekend de spurt voor zijn vier medevluchters. De sprint van het peloton won Willy Vannit- sen, de grote miskende, op één been. 1 Jo de Roo, 144 km. in 3 uur 33 min.; 2 Gustaf de Smet; 3 Piet Rentmeester; 14' ex eaquo Huub Zilverberg, Raf Gijsel, Dick Groeneweg en Geurt Pos. De Roosendaler Jos Linders was in dè amatenrwedstrijd te Haasdonk de snelste. Theo Ver schuren uit Sint Janssteen stap te over naar de amateurs en werd fraai derde. VERKENNER XIII Het Amerikaanse bureau voor hiclit- en ruimtevaart heeft vrij dag. de „Verkenner XIII" in een baan om. de aarde gebracht. Daarmee wilTen de Amerika nen micro-meteorieten bestude ren, die de veiligheid van ruimte- neizigers in gevaar kunnen bren gen. ITlAnnuAU ISO nuuuoxvo IDe tcho van het Zuiöen DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 BALL- VOOR Dr. v. Beurdenstr 13-15 KAATSHEUVEL Tel. 04167-21 21

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1