Gemeenteraad Drunen Verkoop bouwgrond; onteigening; verbetering gemeentehuis,aankoop panden; zwembad Betere DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 NOV. 1961 woensdag aanbieding KLEDING «IcritJrt BRILLEN BRILLEN VOGELVRIJ HOOFDSTUK XVI HET DODENMOOR (Wordt vervol 7 M de Vaan 459 268 11 1,71 2 De onderlinge biljartcompetitie werd in de afgelopen week voortgezet en de resul taten waren als volgt Onzenoort - Avanti J Dekker 75 - F v Oyen 55 27 - 55 J v Loon 50 - H v d Brandt 45 34 - 45 A v Kuijk 40 - J de Vaan 40 40 - 24 J Stevens 45 - H v Bladel 40 45 - 30 A v Liempde 70-J Beekmans 65 70-52 W v Overdijk 40 - M v Bijnen 40 40 - 23 Eindstand 8 4 voor Onsenoort. ONA - 't Hoekje B Koks 60 - J Meesters 55 53 - 55 W de Wijs 55 - W v Ravenstein 55 38 - 55 K Herman 80 - J Treuren 55 H Musch 90 - J de Gouw 70 A Musch 40 W de Gouw 40 J Koks 45 - W v Bokhoven 45 Eindstand 10 2 voor 't Hoekje. De Muntel - BW J de Vaan 40 - A Huijs 75 69-55 68-70 40-23 29-45 40-63 A v d Brandt 40 Jo Herman 60 40 51 F Mimpen 45 - J v Buul 75 45 - 66 N v Engelen 40 - J Alebeek 40 26 - 40 J de Laat 50 - M de Laat 75 43-75 A v Bijnen 40 - J Laros 50 37 - 50 Eindstand 6-6 gelijk. De raad der gemeente Drunen, vrijdag in openbare vergadering bijeen, had een wel zeer gevarieerd program af te werken met de 17 punten tellende agenda. Het onder wijs kwam aan de orde met vaststelling van de jaarlijkse bijdrage per leerling. F 19,700 werd beschikbaar gesteld voor aanschaffing van meubilair voor de jongensschool en de R.K. Kleuterschool werd van het R.K. Kerk bestuur overgenomen voor een bedrag van f 240.000. - Er werd weer grond verkocht in de uitbreidingsplannen. Het uitbreidings plan Kasteeldreef werd definitief vastgesteld en er werd crediet verstrekt voor: Aanschaf veegmachine f 21.000, Boekhoudmachine f 18.000, -Verbouwing gemeentehuis f 38.000, - en verbetering en riolering To renstraat f 355.000, - In de kom der gemeente werd een twee tal woningen aangekocht en in de School straat en Stationsstraat, welke te zijner tijd zullen moeten verdwijnen, terwijl tot slot nog werd goedgekeurd de overdracht van de Badhuisstraat aan de gemeente in ver band met de omlegging naar de westzijde in de komende jaren. Al met al een agenda welke uitvoerig werd doorsproken in de vergadering die 3 uur duurde. Bij de ingekomen stukken deed de voor zitter mededeling van een schrijven van de minister van sociale zaken, dat deze gunstig had beslist over het tot stand brengen van een zwembad in Drunen. Hiermede is het plan voor het daarstellen van een nieuw zwembad weer iets dichter bij de realisatie gebracht. De minister van bouwnijverheid zal nu moeten gaan beslissen over het tijd stip waarop het werk mag worden uitge voerd. Onderwijs. Voor de meubilering van drie klaslokalen van de r.k. Jongensschool werd een bedrag van f 19716.- beschikbaar gesteld. Het merendeel van het bestaande meubilair doet reeds dienst vanaf 1927 en vroeg dringend om hernieuwing. Op deze vergadering kwam men ook tot de definitieve vaststelling van de vergoedin gen per leerling over 1960. Het gemiddelde van f 42 per leerling lag volgens de heer v. Lammeren vrij laag en hij gaf de verzekering dat wanneer er in Drunen een openbare school zou zijn deze bedragen zeer zeker hoger zouden komen te liggen. De voorzitter was het hiermee eens. Aan de orde was ook de overname van de kleuterschool. Hierover zegt het preadvies In Uw vergadering van 19 mei 1961 be sloot Uw Raad in principe tot overname van de kleuterschool te Drunen en deze schoob ter beschikking te