wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour An t ontwikkelt zich lot aantrekkelijke woongemeente 3 Luxor voor het betere de beste taak BINNEN-EN BUITENLAND FILMJOURNAAL N.V. „DE GELDERSE" opent nieuw bedrijfspand bont Musis Sacrum ""**££2* Tielen RIANTE WONINGBOUW OP DE VLIEDBERG roui LAD „ONTVOERD DOOR DE CONTRA-SPIONNAGE" VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 78 De ïcho van het Zui6en Uitgever: Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Di. biad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" PEL, echte De gemeente Vlijmen mag momen teel dan niet de mogelijkheden heb ben om tot industriële expansie te ko ven, als woongemeente krijgt Vlijmen seeds meer allure en betekenis dank a de met voortvarendheid aangepak te realisering van het uitbreidings- jm De Vliedberg. Momenteel wo- mh in deze riante en moderne uit leiding van de gemeente reeds 2000 delen en in de komende jaren zal dit mnial belangrijk en snel gaan toe- nemen. Met dit Vliedbergplan heeft de ge meente Vlijmen zich een functie van belangrijke en aantrekkelijke woon gemeente geschapen en dat er aan een iergelijke functie grote behoefte be stond, mag blijken uit de talloze be langstellenden uit Den Bosch en de langstraat die elkaar verdringen om een plaatsje op de Vlijmense Vlied berg- Dank zij dit Vliedbergplan heeft Vlijmen ook veel eerder dan was vóórspeld zijn 10.000ste inwoner mo- begroeten. De bevolkingsloop over de naoorlogse jaren toont dui lelijk aan in welke mate 'en hoe snel Vlijmen zich als woongemeente heeft ontwikkeld. Na de samenvoeging van Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk tot Groot Vlijmen in 1935 telde de gemeente 6946 inwoners. Elf jaar later, in 1945, was dit aantal met nog geen luizend toegenomen 7647maar 25 jaar na de samenvoeging telde men reeds een bevolkingsaanwas van ruim 3000 en op 22 se.pt. jl. was er voor Vlijmen reden tot feestvreugde bij de geboorte van de 10.000ste inwoner^ •■iüMSMÉaltl!. 200 WONINGEN van dt 2581 opend en waarvan de verwachte ba ten misschien een stevige financiële basis kunnen gaan vormen voor een gemeenschapshuis Aanvankelijk was men niet overal in Vlijmen enthousiast over de ont wikkeling van het Vliedbergplan en met name in Nieuwkuijk en Haarsteeg vond men dat dit Vliedbergplan ten koste ging van de ontwikkeling der overige gemeentedelen. Verder had men ook niet zoveel vertrouwen in de Vliedberg, want wie zou daar willen wonen, zo vroeg men zich af. Deze vrees is ongegrond gebleken, want de Vliedberg mag zich in een enorme be langstelling verheugen. Overigens merkt men in Nieuwkuijk de aanwe zigheid van de Vliedberg goed. Een deel van de par. Nieuwkuijk is ge voegd bij de parochie Vliedberg, zo dat de Nieuwkuijkse parochiekerk eigenlijk te groot is geworden. Deze ruimte zal echter binnen af zienbare tijd wel weer opgevuld zijn, wanneer het uitbreidingsplan Nieuw kuijk zal worden gerealiseerd ten zui den van de Onsenoortsestraat. Haarsteeg, dat ook reeds enkele malen met klem aandacht heeft ge vraagd voor haar verdere ontwikke ling, gaat ook een uitbreidingsplan krijgen, dat voorlopig voorziet in de bouw van 40 a 50 huizen ten noorden van de bestaande kom. Ook hier zal het winkelareaal worden uitgebreid. RUILVERKAVELING EN LANGSTRAATWEG Intussen gaat de woningbouw op i Vliedberg gestaag verder en mo- menteel zijn er in dit prachtige plan weer 200 nieuwe woningen, waaron der zeven winkels, in aanbouw. De Vliedberg is een zich dynamisch ont wikkelende woonwijk, waarvan het aanzicht met de dag verandert en waar de noodzakelijke voorzieningen t.b.v. een leefgemeenschap geen ge lijke tred kunnen houden met de be volkingsaanwas. Pastoor Kamp is momenteel druk bezig met de stich ting van een nieuwe kerk op De Vliedberg en ook op onderwijsgebied verkeren diverse plannen in een ver gevorderd stadium (lagere scholen en een kleuterschool). Een nieuwe streek-uloschool werd reeds in ge bruik genomen. Grote behoefte is er momenteel aan een