wAAlwrjkse en UnqstRMtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND van Mierlo Nederlands - Russische incident expansie wordt trager Mohair shawl v.a. 3.95 NIEUW-GUINEA VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 82 Stoomdrukkerij Antoon Tielen Udredacteur: JAN TIELEN jpjnummer 50798 jlblad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief gericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" WAARDE WERELDHANDEL STEEG MET 12°/0 De waarde van de wereldhandel is in 1960 met pl.m. 12 ge stegen. De stimulans van deze sterke toeneming in de wereld handel kwam voornamelijk van de zich in een gunstige conjunc tuur bevindende industrielanden in Europa en van Japan. Deze mededeling, gestaafd met uitvoerige gegevens, kan men lezen in het jaarverslag over 1960/1961 van het Internationale Monetai re Fonds, waarin 'n uitvoerige beschouwing wordt gegeven over de wereldbetalingssituatie op dit moment. In 1959 hebben vrijwel alle n deelgenomen aan zich (er de gehele wereld uitstrek- ende expansie. Het jaar 1960 en eerste helft van 1961 geven iter een minder eenvormig eeld te zien. In de meeste Euro landen en in Japan werd de ïelle economische groei gecon- nueerd. Maar in de Verenigde en in Canada was een ver andering van de activiteit dui- 1 lijk merkbaar, ofschoon in de- landen de laatste maanden on tkenbaar sprake is van een «scheiden opleving. Ondertussen dient men zich iet blind te staren op de verras iade groei der Westeuropese tcnomie. Het wordt namelijk duidelijker dat de min of iter overspamien verwachtin- welke betrekkelijk kort ge- i niet zelden werden gekoes- ird omtrent de economische roei in de Euromarktlanden, nu sor de ontwikkeling worden te- urgesteld. In alle E.E.G.-landen temt de groei der produktie im- itrs af. De oorzaak is alom het ereiken van de grenzen van de roduktiecapaciteit, vooral gele- n in het tekort aan arbeids- rachten en dit alles leidt tot rustige spanningen zoals te on- mt blijkt uit de gegevens en delating bij de recente miljoe- tnnota. De lasten van het be- rijfsleven worden ook steeds waarder en dat gaat grotendeels koste van de winsten. De Iructurele groei stuit dus op vele arrières, grotendeels van con- mcturele aard. En al is die groei steeds waarneembaar, ze toch tegen te vallen ten op lekte van de vaak wel bizonder roskleurige verwachtingen, die icu hieromtrent nog maar zo lort geleden koesterde. het verslag van het Inter zonaal Monetair Fonds blijkt eens ten overvloede, dat de Mnomjsche groei in West-Eu- opa het economisch wereldbeeld 60 en voor de eerste helft 1961 voor een belangrijk deel «ft bepaald. De E.E.G.-landen i Japan hebben de toeneming de wereldhandel in het afge- open jaar voornamelijk gestimu- prd. Zowel West-Europa als i hebben hun invoer in 1960 M 20 verhoogd. De invoer i® de minder-geïndustrialiseer- t landen steeg eveneens met Daartegenover daalde de ®oer van de Verenigde Staten Canada iets. wereldbetalingssituatie In het rapport van het Interna tionaal Monetair Fonds wordt 'ooral aandacht besteed aan de Wreldbetalingssituatie, zoals die Mi heeft ontwikkeld. ,Met name J'ordt aandacht geschonken aan maart van dit jaar door Jest-Duitsland en Nederland oorgevoerde revaluatie van hun jsuta, welke na overleg met het internationaal Monetair Fonds ot was gekomen. Beschre ien wordt, welke omvangrijke internationale verplaatsingen van «Pitaal deze valutawijzigingen "tol zich mee heeft gebracht. Ue omvang van deze kapitaal- begingen, uitgelokt mede door verwachtingen dat ook andere ®den tot een revaluatie van ®n munteenheid zouden over- Fmworden op minstens 1 mil- P "pilar geschat. De kapitaal- ,EW«gingen vonden binnen een M» i '}!aals 1 Deze beweging ^kortlopend kapitaal in een ™vang zoals die in het afgelo- LLi ^.eeH plaats gehad, iU ee.n aleaw verschijnsel in .u ^lQgse wereld en zij stelt, "is het rapport van het I.M.F., v... .angnike industrielanden n meuwe vraagstukken. ,.(,le,neens wordt aandacht ge- uken aan de situatie van de luierik; ■miners wereld aanse betalingsbalans, die voor de gehele westelijke ov. van groot belang is. Het Dflfiirt van <le Amerikaanse Sin 6 goederen- en dienst ig.,.,111? 