ra DUBBELE MOORD IN SPRANG-CAPELLE WAALWIJK Burgemeester Teijssen opende schoenen- mode-atelier Jac. Bergmans N.V. Holland DE HEER G. BLOM KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN BIJ 40-JARIG JUBILÉ Stassar Betera 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 SEPT. 1961 Gebroeders van Zeist op laaghartige wijze om het leven gebracht I „KROON OP JAREN VAN STEEDS GROTER GROEI EN BLOEI,, BRILLEN BRILLEN e,r Posit a s Boni Heft 1 daaro eboifttj, zodat de j, beni acht rs van die ■'en, rerko] e weg dspira, hout "huldigj. elke vjJ n verhai dat jaa| "UW J van ai van y bben deze J ngte vt 'zijde, jf entezij. zodat t >rden |r eel 85. ïnt uitlij 'gen, zijdei den, on genoitd te verlu or geh; 'den fel en riok straat,! n. Smet' iauwstr De ten gelegti /wes,za 2.080.- enoetni sting eën pe 10 jarei. as welig dt gevor- de a ie wordt e kosten rage be- taal ter- van dt sten isweg, is de kos- ring vat f 46.872, entevoet ihrijving •en, is te 45.877.- espectie- siusweg; idstraail staf va A-', wakker and om halt das i doemt er. Toen en en er uit: de ooi zo, „Goed ijn uni- passen, el mede' ong, nog reed was rse daad. dit aard- was, die at korter ;t eeuwi- te woi- ling ook irblijven- nde zich tenslotte vaderen e schei dat een iel hen niks een Frankes- ;n ijzige In diens e lezen, ie ziet ijke had Frankes schijn- bij het nel, die n jonge ankelijk olgd) de baatbelasting zij medegedeeld, t b en w. een heffing naar de ippste van de percelen aan de straatzijde het meest juist voor komt De aanlegkosten van de S en de kosten van de riole- I\ns> ziin globaal genomen recht evenredig aan de lengte van de bedoelde eigendommen aan de stVoof de percelen aan de Am- iirnsiusweg bedraagt de belasting a dele maatstaf (3014.79:530) f 1 is 5.70 per mlvoor de Lrcelen aan de Groenewoudstr. §8017:420) x 1.- is 7.30 per ml por Jaar- Beschikbaarstelling krediet ver betering Kloosterweg. ne thans aan weerszijden nage noeg geheel bebouwde Klooster- weg liggende in het verlengde van de 8t. Antoniusstraat, vormt enerzijds - met de Meerdijk - de erbinding met Sprang (gemeen te Sprang-Capelle) en anderzijds 11 via een weg op grondgebied van de gemeente Loonopzand de toegang tot de Loonse Duinen. De verbinding met Sprang sluit weer aan op de hoofdver keersweg Waalwijk-Kaatsheuvel- Loonopzand-Tilburg. In de gemeente Loonopzand is gelegen tiet natuurpark „De iEf- t0Medè hierdoor wordt, vooral gedurende het zomerseizoen door iet verkeer, afkomstig uit het noordelijk en oostelijk gedeelte Van het land, een druk gebruik gemaakt van de Kloosterweg. Dit een oogpunt van verkeers veiligheid dient deze weg derhal ve in een goede staat te verkeren. Dit laatste is thans niet meer het geval. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat er reeds in 't najaar van 1955 door de Contact groep voor Handel en Industrie alhier op is gewezen, dat de Kloosterweg in een minder goede staat van onderhoud verkeerde. B en w. achtten toen een algehe le verbetering van genoemde weg echter nog niet noodzakelijk. Sindsdien is niet alleen de toe stand van. de Kloosterweg verder verslechterd, maar ook is de in tensiteit van het verkeer over ge noemde weg belangrijk toegeno men. Door de dienst van gemeente werken is een onderzoek inge steld. Bij dit onderzoek zijn de volgende punten naar voren ge komen. De Kloosterweg moet worden voorzien van een nieuw asfaltbetondek terwijl aan weers zijden daarvan afsluitbanden moeten worden aangebracht. Verbreding van het wegdek wordt niet noodzakelijk