wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Dure plicht BINNEN- EN BUITENLAND m van Mier!o DE RECHTSSTAAT INDONESIË Hogere subsidie voor het toerisme is dringend nodig PUROL in huis! TRIMBACH «ver: faalwiikse Stoomdrukkerij Antoon Tieten ioofdredacteur: JAN TIELEN Ijonummer 50798 U biad verschijnt 2 x per week ingericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De Russische pogingen om de ■erdeiing van Duitsland defini- l'jef te maken en de positie van Lijn te ondergraven, confron teren ons met het helaas telkens dreigende oorlogsgevaar. Het zou niet helpen om de Rus sen hun zin maar te geven, want dit betoon van zwakheid en mee- andheid zou onmiddellijk ge- jgd worden door nieuwe Rus sische eisen, hetzij hier of elders j„ de wereld, alle gericht op de onderwerping van t westen aan je communistische ideologie. Een tot de tanden gewapende dictatuur in Rusland stelt onze paraatheid voortdurend op de jroef, oin bij het minste blijk van wakheid en angst toe te slaan. Deze brutale oorlogsdreiging neen wereld, die terecht beangst is voor een nieuwe oorlog, stelt ons voor de vraag welke prijs wij weid zijn te betalen voor 't be- van onze geestelijke vrij- Dat houdt ook in de be scherming die nog te bieden valt egen de gevolgen van een even- uele oorlog voor ieder individu, i Nederlandse regering heeft iarom een actie ingezet om ons dk te bewegen meer te doen aan zelfbescherming in tijd van oorlog. Een actie die ingezet is loor de pers, radio en televisie en lie gevolgd wordt door de toezen- iing aan'ieder van richtlijnen die lij opvolging er van een zo 8ro°t mogelijke kans bieden om in ge- cal van oorlog het leven er. af tg nngen. Het Nederlandse volk is daar ingetwijfeld helemaal niet rijp ■oor. Wij verafschuwen oorlog. IVij geloven nauwelijks aan de mogelijkheid, levend uit een aan- met atoomwapenen te kun nen geraken. Wij zijn bovendien oindividualistisch ingesteld, dat rij ons liefst zo min mogelijk toren aan algemene richtlijnen, irder kankeren we daar 'n beet- op en zeggen dat het toch niets ithaalt, dat het toch geen zin leeft en dat „ze" maar moeten orgen dat er geen oorlog komt. k zijn bepaald defaitisch inge- ten opzichte van de moge lijkheden van zelfbescherming. Toch zijn die mogelijkheden er, mals wetenschappelijk vastge- wordt. Dus is het ook de lire plicht van de regering ons a die mogelijkheden in kennis stellen en de adviezen te ver strekken om er zo goed mogelijk aan te voldoen. Het is een onder deel van de paraatheid die ook ons volk moet tonen tegenover de dreigingen uit het oosten. Het is niet te zeggen óf en nog minder wannéér er een oorlog zal komen. Het staat ook niet vast, dat er in een komende oorlog kern wapens gebruikt zullen worden, hoe men met de mogelijkheid daarvan thans ook dreigt. Een volk dat zich tegen de gevolgen er van toch zo goed mogelijk heeft gewapend, toont daarmede de nuchtere realiteit te bezitten zich niet door dreigementen van de wijs te laten brengen. Ook dat be tekent een afweer tegen de oor logsdreiging. o Worden er in een toekomstige oorlog atoombommen gebruikt, dan kunnen we niet verwachten er allemaal levend af te komen. Het is echter ook niet zó, dat één bom Nederland van de kaart zou vegen. Hoe verder men van het punt van explosie af zit, hoe gro ter de kans het er levend af te brengen, mits men zich houdt aan de thans uit te geven advie zen. Daarom is het van zo uitermate belang, deze actie van de regering niet met een schouderophalen voorbij te gaan, doch de richtlij nen goed in zich op te nemen en er gevolg aan te geven. Ze wor den gegeven in het belang van u en uw huisgenoten. Bij een even tuele kernwapenoorlog zal een vijand er zeker niet op uit zijn 'n heel land met atoombommen te bestoken. Het zou ook voor hem de bezetting van het land onmo gelijk maken en dat blijft toch nog altijd de eerste opzet van ie dere militaire actie. Er is