wülwi]ks6 en linQStRA^tsG couRint en „Elck wat wils"-programma bij Kaatsheuvelse Volksuniversiteit BINNEN- EN BUITENLAND W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied y 83e JAARGANG No. 71 nmaiwAu wi MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 !MBER sever: W» Stó0n,dr°SS» Tielen JAN TIELEN mumper 50798 verschijnt 2 x per week !richt~Ï878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Telegram-adres „Echo" Uit enquete bleek groeiende belangstelling Tlat de Volksuniversiteit nu al wortel geschoten heeft in de Kaatsheuvelse leefgemeenschap is wat veel gezegd. Het zou frouwens wel een wonder mogen heten na het eenjarig bestaan fan een instituut, waarvan dewerkzaamheid en de daaruit voortvloeiende resultaten wanneer men hierbq tenminste naar resultaten moet zoeken eerst over een langere periode merkbaar zijn. Maar wel mag na dit eerste jaar geconstateerd Sen dat men in Kaatsheuvel met deze Volksuniversiteit in de roos geschoten heeft en dat men een instituut in het leven heeft geroepen, waarvoor een groeiende belangstelling en waar- Hprinff bestaat. In het eerste jaar van haar bestaan heeft de K.V.U. 200 deelne mers gehad, een aantal dat boven de raming lag en dat dus de hoste verwachtingen voor de toekomst heeft gewekt. Om bij de samenstelling van het programma voor het komende seizoen houvast te hebben aan concrete wensen en verlangens, heeft mon onder een gedifferentieerde bevolkingsgroep een enquete gehouden, waarbij werd geïnformeerd naar de meningen ovei het programma van het vorige seizoen, alsmede naar de verlan gens en wensen ten aanzien van het programma voor het tweede iaar. Wees deze enquête enerzijds uit dat men over het programma van het eerste jaar over het geheel genomen zeer enthousiast was, anderzijds kwamen er een aantal wensen en verlangens in naar voren, waarvan het bestuur bij de samen stelling van het nieuwe programma dankbaar gebruik heeft ge- maaKtfer op vertrouwende dat daardoor nog meer belangstel ling voor de K.V.U. onder de bevolking zal worden gewekt. Om van de Volksuniversiteit een werkelijk in de gemeenschap levend instituut te maken en vooral ook om haar bij de een voudige mensen ingang te doen vinden, heeft het bestuur voor 't komende seizoen niet alleen een omvangrqker, maar vooral een veelzijdiger programma samengesteld, waarvan zonder meer gezegd kan worden dat het „elck wat wils" biedt. VRIJE KEUS UIT 25 BOEIENDE AVONDEN Een belangrijke uitbreiding c.q. verbetering ten aanzien van het programma voor het komen- -[ de seizoen is dat de deelnemer j niet meer verplicht is om een ge- I hele serie te nemen. Hij kan uit het totaal van 25 avonden die kiezen welke hem of haar het j meeste belang inboezemen. Wel i heeft men gedeeltelijk vastgehou den aan het seriesysteem, maar in plaats van 4 series van 5 avon- j den, zoals men 't vorig jaar had, heeft men nu 4 series van drie I avonden en daarnaast nog 13 los- I se avonden, in totaal dus 25 avonden exclusief de openings- en sluitingsavond. Ten behoeve van onze lezers willen wij hieronder het volledi ge programma vermelden. De eerste serie is de Bijbelserie, „Het oude boek dat altijd modern blijft". Deze Bijbelserie valt uiteen in drie onderwerpen, te weten: de bespreking van drie Bijbelboe- ken door dr. Venantius Cap., le raar aan het seminarie der Paters Capucijnen te Udenhout. Deze drie boeken zijn: het boek Jonas (de profetie over Gods Liefde), i het boek Job (de bezinning op I het Lijdensprobleem,) en het boek Genesis (het Boek over het ont staan van Wereld en Mens). V.MAAREN BRILLEN Goedkoper en Beter dan waar ook! Het vorig jaar bleek er voor deze serie een grote belangstel ling te bestaan en gezien de boei ende en eenvoudige wijze, waar op pater Venantius zijn onder werp weet te brengen, zal ook voor 't komende seizoen de deel name aan deze serie wel groot zijn. De hiervoor genoemde avon den worden gehouden resp. op de vrijdagen 3 november, 1 decem ber en 