wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant waarom Discreet verpakte nazi-propaganda Sportieve najaarsmode BINNENLAND Vraag onze folder „bankboekjes" VADER EN ZOON DOOR BLIKSEM GEDOOD Wollen truien Pantalons Majo's BUITENLAND VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 De tcho van het Zuiöen 83e JAARGANG No. 80 (Jitgever: (faalde Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit biad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Er zijn nog een 800 nazi- groepen en eventueel kleine Führers Duits® uitgever verbreidde nog fascistische lectuur De Westduitse justitie heeft kort geleden ontstellende details onthuld over de activiteiten van de neo-nazi's in de bondsrepu bliek, naar aanleiding van een uitvoerig onderzoek, dat is inge steld bij' de politieke groepering, die zich „Duitse Sociale Bewe ging" (D.S.B.) noemt. Leider van deze beweging was tot zijn over lijden een zekere Karl Heinz Pris- ter die zich een vernieuwing van het fascisme tot ideaal had ge steld. Uit de rapporten van de justi tie blijkt, dat Prister vroeger be stuurslid is geweest van de Hitier Jugend, voorts een functie be kleedde bij het beruchte Arbeids front en tenslotte als officier in de Wehrmacht heeft gediend. Hij werd tijdens de oorlog gewond, doch niet ernstig. Reeds in 1948 deed hij allerlei pogingen eeiy groep te formeren van mensen, die zijn neo-fascistische idealen deelden. Hij richtte een uitgeverij op om neo-fascistische lectuur te kunnen verspreiden. „discreet verpakt" Dergelijke ondernemingen, meest al georganiseerd als „boeken clubs", bestaan er volgens de Duitse justitie meer en zij dienen vooral als schakel voor het here nigen van de vroegere nazi's. De onderneming die Prister had opgezet, liep buitengewoon voorspoedig, zoals uit de docu menten van de Duitse justitie blijkt. Weliswaar telde zijn neo- fascistische groepering de D.S.B. nauwelijks 170 leden, maar zijn partijorgaan bereikte een oplage, welke varieerde van 2000 tot 5000 stuks en de oplage van zijn boe ken bleek nog groter: voor ver scheidene boeken kwam het to taal op meer dan 20000 exempla ren Uit de in beslag genomen cor respondentie bleek voorts, dat vele abonnees van het partij or gaan van de D.S.B. Prister ver zochten de lectuur en de boeken zo discreet mogelijk te verpak ken om hun posities niet in ge vaar te brengen. Dit waren dan veelal hooggeplaatste ambtena ren of politiefunctionarissen De geheimzinnige Justinianus ontsluierd, want in de archieven van Prister troffen rechercheurs een uitgebreide correspondentie aan tussen hem en dokter Snei- del en daaruit bleek, dat de gezaghebbende Justinianus nie mand anders is dan... d£ Weense dokter zelf Prister was bovendien nog met de voorbereidingen bezig voor de uitgave van een ander boek, dat Israël nog scherper aanviel, en de auteur hiervan was... Justini anus in eigen persoon. Internationaal contact. Door het uitgeven van deze boeken trachtte Prister het anti semietisme in West-Duitsland te bevorderen en voorts probeer de hij klaarblijkelijk hiermede de bestaande gevoelens van haat jegens Israël aan te moedigen. Uit de archieven van Prister is verder gebleken, dat hij er in ge slaagd is zeer inüeme betrekkin gen te onderhouden met het se cretariaat van de Afro-Aziatische landen (de groep van Bandoeng). Er zijn zelfs documenten bij hem gevonden, die bewijzen, dat hij als tussenpersoon diende bij de onderhandelingen voor wapenle veranties. Hij reisde daarvoor re gelmatig naar Cairo. De wapens zouden voor Algerije bestemd kunnen zijn. Prister onderhield ook contac ten met belangrijke figuren uit de zug. fascistische internationale in Zweden, Noorwegen, Dene marken, Frankrijk, Spanje, Oos tenrijk en met Sir Oswald Mos- ley, leider van de Engelse fascis