waalwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt ZWITSAL ugano ai NIEUWE SCHOENFABRIEK IN WAALWIJK: JAC. BERGMANS HOLLANO N.V. oiTB/iiscmm ZILVEREN JUBILARIS BIJ M.J. VESTERS Drumband Marijke - Sprang Van Waspik via Capelle naar Waalwijk MOEDER WORDEN... VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 70 'Sükse Stoomdrukkerij ialwy Antoon Tielen jofdredacteur: JAN TIELEN iionurnmer 50798 jt blad verschijnt 2 x per week kericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Burgemeester Teijssen verricht officiële opening De Waalwijkse Elzenweg, tot voor enkele jaren nog een stille buitenweg met aan de zuidzijde niets dan sappige verre weiden met gezapig grazend vee, is stilaan het cen trum geworden van een nieuw industriegebied. De een na de ander zijn er de fabrieken in een snel tempo omhoog gekomen en momenteel is de Elzenweg aan de zuidzijde tl bijna „dicht" bebouwd. De nieuwe verbindingsweg met het daarachter gelegen industrieterrein is echter al voor een deel gereed gekomen, zodat nieuwe industrievestigin gen in dat deel van Waalwijk ongestoord verder voort gang kunnen vinden. Hedenmiddag heeft de opening plaats van de laatste in dustriële aanwinst langs de Elzenweg: Jac. Bergmans Holland N.V., Schoenen Mode-Atelier en Handschoen- maekerijen. De fabriek is al enige tijd in gebruik, maar vanmiddag zal de opening en ingebruikstelling op of ficiële wijze worden verricht door burgemeester Teijssen. sterker het ruimtegebrek voelen. Plannen tot nieuwbouw werden ont wikkeld en om de produktie, die in feite over drie bedrijven verdeeld was, zo efficiënt mogelijk te doen ge schieden, werd besloten om de da messchoenfabriek in Capelle en de Luxy-schoenfabriek in Waalwijk in één nieuw bedrijf in Waalwijk onder te brengen. Op 10 juli van dit jaar was het zover. De damesschoenfa briek te Capelle en de Luxy-schoen- fabriek in Waalwijk werden samen gevoegd in een nieuwe fabriek aan de Elzenweg te Waalwijk. De kinder schoenfabriek aan de Hoofdstraat te Capelle werd overgeplaatst naar het vrijgekomen bedrijfspand aan de Wendelnesseweg. MODERNE FABRIEK Deze nieuwe fabriek is dan thans een feit geworden aan de Elzenweg in Waalwijk. Het is een moderne fa briek naar een ontwerp van prof. G. Holt, voortreffelijk gebouwd door de fa. H. Wagemakers uit Sprang-Ca- pelle. Het grootste deel van de fa briek wordt uiteraard ingenomen door de produktieruimte, een moderne, lichte hal van 68 x 24 meter. Aan de voorzijde bevinden zich parterre, drie spreekkamers, een mon sterkamer en andere dienstruimten. Aan de voorzijde boven liggen de mo derne en lichte kantoorruimten, van waar men een duidelijk overzicht heeft over de grote produktiehal. Aansluitend bij deze kantoorruim ten ligt de gezellige lichte kantine, waarvan wij het stijlvolle buffet be wonderd hebben. Deze kantine staat via een trap in verbinding met de be nedenverdieping. „Eigenlijk is de zaak nu al weer te klein", zo verklaarde ons de heer Hans Bergmans, zoon en rechter hand van de heer Jac. Bergmans. „Gelukkig hebben we achter de fa briek nog ruimte om er nog een even grote hal bij te bouwen, zodat we ons over uitbreidingsmogelijkheden geen zorgen behoeven te maken." De tweede zoon van de heer Jac. Bergmans en tweede rechterhand - de heer Tijn Bergmans is werk zaam in het leder- en foumituren- bedrijf in Amsterdam, dat aan repe- ratie-afdelingen over het gehele land levert. Daarnaast heeft de heer Jac. Bergmans in Amsterdam nog twee import-schoenzaken. Het schilderwerk aan het nieuwe Waalwijkse bedrijf van de heer Berg mans is verzorgd door de fa. Gebr. v. d. Waals uit Sprang-Capelle en de elektriciteit door de fa. van Dongen uit Waalwijk. Met deze nieuwe vestiging van „Jac. Bergmans Holland N.V." heeft de Waawlijkse schoenindustrie weer een belangrijke aanwinst geboekt, die wij gaarne alle succes en voorspoed toewensen. NIEUW-GUINEA Terwijl een aantal leden van de Nieuw-Guinea-raad ons land bezoe ken, om hun kennis van regerings zaken, van handel en industrie te vergroten, gaat men in de bladen maar verder om de zaak af te breken en de Nederlanders voor te houden Nieuw-Guinea maar eervol aan In donesië