15 december. De tweede serie is gewijd aan de literatuur. Antoon Coolen en Michel van der Plas, bij iedereen welbekend, zullen een drietal avonden verzorgen, waarbij Mi chel van der Plas zal spreken over „Een kijkje in de werkka mer van de dichter" (20 okt.) en Antoon Coolen over „Humtor in de literatuur" (17 nov.) en over «kerstmis in dichtkunst en pro za (22 dec.). He derde serie behandelt op voedkundige problemen en zal gegeven Worden door mej. dra. N. Lombaers uit Utrecht. Hierbij zullen de volgende onderwerpen aan de orde komen„Opvoeding tot eerlijkheid" (25 jan. 1962), «Angstige kinderen" (22 febr.) n «Sexuele opvoeding en voor ging" (29 maart). Ook deze ene mocht zich het vorig jaar in oen grote belangstelling verheu- Iq11 jI1. actuele onderwerpen an dit jaar zullen ook wel weer en grote aandacht krijgen. De vierde serie is nieuw en be handelt verkering, verloving en huwelijk onder de titel „Ook liefhebben is een kunst". De in leider bij deze serie is dr. L. H. M. Berger, psycholoog-paedagoog te Ren Haag. In deze serie zullen de volgen de onderwerpen worden behan deld: „Illusie en werkelijkheid" (9 febr.), „Omgang van jongens en meisjes" (9 maart) en „Op weg naiar volwassenheid" (6 april). Vooral voor de jongeren mag deze serie een belangrijke aanwinst worden genoemd. De 13 losse avonden vallen wel niet in series uiteen, maar zijn toch wel onder bepaalde titels onder te brengen. Vijf avonden zullen gewijd zijn aan „Heden daagse Problemen". Hierin zal dr. H. Schulte Nordholt spreken over „Geen toegang voor negers", het probleem van de rassenstrijd (-17 okt.). Dr. J. G. H. Holt zal het onderwerp „Het wezen van de ge slachtelijkheid" behandelen (31 okt.) en dr. Venantius Cap. zal spreken over het onderwerp „De afstamming van de mens of de z.g. Evolutieleer" (14 nov.). Bij zonder interessant zal ongetwij feld zijn de avond Welke op 28 nov. wordt gewijd aan het zo ac tuele onderwerp „Heeft de paro chie in het moderne leven nog iets te betekenen?" Dit zal een forumavond worden, waarbij als inleiders zullen optreden twee mensen uit de eigen Kaatsheuvel se gemeenschap, n.l. kapelaan J. Pas en drs. P. J. M. Wijtenburg, arts. Als vijfde avond in de reeks „Hedendaagse Problemen" is ge programmeerd „Menselijke ver houdingen in het bedrijf", waar over zal worden gesproken dooi de wel uiterst deskundige dr. J. J. A. Vollebergh, directeur van 't Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie (12 de cember). Vier avonden zullen gewijd zijn aan kerkelijke problemen. Plaatsgenoot drs. H. van Heyst MSF, directeur van het „Open Deur"-werk te Amsterdam, zal spreken over 't onderwerp „Zijn Kerk" en „Aanpassing verenig baar?" (19 dec.). De vroegere do minee F. B. Kooymans, thans promotor van het Willibrord- apostolaat, zal een avond wijden aan „Oecumenische Beweging" (16 jan.) en dr. B. v. Bilsen OFM zal op 20 febr. spreken over „Het Grote Concilie", een bij uitstek actueel onderwerp. Over 't onder werp „Jehovagetuigen, zijn zij Godsgetuigen?" zal de heer H. Joosten op 20 maart spreken. Een ten slotte dan een viertal avonden, waarbij vooral van de zijde van de jeugd belangstelling wordt verwacht. De bekende dansleraar Ko Sandmann zal op 9 jan. behartenswaardige dingen zeggen over het onderwerp „Dan sen, een (noodzakelijk) onder deel van de opvoeding?" De filmdeskundige Piet van der Ham, die ook het vorig jaar enkele avonden verzorgde, zal op 23 jan. de filmkeuring onder de loupe nemen, in het bijzonder de films boven de 18. De jazzmuziek komt ook aan bod en wel op 6 febr., waarbij de heer Ad Heerkens als inleider zal optreden En ten slotte dan de sport, die toch ook een deel van de opvoeding uitmaakt. J. P. Raaymakers, leraar ean het C.I. O.S. te Overveen, zal op 13 maart spreken over „Door sport meer mens". Dit waren dus de 25 avonden welke het programma van de Kaatsheuvelse Volksuniversiteit voor het komende seizoen ver meldt. Daarnaast zijn er nog een openings- en