w Aalwijk se en lanqstRaatse couRant Katholieke Arbeiders Beweging Q, Waa Iw'tjLi <=3j)aglceL Uit tie Langstraat frits w ven 60-JARIG BESTAAN van dpQ Stassar Waalwijk Elshout Nieuwkuijk VOOR HET BETERE BONT Vail Ucn DE BESTE ZAAK VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 82 Stoomdrukkerij Antoon Tielen JAN TIELEN J^bbw 50798 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Dr. van Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel: TeL 04167 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Afdeling Waalwijk Zestig jaar geleden ontstond Weerste levensteken van de [atliolieke Arbeids Beweging, let was op een donderdagavond lat de katholieke werkgevers en (erknemers bijeenkwamen om Ie grondslag te leggen voor iatgene van wat nu de K.A.B. aalwijk wordt genoemd. Veel ie er sinds die tijd gedaan en veel er veranderdmen heeft zich «gepast aan de omstandighe id, De K.A.B. heeft niet stil ge- taan, het is geen dood element ionze gemeenschap en dat voor- is het wat tot blijheid mag temmen. Het is niet eenvoudig a iets wat men bijeenroept, or- aniseert of bindt, 60 jaar lang tand te doen houden. Er is ver- tandig beleid voor nodig, er is de allereerste plaats voor no- ol dat men het bindend element issen de leden onderling weet te undhaven. Dit vraagt vaardig- itid en kunde. Er zijn moeilijk- leden geweest, die overwonnen «ten worden. Maar het is mor de Katholieke Arbeidersbe- teging prettig 60 jaar terug te linnen zien, met de wetenschap, iit ondanks moeilijke tijden de [,A.B. zich heeft weten te hand- iven. Daarom zal het een groots iamanten jubileum worden, wat londag 22 oktober gevierd gaat rorden. HISTORIE Het is op zichzelf al een histo- ische gewoonte om bij jubilea i blik terug te werpen, om te n wat er bereikt is. Iedere ver ging, iedere zaak, iedere aan- elegenheid, in welke vorm dan ok, heeft zijn eigen geschiede- is, die kenmerkend is voor het ml en wee. Er zijn verenigingen lie door geschiedkundige feiten in gronde zijn gericht, er zijn er «k waar deze gebeurtenissen er an mee hebben gewerkt het ge itel tot bloei te brengen. Tot de- laatste categorie behoort de SlB. en zij mag zich daar zalig mee prijzen. De eerste algemene vergade- ng sloeg al meteen goed in. De lijeenkomst werd druk bezocht en wat belangrijker was, er kwia- n ook veel niet-leden luisite- die later zouden toetreden tot deze gemeenschap. Een twee de gelukkige omstandigheid was, dat Prof. dr. J. Ie Blanc hier aan het woord was; deze redenaar hield een prachtig pleidooi tegen het socialistisch beginsel en voor de sociale beginselen van de toen malige paus Leo XIII. De K.A.B. heeft door al deze jaren heen nogal eens 'n naams verandering ondergaan, niet min der dan vier keer. Men ging van start onder de naam: Leo-Bond voor Waalwijk en Besoijen, daar na kreeg zij de naam: Gilden bond. De betiteling R.K. Werk- liedenbond zal de meesten nog wel bekend in de oren klinken, omdat eerst na de bevrijding van de Duitse overheersing de bena ming Katholieke Arbeiders Be weging werd aangenomen. Dat de K.A.B. een gezonde instelling was bleek wel uit het feit dat het ca fé waarin het gevestigd was, zich steeds op een ruime aanloop be roemen mocht. Dit keerde in de na-oorlogse jaren; de K.A.B. was en bleef gezond, maar de be langstelling voor het genoemde cafe liep sterk achteruit, zodat men tenslotte genoodzaakt was 't gebouw van de hand te doen en dit nadat er eerst veel geld was besteed aan modernisering. ACTIVITEITEN In 1911 werd