waalwrjkse en UnqstRAAtse couRant erbstering weduwenuitkering BINNEN- EN BUITENLAND Mgr. Bekkers gaat weer met zijn leken praten MAANDAG 16 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 83 Redacteur: JAN TIELEN 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De Algemene Weduwen- en Wezenwet wordt nader besproken Haastige spoed is zelden goed", ."is een bekend gezegde in ons ge tenteerde land. )e haast die betracht is bij de be- ig van de Algemene Wedu wen Wezenwet blijkt evenwel ter- goed geweest. Deze spoed is er je oorzaak van geweest, dat de hi ring der wet 3 maanden vroeger plaats hebben dan oorspronkelijk ibedoeld. Zo konden dan op 1 ok er 1959 reeds duizenden weduwen - ikkig gemaakt worden met een reiing, zodat althans een groot van de bestaande armoede eni- Bte werd ondervangen. bij de behandeling van het [sontwerp al bleek, waren er enige iler prettige bepalingen. Teneinde i vertraging in de invoering der I te doen ontstaan werd besloten, iet aan te nemen zoals hij er lag Ion naderhand over de moeilijk- worden gesproken. Aldus ge lelde! Hoe is het nu bekend is, ontvangen de moor in aanmerking komende we- r.ta een uitkering, maximaal tot 15ste jaar, waarna zij in aanmer- kunnen komen voor 't algemeen blomspensioen (A.O.P.). lit betekent weliswaar voor deze rokkenen een achteruitgang in de omsten, want de uitkering A. W. bedraagt f 1.512. - per jaar (al- voor alleenstaanden), hieraan valt M niet te ontkomen, want wat voor gepensioneerden ingevol- jlsA.O.W. geldt voor iedere 65- ige,dus ook voor de 65-jarige we it .Nader in behandeling" zal daar- betrekking hebben op de uitke- aan weduwen die op de datum overlijden van de echtgenoot jon- lan 50 jaar waren, lans kan aan deze groep wedu- aeen tijdelijke uitkering worden die als volgt wordt bere- weduwen jonger dan 26 jaren p een uitkering gedurende zes aaien, welke periode met een verlengd wordt voor elk jaar iJe weduwe ouder is dan 26 jaar, een uitkering gedurende maxi- jaar. Hoe moet het worden? taan ligt de overweging ten j, dat de weduwe jonger dan jaar wel degelijk in staat wordt een betrekking te aanvaarden, tan het huidige tekort aan rkkrachten, zal dit wel het geval ®a zijn, maar men kan zich toch lllSen of deze bepaling geen (on- ijke) moeilijkheden zal geven als arbeidsmarkt meer verzadigd it, De Sociaal Economische Raad (de A) heeft daarom geadviseerd alle weduwen met kinderen het ®W,-pensioen te geven tot hun j's jaar. Alleen dan, aldus de A, als de kinderen bij het over ga «van de vader reeds zijn gehuwd, ■wel aan de ouderlijke macht zijn lokken, behoort de weduwe tot Megorie zonder kinderen, en het 'Mi deze groep, dat de S.E.R. een laging van de leeftijdsgrens tot 40 beeft bepleit. De bestaande tij uitkering blijft dan bestaan 101 weduwen zonder kinderen en dan 40 jaar op de dag van «ijlen van haar man. opelijk komt deze verbetering er Kinderen onder de 18. l°°rts Is er n°g een bepaling waar- raen het niet eens is, namelijk e' pensioen wordt verhoogd, de weduwe kinderen heeft ld jaar, die dan echter tot "'■houding moeten behoren. tol'u3ePa^nS geeft in de praktijk Jkheden voor die groep wedu- i hinderen) die een betrek- 8 s ™shoudster hebben aange- waarbij zij haar eigen kinde- kan meenemen, nil 'nheren moeten dan ergens worden ondergebracht, maar oren zij niet meer tot haar "iug. Volgens de huidige wet Z1J dan niet in aanmerking voor het verhoogd pensioen. Dat wil dan zeggen dat het pensioen f 1.512. zal bedragen, inplaats van f 2.196.