een sluitingsavond. De openingsavond op dinsdag 10 okt. a.s. vermeldt het optreden van Indra Kamodjojo, dans- en voordrachtskunstenaar. Het op treden van deze kunstenaar mag men gerust een unieke beleving noemen en zij die van exotische kunst houden, zullen hieraan een onvergetelijke avona beleven. De sluitingsavond zal waarschijnlijk worden verzorgd door de beken de pantomime-kunstenaar Rob van Reyn. Huivering bij gewone man Hoewel de belangstelling voor de Kaatsheuvelse Volksuniversi teit in het eerste bestaansjaar verheugend en veelbelovend mag worden genoemd, is er bij de ge wone en eenvoudige mens toch nog een zekere huivering geble ven voor deze V.U. Misschien is het de naam „Universiteit" óf de indrukwekkende titulatuur rond de sprekers en spreeksters óf de intellectuele sfeer waarin de on derwerpen en series worden ge programmeerd óf zo maar 't idee van „daar hoor ik niet bij", het rijker van geworden zijn en dat het voor hen een ervaring is ge weest die ze voordien niet voor mogelijk hadden gehouden. De V.U. wil juist de gewone en eenvoudige mens bereiken door middel van een veelzijdig en ver antwoord programma, dat in zijn samenstelling een zo breed moge lijke interessekring wil bestrij ken. Om de deelname aan de V.U. voor iedereen zo aantrekkelijk mogelijk te maken, heeft men dit jaar het verplicht volgen van een hele serie laten vallen. Men kan bijv. uit serie I alleen de tweede avond nemen en uit serie III al leen de eerste en uit serie IV al leen de derde avond. Kortom, men kan uit de 25 geprogram meerde avonden die avonden kie zen, waarvoor men belangstelling heeft. Financiële aspecten Natuurlijk kan een V.U. niet gratis een dergelijk programma verzorgen en niemand zal dat ook verwachten, want per slot van rekening moet ook voor bios coopbezoek en voor een voetbal wedstrijd entreegeld betaald wor den. Maar omdat het voor velen misschien bezwaarlijk is om in eens 7.50 of 10.— of meer op tafel te leggen, heeft het bestuur voor het komende seizoen ook deze mensen tegemoet willen ko men door de mogelijkheid te scheppen van termijnbetaling. Een service die waardering ver dient en die voor een grotere be volkingsgroep de mogelijkheid opent lid te worden van de V.U. De kosten voor deelname zijn overigens hetzelfde als het vorig jaar: voor 5 avonden de ope nings- en sluitingsavond niet meegerekend, want deze zijn gra tis is een bedrag van 7.56 verschuldigd voor één persoon; io.voor 2 personen en 15. voor drie personen. Schrijft men voor meer dan 5 avonden in, dan wordt per avond 1.per per soon meer berekend (goedkoper kan het toch al niet!); dus voor 8 avonden betaalt één persoon 10.50, 2 personen 16.enz. Men kan zich vóór 15 sept. als lid opgeven bij één van onder staande adressen: W. v. Nieuvri- stadt, voorzitter, Hoofdstraat 4b; G M. Franken, secretaris, Julia- nastraat 29, J. C. B. Annegarn, directeur, Hoofdstraat 43; pas toor H. Simkens, pastorie St. Jo zef; mevr. E. van der Heijden- Perquin, Wilhelminaplein 1; no taris J. v. Ham, Parklaan 21 en G. Bouman, Hoofdstraat 43. Met het programma voor het komende seizoen heeft de Volks universiteit de Kaatsheuvelse ge meenschap weer rijke mogelijk heden geschonken tot verdere ontwikkeling en verdieping. SCHOOLJAAR 1961/ '62 Voor/" Rusland drijft klaarblijkelijk naar een oorlog De regering van de Sovjet-Unie heeft woensdag, volkomen onver- WAALWIJ K IUw SPORT-SPECIAALZAAK met de grootste keus, ook in schoolsportkleding IStationsstraat 51 A, Waalwijk 1 Tel. 04160 - 3350 is moeilijk te zeggen, maar een feit is dat men de mensen waar voor deze V.U. eigenlijk in het leven geroepen is, nog niet hele maal heeft kunnen bereiken. Na tuurlijk zou ook dat na één jaar wel een wonder mogen heten, want men moet ook het geeste lijk voedsel eerst goed leren ken nen wil men er van kunnen hou den. Daarom willen wij deze gele genheid graag aangrijpen om de genen, die de Volksuniversiteit in dat eerste jaar voorbijgelopen zijn om welke reden dan ook, er op te wijzen, dat deze V.U. er juist voor hen is. Niet om hun een ontwikkeling of verrijking van de geest op te dringen, maar om hen in de gelegenheid te stel len die wijdere en diepere blik te krijgen die het leven zoveel zin voller, heerlijker en vollediger maakt. Deze V.U. is er niet voor de intellectuelen en daarom wor den de onderwerpen, van 't V.U.