wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraftc r DRUNEN 5? «I ,,'t Was pech, zuiver pech" Uit de Langstraat Sprang-Capelle vertelt Bart DEKKERS' DEKKERS' DEKKERS' I 3» Kolenconvector IS talmikse Stoomdrukkerij Antoon Tielen JAN TIELEN 50798 JJ'yad verschijnt 2 x per week VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 82 bonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. ^Contract-advertentiesspeciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 -20Q2 Telegram-adres „Echo" hlmagenda hoge braken. „terdag 14 oktober. 'j UUr: „De zoon van de Mana- radja", 14 jaar., dag 15 oktober. uur: „De zoon van de Maha- radja", 14 jaar. 8.15en 8.30 uur: „De Perzische maagdenroof", 18 jaar. tansdag 18 oktober. Juur:t,Brief Encounter" 18 j. Vrouwengilde. R.K. Vrouwengilde opende Jiósdagavond haar winterpro- tamma. Men begon met een irndmis in de parochiekerk, aarntf in de Hoge Braken een inbijeenkomst volgde. Op de- bijeenkomst sprak mr. Hans :elu over „De veranderde we- eld", Een zeer boeiend betoog, at door de dames met veel be- ingstelling werd gevolgd. De bestuursverkiezing, die op j agenda stond, werd uitgesteld it 17 oktober, als het Vrouwen- ude afscheid zal nemen van de wilster Mevr. Schreurs. Daar- a zal ook pas het winterpro- [iniffli verder worden vastge- K. A. V. De KAV afd. Drunen opende dagavond haar winterseizoen et een ledenbijeenkomst in de van gez. Elshout. Vooraf adden de vele leden die deze id bijwoonden, met 'n avond- het winterseizoen geopend. Mevr. Verhulst-Brok, die allen mhartelijk welkom toeriep, be- prak deze avond het winterpro- [jiwna, dat bestaat uit een 8-tal itspannings-, voorlichtings- en itwikkelingsavonden, alsmede sa excursie. Ook de reis naar oardes in 1964 was deze avond onderwerp van gesprek. Tot li zullen de leden van de KAV (aren om een tweetal leden naar ourdes te kunnen afvaardigen. Is spaarleidster zal optreden tevr.v. Bijnen. Deze avond werd ok 't woord gevoerd door Broe- erBasilius Sewald uit Harreveld een zeer interessant en boei- id betoog gaf over N.-Guinea en ijn problemen. Een en ander «rd door kleurendia's verduide- U ijkt. De nieuwe geestelijk advi- IV v eur, kapelaan Schepers, die na (pauze het woord voerde, sprak M opwekkend woord. Het was em zeer geslaagde rand. t programma voor dit sei- luidt als volgt: 7 nov. 1961: Voorlichtings- welke wordt verzorgd door hProduktschap voor Pluimvee «Eieren uit de Bilt. idee. 1951: St. Nicolaasavond. 18 dec. 1961Kerstavond. De V.'.Vi V' Mierlo uit Mierlo brengt ,Wr ons 't toneelstuk „De scha- k'iV le'e straatzanger en het miracu- uze Lieve Vrouwke". 16jan. 1962,J)e vrouw en de jygiëne". Hierover spreekt mevr. eten-Baggen uit Tilburg, lofebr. 1962: Jaarvergadering, leesten in 't gezin". Deze avond verzorgt Mej. A. Stokwielder, di- 'tesane leidster van onze KAV. 13 maart 1962: Voorlichtings- Wnd door de Nederlandse Huis- wdraad uit Den Haag. „Hoe fissen wij nylon, draion, perion En Enz.? N 10 april 1962: Deze avond zal 'orden verzorgd door kapelaan schepers, de geestelijk adviseur, b mei 1962: Moederavond. Op- Men van een Meisjesensemble Tilburg onder leiding van ®tj. Aarts. In april zal nog een excursie 'arden gehouden. R.K. Instuif. 