- per jaar. Voorwaar geen klein verschil. Het is te hopen, dat de wetgever wat dit betreft, wat milder gestemd zal wor den. De vreemdste bepaling. Er is nog een ander punt waarop wij de aandacht willen vestigen en dat is de bepaling, dat een weduwe wier man, binnen een jaar na de aanvang van zijn verzekering of binnen een jaar na de huwelijkssluiting is over leden, geen recht op uitkering heeft, als dit overlijden binnen een jaar was te verwachten! Dit nu is wel een zeer vreemde be paling, want men kan zich afvragen wie er gaat trouwen als bekend is, dat het huwelijk nog geen jaar zal kun nen duren, Een dokter zal naar onze mening er niet voor te vinden zijn, de a.s. echtgenoot te gaan vertellen dat hij geen jaar meer zal levenl Zelfs al heeft de man een kwaal, dan nog staat het voor hem in de meeste ge vallen niet vast, dat hij binnen een jaar dood zal zijn. Ook in dit geval zal de dokter hem dit niet zwart op wit willen geven. De man moet dus geacht worden niet op de hoogte te zijn geweest met de ernst van de toestand, dus is hij niet in overtreding. Deze bepaling moet derhalve verdwijnen. J. HOLTSLAG. (Nadruk verboden) TWEE LEDEN VAN DE RUS SISCHE AMBASSADE UIT HET LAND GEZET Wacht Ponomarenko zelfde lot? De Nederlandse regering heeft twee Russische diplomaten uitge wezen. Handelsattaché Chibaef en tweede secretaris A. Popof, van de Russische ambassade in Den Haag moesten uiterlijk za terdagavond 12 uur Nederland verlaten hebben. Ook sovjet-am bassadeur Ponomarenko loopt nog de kans het land uitgezet te worden. Dat is de tijdelijk zaak gelastigde van de Russen in Ne derland, Gaenko, op het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Reden voor de uitwijzing is het optre den van het Russisch ambassade personeel vorige week maandag op Schiphol en de persconferen tie van woensdag op de sovjet ambassade over de Russische vluchteling ir. Golub. „Voorts heeft de ambassade niet geschroomd door de heer Popof een persconferentie te la ten houden, waarin een aantal lasterlijke en derhalve onaan vaardbare aantijgingen jegens Nederlandse autoriteiten werden geuit", zo vervolgt de aide me- moire. De Nederlandse regering doelt hierbij op uitlatingen van de heer Popof van woensdag, n.l. dat ir. Golub, die in Nederland politiek asiel heeft gevraagd, door de Nederlandse politie ge vangen wordt gehouden. „De che micus wordt met geweld in Ne derland gehouden. De Nederland se politie heeft op Schiphol the ater gespeeld. Golub is een ge vangene van de Nederlandse po litie. Een gebeurtenis, die zonder weerga is in de internationale betrekkingen van deze tijd". „De Nederlandse regering" ver volgt de aide mémoire, kan het verblijf in Nederland van de heer S. W. Chibaef, die de eerste was die op Schiphol tot handtastelijk heden overging, en van de heer A. D. Popof, die de persconferen tie heeft gehouden en zich ook schuldig heeft gemaakt aan het plegen van geweld tegen Neder landse ambtenaren, niet langer toestaan. De ambassade wordt verzocht de nodige maatregelen te nemen, opdat de heren Chibaef en Popof uiterlijk zaterdag 14 ok tober 1961, te middernacht, het Nederlandse grondgebied zullen hebben verlaten". De Nederlandse regering heeft overigens ook „ernstige redenen tot beklag over het optreden van de ambassadeur van de Unie van Socialistische Sovjet-republieken die aanwezig was op Schiphol en de bedoelde handtastelijkheden daardoor niet slechts heeft ge dekt, doch daaraan ook persoon lijk heeft deelgenomen. Zij zal hierop nog nader in Moskou bij de Sovjet-regering terugkomen", aldus de aide mémoire. Deze pas sage over ambassadeur Pono marenko is blijkbaar vaag gehou den, omdat de regering waar schijnlijk nog niet tot een