1S Pp het ogenblik vol le U6 er dekking van het tota- rJï?8 der Amerikaanse rege- voor 111 hel buitenland ^...•'.'■'aire en economische De rapporteurs wijzen er ech ter met nadruk op, dat de verbe tering van de Amerikaanse han delsbalans tot stand is gekomen onder de cyclische omstandighe den, van de conjunctuur in west- Europa en Japan en van vermin derde activiteit in eigen land. Wanneer in de naaste toekomst de cyclische posities van de Ver enigde Staten en de Westeurope se landen meer overeenstemming vertonen, zal het evenwicht van de Amerikaanse betalingsbalans echter wel eens kunnen worden verstoord. In het rapport wordt voorts aandacht gewijd aan de interna tionale goudvoorraad en aan de internationale reserves der ver schillende landen. De reserves van de industrielanden (de V.S. buiten beschouwing gelaten) zijn gestegen van 19,6 miljard dollar per eind 1959 tot 24,2 miljard dol lar op het einde van I960. Geen van deze landen (w.o. Nederland) heeft een beroep op het fonds be hoeven te doen. Integendeel, en kele industrielanden konden zelfs tot een vervroegde terugbe taling aan het fonds overgaan. Van de zwak-geïndustrialiseerde landen moest echter een groot percentage het afgelopen jaar weer een beroep doen op 't fonds. Zweden voerde in één jaar 3,8 milj. paar schoenen in We weten niet of er veel pan toffelhelden in Zweden zijn, maar uit de importgegevens van dit land blijkt, dat een groot deel van de Zwreedse mannen gedurende hun vrije tijd op pantoffels loopt. Vorig jaar importeerde Zweden 510.000 paar herenmodellen, gro tendeels afkomstig uit China, Ja pan en Hongkong! Maar ook de Zweedse vrouw is sterk gepor teerd voor deze gemakkelijke voetbekleding. Vorig jaar werden namelijk 479.000 paar damesmo dellen ingevoerd. Met 789.000 paar pantoffels in een jaar tijd is Zweden de belangrijkste impor teur van pantoffels geworden. Maar ook de invoer van lederen schoeisel was in 1960 enorm groot. Er werden liefst 3,8 mil joen paar schoenen geïmpor teerd, namelijk pl.m. 2^2 miljoen damesschoenen en pl.m. 1 mil joen herenschoenen, alsmede en kele honderdduizenden kinder modellen. De damesschoenen wa ren voor 75 afkomstig uit Ita lië, de herenschoenen voor 60 Italië is verreweg de voornaam ste sohoenenleverancier voor de Zweden. Het leverde in het afge lopen jaar pl.m. 2Vfe miljoen paar schoenen. De tweede leverancier van Zweden is West-Duitsland, dat in 1960 voor 6% miljoen Zweedse kronen aan schoenen heeft geleverd. Dit betrof 320.000 paar, n.l. 8 van de totale Zweedse schoeneninvoer. Het Nederlandse aandeel ligt slechts weinig onder het Duitse. Het bedroeg 7 of 260.000 paar. België en Luxemburg leverden 57.000 paar. In totaal hebben de Euromarktlanden in Zweden 3.325.000 paar schoenen inge voerd, d.i. 85 van de totale schoeneninvoer. Italië leverde hierbij dus verreweg het grootste aandeel. Uit de vrijhandelszone, waarbij Zweden dus zelf aange sloten is, kwam daarentegen slechts 167.000 paren, waarvan 60.000 uit Zwitserland. Vermel ding verdient voorts Tsjecho-Slo- wakije (199.000 paar). De duur ste schoenen komen uit Zwitser land. De gemiddelde prijs van de Nederlandse schoenen lag lager dan van de schoenen uit de an dere landen, maar dit lage gemid delde wordt grotendeels veroor zaakt door het relatief grote aan deel van kinderschoenen en san dalen in de Nederlandse uitvoer. Produktie gestegen eenkomstige periode in 1960. De ze omzetverhoging kwam vooral tot stand door een verhoogde produktiviteit in tal van onder nemingen. Voorts hebben de groei van verschillende bedrijven en in de toeneming van het aan tal daarin werkzame personeels leden hiertoe bijgedragen. Deze gegevens staan vermeld in een recente publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In deze publikatie zijn uitslui tend de gegevens verwerkt van industriële ondernemingen, die meer dan tien man personeel in dienst hebben. Uit de beschikba re gegevens is gebleken dat voor al Tiet aantal vrouwelijke werk krachten is toegenomen, n.l. met 4y2 Steeg de omzet van de Neder landse industrie met