dus veel meer kans op eventueel gebruik van bommen met beperkte gevol gen, zodat de overlevingskans groter is. Dat maakt de tegen eventuele bominslag te nemen maatregelen des te zinvoller. Lamenteren over al die gruwe lijke dreigingen heeft geen zin. De wereld staat er nu eenmaal aan bloot en dan kunnen we het maar het best nuchter en reëel onder ogen zien, intussen niets nalatende om de rampen te voor komen, maar ook niets om ze zo goed mogelijk 't hoofd te bieden. Geeft u geen gevolg aan de richt lijnen, dan getuigt dat alleen maar van kortzichtigheid. H. v. W. Na de tweede wereldoorlog is het toerisme ook voor ons land een zeer belangrijk „exportartikel" geworden. Een ruime bron van inkomsten, die wellicht in de toekomst nog rijker zal kun nen vloeien. Ofschoon de juiste cijfers over het buitenlands toe risme gedurende dit jaar uiteraard nu nog niet bekend zijn, blijkt uit de voorlopige gegevens zonneklaar, dat we ook dit jaar niet ontevreden behoeven te zijn. Ock de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer is niet ontevreden over de gang van zaken. Maar tevre den is zij evenmin. Want nog altijd is het bedrag, dat de Neder landse regering voor het toerisme uittrekt, gering in verhouding tot het buitenland en bjj het A.N.V.V. leeft daarom terecht de wens, dat deze regeringssubsidie in de nabije toekomst aan zienlijk zal worden verhoogd. Toerisme belangrijk „exportartikel" Dit jaar is wederom het bewijs geleverd, dat de toeristische in dustrie een der voornaamste uit- ïoemijverheden van ons land is fjworden. Vóór de oorlog vorm de liet buitenlands toerisme maar w schamele bron van inkom- ln 1938 ontvingen wij 6 mil- jw gulden van de buitenlandse toeristen, die toen voornamelijk »®eken brachten aan Volen ti, Marken, de Nachtwacht en 'Sikenburg. Dit was een som die to in het grote geheel van onze ®komsten gemakkelijk kon ver- karlozen. Maar als we de bedra- S® zien, die thans met het toe- toe zijn gemoeid, dan moeten J'e,toch wel concluderen dat er toe oorlog een geweldige ver- Wering heeft plaats gevonden. "1951 verteerden de buitenlan ds m Nederland reeds een be- to dat de 100 miljoen over- J®} En het vorig jaar lag het talebedrag aan buitenlandse s!®pdeviezen om en nabij de «miljoen gulden. ii°i,1)!acht.hct inkomend toeris- net vorig jaar ons land dus er°P dan bijvoorbeeld de uit- naar de É.E.G.-partner Ita- lo/a miljoen gulden). De cij- wijzen uit, welk een belang- J,m lin(;tie het toerisme in onze ïïreis gaan vervullen. In feiten ia ij na 3% miljoen Uj n'anders een bezoek aan ons |to Onder hen waren 2.400.000 «erende gasten. Het grootste deel (n.l. ruim iy% miljoen) van deze groep waren hotelgasten, voorts pl.m. 150.000 pensiongas ten en vermoedelijk ongeveer 550.000 toeristen die verbleven bij familie, kennissen of particu lieren. Het hoge aantal toeristen dat bij particulieren verblijft, be wijst nog eens ten overvloede de onjuistheid van de stelling, dat de inkomsten van het toerisme slechts naar een klein gedeelte van ons volk zouden vloeien. Regeringssubsidie te gering In 1915 werd de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer opgericht. Deze instelling leidt en coördi neert de activiteiten van de Ne derlandse V.V.V.'s (een kleine 300 op het ogenblik) en ze tracht tevens via een aantal buitenland se „agentschappen" de toeristi sche belangstelling voor ons land te vergroten. De A.N.V.V. verzorgt o.a. de toeristische propaganda in het buitenland. Het is duidelijk, dat dit een hoop geld kost. Zonder de jaarlijkse regeringssubsidie zou de vereniging niet kunnen be staan. Helaas stelt onze regering de A.N.V.V. een bedrag beschik baar, dat veel lager ligt dan de subsidies die de meeste buiten landse regeringen voor dit doel voteren. De A.N.V.V. moet b.v. de Ame rikaanse markt bewerken met 't schamele bedrag van 60.000 dol lar. Van dit bedrag moeten ook de salarissen van het personeel