tische beweging. Hij heeft vrien den in Zuid-Afrika er zelfs toe overgehaald de zoon van Rudolf Hess te inviteren. Prister's voor naamste vriend in Cairo was nie mand minder dan de beruchte professor Johann von Leers, oud- hoofdfunctionaris van het minis terie Goebbels tijdens de laatste wereldoorlog en thans raadgever van de regering Nasser voor anti- Israëlitische propaganda. Waar kwam 't geld vandaan? Wat de Duitse justitie tot nu toe niet heeft kunnen ontdekken is de wijze, waarop Prister aan de bedragen is gekomen, waar mede hij zijn onderneming finan cierde. Wel is het zeker, dat hij dit geld niet verkreeg uit winsten van zijn uitgeverij of uit de con tributie van zijn leden. Hoe ruim Prister in de geld middelen zat om zijn activiteiten te financieren blijkt uit het feit, dat hij verschillende bijkantoren van zijn beweging in Duitsland opende, die zich o.m. bezig hiel den met het verlenen van hulp aan oorlogsmisdadigers. Een van deze organisaties heette „Centro- Europa" en een andere „Hilfsak- tion". Zelfverzekerd door zijn inter nationale vertakkingen en zijn ruime financiële bronnen scheen Prister, die in april 1960 over leed, er van overtuigd te zijn, dat hij alle groeperingen van natio- naal-socalisten in één grote or ganisatie bijeen kon brengen. Achthonderd groepen staatssecretaris van Binnenland se Zaken, inr, Th. Bot, zondag enkele aspecten van de kwestie Nieuw-Guinea toegelicht. Hij concludeerde daarbij dat in in ternationale kring de sympathie voor het standpunt van Indone sië tanende is. Het koloniale vraagstuk wordt internationaal niet meer als het belangrijkste gezien en men heeft overal een groeiende waardering voor wat Nederland doet. Men verlangt naar een com promis, vooral omdat het com munisme poogt zich van de kwes tie meester te maken en deze op de spits te drijven. Mr. Bot be klemtoonde, dat de regering met haar beleid met al deze aspecten rekening heeft te houden en ont kende dan ook, dat de regering beticht kon worden van nalatig heid of eenzijdigheid. Het ondernemen van een be paalde stap om tot een oplossing te komen, vergt soms langdurig overleg en uitgebreide oriëntatie. Als mogelijkheid voor een op lossing zag mr. Bot het plan, dat onlangs door minister Luns in de VN is gelanceerd. Hij noemde dit een logische ontwikkeling van de tot heden toe gevoerde politiek. De staatssecretaris was van menin» dat Nederland met zijn Nieuw-Guinea-voorstellen zeker zou kunnen rekenen op de steun van de VN. Op een vraag, die tijdens de interessante discussie werd ge steld, wat Nederland zou doen als de voorstellen niet door de VN worden geaccepteerd antwoordde mr. Bot, dat daarover speculeren niet aardig was, nu de Neder- De inhoud van de publicaties van Prister's onderneming laat rich gemakkelijk raden. In alle toonaarden trachtte hij te argu menteren, dat Duitsland niet ver antwoordelijk was voor het ont ketenen van de tweede Wereld oorlog. Ook keerde hij zich voort durend fel tegen „,de legende van de misdaden, begaan in concen tratiekampen" en natuurlijk had Prister en zijn medewerkers ook felle kritiek op de politiek van de huidige Westduitse regering. Mensen in representatieve func ties werden betiteld als bedrie gers, imbecielen en lieden zon der moraal of beschaving. Schrijver van een van de door Prister uitgegeven boeken is van een zekere dokter Sneidel uit We nen. Het boek is gewijd aan de staat Israël en het is volgens de Duitse justitie het enige anti- J°od$e boek, dat na de oorlog in Duitsland is verschenen. De au teur doet zich voor als een ob jectief schrijver. Voortdurend tracht hij zijn beweringen te ar gumenteren en te ondersteunen met citaten uit een onbekend werk van een geheimzinnige Jus tinianus. De geheimzinnigheid rondom deze Justinianus-figuur