geacht, terwijl het fietspad langs de weg nog in een behoorlijke staat van onderhoud verkeert. Beschikbaarstelling krediet re constructie Meerdijk. Het gedeelte van de Meerdijk, aansluitende aan de Kloosterweg en gelegen tussen die weg en het dorp Sprang (gemeente Sprang- Capelle), vormt reeds gedurende meerdere door verschillende oor zaken, onder meer door een te smal en slecht wegdek en 't ont breken van een rijwielpad, een knelpunt in de verbinding Waal wijk-Sprang, welke verbinding weer aansluit op de hoofdverbin ding Waalwijk-Tilburg. Mede doordat de frequentie van het verkeer ieder jaar toe neemt, is verbetering van de Meerdijk thans zonder uitstel noodzakelijk geworden. De verbeteringen zullen aan sluiten bij die, welke voor de Kloosterw'eg noodzakelijk zijn (aanbrengen van een asfalt-be- tonweg met afsluitbanden). De Meerdijk moet daarenboven ook nog worden verbreed. De huidige breedte bedraagt slechts 4,5 meter. Het ligt in de bedoe ling deze te brengen op 7 meter. Voorts zal er langs de Mgerdijk een rijwielpad moeten worden aangelegd. iDt rijwielpad dient aan te sluiten aan het rijwielpad dat reeds langs de Kloosterweg is gelegen. Het rijwielpad is langs de noordzijde van de weg geprojec teerd. iHermede wordt bereikt, dat de langs de zuidzijde van de weg aangebrachte beplanting ge spaard blijft voor vernieling. Door bovenvermelde verbete ringen, c.q. 'reconstructie, zullen Kloosterweg en Meerdijk meer dan tot nog toe een geheel vor ken, hetgeen aan de verkeersvei- 'igheid ten goede zal komen. eD onhoudbare toestand bij de scherpe bocht Kloosterweg-Meer- d'jk wordt bij uitvoering van het onderhavige plan radicaal verbe terd; Voor de verbinding rijwielpad kloosterweg en Meerdijk is een oversteegplaats in de Klooster weg geprojecteerd Aankoop grond van C. A. van Dongen. Voor de uitvoering van het ha- \enplan en de aanleg van het ten oosten van de haven geprojec teerde industrieterrein dient de gemeente o.m. nog de eigendom e verkrijgen van een perceel van A van Dongen alhier. Wet de eigenaar isi over de aan- oop van dit perceel overeen- lemjrung bereikt voor een prijs 16 900 PCr m^' koopsom Medewerking ingevolge art. 50 kleuteronderwijswet. «nwH bestuur der r.k. kleuter- k Anfonius", St. Anto- )ftl I aat 74 alhier, richt zich de raad met het verzoek me dewerking te willen verlenen voor de aankoop van meubilair en ontwikkelingsmaterialen ten behoeve van zijn school. De thans nog aanwezige mate rialen en meubilair op de school voldoen absoluut niet meer aan de daaraan tegenwoordig te stel len eisen en zijn daarenboven ten enenmale ontoereikend. Het totaal benodigde krediet wordt, blijkens de door voor noemd bestuur overgelegde kos- tenbegroting, geraamd op 10.733.05. Bouw clubhuis in sportpark „Elzenhoven". Nu het sportpark „Elzenhoven" zijn voltooiing nadert, achten b. en w. het van belang, dat hieraan evenals destijds bij het sport park „Ülympia" is geschied voor de daar gevestigde verenigingen nog een clubhuis wordt toege voegd. Om: een inzicht te geven in de tot nu toe beschikbaar gestelde kredieten voor de bouw van het in het snel groeiende stadsdeel Besoijen gelegen sportpark „El zenhoven", zij vermeld, dat de raad in de vergadering van 4 nov. 1960 een krediet heeft gevoteerd ad 156.000.