e echo van het Zuiden Uit de Langstraat ti Sprang-Capelle OPENBARE LEESZAAL 7 A iÊL shout Nieuwkuijk Dongen tT 1 f stellingekJ >SCH LBURG HrLMo unen pen biljartuitslagen Raamsdonk S;rang Capelle m D 4. I HANDAG 6 NOVEMBER 1961 83e JAARGANG No. 89 ■dstof inKnrpn' riiisaoeu >f'met l!ï ben-v. Baarawijü; Henrica C. M. quard &!->■ Oeriemans-v. d. Hanenberg; schillende ^aS iuren. as"e" ht. 58/58cm kttj eü BURGERLIJKE stand over oktober 1961 Elisabeth J. M., dv. j. W., zv. v. Munster- Kers; Wilhelmus E., zv. Men- trede Jonge; Petronella, dv. van wjel-v Drunen; Michaël M., zv. Grefte-Breuren; Gijsbertha Th. 4, nollekens-Luij tenAntoinet- \r dv. Mimpen-v. Bijnen; Jo- It dv. v. Helvert-Liefting; "„us M., zv. v. Helvert-Lietting IJ A., dv. v. Oijen-Ende; Jo ts M. A. G, zv. v. d. Sanden- L Hubertus M„ zv. Lommers- L'ir Theresia M. W., dv. Mim- ,Ruijs; Marcellinus A. P. M., zv. tens-Hörmann; Petrus H. J., zv. ,en-Maas; Catharina ,P. M., dv. «Trommelen; Franciscus J. H., van de Leur-v. Bijnen; Petrus J., Attema-de Beer; Francisca H. C., v. Kuik-Wijgers; Vera A, dv. «bergen-de jongh. Cd- c. A. H. v. Zon 23 en f Verhoeven 23 j.; H. de Jong i'en A. J. Verduijn 27 j.; J. L. L 25 j. en A. J. Merkx 21 v Bladel 31 j. en A. M. de Hart Overleden: Maria C. Mimpen, IE Of 3 j. OUDERAVOND mag a.s. 10 nov. zal in de grote zaal iet parochiehuis een ouderavond ge worden, waarop op verzoek van het „omité mevr. Keyzer te Drunen een zal houden over „Het goede tunder- Vooral met het oog op het a.s. St eest is een goede voorlichting be „u. goede jeugdlectuur zeker op zijn ils. Aanvang half negen. TAFELTENNIS |i successen voor de verschillende teams „Smashers" zijn erg wisselend geweest. fcrs 1-New Stars 2 (Geffen) 10-0 („slag (Berlicum) - Smashers 2 8-2 iters 1-JCV 2 (Vught) 4-6 Despair 4 ('s-Bosch) - Smashers 2 5-5 is 3- RTV (Raamsdonk) 3-7 jes: ID (Drunen) - Smashers 1 5-5 Biers 2 - New Stars 1 (Geffen) 1-9 E' 3 (Eindhoven) - Smashers 1 2-8 ihers 2- JCV 4 (Vught) 7-3 Stars 5 (Goirle) - Smashers 3 2-8 ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN KAPELAAN OUDEKERKE iapelaan Oudekerke, die enkele maan- geleden zijn zilveren priesterfeest zou faken, maar dat wegens ziekte uitge mest worden is gelukkig thans geheel iteld en het comité heeft niet stil geze ul dit gebeuren ongemerkt voorbij te gaan. Zaterdag 4 nov. werd door het ié een bedrag afgedragen van onge- 1800.- bijeen gebracht door de pa- lianen. idag in alle H. Missen dankte kape- Oudekerke voor deze geste en ook de parochianen die tijdens zijn ziekte be- idling hebben getoond, ooi het ontvangen bedrag verzekerde lardig en nuttig aandenken te kie- bracht nogmaals aan alle parochia- rijn oprechte dank. WIELERCLUB DE ZWALUW kViijmense Wielerclub De Zwaluw or- stert voor haar leden in het winterse' - iedere zondag van 11 tot 12 uur een «training in het Deuterse gymnasuek- ouw. Zondag 5 nov. werd reeds gestart „leiding van Willy v. d. Berk uit Haar- KIN VAN BRAND TE VLIJMEN !j de vishandelaar de Goof, die in zijn 'li zijn vis bakt voor de klanten, sloeg wr in de pan met het gevolg dat er i van brand ontstond. De brand- twerd gewaarschuwd en in een recorci- »as zij ter plaatse en had het vuur dig overmeesterd. GESLAAGD I in Den Haag gehouden examen |dt onze dorpsgenoot C. A. Verbunt Derde Stuurman voor de grote Han- BUURTBEWONERS ACTIEF itlerdag 4 nov. waren de buurtbewoners din de Pastoor van Akenstraat in ver driet de thuiskomst van soldaat P. Pa die een jaar diensttijd