beslis sing is gekomen of de ambassa deur wel of niet de deur gewezen moet worden. De positie van een ambassadeur, geaccrediteerd bij het staatshoofd, is nu eenmaal anders dan die van ambassade personeel. RUSSISCHE AMBASSADEUR NAAR MOSKOU VERTROKKEN „Ik ben over 14 dagen weer in Nederland" Uitgeleide gedaan door een vijftiental dames en heren van de ambassade is de Russische am bassadeur in Nederland, P. K. Ponomarenko in een straalvlieg tuig van de Russische maat- v.MAAREN BRILLEN schappij „Aeroflot" van Schin- ho! naar Moskou vertrokken. Hij zal in Moskou het 20ste congres van de communistische partij bij wonen. Volgens hem zou het con gres twee weken duren, daarna verwacht hij naar Nederland te rug te keren. Zijn echtgenote be vindt zich al in Moskou. Met hetzelfde toestel vertrok de communistische partijbaas in Nederland, Paul de Groot, met zijn echtgenote en de secretaris van de communistische partij Ne derland H. Hoekstra. Dit drietal zal de Nederlandse communisten vertegenwoordigen op het partij congres, dat volgende week dins dag begint. Ponomiarenko wond zich over een van de hem gestelde vragen zo op, dat hij weigerde verder te spreken. De vraag luidde: „Ver wacht u dat u uit Nederland zult worden uitgewezen?" „Uw vraag is tactloos. U gaat te ver. Ik wil niets meer beantwoorden. U bent geen goed correspondent. Op der gelijke provocerende vragen wens ik niet te antwoorden." Bijtend, in korte zinnen sprekend en bij zonder boos kijkend, verliet de ambassadeur daarop de vertrek hal. NEDERLAND EN RUSLAND WIJZEN ELKAARS AMBASSA DEURS UIT. De regering heeft de Russische ambassadeur in Nederland, Ponoma renko, tot „persona nongrata" ver klaard wegens zijn onaanvaardbaar optreden bij het vertrek van mevrouw Golub van Schiphol. Dat betekent, dat Ponomarenko niet meer als am bassadeur wordt aanvaard en niet in Nederland mag terugkeren. Hij is nu in Rusland voor het partijcongres. In een vreemde propaganda-poging heeft de Russische regering vrijwel gelijktijdig Ponomarenko teruggeroe pen als ambassadeur, en als tweede tegenmaatregel de Nederlandse rege ring meegedeeld, dat haar ambassa deur in Moskou, mr. Henri Helb, het land zo spoedig mogelijk moet ver laten. Dit alles werd bekend gemaakt, toen de beide reeds uitgewezen diplo maten Popof en Chibaef al per trein vertrokken waren in de richting van het IJzeren Gordijn. De man rond wie het Sowjet-Nederlands diplomatieke conflict was uitgebroken, de chemi cus Golub, kreeg intussen bericht, dat hij in Nederland mag blijven. Hij zal, op zijn verzoek, nog enkele dagen op het Amsterdamse hoofdbureau blij ven om tot rust te komen van de on dergane spanningen en om zich over zijn toekomstplannen te beraden. APPLAUS NA „SLAG OP SCHIPHOL" „De Hollanders zijn enorm als ze eenmaal kwaad zijn", zo schreef 't Amerikaanse blad „Daily Mir ror" in een commentaar op de „slag op Schiphol". „Het moet een genot geweest zijn maandag in Amsterdam om te zien hoe een Nederlandse poli tieman zijn vuist vierkant op de neus van ambassadeur Ponoma renko deed landen. Het moet nog veel hartverwarmender geweest zijn om te horen hoe premier Jan E. de Quay, die de rood-neuzige ambassadeur op zijn kantoor ge roepen had, hem de mantel uit veegde". Over het optreden der Russen zegt het blad: „Het was een daad van geweld, terreur en minach ting voor de Nederlandse souve- reiniteit." „Hoera, bravo, een-nul en feli citaties." ?er en )eter dan waar ook! VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA PAPOEA'S ZELF WILDEN BUI TEN INDONESIË BLIJVEN Twee vooraanstaande Papoe a's, de heren Jouwe en