de Harmonie St. Crispijn opgericht Ook deze ken de haar moeilijkheden, maar zij is die zoals de praktijk dit het afgelopen week-end weer heeft bewezen, keurig te boven geko men. In 1917 kwam er zelfs nog een toneelvereniging bij, die haar plaats in de gemeenschap volko men heeft gerechtvaardigd. De K.A.B. bracht ook de Credo Pug- no-club voort, die helaas in 1957 weer ter ziele ging, omdat door gebrek aan enthousiasme bij de jongeren geen aanvulling ont stond voor de ontstane open plaatsen. Zelfs aan een Bel Canto heeft het bij de K.A.B. niet ont broken, doch ook deze was maar een korte levenstijd beschoren. In 1949 werd het initiatief ge nomen tot oprichting van een ge zinszorgfonds, terwijl in 1950 de Bond voor Ouden van Dagen op gericht werd. In 1951 zag de rege ring zich genoodzaakt in verband met de stijging der prijzen een z.g. prijzencommissie in 't leven te roepen; ook hierin vaardigde de K.A.B. enkele leden af. Even eens in 1951 ging de K.A.B. een fusie aan miet het Centraal Zie kenfonds. Men kan van de jubilerende vereniging dus niet zeggen dat zij in de loop van de jaren niet ge noeg activiteiten ontplooid heeft. Ook de laatste voorbije jaren is het de K.A.B. niet slecht ge gaan. Er bestaat een gezonde fi nanciële basis en de vereniging telt een bevredigend aantal leden. De K.A.B. kent in Waalwijk een adviesbureau bedoeld voor arbei ders, die met moeilijkheden zit ten aangaande arbeidskwesties. Al deze feiten en nog vele an dere zijn er de oorzaak van dat de K.A.B. terug kan zien op een zegenrijke bestaansbloei. De vereniging heeft vele grote mannen gekend en het zou een onmogelijke opgave worden om al deze namen te noemen. Toch mogen wij enige van hen u niet onthouden, het zijn: F. C. Smol ders, die vanaf 1913 bestuurslid is geweest en vanaf 1938 voorzit ter was en thans de functie van ere-voorzitter bekleedt. Hij heeft voor zijn grote verdiensten di verse onderscheidingen gekregen, zowel van de Staat als van de Kerk. De heer C. P. Didden, die ook lang achter de bestuurstafel heeft gezeten en zijn broer Jac. M. Didden, eveneens vele jaren bestuurslid. Ook hij werd onder scheiden met de pauselijke orde Pro Ecclesia. Beiden zijn erelid van de K.A.B. De feestelijkheden ter gelegen heid van dit jubileum vangen za terdag 21 oktober aan met een plechtige avondmis in de kerk van St. Jan, waarbij Deken dr. v. d. Hurk de feestpredikatie zal houden. Zondag 22 oktober houdt de K.A.B. een receptie in de zaal van „De Gecroonde Leersse". De K.A.B. kan, gezien haar grote ac tiviteiten op allerlei gebied, een grote opkomst tijdens deze recep tie verwachten. Zij mag dit zien als een kroon op haar werk door al deze jaren heen. HET HUIDIGE K.A.B.-BESTUUR Zittend v.l.n.r C v. Mosselveld, voorzitter; J. Lempens, geest, adviseur; W. Bruurmyn, secr. Staand v.l.n.r.: L. Verhoeven; J. v. Hulteh, penn.; H. v. Kol; A. van Seters en J. Westerburger Sinds Michiel de Ruijter heeft het 1 ""der ons blauwgeruite kiel niet 8efr 10 trots geklopt als deze week, "w adjudant Veltman en enkele Rentmeesters van de Koninklijke 'whaussee de Russische ambas- J"T P°nomarenko en een aantal e handlangers uit een Nederlands Woor getimmerd hebben. Ik vond een ?ag om de wapperende drie- r uit het hoogste dakvenster te e en tn uit volle borst te zingen ro toch hoe sterek". Als klein i. j we deze week grote ge- 'e enis gemaakt zoals in de luis- ,„j dagen van weleer. Beseft u "d, beste mensen, hoe flink wij daar ^getreden zijn. Gewend aan de