5e Instuif Jong Drunen zal a.s. j®dag in de zaal van de Hoge waken haar 14-daagse dans wond houden. Aanvang 7.30 uur. Zondagsdienst. Janaf zaterdagmiddag 1 uur j maandagmorgen 8 uur, uit wend voor spoedgevallen, menst: Dr. v. d. Wouw. Filmjournaal DE ZOON vAN DE M AH AR AD JA 'e^ereen die de leeftijd van veer- jaar heeft bereikt kan zaterdag gaan genieten van een ras- avonturenfilm waarbij het gaat «1. ve'I'8heid van een achtjarige en zijn Amerikaanse gouver- Noord-Westen van India, waar de mohammedanen in opstand zijn geko men tegen de Maharadja. Kapitein Scott is met de zware opdracht be last de prins met zijn gevolg in vei ligheid te brengen. Scott brengt zijn gezelschap nog juist op tijd naar Haserabad, waar on middellijk daarop de rebellen al plun derend binnenvallen. De vlucht gaat verder met een oude afgedankte lokomotief, „De Keizerin van India" genaamd. Bij het gezel schap sluiten zich nog enkele vluch telingen aan, waarna de barre tocht wordt voortgezet. Zij stuitten onder weg op allerlei moeilijkheden, zoals treinen, waarvan de passagiers zijn vermoord, opgebroken lijnen en ver nielde bruggen. Doch 't grootste ge vaar blijkt niet van de zijde der rebel len te komen, doch uit eigen kamp; „iemand" is er namelijk op uit de prins te vermoorden DE PERZISCHE MAAGDENROOF De film die de geschiedenis be handelt van Esther heeft een bijbelse inslag. Het verhaal speelt zich af in een onderdrukte Joodse kolonie in 't jaar vierhonderd voor Christus. De gemalin van koning Ahasveros, Vas- ti, wordt hevig aanbeden door de eerste minister Haman, die een echte Jodenhater is. Vasti wordt vermoord en er moet een nieuwe koningin geko zen worden. Tot die eer wordt Es ther uitgekozen, die inmiddels ver loofd is met Simon. Zij wordt hevig gekweld door de vraag wat moet pre valeren, haar liefde tot Simon of het belang van de Joodse kolonie, die zij op deze wijze uitstekend zou kunnen behartigen. Zij besluit tot het laatste en inderdaad Haman ontdekt al gauw dat hij haar niet onder zijn invloed kan brengen. Er doen zich allerlei gebeurtenissen voor, die haar leven sterk beïnvloeden. Uiteindelijk wordt voor de koning de rol duidelijk, die Haman ten opzichte van hem speelt en er brandt een strijd los waarbij Simon, die het bevel heeft van de Jo den in de gevechten tegen Haman het leven verliest. Haman sterft aan de galg en Esther keer terug naar haar dorp waar zij de liefde voor Ahasve ros tracht te vergeten. Ter herinne ring van het feit dat de joden nu van de onderdrukking zijn verlost wordt het Purimfeest ingesteld. Het eerste wordt dit gevierd in het dorp van Es ther, waar de koning zelf heen komt om dit feest mee te vieren; hij bekent haar zijn ongeluk en Esther gaat mee terug naar het paleis. 18 jaar. BRIEF ENCOUNTER Het is een verhaal van een toeval lige ontmoeting, waarvan weer blijkt dat die juist zo enorm belangrijk kan zijn voor het hele verdere leven. In deze film zijn de gebeurtenissen naar het leven geschreven. De getrouwde Laura Jesson, ont moet zeer toevallig een eveneens ge trouwde dokter; het wordt niet zo maar een ontmoeting waarna alles verder weer voorbij is, integendeel; Laura is diep geschokt, wanneer zij tot de bemerking komt dat in haar een stille hoop leeft Dr. Alec Harvey volgende week donderdag weer te ontmoeten. Des te meer onbegrijpe lijk voor haar, daar zij oprecht van haar man Fred houdt en haar twee kinderen alles voor Laura betekenen. Maar zij beiden missen de moed en de kracht om aan deze ontmoetingen een eind te maken. Toch maakt het haar niet gelukkig, vaak voelt zij zich ver nederd en gekrenkt. Het slot loopt uit op een vertrek van de dokter naar Zuid-Amerika. Zij besluiten elkaar nog eenmaal te ontmoeten. Het sa menzijn in het restauratiezaaltje wordt wreed gestoord door 'n praat zieke vriendin