Gemeenschaps huis, omdat er op de Vliedberg mo menteel nergens een plaats is waar het verenigings- en gemeenschapsle ven tot activiteiten kan komen. Een lichtpunt in het streven naar een Ge meenschapshuis is de Udexpo welke morgen in Vlijmen zal worden ge- In de voortschrijdende ontwikke ling van Vlijmen zijn naast de bouw activiteit nog twee zaken van groot belang, n.l. de aanleg van de nieuwe Langstraatweg, die ten zuiden van Vlijmen en ten noorden van Nieuw kuijk zal komen te lopen, en de in middels op gang gekomen ruilverka veling Heusden-Vlijmen, die voor de agrarische bevolking van Groot-Vlij men van grote betekenis is en zonder twijfel veel betere bestaansmogelijk heden zal gaan scheppen. De omleg ging Vlijmen van de nieuwe Lang straatweg zal nog dit jaar gereed zijn. Via een viaduct bij de Cathari- nastraat zal de oude dorpskern dan verbinding krijgen met de Vliedberg. De nieuwe Langstraatweg zal het mo menteel veel te drukke verkeer door de dorpskernen van Nieuwkuijk en Vlijmen voor een belangrijk deel doen afnemen, waarmee dan een eind zal komen aan verkeersmoeilijkheden en ongewenste verkeerssituaties. Op sportgebied krijgt Vlijmen prachtige moderne voorzieningen met het nieuwe sportveldencomplex ten zuiden van de Pieter Breughelstraat, waarvan de eerste velden het volgend jaar in gebruik genomen zullen kun nen worden. se gaat terug tot het jaar 1887, toen door de familie Max Vro men te Lochem een lederhandel gesticht werd. Er bestaat thans nog te Lochem een huidenhandel Max Vromen. De lederhandel werd omstreeks 1913 aan de toen 16-jarige Moses Vromen overge dragen. Tot 1923 bleef de zaak in Gelderland gevestigd. Op 10 no vember 1923 werd het bedrijf naar Brabant overgeplaatst en werd onder de naam Gelderse Le derhandel een vennootschap on der firma gesticht waarvan de heren Moses Vromen en Ema nuel de Groot firmanten waren. De firma werd gevestigd te 's-Hertogenbosch:, Postelstr. 52. in 1944 werd de zetel der ven nootschap naar Waalwijk ver plaatst, Grotestraat 108a, en ge durende de oorlog veranderde de juridische status enkele malen. De firma werd een n.v., de n.v. werd weer firma en in 1946 werd de firma weer een n.v. Tijdens de bezettingstijd overleed de heer Vromen. Zijn compagnon, de heer de Groot, is voor zover be kend, naar Israël geëmigreerd. Onder beheer van de Firma Hey- broek werden de zaken van de Gelderse Lederhandel n.v. afge wikkeld en geraakte het bedrijf min of meer op non-activiteit totdat een nieuwe directie in 1953 de zaak tot nieuw leven en grote re bloei, dan ooit tevoren bracht. Via een korte periode van vesti ging te Vught werd het pand aan dé Mr. van Coothstraat 27 be trokken, dat weldra te klein bleek. Eén lokaal diende als ma gazijn, expeditieafdeling en keu ken. Het andere lokaal was als kantoor voor directie, secretari aat en boekhouding in gebruik. Moest er een zakenrelatie wor den te woord gestaan, dan moest men naar Hotel Verwiel. Het was wel duidelijk dat hierin verande ring moest komen, temeer omdat het bedrijf in 1960 werd uitge- Dreid met een afdeling schoen machines. Dit was tevens de aan leiding tot statutenwijziging, die met de naamsverandering ge paard ging. Gelderse Lederhandel n.v. werd'omgedoopt in n.v. „De Gelderse". Hiermee werd een rui mere doelstelling van de ven nootschap tot uitdrukking ge bracht. Niet meer alleen leder handel, maar ook de handel in fournituren, schoenmachines en stanzmessen behoren nu tot de activiteiten van de vennootschap. Het nieuwe pand aan de Grote straat 401 beslaat een oppervlak te van 750 m2 en heeft nog een uitbreidingsreserve van ruim 300 m2. Sinds 1 januari 1953 werd door de directie doelbewust het accent verlegd naar de export. Er vanuit gaande dat de Benelux al een feit was, terwijl de Euromarkt in ont wikkeling kwam, werden in enorm veel buitenlandse reizen, gesteund door reclame in buiten landse vaktijdschriften, het deel nemen aan buitenlandse ten toonstellingen en door het lid maatschap van de Nederlandse Export