we-gaan-al-politiek van Eisenhower en Kennedy en het ongestraft inbre ken in vrije landen, meenden de rode broeders ook op onze luchthaven Schiphol even een demonstratie van hun straatvechtersmanieren te kun nen geven. Met de sluwe vechters- koppen tussen de schouders wilden zij het kantoortje binnendringen, waar de beproefde mevrouw Golub haar paspoort in ontvangst moest nemen. De Russische vrijheidsstrij ders verkeerden kennelijk in de me ning dat het hier bij ons net zo toe gaat als bij pa K. thuiszodra iemand in een kamertje bij de politie zit, komt hij er nooit meer uit, al thans niet levend. En of adjulant eens een dik streepje onder gezet. Ik weet niet hoe het u gegaan is, maar ik loop nu nog rond met het Nederlanderschap dik op het glunde rende gelaat. Atoombommen hebben we niet, maar onze handen zijn nog altijd sterk en moedig genoeg om een Rus met beremanieren gevoelig op de snuit te tikken. Natuurlijk kunt u nu nog in de Russische kranten lezen, dat Nederland getracht heeft om een Russische vrouw tegen haar wil in Nederland te houden 'en van de heer Golub zal wel aan het licht komen dat hij al heel lang een Westers spion was, maar intussen is het pa K. toch wel duidelijk geworden dat hij in Amerika wel zijn schoenen mag uit trekken, doch in Nederland geen kan toor kan betreden waar hij niets te maken heeft en ik ben er trots op dat wij hem dat zonder veel vieren en vij ven aan zijn verstand gebracht heb ben. Als er sinds 1946 op dezelfde wijze tegen Moskou was opgetreden als thans door Nederland is gedaan, zouden we nu niet op de rand van een oorlog balanceren. Als mannen van het kaliber van adjudant Velt man en zijn mannen in Yalta en in Potsdam op de plaats hadden geze ten van de politieke westerse kwak zalvers en groenzoeters van die da gen, dan zou er nu geen muur door Berlijn lopen; Hongarije zou niet zijn leeggebloed en miljoenen mensen zouden gespaard zijn gebleven voor de hel der concentratiekampen. Adjudant en wachtmeesters, mijn enorme complimenten en wanneer ik nu voor de keuze van een beroep stond, met trots en vreugde zou ik zeggen de Koninklijke Marechaus see WEKKERS Veltman nu al zei„Rustig jongens, mevrouw komt direct weer terug", in breker Ponomarenko wilde naar bin nen op de voet gevolgd door zijn trouwe bendegenoten. Vriend Pante- leinon Ponomarenko liep zich daar bij te pletter op de goede Hollandse vuist van adjudant Veltman en dief jesmaat Popof zeilde zelfs de gang door na een dubbele hoek van een andere, helaas onbekend gebleven vaderlander. Natuurlijk sloegen de Russen terug, ze waren tenslotte niet voor niets met zes man sterk ko men opdagen en ze zijn het gewend, maar onze vorstelijke marechaussees bleven, hoewel gehavend, meester van het terrein de Russen kwamen niet waar ze wezen wilden, hetgeen in de ze tijd wel in het geschiedenisboek mag. Hoewel het drama, waarvan het geschetste handgemeen de achter grond was, een trieste afloop had, heeft Nederland toch e'en glanzende overwinning geboekt en minister-pre sident de Quay heeft daar later nog Vlijmen Haarsteeg Onrustige Zenuwen? MHnhardt's Zenuwtablotten 's-Hertogenbosch Markt 25 Tel. 34643 De tcho vah het Zuiöen p. J «»VW J HV U/1J WMMI negenheid van de ganse bevolking, een be wondering die zich ook uit in de offerge zindheid en de financiële steun, alles een bewijs, dat de inwoners de harmonie een warm hart toedragen. Bestuur, directeur en leden hadden dan zondagavond bij hun te rugkeer in het verenigingslokaal heel wat «MWMIMl Junghans Mauthe Klenzle TAFELTENNIS Aan de tafeltenniscompetitie die 14 okto ber a.s. begint, zal door „Smashers" met niet minder dan acht teams worden deel genomen, n.l. met twee damesteams, drie heren teams en drie junioren teams. De da mes spelen in de tweede klas, de heren resp. in de eerste, tweede en vierde klas. Het eerste damesteam heeft het a.s. zaterdag al op te nemen tegen Victoria '51 Haarsteeg, terwijl het tweede team op bezoek gaat bij Shoting Stars te Nieuwkuijk. Het eerste en derde herenteam krijgen resp. Never Des pair 2 en Victoria '51 5 op bezoek, terwijl het tweede team naar Haarsteeg gaat voor een treffen met Victoria '51 2. Voor de ju nioren zijn de wedstrijden nog niet vastge steld. Daar de meeste dames en heren niet onvoorbereid aan de competitie deelnemen is succes der verschillende teams niet uit gesloten. GESLAAGDE MOTORRALLYE Ruim 125 deelnemers verzamelden zich zondag 8 oktober op de Vliedberg voor de motorrallye, die door 't actiecomité voor de nieuwe kerk werd georganiseerd met mede werking Van de Automobielclub te Drunen. De route ging door de nieuwe woonwijken van Vlijmen en Drunen en bezorgde de rij- ders(sters) veel last; in Vlijmen leek het zelfs een doolhof, want meermalen zag men dezelfde rijders terugkomen. In de A- klasse (ervaren rallyerijders) ging de eerste prijs naar P. Schoenmakers uit Kaatsheu vel; in de B-klasse werd C. van Eerd uit Veghel winnaar; in de C-klasse bleef de eerste prijs in Vlijmen, winnaar werd B. v. Delft. VOLLEYBAL Evet Ready - RHBS 1-2. De Vlijmense Volleybalclub die jaren ge vreesd werd door haar tegenstanders voor haar wilskracht en strijdlust, is nu niet meer de ploeg van toen, want tegen RHBS was de strijdlust er niet en hierdoor werd het een nederlaag, 3-2. De eerste set met 14 - 10 in het voordeel werd nog verloren, de twee de set werd met 15 - 13 gewonnen, de laat ste en beslissende set werd met 15-11 ver loren. KORFBAL NEVER DOWN. De Vlijmense Korfbalclub Never Down, de ploeg die zich in enkele jaren in de Hoofdklasse werkte, startte matig, maar zondag was het weer een gloriedag; het Veghelse Blauw-Geel werd met 3-1 ge klopt. Het tweede twaalftal won tegen de verwachtingen in van Be Quick maar liefst met 5 - 2 in de tweede klasse. Never Down A speelde in de 4e klasse tegen Blauw-Geel en verloor onverdiend met 0-1. In de 4e klasse B Never Down B- Be Quick B 0-0. BILJARTUITSLAGEN Voor het district Den Bosch werden on derstaande wedstrijden door de Vlijmense Biljartverenigingen gespeeld; Klasse C Paternoster - NAO 4-4; Poedelvrees - Overhand 2-6; EDH - OBK 4-4. Libre Klasse D 2: OBK 2 - Paternoster 2-6. Libre Klasse E 1 Paternoster 3 - NAO 2 4-4; Poedelvrees 2 - Altijd Cadre 4 6-2. Libre Klasse E 2 OBK 3 - Poedelvrees 3 6-2. Poedelvrees 2 en OBK 3 kwamen van de Vlijmense verenigingen alleen tot winst. He ren, dat kan beter. i r|-w»=T'ii ™»T||-wc|Pj Tsar»! DE NIEUWE KERK OP DE VLIEDBERG WORDT OP KORTE TERMIJN AANBESTEED. Het kerkbestuur van de nieuwe parochie van de Goddelijke Voorzienigheid op de Vliedberg heeft van Mgr. W. Bekkers, Bis schop van Den Bosch, toestemming ontvan gen om voorbereidingen te treffen voor de aanbesteding van de nieuwe kerk. Het kerkbestuur hoopt deze nieuwe kerk met Kerstmis 1962 in gebruik te nemen. K. A. J. De KAJ afd. Nieuwkuijk-Vliedberg heeft voor 13 okt. a.s. een dropping georgani seerd voor jongens van 14 jaar en ouder. Het inschrijfgeld is f 0.25 per persoon. Er zijn prachtige prijzen aan verbonden. TERUG