wAilwi]ks£ en linQStRi^tsc coiiRAnt tsearch, belangrijke factor in de schoenindustrie uitnoöiqinq Luxor FILMJOURNAAL Mms Sacrum Uit ele Langstraat DRUNEN VFDWI FIS^DERWARENHmS „--gr tielen Stassar - Waa'wijk Biljarten voor öe zesóe maal houöen wij een hoielexpositie van onze st. mcolaas- soRteRinqen, weöeRom tn hotel veRwiel te waalwijk op maanöaq 6 novemBeR a.s. van 7 uur n.m. tot 10 uur n.m. öinsöAq 7 novemBeR a.s. VAn 3 uur n.m. tot 10 uur n.m. woensöAq 8 novemBeR a.s. VAn 3 uur n.m. tot io uur n.m. LiK-TT I L Lr langstraat^ speciaalz öe speciAAlzAAk VAn öe lanqstRaat! „De Lantaarn" Gouden Munten Stoomdrukkerij Antoon Tielen '"herschijnt 2 x per week VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 83e JAARGANG No. 88 De tcho van het Zuióen Abonnement: Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo" op de voet ge (achteRzaai) Iedere zakenman, wil in zijn bedrijf een economisch verantwoord geheel zien, waar de juiste man op de juiste plaats is gesteld, en waar het, en dit is niet de minst belangrijke kwestie, voor de werknemer prettig is te werken. Iemand, die bouwt aan een ge steld plan, ziet dat ook het liefst zo vlug mogelijk verwezenlijkt en wel zo, dat omslachtigheden en bijkomstige zaken achterwege blij ven. Om dus tot een zo efficiënt mogelijke manier van werken te komen, zal de „ondernemer" zich vooraf een idee vormen, hoe het te doen, hij staat open voor raad en wijze woorden, resumeert, concludeert en gaat aan de slag. Niet gezegd, dat zijn plan nü voor de volle 100 zal slagen, misschien zal het nodig blijken, wanneer het werk half voltooid is, dat hij weer om raad gaat vra gen, over het hoe en waarom. Zo de enkeling handelt, zo ook doet de gemeenschap in het alge meen, de industrie in het bijzonder. Research is een belangrijke factor in de industrie, het vormt de wetenschappelijke basis, waar op zij verder bouwt en werkt, waaruit zij conclusies trekt en de termineert. VERENIGING VOOR RESEARCH EN TECHNISCHE INFOR MATIE VOOR DE SCHOENINDUSTRIE. den bezocht door technici en functio narissen van de aangesloten schoen fabrikanten. Tijdens deze bijeen - Een hele mond vol, in het kort ge- legd de VERIS zorgt voor deze re- 1 search en dit, in nauwe samenwer king met het lederinstituut, het T.N.O., dat is gevestigd in de Mr. tan Coothstraat in Waalwijk en welk instituut staat geboekt als een semi- overheidsinstelling DitT.N.O. is de researchgroep voor le leder- en schoenindustrie, in we iendus, de uitvoerende instantie. De ze instelling heeft twee afdelingen, nl. een afdeling voor het leder- research, daarnaast een afdeling voor le schoenresearch. Dit werk wordt door de overheid voor een belangrijk deel gesubsidi eerd, op voorwaarde, dat ook de be- ighebbende bedrijfstakken hier aan mee betalen, het komt ongeveer neer op een „fifty-fifty" verdeling, een teken dus, dat ook de overheidsin stanties dit werk zeer hoog aanslaan. De VERIS is nog niet zo oud; on geveer vier jaar geleden, in 1957, werd zij op initiatief van de reeds langer bestaande Stichting Produk- tiviteitscentrum voor de Nederlandse schoenindustrie, door ruim veertig klanghebbenden opgericht. Bij het aangaan van de vereniging namen zij de verplichting op zich, minstens drie jaar lid te blijven, om zodoende de continuïteit te waarborgen. De vereniging stelde zich tot doel gezamenlijke geld-bijeenbrenging door de leden, het bevorderen der denkactiviteit betreffende het onder zoek en gezamenlijke research ple ging, waarvan dan de resultaten door de leden ten nut van hun eigen zaak