had doorge lat in NieuwrGuinea. Spontaan hadden prtbewoners mede gewerkt om P. Pa- ia buide te brengen en bij thuiskomst "«ide buurt een aandenken te overhan- Een ereboog werd voor de woning die het aanzien ten volle waard een voorspoedige reis per vlieg- *erd hij op Schiphol afgehaald en bij 1 in de Pastoor van Akenstraat door Wcomité verwelkomd en een mooi namens de buurt overhandigd, 'js dankte hiervoor allen hartelijk, hij 'leen het weer in Holland niet zo 'Is in Nieuw-Guinea, want spoedig '1 'iter een warme haard. songfestival VAN VLIJMEN Stlii sen'oren werd in het vorige nam- wend gemaakt: ere- en eerste prijs ''ffleijsen, Schijndel en W. Loos, Vlij- J moet zijn: ere- en eerste prijs J. i tiu' ^tMe! 75 pnt. W. Loos 1ste pnt. Ere wie ere toekomt. Den Bosch van de Vlijmense Bil. jartverenigingen. Poedelvrees - Paternoster 1-4 r !i ^oe^e'vrees 2-Zwaantje 2 0- 8 111 m Poedelvrees 3 - VOG 3 8-0 AANBESTEDING NIEUWE KERK VLIEDBERG Op 17 nov. a.s. zal alhier de nieuwe kerk op de Vliedberg worden aanbesteed. Men hoopt de kerk dan over een jaar in gebruik te kunnen nemen. Sinds het oorspronkelijke plan bekend werd zijn er nog' enige wijzi gingen aangebracht. Was het eerst de be doeling om een kerk te bouwen die 754 zit plaatsen zou bevatten, met de mogelijkheid om later uit te breiden, het thans defini tieve plan is berekend op ongeveer 900 zit plaatsen. Het was eerst ook niet de bedoe ling om nu reeds een pastorie te bouwen. Thans staat reeds vast dat ook de pastorie tegelijk met de kerk zal worden opgetrok ken. Momenteel gaat men nog te kerke in de zaal café van Buul. Alhoewel deze zaal dreigt te klein te worden, is het niet denk beeldig dat er tijdens de bouw van de kerk nog een andere voorziening wordt getroffen. OPRICHTING BILJARTVERENIGING In café van Buul op de Vliedberg is een nieuwe biljartvereniging opgericht. De naam is „De Toekomst". Het bestuur werd als volgt samengesteld. H. de Wit, voorzitter. L. Pijnenburg, secre taris. W. v. d. Ven, penningmeester De biljartavond is op dinsdagavond ge steld. Men besloot op de elfde van de elfde een propaganda-avond te beleggen. Lief hebbers van de biljartsport kunnen zich als lid opgeven bij het bestuur. MOOIE VANGST In het Drongelse kanaal werd door de heer P. Pulles alhier een karper gevangen van 9 pond. Voorwaar een zeldzaamheid. TWEEDE LUSTRUM K.A.V. Dinsdag 14 oktober zal er feest gevierd worden in de afdeling Raamsdonk van de Katholieke Arbeidersvrouwenvereniging. Die dag viert men nl. het 10-jarig bestaan van die vereniging. De dag van de oprichting van de vereniging is in feite 8 november, maar deze datum bleek niet geschikt voor de officiële viering van het jubileum. In de jaren 1950-1951 togen regelma tig een 7-tal Raamsdonkse dames naar R'veer om daar aanwezig te zijn op de bij eenkomsten van de KAV, waarvan zij lid waren. Geleidelijk aan groeide de gedachte in Raamsdonk zelf een KAV op te richten. Deze plannen namen vaste vorm aan toen mevr. Fijneman-Oomes een districtleidster om advies vroeg. Het resultaat hiervan was, dat men in samenwerking met het bestuur van de KAB een vergadering hield, waarin tot oprichting werd besloten. Op deze ver gadering, die kon worden georganiseerd mede dank zij de aktiviteiten die ontplooid werden door kapelaan Knaapen, bleek na de spreekbeurt van mej. Stokwielder, leid ster van het district Tilburg, voldoende ani mo te bestaan om van start te gaan met de nieuwe vereniging. Op deze vergadering werd reeds