wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt 14Jaa twuh.3 acjloek VROUWENVOET VERKIEST DE VRIJHEID PR SS MM" en STMSSMR Reeds 21 inschrijvingen voor DELFTSE T.H. BEZOCHT SCHOENFABRIEK VAN SCHUNDEL-BURMANJE N.V. concours van St. Crispijn VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 74 I Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Ji Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De nieuwe najaarsmotie Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden. )it gezegde uit de wereld van vrou- fenmode en schoonheidsverzorging :omt ons telkenmale in de gedachte wanneer wij een paar sierlijke vrou wenbenen zien voorttrippelen of -oortstrompelen in schoentjes met de jyperslanke Italiaanse leest. Wij irijgen er ook telkens zelf bijna pijn (an in de tenen en bovendien wij lebben nooit zo kunnen weglopen net de Italiaanse mode-ontdekking; wij hebben het altijd een snibbige, lijna vijandige leest gevonden, ge- ichikt voor vrouwen die constant met ninder vriendelijke bedoelingen rond open. Hoe lang nog?, zo hebben wij ons zelf reeds ontelbare malen afge vraagd. Onze antipathie tegen de snibbige taliaanse leest schijnt nu toch ook loorgedrongen te zijn in de mode wereld van de schoen. Op de j.l. „...lag gehouden najaarsshow van let Modecentrum in Hotel Carlton in Amsterdam hebben wij namelijk tot onze tevredenheid geconstateerd dat vrouwevoet in het komende najaar meer vrijheid gaat verkiezen. De spitse leest is op de terugtocht, rog wel niet over alle linies, maar iet feit dat deze show ons vrij veel lodellen bracht met vierkante neus jes, in breedte variërend van 1 tot 3 cm, is voor ons het bewijs dat de spitse leest haar beste tijd gehad leeft. cmIDEALE HAKHOOGTE Naast de spitse Italiaanse leest zul- en we in het komendeseizoen het z.g. „vingertop"-model te zien krij- Veel verschil met de Italiaanse eest is er overigens niet, de vinger top-leest is alleen wat meer afgerond, laarnaast echter zal het komende najaar veel modellen met vierkante neusjes te zien geven en het komt ons zo voor dat vele vrouwentenen 2ich van welbehagen zullen krullen en dat de pedicure-rekeningen weer *at terug zullen lopen. Na de neus het hakje. Veel ver andering brengt de nieuwe mode hier- niet. De hoogste hakken zijn die pn 7 cm. met als heel hoge uitzon- ig een hak van 9 cm. Het meest in trek zullen echter zijn, aldus de schoenfabrikanten, de hak van 4 tot cm, waarbij de dikkere met zool- r overtrokken hakken wel favo- iet zullen zijn. Het grotere loop vlak lijkt door het publiek graag geac teerd te worden. De bokaalhak Keft zich gehandhaafd en is nu ook met zooileder overtrokken. Bij teen- s zal vooral het hakje van 1 Vi tot 2 cm in nieuwe variaties wel veel 'gang maken. Over het algemeen is het zo, dat ij de smallere schoentypen de hoge- 'e hakken het meest en vogue zijn, terwijl bij de sportieve schoenen en 'rede leesten de lagere hakken het populairst zijn. donkere kleuren Het kleurengamma van de najaars- mode zal donker van toon zijn. Naast et zich altijd handhavende zwart w°rdt ook veel bruin in meerdere nuanceringen gebracht, o.m. de euro- kleuren moresco en palissan- er en verder ook groen. Vooral bij e bruine tinten is de zg. schaduw werking toegepast, die de schoe- n® ®en bijzonder cachet geeft. Deze schaduwafwerking wordt ook veel bij e erenschoen aangetroffen. De he- reninode brengt overigens weer de assieke molière, zij het dan ook 'er\vegend 'abakskleurig en met v'er'cante neuzen, at de leersoorten betreft kan ïe°r en Sezegd, dat voor het sportie- en