over te dragen en onze be lofte van zelfbeschikking aan de laars te lappen en de mensen die naar hun eigen beschikking snakken, aan de Indonesische dwingelandij uit te leveren. Zo de Nieuwe Rotterdamse Cou rant, zo gaat het in het Parool en ook het nieuwe manifest van de P. v. d. A. geeft met veel zwakke woorden niet veel perspectief in andere geest. LEEN VAN DER MEULEN WERELDKAMPIOEN Op de wielerbaan van Oerlikon bij Zürich is dinsdagavond een uitbun dig Nederlands feest gevierd, nadat de 23-jarige Leen van der Meulen uit Badhoevedorp het wielerkampi oenschap voor amateur-stayers op zijn naam had gebracht. De nieuwe titel houder werd op prachtige wijze door gangmaker Bertus de Graaf naar zijn zege gevoerd. 3 DODELIJKE ONGEVALLEN OP ÉÉN DAG IN TILBURG In de gemeente Tilburg hebben in de loop van maandag een drietal do delijke ongevallen plaats gevonden. Op de kruising Ringbaan-West - Bredaseweg vond een bejaarde wiel rijder de dood; in het Wilhelminaka- naal verdronk een 10-jarig meisje en Op maandag 28 augustus j.l. vond bij schoenfabriek M. J. Vesters in Kaatsheuvel de viering plaats van het 25-jarig jubileum van de heer P. Bal vers. Om ca. 11 uur werd de heer Bal vers, vergezeld van vrouw en kinde ren, door de directie ontvangen, waarna de officiële huldiging een aanvang nam. Als eerste sprak de heer Mathieu Vesters de jubilaris in hartelijke be woordingen toe. „Begonnen op 14- jarige leeftijd als manusje van alles, ben je nu, als overhaler, al meer dan 20 jaar een van de steunpilaren van ons bedrijf", aldus spreker. De heer Vesters prees de jubilaris om zijn vakmanschap en plichtsbe trachting en overhandigde hem een geschenk onder couvert. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Beerens, chef onder- werkafdeling. Hij bood namens de collega's van de heer Balvers zijn gelukwensen aan en overhandigde hem tevens een geschenk in de vorm van een electrisch scheerapparaat. De heer Balvers dankte allen voor de attenties hem en zijn vrouw bewe zen. Om ca. 12 uur werden alle mede werkers in de gelegenheid gesteld de jubilaris te feliciteren, waarvan veel gebruik werd gemaakt. Na afloop van de officiële huldi ging werd nog enige tijd in gezellig samenzijn doorgebracht. SCHOOLJAAR 1961/ '62 Voor Uw SPORT-SPECIAALZAAK met de grootste keus, ook in schoolsportkleding Stationsstraat 51 A, Waalwijk Tel. 04160 - 3350 door een pistoolkogel verloor een 21- jarig stadgenoot het leven. TREIN DOODT VIJF VOETGANGERS Een Duitse locomotief is dinsdag op een overweg in volle vaart inge reden op een groep voetgangers. Vijf van hen overleden, vier ter plaatse en één in een ziekenhuis. grote opbloei en verdere uitbouw doorgemaakt, waarbij de personeels sterkte toename tot 140 medewerkers. Het produkt van Jac. Bergmans werd een begrip in de schoenenwereld zo wel door zijn kwaliteit als door zijn vormgeving. In juni 1960 schoof het snel groeiende bedrijf in de richting Waalwijk, want toen werd in deze gemeente de Luxy-schoenfabriek overgenomen. In het Capelse bedrijf aan de Wen delnesseweg deed zich intussen steeds De nieuwe fabriek van Jac. Berg mans Holland N.V. is de kroon op let werk, dat in 1954 in Waspik be gon in een klein overgenomen fa briekje met een personeelssterkte van 10 man. Waspik was echter niet meer dan een aanloop, want een jaar later werd het bedrijf overgeplaatst naar Capelle aan de Wendelnesse weg. Naast de fabrikage van dames schoenen werd medio 1957 de fabri cage van kinderschoenen (Pinocchio) ter hand genomen aan de Hoofdstraat in Capelle. Hier heeft het bedrijf een „PINOCCHIO" JEUGD- SCHOENENFABRIEK BE- LANGRIJK VERGROOT Door de ingebruikneming van Jac. Bergmans Schoenen-mode-atelier te Waalwijk, kreeg de Jac. Bergmans „Pinocchio" Jeugdschoenenfabriek, gevestigd te Sprang-Capelle, de be schikking over het pand Wendelnes seweg 58 Oost. De fabriek werd gemoderniseerd en van een geheel nieuwe transport installatie en een modern machine park voorzien, zodat het een zeer mo derne schoenenfabriek is geworden, waar de „Pinocchio" jeugdschoenen in grote getale en zéér rationeel wor den gemaakt. De door Jac. Bergmans ontworpen „Pinocchio" Kinderschoenen hebben