LAATSTE BERICHTEN ALLE SOORTEN DRUKWERK ANTOON TIELEN voorbeelden van fraaie vormgeving! cTkrol clubkampioen B.V. B.S.V. Timmerlieden Metselaars Opperlieden Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Fa. A. L. van WIJLEN Zn. s^-<zbooi.td-kacLtt}iis 15 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 SEPT. 1961 15 Pluimvee mechanische Verloren, WIELDOP VAN AUTO Bouwbedrijf J. v. d. HOUT Kom bij ons de nieuwe Philips ornamenten eens bewonderen. Wandlam- pen, leeslampen, sfeer- lampen wij hebben keus te over! Provinciaal nieuws VOGELVRIJ Waalwijkse Stoomdrukkerij 1 maandag zijn in het clublokaal van de b.v. B.S.V., Ad van Crom- voirt, de finalen gespeeld van de af gelopen onderlinge competitie. Er «rd in deze competitie in twee pou les gespeeld, resp. e en A en B pou le waarvan dan tenslotte de nummers 1 'van elke poule tegen elkaar uitkwa men voor het clubkampioenschap. In poule A had zich F. Slaats, een nieuwe aanwinst voor onze vereni- gin, de sterkste getoond en in poule B eveneens een nieuwe aanwinst, de heer C. Krol. Deze beide spelers streden dus om het kampioenschap, waaruit de heer C. Krol zich uiteindelijk het sterkste toonde. Na het behalen van het kam pioenschap waren wij toe aan een grootse huldiging. Onze voorzitter de heer P. v. d. Mee, sprak in zijn huldigingswoord allereerst dank aan de heer P. Schel - lekens, die hij dankte voor het prima organiseren van dit toernooi, dat, zo zei de voorzitter, al in jaren niet was afgewerkt en nu puntje precies was. Hij noemde de heer Schellekens dan ook een grote aanwinst voor de ver eniging. Na de heer Schellekens te hebben bedankt, richtte de voorzitter zich tot de kampioen; hij feliciteerde de kampioen met dit succes en bood hem een rokertje aan, waarna deze met een versierde krans werd om hangen. Mevr. Krol werd ook niet vergeten en haar werd een ruikertje aangeboden. Daarna sprak de voor zitter de hoop uit dat de kampioen steeds een goed lid moge zijn. Daarna richtte de voorzitter zich tot de tweede prijswinnaar. Hij feli citeerde hem van harte en noemde hem een sportief verliezer en bood hem eveneens een rokertje aan. Tenslotte sprak de voorzitter tot alle leden van B.S.V., dat sinds haar bestaan nog nooit zo groot was ge weest als op het ogenblik en hoopte dat de vier viertallen van BSV in de a.s. competitie werkelijk van zich zouden laten horen en dat allen hier aan meewerken.. Nadat de voorzitter zijn huldigings woord had beëindigd, werd deze avond in een feestelijke stemming voortgezet. Wij verwachten dat de b.v. BVS in de komende competitie degelijk van zich zal laten horen en wij wensen hen dan ook veel succes. STAL-VENTILATIE Via het Eindhovens Dagblad ont ving ik een prospectus met diverse bijlagen betreffende ventilatoren, bestemd voor: ramen, muren, pla fonds, enz., van de firma „Itho" uit Schiedam. Aan 't bijgevoegde pers bericht ontleen ik o.a.: „Wist u, dat niet alleen de ventilatie van kan toren, fabrieken en woonhuizen, maar ook die van stallen in ons land de grootste aandacht vereist? Juist nu de vele boeren hun vee weer moeten binnen halen, is het probleem der stal-ventilatie bijzon der actueel". Verheugend is het feit, dat uit 'n bijgesloten referentie-lijst blijkt, dat honderden reeds tot de aanschaf zijn Overgegaan. Bij mijn bezoek aan diverse pluimvee-bedrijven, is mij meerma len gebleken dat de behuizing, wat frisse lucht betreft, veel te wensen overlaat. Men bedenke, dat het van grote invloed is op de eierleg; dus tot schade van de pluimveehoude rij- WIMDKERING De heer G. A. v. d. B., Nijmegen. Schaduw zullen de kippen bij U op het terrein genoeg vinden, daar aan de zuid-zijde hoog opgaand ge boomte wordt aangetroffen. Alleen aan de noord-kant, die niet beschut is, zou ik aan de buitenkant van het vlechtdraad iets aanbrengen om de ruwe wind, die vlak op het terrein staat, te keren. Sommigen raden aan, daarvoor rietmatten te nemen, doch goed afsluiten doen ze op de duur niet; ook hebben de palen en het gaas veel te lijden door de meer dere