wAAtwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt ZONDER LEIDING, zonder geld BINNEN- EN BUITENLAND Raad at beschuit met muisjes ■■Bfeiaew gemeenteraad Waalwijk J£?0DEN EN acht ge- tonden BIJ AUTO-ONGELUK Stassar Betera MAANDAG 25 SEPTEMBER '61 83e JAARGANG No. 77 gitgever: M» S"»mdMSS'Ü> Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer Dit blad verschijnt 2 x per week Ópgéricht~1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" VERENIGDE NATIES moskou wenst machteloos praatcollege. ote De zojuist geopende zestiende al gemene vergadering der Verenigde Naties belooft de meest kritieke uit je geschiedenis van de volkerenorga nisatie te worden. Daarbij behoeft Traen nog niet eens te denken aan de alrijke, vrijwel onoplosbare interna- ionalegeschilpunten (ontwapening, -eriegenwoordiging van rood-China bz,), waarmede deze assemblee zich Q al hebben bezig te houden. Wat op v |et ogenblik op het spel staat, is niets Binder dan het naakte bestaan van de /erenigde Naties zelve. De crisis, waarin de organisatie jch bevindt, heeft twee kanten, die iverigens nauw met elkaar samenhan- ien. De ene kant heeft betrekking op ie leiding daarin is door de tragi- che dood van Dag Hammarskjöld sa vacuum ontstaan. Zijn opvolger als secretaris-gene- al moet, op voordracht van de Vei- igheidsraad, door de algemene ver- adering worden benoemd. Maar waar de sowjet-unie vast- joudt aan haar, door vrijwel de ge- lele niet-communistische wereld als «aanvaardbaar afgewezen eis, dat ,e eenhoofdige leiding wordt ver- zangen door een driehoofdige (het «genaamde troika-systeem), is het «(gesloten, dat de Veiligheidsraad iet eens wordt over een kandidaat. Machteloosheid voor de deur. ers rijk De aanwijzing van een tijdelijke laamemer van de functie van secre taris-generaal is wellicht mogelijk, aaar het Handvest bevat daaromtrent ;een bepalingen. In de kringen der westelijke dele- jaties heeft men een ogenblik ge- peeld met het denkbeeld, de functie ijdelijk te verbinden met die van ooizitter der algemene vergadering, laar dit idee is reeds door Gromyko etorpedeerd, evenals het plan om dan maar een hoge, neutrale functio- laris van het secretariaat-generaal net de waarneming van de leiding te «lasten. Waar de Russen duidelijk op uit lijn, is een „regeringsloos", dat wil en machteloos tijdperk voor de Verenigde Naties. Geldgebrek doet de deur dicht Het streven van het communisti- iche blok om de volkerenorganisatie ot een onbelangrijk praatcollege te legraderen, is voor een deel ook de przaak van de tweede, financiële :ant van de huidige crisis. Wijlen Hammerskjöld had reeds voorspeld, dat de Verenigde Naties aan het ein de van deze maand zonder geld zul len zitten. Per 31 december 1961 be draagt het geschatte tekort 40 mil joen dollar, per 30 juni 1962 90 mil joen. Die tekorten worden veroorzaakt door het onderhouden van troepen aan de grenzen van Israël en in Kon go, waar de V.N. zijn belast met het handhaven van de vrede. De com munistische leden van de Verenigde Naties hebben van hun verplichte bij dragen in dit onderhoud nog geen cent betaald. Ook buiten het communistische blok echter is het aantal wanbetalers groot. Voor het onderhoud der troe pen in het nabije oosten hebben slechts 25 van de 99 leden in het lo pende jaar aan hun verplichtingen voldaan. Ruim dertig landen, onder wie Frankrijk en België, hebben ge weigerd hun bijdrage in de door de Kongolese affaire veroorzaakte kos ten te voldoen. Doel van Moskou. Op het ogenblik betalen de Ver enigde Staten ongeveer een derde van de totale kosten. De rest is gedekt uit leningen, die de