noeft de justitie intussen echter New York verklaard, dat thans het tijdstip is aangebroken waar op de kwestie Nieuw-Guinea on verwijld tot een oplossing moet worden gebracht en West-Irian aan Indonesië moet worden te ruggegeven. Wanneer een oplos sing nog meer wordt uitgesteld, zal dit alleen maar leiden tot ver slechtering van de toestand. La ter zal het nog moeilijker zijn om dit geschil uit de wereld te hel pen." „Wij kunnen de oplossing van het geschil niet uitstellen, omdat het de veiligheid van ons; land be dreigt en een belemmering vormt voor het vreedzame opbouwende werk in het kader van het acht- jarenplan. De zo spoedig mogelij ke bevrijding van West-Irian is onze belangrijkste plicht en ons recht", aldus Soebrandio volgens Tass. Hij verklaarde voorts, dat „wij graag de kwestie van teruggave van Nieuw-Guinea aan Indonesië zouden willen regelen in samen werking met Nederland en zo on ze betrekkingen met dit land nor maliseren". „Maar als dit onmo gelijk blijkt", zo zei hij met na druk, „moeten wij onze eigen we gen en middelen bepalen om West-Irian weer met Indonesië te verenigen", aldus Soebrandio. N. T. S. De Nederlandse Televisie Stich ting bestond maandag 10 jaar en dit is op feestelijke wijze gevierd. De directeur der N.T.S. heeft een uitvoerig betoog gehouden over het verloop en de groei der stich ting en omtrent de samenwer- Uit verschillende stukken, die in Prister's goed gevulde archief zijn gevonden, is gebleken, dat er zo'n achthonderd van zulke groe peringen van oud-nazi's in Duits land zijn. 'Het grootste deel van deze groeperingen is klein, een klein groepje mensen om een mi- niatuur-Fiihrer, die na een ruzie met een andere kleine Führer de organisatie heeft verlaten en zelf een nieuwe groep heeft gesticht. Ideologische verschillen bestaan er zo goed als1 niet tussen deze groepen. De dood van Prister en de door de justitie genomen maatregelen hebben hun activiteit echter nau welijks kunnen beteugelen. De Duitse justitie is er overigens zelf ook'van overtuigd, dat de neo-fascistische activiteiten on verminderd achter de schermen voortduren. Zo worden op het ogenblik nauwkeurig de gangen nagegaan van iemand in Mün- chen, waarvan bekend is, dat hij het werk van Prister heeft over genomen. Tot nu toe heeft men hem echter nog niets ten laste kunnen leggen. GROEIENDE WAARDERING VOOR NEDERLAND Op het KVP-jongerenappèl in de kieskring Den Bosch heeft de treft men bankboekjeshouders van Van Lanschot overal in ons land aan, zoals b.v. in 's-Hertogenbosch en Heerlen, Hilversum en Hedel, Helmond en Hilvarenbeek? deze belegging een aantrekke lijke rente geeft van omdat ook over grote bedragen steeds gemakkelijk kan worden be schikt onze bank in alle geldzaken voor raad en daad ter beschik king staat omdat - waar men ook woont - stortingen en opnamen kunnen geschieden via bank- of post rekening of het postkantoor ter plaatse. BANKIERS 's-Hertogenboscli, H. Steenweg 27-31, Telefoon 22321 Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 27442 Tilburg, Stationstraat 17, Telefoon 30300 Affiliatie in Amsterdam: Vermeer Co., Bankiers Herengracht 199-201, Telefoon 020-248486 landse regering alle moeite doet om het plan te doen slagen. OBSERVER PRIJST NEDERLAND The Observer, een Brits zon dagsblad miet een goede naam en bekend om zijn anti-koloniale instelling, heeft het Nederlandse plan zondag hogelijk geprezen. Het blad wil zelts, dat Portuge zen en Zuidafrikanen het voor beeld van Nederland volgen. KWESTIE NIEUW-GUINEA SNEL AFHANDELEN Indonesië wenst de kwestie Nieuw-Guinea te regelen in sa menwerking met Nederland en wil weer normale betrekkingen tussen beide landen vestigen, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soe brandio, maandag meegedeeld. Minister