een voorlopig bestuur gevormd, waarin de voorzittershamer werd gehanteerd door mevr. Waas-Fijneman. De eerste ak- tie tot ledenwerving werd gevoerd door de propagandiste mevr. Fijneman-Oomen. Toen zij de balans van haar eerste werk zaamheden opmaakte bleek de vereniging te bestaan uit 69 leden. De KAV organiseert voor haar leden jaarlijks een aantal demonstratie- en praat avonden. Deze avonden zijn, getuige het grote bezoek ervan, bij de leden zeer in trek. De onderwerpen van deze bijeenkom sten zijn doorgaans zo gekozen, dat zij be trekking hebben op de werkzaamheden van de huismoeder. In het bijzonder onderwer pen met een pedagogische strekking blijken zeer geliefd. Naast deze ontwikkelings avonden vermeldt het jaarlijkse program ma een Maria-avond, 'n Sinterklaas-avond, een Kerstavond en een Moederdag. Het huidig bestuur van de ver. bestaat uit mevr. Kanters-Broeders, voorzitster; mevr. Fijneman-Oomen, secretaresse; mevr. Buiks-van Strien, penningmeesteres; mevr. Waas-Fijneman en mevr. De Veer-Jacobs. De vereniging telt momenteel 58 leden. Twee bestuursleden, mevr. Waas-Fijne man en mevr. Fijneman-Oomen hebben thans 10 jaar zitting in het bestuur en zul len op de komende feestvergadering wel eens extra in het zonnetje worden gezet. De feestvergadering op dinsdag 14 nov. krijgt een tweeledig karakter. Het eerste gedeelte, waarin verscheidene sprekers het woord zullen voeren, zal een officieel karak ter dragen. Na de pauze zal een licht amu sementsprogramma worden aangeboden dat wordt verzorgd door G. Koopmans, accor deon, zang en voordracht, en enige leden van de KAJ en VKAJ. KAJOTTERS HELPEN GEHANDI CAPTE COLLEGA De Kajotters hebben een actie op touw gezet om een gehandicapte medekajotter te helpen. Het gaat om een jongeman van 20 jaar, die ernstig is gedupeerd door zijn in validiteit. Men kent ongetwijfeld zijn inva lidenwagentje, waarmee hij zich door het dorp beweegt. De Kajotters weten van nabij dat dit vervoermiddel voor hun collega al lerminst ideaal is. Vandaar dat ze hem aan een aan de eisen des tijds aangepast ver voermiddel willen helpen: een DAF-invali- denwagen, waarin hij gemakkelijk zal kun nen rijden, beschermd is tegen weer en wind en waarin hij als deelnemer aan het verkeer volledig zal gaan meetellen. Als onderdeel van de actie, die de nodige geldmiddelen in het laatje zal moeten brengen, is een en- veloppenactie opgezet. In de loop van de week van 6 nov. zal in elk huis zo'n envelop je worden bezorgd, waarop duidelijk zal staan aangegeven, waarom het gaat. DIENSTJUBILEUM BIJ N.V. SCHOEN FABRIEK J. A. LIGTENBERG. 2 November j.l. vond er weer een dienst- jubileum plaats bij Schoenfabriek J. A. Lig- tenberg te Dongen. Deze keer stond de heer Jan Beerens in het middelpunt der be langstelling. Vergezeld van zijn echtgenote werd de jubilaris ten kantore der directie ontvan gen. In de voltallige vergadering voerde de heer G. Ligtenberg namens de directie het woord. In zijn toespraak typeerde spreker de samenkomst als een welverdiende uiting van waardering voor de verdienste aan het bedrijf, waarvan de jubilaris steeds een be reidwillig en gezond medewerker was. „Jan, wij hopen allen van harte, dat je de tijd die nog rest vóór je 65e jaar, ir de beste gezondheid moogt doorbrengen op ons bedrijf. En mocht het je dan gegeven zijn, dan zullen we jou ook daarna nog graag enkele jaren als medewerker behou den", was een van de welgemeende wensen, die de heer Ligtenberg naar voren bracht. Ook