semi-sportieve schoengenre overwegend doffe leersoorten en sportsuèdes worden gebracht. Bij de geklede schoen zien we naast het klassieke boxcalfs ook het matcalfs, zowel in glimmende als matte uit voering. Een nieuwigheid voor het komende seizoen is de combinatie van lakleder met matcalfs. GROTE KEUZE Keuze is er weer genoeg in de nieuwe najaarsmode. Natuurlijk zijn er de klassieke en altijd fraaie pumps in een gevarieerde veelheid, maar daarnaast hebben de ontwerpers hun vaak griUige fantasie ook uitge leefd in vetersluitingen en strik- en gespgarneringen. Het wreefbandje heeft zich gehandhaafd en heeft zelfs een o.i. niet heel fraaie voortzetting gevonden in schoenen met strips. Oxford-Dets is de modenaam voor een modieuze molière, die bij de lief hebsters van dit genre zeker in de smaak zal vallen. Omdat ons klimaat nogal eens vochtig wil zijn, blijft ook de belang stelling voor het laarsje, dat we in diverse vormen hebben kunnen zien, waarbij men omwille van het elegan te wel eens een minder prettige con cessie heeft moeten doen aan het praktische. Er waren echter halfhoge laarsjes te bewonderen, die het prak tische en het charmante in zich ver enigd hebben en die dan ook onge twijfeld wel ruim aftrek zullen vin den. Zonder opzienbarende dingen ge bracht te hebben mag van de nieuwe najaarsmode gezegd worden, dat zij de vrouw weer een rijke keus biedt uit een veelheid van charmante en ook praktische modellen, met naar onze smaak als groot winstpunt meer „Lebensraum" voor de vaak zo zwaar beproefde vrouwenvoet. De voormalige stoomschoenfabriek van Schijndel, die onder een nieuwe en energieke directie de naam Stoomschoenfabriek van Schijndel - Burmanje N.V. kreeg, heeft j.l. woensdag bezoek gehad van 80 da mes- en herenstudenten van de Delft- se Technische Hogeschool. Het ge zelschap dat onder leiding stond van prof. ir. H. C. A. van Eldik Thieme werd de morgenuren in Hotel De Twee Kolommen welkom geheten door de technisch directeur van het bedrijf, de heer L. Burmanje, die on der het genot van een kopje koffie een uiteenzetting gaf over de schoen- fabrikage in het algemeen. In aan sluiting bij deze inleiding begaf het gezelschap zich naar de geheel ge moderniseerde fabriek, waar men zich liet rondleiden en uitvoerig in lichten omtrent de verschillende fa sen van het produktieproces. Deze rondleiding werd verzorgd door de bedrijfsleider van de onderwerk-af- deling, de heer Maas, en door de chef van de stikkerij-afdeling, de heer Dollekens. De technische studenten toonden zich zeer geïnteresseerd in de vele aspecten van de schoenfabricage en gaven uiting aan hun bewondering voor werkwijze en produkt. De voor zitter van de studenten-commissie, welke deze excursie had georgani seerd, dankte de heren Maas en Dol lekens voor hun duidelijke en uitste kende voorlichting. In de kantine van het bedrijf hield de heer Burmanje vervolgens nog een modepraatje, waarvoor uiteraard in het bijzonder de dames grote be langstelling hadden. Prof. ir. Eldik Thieme sprak vervolgens namens de gasten een woord van dank voor het gastvrije onthaal en de verzorging van deze wat hij noemde zeer ge slaagde excursie. Na deze hoogst interessante ken nismaking met de overigens nuchtere industrie van de Langstraat, richtte het gezelschap zich op een ander boeiend aspect van het Noord-Bra bantse land de sprookjessfeer van de Efteling. AMERIKAANSE ROBOT OM DE AARDE In 106 minuten rond aarde Vijf maanden nadat de Russische majoor Yoeri Gagarin de eerste be mande ruimtetocht rond de aarde maakte, hebben de Amerikanen