Soebrandio vertrok naar New York, waar hij de Indonesi sche delegatie in de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties zal leiden. Volgens het Russische persbu reau Tass heeft minister Soe brandio voor zijn vertrek naar king der omroepverenigingen. Ook minister Cals en staatsse cretaris Scholten voerden het woord en verdedigden speciaal bestuur en organisatie. De laat ste deelde mee dat de goedkeu ring is verleend om met de bouw van een nieuwe studio aan te vangen. PRINSES BEATRIX NAAR GRIEKENLAND Zoals na het afleggen van haar doctoraal examen is medegedeeld heeft prinses Beatrix het voorne men zich na beëindiging harer studie in het buitenland nader te oriënteren omtrent bepaalde on derwerpen, waar zij bijzondere belangstelling voor heeft. Inge volge dit voornemen zal de prin ses een onofficieel bezoek van ongeveer drie weken aan Grie kenland brengen. De prinses is maandagmorgen in gezelschap van jonkvrouwe C. E. B. Roëll van Schiphol vertrokken. Mejuf frouw A. Hasseley Kirchner, een vriendin van de prinses, maakt de tocht mee. PRINSES MARGRIET GAAT IN MONTPELLIER STUDEREN Prinses Margriet zal vanaf be gin november een studiejaar vol gen aan de bekende Franse uni versiteit in Montpellier, die be hoort tot de oudste van Europa. Zij werd in 1289 door Paus Nico- laas IV gesticht. In Groningen heeft men de af gelopen maanden een stille hoop gehad, dat prinses Margriet in deze universiteitsstad zou gaan studeren. Men kon ons niet meedelen waar de prinses zich in Montpel lier zal gaan vestigen, terwijl ook de studierichting nog niet bekend is. Verwacht wordt echter dat de prinses de cursus zal volgen die speciaal voor vreemdelingen in Montpellier wordt gegeven en zich zal verdiepen in de Franse literatuurgeschiedenis. SEPTEMBER VESTIGDE EEN RECORD September heeft bijzonder veel zacht weer gebracht. De ge middelde temperatuur evenaarde die van 'n normale zomermaand, 't Aantal zomerse dagen bedroeg te De Bilt zes tegen normaal 2. Toch was het in 1949 en ook in 1947 in september over het alge meen nog warmer, maar verder teruggaande is een warmere sep tember eerst in 1865 te vinden. De afgelopen maand is daar mee de op twee na warmste sep tember van de laatste 95 jaar. Opmerkelijk is dat september dit maal zelfs warmer dan de zomer maanden is geweest, zodat de af gelopen maand de warmste van het jaar zal zijn. IN EERSTE HALFJAAR 1961 52.680 VERGUNNINGEN VOOR WONINGBOUW In het eerste halfjaar 1961 is voor 52,680 woningen een ge meentelijke bouwvergunning af gegeven. Daarvan zullen er 35979 (68 pet.) worden gebouwd in op dracht van particulieren. Van de 52,680 woningen zijn er 23.479 (45 pet.) waarvoor geen financi ële steun van rijkswege aange vraagd werd. Gedurende het eer ste halfjaar van 1961 werd begon nen met de bouw van 53.265 wo ningen tegen 40.058 in de over eenkomstige periode van 1960. Dr. MANSHOLT BIJ DE PAUS Paus Joannes XXIII heeft j.l. maandag de vice-president van de commissie der Europese Eco nomische Gemeenschap, dr. S, L. Mansholt, oud-minister v. Land bouw in Nederland, in audiëntie ontvangen. De encycliek „Mater et Magistra", waarin belangrijke passages gewild zijn aan land bouwvraagstukken, was voor de heer Mansholt aanleiding om de Paus te verzoeken hem in au diëntie te ontvangen. Volkskr. Het zeer hevige en langdurige onweer dat dinsdagmorgen en -middag boven Friesland woedde heeft twee doden geëist. Te Wartena (gem. Idaarder- deel) werden de 60-jarige boer Sietse Jonker en zijn 21-jarige zoon Wietse door de bliksem ge troffen; beiden waren op slag dood. Een andere zoon. de 16-ja- rige Tjeerd, werd eveneens ge troffen, zij het niet dodelijk. DE SLEEPBOOT NOORD-HOLLAND" Indonesische marine-autoritei ten zullen gerechtelijke maatre gelen nemen tegen de