- programma ook op zodanige wij ze behandeld dat iedereen ze kan verstaan. Die naam „Universi teit" zegt niets, het is een naam bij gebrek aan een betere en de hooggeleerde dames en heren die de diverse onderwerpen behan delen zijn heus volledig bekwaam om zo te spreken en uit te leggen dat niemand behoeft te zeggen: dat gaat boven m'n pet. Zij doen het op zodanige wijze, dat zelfs de eenvoudigste mens zal zeggen hé, ik heb nooit gedacht dat het iets voor mij was. Te ervaren dat de problematiek op diverse ter reinen echt door iedereen gevat en bevat kan worden is 'n bijzon dere vreugde, die de geest ver jongt, sterker en kritischer maakt en die naar meer doet verlangen. De deelnemers, die het vorig jaar het programma van de V.U. heb ben gevolgd, zullen allen zonder uitzondering verklaren, dat ze er ■i Di MIOSIS'" Sf?'*5-1'! wacht en op een voor haar schijnbaar zeer ongunstig tijdstip, besloten de proeven met kernwapens te hervatt- ten. De verantwoordelijkheid voor dit dramatische besluit, dat velen in de wereld ongetwijfeld diep zal schok ken, wordt in een verklaring van het officiële persbureau „Tass" echter geheel op de schouders van de NA- VO-landen gelegd, „die door hun agressieve en imperalistische politiek de Sovjet-Unie geen andere keus heb ben gelaten". De verklaring van „Tass" is van de eerste tot de laatste letter opgesteld volgens het bekende Rusische pdocedé, dat wil dus zegg- gen een merkwaardige mengeling van dreigementen en vredelievende taal. „De Sovjet-Unie bedreigt nie mand en wil niemand aanvallen. De Sovjet-regering verklaart plechtig dat haar strijdkrachten nooit het eerst de wapens zullen opnemen". Elders in de verklaring wordt gezegd: „De ge leerden van de Sovjet-Unie hebben projecten uitgewerkt voor het maken van een serie superkrachtige kern bommen met een vernietigende wer king, die gelijk staat met die van 20, 30, 50 en 100 miljoen ton TNT". Bovendien wordt in de verklaring op gemerkt, dat Russische raketten, „ge lijk aan die welke werden gebruikt voor de ruimtevluchten van Gagarin en Titov, kernbommen kunnen ver voeren naar elk punt van de aardbol van waaruit aanvallen op de Sovjet- Unie of andere socialistische landen zouden kunnen worden gelanceerd". pens te verbieden en ondanks de lankmoedige houding van Amerika en Engeland, die telkens de Russen meer en meer tegemoet kwamen, heeft plotseling zoals men weet de Sovjet-regering bekend gemaakt, dat zij begint met nieuwe proeven met kernwapens en een superbom zal pro duceren. Met verontwaardiging, met af schuw, is dit bericht in de gehele wereld ontvangen, behalve natuurlijk in China en de satelietlanden. Maar ook daar en in Rusland zelf is men angstig en bevreesd en moet de rege ring alles doen om de schuld hiervan op het Westen te schuiven. In Amerika en alle hoofdsteden is men zeer geschrokken van deze ver klaring van Kroetsjef, men is veront waardigd en diep teleurgesteld. Kennedy was zeer geschokt en schorte zijn oordeel op, maar deelde toch mee dat de kernwapens van de V. S. in staat waren Amerika en 't Westen te verdedigen. Ook in Belgrado, waar een congres wordt gehouden der z.g. „neutrale landen, waaronder Nehroe, Soekar- no, Tito en vele Afrikaanse en Ame rikaanse Staten en staatjes, heeft de ze intimidatie van Rusland een slech te indruk gemaakt. In ieder geval, de toestand is door deze dolle, vreselijke zet van Kroet sjef in de wereld weer gevaarlijker geworden. UIT HET OOST-DUITSE CONCENTRATIEKAMP Ondanks de atoom-conferentie, die ongeveer drie jaar in beslag heeft ge nomen, om de proeven met kernwa- Nu