—. In genoemd bedrag is begrepen de aanleg van twee voetbalvelden met rondom uitloopstroken, ver der een oefenhoek met athletiek- accomodatie, benevens twee ter reinen voor schoolsport eveneens met athtetiekaccomodatie, een en ander met inbegrip van een af rastering rond het gehele com plex ten tussen de onderscheide ne velden, de aanleg van tegelpa den, beplanting, enz. Daarnaast is door de raad voor de afbouw van het sportpark een krediet gevoteerd ad 44.400. Uit genoemd krediet zijn was- en kleedlokalen, twee vertrekken voor scheidsrechters, met elk een doucheruimte en een berging ge realiseerd. Ter completering van 't sport park „Elzenhoven" dient thans nog een clubhuis te w'orden ge bouwd, dat als onmisbaar moet worden beschouwd voor de be langhebbende vereniging. Deze laatste heeft om de bouw van een dergelijk clubhuis dringend ver zicht. Beschikbaarstelling krediet ver bouwing kantoor licht- en water bedrijven. De directeur van de gemeente licht- en waterbedrijven heeft zich tot b. en w. gewend met het verzoek om verbouwing van de hem, ter beschikking staande kantoorruimte. De reden van deze verbouwing is vooral gelegen in het feit, dat hierdoor een meer doelmatige in deling van de thans bestaande kantoorruimte wordt verkregen. Deze laatste is met de uitbreiding van de bedrijven telkens met mondjesmaat vergroot moeten worden, doch het eindresultaat is, na verloop van jaren onbevredi gend gebleven. In het nieuwe plan is tevens opgenomen een centrale verwar mingsinstallatie, zulks ter ver vanging van de bestaande gas- verwarming. Deze laatste is ver ouderd, ze is onvoldoende, doch in exploitatie ook duurder dan een centrale verwarmingsinstal- latie. VAKANTIE-JEUGDWERK BESLOTEN MET PRIJSUITREIKING. Ruim 400 kinderen waren don derdagavond in Musis Sacrum aanwezig bij de sluiting en prijs uitreiking van het vakantie jeugdwerk „Vakantievreugd voor Waalwijks jeugd", waaraan dit jaar door ruim 2000 kinderen is deelgenomen. Voor de diverse evenementen welke op verschil lende plaatsen in de gemeente zijn gehouden waren ook nu weer aantrekkelijke prijzen beschik baar gesteld, welke door de dis trictscommissaris van de Lang- straatse Jeugdbeweging, de heer J. de Waal, werden uitgereikt. De heer de Waal richtte een hartelijk woord van dank tot al len die hun tijd en spontane be langstelling hebben gegeven om het vakantiejeugdwerk ook dit jaar weer tot een succes te ma ken. Dank zij hun onmisbare me dewerking en toewijding hebben een paar duizend kinderen kun nen genieten van een aantal aan trekkelijke evenementen. De heer de Waal sprak daarmee namens de besturen van de diverse jeugd- werkcomjté's en natuurlijk ook namens vele dankbare ouders. Tot slot sprak hij de hoop uit dat het vakantiejeugdwerk het vol gend jaar een even grote en zo mogelijk nog grotere belangstel ling zal ondervind en. De heer de Waal richtte zich vervolgens tot de gelukikge prijs winnaars en reikte hun de prij zen uit. In ons vorig nummer hebben wij reeds een aantal van deze prijswinnaars vermeld. Daarbij waren nog niet vermeld: Veilig Verkeersrit: 1. Gemfma Barendrecht: 2. Jan Marcelis; 3. Frans Marcelis. Zwemwedstrijden: 1. Ineke Smits; 2. Josje Jansen; 3. Kees Didden. Roeiwedstrjjden: 1. Liesbeth van Breugel; 2. Ina van Dongen; 4. Marlies Dumoulin. De buitendag voor jongens en meisjes in de parochie St. Jan had de volgende uitslag: Meisjes: 1. Lucy v. d. Hoven; 2. Ineke v. d. Gouw: 3. Ida van Lieshout. Jongens: 1. Tonnie v. d. Wiel; 2. Ton v. d. Griendt; 3. Kees Heesheen. Na de prijsuitreiking konden de kinderen genieten van de goo chel- en jongleerkunsten van „De Franelly's", wier optreden bij zonder in de smaak viel en met een warm applaus werd beloond. BELANGRIJKE JAARVERGA DERING DISTRICT