Verenigde Naties hebben gesloten. Maar dit kan na tuurlijk niet zo verder gaan, willen de V.N. niet tot een eenzijdige Ameri-' kaanse aangelegenheid worden. Waarop dit alles dreigt uit te lo pen, is duidelijk. Op zeker moment zullen de V.N. gedwongen zijn hun troepen in Israël en Kongo bij gebrek aan middelen te likwideren. Ook zal v.MAAREN BRILLEN (goedkoper Beter dan wc en waar ook! het haar verder onmogelijk zijn, nog ergens ter wereld daadwerkelijk ten behoeve van het behoud van orde en rust op te treden. Zo zal de nieuwe volkerenorgani satie even machteloos zijn als eens de Volkenbond was. Dat is precies het doel van Moskou, dat geen organisa tie wenst, waarin het altijd kans loopt zich naar de wil van een meerderheid te moeten voegen. (Nadruk verboden). EE PRINSES BEATRIX SPREEKT OP CONGRES OVER ÉÉNWORDING Van 25 tot 30 september zullen [100 jonge mensen, voor het meren deel studenten, in Toulouse bijeenko- men om tezamen het vraagstuk van le Europese eenwording te bestude ren. De Nederlandse delegatie be staat uit 25 personen. Deze „rencon tre wordt georganiseerd door het franse comité van de Fondation Eu- repéenne de Ia Culture. s Morgens zullen sprekers, onder wie Louis Armand, oud-president van furatom, de hoogleraren Koning (Keulen), sir Roy Harrod (Oxford) en Vedel (Parijs) aspecten van de turopese eenwording belichten, s Middags komen de studenten in e'ne groepen bijeen om onderling over net s morgens gehoorde te dis cussiëren. ^5 Frins Bernhard, voorzitter Van °e Fondation, en H.K.H. Prin- m i,ea'r'X zu"en He laatste dagen n et congres bijwonen. Prinses eatrix zal, naar de Rijksvoorlich- ngs ienst mededeelt, op 30 septem- er<te sluitingstoespraak houden. ciVen.botsing in Sint Michiels- m e z'jn Honderdagavond twee Wrj0n 0ai Fet leven gekomen en en acht mensen gewond, waar van er vier in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 7 uur op de weg tussen Den Bosch en Sint Michiels-Gestel. Een taxi uit Den Bosch werd daar in een flauwe bocht van de weg door een tegenligger zo naar de kant van de weg gedrukt, dat de taxi een paar bomen schampte en vervolgens frontaal op de volgende tegenligger botste. De twee inzitten den daarvan, de 49-jarige J. J. W. en de 42-jarige mej. N. J. W. wer den op slag gedood. In de taxi zaten, behalve de chauffeur, zeven winkel meisjes uit Den Bosch, die op weg waren naar Sint Michiels-Gestel voor een felicitatiebezoek. De chauffeur en drie van de meisjes werden zoda nig gewond, dat zij ter verpleging in een ziekenhuis in Den Bosch moesten worden opgenomen. NEDERLANDSE TOERISTEN ZITTEN AL EEN MAAND IN RUSLAND VAST Twee Nederlandse zeelieden, die een vakantiereis maakten door de Sovjet-Unie, zijn op 20 augustus in Tezjgorod (Trans-Karpathië) gear resteerd op beschuldiging van spion age. Het zijn de derde stuurman Louw de Jager (25) en de coaster machinist Evert Reydon (29). Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag bij de Nederlandse ambassade in Mos kou een protest ingediend. In de nota II# kom bij Kalfies* zieiv^f Ir hoe anders u zich in dit jaar gaat kleden! Doet uw voordeel bij: werd gezegd, dat de twee toeristen hadden bekend „in opdracht van de Nederlandse geheime dienst in sov jet-gebied spionage voor de NATO te hebben gepleegd". BEGRAFENIS VAN HAMMARSKJÖLD OP 29 SEPTEMBER Het stoffelijk overschot van de bij een vliegtuigongeluk in Noord-Rho- desië omgekomen secretaris-generaal derV.N. Hammarskjöld, zal aarist- vrijdag worden bijgezet in het fami liegraf van de Hammarskjölds in de Zweedse stad Uppsala. Tevoren zal in de kathedraal van Uppsala een rouwdienst worden