UIT NIEUW GUINEA Zaterdag is de jongeheer J. Verheijen als soldaat uit Nieuw Guinea teruggekeerd. De buurt had hem een hartelijke ontvangst bereid, waarbij hem een cadeau werd aan geboden. Door de harmonie werd in de namiddag een serenade gebracht, waarbij de voorzitter de heer Croes het woord voerde. CURSUS E.H.B.O, Het bestuur van de EHBO alhier heeft besloten deze winter wederom een cursus in EHBO te organiseren. LUCHTBUKS CONCOURS Op 14, 15, 21 en 22 oktober a.s. zal door het St. Joris Gilde alhier in Café „De Ster" een nationaal luchtbuks-concours wor- den gehouden. Aan dit concours zijn mooie prijzen verbonden. HARTELIJKE HULDIGING VAN DE KON. HARMONIE ST. CECILIA. Nauwelijks elf maanden nadat de Kon. Harmonie St. Cecilia op het te Kaatsheuvel gehouden muziekconcours met een le prijs en lof van de jury vanuit de ere-afdeling naar de hoogste top n.l. de Vaandelafdeling promoveerde, heeft het corps weer een op zienbarende prestatie geleverd door j.l. zon dag op het te Waalwijk gehouden Federatief concours in de Vaandelafdeling weer een le prijs met lof van de jury te behalen. Een prestatie die eigenlijk door iedereen voor onmogelijk werd gehouden, maar door de pupillen van de eminente directeur de heer Sef Pijpers, die enkele van de beste Nederlandse harmonieën onder zijn leiding heeft, toch werd volbracht. Hiermede is weer eens duidelijk bewezen dat een kleine gemeenschap, waartoe Haar steeg toch zeker mag worden gerekend, toch groot kan zijn in wat door idealisme en wilskracht in de zin van de muzikaliteit be reikt kan worden. Heel veel lauweren heeft St. Cecilia in de afgelopen 25 jaren ge oogst en dank zij deze unieke prestatie, staat ze momenteel in het voorste gelid van de muziekgezelschappen aangesloten bij de Ne derlandse Federatie. Vanzelfsprekend staken bestuur, direc teur en leden hun vreugde over het behaal de succes niet onder stoelen of banken cn uitten dit in een spontane en gepaste feest vreugde, maar ook Haarsteegs inwoners waren na het bekend worden van de uitslag in groten getale naar café J. v. Oyen geto gen om het gelauwerde corps te compli menteren en te delen in de feestvreugde. Met het oogsten van dit succes heeft de harmonie zeer zeker ervaren dat ze zich gesteund weet door de sympathie en de ge- felicitaties in ontvangst te nemen en al spoedig werden verschillende bloemstukken bezorgd. Toen allen eenmaal wat op ver haal waren gekomen, waren het allereerst de voorzitter en de secretaris van de Lang- straatse Bond van Harmonie, en Fanfare gezelschappen, resp. de heren PJansen uit Elshout en N. de Bont uit Nieuwkuijk die het gelauwerde corps namens de bond kwa men feliciteren. In zijn toespraak liet de voorzitter duidelijk uitkomen dat het bonds- bestuur uitermate trots is op de Haarsteeg- se harmonie en noemde haar de parel aan de kroon van de Langstraatse Bond. Hierna nam de voorzitter van St. Cecilia de heer v. d. Plas het woord, die namens het be stuur, de directeur en leden op de eerste plaats heel hartelijk gelukwenste met het behaalde succes en daarna allen zijn welge meende dank overbracht voor de inspan ning die van directeur en leden werd ge vergd om tot zo'n grandioos succes te ko men. Vooral de eminente directeur werd ge prezen om z'n grote kunde en duidelijk be vestigde de voorzitter dat het corps dit ni veau nooit zou hebben bereikt zonder zijn deskundige leiding. Zonder éen bekwame directeur is geen goed corps denkbaar, maar zonder goede leden zou ook nooit dit