van Laura. Zo ge beurt het dat de trein van de dokter komt binnenrollen, zonder dat hij Laura heeft kunnen zeggen wat in zijn bedoeling lag en omgekeerd. Een film van bijzonder grote waarde, een van de meesterwerken van Noël Co ward. Sprang-Capelle aante, ^e' verhaal speelt zich af in het Sprang Capelle HIJ HEET BART Er zijn heel wat telefoontjes over uit gegaan, voordat wij Bart Pols te pakken konden krijgen, maar einde lijk was het ons dan toch gelukt om woensdagmiddag van aangezicht tot aangezicht te staan, met die populai re motorcoureur uit Waalwijk. Norbertus Pols is het eigenlijk, maar iedereen kent hem als Bart, ver telde zijn vrouw ons, en Norbertus is een mooie naam voor in het ge boorteregister, maar wij noemen hem Bart. Die Bart dan, schudde ons joviaal de hand, terwijl een brede glimlach over zijn gelaat trok. Wij kregen meteen al de indruk Ze hebben hem er niet onder kunnen krijgen, wat er ook gebeurd mag zijn. En dan begint hij zijn verhaal over Engeland, over de pech en tegensla gen, over de geschiedenis die er aan vast zit, want U begrijpt, je komt er niet zomaar toe om deel te gaan ne men aan de zesdaagse in Wales. Het is ongeveer 414 jaar geleden, dat Bart zich liet inschrijven bij de K.N.M.V. als junior wel te verstaan. Vanaf dit moment kwam hij in aan merking om deel te nemen aan alle mogelijke races. Het waren voorna melijk de betrouwbaarheidsritten, die hem bijzonder bezig hielden; deze ritten worden nog altijd gereden over een afstand van 200 a 250 km, geen kleinigheidje dus. Nadat Bart zo en kele keren had deelgenomen, groeide in hem het idee om zelf ook betrouw baarheidsritten te organiseren in Capelle, Waalwijk en andere plaat sen. Ik zelf, zo vertelt hij ons, terwijl hij zijn blonde haar recht strijkt, ben ook nog lid van de Vrolijke Brom mers, die tot op heden, nog altijd zo'n kleine veertig leden telt. Zoals de naam het al zegt was dit vroeger een bromfietsclub, maar later sloten zich ook ménsen aan met een scooter of motor. BEKERS Tot 1960 reeds ik bij de junioren van de K.N.M.V. met een D.K.W. 175 cc. Hiermee verkreeg Bart diver se trofeeën en in 1959 wist hij het zover te brengen, dat hij het hoogste puntentotaal had hier in het land, zodat hij zich landelijk kampioen mocht noemen. Het jaar 1960 bracht een kleine verandering mee; vanuit de junioren ging hij over naar de senioren en ook hier wist hij zijn mannetje wel te staan, en de naam Pols prijkte over het algemeen bij de betrouwbaar heidsritten wel bovenaan. En terwijl voor in de winkel de bel gaat en Bart zich even excuseert om even te gaan helpen, laat zijn vrouw ons trots de bekers en medailles zien. Wij telden ze en het waren er maar liefst zeven, zeven bekers, groot en klein. Een pracht beker van de K.N. M.V. tweedaagse kampioensrit '59, le prijs; een zilveren beker „Lekker- kerk 1959" en daarbij behaalde hij nog een wisselbeker, die hij in 1960 weer moest afstaan, doordat hij bij die rit een ongeluk kreeg. Er staan nog twee bekers uit 1959 en twee uit 1958. Een beker waarin gegraveerd: „Ter herinnering aan de Brabantse- rit 1957, dat was zijn eerste trofee. ENGELAND Dan komt Bart alweer terug uit de winkel, lachend, en hij vertelt verder over Engeland, want daar is zijn hart vol van. Ik hield het voor onmoge lijk, vertelt hij hoofdschuddend, dat zoiets kon gebeuren, zo'n pech had ik nooit verwacht. Ik had mijn ge reedschap (dit mag men meenemen, want bij stukken aan de motor moet men zich zelf weten te helpen, zonder hulp van buiten