winddruk. U moet een levende haag zien te krijgen, die ontsiert uw mooie omgeving niet en is niet aan slijtage onderhevig. Liguster komt mij voor U zeer doelmatig voor. Deze plant blijft 's winters groen, schiet vlug op en vormt spoe dig een dichte haag. Ik raad U aan op 15 cm. onderlinge afstand te plaatsen, ook pi.m. 15 cm. buiten 't vlechtwerk. Rusland en de Verenigde Staten hebben een gezamenlijke verkla- nn2 gepubliceerd over ontwapening en beschouwen dit als een belang- njke^stap tot het uiteindelijk doel. De Uno zal een commissie moeten benoemen. De Tunesische afgevaardigde Mongi Slim is gekozen tot voor zitter der Verenigde Naties. Ook spreekt men over hem als opvolger van Dag Hammersjöld. Tsjombe heeft weer een be stand gesloten met de Ver. Naties, rnaar de eis tot vertrek der V.N.- koepen is niet ingewilligd. tussen Waalwijk en Haarsteeg (Opel Kapteln) Terug te bexorgen H. DE VAAN St. Antonlusstraat 50, Waalwijk vraagt voor de bouw van 30 woningen en 12 garages te Kaatsheuvel, voor direct Aanmelden: kantoor Leo XIII straat 31, Tilburg Telefoon 0 4250 23792 Wij hebben een schitterende collectie Monsterboeken gaarne ter inzage Grotestraat 205 WAALWIJK Ss NT IA 29.» Heistraat 211 Tel. 04617-2441 Sprang-Capelle De P.T.T. heeft over 1960 een winst gemaakt van 95 millioen, en ondertussen worden alle tarieven gehandhaafd. Over 1962 wordt een winst geraamd van 111.2 millioen. De Gaulle heeft 20 september afstand gedaan van zijn bijzondere volmachten, die hij in april gekre gen had terzake de Algerijnse kwestie. De verzekering-mij. „de Bran- daris" verkeert in financiële moei lijkheden, die mogelijk aan fraude zijn te wijten. R.K. BOERINNENBOND KRING DEN BOSCH HIELD JAARVERGADERING De afdelingsbesturen van de r.k. Boerinnenbonden in de kring Den Bosch hielden deze week hun jaar lijkse besturendag. Deze dag werd ingezet met een H. Mis in de St. Jansbasiliek, opgedragen door de geestelijk adviseur. In de kringjaar vergadering, welke werd geopend door de kringvoorzitster mevr. Ploeg makers van Drunen, kwamen de di verse jaarverslagen aan de orde. Het reglement voor de kringen, dat de afdelingsbesturen tevoren toegezon den hadden gekregen, werd zonder commentaar goedgekeurd. Twee af tredende bestuursleden werden her kozen, te weten mevr. Ploegmakers van Drunen als voorzitster en mej. Annie Mommersteeg als secretaresse. In plaats van mej. Th. Rademakers, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd in het bestuur gekozen mej. Jo van Steenoven van de afd. Waspik. In het middagprogramma werd een toespraak gehouden door de geeste lijk adviseur, rector J. Janssens, en werd het voorlopige jaarprogramma aan een nadere discussie onderwor pen. De opkomst bij deze jaarlijkse be sturendag was zeer goed, 24 van de 25 afdelingen waren aanwezig^ FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 11). „Zullen we hem begraven?" vroeg de scheper. De wilddief glimlachte. „Wil je met je handen een kuil graven, manneke?" Hij nam het geweer en de lood- en kruittas van de verslagene en reikte die aan de jongeman. „Ziezo, nu heb jij ook een wapen." Frankes wees nu op een drietal boeren, die op een afstand het gehele toneel hadden gadegesla gen. „Die zorgen wel, dat miorgen de gehele streek weet, dat de scheper van Bakkeveen en Wil lem Frankes hier een Gelderse, soldaat hebben neergeslagen. We gaan vertrekken." De roodbaard sloeg met Fol- kert de weg naar 't westen in. Nadat ze een eindje gelopen hadden, vroeg de wilddief: „Hoe heet je, jongeman". „Folkert, Folkert Martens". „Welnu, Folkert, we gaan nu rechts de heide in.JJaar ginds in dat bosje heb ik mijn paard ver borgen. Ze liepen nu zwijgend in noor delijke richting. De jonge sche per was in diepe gedachten ver zonken. Wat er heden gebeurd was, had aan zijn leven waar schijnlijk een grote wending ge geven. Zijn drift en verontwaar diging waren geheel geluwd en hij begon zich rekenschap te ge ven van de mogelijke gevolgen van zijn daad. Toen ze het bosterrein hadden bereikt, waar het bruine