wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couraiu WAALWIJK Vakopleiding Schoenindustrie reikte 26 diploma's uit Vergadering Bedrijfschap Schoenindustrie Banketbakkerij VERWIEL Foto-atelier SCHUURMAN „Zo zij er niet waren en de stichting niet, zo waren ook wij er niet" STASSAR DENKEN! Drogisterij MIÖCH „DeTwee Kolommen" Ook voor U.... CAMERA'S, FLITSERS, STATIEVEN, KLEINB. PROJECTORS, ALBUMS, enz. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 83e JAARGANG No. 92 )e tcho van het Zuióen .«richt 1878 iitier ■,.,,'Kse Stoomdrukkerij 3 Antoon Tielen ifdredacteur: JAN TIELEN „niuniner 50798 verschijnt 2 x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 -2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Telegram-adres „Echo" Het is altijd prettig en gezellig om uai die bijeenkomsten te gaan waar uensen worden verrijkt of blijge- naakt. Het is dan leuk om te zien, |oe jan, Piet of Klaas, stevig gearmd Nel of Miek, of in gezelschap hun ouders ook naar die bijeen- ist komen, zij het dan uit hoofde een andere functie. Zij zijn het „„indelijk waar het om draait, aan lénde eer deze avond. Maar vóór de eer, vóór het diploma was er het wer- j niet alleen in de tijd van hun rokgever, maar ook in hun eigen mje tijd, waarin zij eigenlijk net zo goeden met heel wat minder moeite, „straat op konden trekken, of een filmpje gaan pikken. Zijn zij anders in anderen? Nee zeggen wij, nog- iaals nee Alleen dit: zij voelden het als een jak en een plicht zich verder te be tamen in een vak; in die richting lirigeerden zij tijd, interesse en ca- aciteiten. Het is belangrijk zichzelf sttenschappelijk te ontwikkelen, op gebied dan ook. Allereerst om- lat men daardoor op een hoger maat- schappelijk niveau kan komen, te- omdat men zodoende mee kan louwen aan een beter maatschappe lijk potentieel. Ook in de schoenen- tereld, werd het duidelijk, dat, hoe neer vakmensen men had. hoe stevi- jermen in de schoenen stond, ten op- iichte van buitenlandse concurrentie. Daarom kwam men tot de Stichting Vakopleiding in de Schoenindustrie (VASzij beoogt o.a. het doel: die jongelui, welke in het bezit zijn van let diploma L.T.S. verder te bekwa- men. 26 jonge mensen kwamen die avond naar voren, 26 jonge mensen ontvingen uit handen van de burge meester het diploma. De heer Geurts, waarnemend voor atter van de Stichting sprak er zijn bijzondere vreugde over uit, dat de kirgemeester, ondanks zijn drukke werkzaamheden, toch nog tijd had diploma's aan de geslaagden te over- handigen. Dat de burgemeester dit leed gaf niet alleen aan de avond ten bepaald cachet, het was tevens een verheugend teken, dat de over bid deze zaak met aandacht volgt. Daar heeft de VAS ook wel recht op. Zij heeft haar belangrijkheid be wezen door de enorme bloei die zij kent. Eerstin 1957 startte men heel pover en schriel, 27 leerlingen namen er aan deel uit twee bedrijven, terwijl nu, na nauwelijks vier jaar de deelname gestegen tot 551 cursisten uit niet dan 82 bedrijven die weer cursussen geeft op ander ni veau. Ook de regering zag de belang rijkheid hiervan in, zij schiep nl. de mogelijkheid tot het oprichten van de nodige instituten en centra zodat men o.a. kon komen ot een vakschool in Nijmegen en een MVLS in Waalwijk. Men ging over tot uitbreiding van de vakschool in Drunen, vaktechnische scholen in Tilburg, Dongen en Ois- terwijk. Er werd in Valkenswaard 'n avondschool opgericht terwijl men in diverse huishoudscholen aanving met het geven van bijzondere cursussen. De tijd is voorbij, dat het vak overging van vader op zoon, het is ook niet meer de gewoonte, dat de werkgever zijn personeel komt bij brengen hoe het werk gedaan moet worden. De burgemeester slaat de spijker op zijn kop wanneer hij zegt, dat vakopleiding vakmanschap geeft, en dat dit tevens een onmisbare ver eiste is om het werk goed te kunnen verrichten of tot ontplooiing te bren gen. Deze vakmanschap wordt ver kregen door opleiding en onderwijs. De opleiding, die in dit geval beli chaamd wordt door de VAS, is tot een zeker niveau uitgegroeid, vooral doordat het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschap de nodige directieven geeft en heeft ge geven, daardoor is het een onmisbare opleiding geworden. Het is een ge lukkige omstandigheid, dat