van het kantoor in New York be taald worden. En dit, terwijl in 1960 bijna 503.000 Amerikanen 'n bezoek aan ons land brachten Engeland stelt voor toeristische reclame in de Verenigde Staten iy2 miljoen dollar ter beschik king! De Belgische regering stelt voor toeristische doeleinden een bedrag beschikbaar, dat bijna het dubbele van de Nederlandse rege ringssubsidie bedraagt. Het valt te betreuren, dat de Nederlandse regering niet wat royaler is. De buitenlandse toe risten zijn over het algemeen te vreden over hun in Nederland doorgebrachte vakantie. In de laatste jaren is genoegzaam het bewijs geleverd, dat de dienstver lening een onzer belangrijkste nationale voortbrengselen is! Een hogere regeringssubsidie zou daarom ook stellig op zijn plaats zijn en ons land vermoedelijk in de toekomst geen windeieren leg gen. En 1961 Het Duitse toerisme is dit jaar weer sterk toegenomen. Vorig jaar overschreed het aantal Duit se toeristen reeds de miljoen en vermoedelijk zal dit aantal in het lopende jaar om en nabij de 1%, miljoen liggen. Ook het Franse toerisme is deze zomer met pl.m. 60 toegenomen. Het Belgische toerisme is daar entegen iets afgenomen. De Bel gen maken graag verre reizen Italië, Spanje, Scandinavië, Joe- go-SIavië) omdat dit geldt als een symbool van welstand. Nu de „vrije zaterdag" bij onze zuider buren steeds meer gebruikelijk wordt, zullen in de naaste toe komst wellicht meer Belgen Wcekendtrips naar ons land on dernemen. In het bijzonder onze zuidelijke provincies kunnen hier zijde bij spinnen. Het Engelse toerisme geeft een lichte stijging te zien. Vorig jaar bezochten er 530.000 Britten ons land, dit jaar ligt het tegen de 600.000 aan. De politieke spanningen in de wereld (kwestie Berlijn b.v.) lig gen waarschijnlijk aan de daling van het Amerikaanse toerisme ten grondslag. Maar de K.L.M. heeft voor oktober 33 meer Amerikaanse reizigers geboekt dan in oktober van het vorig jaar en dit feit wettigt de veronder stelling, dat het intercontinentaal toerisme dit jaar toch geen schokkende daling zal vertonen. MEDEWERKING AAN PRIJS BELEID OPGEZEGD DOOR KATHOLIEKE MIDDENSTAND De Katholieke Middenstands bond (NRKM) zal geen medewer king meer verlenen aan het prijs beleid, zoals liet op het ogenbiik door minister De Pous (Econo mische Zaken) wordt uitgevoerd. De bond zal dit de bewindsman hij het eerstkomende prijzenge- sprek, dat vrijwel jaarlijks in het najaar wordt gehouden, laten we ten. Of ook de twee andere mid denstandsbonden, de christelijke en de koninklijke, het prijsbeleid van minister De Pous verdere steun zullen onthouden staat nog niet vast. De NRKM staat op 't standpunt dat het nooit de bedoeling van 't loon- en prijsbeleid kan zijn om als de produktiviteitsruimte ontbreekt geen loonsverhoging met doorberekening in de prijzen te geven. Doet men dit wel, en het gebeurt op 't ogenblik, dan heeft dit tot gevolg, dat de werknemers uit de betreffende bedrijfstak vluchten en de bedrijfstak uit eindelijk gesloten moet worden. Een en ander komt in feite neer op van overheidswege gedwongen liquidatie van bepaalde bedrijfs takken, aldus de Katholieke Mid denstandsbond. De produktiviteitsnorm moet niet alleen ten goede komen aan de lonen, maar ook aan de prij zen. Er zijn heel wat bedrijfstak ken, vooral in de industrie, waar de verhogingen van de produkti- viteit tot tastbare prijsverlagin gen kunnen leiden. Daar zal de ruimte gezocht moeten worden voor prijsverhogingen in die be drijfstakken, waar de produktivi teitsruimte niet wordt gehaald. Het algemene prijspeil zou in de gedachtengang van de Katholieke Middenstandsbond gelijk moeten blijven. BESTUUR VAN K.V.P. WENST BETERE KINDERBIJSLAG De Katholieke Volkspartij is 't niet eens met verschillende wijzi gingen, die minister Veldkamp in het wetsontwerp algemene kin derbijslagregeling heeft aange bracht. Dit blijkt uit een verkla ring van het