Organisatie de artikelen van de „Gelderse in het buiten land gepousseerd. Thans over treft de export vele malen de binnenlandse verkoop, maar, zo als de directeur de heer Dercksen ons mededeelde, het ligt nimmer in de bedoeling de binnenlandse verkoop te verwaarlozen. Inte gendeel, wij zien de ontwikkeling in de toekomst zo in, dat er geen handelstechnisch onderscheid meer /al bestaan tussen binnen landse verkopen en handels transacties met Duitsland Frank rijk, Engeland en andere landen binnen de Euromarkt. Eigenlijke export wordt dan: uitvoer naar landen buiten de Euromarkt en gedachtig aan de spreuk „Gou- verner c'est prévoir" besteden wij dan ook nu reeds aan deze laatstgenoemde gebieden allé aandacht. HET NIEUWE GEBOUW wers in de hoofdrollen. Het ver haal geëft weer de eeuwigduren de strijd te zien tussen het boe venpak en de ruwe maar brave kerels die het voor het recht op nemen en die uiteindelijk aan het langste eind trekken. Zondag 3 uur. Toegang 14 jaar. Het nieuwe pand yan n.v. „De Gelderse" werd ontworpen door de Waalwijkse architect, de heer K. C. Mek'el en gebouwd door het Aannemersbedrijf Gebr. Pepping Kaatsheuvel. Onder-aannemers waren: Caliqua, Tilburg (cen trale verwarming)Firma van Wijlen, Sprang-Capelle (elektri sche installatie)Firma v. Hou- tum, Kaatsheuvel (schilder- en stukadoorwerk), terwijl de sani taire installatie eveneens door de Firma v. Wijlen verzorgd werd. Het pand bestaat uit een kan toorgebouw van twee verdiepin gen "met daarachter twee gróte hallen die in elkaar overgaan en waarvan de eerste bestemd is voor de expeditie-afdeling met 't kantoor van de magazijnchef en de tweede als eigenlijk magazijn dient met gelegenheid tot het de monstreren van schoenmachines. De hallen zijn zodanig geconstru eerd dat zonder grote kosten ver dere expansie mogelijk blijft en wel zodanig dat dan de tweede hal overgaat in een derde en vier de hal. De fraaie entrée is versierd door twee prachtige grote beton- relicfs, ontworpen en vervaar digd door de Waalwijkse kunste naar Wim Suermondt. Het relief links van de ingang beeldt uit: de produktie van leder, schoen- fournituren en schoenen; het relief rechts van de ingang sym boliseert handel en transport. Op een ruime hal komen uit res pectievelijk de ontvangkamer, 't secretariaat en de afdeling ver koop schoenmachines. Door een gang bereikt men het kantoor van de procuratiehouder en van de chef van de exportafdeling. Geheel links bevindt zich het di- rectiekantoor waarvan de smaak volle indeling verzorgd w'erd door de Firma Tolenaar te Rotterdam. Verder bevinden zich in het kan toorgebouw uiteraard een grote garderobe met toiletten en was gelegenheid, 'n ruime ingebouw de kluis en een keuken. De in richting van het magazijn is ver zorgd cioor de Firma Lundia te Varseveld. „DE RIDDER ZONDER VREES" We duiken weer even de ver leden tijd in en bevinden ons in de dagen van Lodewijk XV en om precies te zijn tegen het einde van de oorlog, welke hij met ]Ma- ria Theresia voerde. Ook toen kende men reeds de „Frontbüh- ne", want op het slagveld zien we een cabaretgezelschap dat on der leiding staat van de verme tele La Tour, een spotter bij uit stek, die zich daardoor de vijand schap van de hertog de Saint Se ver op het lijf haalt. Tijdens een gevecht met Oostenrijkse solda ten slaat deze vijandschap echter om in vriendschap; de stervende Saint Sever vraagt La Tour of hij zijn dochter, om wie hij zich nooit heeft bekommerd, op de hoogte wil stellen dat hij haar al zijn bezittingen nalaat. La Tour voert zijn opdracht uit, maar stuit daarbij op een zekere Fran cois, de enige neef van Saint Se ver, die zich al in het bezit van Saint Sever's vermogen waande. Francois tracht met alle midde len La Tour en het meisje on schadelijk te maken, maar trekt tenslotte toch aan 't kortste eind. Een spannend, avontuurlijk en romantisch filmverhaal met in de hoofdrollen Jean Marias, Ca- thia Caro, Eleonora Rossi Drago en Nadja Tiller. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. ven X'!A A -A 'SS*?