in korte tijd bij de jeugd een grote vermaardheid verworven, ómdat je er harder mee kunt lopen, hoger sprin gen en beter mee kunt voetballen. Het ligt in de bedoeling de pro duktie aanmerkelijk te vergroten om aan de steeds stijgende vraag te kun nen voldoen, zodat hier nog vele werknemers uit Sprang-Capelle en omgeving, prettig en goed betaald werk kunnen vinden. In Amerika schoen smeer in kleuren en geuren Het ziet er ernstig naar uit, dat de dagen van de Amerikaanse schoen poetsers geteld zijn De „shoe-shine boys" dreigen weggevaagd te worden door de stortvloed van nieuwe schoen- poetsmiddelen welke thans in de Ver enigde Staten op de markt gebracht worden. In alle drugstores treft de Ameri kaan reeds de nieuwe schoensmeer sels aan, in vloeibare- of pastavorm, zelfs zijn er in moderne aerosol-ver- stuivers. De fabrikanten zijn er van uitgegaan dat er verschil bestaat tus sen dames-, heren- en kinderschoe nen en dat deze drie categorieën elk een eigen behoefte aan poetsmidde len hebben. Er zijn dan ook „schoen- smeren" speciaal voor mannen, spe ciaal voor vrouwen èn speciaal voor de kinderen, allen in een eigen ver pakking. Voor dames is er zelfs een geparfumeerd schoenpoetsmiddel! Het poetsen met deze nieuwe mid delen is niet alleen goedkoop, zoals de advertenties vertellen, maar tevens is men in een wip klaar. De ouder wetse schoensmeerprocedure blijkt te hebben afgedaan. Geen insmeren-in- latentrekken - uitpoetsen - afwrijven meer. De aerosolspuit erover en van top tot teen tevreden glimmend gaat men verder! (CONSU) PRINSES IRENE TERUG UIT MEXICO Na een verblijf van ongeveer zes weken in Mexico is prinses Irene dinsdagmorgen met een DC-8-straaI- vliegtuig van de KLM in ons land te ruggekeerd. De prinses, die was ge kleed in een wijde witte mantel, werd op de luchthaven verwelkomd door de Mexicaanse ambassadeur in ons land, de heer Rafael Fuentes en enige hof functionarissen. Nadat zij zich op 't platform enige tijd met hen had on derhouden, vertrok zij in een gereed staande auto naar Soestdijk. De prinses is in Mexico de gaste geweest van president Adolfo Lopez Mateos. Donderdag is zij uit Mexico naar Montreal vertrokken. In Canada heeft zij nog enige dagen doorge bracht bij een vriendin, mevr. Smith. BABYSET DE LUXE <4 e tcho van het Zuióen op de voet BALL- Ca. 150 personeelsleden inclusief thuiswerksters zijn er thans werkzaam in de twee bedrijven van Jac. Bergmans Holland N.V. De nieuwe fabriek in Waalwijk is de kroon op het werk, dat in 1954 in Waspik op bescheiden wijze begon. De foto hierboven geeft een beeld van het exterieur van het nieuwe, moderne bedrijfspand en (boven) een kijkje in de royale produktiehal die een afmeting heeft van 68 x 24 meter. gezellige en lichte en frisse kantine mag in geen enkel modem bedrijf meer ont- Wc ^aC' ®erSmans Holland N.V. heeft zo'n kantine, waar het prettig zitten is en e °*"e uitstekend smaakt, zo hebben we zelf kunnen vaststellen. Ter gelegenheid van het grote succes dat de Drumband van de Harmonie Marijke op zaterdag 12 augustus op het Federatief Con cours te Katwijk behaalde, door in de eerste afdeling een le prijs te behalen met 176 Vè pt., hield het bestuur j.l. maandagavond in de zaal van de Chr. Volksbond alhier een receptie, die druk werd bezocht. Naast het gemeentebestuur, dat verte genwoordigd werd door de loco-burgemees ter J. Waverijn, wethouder W. Timmer mans en de gemeentesecretaris, Smith, kwa men verschillende deputaties van plaatse lijke verenigingen hun gelukwensen aanbie den. De voorzitter van Marijke, de heer G. Dit Is de titel vin het nieuwe boek vin Dr.W. de Kok. Alles over zwingersehap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U tea geschenke bij aanschaffing van een Vos, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom op deze receptie, in 't bijzonder het gemeentebestuur dat hiermede zijn belang stelling voor de drumband toonde en de afgevaardigden van de verschillende vereni gingen en sprak de hoop uit dat de goede onderlinge samenwerking bestendigd mag blijven. Verder heette hij de ouders van de leden speciaal hartelijk welkom en hoopte dat zij ook hun medeleven met