partijbestuur van de KVP. De KVP waardeert in de wijzi gingen wel de poging van de re-, gering, om de behandeling weer op gang te brengen en om in de regeling ook de kleine zelfstandi gen te betrekken. Het partijbe stuur acht echter de hoogte van de inkomensgrens voor het recht op bijslag voor de eerste twee kinderen (enkel beneden 'n jaar inkomen van 3500 tot 3700 gul den) „onbevredigend" en de uit keringen (de helft van de kinder bijslag voor loontrekkenden) „minimaal". Ook de inkomensgrens van 12.000 gulden naar boven (geen uitkering meer, maar wel premie betalen) acht het partijbestuur „om verschillende, waaronder ernstige redenen, eveneens onbe vredigend". Een belangrijk uitstel van de openbare behandeling, voor zover dat niet voor 'n deug delijke behandeling strikt vereist is, wordt „ongewenst" genoemd. Het partijbestuur heeft er bij de KVP Tweede Kamerfractie op aangedrongen, aldus de verkla ring, „verbeteringen in het wets^ ontwerp met kracht na te streven en te bevorderen, dat de behande ling op zo kort mogelijke termijn plaats vindt." MAN GEDOOD BIJ CAFé-RUZIE Een korte vechtpartij over een volkomen onbelangrijke zaak heeft maandagavond de dood van de 34-jarige Hagenaar .1. C. Jan sen tot gevolg gehad. Hij werd in 't café „De Brasem" aan de Veen- kade in Den Haag rond half acht neergestoken door een 68-jarige kennis. Beide mannen hadden in het café vrij veel gedronken. De kennis vluchtte na de vecht partij het café uit. Hij werd ach tervolgd door "e aanwezigen, die hem enkele tientallen meters ver der in een zijstraat overmeester den. Ondc-r de mannen, die de achtervolging begonnen, was een broer van het slachtoffer. Maak 'a einde aaa dat laaiend zimrbranden VOORLICHTING OVER ZELFBESCHERMING Het ministerie van Binnen landse Zaken is begonnen met 't tweede deel van de voorlichting over de zelfbescherming. Deze weck wordt de brochure „Toe lichting op de wenken voor de bescherming van uw gezin en u zelf" huis aan huis verspreid. TILBURG HEEFT THANS 140.000 INWONERS De gemeente Tilburg heeft j.l. maandag een inwonertal van 140.000 bereikt. De 140.000ste was Ilendrikus v. Oudheusden. Bur gemeester Becht heeft de ouders met een persoonlijk geschenk verrast. In 1942 telde Tilburg nog 100.000 inwoners, in 1950 werden het er 125.000 en naar 't zich laat aanzien, zal in 1986 de 155.000ste worden ingeschreven. Tilburg is thans de achtste stad in het land. HET RUSSISCHE CONGRES Het belangrijke 22e congres der communistische partij in Rus land, met ruim 2000 afgevaardig den, is begonnen. Kroesjef is zo verstandig geweest op onopval lende manier enige partijbonzen uit hei presidium te verwijderen, zodat hij weinig oppositie heeft te vrezen. Een lelijke noot is het dat hij vlak voor het congres moest aan kondigen, dat men voortaan in deze heilstaat 8 uur per dag moet werken inplaats van 6 en zoals hij eertijds beloofde, 5 uren SUPER-EXPLOSIE BESLUIT SERIE SOVJET-PROEVEN Premier Nikita Kroesjef heeft dinsdag in zijn grote rede voor het 22ste congres van de Russi sche communistische partij ener zijds de westelijke waarnemers verbaasd door zijn betrekkelijke mildheid inzake het vredesver drag met Oost-Duitsland en an derzijds duchtig met de Russi sche kernwapens gerammeld. De Sovjet-Unie zal haar reeks kern proeven weliswaar op 31 oktober beëindigen, maar de laatste bom, die op die dag zal exploderen, zal er een van vijftig megaton zijn, GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN „omdat wij onze bom van hon derd megaton niet willen laten ontploffen". Het Westen is inmiddels zeer voorzichtig met zijn reacties op Kroesjefs rede. De Fransen zei den, dat de Russische leider „soe peler schijnt te zijn ten aanzien van Berlijn." Washington had vooral aandacht voor de verkla ring over de kernproeven. Lon den vond de rede „mild" en zag toekomst voor de onderhandelin gen over de Duitse en Berlijnse kwesties. Kroesjef