WAALWIJK VAN DE K.N.B.B. Op dinsdag 5 sept. a.s. houdt het district Waalwijk van de KN BB in het clublokaal van de B.V. Centraal (|M. Leenheers) te Be soijen een zeer belangrijke jaar vergadering, waarvoor deputaties van alle bij het district aangeslo ten verenigingen zijn uitgeno digd. Tijdens deze vergadering zullen de secretaris en de pen ningmeester verslag over het af gelopen jaar uitbrengen, doch 't belangrijkste agendapunt vormt de bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van de heren Tom Burmanje (voorzitter), Arn. Verhoeven (secretaris) en H. Pelders (wedstrijdleider):. (Deze funcitonarissen zijn vanwege en kele onverkwikkelijke incidenten die zich in het afgelopen seizoen hebben voorgedaan, onder deze omstandigheden niet bereid we derom een bestuursfunctie te aanvaarden. Of de afgevaardigden van de diverse clubs in staat zullen zijn de hangende kwesties uit de weg te ruimen, is een vraag die a.s. dinsdag beantwoord zal moeten worden. Voor de goede gang van zaken in het district ware dit te wensen. Op 31 augustus vierde de heer C. Blom, hakkenmaker, zijn 40-jarig dienst jubileum bij Timtur. Hij werd hiertoe, vergezeld van zijn dochter, in de cantine ontvangen door zijn collegae, waar hem bij monde van de heer J. v. d. Griend woorden van felicitatie en hulde werden toe gesproken. Namens de afdeling werd hem een fraai horlogeband aangeboden, alsmede bloemen voor mej. Blom, terwijl de heer v. d. Griend namens het gehele Uni- schoen-personeel een cadeau onder couvert aanbood. Na een kort dankwoord van de jubilaris en de gebruikelijke trac- tatie, werd de jubilaris op 't privé- kantoor ontvangen door de volledi ge directie van Unischoen, alsmede staf, bedrijfsleiding en afdeling chefs, terwijl ook de edelachtbare heer burgemeester Teijssen acte de presence gaf. De heer Verschure richtte hier 't woord tot de heer Blom en noemde het een groot voorrecht op deze dag zijn gelukwensen te mogen uitspre ken. Met trots schilderde de heer Verschure de grote betekenis van 't feit, dat wederom een nieuw lid is toegevoegd aan het grote corps van 40-jarige jubilarissen, waaruit de goede band tussen werkgever en werknemer wel mag worden gecon stateerd en waardoor Timtur een groot aantal mensen in dienst heeft waarop zij met recht kan bouwen. De heer Verschure sprak de hoop uit dat deze band tussen directie en de heer C. Blom nog verscheidene jaren mag voortduren en dat de 'heer Blom in de beste gezondheid de jaren die hem nog scheiden van Verbijstering en ontzetting waren zaterdagmorgen welhaast tastbaar in het rustige en zomerse Sprang-Capelle, toen daar het vreselijke nieuws bekend werd van de dubbele moord op de ge broeders Hendrik (72) en Antoon (74) van Zeist aan het Oostein de 28 te Sprang; een moord, die met grote koelbloedigheid en enorme kracht gepleegd moest zijn, want men vond de beide oude mannen met verpletterde schedels, de invalide Hendrik in de huiskamer en de weduwnaar Antoon in de kleine smalle gang naar de voordeur; maar ook een moord omtrent de motieven waarvan de justitie en de politie zaterdagavond nog in het duis ter tastten. de pensioengerechtigde leeftijd, zijn krachten aan het bedrijf zal blijven wijden. De jubilaris ontving de ge bruikelijke gouden medaille, als mede een cadeau onder couvert. Hierna kreeg burgemeester Teijs sen het woord, die, zich aansluitend aan de waarderende woorden van de heer Verschure, op gevoelvolle wij ze woorden van hulde en felicitatie uitsprak. Hij benadrukte speciaal de