af) tegen het frame zitten. Door een of andere oorzaak is het losgeraakt en tussen frame en spatbord terechtgekomen, ik kon mijn stuur niet meer omgooien, en Bart beduidt, als zit hij nog op zijn Jawa 250 cc., het ging met een gang van ongeveer 135 km recht op een hek aan; ik draaide het gas dicht, maar het was al te laat, ik heb mij laten vallen en op hetzelfde ogenblik vloog mijn motor tegen het hek. En terwijl hij mij aanwijst, zegt Bart la- koniek alsof het niets is U was dood geweest, helemaal! U kunt niet vallen, wij hebben daar voor ge traind. Maar het begin in Engeland hoe was dat? Och, schokschoudert Bart, het is steeds pech geweest, pech en nog eens pech, voor zowat alle Ne derlandse jongens. De training was goed, maar toch te kort om aan het linkse verkeer gewoon te raken. Het duurde drie dagen, het was zwaar, vreselijk zwaar. Maar van zeeziekte heb ik geen last gehad, ja, dat kun je krijgen, verzekert hij ons, op de motor in heuvelachtig terrein, steeds omhoog en omlaag en dat met die snelheid. Maar na die drie dagen zat het bij mij wel lekker, ik was goed los en als ik geen ongeluk had ge kregen had ik wel goed gezeten. Geen ziekte, geen beroerdigheid, eigenlijk, had ik drie dagen in een schommel moeten zitten, dan was het nog beter geweest. Het was na aankomst met de boot in Engeland al direct raak. We kre gen een eindeloze rit achter de me nagewagen. Wij, de eerste ploeg, wa ren al een half uur op de plaats van bestemming, maar de wagen waar van we waren losgereden, was er nog steeds niet. Eerst dachten we dat we zover waren uitgereden, maar toen we na anderhalf uur nog niemand za gen wisten we, dat er iets verkeerd zat. Om 11 uur kwam de rest aan; twee wagens helemaal in de prak, die van Willy van Ommeren en de wagen van de K.N.M.V. Verschillende cou reurs hadden kapotte spatborden of ellebogen; er was er een geslipt en toen was de boel in en over elkaar geschoven. Toch bleef de sfeer pri ma en de onderlinge verstandhouding was nog nooit zo goed geweest, ver telt Pols. TRAINING. De volgende dag moesten we weer trainen, dat werd de tweede onge luksdag voor de Nederlanders; Van Dobben en Mulder kregen toen zij het parcours op en neer moesten rijden een frontale botsing. Het was alle maal pech, zuiver pech hebben, zucht Bart. De motor van Van Dobben zat voor in elkaar, maar kon nog ge maakt worden door de Tsjechen die er waren. Dat mocht tijdens de trai ning. Ze gaven een buitengewone service. En als wij naar de opgelopen schade vragen, zegt hij ik denk voor ongeveer een vijfduizend gulden, al leen al aan de motors! De dag daar op bracht niet veel bijzonders, alleen dat Van Dobben de greppel inreed, nou ja!! START. 's Maandags was de start voor de grote race; alles ging goed en zonder pech. Alleen die avond toen Wassink een weg over moest steken, beduidde een agent dat hij door kon rijden, toen er ineens een wagen uit de zijstraat schoot; Wassink remde, viel en ver stuikte zijn pols. Hij is toch naar de finish gekomen, toen eerst mocht hij geholpen worden. De dag daarop ben ik nog even verkeerd gereden, Bart maakt een ge baar terwijl hij lacht, ik heb toen alles op alles gezet, om het verlies weer in te halen. Daarna gebeurde, wat ik verteld heb, mijn materiaal tussen mijn frame, U weet het! Jammer van die verkeerde manoeuvre zeggen wij. Dan gaat de telefoon, Bart staat op en we horen hem zeggen: Ja best, dank je. Waarschijnlijk de zoveelste die hem vraagt, hoe hij het maakt. Als Bart weer zit vertelt hij, hoe hij