deze prestatie - zij het dan onbemand en zuiver technisch gezien - nagedaan. Zij lanceerden woensdag een twee ton zware Mercury-capsule van het type waarmee nog dit jaar een astro naut een soortgelijke vlucht moet ma ken. De cabine werd in een .baan ge bracht en na één omwenteling terug naar de aarde gehaald. Korte tijd na de perfecte landing in de Atlantische Oceaan bij Bermuda, werd zij door een marinevaartuig opgepikt. De operatie die geheel automatisch werd geregeld was een volslagen succes cabine en inzittende robot-astronaut bleken de tocht onbeschadigd te heb ben doorstaan. KATANGA ONDER VUUR DER V.N.-TROEPEN UNO-troepen hebben woensdag na zware gevechten de hoofdstad van Katanga, Elisabethstad, bezet. Presi dent Tsjombe, die gewond zou zijn, is gevlucht. Twee van zijn ministers werden gearresteerd. De centrale Kongolese regering heeft een speciale gouverneur benoemd en naar Elisa bethstad gezonden om daar het be wind te voeren. Volgens voorlopige gegevens bedraagt het aantal doden bij de UNO twee man en bij de Ka- tangezen tien man. Er viel een groot aantal gewonden. Men vreest dat de ze getallen nog zullen stijgen. De secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjöld, die woensdag in Leopoldstad arriveerde voor bespre kingen over nieuwe steun aan Kongo, kwam te laat voor een vredelievende, oplossing, voorzover dat nog moge lijk zou zijn geweest. President Tsjombe heeft vanuit zijn onderduik adres verklaard „De Verenigde Naties hebben tot het einde toe te genover mij gelogen". De regering van Noord-Rhodesië heeft met het oog op de strijd in Katanga, troepen versterkingen naar de grens met Ka- tanga gestuurd. NEDERLANDER IN OOST- BERLIJN IN ARREST De 55-jarige Nederlander Henri Pierrot uit Heemstede is, naar het Oost-duitse persbureau ADN meldt, in Oost-Berlijn aangehouden wegens een poging een vrouw uit dit stads deel te helpen vluchten naar het vrije West-Berlijn. De heer Pierrot die als inkoper van speelgoed vaak in Duits land verblijft, zou hebben getracht de Oostberlijnse op het paspoort van zijn eigen vrouw naar West-Berlijn te doen uitwijken. Het Federatief Concouds, dat de harmonie St. Crispijn op 7 en 8 okt. a.s. organiseert ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, be looft een zeer grote deelname te zullen krijgen. Tot nu toe kwamen reeds 21 inschrijvingen binnen, waaronder 7 vaandelafdelingen. Het grootste aantal inschrijvingen kwam binnen voor zondag 8 okt., n.I. 15; de zes overigen schreven voor zaterdag 7 okt. in. Het is niet uit gesloten, dat voor de sluitingsdatum nog enkele inschrijvingen zullen binnenkomen. - Tot nu toe zal door de volgende gezelschappen deelgenomen wor den zaterdag 7 okt 1. Excelsior, Genderen (N.Br.), 4e afd. fanfare 2. Concordia, St. Philipsland, 2e afd. fanfare 3. Kon. Harmonie De Bazuin, Gorinchem, Ere-afd. harmonie 4. Renkums Fanfarecorps, vaandelafd. fanfare 5. Chr. Muziekver. Crescendo, Overdinkel (Ov.), vaandelafd. harmonie 6. La Fraternité, Rhienderen (Gld.), vaandelafd. harmonie zondag 8 okt. 1. Tambourcorps Harm. Willem III, Wamel (Gld.), 3e afd. tamb 2. Harmonie Raamsdonk, 3e afd. marswedstrijd (harm.) en 2e afd. tamboers 3. Harm. Tilburgse Capelle St. Jan, ere-afd. tamboers 4. Volharding, Oostvoorne (Z.H.), le afd. tamboers 5. St. Willibrord, Boven-Leeuwen, 2e afd. fanfare 6. Concordia, Berghem (N.Br.), 2e afd. fanfare 7. Apollo, Geertruidenberg, le afd. harmonie en 2e afd. tamb. 8. Volharding, Steenbergen, le afd. harmonie 9. St. Franciscus, Renkum, afd. uitm. fanfare 10. Fanfare