vervlechting die door deze 40 jaren heen heeft plaats gevonden tussen bedrijf en employé, tot een zo sterk persoonlijk contact, dat dit niet meer te verbreken valt. „Niet alleen de directie van Timtur", zo sprak burgemeester Teijssen, „mag trots zijn bij dit jubileum, doch vooral de jubilaris zelf, die kan te rugzien op veertig jaren van zorg, toewijding en voorbeeldig werk". Het verheugde spreker zeer te kun nen meedelen dat het Hare Maje steit de Koningin heeft behaagd dit jubileum te bekronen en meer glans te verlenen door toekenning van de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Na het opspelden van deze bnder- scheiding en het maken van enkele foto's, werd het glas geheven op de gezondheid van de jubilaris en bleef het gezelschap nog enige tijd in feestelijke sfeer bijeen, onder welk samenzijn ook de heer Knoek zijn bewondering uitsprak voor de trou we diensten van de jubilaris en de grote eer benadrukte van de toe kenning van de Koninklijke Onder scheiding. De heer Blom dankte via burge meester Teijssen H.M. de Koningin LUIKEN GESLOTEN Hendrik en Antoon van Zeist wa ren, ondanks hun ouderdom, men sen die vroeg uit de veren waren. Zij waren dat van kindsbeen af ge wend, want zij waren boeren in hart en nieren, al was het dan ook maar een bescheiden bedrijfje met drie koeien dat zij in hun levensavond bewerkten en in stand hielden. En zoals alle boeren gingen zij 's avonds vroeg te kooi, rond negen uur, na dat ze eerst koffie gedronken en pap gegeten hadden. Voordat zij naar bed gingen openden zij altijd de luiken voor de ramen van het een voudige, weggedoken boerderijtje met het rieten dak aan het Oost- eind, waarvan het woonhuis op Sprang-Capels en de schuur op Waalwijks gebied ligt. Je kon zo gezegd de klok gelijk zetten op hun levensritme van deze beide wat een zelvige mensen, die zich vrijwel met niemand bemoeiden. De man van de melkwagen, die elke morgen rond zeven uur de ge vulde melkbussen van de melkvee houders komt ophalen, keek dan ook vreemd op toen hij zaterdag morgen de melkbussen van de „van Zeisten" miste en de luiken nog ge sloten vond. Misschien verslapen, zo dacht hij en haalde de melkbus sen zelf op het kleine erf achter de boerderij. Verslapen, zo dacht ook slager H. Rijkers, die schuin tegenover de ge broeders v. Zeist aan 't Oosteind 30 woont. Maar toen er om half acht nog geen tekenen van leven waren te bespeuren in de kleine boeren- bedoening aan de overkant, werd Rijkers ongerust. Hij waarschuwde de nicht van de twee broers, mevr. Johanna Maria de Rooy-de Rooy (43), die een honderd meter verder aan de 2e Zeine 3 woont en elke dag het huis van de twee oude ooms placht schoon te houden. Zij ging direct de woning binnen en deed daar de vreselijke ontdekking. Di rect werd dr. van Tuijn gewaar schuwd, die terstond de politie alar meerde. GEEN DIEFSTAL Het justitiële en politiële aparaat was direct in volle actie. Kort na 't bekend worden van de misdaad waren op de plek des onheils aan wezig mr. baron W. A. van Imhof, officier van justitie en als hoofd van het Bossche Parket, mr. Booster, Substituut-officier van justitie, die werd belast met de leiding van het onderzoek, overste. M. C. Ruigrok, districtscommandant der Rijkspoli tie te Tilburg, burgemeester van Prooijen van Sprang-Capelle in zijn functie als hoofd der plaatselijke politie, de heer S. Louwerse, dis- tricts-rechercheur der Rijkspolitie te Tilburg, de wetenschappelijke opsporingsambtenaren dr. Verburg en mej. dr. Jansen uit Den Haag en