gebracht konden worden. Het vergaren van kennis en het op lossen van de zich voordoende pro- blemem geschiedt voornamelijk door middel van het T.N.O. Voorheen deed de fabrikant dit al lemaal alleen - hetgeen hem veel tijd en geld kostte - of op eigen ini tiatief. Hierbij werd hij dan gesteund door de federatie van Nederlandse schoenfabrikanten. Toen de VERIS werd opgericht, aam zij een kleine erfenis over, nl. het research, dat het T.N.O. reeds was begonnen betreffende het naai en het lijmverbindingenproject. Al speelt het T.N.O. een zeer voor name rol, toch is de VERIS geen ver eniging, enkel om dit instituut te subsidiëren; zij stelt dit orgaan slechts •n staat, haar onderzoekingen te ver zichten, tot nut voor de leden. Manier van werken. Normalisatie. Op het ogenblik is de normalisatie bij het T.N.O. in research. Men is, omdat normalisatie een rekbaar be grip is, begonnen met een klein on derdeel hiervan, nl. de normalisatie van de fabricage van achterlapjes. Het probleem werd naar voren ge bracht door een werkgroep van een damesschoenfabriek; in tweede in stantie riep men de fabrikanten van enkel dameshakken bijeen om ook met hen dit probleem te bespreken en tevens werd de organisatie van de Nederlandse schoenherstellers (stich ting voor de interne- en externe voor lichting aan schoenreparateurs) inge schakeld. Door deze drie betrokken instanties werd het probleem bespro ken en tot oplossing gebracht, hetgeen voornamelijk neerkwam op een men taliteitsverbetering Twee zien meer dan een Deze feestelijk verzorgde LEDERWAREN-EXPOSITIE toont U op bizonder prettige en overzichtelijke wijze de verrassend veelzijdige mogelijkheden, die ons Speciaalzaak-assortiment biedt voor beschaafde goede geschenken. Op ongedwongen wijze kunt U hier rustig kennis nemen van talloze nouveauté's en het jongste modebeeld voor handschoenen, dames tassen, parapluies, cadeau-lederwaren en reis-artikelen. Een grote serie originele MAROKKAANSE lederwaren en keuze uit meer dan 63 verschillende moderne damesbeurzen, zijn alleen al een bezoek waard Graag wacht U ENnUlo GROTESTRAAT264WAALWIJK SPECIAALZAAK MET HET JUISTE SORTIMENT komst kunnen vragen worden gesteld, bijv. over de toegestuurde rapporten en tevens kan men problemen voor leggen, niet alleen schoentechnische, maar ook bedrijfs-organisatorische, zoals bijvoorbeeld over 't personeels beleid. Vaak komen uit deze discus sies nieuwe research opdrachten naar voren. Natuurlijk kan het voorkomen, dat na een bepaald onderzoek, zich toch nog onvolkomenheden voordoen dan treedt het T.N.O. weer in werking, om een nieuw onderzoek in te stellen, en men tracht dan zo vlug mogelijk de ontstane ongemakken, uit de weg te ruimen. Werkgroepen. Het T.N.O. wordt bijgestaan en geadviseerd door zg. werkgroepen, die worden samengesteld uit leden, die wat betreft het aan de orde ge stelde research, over enige ervaring beschikken, die zij dan aan elkaar kunnen uitwisselen. Deze kennis en wetenschap worden dan gebundeld tot algemeen nut. Ook voor de bedrijfsorganisatori sche problemen worden werkgroepen aangewezen, die de betrokken on derwerpen weer uitzoeken en uiteen rafelen. Wanneer het T.N.O. klaar is met onderzoek, wordt het resultaat Esproken, waarna een commissie be staande uit leden van de vereniging de rapporten ontvangt. Kan zij hieraan haar goedkeuring hechten, dan wor- ljen de rapporten aan de overige le den van de vereniging gezonden. Daarnaast organiseert de VERIS regelmatig discussieavonden, die wor- Sinds kort is men begonnen aan een