bijna 7,2 ten opzichte van het eerste half jaar in 1960, de export nam maar met 3,5 toe. Hieruit blijkt wel dat de aanhoudend krachtige bin nenlandse vraag zwaar beslag op de produktiecapaciteit legt. Aan de andere kant betekent de ge ringe stijging van de uitvoer een bewijs voor de invloed der reva luatie en andere kostprijsverho- gende factoren, die de concurren tiepositie ten opzichte van het vergelijkt. Alleen met betrekking tot de metaalindustrie kan men van een stevige, evenwichtige groei gewagen. De algemene om zet van deze bedrijfstak steeg in het eerste half jaar van 1961 met 7V2 en de export met 8 Samenvattende kan worden ge concludeerd, dat er een duidelijke vertraging in het groeitempo is ingetreden en dat alle zeilen zul len moeten worden bijgezet om een verdere, voor onze economie schadelijke vertraging te kunnen opvangen. Het tekort aan ar beidskrachten benevens de ver schillende kostenverhogingen zul len in dit opzicht echter belem merend kunnen werken. Amerikaanse kopers afwachtende houding Het bruto nationaal produkt van de Verenigde Staten is in het tweede kwartaal van dit jaar weer met 3 gestegen en men is vol vertrouwen dat deze groei zich in de eerstkomende tijd zal voortzetten. Dit vertrouwen schijnt ook alleszins gerechtvaar digd. De ondernemers zien weer gun stiger afzetmogelijkheden voor hun produkten en grotere inves teringen liggen in de lijn der ver wachtingen. Niettemin zullen de Amerika nen er goed aan doen zich voor een al te groot optimisme te be hoeden. Ook al kent men thans de middelen om een scherpe te ruggang in de economische ont- exportgroei vertraagd De werktijdverkorting ten spijt heeft de Nederlandse industrie in de eerste helft van dit jaar zijn omzet met ruim 7 kunnen ver- hogen ten opzichte van de over- I Stijlgroep Groningen ZÜIVERWOL het beste voor de winter! voor VADER en ZOON buitenland hebben verzwakt. De chemische industrie kon op een goed half jaar terug zien. Haar omzet steeg namelijk met 10 Helaas nam de export van onze chemische produkten in het eerste half jaar van 1961 slechts met 1 toe ten opzichte van het eerste half jaar in 1960. Eenzelf de tendens kenmerkte de leer- en rubberindustrie, die de totale verkoop met &V2 verhoogde, maar de uitvoer echter slechts met 4^2 wist op te voeren. Een opvallende ontwikkeling gaf de industrie van voedings- en genotmiddelen te zien. De totale omzet van deze bedrijfstak steeg slechts met 3V2 terwijl de ex port zélfs meer dan 5 daalde. De textielindustrie kon de verko pen wel met 4V2 opvoeren, doch de export bleef zo goed als gelijk. De gang van zaken in deze industrie wordt vooral bemoei lijkt door een schrijnend perso neelstekort. Het meest succesvol was echter de kledingindustrie, die haar omzet met liefst 20 wist te verhogen. Voor de meeste industrietak ken geldt, dat zowel de totale als de exportomzet in het tweede kwartaal minder sterk gegroeid is dan in het eerste, wanneer men de cijfers van beide kwartalen wikkeling tegen te gaan, dit neemt toch niet weg dat er aller lei (onberekenbare) psychologi sche factoren bij het koperspu- bliek en de onderpemers in het spel kunnen zijn, die elke sluiten de conjuncturele politiek doen falen. De Amerikaanse zakenlieden zijn op het ogenblik algemeen minder tevreden dan op grond van de gestegen produktiecijfers en het herstel van 's lands econo mie mocht worden verwacht. Het tempo waarin de Amerikaanse industrie voor consumptiegoede ren terugkeert van de recessie van het vorige jaar naar een nor male gang van zaken, is bijvoor beeld traag. De omzet is vergele ken met een jaar geleden wel weer iets gestegen, maar deze blijft toch beneden die van 1959. Voorts is er onmiskenbaar spra ke van een traag tempo wat be treft de verkopen van nieuwe huizen, auto's e.d. Vele aspirant kopers nemen een afwachtende houding aan. Naar men gevoeg lijk mag aannemen, is de gespan nen situatie in de wereldpolitiek hier voor een belangrijk deel de bet aan. De verkoop van de nieuwe auto modellen, welke zojuist aan de markt zijn gekomen, vlot niet bijster. Het Amerikaanse kopers- publiek toont wel interesse, doch