vele andere politie-functionaris- sen. Direct kwam vast te staan dat de dader de woning vrij heeft kunnen betreden, want het was de gewoon te van de gebroeders v. Zeist de achterdeur open te laten staan. Ook waren er belangrijke aanwijzingen omtrent het tijdstip van de moord. De pap, die de beide oude mannen om negen uur plachten te gebrui ken, stond nog onaangeroerd in de pan op tafel. Dit gevoegd bij 't feit dat de beide slachtoffers nog geheel gekleed waren, wijst er op dat de moord kort voor het avondmaal van negen uur op vrijdagavond gepleegd moet zijn. De laatste die de gebroe ders v. Zeist in het leven heeft ge zien is de zuster van de slachtof fers, de weduwe Antonia de Rooy- v. Zeist (76), die inwoont bij de van Rooy's aan de 2e Zeine 3 en die om zeven uur 's avonds nog een bezoek aan Hendrik en Antoon v. Zeist had gebracht. Opmerkelijk was verder dat in de woning geen sporen van enige wor steling werden aangetroffen, zodat het vermoeden gewettigd was dat de dader een bekende van de niets kwaads vermoedende slachtoffers geweest .moet zijn. Ook het feit dat de moord vrij vroeg in de avond is gepleegd, wijst in die richting. In een geldkist werd een vrij groot geldsbedrag aangetroffen en verder waren er ook geen aanwijzingen dat er naar geld of andere waarde volle voorwerpen is gezocht. Tegen 1 uur arriveerde dr. Zel- denrust, die, nadat de lichamen der slachtoffers naar het ziekenhuis in Waalwijk waren overgebracht, sec tie verrichtte. Deze sectie wees uit, dat de beide mannen op gruwelijke wijze waren vermoord. Antoon van Zeist bleek op zodanige wijze ge wurgd, dat het strottenhoofd geheel vernield was. Op de grond liggend, is hem daarna met een hamer of een bijl de schedel ingeslagen. Hen drik van Zeist heeft, voordat hij met dezelfde hamer of bijl om het leven is gebracht, een vreselijke slag op de mond gehad, die de kaak vernield heeft. Zaterdagavond had de politie wel een aantal belangrijke aanwijzingen en aanknopingspunten, maar de laatste schakel die deze lugubere zaak rond moest maken, ontbrak toen nog. EENZELVIGE MENSEN Hendrik en Antoon v. Zeist wa ren mensen die al jaren niet meer in de openbaarheid traden. Ze gin gen rustig hun weg en bemoeiden zich met niemand, zelfs niet met de familieleden, waarvan er verschei dene in de directe omgeving woon den. Het gerucht wil zelfs dat ze met de familie niet op al te beste voet leefden. Geld? „Bij mijn weten niet", zo verklaarden zowel de heer Arie de Rooy, echtgenoot van nicht Johanna Maria de Rooy, als Dirk van Zeist (69), die pal naast de beide slacht offers op Oosteind 26 woont. „Ze gingen stil hun gang, ze hadden hun a.o.w. en de opbrengst van de paar melkkoeien". Ruzie? „Och, wat is ruzie? Er zijn natuurlijk wel eens woorden gevallen„Rustige, wat teruggetrokken mensen, die er goed van leefden", zo verklaart sla ger Rijkers. Uit de toon van hun woorden valt te beluisteren dat, welke ruzie er ook geweest mag zijn, deze toch niet van die aard is geweest dat daaruit een dubbele moord verklaarbaar is. Zo gaan er vele geruchten in het plotseling in opschudding geraakte Sprang, maar tegen de achtergrond van een dubbele moord krijgt elk gerucht een wanstaltige vorm, elk woord de betekenis van een be dreiging, elke toevalligheid de gruwzaamheid van sluwe opzet. TOCH ROOFMOORD? Het onderzoek, dat zaterdag en gisteren met grote voortvarendheid is gevoerd, heeft in de loop van zondag weer enige nieuwe gezichts punten opgeleverd. Hierbij is men teruggekomen van het aanvankelij