ledenwerving. Het is vrij duidelijk dat meer leden meer geld binnenbrengen, maar tevens dat er ook meer menin gen ontstaan en meer ervaring wordt opgedaan, zodat het research ook hierdoor een stevigere en hechtere basis krijgt. Dit is nodig om sterk te kunnen staan t.o.v. andere landen, zoals Duitsland, Engeland, België, Italië, waar men zich alle inspanning getroost, om te komen tot een zo ef- ficiët mogelijke research, zodat men de consument een technisch vervol maakte schoen kan aanbieden, tegen eventueel een nog lagere prijs. De federatie, het bedrijfschap, pensioenfonds en nog vele andere met de schoenindustrie in betrekking staande afdelingen, zetelen in Til burg; hier werken vele grote mannen aan het wel en wee van de schoen industrie, zoals onder vele andere de heer J. J. Hopmans, arbeids-technisch deskundige, die zorg draagt voor de coördinatie tussen bestuur, verenigin gen, werkgroepen en noemt u maar op. Eendrachtig heeft men in de schoenindustrie de handen ineen ge slagen en werkt men intensief samen, van hoog tot laag, hetgeen uiteinde lijk een zegen is voor werkgever en werknemer. Shamadin, twee van zijn viziers straks met elkaar zullen gaan trouwen, die dan een nieuwe dynastie zullen gaan vestigen. Maar inmiddels heeft een wrede sultan van Cairo reeds een in val gedaan, om te profiteren van de kalif zijn ouderdom. De wereld der vele goden gaat zich ook met de strijd bemoeien, zo dat nu het eind helemaal verloren lijkt, zeker wanneer de geest Ali Mahmud zich meer voor mooie vrou wen en wijn gaat interesseren en de aardse beslommeringen maar laat voor wat ze zijn. U begrijpt, ook aan deze film zit een niet al te lastig staartje en alles komt weer in het rei ne, door wat wij zouden willen noe men het voorspelde society huwelijk. Toegang 14 jaar. „SAPPHO' Het machtige epos van een grote liefde, bedreigd door jaloezie en in trige in een tijd van ruw geweld. In de hoofdrollenKerwin Mathews en Tina Louise. Vrijdag en zaterdag 8 uur; zondag 6 en 8.30 uur. TERUGKEER NAAR HET DORP DER ZONDE De film Terugkeer naar het dorp der zonde, die van vrijdag t.m. zon dag in Musis Sacrum draait, houdt een verhaal in, dat ver boven de mid delmaat uitsteekt. Als Allison Mackenzie verneemt van haar uitgever, dat haar boek, dat zij heeft geschreven, waarschijnlijk een „Best seller" zal worden, reist zij naar New York, om daar samen met hem het een en ander aan het boek bij te schaven. Gedurende deze tijd, dat zij daar is vat zij liefde op voor de knappe Lewis, die echter gelukkig getrouwd is en niet ingaat op de avances van Allison. Wanneer 't boek verschijnt, wordt het inderdaad een enorm succes, doch in Peyton Place (dorp der zonde) meent iedereen zich' zelf in het boek terug te kennen, zij zien hoe in het boek hun schijnheilig heid en valce moraal aan de kaak wordt gesteld. Iedereen draagt haar een fel ver wijt toe en de naaste familieleden worden ook bij het conflict betrokken. Als na verloop van tijd de moeilijk heden uit de weg zijn geruimd blijft DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 WAALWIJK er zijn vreugde over uit, dat ook deze wed strijden weer zo'n sportief en vriendschap pelijk verloop hebben gehad. Het verheugt de heer Burmanje tevens, dat ook van de zijde der dames steeds meer belangstelling wordt getoond, hetgeen de prestaties van de resp. echtgenoten en verloofden alleen maar ten goede kan komen. Hierna werden de be reikte resultaten van de deelnemers door de voorzitter onder de loupe genomen. Voor enkelen zijn deze enigszins teleurstellend, voor