paard stond vastgebonden, vleide de man met de rode baard zich op de bemoste bodem neer en nood de de schaapherder ook plaats te nemen. Folkert ging naast hem zitten. „Laat ons een stukje eten", zei de stroper. Zijn jeugdige metgezel schudde het hoofd. „Ik heb in het geheel geen trek." „Ik geloof het, jongen. Maar de eetlust komt wel weer terug. Je zult eerst aan de nieuwe toestand moeten wennen en het zal gebeu ren, hoe beroerd die ook kan zijn. Wat ben je nu van plan?" Folkert haalde de schouders op. „Je zult voorlopig niet naar Bakkeveen kunnen terugkeren Imen zal. op je loeren. Vertel me 'nu eens, hoe je er toe kwam om met die kerel je schapen te drij ven." De scheper vertelde hem de ge hele toedracht van de zaak. „Dus negen mannen zijn door gegaan naar Bakkeveen. Die zul len vermoedelijk langs: dezelfde weg terugkomen"., zei de wild dief. Meer voor zichzelf mompel de hij„Negen man is te veel." Toen Frankes wat gegeten had sprak hij„We zullen nu moe ten opbreken, want we zijn hier niet lang veilig. „Kan ik met je meegaan, want ik weet waarachtig niet wat ik moet aanvangen. Of ga je te paard?" vroeg Folkert. „Neen, ik ga ook lopen". Frankes knoopte zijn paard los en ze gingen op weg, de heide op, het noorden in, de beide mannen, het paard en de hond. I visitekaartjes verlovingskaart j es tróuWkaarten geboortekaart j es rouwbrieven dankbetuigingen briefpapier enveloppen rekeningen raambiljetten lidmaatschapskaarten circulaires brochures jaarverslagen folders periodieken formulieren couranten leveren wij snel, onberispelijk, goedkoop GROTE STRAAT 205, WAALWIJK HOOFDSTUK VII De schuilplaats Gestadig stapten de beide man nen met hun dieren over de grote eenzame vlakte. De bruine ruin liep vrij met zijn meester mee. Soms stuitten de reizigers op een verra derlijk veencomplex en waren ze genoodzaakt een omweg te maken. Rechts van hen zagen ze in de verte de eiken en andere bomen om de hoeven van de dorpjes Een en Steenbergen. Links van hen strekte zich tot aan de einder de bruine vlakte van heide en veenmoerassen uit. Ook voor hen, tot aan Leek, lag een eenzaam gebied, waar Eriva en Calluna met hun trawanten of de veenmpssen de scepter zwaaiden. Frankes had zijn makker verteld dat het doel van zijn tocht thans een kroeg in de buurt van Roden gold. Daar zou hij morgen een jonge kerel, Berend geheten, ontmoeten. Deze was van plan zich ook bij hem aan te sluiten. Hij was afkomstig van een der Hondsrugdorpen. De huurlingen hadden zijn vader ge dood en hem bewusteloos geslagen, toen ze zich hadden verzet als deze hun vee wilden roven. Ze hadden bovendien hun hoeve verbrand. De jonge scheper was langzamer hand weer tot rust gekomen; hij was ook meer spraakzaam gewor den. Hij had ook reeds alle vertrou wen gekregen in zijn forse, sterke kameraad. De stroper had opgemerkt, dat Folkert op een onhandige manier zijn geweer droeg. „Kunt ge goed schieten?" vroeg hij hem. De schaapherder antwoordde ont kennend. „Nou, dat is niet erg, ik zal het je spoedig leren. Maar we moeten trachten een schuilplaats te vinden, waar we ons veilig kunnen verber gen en we ons, als het nodig is, kunnen terugtrekken". Na enige ogenblikken zeide Fol kert: „Ik geloof, dat ik wel een ge schikte plaats ken, waar we die kunnen inrichten". „Zo? Waar, meen je?" „Op de Luttekehaer". „Waar ligt die?" Folkert wees in zuidwestelijke richting over de vlakte. „Het is een kleine zandkop temidden van mo ren en veenpetten. En er is maar één smalle toegang om er te komen. Ik heb het terrein ontdekt, toen ik aan het eierzoeken was. Ik heb lang gezocht voor ik de toegang tot de kop had gevonden. De toegang is gemakkelijk te verdedigen". „Als het dan maar meteen geen muizeval kan worden", merkte de wilddief op. „Mapr met een paar dagen kunnen we het terrein opne men". Een paar dagen later bevonden zich drie mannen en een hond op de Luttekehaer. Het was een vlakke zandkop, die naar alle zijden af- glooide naar de omliggende moe rassen. Hij was met hoge heide, ga gelstruiken, brem en een