gehouden, die be halve door het Zweedse koninklijke paar zal worden bijgewoond door ho ge autoriteiten van de Verenigde Na ties en talrijke regeringsdelegaties. Vice-president Lyndon Johnson zal de Amerikaanse delegatie leiden bij de staatsbegrafenis van Hammars kjöld. Het stoffelijk overschot van Ham marskjöld is zaterdagmorgen met een gecharterd Amerikaans vliegtuig in Stockholm aangekomen. Tot vrijdag zal het worden opgebaard in de ka thedraal van Uppsala. NEDERLANDER, MR NORD SECRETARIS-GENERAAL EUROPEES PARLEMENT Mr IT. R. Nord, voorzitter van de Europese Beweging in Nederland, is benoemd tot secretaris-generaal van het Europese Parlement. De heer Nord, die 41 jaar is, is door het bu reau van het parlement gekozen uit totaal achttien kandidaten. Hij volgt de Nederlander mr De Neree tot Babberich op, die de functie tot eind vorig jaar heeft vervuld. VEEL KLACHTEN OVER VOETGEBREKEN De federatie van schoen winkeliers verenigingen in Nederland, waarbij de Nederlandse, de rooms-katholieke en de christelijke bond van schoen handelaren zijn aangesloten, zal in oktober een campagne gaan voeren voor het dragen van gezond schoeisel. De voorzitter van de federatie, de heer J. Staal, zei vorige week op een j persconferentie in Utrecht, dat uit 't stijgen van het aantal voetgebreken bij het ouder worden, wel blijkt, dat voet en schoeisel in ons land niet de aandacht krijgen die ze verdienen. In het buitenland is men op het gebied van de voorlichting verder dan hier, maar desondanks worden ook daar nog vele klachten gehoord. In Ame rika bleek bijvoorbeeld bij een onder zoek onder 50.000 kinderen, dat acht procent van de een-jarige kleuters al voetgebreken vertoonde. Dit percen tage loopt snel op: bij kinderen van 10 jaar is het b.v. al gestegen tot 50. Volgend jaar september wil de fe deratie in het bijzonder de aandacht vestigen op het kinderschoeisel. Men zal contact opnemen met artsen en onderwijzers om te komen tot een re gelmatig voetonderzoek op de scho len, op dezelfde manier als waarop nu regelmatig de tanden en kiezen van de scholieren worden gecontro leerd. De schoenwinkeliers zullen hun acties voeren in samenwerking met de Stichting Vakopleiding van de Nederlandse schoenenhandel. Deze stichting leidt ook het personeel van de schoenenwinkels op. Hoewel zij daarmee nog niet zo lang geleden is begonnen, zijn er inmiddels al over de duizend diploma's uitgereikt. Het gezondheidsaspect zal op de cursus nog meer dan voorheen een belang rijk accent krijgen. De heer Staal vertelde, dat de me dewerking van de fabrikanten nog 't een en ander te wensen over laat. De schoenhandel zal echter blijven aan dringen op een gezamenlijk overleg, onder meer met het doel een com promis te vinden tussen modieus en gezond schoeisel. De secretaris van de federatie, de heer W. van Dijk, voegde hier nog aan toe, dat het niet zo gemakkelijk zal zijn om het publiek - en met name het vrouwelijk deel daarvan te beïnvloeden. Het is, volgens hem, opmerkelijk, hoe irrationeel de schoe nenkoopsters zijn: minstens drie kwart van hen is van oordeel, dat een „gezonde' 'schoen zeer belangrijk is, maar in de winkel koopt men meestal het mooiste en meest modieuze Schoentje, of het nu bij de voet past of niet. DE DEFENSIE De mechanisatie van de land macht gaat in 1962 verder, de luchtmacht kan vermoedelijk in 1963 beschikken over de eerste Starfighters, terwijl oók de een heden gcicide wapens verder uit gebouwd worden. Voor de mari ne wordt de kruiser „Zeven Pro vinciën" voorzien van terrier-ra- ketten en krijgt het vliegkamp- schip „Karei Doorman" meer he likopters