Kaisiepo, hebben voor radio Nieuwi-Guinea verklaard, dat de Papoea's zelfi n 1949 aan de Nederlandse regering hebben gevraagd er voor te zor gen, dat westelijk Nieuw-Guinea niet bij Indonesië zou worden ge voegd. Zij reageerden daarmee - op eigen initiatief op de uitla ting van minister Soebrandio in zijn rede van maandag voor de Algemene Vergadering der V.N., dat Nederland de Papoea's niet zou hebben gekend in het besluit om westelijk Nieuw-Guinea uit te sluiten van de overdracht der soevereiniteit in '49. MOULIJN EN BOUWMEESTER NIET NAAR BOEDAPEST Omdat ze niet willen vliegen De Feijenoord-spelers Coen Moulijn en Frans Bouwmeester hebben het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal- oond definitief laten weten dat zij üe reis van het Nederlandse elftal naar Boedapest niet per vliegtuig wensen te maken. Het KNVB-be- stuur heeft zich hierna nogmaals over deze kwestie beraden en staat op het standpunt dat het bondsbestuur uitmaakt met welk vervoermiddel bij interlands ge reisd wordt. Aangezien Bouw- méester en Moulijn de reis naar de Hongaarse hoofdstad waar op 22 oktober a.s. de ontmoeting Hongarije-Nederland wordt ge speeld niet met de andere le den van de ploeg in een charter vliegtuig willen maken, zullen zij niet worden opgesteld voor dé wedstrijd tegen de Hongaren. BEDRIJFSLEVEN TEGEN EMIGRATIEPOLITIEK De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken heeft in een adres aan de minister van Sociale Zaken de bezwaren kenbaar gemaakt, die het bedrijfsleven voelt tegen de emigratiepolitiek. Het aantal te vervullen, maar onbezette arbeidsplaatsen in de industrie is in 1960 bijna verdub beld. Het steeg van 20,300 tot 40.500 voor mannen, voor vrou wen met 6.000 tot 20.000. De dien stensector vertoont cijfers, die daarmee overeen komen. Ver wacht moet worden, aldus de ka mer, dat voor het lopende jaar deze cijfers nog onrustbarender zullen zijn. Onder deze omstandigheden kan het slechts verwondering wekken dat op de rijksbegroting voor de bevordering van de emi gratie wederom 22,7 miljoen gul den zal worden uitgetrokken. De kamer zou gaarne zien, dat de ac tieve propaganda voor de emi gratie ten spoedigste beëindigd wordt en dat het uitgeven van het emigratietijdschrift wordt ge staakt. Ongetwijfeld moet de mo gelijkheid tot emigratie onverlet blijven, zo meent de kamer, maar dat deze op zo onbekrompen wij ze van rijkswege moet worden gesteund, lijkt onder de huidige en de met zekerheid te verwach ten toekomstige omstandigheden niet gemotiveerd. De Kamer wil hierbij een uitzondering gemaakt zien voor de gerepatrieerden uit Indonesië, die naar de V.S. emi greren krachtens het aan Neder land toegestane extra contingent. De Kamer zegt de wetenschap te hebben, dat niet alleen het be drijfsleven in haar ressort er zo over denkt, maar dat elders in den lande precies dezelfde of slechts in nuances verschillende opinies heersen. MINDER BELASTING VOOR GEHUWDE WERKENDE VROUW Vanaf 1 januari 1962 is eenderde deel van het inkomen van iedere wer kende gehuwde vrouw belastingvrij, met een maximum echter van 2000 gulden per jaar. Minimaal bedraagt de aftrek - die steeds toegepast wordt op het inkomen van man en vrouw samen - 500 gulden per jaar. Dit laatste betekent onder meer, dat jaarinkomsten van de gehuwde vrouw tot 500 gulden altijd onbelast blijven. Deze belastingverlichting wordt een feit, als de Eerste en Tweede Ka mer met bekwame spoed (vóór 1 jan. 1962) het door de staatssecretaris van Financiën ingediende belastingont- werp goedkeurt. Voor de gehuwde vrouw, die werk zaam is in het bedrijf van haar man of hem