Vlokhoven, Eindhoven, afd. uitm. 11. Crescendo, Buurse (Ov.), afd. uitm. harmonie 12. Uitspanning na Arbeid, Valkenswaard, vaandelafd. harmonie 13. Kunst en Vriendschap, Balgoy, vaandelafd. harmonie 14. Orpheus, Tilburg, vaandelafd. harmonie 15. St. Caecilia, Haarsteeg, vaandelafd. harmonie. Met een zo eminent voorganger zal de opvolger van kapelaan de Kroon een lang niet gemakkelijk karwei in Baardwijk krijgen, zo zei pastoor v. d. Brekel bij het afscheid van kape laan de Kroon op 15 augustus j.l. En hij zei daarmee niets te veel, want de jeugdige en energieke kapelaan de Kroon heeft in Baardwijk met een hartverwarmende voortvarendheid en begeestering enorm veel voortreffe lijk werk verricht, zodat iedereen bij zijn vertrek zich afvroeg hoe moet dat nou? Zijn opvolger, de even jeugdige en naar mijn mening even enthousiaste kapelaan Kooien, heeft zich dat niet afgevraagd. Hij heeft de vriendelijke uitdaging glimlachend aangenomen en is direct in de parochie gedoken zoals dat, geloof ik, in de zielzorg vaktermen heet. Hij heeft zich direct gepresenteerd op een wijze die bij velen het geruststellende antwoord is geweest op die wat angstige hoe- moet-dat-nou-vraag. En kapelaan Kooien heeft zijn niet lichte taak di rect bij de juiste kop gevat, gedach tig het gezegde wie de jeugd heeft, enz. Er lag bij het vertrek van kape laan de Kroon een klein zorgwek kend toestandje ten aanzien van de jeugd en wel met name van de R.K. Instuif. Voortreffelijk van start ge gaan en in de eerste jaren ook bij zonder veel jeugdige belangstelling tot zich trekkend, was deze jeugd organisatie de laatste tijd een beetje aan het kwijnen gegaan. Men liep er niet meer zo warm voor en ongetwij feld zou kapelaan de Kroon hebben gezocht naar nieuwe middelen om dit waardevolle instituut weer leven in te blazen, als hij daar de tijd voor had gehad. Kapelaan Kooien heeft de zaak weer opnieuw aangevat, voordat de patiënt te veel bloed zou hebben verloren en niet meer te red den zou zijn geweest. En zijn verwach tingen zijn zeer positief „Bij mijn gesprekken overal in de parochie heb ik een grote belangstelling voor de Instuif bij de jeugd kunnen constate ren. Telkens weer heeft men mij ge vraagd of de Instuif weer zou gaan starten." Om nu maar meteen met de deur in huis te vallen de Instuif gaat weer starten 'en wel op zaterdag 23 sept. a.s. met een avond die tot in de wijde omtrek zal doorklinken, want deze dansavond zal worden verzorgd door het niet minder dan 16 leden tellende Eindhovens Amusements Or kest. Deze jongens geven niet alleen een voortreffelijk stuk dansmuziek weg, maar brengen ook een aantal prima shownummers. De week daar op hoopt men de All Stars - de grote favorieten van voorgaande ja- r\2nu - in het Gemeenschapshuis te krijgen. Voor het overige staat het programma nog niet helemaal vast, maar zeker is wel dat deze All Stars een belangrijk deel van dit program ma zullen gaan vullen. Het bestuur, bestaande uit de kapelaans Meeuwe- sen en Kooien, de dames Gerry Du- pont en Thea Wieringa en de heren H. Bay ens, H. Verstijnen, W. Vissers en H. v. d. Meijdenberg, wil het hele seizoen door zeer attractieve avonden geven, mits natuurlijk - dat is nu eenmaal een noodzakelijke voor waarde - zich voldoende jongens en meisjes als lid van de Instuif op geven. Die laatste mogelijkheid zit er m.i. dik in, want het lidmaatschap, dat in voorgaande jaren 2.50 bedroeg, is verlaagd tot 1.50. Een fleuzedreu- tig bedrag dat voor niemand een be zwaar behoeft te zijn en dat mogelijk heden opent voor een heel wat beter en