inplaats van de Sea- hawks, die worden afgevoerd. Het dienstplichtig personeel kan rekenen op een soldijverho ging van 10 ceni per dag. ingaan de 1 januari 1962, terwijl een aantal afgezwaaide mariniers in liet najaar van 1962 voor herha ling moet opkomen. Het perso neel, dat is ingedeeld bij de een heden van Hawk-geléideprojec- tielen gaat volgend jaar een op leiding m de Verenigde Staten tegemoet. Dit zijn de hoofdpun ten uit de begroting 1962 voor Defensie, die de ongekende hoog te van 2061 miljoen gulden heeft bereikt. DUBBELTJE SOLDIJ PER DAG MEER De dienstplichtigen krijgen met ingang van 1 januari 1962 'n dubbeltje soldij per dag meer. Zij kunnen dit dubbeltje opspa ren totdat zij afzwaaien en ont vangen dan van de Staat een spaarpremie van 2V2 maal het ge spaarde bedrag. Minister Visser heeft de soldaten in zijn begro ting 1962 voorgerekend, dat zij bij een diensttijd van 18 maanden op deze manier 135 gudlen bij een kunnen krijgen; bij 21 maan den dienen 158 gulden en bij 2 jaar dienen 180 gulden. WINTERDIENSTREGELING N. S. De winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die op 1 oktober ingaat, is voornamelijk gebaseerd op de wintcdienst van vorig jaar. Deze vormt een ge schikte basis voor de aanpassin gen en beperkingen, waartoe de NS zich gedwongen zien in ver band met de invoering van de 45- urige werkweek en het toene mend personeelstekort. Met ingang van 1 oktober zul len op de zaterdagen in de foren- sendienst diverse treinen verval len. Ook zal een aantal treinen, dat tot nu toe ten behoeve van 't typische zaterdagvervoer reed, niet meer rijden; de verschuiving van de werkweek heeft de be hoefte daaraan opgeheven. Op zondag zullen op de trajec ten Dordreeht-Nijmegen en Arn hem-Winterswijk enkele treinen uitvallen in de stille morgen- en middaguren. Op de werkdagen vervalt on der andere buiten de spitsuren een aantal toegevoegde stoptrei nen tussen Groningen en Zwolle, alsmede een aantal sneltreinen tussen Rotterdam-Hofplein en Den Haag H.S. Tijdens de spits uren zijn geen treinen vervallen. De directie der NS betreurt het dat het personeelstekort een te ruggang in het dienstbetoon in houdt. Öm dezelfde redenen zal ook de zomerdienst 1962 in haar mogelijkheden beperkt worden. UITBREIDING EN HERINDE LING VAN AANTAL DEKENATEN Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de bisschop van 's-Hertogenbosch om binnen afzienbare tijd mogelijk nog in de loop van oktober de de kenale indeling van het bisdom grondig te herzien en het aantal dekenaten van 22 uit te breiden tot onaeveer 30. Agenda en pre-adviezen BRILLEN BRILLEN Gemeenteraad Vlijmen De tcho vxn het Zuióen 50798 ces BS* 'l Mil VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - IILBURG Nwe GINNEKENSIR. 23 BREDA AW Kom kijken naar de nieuwe Kalter najaars-collectie! Door uitzonderlijk goede inkoop kunnen wij u werkelijk heel veel bijzonders brengen tegen heel prettige prijzen o.a.: costuums, Natural Line, elegante streep- of effen dessins, met één split; pantalon met knievoering, ritssluiting rigjaB en belt foundation. Hll'w7ntal Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donderdag 28 sep tember 1961, te 19 Vè uur, ten gemeente huize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der open bare vergadering, gehouden 7 september 1961. 2. Ingekomen stukken a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedkeuringen raadsbesluiten. b. Van de Stichting „Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken": Dankbetuiging voor de tijdelijke verstrek king van het voor uitbreiding, verbouwing en inrichting der school benodigde kasgeld. c. Controleverslagen rekenplichtigen. 