de grens tussen Oost-Duits land en het Westen zo goed als her metisch is gesloten, blijkt er in de heilstaat van Ulbricht een genade loze mensenjacht op gang te komen. De Oostduitse pers maakt veel op hef van maatregelen tegen vluchte lingen, saboteurs en de bedrijvers der overige vreselijke misdaden die men slechts in landen achter het IJzeren Gordijn schijnt te kunnen begaan. De laatste dagen worden afgrijse lijk zware vonnissen geveld over men sen die het slachtoffer werden van Ulbrichts mensenvangers. Een echt paar dat wilde vluchten en gegrepen werd, werd veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid. Dat is een voorbeeld van wat er dagelijks in tientallen rechtszalen gebeurt....... Het regime-Ulbricht zal ook niet meer toestaan dat in Oost-Duitsland achtergebleven kinderen hun naar het Westen gevluchte ouders achterna reizen. Het gaat om honderden kin deren, die nu naar rode jeugdtehui zen zullen gaan en door de Staat op gevoed. GEALLIEERDEN VERBIEDEN KLM-DIENST OP DE LEIPZIGER MESSE. De regeringen van Amerika, En geland en Frankrijk hebben gewei gerd aan de KLM en. de Sabena ver gunning te geven om passagiers via de luchtcorridors over Oost-Duits land naar de Leipziger Messe te ver voeren. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Bonn zei, dat hiertoe besloten is bij wijze van te genmaatregel voor de sluiting van de Berlijnse sectorgrens. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei dat de lucht vaartmaatschappijen verscheidene maanden geleden bij de westelijke grote drie de vergunningen voor een aantal extra vluchten aangevraagd hadden. Officieren van de geallierde lucht machten in Berlijn hebben meege deeld dat de vluchten van de KLM verboden zijn om de luchtcorridors naar Berlijn vrij te houden van ieder verkeer behalve dat van de bezet- tingsmogendheden. GROTE VOORRAAD WAPENS EN MUNITIE ONTDEKT Kortgeleden heeft de politie te Kerkrade in de woning van de con servator van het gemeentelijk museum aldaar een grote voorraad wapens en diverse kisten met munitie ontdekt en in beslag genomen. De in beslag ge nomen goederen kunnen amper in één kamer geborgen worden. Het aantal wapens, meest moderne gewe ren, bedraagt meer dan vijftig. Wegens overtreding van de vuur- wapenwet is tegen de conservator procesverbaal opgemaakt. Hangende het gerechtelijk onder zoek is hij door het gemeentebestuur geschorst als ambtenaar. RUSSISCH DREIGEMENT TEGEN GRIEKENLAND De Sowjet-Unie heeft gedreigd, dat zij tegen Griekenland, tenzij dit land zich uit de NAVO-oefening „Medship Convoy", die tussen 14 en 27 september in het oostelijk deel van de Middellandse Zee zal wor den gehouden, terugtrekt, „vergel dingsmaatregelen" zal nemen. Dit wordt gezegd in „Sowjet- nieuws", een door de Sowjet-Russi- sche ambassade te Athene uitgegven officieel bulletin. Volgens dit bulletin heeft de Sow- jet-Russische zaakgelastigde Salnove woensdag hij de Griekse waarnemend minister van buitenlandse zaken, Constantine Tsatsos, een formeel protest ingediend. „Militaire oefeningen in de nabij heid van grenzen van de socialisti sche landen kunnen slechts als vijan dig krachtsvertoon worden be schouwd. De Sowjet-Unie en de an dere socialistische landen zullen ge dwongen zijn de door deze omstan digheden genoodzaakte vergeldings maatregelen te nemen. De Sowjet- Unie hoopt dat de Griekse regering geen gebeurtenissen zal toestaan die de oorzaak van ongewenste gevolgen voor de zaak van de vrede in de Bal kan zullen hebben", aldus het bulle tin. De oefening „Medship Convoy" omvat o.m. landingen van de Ameri kaanse zesde vloot in Turks Thracië, niet ver van de Bulgaarse grens, waaraan ook Griekse troepen zullen deelnemen. 1,1 va n het Zuióen *"n-; f<m VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH HARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA BAH ff 'i. ■ganareaMMrafcv' jqgrr-wemff-m-rmssa r r - m

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1