kapitein en de eerste stuurman van de Neder landse oceaansleper „Noord-Hol land", die de territoriale wateren van Indonesië zou hebben ge schonden. Achttien bemannings leden zullen op transport worden gesteld naar Singapore. DE MOORD TE SEVENUM Vijftien jaar met aftrek van voorarrest en daarna terbeschik kingstelling van de regering heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Roermond geëist te gen de 55-jarige Belfeldse machi nebankwerker Th. van B. Op 10 september van vorig jaar heeft hij in het gehucht Den Bergen bij Sevenum de 12-jarige Hans Her mans uit Evertsoord door wur ging om het leven gebracht. Ver der stond Van B. terecht wegens het plegen van ontucht met min derjarigen. TWEEDE KAMER De algemene beschouwingen zijn dinsdag in de Kamer begon nen. De heer Burger van de PvdA begon zijn betoog met een vinni ge aanval op dit kabinet, dat de democratie omlaag haalde en de naam van Nederland in 't bui tenland steeds deed afnemen. voor jongens, meisjes, dames en heren. Zó mooi en zó apart, als alléén de sportzaken voeren. voor kinderen en dames in diverse stoffen en des sins, o.a. ook de aller nieuwste „HELANCA" elastische pantalons. U bekend als de heerlijk warme dracht voor Uw kinderen. Keurig verpakt, met gratis stopwol. Als U dit weekend gaat wandelen, loop dan even aan bij de Speciaal-Sportzaak waar U altijd iets aparts vindt. Maar tegelijkertijd bracht hij hulde aan dit kabinet en minis ter Luns voor de wijze waarop hij de voorstellen betreffende Nieuw-Guinea in de V.N. had uitgebracht en verdedigd. Een houding die terecht de lachlust der Kamer opwekte. Hij beloofde zijn volle steun aan deze voor stellen, alsook de KVP, VVD, CHU en de AR, maar deze wenste bij monde van de heer Bi-uins Slot, dat ook met Indonesië rechtstreeks zou worden onder handeld. GROMYKO BIJ LUNS Minister Luns heeft in New York drie kwTartier besprekingen gevoerd met de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gro- myko.. Zij hebben onder andere gesproken over de kwestie Ber lijn, zo heeft een Nederlandse woordvoerder meegedeeld. De Nederlandse bewindsman heeft zijn Russische ambtgenoot een uiteenzetting gegeven van 't plan Niemv-Guinea onder beheer van de UNO te plaatsen. Het was de eerste formele ontmoeting van beide staatslieden sinds de aan vang van de zitting van de Alge mene Vergadering van de UNO. U::. VOORLOPIGE „REGERING" IN ALGERIJE In zijn maandagavond om 8 uur voor de Franse radio en tele visie gehouden rede tot het Fran se volk heeft generaal De Gaulle een zeer dringend beroep gedaan op de politieke eensgezindheid van de Franse natie en de leiders van de politieke partijen gewaar schuwd, dat indien zij zouden te rugkeren tot de parlementaire gewoonten van de Vierde Repu bliek, het hoofd van de staat de kiezers zou uitnodigen om uit spraak te doen in het conflict tussen regering en volksvertegen woordiging door middel van nieuwe verkiezingen of het uit schrijven van 'n volksstemming. Na hulde gebracht te hebben aan het leger, dat door zijn op treden in Algerije de verwezenlij king heeft mogelijk gemaakt van het doel dat generaal De Gaulle zich drie jaar geleden heeft ge steld, heeft de president van de Republiek verklaard: „Wij zijn bereid met de leiders van de Al gerijnse opstand een akkoord te sluiten over de regels en voor waarden waaronder het Algerijn se volk over z'n eigen lot zal kun nen beschikken en over de toe komstige samenwerking tussen Algerije en Frankrijk". In af wachting daarvan kondigde ge neraal De Gaulle de stichting aan van een voorlopige uitvoerende macht, waarin aHe representa tieve elementen in Algerije ver tegenwoordigd zullen zijn en die zal beschikken over een eigen Algerijnse ordedienst.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 11