de echtgenote van de jubilaris werd in de huldiging betrokken. Daarna bood de heer Ligtenberg namens de directie een cadeau aan onder couvert. Voor de echtgenote was er een mooi bloem stuk. Het hoogtepunt van het feest was het ogenblik waarop loco-burgemeester J. Ver haren, geassisteerd door secretaris A. Vla- minks, namens H.M. de Koningin, de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, de jubilaris op de borst spelde. In de voorafgaande toespraak wees de E.A. heer Verharen op de vele jubilea, die reeds op dit bedrijf plaats vonden. „Een bijzonder teken van de goede verhouding tussen directie en personeel", zoals hij het uitdrukte. Spreker vond hierbij de gelegen heid om de jubilaris tevens te huldigen voor de verdiensten, die hij heeft gehad als lid van de gemeenteraad van Dongen. „U hebt zich steeds getoond als een rus tig en verstandig mens, met wie wij in de gemeenteraad verschillende jaren prettig hebben samengewerkt", memoreerde spr. „Ook mevrouw Beerens niet te vergeten. Wil een man in het bedrijf goed zijn werk verrichten, dan moet allereerst het gezin goed functionneren." Na het officiële gedeelte volgde een pret tig samenzijn. Wij hopen dat de heer Beerens nog lang op dit feest in goede gezondheid mag terug - DANKSTOND Woensdagavond 8 uur zal in de Geref. Kerk alhier een dankstond voor gewas en arbeid gehouden worden. In deze dienst hoopt voor te gaan Ds. Wouters van Dord recht. „GEZELLIGHEID" De toneelvereniging „Gezelligheid" alhier zal op vrijdag 17 en zaterdag 18 nov. a.s. in de zaal van de Chr. Volksbond voor het voetlicht brengen het vrolijke blijspel „Drie vrouwen oméén", van Joh. Blaazer. Gezelligheid gaf tot nu toe steeds twee zaterdagen zijn uitvoeringen. Door verschil lende omstandigheden is het Gezelligheid niet mogelijk ook het blijspel twee zater dagen te geven en is men genoodzaakt de uitvoeringen ditmaal op vrijdag en zaterdag te geven. De vereniging hoopt dat de trouwe bezoekers geen bezwaar zullen hebben deze dagen te komen. M.A.C. „MARIJKE" De motorclub „Marijke" houdt haar prachtige wisselbeker voor één jaar in eigen huis, doordat de heer Th. van Beek glori eus winnaar werd van de mooie maar toch lang niet gemakkelijke najaars.orienterings- rit. Dat deze rit niet gemakkelijk was ge tuigde het groot aantal strafpunten, dat er gevallen is. Van de 60 deelnemers werden er 51 geklasseerd, die ongeveer tezamen 'n strafpunten-totaal van 20.000 wisten te ver zamelen. De prijs voor het raden van het aantal strafpunten behaald door de eerste 15 geklasseerde deelnemers (2337) werd gewonnen door de heer A. van Dijk met 2250 strafpunten. Over de rit het navolgende. Om 1 uur precies ging de winnaar van het vorige jaar de heer Maas uit Waalwijk van start. Ver volgens werd een uur lang om de minuut iedere deelnemer van start „geschoten". Dat er ook prominente rijders vertrokken bewijst wel de deelnemerslijst. Wij noemen slechts enkele van de voornaamste o.a. v. d. Aa, Schalken, de Wit, Fitters, Hunnick, de Wijs, van Beek, Schoenmakers, v. d. Oord en vele anderen. Direct na de start werden door de meeste equipes al strafpunten opgelopen doordat na 5 km. reeds een tijdcontrole verdekt was opgesteld. Verder werden er strafpunten opgelopen bij „12x Rijkspolitie" en na „hoekschoppen enz." Bij het gemeentehuis was het daarna een krioelen van wagens die probeerden zich daar door de diverse straten en pleintjes een weg te zoeken, het geen slechts aan de eerste rijders die ge