stellen van- het schoolbe stuur. Aan het Kerkbestuur van de H. Lamber- tus zou worden uitgekeerd de getaxeerde waarde van het gebouw, de inventaris en de grond. De taxatie diende ingevolge de bepalin gen van de kleuteronderwijswet te geschie den door 3 deskundigen, één aan te wijzen door de Onderwijsraad te 's-Gravenhage, één door het Kerkbestuur en één door de gemeente. Taxatie van een en ander heeft intussen plaats gevonden. De deskundigen hebben de waarde van 't gebouw met het terrein ter grootte van on geveer 3316 m2 geschat op f 225.800, - en de waarde van de schoolmeubelen, in richting, leer- en hulpmiddelen op f 15.000, totaal f 240.800, - De waarde werd door de taxateurs be paald met algemene stemmen. Ons College is van oordeel dat de schat ting redelijk en ook billijk is te noemen en dat, zo de gemeente zelf voor een school moest zorgen de kosten hiervan aanzienlijk hoger zouden liggen. Uiteindelijk is het der halve ook in het belang van de gemeente de huidige school over te nemen. Op het voorstel van B. en W. om het gevraagde crediet te verstrekken had de raad geen bezwaren. De heer de Veer vroeg aandacht voor de uitbreiding van de school waarbij een gedeeltelijke verplaatsing naar oost ter sprake kwam. Twee klassen zullen nog voor het einde van de Kerstvacantie naar plan Oost moeten zijn overgebracht, terwijl voor 1 sept, in plan oost, waar ge rekend is op een vijfklassige school, nog een klas bij zal moeten komen. De heer Ploeg makers vroeg om de namen van de taxa teurs, terwijl de heer de Veer het vreemd vond dat voor de gemeente geen bouwtech nisch man was aangewezen, maar een fi nancieel deskundige. De voorzitter stelde de heer de Veer ge rust. De gemeente mocht uiteraard maar één man aanwijzen, maar deze had uitvoerig overleg gepleegd met de dienst gemeente werken. De voorzitter deelde verder mede dat hij gaarne na de vergadering in gesloten zitting aan de hand van cijfers een en ander over het onderwijs in het algemeen in Drunen zou willen zeggen. Verkoop van bouwterrein. Grond werd verkocht aan de volgende personen A. M. de Kruijf, Bossen 7, voor een en kele woning langs de Esdoornstraat in plan West, pl.m. 310 m2. A. van Lieshout, Bosscheweg 55, bouw terrein langs de Brakenstraat in plan Oost, pl.m. 673 m2, voor de bouw van een bun galow. Chr. Lommers, Heusdenseweg 19, bouw terrein langs de Wilhelminastraat, pl.m. 528 m2, voor de bouw van een winkel-woonhuis. M. Cales, Hogeweg 1, bouwterrein pl.m. 740 m.2, voor de bouw van een bungalow op de hoek Brakenstraat-Amalia van Solmsstr. J. Werner, Torenstraat 36, bouwterrein pl.m. 748 m voor de bouw van een woning langs de van Haestrechtstraat - hoek Oran jestraat. A. G. Kramer, 's-Hertogenbosch, bouw terrein langs de Brakenstraat - hoek Henk Romeijnstraat, met een oppervlakte van pl.m. 1447 mvoor de bouw van een dub bele bungalow. J. de Wit, Kasteeldreef 15, bouwterrein langs de Kastanjelaan in plan West, pl.m. 320 m2. J. Verhagen, Hoge Schijf 17 en A. Spee, Grotestraat 7, dubbel bouwterrein langs de Wilhelminastraat, pl.m. 852 m2, voor de bouw van een dubbel woonhuis. P. v. d. Brandt, Schanswijk 3, een strook je grond, oostelijk van zijn woning, pl.m. 108 m2. De grondprijs in plan West is vastgesteld op f 11. - per m2, in plan Oost op f 10.40 per m2 en in Elshout op f 7.50 per m2. Aangezien de animo voor particuliere bouw slechts valt toe te juichen, menen B. en W. dat de gevraagde bouwterreinen zonder be zwaar kunnen worden verkocht. Door de huidige bouwstop zullen de be treffende bouwplannen echter voorlopig niet kunnen