Het feit dat een Russisch che micus, die met een gezelschap van 17 personen in Amsterdam vertoefde, asiel in Nederland ge vraagd heeft, en z'n vrouw dit ook aanvankelijk van plan was, maar later daarop terugkwam, is aanleiding geworden tot een ernstig incident tussen Neder land en Rusland, waarbij zelfs de Sovjet-gezant betrokken was. De vrouw, mevrouw Golub, wilde gisteren met de Russen van Schiphol vertrekken, maar kon eerst haar paspoort krijgen op 't bureau der marechaussee. Daar tegen verzetten zich de Russen en kwamen zelfs in handgemeen met de politie, waarbij klappen werden uitgedeeld en de Sovjet ambassadeur in betrokken was. De Russen wisten te verhinde ren dat mevr. Golub door de ma rechaussee werd meegenomen en duwden haar in het kantoortje der Sovjet luchtvaart-mij. De Russische ambassade moet zijn aanwezigheid in een wacht kamertje echter hebben voor voeld. Vijftien man sterk om stuwde ambassadepersoneel de vrouw, toen zij om half twee des middags op Schiphol aankwam. Adjudant Veldman van de Ko ninklijke Marechaussee verzocht haar om een gesprek onder vier ogen, liet haar zijn kantoor bin nengaan en blokkeerde daarna de deuropening. De vijftien Russen begonnen te duwen om de toegang te force ren, de adjudant en de wacht meesters von der Ulsnitz en Wen- nekendonk, die aanwezig waren, duwden terug. Opeens was er een handgemeen („er is alleen maar hard geduwd", zei adjudant Veld man later, zijn geschramde hand achter zijn rug verbergend) en de Russen, ambassadeur Pono- marenko incluis, moesten de af tocht blazen. Zij konden echter de huilende Irena Golub meetrek ken en binnenvoeren in het kan toortje van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot, aan welke de wachtende Toepoelef toebehoort. De vertegenwoordi ger van deze maatschappij bood onmiddellijk zijn excuses voor 't gedrag van het ambassadeperso neel aan. De ambassadeur stuurde een protesttelegram naar Den Haag, maar hier was reeds een protest nota aan de Sovjet-ambassade uitgereikt over het optreden der Russen tegenover de grenspolitie. Later is de Russische gezant bij de minister-president ontboden, die hem het Nederlandse stand punt duidelijk heeft gemaakt en toegestaan dat hij tegenwoordig kon zijn bij het onderhoud van mevrouw Golub met de politie. Mevrouw Golub bleef bij haar besluit naar Rusland terug te ke ren en zei dat haar man spoedig zou volgen. Om 10 uur maandagavond ging zij aan boord van het Toepoelef- straalvliegtuig, dat acht uur op haar had staan wachten. Op de vliegtuigtrap keerde zij zich om en riep iets in het Russisch. De sovjet-ambassadeur Ponomaren- ko greep haar echter bij de arm en drong haar naar binnen. Op hetzelfde ogenblik zat, in een ka mertje op Schiphol, haar man Alexej Golub uit te huilen. Hij zal in Nederland blijven dins dag zou een beslissing worden genomen over het verzoek om po litiek asiel, dat hij zondagnacht bij de Amsterdamse vreemdelin genpolitie had ingediend. Het is onwaarschijnlijk dat het zal wor den geweigerd. Alexej Golub zal hier echter alleen zijn. Een laatste weerzien op Schiphol met zijn vrouw Irena mocht niet baten. Zij bleef bij 't besluit naar Moskou terug te ke ren. De confrontatie tussen de twee was een uiterste middel, waarnaar de Nederlandse autori teiten hadden gegrepen, om haar tot andere gedachten te brengen. Eerder waren pogingen aange wend door de marechaussee en maakt weinig haast met de aan kopen. Het meest verkocht wor den nog de goedkope compact- wagensi, die oorspronkelijk op de binnenlandse markt waren ge ïntroduceerd om de concurrentie van soortgelijke buitenlandse (voornamelijk Franse) wagens 't hoofd te bieden. Ook de textielindustrie onder vindt de traagheid van het Ame rikaanse koperspubliek. De fabri kanten klagen er nu reeds over, dat de kledingmagazijnen voor 't volgende seizoen zeer conserva tief inkopen. In andere bedrijfs takken kampt men in min of meer ernstige mate met hetzelfde probleem. En het zijn deze feiten, die een schaduw werpen op het Amerikaanse bedrijfsleven. vervolgens door de procureur- generaal mr. H. R. de Zaaijer m|is- lukt. Mr. De