3. Voorstel tot vaststelling van een ont werpplan tot wijziging van het uitbreidings plan in hoofdzaak. 4. Voorstel tot toekenning van premiën op de voet van de premieregeling woning verbetering en -splitsing. 5. Voorstel tot aankoop van grond aan de Meerdijk van P. Vos en S. Vos. 6. Voorstel tot aankoop van grond aan het Laageinde van C. Maas en P. P. Maas en tot ruiling van grond met M. Maas. 7. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 30 juni 1961 tot verkoop van bouwterrein aan de Burg. Smeelelaan. 8. Voorstel tot onderhandse verpachting van sportterreinen aan de voetbalvereniging W.S.C. *9. Voorstel inzake inbreng van de wo ning Mr. van Coothstraat 47 in het grond bedrijf. 10. Wijziging begroting. PRE-ADVIEZEN Wijziging uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het is gebleken, dat het noodzakelijk is het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor deze gemeente op enkele punten te wijzigen. De wijzigingen betreffen het volgende De toekomstige uitbreiding van de in dustrie is in het huidige uitbreidingsplan hoofdzakelijk aan weerszijden van de haven ontworpen. Het ten westen van de haven geprojecteerde industrieterrein is echter be trekkelijk smal. Door de voorgenomen wij ziging zal dit terrein zodanig worden ver breed, dat aldaar een mogelijkheid wordt geschapen voor het vestigen van grotere in dustrieën. Voorts is het, in het raam van het nog steeds groeiende sociale toerisme, noodza kelijk, dat het recreatiegebied, gelegen om en nabij het zwembad wordt vergroot, het geen door wijziging van het hoofdzakenplan zijn beslag zal kunnen krijgen. Tenslotte is een nieuwe algemene be graafplaats in het onderhavige plan opge nomen, die geprojecteerd is op een gebied, dat is gelegen in een oostelijk deel van de ze gemeente en dat in het noorden wordt begrensd door de spoorlijn, in het oosten door het afwateringskanaal, in het zuiden door de geprojecteerde nieuwe verkeersweg Drunen - Waalwijk en in het westen door een agrarische bebouwing. Aankoop grond van P. Vos en S. Vos. In de vorige raadsvergadering werd een krediet beschikbaar gesteld voor de recon structie van de Meerdijk. Voor de realisering van dit plan, hetwelk o.m. inhoudt een verbreding van de Meer dijk van 4'/2 m tot 7 m, dienen nog en kele strookjes grond te worden aangekocht. Overeenstemming werd bereikt met 1. P. Vos, alhier, over de aankoop van een strookje grond, ter oppervlakte van ongeveer 130 m2. 2. S. Vos, alhier, over de aankoop van een stukje grond ter grootte van ongeveer 165 m2. Aankoop grond van C. Maas en P. P. Maas Ruil van grond met M. Maas. Voor de aanleg van de Laageindse Stoep - ter uitvoering van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, moeten nog enkele kleine stuk jes grond worden verkregen. Met een drietal eigenaren is hieromtrent overeenstemming bereikt 1. Van C. Maas, alhier, kan worden aangekocht een strookje grond, ter opper vlakte van ongeveer 15 m2. 2. P. P. Maas, alhier, is bereid om een stukje grond, ter grootte van ongeveer 45 m2, aan de gemeente te verkopen. 