worden gerealiseerd. Omdat ook niet te zeggen valt in hoeverre particuliere bouw op korte termijn mogelijk is, komt het b. en w. gewenst voor aan de verkoop en kele voorwaarden vast te koppelen - welke nader kunnen worden vastgesteld - speciaal m.b.t. de termijn, waarbinnen de bouw moet zijn gerealiseerd en een verbod tot verkoop van de bouwterreinen aan derden, vóórdat deze zijn bebouwd. Een en ander achten b. en w. van belang om eventuele speculatie in bouwterreinen te voorkomen. De raad had tegen deze verkoop geen bezwaar. De heer de Veer vroeg welke win kel door de heer Lommers zou worden ge sticht en hoe het stond met de plannen tot de winkelgalerijen in de plannen Oost en west. Voor wat betreft het eerste deelde de voorzitter mede dat het hier een meubel zaak betrof, welke mogelijk te zijner tijd a-1 daar zou worden gevestigd. Een vestiging, waartegen de gemeente uiteraard geen be zwaar kon hebben. Voor wat betreft de plannen tot het stichten van eventuele win kelgalerijen, deelde de voorzitter mede, dat het gemeentebestuur hierover reeds bij de diverse instanties inlichtingen en adviezei heeft ingewonnen, maar dat de stichting zelf niet een taak is van de gemeente. De plan nen nemen inderdaad al een iets vastere vorm aan, maar de realisering zal voor een groot gedeelte afhangen van de animo van de winkeliers zelf. Aankoop en verkoop van woningen. Door B. en W. werd het voorstel inge diend om over te gaan tot de aankoop van een tweetal woningen, n.l. Schoolstraat 36 en Stationsstraat 7 ('t Jantje). Beide om t.z.t. tot afbraak over te gaan. De preadviezen zeggen hierover Onlangs werd door de raad besloten tot aankoop van het pand Schoolstraat nr. 38. De koopsom hiervoor bedroeg f 6.100. - Naar b. en w. bekend was wilde de eige naar van het aangrenzend pand, Schoolser, nr. 36 dit eveneens verkopen voor een be drag van f 8.500. In vergelijking met de koopprijs van het eerst genoemde pand is deze prijs wel redelijk te noemen. De nog aan te kopen woning verkeert in betere staat, terwijl de oppervlakte van de grond ook 60 m2 groter is. Als toegang voor het uitbreidingsgebied verdient het wel aanbeveling ook tot aan koop over te gaan van het pand van Maas. Reeds langere tijd zijn door ons onder handelingen gevoerd over de aankoop door de gemeente van het pand Stationsstraat 7 van de fam. van Ravesteijn. In verband met de omstandigheid dat het hier een bedrijfs pand betreft en het bedrijf volledig over gebracht moet worden stuitte de verkoop wel op bepaalde moeilijkheden. Uiteindelijk werd echter overeenstemming bereikt met het gevolg, dat wij thans een voorstel kunnen doen tot aankoop van voormeld pand over te gaan. Over het laatste punt werd door de vooi- zitter in gesloten zitting nog nadere mede deling gedaan. Voor wat betrof de Schoolstraat werd de aankoop door de raad voorgestaan, omdat hiermede straks de mogelijkheid zou wor den geschapen tot een betere toegang tot de Schoolstraat. Naar mededeling van de voor zitter zal in de komende jaren, zij het dan in beperkte mate, in de Schoolstraat wo ningbouw mogelijk zijn. Hierbij is speciaal gedacht aan kleine woningen, speciaal voor bejaarden. De heer de Veer vroeg speciaal aandacht voor een serie woningen in de Jacob Mey- denstraat waar volgens hem de toestand zeer slecht zou zijn. De voorzitter zag geen kans hierin op korte termijn verbetering te brengen. Men had rekening te houden met de plaatselijk gegroeide toestanden. Bij het begin van de vergadering had de voorzitter ook gewezen op de overeenkomst welke werd gesloten met het