-- MARKT 25 't-HERTOGENBOSCH TEL. 34643 Een uitvinder, die een opzien barende ontdekking heeft gedaan op het gebied van motorbrand stof, is natuurlijk een welkome prooi voor allerlei duistere mach ten en spionnen en de geheime politie en de contra-spionnage moet dan ook de meest slimme dingen bedenken om de veilig heid van een dergelijk persoon te verzekeren. Deze Franse film, opwindend, spannend en avon tuurlijk, brengt deze strijd tussen spionnage en contra-spionnage op boeiende wijze in beeld. De Franse contra-spionnage weet op het nippertje nog de overwin ning uit het vuur te slepen. In de hoofdrollen Frank Vil- lard, Danielle Godet en Dalida. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden uit bin nen- en buitenland zal heden middag in Waalwijk de officiële opening plaats hebben van de nieuwe kantoor- en magazijnge bouwen van N.V. „De Gelderse" voorheen Gelderse Lederhandel aan de Grotestraat 401. De ope ning zal worden verricht door burgemeester Teijssen. IN GELDERLAND GESTICHT De geschiedenis van de Gelder- Het, nieuwe pand van N.V. „De Gelderse" heeft een strakke, mo derne gevel „PYGMALION" De Nederlandse filmversie van Bernard Shaw's klassiek gewor den Pygmalion-verhaal, met Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Mathieu van Eijsden, Eduard Verkade, Wim Kan, Sara Heij- blom e.a. Het verhaal begint in het hart van Amsterdam, op het Leidse- plein op een regenachtige avond. Bii het gepolijste aristocratische publiek valt het slonzige bloe menmeisje Elisa Doolittle hele maal uit de toon. Zij is 'n dank baar object voor prof. Higgins, een spraakleraar, die druk doen de is om uit de vele dialecten om hem heen de kóm-af van de men sen vast te stellen. Elisa gebruikt 'n flinke fooi, welke zij heeft ont vangen, om ook enkele spraak lessen bij de professor te nemen. Natuurlijk ontketent zij in de deftige huishouding van de pro fessor een revolutie met haar zeer eigen taaltje en haar manier van doen. Maar zienderogen groeit uit het slonzige bloemen meisje een geciviliseerde dame totdat ze op een gegeven ogenblik temidden van een deftig gezel schap de bom laat barsten door met één vraag terug te vallen in haar oude stijl: „Ben je belA AAAAAzerd Maar toch krijgt alles nog een gelukkig en romantisch slot. Een Nederlandse film die ve len ongetwijfeld nog wel eens willen zien. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „TE JONG OM TE TROUWEN" Weer eens een keer een film over bet jeugdprobleem. Een jongen en een meisje leren elkaar kennen en de eerste kus smaakt kennelijk zo goed, dat ze niet meer van elkaar zijn weg te slaan. De pa van het meisje wil echter niets van deze romance weten. Hij wordt ons voorgesteld als een kortzichtige man, die geen oor heeft voor de wijsgerige uitleg van de jonden en hem het huis uitjaagt. Natuurlijk ontmoeten de twee gelieven elkaar daarna heimelijk en wanneer er tenslot te dan een baby op 'komst is, is Leiden meer dan in last. Naar pa, die natuurlijk de schuld van alles is, durven ze niet te gaan en voor een huwelijk ontbreekt de zo nodige materiële basis. Ten slotte vinden ze een „dokter", die de zaak wel even in bet reine wil brengen tegen het geringe bedrag van 500 dollar. De jongen heeft het ,geld echter niet en er zit dus niets anders op dan het te stelen. Als het meisje dit hoort, rijdt ze radeloois en overstuur weg in de auto van baar vader en springt in zee. Natuurlijk wordt ze op 't nippertje gered en dan blijkt dat die vader zo'n kwaaie kerel nog niet is. Het zoveelste verhaal over maar steeds weer hetzelfde on derwerp. Het doer er van ontgaat ons. Dinsdag en woensdag. Toegang 18 jaar. „HET HET GEWETEN VAN WESTEN" Een pittige en spannende wes tern met Lex Barker en Mala Po- OOK IN MARINE LANGER DIENEN Minister Visser (Defensie) heeft besloten, de diensttijd voor de miliciens bij de Marine te ver lengen van 21 tot 24 maanden. Ook zal de ontslagmogelijkheid voor beroepspersoneel van de Marine worden