prettiger amusement dan het op straat rondhangen, al of niet over hei stuur van fiets of brommer gedra peerd (voor zover dit laatste dan een amusement genoemd mag worden); een bedrag ook, waarvoor men gedu rende een half jaar alle Instuif avon den over heel Nederland kan bezoe ken. Men kan daarvoor dus „reizend instuiver" zijn. Het Instuifbestuur hoopt natuur lijk ook op het onmisbare subsidie van de gemeente, want zonder over heidssteun kan het particuliere initia tief de jeugd niet dat bieden wat zij zoekt, vraagt en nodig heeft. Ik wil de Waalwijkse jeugd niets aanpraten, maar het lijkt mij toch dik de moeite waard om zaterdag 23 sept. KLEDINGVERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH eens „binnen te stuiven" in het mu- ziekpaleis dat het Gemeenschapshuis die avond ongetwijfeld is. De gebrui kelijke zaterdagavondse amusement- kost gaat op de duur ook gruwelijk vervelen, dunkt mij zo, en een nieuw pittig gerecht in de vorm van Instuif - avonden zal bij velen zonder twijfel zeer hartelijk welkom zijn. Willem en Ali zijn dr' ook na de pittige en alles weer ophelderende ruzie welke ze onlangs hebben gehad. Willem had namelijk gezegd - en u weet hoe die jongen dat kan - „Ik vind die Rex Gildo éen vreselijk en heel bar vervelend toestandje." Nou, en toen had je Ali moeten horen over die vrouwelijke opstandjes Con- ny en Heidi! Weet u wie ik zo ontzettend aar dig en lief vind? Het zusje van de dochter van de nicht van de moeder van mevrouw Meulemans uit Avezate. Stieneke Meulemans. GER Tl A HORLOGES WAALWIJK PLANNEN VOOR STAATS GREEP IN FRANKRIJK Salan zou De Gaulle opvolgen Franse dagbladen meldden dinsdag dat de uiterst-rechtse ondergrondse beweging „het Geheime Leger" vrij dag a.s. een greep naar de macht in Frankrijk zou hebben gedaan, in dien de vrijdag j.l. op president De Gaulle gepleegde aanslag succes had opgeleverd. Het conservatieve dagblad „Le Fi garo" schrijft, dat de politie ver scheidene aanwijzingen hiervoor ge vonden heeft in stukken, die in de woning van de gearresteerde pen ningmeester van „Hét Geheime Le ger", Maurice Gingembre, in beslag zijn genomen. De rechtse „L'Aurore" zegt o.m. dat de politie-ambtenaren, die belast zijn met het onderzoek naar de aan slag op generaal De Gaulle, ervan overtuigd zijn dat de samenzweer ders, indien hun opzet was geslaagd, geprobeerd zouden hebben eèii ge mengd burgerlijk-militaire dictatuur te vestigen onder leiding van ex-ge neraal Raoul Salan, voormalig Frans opperbevelhebber in Algerië, dié bij verstek ter dood is veroordeeld we gens zijn rol in de mislukte aprü-re- volutie. De onafhankelijke „France-Soir" deelt de mening van „l'Aurore". Dit blad schrijft, dat Salan, indien de aanslag was gelukt, tot hoofd van de Franse staat zou zijn' uitgeroepen. Drie voormalige kolonels, die eveneens bij verstek ter dood wérden veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte april-opstand, namelijk Jean Gardes, Charles Lacheroy en Yves Godard, zouden dan tot minis ters zijn benoemd. Volgens „France Soir" hadden de samenzweerders er waarschijnlijk ook op gerekend, bepaalde Franse politici aan hun zijde te zullen vinden. SPAAK NAAR MOSKOU Premier Kroestjev heeft de Belgi sche minister van Buitenlandse Za ken, Paul-Henri Spaak uitgenodigd hem in Moskou te bezoeken. De gewezen secretaris-generaal van de NAVO heeft de uitnodiging aan genomen en vertrekt 19 september naar de Russische hoofdstad, meldt radio Moskou. De tcho vvn het Zuióen ilÜ-iEfal iT"g.C'.L- 1t-A'flb.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9