helpt bij de dagelijkse uit oefening van zijn zelfstandig beroep, wordt een aanvullende regeling voor gesteld, die in het algemeen een vrij stelling van inkomstenbelasting ver leent van 750 gulden per jaar. Om grote en veelal ongelegen ko mende navorderingen voor de inkom stenbelasting te vermijden, is als der de maatregel voorgesteld op het loon van de vrouw een speciaal (hoog) loonbelastingtarief toe te passen van 15 percent, na aftrek van de gebrui kelijke 100 gulden per jaar voor ver wervingskosten en 500 gulden voor gestelde minimum-aftrek. De fiscus raamt zijn belastingoffer op 50 miljoen gulden per jaar. Het oude voorstel zou een belastingverla ging van 40 miljoen gulden hebben gebracht. BEWONERS VAN VULKAAN EILAND NAAR KAAPSTAD GEBRACHT DOOR NED. SCHIP Huilend van emotie hebben 291 voormalige bewoners van het vulkaaneiland Tristan da Cunha voor de laatste maal een blik ge slagen op hun vulkaaneiland, toen het Nederlandse schip „Tsji- sadane" op zijn weg naar Kaap stad dicht onder de kust van het eiland voer, waar zich nog steeds uitbarstingen van de vulkaan voordoen, om hen naar Kaapstad te brengen. Een functionaris van de Britse ambassade is van Pretoria naar Kaapstad gevlogen om de eiland bewoners te ontvangen en voor een tijdelijk onderdak voor hen te zorgen. Het plaatselijke Rode Kruis zal een actie organiseren voor kleding en dekens. De eilan ders hebben al hun bezittingen, waaronder hun schapen, geiten, kippen en huisdieren op Tristan da Cunha moeten achterlaten. Eerste bijeenkomst R.K. Boerinnenbond afd. Waalwijk Woensdag j.l. hield de afd. Waal wijk van de R.K. Boerinnenbond een eerste bijeenkomst in het nieuwe sei zoen, waarvoor de boerinnen een zeer behoorlijke belangstelling toonden. Om 18.30 uur droeg de geestelijk adviseur Kapelaan Meeuwisse een plechtige H. Mis op in de kerk van de parochie Clemens, tijdens welke hij een toespraak hield over Maria en 't Moederschap. Hierna had in café 't Vosje een bijeenkomst plaats, die werd geopend door de voorzitster van de afdeling, mevr. van Loon-Pullens, die allen welkom heette, speciaal de spreker van de avond, Broeder Base- lius Sewalt, die onmiddellijk hierna het woord verkreeg, om te spreken over het onderwerp: „Het gezin, het warme hart van de wereld". Vooraf liet de broeder een opname horen van Emmaculata, gezongen door een jon genskoor uit Vught, onder leiding van broeder Bretanus. Hierna gaf spr. een definitie over het gezin, dat in de maatschappij zo'n grote taak heeft te vervullen. Het huwelijk, aldus broeder Basilius, is het mooiste sacrament, waardoor 't leven als het ware als een wonder wordt. Vooral de moeder neemt in 't gezin een voorname plaats in en de namen van Vader en Moeder zijn ere namen. De jeugd van tegenwoordig is dikwijls nog zo slecht niet, aldus spr., doch Vader en Moeder moeten de jeugd dikwijls beter begrijpen. Wanneer de verstandhouding in een gezin goed is, kan het leven wonder lijk mooi zijn. Nadat de dames tijdens de pauze op koffie met worstenbrood waren onthaald, ving broeder Basilius met het 2e gedeelte van zijn couserie aan. Hierin behandelde spr. het H. doopsel - het opdragen van het kind aan God. Door het doopsel wordt de grondslag voor het leven gelegd, aan de ouders de taak om het kind ver der op te voeden, zonder uit het oog te verliezen, dat het in een goed ge zin zo moet zijn, dat voor Moeder Mgr. W. Bekkers, Bisschop van s-HertogeiijjOscn, gaat ook dit jaar een „twaalf-steden tocht" langs alle dekenaten van zijn bis dom maken, om met de lenen te spreken over een aantal proble men die hem èn, naar hij hoopt, ook die leken ter harte gaan. De serie gesprekken startte vrijdag in Nijmegen en eindigt op 2a no vember in Valkensw'aard. Mgr. Bekkers zal de leken de volgende tien vragen voorleggen en deze met hen bespreken. 