zovelen deze opleiding hebben aangegrepen, omdat zij begrepen, dat vakmanschap primair is, om die plaats te bereiken, welke nodig is voor een meer verant woorde en verantwoordelijke taak in de maatschappij. Voor hen luidt thans het devies: weet die plaats te behou den en als het kan te verbeteren. En wanneer door alle sprekers dank wordt gebracht aan de VAS, aan de diverse leermeesters en aan de bedrijven, die deze stichting steunden door het verlenen van hun medewer king, dan is dit terecht. Het doet prettig en gelukkig aan, wanneer ook de ouders en de cursisten zelf in deze dank worden betrokken. Is het nu niet meer nodig de schoen makerscursus te volgen aan de Nij verheidsschool? Is alleen de VAS za ligmakend? Nog klinken ons de ver manende, beter nog, de waarschu wende woorden in de oren, waarin door de heer J. de Kort sterk bena drukt wordt, dat het een misverstand is, helaas een sterk verbreid misver stand, dat door zovele jongeren, voor de L.T.S. ,»out sight", buiten spel, ge blazen wordt, omdat zij menen, dat nu de hele L.T.S. wel overboord ge zet kan worden met de leuze wij heb ben een VAS Eerst de L.T.S. en dan ter verdere vervolmaking de Vak opleiding! Ook van de heer Nuyten, consu lent van de VAS, hoorden wij woor den van lof over de geslaagden. Maar tevens ook een aansporing, om het hierbij niet te laten zitten. Het is 'n kwestie van de behaalde voorsprong weten te behouden en als het kan nog te vergroten. Dit is tevens een dure plicht en noodzaak, men bouwt mee aan zijn eigen toekomst, wat altijd nog beter is dan avond op avond uit te gaan of maar doelloos rond te sjou wen met een brommer, wat in wezen zo ontzettend dom is. Er is een be hoefte in de industrie aan een kern, aan een kader; niet voor niets startte men met deze cursus, met dit leer lingenstelsel. En alleen, die deze kans hebben aangegrepen, beseften dat het een unieke kans was om zich te ont plooien, zodat zij mee gingen tellen in het produktieproces. Die kans werd hun geboden door de stichting, door de bedrijven. En dan klinken de geni ale woorden uit de mond van een der geslaagden, de heer C. Leytens,: ,.Zo zij er niet waren en de Stichting niet, zo waren ook wij er niet" Begrijpt U nu waarom Jan, Piet of Klaas stevig gearmd met Nel of Miek op die donderdagavond naar De Twee Kolommen kwamen? ondernemingsraden eveneens als lid en plv. lid. In het Bestuur van de Stichting VAS kreeg zitting de heer Braspenning. Aangaande de vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1962, merkte de heer de Nooy o.a. op dat regelmatig bij elke begroting een ver hoging van huisvestingskosten valt te constateren. De voorzitter antwoord de hierop, dat de oorzaak te zoeken is in de toename en uitbreidingen van de commissies en werkzaamheden, waardoor het gebruik van het ge bouw sterk is toegenomen. Het dage lijks bestuur heeft de aanvraag tot verhoging, van de zijde van de eige naar serieus bekeken en is tot de con clusie gekomen, dat deze aanvraag tot verhoging gerechtmatigd was. De heer van Gerwen vulde deze ver klaring nog aan door te zeggen, dat de vaststelling van de post Huisves tingskosten groot f 1500.- in 1956 slechs een slag in de lucht is geweest, waarvan later bleek dat deze veel te laag was ingezet. St. Nicolaas-geschenken1 aan STASSAR DENKEN! PRISMA-HORLOGES Naar aanleiding van punt 6 van de agenda: Het vraagstuk van de ge lijke beloning voor mannen en vrou wen in verband met artikel 119 van het E.E.G.-verdrag, verklaarde de heer Nooyen, dat hij zich met dat standpunt wel kon verenigen- maar dat het misschien voor de dames wel nuttig kon zijn, dat wanneer zij zoveel belangstelling voor deze zaak hebben, zij zich zouden organiseren, zoals dat bij de mannen het geval is. Het is algemeen bekend, dat het vrouwelijk personeel in de administratieve sector beter georganiseerd is dan in het overige deel van het bedrijf. Tevens verklaarde hij oog te hebben voor een practische aanpak van het probleem in de C.A.O. St. Nicolaas-geschenken aan GERO-CASSETTES Met de geboorte van de Euro- ®arkt werd het vakmanschap nog be langrijker als het was. Door deze vak manschap is Nederland, dat voorna melijk is aangewezen op specialisatie, widat het nu eenmaal zo goed als niet kan bogen op zware industrie, in s'aat