de drumband zullen blijven tonen als het eens niet cres cendo mocht gaan. De voorzitter richtte zich vervolgens tot de heer van Best uit Kaatsheuvel, de in structeur van de drumband, aan wiens en thousiasme en doorzettingsvermogen het, al dus de heer Vos, voor het grootste deel te danken is dat dit succes kon worden be haald. Hij noemde de heer van Best een harde leermeester, die zeer hoge eisen stelt aan zijn pupillen. Hij hoopte dat men nog lange jaren gebruik zal mogen ma ken van zijn krachten en dat hij de drum band ntg hoger zal weten te brengen op de muzikale ladder. Vorige jaren werd steeds aan z.g. vrije concoursen deelgenomen, nu dat hier de nadruk moet vallen op het zeel te loven resultaat, wat bestuur, instructeur en leden tot grote voldoening zal hebben gestemd en nog zal stemmen. Die eerste prijs is alleen verdiend door gestadige stu die en eindeloos repeteren. In de naam van een vereniging ligt veelal besloten wat men zich voor ogen stelt, maar zonder b.v. de naam Oefening baart Kunst, hebben de leden bewezen dat hun gestaag oefenen tot iets van hoog gehalte kan voeren; dat is de ongeschreven regel van hun bestaan. Door de verenigingsband van kameraad schap en de goede teamgeest die er is kan gezamenlijk meer bereikt worden. Wanneer het gemeentebestuur hier aan wezig is en spr. als loco-burgemeester na mens de hele gemeente de drumband feli citeert met het behaalde succes, dan ver klaart dit ineens dat men zich het leven zonder drumband niet meer kan voorstellen; wanneer er iets te doen is, dan is de drum band er altijd bij. Van veel dingen zijn er drie in Sprang-Capelle, aldus spr., maar er is maar één drumband, en we mogen er gerust bijzeggen en een goeie! Daarom is het voor het gemeentebestuur geen zware plicht de gelukwensen over te brengen, want ieder is in blijde stemming en wanneer we in opgewekte stemming zijn belooft men wel eens wat. Van de drum band zou spr. de belofte willen krijgen dat hun inspanning niet zal verslappen en al is men in de kunstwereld hoog gestegen, men elke activiteit met drummuziek zal blijven steunen. De voorzitter, de heer G. Vos, die de waarnemend burgemeester hartelijk dank brengt voor de woorden tot de vereniging gesproken, verzekert de gevraagde belofte namens de drumband rustig te kunnen ge ven; wanneer een beroep op de drumband gedaan wordt, is deze steeds bereid tot me dewerking. De heer W. Timmermans, wil als oud voorzitter en mede-oprichter een enkel woord van felicitatie spreken met het be haalde succes en hij spreekt de hoop uit dat ook de harmonie eens op een federa tief concours met de eerste prijs bekroond zal worden. Spr. heeft in zijn hart nog steeds een grote plaats voor de drumband en de mu ziekvereniging Marijke. De voorzitter dankt voor de waarderende woorden en hoopt dat de wens van de oud- voorzitter in vervulling zal mogen gaan. De heer W. J. van Willigenburg, voorzit ter van de Oranjevereniging, zegt dat zijn vereniging de medewerking van harmonie PARADISO 22ct ^_^->"SAlVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct ffk doosjes van 5 en 10 stuks werd op dit federatief concours uitgekomen en in de eerste afdeling een goede eerste prijs behaald. Namens de vereniging bood de voorzitter de heer van Best voor dit behaalde succes een suikerzakje met in houd aan, terwijl de heer van Best door de jongste pupil der vereniging een paar mooie planten werden aangeboden. De loco-burgemeester, de heer J. Wave rijn, richtte zich bij afwezigheid wegens va- cantie van de burgemeester, namens het ge meentebestuur tot de voorzitter, de instruc teur en de leden van de drumband en zei en drumband steeds nodig heeft en hij feli citeert de vereniging, ook namens het co mité Ouden van Dagen en het Comité Kin derfeesten Koninginedag van harte met het behaalde succes. Onder het genot van een verfrissing en een rokertje bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. De grote belangstelling op deze avond zij voor de leden van onze drumband een aansporing op de ingeslagen weg voort te gaan, dan zal ook in de toekomst succes ze ker niet uitblijven.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5