anderen bemoedigend en voor sommi gen zelfs goed, hoewel het algem. gem. nu Allison achter in Peyton place, nadat haar uitgever weer naar New York is vertrokken; zij weet dat haar liefde tot hem nooit in vervulling kan gaan en zijn besluit zich te gaan wijden aan het schrijven van een nieuw boek. Toegang 14 jaar. TEENAGER MELODY Zondagmiddag 3 uur, tijd voor teenagers' Conny Froboess op het witte doek, vergezeld van Peter Kraus. Niet zozeer om het verhaal dan wel om de muziek zijn deze films zo geliefd bij de jeugd, waarbij een niet geringe dosis rithme van de mo dernste structuur een belangrijke fac tor speelt. De film vertelt een vrolijke episode uit het leven van twee teen agers die het op de school waar ze de lessen genieten, lang nog niet zo beroerd hebben. Wilt u zien en horen hoe het er naar toegaat, dan moet u beslist niet nalaten, Teenager Melo dy met een bezoek te vereren. Toegang alle leeftijden. MAG DAT IN BAGDAD Er komt heel wat kijken voordat de troonopvolging voor de oude Kalif van Bagdad geregeld is. Een orakel brengt hem de boodschap, dat een zoon van Noredin en een dochter van KOM VAN DAT DAK AF Een opeenvolging van de meest dolle situaties, waarbij de drie stooges een voorname rol spelen. Men valt van de ene klucht in de andere, het verhaal heeft weinig pre tenties, maar toch zal deze film voor velen een ware ontspanning zijn. Maandag en woensdag 8 uur. SIGAREN Geniet er van paradiso22ct. niet zodanig is, dat men er over naar huis zou moeten schrijven. Dit neemt echter niet weg, dat alle deelnemers zich voor de volk 100 hebben gegeven en het kampioen schap is terecht gekomen bij de speler, die hierop qua spelopvatting en spelinzicht het meeste recht heeft. Hij wenste de kampioen dan ook namens het districtsbestuur van harte geluk en overhandigde hem namens 't hoofdbestuur de kampioensmedaille met bij behorend diploma, terwijl de voorzitter de hoop uitsprak dat de heer de Wit op de komende kampioenschappen voor het Ge west, die waarschijnlijk in Kaatsheuvel zul len worden gespeeld, de eer van het district Waalwijk zal hoog houden. De heer Burmanje dankte de B.V. KNA voor de perfecte organisatie, de heer G. Ouwerkerk voor zijn prima materiaal en de aanwezigen voor hun belangstelling. De voorzitter van KNA dankte de voor zitter voor zijn vriendelijke woorden en de deelnemers voor de prettige wijze waarop zij deze wedstrijden hebben gespeeld. Hij bood alle deelnemers een rondje en een ro kertje aan en de kampioen een aantal doos jes sigaretten. Namens de deelnemers dank te de heer Wijkmans de zaalhouder dhr. G. Ouwerkerk voor zijn vriendelijke ontvangst van de spelers en voor het beschikbaar stel len van zijn prima materiaal. Ook de B.V. KNA dankte hij voor de uitstekende orga nisatie, die werkelijk niets te wensen over liet. Tenslotte sprak de kampioen de heer G. de Wit een dankwoord en gaf de verze kering dat hij op de Gewestelijke Kampioen schappen zijn uiterste best zal doen en zal trachten de eer van zijn vereniging, Ons Genoegen, en van het district Waalwijk hoog te houden. De einduitslag van deze kampioenswed strijden was als volgt 1 G. de Wit, Ons Genoegen car. brt. h.s. gem. pt. 502 259 12 1.94 10 2 C. Wijkmans, Ons Genoegen 516 271 18 1.90 10 3 Th. Verdonk, Ons Genoegen 507 312 10 1.62 10 4 A. Verkooijen, BSV 487 259 11 1.87 8 5 A. v. Muilekom, BVO 484 281 15 1.72 7 6 J. v. d. Heuvel, BVO 419 267 15 1.57 6 7 J. v. Bladel, BSV 444 269 12 1.65 4 8 L. van Hiist, Ons Genoegen 354 224 15 1.58 1 Hoogste serie C. Wijkmans met 18 