ke standpunt, dat er geen sprake kon zijn van roofmoord. Hoewel er in de woning van de slachtoffers enige duizenden guldens werden aangetroffen, zijn er toch aanwij zingen die een roofmoord geenszins uitsluiten. Hierdoor wordt de kring, waarin de dader(s) gezocht moet (en) worden, wel aanmerkelijk gro ter. In de loop van zaterdag werd in Rhenen (Gld) een Duitser aange houden, die zich niet alleen op ver dachte wijze gedroeg, maar wiens auto ook bloedsporen vertoonde. Het betrof hier een jongeman van ,ca. 20 jaar. Zijn metgezel, een jon geman van dezelfde leeftijd, wist zich aan arrestatie door de politie te onttrekken. In de auto werd een grote hoeveelheid levensmiddelen aangetroffen, welke afkomstig wa ren van een diefstal uit een nood- winkel in Den Bosch. Momenteel wordt onderzocht of de bloedsporen op de auto in verband kunnen staan met de moord te Sprang. De Duit ser heeft ontkend iets met deze moord uitstaande te hebben. Verder werd in de nacht van za terdag op zondag te Weert een agressieve geestelijke gestoorde jon geman aangehouden, die afkomstig was uit Amsterdam. Door middel van foto's in de kranten van deze jongeman, wil de politie aan de weet trachten te komen of wellicht iemand hem een lift gegeven heeft, misschien wel via Sprang-Capelle of Waalwijk. Het onderzoek wordt momenteel met kracht voortgezet. Hopelijk slaagt men er in spoedig de hand te leggen op de dader(s) van dit vre selijke misdrijf. In tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden, vanuit alle wind richtingen naar Waalwijk gekomen, heeft burgemeester Teijssen jl. vrij dag de officiële opening verricht van het nieuwe Schoenen-Mode- Atelier Jac. Bergmans Holland N.V. aan de Elzenweg te Waalwijk. „De kroon op het werk van een aantal jaren die werden geken merkt door vooruitgang en steeds meer groei en bloei", zo noemde burgemeester Teijssen deze nieuwe en fraaie vestiging in Waalwijk zuid. „Dit nieuwe Schoenen-Mode- Atelier zal U, mijnheer Bergmans, nog meer dan voorheen in staat stellen Uw kunstenaarsgeest uit te leven", aldus de burgemeester, die verder constateerde dat het produkt van Jac. Bergmans steeds toch weer gebonden is aan en verbonden met de leider van het bedrijf, met diens aspiratie en inspiratie, een produkt dat daarom enig in zijn soort is. Doelende op de naam van het nieu we bedrijf, zei de burgemeester: „Jac. Bergmans Holland is al vol doende, Waalwijk hoeft er niet eens meer bij. Dit zegt genoeg over de naam en de faam welke Uw pro dukt in binnen- en buitenland ge niet. Die naam is een begrip ge worden, vooral ten aanzien van het mode-element in de wereld van de schoen. Omdat het gemeentebestuur er van overtuigd was dat dit nieu we bedrijf een betekenend bedrijf zou zijn, heeft het gaarne en spon taan medewerking verleend bij de totstandkoming ervan", aldus bur gemeester Teijssen, die tevens de fraaie architectonische vormgeving van prof. Holt roemde. Hij sprak ten slotte de hoop uit dat de groei van het bedrijf hiermede niet ten einde zou zijn en dat de vele mede werkers in dit nieuwe bedrijf een prettige werkkring zouden mogen vinden. Namens de collegae van 't Mode voor de ontvangen ere-medaille, de burgemeester en de directie voor de waarderende woorden tot hem ge sproken, alsmede voor de ontvan gen cadeaux en gaf de verzekering in de komende jaren op dezelfde wijze zijn beste krachten te zullen blijven geven aan Timtur. centrum werd het woord gevoerd door de heer B. Bitter, die de heer Bergmans schetste als een van de meest