noemde vervolgens de 't Is weer zo met Indonesië Soekarno c.s. hebben weer eens de kans gehad en benut om Ne derlands bezit in beslag te nemen. Nu geldt het een prachLsleper van de fa. Weismuller „de Noord- Holland", het vlaggeschip van deze bekende slepersfirma, een waarde vertegenwoordigend van pl.m. 3 miljoen gulden. Men heeft de voldoening de Nederlandse sleepvaart, die op alle wereldzeeën hulp verleent, een slag toe te brengen en daar mee Nederland, om tevens z'n ar moedig potentieel op dit gebied kostelijk te verrijken. De kapitein en stuurman moeten met 2 maan den celstraf boeten. Wat hebben deze misdadigers gedaan? Zij hebben gepoogd een Grieks schip dat in nood verkeer de, te helpen en zijn daardoor blijkbaar enige kilometers in In donesisch territoriaal water ge raakt, maar hadden reeds telegra fisch toestemming gevraagd het in nood verkerende schip te hel pen. Maar neen, 't is beter dat een schip verloren gaat, desnoods met z'n gehele bemanning, dan dat een Nederlandse sleper hulp verleent en daardoor Indonesisch territoriaal water aanraakt, dat men nog volkomen willekeurig zelf heeft vastgesteld. En met zulke mensen moet men onderhandelen en besprekingen houden over Nieuw-Guinea c.a. volgens de heren Bruins Slot, Rij- kens, prof. Duinstee e.m.a. Neen, dan houden wij het met de regering, die de loyale weg ge kozen heeft en aan de Verenigde Naties 't medezeggingschap over Nieuw-Guinea en de Papoea's wil overdragen, wars van alle koloni alisme, maar welk volk evenveel recht op zelfbeschikking heeft als de Indonesiërs en alle volken in Azië en Afrika, Europa voor een deel uitgezonderd, want daar maakt Rusland, de grote vriend van Indonesië, het zelfbeschik kingsrecht uit in Oost-Duitsland, Polen en de gehele Balkan voornaamste doelstellingen van de Russische politiek: Rusland zal vasthouden aan de grondslagen van vreedzame co- exsistentie. Het zal voortgaan met de ver sterking van de eenheid der com munistische landen. Het zal een actieve en soepele buitenlandse politiek voeren en daarbij trachten door middel van onderhandelingen tot oplossing van de wereldproblemen te ko men „en de intriges en manoeu vres van de oorlogsophitsers te ontmaskeren". VERMIST MEISJE DOOR NEEFJES GEDOOD 13- en 14-jarige namen wraak voor „verraad" De 7-jarige Klazientje Bunscho ten uit Huizen, die sinds zondag middag werd vermist, is ver moord door twee neefjes, 13 en 14 jaar oud. De jongens, die dins dagavond rond 6 uur in hun ou derlijke woning werden aange houden, hebben verteld, dat zij 't meisje uit wraak om 't leven heb ben gebracht. Het meisje, dat ge deeltelijk ontkleed en overdekt met hooi in een ondiepe sloot langs de Meentweg in Huizen ge vonden werd door zoekende mili tairen, zou haar neefjes destijds hebben verraden na een door het tweetal gepleegde diefstal. Of het kind door verdrinking of door wurging om 't leven is gekomen, is nog niet bekend. De door de justitie ontboden anatoom-pa tholoog van het gerechtelijk la boratorium te Den Haag, dr. J. Zelden rust, kon de doodsoorzaak niet direct vaststellen. Het meisje had een dun koord om haar hals. Haar handen en voeten waren vastgebonden. )e ucho VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 83e JAARGANG No. 84 het Zuióen li Kleren maken de man Mannen kopen bij Grote keuxe in modieuze najaarskleding MOHAIR SHAWLS vanaf f 3,95 HANDSCHOENEN vanaf f 9,95 PULLOVERS vanaf f 19,95 WINTERJASSEN vanaf f 119,- SUÈDE JASJES vanaf f 149,- EXCLUSIEVE HEREN- en JONGENSKLEDING! WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 voor vandaag, voor morgen, voor altijd. Rennies nemen, bij de eerste aanwijzing. Niet wachten tot die snerpende zuurbrand losbreekt en opstijgt tot hoog in Uw keel. 'n Prettig middel en smakelijk óók - die Rennies. Gewoon maar laten smelten op de tong. WAALWIJK TEL. 04160 2519 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1