beperkt. De ont slagtermijn wordt met een jaar verlengd. Minister Visser wil nog dit jaar een aantal schepen uit de „mottenballenvloot" weer in actieve dienst stellen. Deze eer ste reserve van de Marine omvat een belangrijk aantal moderne onderzeebootjagers, fregatten en mijnenvegers. NEDERLANDER KRIJGT IN OOST-BERLIJN DRIE JAAR CELSTRAF Poging vrouw naar Westen te brengen Een Oostberlijnse rechtbank heeft dinsdag de 56-jarige Neder lander H. J. P. Pierrot uit Leiden veroordeeld tot drie-en-een-half jaar gevangenisstraf, omdat hij getracht zou hebben een Oost- Berlijnse vrouw naar het Westen te smokkelen door haar op het paspoort van zijn echtgenote te laten reizen. Met de heer Pierrot werden de Amerikaanse studenten Victor Searles Pankey en Gilbert Page Ferrey (beiden 20 jaar), de Brit Bernard Joseph Collett en twee studenten uit de Verenigde Ara bische Republiek, Ali Mahmoed el Mesjneb en Reda Azar Salib veroordeeld. Zij kregen allen lichtere straffen dan de Neder lander. eD veroordeelden hebben zeven dagen de gelegenheid tegen het vonnis in beroep te gaan. ACTIE PRESTON COBB Delegatie gaat naar Amerika De nationale actie „Red Pres ton Cobb", het protest tegen de terdoodveroordeling van de 15- jarige negerjongen uit de staat Georgia, die uit wraak zijn 79-ja- rige baas met een geweerschot doodde, heeft thans haar hoogte punt bereikt. Op 6 oktober zal in de staat Georgia beslist worden of er termen aanwezig zijn voor revisie van het vonnis. ECHTPAAR OMGEKOMEN Het echtpaar Pijnenburg in Tilburg is dinsdag in zijn woning aan de Houtmanstraat door gasverstikking om het leven gekomen. Toen dinsdagmiddag om 4 uur de kolenman belde aan de woning, die de familie Pijnenburg pas maandag had betrokken, werd na lang wach ten de deur geopend door het 12-ja- rig dochtertje, dat onmiddellijk flau v viel. Bij een onderzoek in de woning werd een sterke gaslucht waargeno men. Op de bovenverdieping werden de ouders levenloos aangetroffen. Het meisje werd naar het zieken huis vervoerd. Haar toestand is rede lijk. Vermoedelijk is een gasslang van een muurkraan afgeschoten. GEBIED ROND WAALWIJK MOET DEELNEMEN AAN STREEKRAAD VOOR MIDDEN-BRABANT Als het Tilburgse Economisch-So- ciologisch Instituut eind dit jaar klaar is met zijn studie over de economische mogelijkheden van midden-Brabant kunnen voorbereidingen worden ge troffen voor het opstellen van een structuurplan voor midden-Brabant. Het is nu al duidelijk, dat er aan dit plan meer gemeenten moeten mee werken dan thans het geval is. Het gebied rond Waalwijk zal zeker deel uit dienen te maken van de streek- raad. Het is niet onmogelijk, dat de uiteindelijk samenwerkende „streek" vrijwel identiek zal zijn met de Kring Noord-Brabant-C voor de bescher ming van de bevolking. Deze kring omvat de gemeenten Alphen c.a„ Baarle-Nassau, Berkel-Enschot c.a., Diessen, Dongen, Drunen, Goirle, 's-Gravenmoer, Heusden, Hilvaren- beek, Hooge- en Lage Mierde, Loon- op-Zand, Moergestel, Oisterwijk, Sprang-Capelle, Tilburg, Udenhout, Waalwijk en Waspik. Dit is de me ning van het college van B. en W. van Tilburg, zoals die wordt gelanceerd in de nota van aanbieding van de Til burgse gemeentebegroting. JULIANA REGINA 1961 Wederom werd onze redactie ver blijd met de toezending van de fleu rige uitgave „Juliana Regina" 1961 (13e jaargang). Juliana Regina geeft ons jaarlijks in beeld en woord een overzicht van de gebeurtenissen rondom het Koninklijk Huis. Het is reeds de 13e jaargang en de gelukkige bezitters van al deze jaar gangen hebben hiermee een werk van grote historische betekenis. De talrijke prachtige foto's in zwart en kleurendruk zijn schitte rend uitgevoerd, zoals wij dat van uitgeverij en drukkerij Hollandia te Baam gewoon zijn en ook de teksten zijn als steeds welverzorgd, kortom het is wederom een pracht-uitgave, die wij gaarne in veler handen zullen zien. De prijs is f 3.25. Uitgave „Hol landia" Baarn. In de boekhandel ver krijgbaar.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5