vooraanstaande modeleurs en tekenaars van ons land en als een van de pijlers waarop het Mode centrum rust. Hij hoopte dat deze nieuwe vestiging het begin zou mo gen zijn van een nieuwe welvaart en dat het bedrijf in de toekomst nog verder zou mogen uitgroeien. Namens de collegae van het Mode centrum werd de heer Bergmans een fraai boekwerk aangeboden. CONCENTRATIE De heer H. van Hest, directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Waalwijk, zei dat hij zich niet altijd even enthousiast kon tonen over de vestiging van nieuwe schoenfabrie ken in Waalwijk, „omdat 2/3 van de 350 in ons land bestaande schoen fabrieken in mijn ambtsgebied ge vestigd zijn". Ten aanzien van deze nieuwe vestiging meende de heer v. Hest evenwel dat de zaken an ders lagen. „Ten eerste is hier spra ke van een Schoenen-Mode-Atelier en vervolgens betekent dit nieuwe bedrijf een concentratie, want het komt in de plaats van twee andere". Verder meende de heer v. Hest dat deze nieuwe vestiging alle voor waarden in zich bergt om tot grote prestaties te komen. In zijn dankwoord zei de heer Jac. Bergmans dat deze dag voor hem en zijn gezin een grote dag was, „omdat wij hiernaar al lang hebben uitgezien". Verder ging hij nader in op de inspanningen welke de Nederlandse schoenindustrie zich zal moeten getroosten in verband met de Euromarkt en de daarmee gepaard gaande scherpere concur rentie. De heer Bergmans bracht dank aan burgemeester Teijssen voor de ondervonden medewerking bij de vestiging van het nieuwe be drijf. Bijzondere woorden van dank richtte hij ook tot alle medewer kers, in het bijzonder tot zijn zoon Hans, die ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bedrijf was benoemd tot adjunct-directeur, en tot diens echtgenote mevr. Berg- mans-v. Nijnatten, die zich ook in creatieve richting beweegt en met haar ontwerpen reeds belangrijke en veelbelovende bijdragen heeft geleverd en verder tot de chef van verkoopafdeling, de heer Ouden aarde, en ten slotte tot alle mede werkers van hoog tot laag. Woorden van dank ook tot de architect prof. Holt, die helaas niet bij deze ope ning aanwezig kon zijn, en tot de aannemers en alle onderaannemers. STOEL Hierna werd nog namens het ge zamenlijke personeel het woord ge voerd door de heer A. van Seters, die in het bijzonder de nadruk leg de op de prettige samenwerking en het goede onderlinge begrip in het bedrijf, waardoor een sterk en bloei end bedrijf opgebouwd zal kunnen worden. Spr. gaf uiting aan zijn be wondering en waardering voor de stijlvolle kunstzin van de directeur en voor de fraaie en moderne vorm geving van deze nieuwbouw. Hij bracht de heer Bergmans dank voor „de koffie en het rokertje tijdens de werkuren" en hij verklaarde dat 't gehele personeel zijn beste krach ten in dienst van het bedrijf zal stellen. Ten slotte bood de heer v. Seters de heer Bergmans namens 't gezamenlijke personeel een fraaie moderne fauteuil aan. De heer Bergmans dankte de heer v. Seters voor diens hartelijke en waarderende woorden en voor het fraaie geschenk. Hierna wensten de zeer vele aan wezigen, waaronder zeer vele za kenrelaties, de heer Bergmans sr. en jr. en hun echtgenoten geluk met dit nieuwe bedrijf. Zij lieten hun gelukwensen veelal vergezeld gaan van zeer fraaie geschenken, waar onder zeer veel kostbare bloem stukken. Na het officiële gedeelte maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik om het nieuwe moderne bedrijf te bezichtigen.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 3