start waren gelukte en de verdere deelne mers hopeloos in de knoei raakten. Wat was nl. het geval. Een bewoner uit de Wilhel- minastraat en nog niet eens de eerste de beste had verschillende deelnemers van de rit naar zijn woning zien kijken en had ge hoord, dat het ging om een nummer dat op het brandplaatje stond wat op zijn woning was aangebracht. Met zijn medeweten of misschien hijzelf heeft toen gedacht een leuke grap te kunnen uithalen door een pa piertje over het nummer te laten plakken (of te plekken). Hierdoor kwam niemand eruit en er werd door de deelnemers ont zettend gekankerd. (Wat te begrijpen valt). Gelukkig kwam een der uitzetters van de rit een twintigtal minuten later eens bij het gemeentehuis kijken en kreeg toen te horen of hij soms een bordje had overgeplakt en wel het bewuste nummer van zijn oriente- ringsrit. U kunt zich zijn schrik en veront waardiging over zulk een „flauwe grap" voorstellen. Het werk van dagen werd door zoiets bijna in de war gestuurd. Er moest voor dit oponthoud een oplossing worden gezocht en deze werd gevonden door de 3e T.C. weer als ideale starttijd te laten ingaan. Dit gaf echter weer extra werk. Gelukkig vonden alle deelnemers dit de beste oplossing van deze misselijke streek waarvan „Marijke" bijna de dupe was geworden. Toen alle deelnemers om ongeveer 5 uur binnen wa- i ren, werd er natuurlijk druk geconfereerd i over de diverse punten. Vooral gruisweg gaan berijden, brug passeren en na derde vlaggestokhouder L had nogal moeilijkhe. den opgeleverd. Vanwege de T.V. uitzen ding van de voetbalwedstrijd Feijenoord - Tottenham Spurs moest de uitslag voor de aanvang van deze wedstrijd bekend zijn. De rekenkamer werkte dan ook op volle toeren en om half acht was het volgende re sultaat gekomen: 1 en winnaar met 51 strp. Th. v. Beek, lid van Marijke, die de wisselbeker voor één jaar ontving en tevens een suède jasje ter waarde van f 135. - 2. Fitters, Was pik, 99 strp., automatisch horloge, waarde f 120.-; 3. W. A. Volker, 103 strp. elec- trische platenspeler, waarde f 65. - 4. L. Stein, Capelle lid van Marijke, 147 strp., bromfietsjasje; 5. J. v. d. Oord, Vlijmen, 148 strp. idem; 6. v. d. Aa, Elshout, 150 strp, idem; 7. A. Schalken, Kaatsheuvel, 155 strp., bontlaarsjes; 8. Mej. W. Oerie mans, lid Marijke, 160 strp., idem; 9. Th. Molegraaf, lid Marijke, 160 strp., idem; 10. v. d. Avoird, Tilburg, 186 strp., idem; 11. A. Hunninck, St. Oedenrode, 191 strp., fles wijn; 12. C. Schoenmakers, Kaatsheu vel, 193 strp., 1 doos sigaren; 13. v. d. Werken, Alblasserdam, 196 strp.; 14. A. Peeters, Rijen, 197 strp.; 15. G. A. de Wijs, Drunen, 201 strp. De voorzitter van Marijke dankte aller eerst al zijn controleurs(euses), er waren er deze middag een 30-tal in dienst geweest, voor de vrije tijd die zij er aan hadden be steed en ging daarna over tot uitreiking van de prijzen, waarbij hij nog in het kort een schets gaf van de verreden rit. PLATTELANDSVROUWEN De afd. Sprang-Capelle van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam vorige week in vergadering bijeen. In afwachting op de komst van de spreekster op deze avond, opende mevr. Winkelman met een kort wel komstwoord deze vergadering, waarbij zij in het bijzonder wederom enkele nieuwe le den een hartelijk welkom toeriep. Hierna besprak mevr. van der Heide enkele huis houdelijke zaken. Intussen was de spreekster van deze avond, majoor Bosshardt uit Am sterdam, met haar helpster, beiden leden van het Leger