3. Met M. Maas, alhier, zal een ruil worden aangegaan, waarbij de gemeente in eigendom verkrijgt een stukje grond, ter oppervlakte van ongeveer 118 m2, en in eigendom afstaat een stukje grond, ter grootte van ongeveer 45 m2; door de ge meente zal een toegift worden betaald. Inbreng in grondbedrijf van het pand Mr. van Coothstraat 47, Waalwijk. Krachtens raadsbesluit van 29 maart '61 is met de Amsterdamse Bank N.V. te Am sterdam een overeenkomst van ruil aange gaan, waarbij de gemeente in eigendom heeft verkregen het kadastrale perceel Waalwijk sectie B nr. 2737 met daarop staand woonhuis Mr. van Coothstraat 47. Zoals bekend, zal dit pand moeten worden afgebroken voor het maken van een door braak vanaf de Mr. van Coothstraat naar de Stationsstraat. Omdat het onderhavige perceel niet is opgenomen in de in de vergadering van 7 september jl. vastgestelde inbrengbalans van het gemeentelijk grondbedrijf, zal alsnog moeten worden besloten tot inbreng. Art. 15 van de beheersverordening bedrijven be paalt immers, dat de in het grondbedrijf in te brengen onroerende goederen moeten worden aangewezen bij een aan gedepu teerde staten mede te delen besluit van de raad; tegelijk met het raadsbesluit tot in breng wordt vastgesteld het bedrag, waar voor de inbreng geschiedt. B. en W. stellen voor het perceel Waal wijk B nr. 2737 aan te wijzen voor inbreng in het grondbedrijf en het bedrag, waarvoor de inbreng geschiedt vast te stellen op het bedrag waarop bij de ruil de waarde van het perceel is bepaald. Zoals alles in Groot-Vlijmen stond jl. vrijdag ook de vergadering van de vroede vaderen in het teken van de geboorte van de 10.000ste in woner en zo kon het dan ook gebeuren dat alle heren achter de groene tafel op een gegeven ogenblik met overgave in beschuit met muisjes za ten te happen, een bezigheid, waarvoor burgemeester mr. Hoefnagel dé vergadering gaarne even schorste. De voorzitter begon deze historische raadszitting met een feestelijke re devoering, waarin de trots en de voldoening van de vader van een groot gezin in elke regel naar voren kwam. De behandeling van de agenda, die daarna volgde, had echter niet diezelfde feestelijke toon. Waarschijn lijk was het bereiken van het indrukwekkende inwonertal van vijf cij fers oorzaak dat de 'raad wat kritischer was en wellicht was het de fees telijke stemming van het ogenblik die de vergadering een wat romme lig verloop gaf. Er werden wel geen voorstellen van de hand gewezen, maar enkele raadsleden wilden bij een tweetal voorstellen toch te wor den geacht te hebben tegengestemd. KLINKENDE FEESTAVOND IN HOTEL PRINSEN Burgemeester Hoefnagel begon de raads vergadering met de volgende toespraak Mevrouw, Mijne Heren Raadsleden, De gehele week heeft er in en rondom het gemeentehuis, speciaal op de Afdeling Bevolking, een hypernerveuse stemming ge heerst. Telefoontjes van doktoren, vroed vrouw en verpleegsters, de pers die van al les op de hoogte is, de dagelijks inkomen de af- en overschrijvingen, maakte de spanning de laatste dagen schier ondraag lijk. Mevrouw, Mijne Heren, U weet 't reeds. De spanning is gebroken. Vlijmen heeft zijn 10.000ste inwoner. Vanmiddag is, onder klokkengebeier van alle kerken, in deze raadszaal op plechtige wijze de geboorte akte ingeschreven in de Registers van de Burgerlijke Stand en opgenomen in de Be volkingsregisters Maria Johanna Koks uit Haarsteeg, in aanwezigheid van de geluk kige vader, 't voltallige college van B. en W., het gemeentepersoneel, de Adjudant der rijkspolitie en de pers. Mevrouw, Mijne Heren, als Burgemees ter wens ik allereerst Uwen Raad als hoofd der gemeente van harte geluk met deze mijlpaal, deze bereikte top in de geschie denis van onze gemeente. Hèt is voor U, de secretarie, het admi nistratief technisch personeel, maar ook voor de gehele burgerij, een betekenisvolle en vreugdevolle dag. De belangstelling die de gemeente, maar ook de 10.000ste kreeg is groot, en van alle zijde is er een spon tane reactie waar te nemen, hetgeen de monstreert dat er in groot Vlijmen, als

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1