wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt ÏES PAAR SCHOENEN VOOR 7.000.000 STE EFTELING BEZOEKER 14Jaa twuL. 1 hoek IW MENING de nieuwe tyUiïism van Mier!o STASSAR PRISMA- en VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 78 Uitgever: Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grote6traat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167-2002 Telegram-adres „Echo" ,Eon paar mooie en oen paar stevige Maitien Starreveld, die vóór zon- Jag 24 sept. 1961 nog nooit een voet binnen Europa's mooiste en grootste sprookjespark had gezet, zal de Ef- I teling in Kaatsheuvel nooit meer ver- geten. De naam van dit park zal voor tem altijd onverbrekelijk verbonden blijven met een wonderlijke dag vol verbazingwekkende dingen, een dag waarvan een mens alleen maar droomt en dan zegt„Ik heb toch zo raar gedroomd, ik kwam de Efteling tinnen, iedereen sloeg me op m'n I schouder en zei je hebt een auto ge wonnen en zes paar schoenen". In dromen is het dan wel vaak zo, dat I de auto, als je ermee wilt wegrijden, een piano blijkt te zijn en de schoe nen zó enorm zwaar, dat je er geen stap mee kunt doen. Zo zijn dromen, van het begin tot het einde bedrog, maar wanneer ze in een mensenleven eens eenmaal werkelijkheid worden, dan sta je te kijken als iemand die Kroeslsjef naar West-Bcrlijn ziet vluchten. Voor de 29-jarige Martien Starre veld uit Drunen was het jl. zondag zo'n dag. Veel van de wereld had hij al gezien, wonderbaarlijke dingen misschien, maar de Efteling, nee. Och, hoe gaat dat met dingen die vlak naast de deur liggen? Het won derbaarlijke ligt immers altijd ver achter de horizon en nooit vlak naast de deur, zo denken we allemaal, en daarom zijn er ook zo weinig mensen die de eigen stad en het eigen land goed kennen. En misschien heeft Martien Starreveld ook wel gedacht wat moet ik in de Efteling? Een sprookjespark, waar misschien kin deren het hart kunnen ophalen en een ogenblik kunnen geloven dat het toch allemaal echt waar is. Maar grote mensen? Het leven heeft zo weinig van het sprookje. De gebraden hanen 'iggen nergens voor het grijpen en het ®ltje dat gouden dukaten produceert is al lang geslacht door iemand die meende dat in de buik van het dier alle rijkdom van de wereld verborgen jvas. Als man van 29 jaar kun je "oogstens nog eens glimlachen om dat kinderlijk geloof uit vroeger da gen. Maar dan ineens is het er toch, in een moderne gestalte weliswaar, maar nieuwe schoenen hadden gezien. Zondag jl. was het de heer P Vloemans uit Kaatsheuvel die na mens de schoenfabrikanten uit bo vengenoemde gemeenten aan de heer Starreveld en mej. Klomp en haar zusje schoenen aanbood. Voorlopig alleen maar op papier, want vrijgevig heid houdt geen helderziendheid ten aanzien van schoenenmaten in. De heer Starreveld ontving uit handen van de heer Vloemans een vragen lijstje met het verzoek hierop de maat en de soort van schoenen te vermel den. Omdat het aanbieden van een naakt lijstje op zo'n sprookjesachtige dag natuurlijk geen gezicht is, gingen de gelukwensen van de heer Vloe- mans ook nog vergezeld van een vorstelijke fruitmand. Nieuwsgierig als wij zijn hebben wij voor het ter perse gaan van dit nummer nog even een babbeltje ge maakt met de heer Starreveld. Toen hij hoorde dat het lijstje recht gaf op twee paar schoenen voor elk van de drie gelukkige Efteling-bezoekers, viel zijn mond weer bijna open van verbazing. „Het is enorm! We waren met één paar al zo blij." Ofschoon hij nog niet de tijd had gevonden om eens rustig met zijn verloofde over het soort schoenen te praten, wist hij het toch ook zo wel. „Ik denk voor ieder een paar mooie en een paar ste vige schoenen, lekkere gemakkelijke wandelschoenen. Mijn verloofde heeft graag een paar pumps in gebroken wit met daarnaast een paar gemak kelijke schoenen. Haar zusje Jeanne wil natuurlijk graag een paar mooie en een paar stevige meisjesschoenen en ik zelf geef de voorkeur aan een paar zwarte kalfsmolières en een paar wandelschoenen." De maten wist de heer Starreveld ook al. „Mijn ver loofde heeft 38 en haar zusje 32. Wat mij betreft, schrikt u