des Heils, gearriveerd. De te houden inleiding van majoor Bosshardt zou gaan over mensen en gebeuren uit Oud-Am sterdam. Nadat de presidente, beiden had verwelkomd, werd het bondslied gezongen en las majoor Bosshardt enkele gedeelten voor uit de Bijbel. Spr. deelde mede, dat het deze avond zou gaan over de Schepselen Gods. Dat moest eenieder voor ogen hou den. Zij sprak over de oprichter van het Heilsleger William Booth, die in 1865 in Engeland, de Oost-Londense Christelijke Zending stichtte, die zich voornamelijk richtte tot de arme bevolkingsgroepen. Ook in Nederland werd in 1887 begonnen met redding en daadwerkelijke hulp voor ge strande mensen. Dit begon in Amsterdam in de Pijp. Dit is uitgegroeid, aldus spr., over geheel Nederland en over de gehele wereld. Toen Booth in 1912 stierf was het al tot iets geweldigs uitgegroeid. Het heeft als motto „Christus voor de wereld, de we reld voor Christus. Het Heilsleger heeft overal corpsen, wijkgemeenschappen en doet vooral in Amsterdam veel maatschappelijk werk. Het doel is de gevallen mens weer te rug te plaatsen in de maatschappij. De kweekschool is in Amstelveen. Na 25 jaar werk in donker-Amsterdam bestaat er grote bekendheid hiervoor. St. Nicolaas be zorgt 1200 kinderen surprises, geeft pak ketjes aan 1300 bejaarden, houdt Kerst middagen en -avonden, voor zeelieden, zwak socialen en ook niet te vergeten de 500 lo gementbewoners. Ook het werk onder de prostitué's wordt intensief beoefend. Ont stellend was het grote aantal dat werd ge noemd. Het goodwill-centrum doet veel ar beid onder alle lagen der bevolking en men houdt middagen voor allerlei bevolkings groepen, zodat men de nood aan alle kan ten tegenkomt. Het doel is, daadwerkelijk mede te helpen aan het scheppen van een betere wereld. Na dc pauze, tijdens dewelke men zich de koffie met koek goed liet smaken, wer den verschillende vragen gesteld, die majoor Bosshardt uitvoerig beantwoordde. De presidente dankte de inleidster zeer hartelijk voor haar helder betoog, waarna zij met enkele welgekozen woorden de ver gadering sloot. Aan alle bezoekers werd een Good- will-boekje en biljet uitgereikt en zij die dit werk willen steunen, kunnen in het boekje lezen op welke manier dit kan geschieden. DANKSTOND Woensdagavond, 8 november a.s. wordt in de Ned. Herv. Kerk, aan de Loonselijk een dankstond voor het gewas gehouden, in welke dienst hoopt voor te gaan Ds. Lekker - kerker. Aanvang van de dienst 7.30 uur. TOEZEGGING VAN BEROEP De kerkeraad der Herv. Kerk alhier heeft een toezegging van beroep gedaan aan Ds. P. Lamens te Kamerik. NUTSLEZING Voor het departement „Langstraat" van de Mij. tot nut van 't Algemeen, hoopt het zeer bekende cineasten-echtpaar Hille Klein stra, op vrijdag, 10 november a.s. in de zaal van Hotel Verwiel te Waalwijk een le zing te houden over de belevenissen in de wonderlijke bonte wereld van het circusle ven, Aanvang 8 uur. Voor de leden uit de gemeente Sprang-Capelle, zal er weer een bus rijden, met vertrek Capelle brug, 7.35 uur. Deze, bus zal voorts stoppen te Capel- le-station-Bruggetje-Sprangse Kerk. Gezien de grote opkomst op de eerste avond, ver wacht het bestuur, dat ook deze avond goed bezocht zal worden. SCHAAKCLUB „DE VRIJE PION" De schaakclub „De vrije Pion", gevestigd in het stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers, alhier, speelde jl. zaterdagmid dag een competitiewedstrijd tegen de Waal- wijkse schaakclub. De Waalwijkers wisten met het kleinst