suc ces zijn behaald. Als blijk van erkentelijkheid werd onder een daverend applaus door een der vrou welijke leden aan mevr. Pijpers een boeket bloemen aangeboden. Ook de tweede direc teur de heer Jan van der Wiel werd in de dank betrokken omdat hij vaak de repeti ties op deskundige wijze heeft geleid als de heer Pijpers afwezig was. Namens het gemeentebestuur bood hier na wethouder Vorstenbosch het gelauwerde corps zijn gelukwensen aan. Allereerst deed de heer Vorstenbosch mededeling van het feit dat burgemeester Hoefnagel wegens ziekte niet persoonlijk aanwezig kon zijn, maar zeide de opdracht te hebben gekre gen om namens hem, bestuur, directeur en leden heel hartelijk geluk te wensen met het bereikte resultaat en zeide dat de burge meester vanaf zijn ziekbed met grote vreug de kennis had genomen van dit grandioos succes. Ook persoonlijk gaf Vlijmens loco burgemeester te kennen zeer trots te gaan op het bezit van zo'n harmonie eh liet uit komen dat ook de gehele gemeenschap van Groot-Vlijmen met trots is vervuld. Maar de heer Vorstenbosch was er van overtuigd dat het bezit van zo'n kundige harmonie hoge eisen gaat stellen ook op financieel gebied en deed daarom de toezegging dat St. Cecilia steeds en ten volle op de steun van het gemeentebestuur kan blijven reke nen. Toen de heer Vorstenbosch de mede deling deed dat ook het gemeentebestuur belangrijke steun zal verlenen bij algehele vernieuwing van het instrumentarium brak er een daverend applaus los. Na deze huldiging werd de avond in de beste stemming verder gezellig doorge bracht en werd er nog menig glaasje gehe ven op het welzijn van de harmonie. Om eenieder in de gelegenheid te stellen bestuur en directeur te complimenteren, werd er woensdagavond in het verenigings lokaal een receptie gehouden, maar Omdat voor die tijd de berichten reeds waren ver zonden, hopen wij in het volgend nummer hierover nog meer te kunnen melden. VLIJMENSE BOYS 3 - HAARSTEEG 2 4-8. Men zou zo zoetjesaan geneigd zijn om de loftrompet af te gaan steken voor de re serves van Haarsteeg, die het in de huidi ge competitie zo uitstekend doen. In de 5 comp.-wedstrijden die tot heden zijn ge speeld, hebben de voorwaartsen reeds 32 doelpunten gescoord en hebben er maar 5 tegen. Wel een bewijs dat zowel de voor- als de achterhoede in goede vorm verkeren en als op dezelfde voet wordt doorgegaan, dan zijn de vooruitzichten voor het verdere ver loop wel erg gunstig, Zo leverde de wed strijd die verleden zondag in Vlijmen tegen het derde elftal van de VI. Boys werd ge speeld weer een grote overwinning op. De bezoekers waren hier vooral voor de rust heer en meester op het terrein en de eerste helft werd reeds met een 6-1 voorsprong afgesloten. Na de thee deden zij het wat kalmer aan en kregen de gastheren de ge legenheid om terug te komen, het mocht echter niet baten, want de einduitslag werd 8 - 4 in het voordeel van de gasten. HAARSTEEG 3 - TGG 3 1-1 Het derde elftal dat thuis speelde tegen het derde elftal van TGG uit 's-Bosch, had het ditmaal heel wat moeilijker dan werd verwacht. De Bosschenaren toonden zich heel wat mans en gaven zich in het geheel niet gewonnen. Vooral voor de rust ging de strijd gelijk op en de eerste helft werd een 0-0 gelijke stand afgesloten. Na de hervatting waren de Bosschenarén zelfs iets beter en kwamen zelfs op een 1-0 voor sprong te staan. Hard werken goéd sa- menspelen leidde er tenslotte nog toe dat

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9