buiten bewustzijn is geraakt. Toen ik weer bijkwam, zag ik veel volk rond me staan; ik vroeg wat er was. Ik dacht: ik zit toch in de zesdaagse; waar is mijn motor? Ik probeerde weer weg te rijden, maar was zo suf dat ik de verkeerde kant uitging. Het ging helemaal niet meer. Ik moest veel aan mijn motor verbuigen en toen heb ik met mijn ijzerzaag, een stuk buis uit een oud hek, dat langs de weg stond gezaagd, om daarmee mijn stuur in orde te maken. Ik dacht niet meer, ik kon niet meer denken; er was voor mij geen finish, geen tijd, er was niets. Ik weet wel er heeft niemand iets voor mij gedaan; dat mocht ook niet, ze zijn erg streng. Hij vertelt het alle maal in korte afgebroken zinnen; het geeft de juiste sfeer. Hij zucht even en gaat verder. 's Avonds ben ik met een luxe wa gen naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek. Ik had over belangstelling geen klagen, dat beurde mij wat op. Toen ik weer terug mocht ben ik eerst naar de jongens gegaan. Daar hoorde ik, dat er drie waren uitgevallen; ik werd de vierde. Maar ondanks alles, bleef de stemming goed! „DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT". Luister goed, gaat hij verder, nu gaan we sensatie beleven, niet? Ik dacht zo, nu ik er toch uit lig, ga ik de zaak eens rustig bekijken. Ik ben met de wagen meegegaan. We zou den naar de plaats rijden, waar de lunchpauze gehouden zou worden, maar we hadden er nog geen veertig kilometer opzitten, toen de wagen door een of andere oorzaak slipte en uit de bocht vloog en in het langs de weg liggend grint terecht kwam. De wagen kantelde drie of vier slagen. Wonder boven wonder mankeerden we niets. Alleen Broersma zijn leren broek gescheurd en wat verbrand. Ik had een fikse snijwond in mijn rech terhand - we zagen een plijster „de plaats des onheils" bedekken; verder niets, nou ja! We hadden de wagen zo weer op zijn wielen gezet; ik liep intussen wat te dromen en te piekeren, ik voel de mij wat suf. Er was al spoedig een Tsechische dokter die ons heeft verbonden. Geen ruit was er meer heel aan de wagen en de portieren en alles, hebben we dicht gebonden met De tcho van het Zuióen n nou- op h«t sr effen rs een tlntjt en, 0.). 1 v.Vt' Ie pop- uittndi ef jon- nan bet uit I Ijn i orl|b afrdl» «ere»' ANTI-HONGER-ACTIE De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, is vorig jaar een internationale actie begonnen om hon ger en ondervoeding, die nog grote delen van de mensheid in hun greep gevangen houden, uit te bannen. In deze Anti-Hon- ger-Actie levert ook ons land zijn bijdrage. De NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, geeft onder auspiciën van 't Nederlands Nationaal FAO. Comité en in samenwerking met het UNESCO Centrum Nederland en het Ne derlandse Comité UNICEF aan deze actie gestalte. De Nederlandse regering geeft zijn volle steun. Hare Majesteit de Koningin betuigde aan de Directeur-Generaal van de FAO, Dr. Binaj Ranjan Sen, haar warme sympathie met deze wereld-campagne in het volgende telegram „Gaarne wil ik mijn persoon lijke sympathie betuigen met deze wereld campagne tegen de honger. Deze campagne zal van alle mensen van goede wil een gro te inspanning vragen. Alleen door gezamen lijk optreden zal het mogelijk zijn een stap te zetten op de weg, die leidt naar een we reld zonder gebrek." In 1960 bracht ons volk in totaal ruim f 1 miljoen bijeen. Een belangrijk deel hier van werd gebruikt voor de financiering van een FAO-project in het Midden-Oosten ter verbetering van kwaliteit