Zaaijer was naar Schiphol gekomen op verzoek van premier De Quay, nadat de scheiding tussen Irena en Alexej Golub op Schiphol aanleiding ge geven had tot een vechtpartij, waarbij ambassadeur Ponoma- renko lijfelijk betrokken was (hij verscheen bij premier De Quay met een knoop van zijn jas), en tot een dreigende protestnota van de Russen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Afschuwelijke tragedie. „Ze gaat terug naar haar va derland, dat heeft ze vrijwillig verkozen" zei procureur-generaal De Zaaijer in het restaurant. „Het is een afschuwelijke tra gedie vol van menselijke misère, waarvan wij allemaal diep onder de indruk zijn gekomen. Haar man heeft verkozen in het Vrije Nederland te blijven. Ik heb haar alle gelegenheid gegeven om het te zeggen als ze hier wilde blij ven. Ik heb haar man bij haar toegelaten, man en vrouw hebben samen gesproken, hij heeft haar trachten te overreden bij hem te blijven, maar ook toen bleef ze er bij dat ze naar Rusland terug wilde keren". Nederlandse resolutie: Commis sie van UNO voor Nieuw-Guinea Nederland heeft maandag bij 't bureau van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties een ontwerpresolutie met bij behorend memorandum inge diend, volgens welke de Algeme ne Vergadering besluit een ÜNO- commissie voor Nederlands N.- Guinea in te stellen. De samen stelling wordt in het midden ge laten. In de ontwerpresolutie zijn de beginselen neergelegd die minis ter Luns heeft uiteengezet in zijn rede van 26 september in de Asr semblee. De Assemblee verzoekt vol gens deze ontwerpresolutie de mogelijkheden na te gaan van 'n spoedige uitvoering van een reso lutie over overdracht van alle macht aan de inwoners van nog niet onafhankelijke gebieden. In het bijzonder zal de commissie de politieke, sociale en opvoed kundige toestanden in het gebied onderzoeken, evenals de mening van de bevolking met betrekking tot haar huidige en toekomstige situatie, de mogelijkheid van het organiseren van een volksstem ming onder toezicht van de UNO en de wenselijkheid en de moge lijkheid het gebied in de over gangstijd geheel of gedeeltelijk onder het bestuur van een inter nationale ontwikkelingsautori teit te brengen, die zal worden opgericht en geleid door de UNO. SOEBRANDIO VERWERPT PLAN VAN LUNS Minister Soebrandio heeft maan dag in de UNO-Assemblee het Nederlandse plan voor Nieuw- Guinea krachtig verworpen. Hij zei, dat het plan een conflict tus sen Indonesië en Nederland niet zou voorkomen; dat het geschil onopgelost zou blijven en zelfs zou verergeren; dat daarom het Nederlandse plan het doel van de ivrede niet zou dienen. Minister Soebrandio vatte zijn betoog en de Indonesische tegenvoorstellen samen in jicht punten, die in fei te neerkomen op overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De UNO zou bij die overdracht haar medewerking kunnen verlenen. NEDERLANDSE REPLIEK De permanente vertegenwoor diger van Nederland bij de UNO, mr. C. W. A. Schürmann, zei na Socbrandio's rede, dat Indonesië zo gauw en zonder verdere stu die, „een negatieve houding" je gens het Nederlandse plan heeft aangenomen. Dhr. Schürmann zei dat Neder land dikwijls heeft voorgesteld om het Internationale Gerechts hof te laten oordelen over de In donesische stelling, dat Neder lands N.-Guinea deel uitmaakt van Indonesië. Nederland is daar nog altijd toe bereid. Indien de Indonesische stelling dat de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea van mening is, dat zij deel van Indonesië uitmaakt, juist is, kan zulks uit een volks stemming blijken. Indien Indo nesië dit eerlijk meent, dient het een kans om dat te bewijzen, met instemming te begroeten. Y1V1JU21U lü OIV1 VUlülV IJUl ,-'"v v jppMW De tcho van het Zui6en economische groei in Europa eujk Een bijzonder mooie collectie najaarstinten gemaakt door meestercoupeurs dus modern, blijvende pasvorm. Costuums Colberts Pantalons Regenjassen Winterjassen Vesten Pullovers Suede jasjes Suede vesten, enz. Kleren maken de man Mannen kdpen bij SPECIALE AANBIEDING I EXCLUSIEVE HEREN- en JONGENSKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1