niet, mijnheer, ik heb maat 47." We zijn daarvan niet geschrokken, want wie het breed heeft laat het breed hangen. De heren schoenfabrikanten zullen zich ongetwijfeld haasten om de wen sen van het sprookjes-trio van de Ef teling zo spoedig mogelijk te vervul len. Maar daar hoort u dan nog wel van. alle eer aangedaan. In plaats van of ficiële heren hadden wij een lieve fee verwacht, een stralende jonge vrouw in een gouden mantel en vergeet-mij-nietjes in het haar. Zij had de heer Starreveld, de ongelovige Thomas in de sprookjeswereld, moe ten verwelkomen en hem moeten zeg gen dat het sprookje in elk mensen leven één keer werkelijkheid wordt. Wij hebben haar gemist en daarmee betreurd dat het Efteling-bestuur ook zelf niet meer in het sprookje gelooft. Maar goed, ook zonder fee is het voor Martien Starreveld een wonder lijke dag geweest. En niet voor hem alleen, want het geluk omvatte ook zijn verloofde Riet Klomp en haar zusje Jeanne, die met Martien naar de Efteling waren gekomen, of beter - die hem mee naar de Efteling had den genomen, want eerlijk gezegd was het bij de 7.000.000ste Efteling- bezoeker helemaal niet zo van nu ga ik eens heerlijk naar de Efteling. Achteraf heeft hij alle schikgodinnen natuurlijk wel op z'n blote knieën gedankt, maar zondagmorgen was het toch meer allé, laat ik dan maar eens naar de Efteling gaan. Van zijn ongeloof ten aanzien van het sprookje is de heer Starreveld nu voorgoed genezen, ook al kon hij zich dan niet permitteren de auto te hou den. Het pleit voor hem dat hij daar recht voor uit is gekomen. De voor zitter van het Efteling-bestuur, bur gemeester mr. R. J. Th. v. d. Heij den, had daar alle begrip voor en bood de heer Starreveld de keur tus sen de auto of een gelijkwaardig geldsbedrag. In overleg met zijn ver loofde heeft de heer Starreveld het laatste gekozen en dezelfde middag nog werd hem dit bedrag ter hand ge steld. SCHOENEN het ls er, tastbaar, en flonkerend. Je omt de Efteling binnen en plotseling en je omringd door officiële heren e,n, °8rafen met kiekkastjes Ja- en hier heeft de Efteling haar naam als sprookjespark toch niet Ook voor Junior ziekenhuis terecht kan komen en dan verdient u minstens een ongenadig pak voor uw blote broek. „Nee, maar mijn achterspatbord is wit, kijkt u maar!" Nou, wit, wit, het is wit ge weest en het is nu zo donker-wit dat het in de duisternis helemaal niet meer opvalt. U neemt u voor het eens mooi opnieuw te schilderen, maar na tuurlijk komt het er niet van, dus gevaar op de weg. Laat er deze keer nu eens geen gras over groeien en laat uw achter spatbord wit maken of wat duidelij ker wit maken. U hebt vandaag de kans om het helemaal gratis voor niks te laten doen, want in het kader van de Spatborden-actie van het Verbond voor Veilig Verkeer zal vandaag een Flexa-ploeg - de Flexa Verf fabrie ken stellen voor deze actie gratis verf en personeel beschikbaar - op het Raadhuisplein haar bivak opslaan. Deze vakmensen schilderen in een oogwenk het achterspatbord van uw rijwiel of brommer prachtig wit. U hoeft alleen maar „dank u wel" te zeggen en voor nul centen dus bent u weer het verkeersheertje of -dametje Deze Flexa-mensen zijn van 10 tot 18 uur op het Raadhuisplein aanwe zig, zodat u zich echt niet hoeft te haasten. bent natuurlijk niet verplicht om uw achterspatbord te laten behande len, maar laat ik u dan wel even ver klappen dat de politie van zins is in de komende dagen een scherpe spat borden-controle te gaan houden. En wanneer dan uw achter spatbord niet heel mooi wit is, bent u er als de gloeiende bliksem bij. En dat is dan echt wel uw eigen schuld, laten we eerlijk wezen. Van de centen die u dan op tafel moet brengen kunt u wel honderd achterspatborden wit laten verven. Rijd dus even met uw fiets of brommer naar het Raadhuisplein voor een kwastje. Op deze dag van het werkelijkheid ge/worden sprookje wilden de schoen fabrikanten uit Drunen, Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Sprang- Capelle, Waspik en Dongen natuur lijk niet achterblijven. Als er iets sprookjesachtigs gedaan moet wor den willen de schoenfabrikanten