en kwantiteit van de graanproductie. Tevens werden belang rijke bedragen aan het UNESCO Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNI CEF overgedragen om voedingsprojecten uit te voeren, en werd f 50.000 ter beschikking gesteld voor de bestrijding van de hongers nood in Congo. In de week van 23 tot 29 oktober, waar in de dag van de Verenigde Naties valt, zal de Anti-Honger-Actie door middel van een nationale inzameling een krachtig beroep op ons volk doen om opnieuw een royale bij drage voor dit zo belangrijke doel te geven. Ook in onze gemeente zal een comité een collecte organiseren. De opbrengst van de inzameling in 1961 zal worden besteed voor de uitvoering van een programma in Cen traal Afrika ter verbetering van de land- en tuinbouw, waardoor de kwaliteit van de voe ding belangrijk kan worden verbeterd. DOKTERSDIENST Zaterdag en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door dokter H. Winkelman, Kerkstraat 99 Sprang, tel. 04167 - 2350. NUTSBIBLIOTHEEK De bibliotheek van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, dept. Langstraat, zal a.s. za terdagmiddag haar poorten weer openen. Het uitlenen zal plaats vinden in een lokaal van de Koningin Julianaschool en wel van 4.30 tot 5.30 uur. Voor de kinderen zal het uitlenen geschieden elke donderdagmiddag na de schooltijd. Een groot aantal nieuwe boeken zijn aangekocht, zodat voor eenieder een goed boek in de bibliotheek aanwezig zal zijn. OPHALEN OUD PAPIER A.s. zaterdag zal wederom oud papier worden opgehaald ten bate van de muziek vereniging K.n.A. Eenieder wordt vriende lijk verzocht het oud papier gereed te zet ten, zodat het ophalen vlot zal kunnen ge schieden. Ook oud-ijzer en oude lompen worden gaarne medegenomen. KERKDIENSTEN ZONDAG 15 OKTOBER 1961 Ned. Herv. Keric 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 3 uur Ds. van Oostrum van Utrecht. BEDANKT Ds. P. J. Bos, Ned. Herv. predikant al hier heeft voor het beroep naar de Ned. Herv, gemeente te Wierden bedankt. ORGEL- EN ZANGAVOND Zoals wij reeds mededeelden zal a.s. za terdagavond in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier een orgel, en zangavond worden ge houden, waarin de bekende organist Feike Asma het prachtige kerkorgel zal bespelen. Medewerking verlenen verder het Ned. Herv. Kerkkoor Baardwijk en de Chr. Gem. Koren van Giessendam en Hardinxveld, on der leiding van de dirigent de heer Frans van Tilburg. Er zal ook samenzang plaats hebben. De opening en sluiting van deze zang- en mu ziekavond geschiedt door Ds. P. J. Bos. MEVR. NETTEN 100 JAAR Maandag a.s. hoopt de oudste inwoon ster van Sprang-Capelle 100 jaar te worden. Mevr. M. J. Netten-Jansen geniet nog een uitstekende gezondheid en verheugd zich op het feest dat ter harer ere wordt georgani seerd. Een comité dat zich belast met de organisatie van de feestelijkheden zal voor een passende versiering voor de woning zorgen en een geschenk aanbieden. De schooljeugd zal haar toezingen en bloemen aanbieden, terwijl 's avonds de verenigingen zullen defileren en de muziekverenigingen een serenade zullen brengen. In de Herv. kerk zal gelegenheid wor den gegeven een receptieboek te tekenen, om te voorkomen dat het handdrukken de ja rige te vermoeiend zou worden. Het comité verzoekt de ingezetenen vrien delijk maandag de vlaggen uit te steken. ClauiUus WAPLWUK - WASPIK KAATSH£UV£L t^c/u>bna#a*i/*ie+L^- WAALW'JK - WPSP/K KQQTSHfum WAALW'JK - WASPIK KAATSH£UV£L

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 17