R.K. kerkbe stuur inzake een goede afrastering van de westzijde van het R.K. kerkhof. Op zeer korte termijn zal hiermede worden begon nen. De afrastering zal bestaan uit een alu minium afrastering en groenbeplanting. Voor de voorzijde en ingang zal een ont werp worden gemaakt. Hiermede kan een einde worden gemaakt aan een ter plaatse ongezonde toestand. De premiewoning Pr. Bernhardstraat 4, bewoond door de heer J. Kop, werd tegen de boekwaarde zijnde f 16.266.25 aan hem verkocht. SPORT COAT zware wollen winterduffel met aangeweven rug- in moderne kleuren 6 jaar 20.95 lijk in de burgemeester, commissiekamer en de j, enige veranderingen gen. Uiteraard zal ook d, ming, electriciteit, telef0oi terleiding moeten wordeil Enorme sortering in lange jongens Terlenka- pantalons met ritssluiting, 7 jaar, 16.95 De heer de Veer had geen bezwaar tegen deze Verkoop, maar vroeg wel aandacht voor de ongezonde toestand dat woningen door de gemeente werden verkocht tegen een soms hogere prijs dan zij eigenlijk in verhouding tot de woning waard waren. Onteigeningsplan Kasteeldreef. Aan de orde was ook het voorstel van B. en W. om te komen tot de definitieve vast stelling van het onteigeningsplan Kasteel dreef, in verband met de uitbreiding van de Fa. Lips. Na de voorlopige vaststelling waren de volgende bezwaarschriften binnen gekomen. 1H. van Son, Groenewoud 1vroeg {iet plan niet uit te voeren. 2. A. v. d. Hoven, Grotestraat 205, (lie vroeg het plan te wijzigen 3. W. Knippels, Groenewoud 11, maak te bezwaar tegen het plan. 4. Chr. Muskens, Scheidingstraat 86, vroeg het plan te verleggen. 5. A. Brands, Kasteeldreef 9, maakkte bezwaar tegen het plan. Ten aanzien van de bezwaarschriften sub 1 en 2 zij opgemerkt, dat door betrokkenen inmiddels met de N.V. Lips in principe overeenstemming is bereikt over de aan koop. Deze bezwaren kunnen derhalve bui ten beschouwing blijven. Wat betreft de overige bezwaarschriften zij medegedeeld, dat het niet mogelijk is het plan zodanig te wijzigen, dat betrokkenen buiten het plan blijven. Getracht moet wor den een minnelijke regeling te treffen. Blijkt dit niet mogelijk, dan is de onteigeningswet voor de reclamanten borg voor een billijke schadevergoeding. Ten einde te voorkomen, dat te zijner tijd bij de uitvoering van het uitbreidings plan stagnatie optreedt, omdat nog niet alle gronden in eigendom zijn verkregen, is het derhalve noodzakelijk thans een definitief besluit tot onteigening te nemen. De voorzitter was van mening dat in de meeste gevallen nog wel tot een minnelijke schikking kon worden gekomen en dat de betrokkenen zeker niet moeten nalaten met de Fa. Lips te gaan praten. De heer Brok wees er op dat vooral de onzekerheid bij de betrokken boeren en tuinders zwaar weegt op dit moment. De voorzitter was van mening dat deze onze kerheid niet goed was, de betrokkenen zou moeten worden aangeraden zo vlug mogelijk in contact te treden met de fa. Lips of het gemeentebestuur. De raad ging tot definitieve vaststelling over. Overdracht en omlegging Badhuisstraat. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot overdracht van de Badhuisstraat van de Provincie aan de gemeente, in verband met omlegging naar het westen straks ten behoeve van de fa. Lips. Hierover zegt het uitgebreid preadvies. Het is bekend, dat er plannen bestaan om te komen tot omlegging van de Badhuis straat. Het is thans reeds bekend dat in het kader van de ruilverkaveling t.z.t. de Gro testraat, Bosscheweg, Eindstraat, Badhuis straat en provinciale weg in Wolfshoek en Elshout in eigendom aan de gemeente zal worden overgedragen. Met het oog op de omlegging van de Bad- huisstraat is momenteel alleen een eventuele overdracht van deze weg van belang te ach ten. Ten aanzien hiervan zijn er twee mo gelijkheden, n.l.: a. met de overdracht te wachten tot de wegen definitief in het kader der ruilverka veling aan de gemeente worden toegewezen; b. aan de Provincie te vragen reeds thans de weg aan de gemeente in eigendom over te dragen. Indien de eerste mogelijkheid wordt aan gegrepen heeft dit tot gevolg, dat de voor zieningen en werkzaamheden verbonden aan de omlegging van de Badhuisstraat door de Provincie op kosten van de gemeente wor den uitgevoerd. Beter lijkt het ons van de tweede moge lijkheid gebruik te maken, waardoor de ge meente ook in staat gesteld wordt de voor zieningen naar eigen inzicht en naar eigen opvattingen te realiseren. Bij overdracht van een provinci ale weg aan een gemeente wordt als regel door de Provincie een be paalde gekapitaliseerde som ineens uitbetaald. Het bedrag van deze af koopsom ligt feitelijk beneden de verwachtingen. Na informaties el ders is gebleken, dat deze vergoe ding in het algemeen laag ligt. Krachtens deze normen zou onze gemeente een uitkering krijgen van in totaal 17.500.De Provincie is ook bereid, gezien de hieraan verbonden belangen van de ge meente te bevorderen dat de weg in de loop van 1962 aan ons wordt overgedragen. Ten aanzien van de overdracht merken wij nog op dat aan een overdracht op kortere termijn voor de gemeente nog bepaalde voorde len zijn verbonden. Zo de wegen namelijk in het kader van de ruil verkaveling definitief aan de ge meente worden toegewezen wordt hier geen afkoopsom voor uitge keerd. De gemeente is verplicht de ze toewijzing te accepteren, met dien verstande echter, dat wij uit eindelijk wel beroep tegen deze toe deling kunnen instellen doch dan ook verder maar afwachten hoe de beslissing in deze zal zijn. Naar on ze mening zal zo in dit geval tot vaststelling van een bepaalde scha deloosstelling mocht worden over gegaan deze waarschijnlijk nooit hoger komen te liggen dan de ver goeding, welke hiervoor thans ge geven wordt. Om de hierboven genoemde re denen zijn er naar de opvatting van ons College alleszins motieven aan wezig om reeds thans tot overdracht van de Badhuisstraat te komen. Wij hebben de eer Uw raad voor te stellen tot overname van de Bad huisstraat te besluiten. Voor wat betreft de omlegging van de Badhuisstraat werd door de voorzitter gerekend op 1963. De voordelen van het feit dat de ge meente de situatie aldaar in eigen hand houdt werden door de voor zitter breed uitgemeten. De raad keurde de overdracht goed. Credieten Aan de orde waren hierna de voorstellen voor het beschikbaar stellen van de nodige credieten. a. aanschaffing veegmachine. De kosten van het vegen yan stra ten en wegen bedroegen gedurende de laatste jaren plm. 7.500.en het schoonhouden van de riolering 2.500.Dit zijn praktisch alleen loonkosten. De aankoopkosten van de veeg machine bedragen 21.000.— en de exploitatiekosten 6.000.per jaar. De personeelskosten voor de reini ging van straten bedragen thans 6.000.en de algemene directie- kosten 1.500.