grote groep van jeneverbessen begroeid. Verder groeiden er een paar vliegdennen, enkele verwaaide berken en een groepje lijsterbessen. Het terrein lag temidden van de schier onafzienbare vlakte, een half uurtje gaans ten noorden van de Drentse weg. De stroper inspecteer de het terrein nauwkeurig Inderdaad, er was slechts één toe gangsweg, die zich tussen een plas- sencomplex kronkelde en die hier en daar zeer smal was. Hij moest erkennen dat hier zeer geschikt een schuilhut kon worden gebouwd. Het enigste bezwaar was, dat men als in een muizeval gevangen zat, als hun schuilplaats en de enigste toegangs weg daarheen zou worden ontdekt en de vijand van die zijde zou aan grijpen. Toen de wilddief dit be zwaar aan zijn makkers kenbaar maakte, zei Folkert, dat hij vrij ze ker een nooduitgang zou vinden. Frankes zag hem vragend aan. „Komt maar met me mee", zei de scheper. „We gaan naar het Doden- moor". „Dodenmoor?" „Ja, de baggerlieden hebben daar vroeger een tweetal dode mensen in gevonden. Ze zijn daarvan zo ge schrokken, dat ze direct het turf graven daar hebben gestaakt en 't veen die naam hebben gegeven". De herder bracht Frankes en Be rend, die de derde man was gewor den, bij het grote veencomplex, dat de Haer naar het oosten afsloot. Een grote zwerm meeuwen vloog wild krijsend op, over de verzameling van veen en water. „Vorige jaar ben ik om meeuwen eieren te pakken te krijgen, tot over de helft van het moor doorgedron gen. Het was een zoeken en tasten naar de ondiepe en veilige plaatsen, maar het ging. Tot even over het middel ging ik door de pap. Ik zal de weg geheel er door vinden", sprak Folkert met grote beslistheid, „en die dan afbakenen door stok ken, die even boven de oppervlakte uitsteken". De wilddief scheen bevredigd te zijn; hij knikte goedkeurend. „We moeten ons nu enig gereedschap verschaffen en gaan dan een plag genhut bouwen tussen 't bosje van jeneverstruiken. En we graven een dubbele landweer over de toegangs weg". De nu volgende dagen zag men de drie mannen druk aan de arbeid. Een kuil van een meter diep werd gegraven, van 2% meter breedte en ruim 4 meter lang. Daarop werden zet. In de voorwand die naar het de vier wanden van plaggen opge- zuiden was gekeerd, werd een smal le deuropening uitgespaard. Een aantal boompjes in de omgeving werd geveld en hieruit werden de dakspanten gemaakt. De grootste moeilijkheid was om het dak water dicht te krijgen. Berend bleek ge lukkig een deskundige op dit gebied te zijn. Toen de „woning" klaar was, wer den de beide landweren gegraven en werd de uitgeworpen aarde, die als borstwering diende, met afge sneden heidestruiken gemaskeerd. Daarop werd de „woning" gestof feerd. Planken en latten werden aangesleept, die de vrienden bij nacht uit een der naastbij gelegen dorpen haalden. Hiervan werden zit- en slaapgelegenheden gefabri ceerd. In het midden van het dak werd een rookgat gemaakt, waar onder men het vuur zou laten bran den. Om aan een pan, een ketel, eetgerei en andere kleinigheden te komen en aan dekking voor de nacht, werden een paar inbraken gepleegd. Voor de nogal avontuurlijk aan gelegde Folkert haddit leven 'n gro te bekoring. Frankes had zijn paard onderge bracht bij een bevriende boer on der Steenbergen. Toen hij deze na hun woningbouw een bezoek bracht, waarschuwde deze hem, dat de Gel derse troepen hem, Frankes, zoch ten en dat ook de Schuiten en Et- ten moesten meewerken om hem te vatten. Voor de kerkgebouwen was de vorige zondag afgelezen, dat „Rooie Willem" vogelvrij was ver klaard en dat eenieder die hem „husede of hovede" de dood schul dig zou worden verklaard. Dit bericht verwonderde de wild dief helemaal niet. „Ik zal je niet meer in gevaar brengen, Johannes, en me hier niet meer laten zien". „Je kunt gerust hier nog komen, Willem. Maar kom dan bij nacht, zodat de buren je niet zien kunnen. Want men weet nimmer waar ver raders schuilen. De tijden zijn zo troebel". „Ik zal er voor zorgen, Johannes". (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 15