1. Wanneer men spreekt over „Christen in de Kerk" of „Chris ten in de wereid wat worat dan bedoeld met Christen, Kerk en wereld? Ziet u heide uitdrukkin gen ais tegengesteld aan elkaar oi als samengaan, ais 'n eenheid? 2. Is „Uw wil geschiede pp aar de zoals in de hemel" slechts een wens, of houdt dit voor ons een opdracht in? Zo ja, wat voor een opdracht? 3. Met zijn hand, met zijn ogen, met heel zijn lichaam kan de mens aan een ander van alles kenhaar maken, iets „betekenen" voor wie hem ziet. De lichame lijkheid heeft „tegenwaarde", zo- ais rook een teiven van vuur is. Wat zou dan de „tegenwaarde" van oe mens ais cnristen zijn? 4. De ene mens beleeft zijn christen-zijn erg wettisch, de an der erg personalistisch. Wat ver staat u onder deze typeringen en wat vindt u er van? 5. Zou het apostolaat van de le ken overbodig worden, als er geen priestertekort zou zijn? 6. De Christenleek zal moeten bouwen aan een menswaardige, leefbare samenleving. Is dit slechts mogelijk voor enkele Hoogontwikkelde en invloedrijke leken, of zouden allen hiertoe iets kunnen bijdragen? 7. We worden ons bewust van de noodzaak van samenwerking tussen priester en leek. Wat voor consequenties zoudt u t.a.v. die samenwerking willen trekken? 8. Wat dunkt u van de priester als mede-gelovige? Ziet u kans een karakteristiek van de pries ter te geven, zonder dat u daarbij spreekt over bevoegdheden en verantwoordelijkheid? 9. Wat denkt u van de paro chie. We spreken over „parochie gemeenschap", maar voelen daar bij wel aan, dat de parochie nu niet meer zo hecht gebaseerd is op de natuurlijke leefgemeen schap als vroeger. Leefmilieu, ar beidsmilieu, ontspanningsmilieu zijn uiteengevallen. De verbon denheid met huis en haard wordt steeds kleiner. De „dagbevolking" van een parochie is een ander dan de „nachtbevolking". Deze en andere factoren roepen de vraag op, welke winst- en verlies- punten de nieuwe situatie t.o.v. vroeger voor een parochie mee brengt. Hoe liggen de mogelijk heden van de parochiële zielzorg? 10. Kan het verlies worden op gevangen door andere vormen van zielzorg? En moeten deze an dere z.g. categoriale zielzorg-vor men naast of in parochieel ver band gezien worden? (Per parochie worden 8 afge vaardigden uitgenodigd, inclusief de geestelijkheid). Tot dusverre is ons de datum van het bezoek aan 't dekenaat Waalwijk nog niet bekend. eerst de vader en voor Vader eerst de moeder komt. Samen moeten zij ech ter proberen de jeugd naar Christus te brengen. Een dringend beroep deed broeder Basilius tijdens zijn re de, op de aanwezigen, toch vooral de missie en het missiewerk te steunen, waardoor veel leed kan worden ge lenigd en voorkomen. De voorzitster, mevr. van Loon- Pullens, was de tolk van allen, toen deze dank bracht voor zijn helder en duidelijk maar vooral zeer interessant betoog, en deelde mede, dat op 14 nov. a.s. wederom een bijeenkomst zal worden gehouden, waarop het onder werp diepvries zal worden behandeld. Nadat Broeder Basilius nog een plaat ten gehore had gebracht van 't Pro Museca Chor, dat onder Lex Karsemeijer zong Las Mich mit tra nen, werd deze vruchtbare bijeen komst door de voorzitster op de ge bruikelijke wijze gesloten. Rest nog te vermelden dat de le zing van Broeder Basilius Sewalt werd verlucht met fraaie lichtbeelden. De tcho van het Zuiöen joni®mer

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1