mogelijke verschil te win nen nl. 4V2-5V2. VOETBAL De v.v. Wit-Zwart speelde jl. zaterdag middag een competitiewedstrijd tegen The Gunners 2 uit Breda. Wit Zwart dat met verschillende invallers in het veld moest tre den wist in een zeer slecht gespeelde wed strijd een gelijk spel 1 - 1 te behalen. Wit Zwart 2 speelde in Oosterhout tegen Rhoda eveneens gelijk. Uitslag 3-3. UITVOERING KUNST NA ARBEID De muziekvereniging „Kunst Na Arbeid" alhier, hoopt onder leiding van haar direc teur de heer H. A. Moors uit Vlijmen, op 21 en 22 november a.s. haar jaarlijkse uit voering te geven in de zaal van mevr. A. H. A. Cové-v. d. Haart, aan de Nieuwe- vaart. Aan deze uitvoering zal medewer king worden verleend door de Bossche to neelclub „De Spieghei", welke hoopt op te voeren het blijspel in 3 bedrijven „Jij weet... jij weet... wat ik niet weet" van A. van Zuylen. T.z.t. komen wij nog nader op deze uitvoering terug. 15 ut? «awtww 4" Leeszaal |«n« "j <yw»j U'2 mtï» «-1 4 W- Sohuia -dak n Voorgevel oostzijde- Donderdag, 2 november is men in de tuin van pand 196 in de Grote straat begonnen met de eerste grondwerkzaamheden, voor de bouw van een voorlopige openbare leeszaal. De voorbereidende werk zaamheden, het ineen zetten van tussenwanden, spanten, etc. waren reeds veel eerder aangevangen bij de firma van Huiten- van Bladel. Het noodgebouw zal, als alles vol gens plan verloopt, over enige ja ren worden vervangen door de de finitieve leeszaal, krijgt een totale lengte van 15 meter, de diepte be draagt 10 meter, terwijl de totale hoogte (dus met het schuine dak) 4,50 meet. Het voorfront komt aan de oostzijde te liggen, waardoor het noodzakelijk zal worden, de daar aanwezige muur, die grenst aan de doorgang, welke leidt naar de jon gensschool en het klooster van de broeders, geheel of althans gedeel telijk te slopen. Zoals op de tekening te zien is, wordt meer dan de helft van de to tale oppervlakte ingenomen door de L'OODGSBOÜV OKSKBABE LESS SAAI G-SfJEffiTS WAALWIJK bibliotheek, het resterende gedeelte zal worden benut voor leeszaal, hal, werkkamer en toiletten. Het ligt in de bedoeling, dat deze noodleeszaal, die geheel uit hout wordt opgetrokken, 30 november door de aannemer zal worden opge leverd. Wanneer de oplevering, het inrichten en de daarna te volgen opening is geschied, zijn wij aan het verheugende feit toe, dat ook de ge meente Waalwijk er metterdaad aan heeft meegewerkt, om het kul- turele peil en de ontwikkeling te brengen naar een hoger niveau, waardoor tevens wordt bereikt, dat het boekenbezit in de provincie Noord-Brabant, wat nog steeds be duidend lager ligt dan in de meeste andere provincies van Nederland, weer wordt opgevoerd. Het is een te uiten hoop, dat de interesse en belangstelling voor een goed boek, hierdoor bij de bevolking van Waal wijk meer en meer gaat stijgen, waardoor wordt bereikt: een meer algemene oriëntering en de opvoe ring van het intelligentie-quotiënt. SUIKERPRIJS KAN 1 CENT OMLAAG Minister Marijnen (Landbouw) heeft de nettoprijs van suiker af fa briek met ingang van maandag 6 no vember verlaagd van 62 gulden 10 tot 61 gulden 20 per honderd kilo. Hierdoor kan in de winkels de ver- bruikersprijs van suiker met één cent per kilo worden verlaagd. De winkel prijs van suiker is echter vrij, zodat de winkeliers niet verplicht kunnen worden deze prijsverlaging aan de huisvrouwen door te geven. PROCESSIEVERBOD NIET HOUDBAAR Op 20 oktober is voor de Hoge Raad gepleit in het proces, dat