ook graag het costuum van de goede to verfee aantrekken. De Kaatsheuvelse schoenfabrikanten hebben dat al dui delijk gedemonstreerd bij het bezoek van de Poolse en Franse kinderen aan de Efteling. Ook toen kwamen er spiksplinternieuwe schoenen aan de voeten van kinderen die nog nooit Ondanks de ontelbare borden met pijlen, cijfers, vierkanten en cirkels en ondanks een overvloed van ver bodsbepalingen en voorschriften is het met de verkeersveiligheid nog steeds niet je dat. Jaarlijks komt nog een ontstellend aantal Nederlanders om het leven tengevolge van ver- keersfouten, die voor verreweg het grootste deel vermeden hadden kun nen worden, indien men beter op de hoogte was geweest van de geldende voorschriften of indien men meer voorzichtigheid had betracht. Het aantal dodelijke verkeersongevallen is des te triester, omdat de slachtof fers veelal de dupe zijn van de fou ten van anderen, zodat men mag stel len dat er mensen dermate onvoor zichtig en roekeloos zijn dat ze oor zaak zijn van de dood van hun me demens. Moord mag men dit niet noemen, maar een dergelijke onver schilligheid jegens het leven van de medemens is toch wel verschrikkelijk en angstaanjagend. Het met de dag intenser wordende verkeer op onze wegen vereist een maximum aan veiligheidsmaatregelen, niet om het de weggebruiker moeilijk te maken, maar om het leven van elke weggebruiker te beschermen. En wanneer men dus weet dat het om mensenlevens gaat, dan is het toch wel verbijsterend te zien hoe noncha lant vele weggebruikers zich gedra gen ten opzichmte van de meest sim pele voorschriften. Een niet brandend achterlicht is iets, waarover heel veel wielrijders zich helemaal niet druk maken en rustig doorrijden, kenne lijk van mening: ze zien me toch wel. Best mogelijk, maar nog veel waar schijnlijker is het dat ze u dan te laat i geven zien, afgezien van het feit dat u er anderen mee in gevaar kan brengen. Ik wil hier geen opsomming gaan geven van al die ogenschijnlijk onbe langrijke zaken die onderdeel uitma ken van die heel grote zorg der ver keersveiligheid. Het zou me veel te ver voeren en bovendien kent u ze ook, u behoort ze althans te kennen, want wie zich zonder voldoende ken nis van de verkeersregels en -voor schriften in het verkeer begeeft is even dom als de man die met een wan delstok op groot wild gaat jagen. Neem nu eens dat kleine voorschrift van het witte achterspatbord voor rij wielen 'en bromfietsen. Hebt u een wit achter spatbord? Kijkt u eens goed. „Hé, vreemd is dat, nu dacht ik toch dat mijn achterspatbord wit was." U neemt u voor om dat de ko mende dagen in orde te maken, maar de dagen worden weken en de we ken maanden, totdat u er tenslotte helemaal niet meer aan denkt. Intus sen rijdt u rustig dóór de duisternis zonder wit achterspatbord. Dat kan u het ziekenhuis gaan kosten en nie mand zal veel medelijden met u heb ben, want het is domweg uw eigen schuld. Maar nog veel erger is, dat door uw nalatigheid een ander in het 27/31 1 5.90 Markt WAALWIJK CERT IN A HORLOGES WAALWIJK OOK SOVJET WENST EEN VRIJ BERLIJN? De Sowjetminister van Buitenland se Zaken, Andrei Gromyko, heeft dinsdag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de kwestie Berlijn „een broeinest van groot oor logsgevaar" genoemd en bevestigd dat de Sowjet-Unie, evenals het Wes ten, wil dat de vrijheid en welvaart van de West-Berlijners wordt verze kerd. Beweringen, dat de vrije toegang tot West-Berlijn wordt bedreigd, zijn „een grove verdraaiing van het Sow- jetstandpunt", aldus Gromyko, die er aan toevoegde, dat de verwezenlij king van de Sowjet-voorstellen niet betekent het afsluiten van de toe gangswegen tot West-Berlijn of een blokkade, „zoals sommigen zeggen". De Sowjetregering is bereid in te stemmen met het gebruik van troepen uit neutrale landen of VN-troepen om de status van de vrije stad te ga randeren. i iden, v Aijuiiu i iüiuui^iv xc/ua - -mmÊÊÊÊtmm )e tcho van het Zuiöen opdevoet ge A/ De heer P. Vloemams schudde zondag drie gelukkige mensen de hand en aan dit ge lul heeft ook de schoenindustrie bijgedragen door het aanbieden van zes paar schoe