—, zodat de totale kosten na aanschaffing van de veeg machine dan zullen bedragen f 13.500.Wij achten deze oplos sing beter en goedkoper. De raad keurde dit goed, terwijl de heer van Huiten de opmerking maakte, dat de veegmachine toch zeker ook wel in Elshout zou ko men. b. opmetingen ten behoeve van uitbreidingsplan Noulanden. Hiervoor werd een bedrag van 3.900.gevraagd, wat door de raad werd goedgekeurd. c. aankoop boekhoudmachine. In verband met de reorganisatie van de administratie is een boek houdmachine nodig. De aan te schaf fen machine zal uitermate gecombi neerd kunnen werken en is der halve zeer tijdbesparend. De kos ten bedragen 18.000.Ook hier aan hechtte de raad zijn goedkeu ring. d. verbouwing gemeentehuis. Vermoedelijk in de loop van de maand november zal het bij ^ie Rijkspolitie ingebruik zijnde gedeel te van het gemeentehuis ontruimd worden. De politie zal alsdan het nieuwe bureau betrekken. Door deze ontruiming zal het ons mogelijk zijn de opgezette reorga nisatie ter secretarie volledig uit te voeren, d.w.z. nadat de nodige ver bouwingen hebben plaats gehad. De verbouwing omvat in hoofd zaak het sousterrain, t.w. de voor zijde en de achterzijde. Aan de voorzijde zullen de cellen en toilet worden uitgebroken en zullen twee kantoorruimten worden gemaakt, t.w. een behoorlijke grote ruimte voor de afdeling bevolking, de tweede is bestemd voor de ge meente-ontvanger. In de bestaande gang bij het politie-bureau zullen de nodige loketten worden aange bracht voor de twee aldaar onder gebrachte diensten. De huidige bui teningang aan de oostzijde blijft ge handhaafd. Aan de achterzijde komen even eens twee kantoorruimten. Eén voor de afdeling financiën en de tweede kan gebruikt worden voor verificatie-werkzaamheden en als spreekkamer. Verder is het wense- past. De totale kosten bouwing voortvloeienden, raamd op 38.500.— u U zijn alle kosten inbegrep?1' Het ontwerp voor de'w is gemaakt door architectt die ook adviseerde het op te dragen aan hen di i ciale werk aan kunnen ook haar goedkeuring e. verbetering Tore* Reeds eerder is er sprak/ van een verbetering vanJ I In f-nnr.+ r,v,-l waarnb meer straat. De toestand verkeert is zonder noemen. De straat is voor,, een zeer gebrekkig regen/ Als gevolg van de verzit welke zich in de loop van? hebben voorgedaan, werkt gedeelte van de rioolkóL althans niet voldoende aantï; vuilwaterriool is niet z.g. fietspaden slechte staat. Het verkeer verkeren FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 24) In de nanacht was Frankes reeds weer terug op de Luttekehaer. Na enige dagen was de uitgaanswoede van de leden van de troep wat ge luwd. Ze bleven meer in hun schuil hoek en nieuwe plannen werden beraamd. Intussen werden enkele kleine strooptochten ondernomen. Het was ongeveer twee weken na de aanslag op de kapitein. De Pre diker en de wilddief bespraken in de hut de details van een nieuwe onderneming, die door de eerste was ontworpen. Twee der bende leden bevonden zich in de land weer, terwijl de overigen bijeen la gen in de hoge heidestruiken, ge nietend van de stralende zon, die echter reeds weer naar de kim neig de. Eensklaps kwam een der wach ten uit de landweer met het alar merende bericht, dat een sterke groep soldaten vanuit het noorden de Luttekehaer naderde. De man nen schenen recht op hun schuil plaats aan te marcheren, volgens hem. Frankes gaf een paar der luie rende kameraden opdracht om de wacht in het zuiden te betrekken. Met de Prediker sloop hij naar de landweer. In de verte naderden in hun richting een aantal figuurtjes. Het waren er ongeveer een dertig tal. Door de grote afstand leken de mannen slechts kleine poppetjes. Ze liepen ruim verspreid en besloegen daardoor een grote breedte op de vlakte. Langzaam, zeer langzaam werden de figuurtjes groter. Ze ble ven de richting van de Luttekehaer houden. „Zouden de honden onze schuil hoek hebben geroken?" mompelde de stroper. „Het begint er op te ge