wordt gevoerd naar aanleiding van een in 1957 te Geertruidenberg gehouden processie. In dit proces was de vraag gerezen of het ook door Nederland ondertekende Verdrag van Rome ter bescherming van de rechten en fun damentele vrijheden van de mens het betreffende grondwetsartikel niet krachteloos heeft gemaakt. Krachtens dit artikel zijn slechts in die plaatsen, waar ook reeds vóór 1948 openbare processies plaats hadden, deze nu toe gestaan. Het gerechtshof te Arnhem, naar welk college de zaak was ver wezen, gaf ontslag van rechtsvervol ging en achtte het betreffende grond wetsartikel krachteloos na de inwer kingtreding van de Conventie van Ro me. De procureur-generaal te Arn hem was van 's hofs arrest in cassatie gekomen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer heeft in de zitting van vrijdag gecon cludeerd tot verwerping van het be roep. MEDEPLICHTIGE BANK- FRAUDE IN MADRID GEGREPEN De in Parijs woonachtige Zwitserse koopman G. R. (57) die medeplichtig was aan de fraude van 800.000 gul den bij de Amsterdamsche Bank, is te Madrid gearresteerd. De Amsterdam se recherche had de politie-instanties in alle Westeuropese landen via In terpol om de opsporing en aanhou ding van R. verzocht. De Zwitser werd echter aangehouden door de hoofdinspecteur, H. Postma, van de hoofdstedelijke centrale recherse. De voortvluchtige voelde de hand van de Amsterdamse politiechef op zijn schouder toen hij bij een Spaanse bank in Madrid geld wilde opnemen. De heer Postma was vergezeld van de heer C. André de la Porte, lid van de directie van de Amsterdamsche Bank. PRINSES MARGRET HEEFT EEN ZOON Prinses Margret (31), zuster van koningin Elizabeth II van Engeland, bracht vrijdagmorgen om kwart voor elf haar eerste kind, een zoon, ter wereld. Moeder en kind maken het uitstekend. OE THANT VOLGT HAMMARSKJöLD OP. De Birmese socialistische politicus Oe Thant is tot opvolger van Dag Hammarskjöld als waarnemend se cretaris-generaal van de UNO be noemd. De Assemblee koos hem met algemene stemmen. De nieuwe UNO-leider Oe Thant zal waarnemend secretaris-generaal blijven tot 10 april 1963; het einde van de ambts-termijn van vijf jaar die Hammarskjöld niet heeft kunnen af maken. D e nieuwe secretaris-gene raal zal zelf zijn onder-secretarissen kunnen kiezen. HULPBISSCHOP VOOR MGR. BEKKERS. Op het bisschoppelijk paleis in Den Bosch is vrijdagmorgen bekend ge worden dat de Paus drs. J. Bluyssen heeft benoemd tot hulp-bisschop van mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch. Deze veelbelovende priester was sinds 1956 geestelijk directeur van het klein-seminarie Beekvliet. De nieuwe bisschop, die wijbisschop is geworden zonder recht van opvol ging, zal vele pontificale plechtighe den van mgr. Bekkers overnemen. Mgr. Bluyssen wordt speciaal be last met het toedienen van het Heilig Vormsel en de wijdingen in het bis dom. PROF. F. DUYNSTEE TOT SOEKARNO „AANSLUITING N.-GUINEA BIJ INDONESIË BEVORDEREN". De Nijmeegse hoogleraar F. Duyn- stee was volledig bereid president een inzicht te geven in de Nederland se politieke verhoudingen om te be reiken, dat Nederlands Nieuw-Gui- nea aan de republiek Indonesië wordt overgedragen. Dit blijkt uit een brief, die hij kort voor zijn gesprek in Pa rijs met de Indonesische generaal Na- soetion heeft gezonden aan de Indo nesische president, in antwoord op een uitnodiging van Soekarno. Prof. Duynstee verbleef toen in Brussel.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5