nen, twee paar voor elk der drie gelukkige bezoekers. Geheel links kijkt de heer J. de Kort, voorzitter van het Werkcomité der Langstraatse lend toe. schoenindustrie, belangstel- Kleren maken de man Mannen kopen bij Costuums Colberts Pantalons Regenjassen Overjassen EXCLUSIEVE HEREN- en JONGENSKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 Belofte maakt schuld. Het stemt tot vol doening dat, blijkens de troonrede, de re gering zich aan het gegeven woord houden wil, door het volk van Nieuw Guinea, zon der het gevoel van enige bedreiging, zelf te laten beslissen, wat het, inzake zelfbeschik kingsrecht, verkiest en welke kant het uit wil. Dat geeft een gevoel van een zekere be vrijding, omdat de verantwoording daar door blijft waar die in werkelijkheid is, dat is bij de bevolking, waar hét om en over gaat, zelf. Dit is een fundamenteel vraagstuk, het welk tot een oplossing moet worden gebracht met geestelijke wapenen. Mogen zij die hierin geroepen zijn tot het van leiding, sterkte ontvangen van Oersterk. Soepel. En... Sanitized® om voeten gezond te houden. Supra Solid zool met 6 maanden schriftelijke garan tie. Moderne, sterke Robinsons. zwart en diverse modekleuren. maten 32/35 36/40 17.90 19.90 Uw Schoenenzaak met de meeste keus hoort; want wat gaat er gebeuren rondom de kerk, wat gaat er gebeuren om 't huis Ketels c.a. 't Ware toch niet meer dan gewoon, als die uitbreidingsplannen nu eens duidelijk en onomwonden in uw blad werden gepu bliceerd en ook anderen dan de raadsleden, al hebben die natuurlijk de beslissing, hun licht er eens over konden laten schijnen. Ik weet het wel, geachte redactie, dat U ons steeds zo uitvoerig mogelijk agenda's, prae-adviezen (maar steeds zonder cijfers, waar dient dat voor), verslagen enz. geeft, maar 't is juist de voorlichting die wij vra gen duidelijke uiteenzetting van 't geen er gaat gebeuren, van 't geen er gaat veran deren, enz. enz. Ik twijfel er niet aan of de redactie stelt daarvoor gaarne hare kolommen open, als zij zelf maar in staat gesteld wordt tot deze m.i. noodzakelijke voorlichting, waardoor veel veronderstellingen, praatjes en gerod del zou worden voorkomen. 't Is tot de gemeenteraad dat ik mij wend, om B. en W. te verzoeken in deze geest te willen handelen, en meer publiciteit en voorlichting terzake te geven in de toe komst. De schrijver dezes en alle Waalwijkers met hem, hebben grote bewondering voor de grote activiteit van B. en W. en de ge meenteraad, om de groei, uitbouw en bete kenis van Waalwijk te bevorderen, en toch zou ik het en velen met mij op prijs stellen als met bovenstaande rekening kon worden gehouden. Dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Waalwijker. Hem, bij Wien alle volkeren tezamen min der gelden dan een druppel aan de emmer en een stofje aan de weegschaal. Abonnee. Geachte redactie, Eigenlijk had ik moeten schrijven „Ge achte leden van de gemeenteraad',' want het gaat hier over een kwestie die de raad be treft. Ik zou n.l. durven vragen: zijn de leden van de raad, die toch Waalwijks burgerij vertegenwoordigen, wel steeds voldoende ingewerkt in de voorstellen die telkens ko men in de raad over wijziging van 't uit breidingsplan der gemeente. Nu zien we b.v. dat een huis wordt gebouwd in de mr. van Coothstraat op een terrein dat bestemd was voor een straat parallel lopende met de Stationsstraat, waarmede het mooie pand van Ketels in de Grotestraat zou verdwij nen en aansluitende op een straat vanaf de Mr. van Coothstraat oostwaarts. Dat alles is weer voorbij, maar nu wordt in de mr. van Coothstraat een huis afge broken om de ingang te vormen voor een 6traat naar de Stationsstraat, parallel met de Julianastraat. De bedoeling zal natuurlijk zijn deze straat als steeds aan weerszijden te bebou- wen; wat een heerlijk achteruitzicht zullen de zuidelijke woningen dan krijgen op de lederfabrieken enz. aan de Burg. van der Klokkenlaan en wat voor waarde zullen deze panden vertegenwoordigen! Dat alles gaat zo maar geruisloos en dat komt weer omdat het publiek er niets van

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9