lijken". „Het schijnt", bromde de Predi ker. „Nu, we zullen ze in ieder ge val warm ontvangen". Een der wachten aan de zuidkant kwam thans melden, dat vanaf de Drentse weg ook een bende nader de. „Nou, van die kant komen ze er toch niet door", zei Frankes grim mig. „Hoe staat het met de oostzij de?" „Daar is niets te zien". „Ja, dat begrijp ik, ze weten dat de venen in het oosten en westen onoverkomenlijk zijn", sprak de wilddief. De zon was reeds onder gegaan. Spoedig zou de schemering inval len. „De stommelingen! Om op deze tijd van de dag ons aan te vallen! Of denken ze ons in het donker te kunnen verrassen? Ze zullen het gewaar worden", bromde de stro per. „D'r waait een straffe wind en hij komt uit zuidelijke richting, 't Kon niet beter". De huurlingen waren intussen de Luttekehaer tot op een afstand van ruim driehonderd meter genaderd. Ze kwamen nu op een terrein, waar ze zich tussen twee onbetrouwbare venen moesten bewegen, waardoor ze hun linie moesten versmallen. Daar doken ze op commando achter de heidestruiken en trachtten nu verdekt en kruipend verder te ko men. Willem Frankes riep thans al zijn mannen, ook die van de wachtpost op het zuidelijk deel van 't schier eiland tussen venen in de voorste landweer. Hij verwachtte dat thans wel een of meer vijanden zich op korte afstand zouden laten zien, al thans zouden verraden. Met het ge laden geweer gereed, wachtten de vrijbuiters de komende gebeurte nissen af. Ze begrepen dat 't ernst zou worden en dat wellicht 'n strijd op leven en dood hen wachtte. De schemering begon nu snel in te vallen. De wilddief vermaande zijn mannen om goed uit te zien naar de vijand, doch niet eerder te schieten voordat hij een sein had ge geven of het eerste schot had ge lost. Niets overhaast te doen, want elk schot moest zo mogelijk raak zijn. Enige minuten wachtte men, zonder dat er van de vijand iets viel te bespeuren. Toen bewogen zich struiken binnen schotsafstand. Fran kes zag vaag een gedaante zich kruipende voortbewegen. Hij legde de loop van zijn geweer op de borst wering, richtte een ogenblik en trok af. De gedaante maakte een geringe beweging, maar bleef toen op de zelfde plaats liggen. Twee andere kruipende gestalten lieten zich nu, zij het onduidelijk, zien naast de huurling, die gewond of stervend neerlag. Ze wilden klaarblijkelijk hun kameraad uit de vuurlinie trek ken. Deze poging werd hen echter noodlottig. Enkele schoten knalden en de beide mannen bleven bij hun makker liggen. De aanvallers begonnen nu wild te vuren. Zonder resultaat evenwel. De meeste kogels vlogen in de borst wering, het losse zand opjagend. De anderen vlogen over de hoofden der mannen. Spoedig hield 't doel loze schieten weer op. De wilddief had met zijn scherpe jagersblik op gemerkt dat zich achter een jene verstruik een gedaante had opge steld, in de mening van daaruit een beter overzicht te kunnen krijgen over het gevechtsterrein. De afstand van de landweer naar de jeneverbes was eigenlijk te ver voor een ge woon schot. Frankes wilde echter toch zijn geluk beproeven. Hij laad de zijn geweer met een dubbele la ding kruit. De prop ervoor maakte hij ook zwaarder. Zijn zware mus ket zou het wel kunnen uitstaan, zo meende hij. De loop van zijn geweer op de borstwering latende rusten, mikte hij nauwkeurig en lang. Hij wilde zo mogelijk de kerel in het hart treffen en berekende lang, waar hij precies zou moeten richten. Het ge weer gaf hem een zware klap tegen de schouder toen het schot afging. Tot verbazing van zijn buren, die hem hadden gadegeslagen, had de stroper