car. Hoogste partijgem. G. de Wit en C. Wijk mans met 3.75 gem. Persoonlijk kampioenschap 2e klasse. Vanaf heden staat de inschrijving open voor deelname aan de Persoonlijke Kampi- oenschappen 2e klas (gem. 3 tot 4p2). Het inschrijfgeld bedraagt f 1. De inschrijving sluit op 12 nov. a.s. Na deze datum kunnen geen inschrijvingen meer worden aangeno men. District Waalwijk KNBB. Persoonlijk kampioenschap 4e klasse libre. G. de Wit van Ons Genoegen kampioen. De persoonlijke wedstrijden om het kam pioenschap 4e klasse libre van het district Waalwijk van de KNBB, hebben een spor tief en prettig verloop. Dit vond op de eer ste plaats zijn oorzaak in het feit, dat de organisatie bij de B.V. KNA in uitstekende handen was; het materiaal van de heer G. Ouwerkerk prima, terwijl de onderlinge ver- j standhouding van de deelnemers onderling niets te wensen overliet, waardoor de wed strijden een vriendschappelijk karakter tot het einde toe behielden. Ook de spanning bleef erin tot de laatste partij, die gespeeld werd tussen Th. Verdonk en A. Verkooijen. Verdonk had reeds aan een gelijk spel ge noeg om de kampioenstitel op zijn naam te brengen. Alleen als hij de partij verloor kwam de titel in handen van G. de Wit van Ons Genoegen. A. Verkooijen vervulde voor 100 zijn sportieve plicht. Lang bleef de partij gelijk, doch in de laatste face wist A. Verkooijen beduidend op zijn tegenstander uit te lopen en de partij gedecideerd te win nen, waardoor G. de Wit kampioen werd en eerlijkheidshalve is het een feit, dat de titel is terecht gekomen bij de speler, die hierop het meeste recht had. Na de laatste partij had de huldiging van de kampioen plaats door het districtsbestuur. De voorzitter de heer Tom Burmanje sprak ZONDAGDIENST Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoedge vallen, dienst Dr. Verhaak. CARNAVAL. De Raad van Elf kwam dinsdag 31 okt. bijeen ter bespreking van de Carnaval-vie ring '62. Op zaterdag 11 nov. zal in de Ho ge Braken het Prinsenbal worden gehouden, waarop om 11 uur 11 Prins Carnaval met zijn raad van Elf en de Hofkapel zal ko men om het carnaval voor 1962 in te lui den. Op deze avonden zullen alle carnavals groepen van het vorige jaar aanwezig zijn, terwijl ook eventuele nieuwe groepen of carnavalsverenigingen worden verwacht. Voor deze avond is een prima orkest ge. arrangeerd, zodat het aan stemming niet zal ontbreken. TUINBOUWAVOND. De tuinbouwvereniging Kring Langstraat hield dinsdag in Hotel Royal een technische avond. Hier traden als sprekers op de heer Mulders, die sprak over Onkruidbestrijding in de tuinbouw, terwijl de heren Driessen en van Roosmalen spraken over De water beheersing van de tuinbouwgronden. Na de ze inleidingen werd een forum gevormd, waarbij Ir. Hooymann als voorzitter optrad. Vorig jaar werden enkele forummiddagen gehouden. Hiervoor in de plaats kwam dit jaar deze technische avond, die door vele tuinbouwers uit de Kring de Langstraat werd bijgewoond. VOORLICHTINGSAVOND K.A.V. Dinsdag 7 november zal in de zaal van Gez. Elshout door de K.A.V. een voorlich tingsavond worden gegeven welke verzorgd wordt door het productschap voor Pluimvee. R.K. VROUWENGILDE. Het R.K. Vrouwengilde Drunen-Elshout zal op vrijdag 10 nov. in Hotel Royal een bijeenkomst houden waarop mevr. Mol Sin- nighe zal spreken over: De zich verande rende verhoudingen in het gezin. EXCLUSIEVE MANTEL- en TAILLEURSTOFFEN reeds vanaf 9.75 p. mtr. TILBURG BREDA "^ssarassssis®8^ Zomerstraat 15 Lange Brugstr. 31

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9