volledig succes op deze gro te afstand. Een gestalte had zich los gemaakt van de Juniperus en tui melde in de heide. Weer kwam daar als antwoord op dit vruchtdragend schot een woedend salvo van de kant der aanvallers, weer zonder enig resultaat. in boven®'.! straat kan, speciaal 0p tijdstippen, vrij intensief 't huidige verkeer is deze- berekend geweest. Gezie»: ringe breedte van de ontbreken van trottoirs nwJ wel de voetgangers als weggebruikers de gr( tendheid in acht nemen, De uit te voeren werken ten het maken van nieuwe dingen vanaf de Grotestraat de Heidijk. De bestaande verhardii®, den opgebroken. De nieuw ken verhardingen worde, nieuw en van uitkomend goede staat verkerend m aangelegd. Het wegdek wordt 8 meter. In de wegbreedte meter zijn begrepen de sta ter weerszijden van het we Ter weerszijden van het' worden trottoirs aangebracht, breedte van 1.80 van beton aan de wegzijde uiteraard v.an trottoirbanden. Vóór de gemeente woningen' langs de huizen lopende stoet den aangelegd en daaraan t' tend het trottoir. Tussen dit trottoir en blijft een groenstrook overr van gemeentewege plantsoa worden aangebracht en Ook 4) gemeente zal worden onderis De bedoeling derhalve is, t straat aan beide zijden van 'te wordt voorzien, met uitzond evenwel van het laatste onbeb de gedeelte aan de westzjjde, De riolering van de Torent wordt als een apart riolering?'; beschouwd met een eigen ore en 'n eigen gemaal. Het riool zowel voor de afvoer van h water als voor de afvoer u water. Alle panden kunne hierop aansluiten. De totale kosten van het worden globaal geraamd op, 355.000.Hierbij is rekeni houden met alle mogelijke en bijkomende kosten. De opzet van B W bli,_ uit het bovenstaande, nl. de I straat, als hoofdtoegangswegts toekomstige uitbreidingsplan nen Oost", eenzelfde riant aa te geven als de Stationsstraat! tende op de toekomst zal u» met ons College ongetwijfeld oordeel zijn dat dit een noois lijke eis is. De raad keurde ook dit der voorbehoud dat zij strafei de uitvoering nog verdere tói ting zou krijgen. Voor wattó het feit wanneer met het werk kunnen worden begonnen, is! de voorzitter mede dat zeker het volgende jaar met de i zaamheden zal kunnen wordei start. Tarieven huisvuilophaaldiens! moeten worden verhoogd Aan de orde was ook het va stel om de tarieven voor de vi haaldienst te verhogen van i naar 10voor de eerste en en van 1.75 naar 5.voor daaropvolgende emmer. De hes Veer vond dit niet juist. Hij pit voor 'n belastingheffing voorifi een, waardoor de vuilophaali gezamenlijk zou kunnen wl betaald. De heer Lommers lts dat, ondanks de berekening in het pre-advies werd ge nog niet voldoende gegevens s wezig waren om direct een heil: te kunnen nemen en pleitte fi aanhouding van dit punt tot de" gende vergadering. De voorzitter was het hie® eens en schortte dit punt op S de volgende vergadering, De heer H. G. J. van Rosn® 'werd op deze vergadering benoet tot ambtenaar van de Burgerij" Stand. Het Verbond voor W Verkeer kreeg een eenmalige si sidie van 50.toegewezen, „Ze zullen daar wel zitten ren over onze wondergeweren" Frankes grimmig lachende. De duisternis viel nu snel t Spoedig was er over de heide »'e' nig of niets meer te onderscheid® Nog een half uurtje wachtte wilddief. Toen beval hij: „Legtve ren aan in de loopgraaf". De raden zagen hem enigszins aan, doch voldeden aan de opdracht Weldra vlamden er een aantal* ren van hoge heidestruiken op. „Mannen, werpt nu het vuur01® de borstwering over de hele te van de landweer".

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2