zich in het buitenland te hand haven, de voor de export bedoelde goederen, te verfijnen en te vervol maken, ook in de schoenindustrie. Om dit doel te bereiken, moet er perkt worden en dat dit gebeurt, "lijkt wel uit het feit- dat diverse cur sisten in het kader van de vakoplei ding lessen volgen aan dag- en '•'ondscholen, dat talloze leerlingen staan ingeschreven op de M.V.L.S., Dinsdag 14 november vond in het gebouw van de Kamer van Koophan del een openbare vergadering van het Bestuur van het Bedrijfschap voor de Schoenindustrie plaats. De voorzitter de heer J. Geurts heette de aan wezigen van harte welkom, in het bijzonder de heer Braspenning, die hij mocht begroeten als nieuw bestuurslid, en de heren J. de Kort en P. Vloe mans, als plaatsvervangend bestuursleden. Onder de ingekomen stukken ressorteerden diverse berichten van ver hindering en tevens een schrijven van mr. Brak, die langs deze weg zijn dank uitsprak voor de ontvangen boekenbon, die hij van het bestuur bij zijn aftreden mocht ontvangen. Het hoofdbestuur van St. Willibrordus, dankte in een schrijven het bestuur voor de ondervonden sympathie-be tuiging ter gelegenheid van het gevierde jubileum. De heer van Gerwen- deed enige mededelingen naar aanleiding van de door hem bijgewoonde conferentie in Madrid, waarover binnenkort een uitgebreid rapport is te verwachten. Als punt drie stond op de agenda, een voordracht voor de benoeming van een bijzonder lid van het college van Beroep voor het Bedrijfsleven. Vanwege de minister van Economische Zaken, was er de aandacht op gevestigd, dat op 7 oktober 1961 de benoemingstermijn eindigde van het bijzonder lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, de heer mr. H. A. J. C. Muyser te Amsterdam- die uit een voordracht van het bedrijfschap voor de schoenindustrie werd benoemd bij koninklijk besluit van 7 oktober 1957. Het dagelijks bestuur had hiertoe een nieuwe voordracht ingediend, die als volgt was samengesteld: 1. Mr. H. A. J. C. Muyser te Amsterdam. 2. drs. H. M. C. van der Waerden te Waalre. 3. drs. C. J. J. de Wit te 's-Gravenhage. LEZING Hierna werd een inleiding gehou den door de heer C. P. Weiten, actu aris en verbonden aan het kantoor van Brans en Co. te Amsterdam, over „Waardevaste Pensioenen". De heer Weiten verklaarde dat in sommige be drijven in het algemeen bepaalde vaste bedragen worden gestort, die totaal onafhankelijk zijn en geen verband houden met de lonen, waardoor het probleem kan ontstaan, dat het pen sioen in het geheel niet- in overeen stemming is met het ontvangen loon. Ook de geldontwaarding blijkt 'n belangrijke rol te spelen, waarmee niet alleen de pensioenen te maken hebben, die nog altijd een 6 miljard gulden beheren, maar ook de verze keringen (7 miljard) en de Rijkspost spaarbank (ook voor ettelijke miljar den). Met name speelt de geldsont- waarding een grote rol in het kader van de bezitsvorming. Er bestaan 2 systemen: nl. de eerste is die van het kapitaal dekkings-stelsel; hierbij wordt ieder jaar een premie afgezon derd, die dan rentegevend wordt be legd. Dit kapitaal is dus aan gelds- ontwaarding onderhevig. De tweede mogelijkheid is het omslagstelsel, waarbij de pensioenen worden uitge keerd, uit de in dat zelfde jaar bin nengekomen premiën. Hierbij heeft men dus niet te maken met een be legd vermogen, waardoor ook geen geldontwaarding ontstaat. Naar aan leiding van het betoog dat de heer Welten over beide systemen hield, viel overduidelijk te constateren, dat hij door een mengvorming van het kapitaaldekkingsstelsel en het om slagstelsel het ideaal het meest bena derd voelde. Uit de gedachtenwisseling, die na de inleiding van de heer Welten ont stond meenden wij te mogen conclu deren, dat bij verschillende aanwezi gen de verwachtingen aangaande de ze lezing enigszins waren teleurge steld- voornamelijk, mede door de oorzaak, dat zij meer een specialisatie over de pensioenen hadden verwacht verband houdende met de schoenin dustrie. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 18 en zondag 19 nov. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Geers. Tel. 3071, Grotestr. 327, Waalwijk TANDARTSENDIENST Zaterdag 18 november 1961 Van 11 tot 11.30 uur: Tandarts; H. de Groot, Drunen. N. H. KERK WAALWIJK Zondag 19 november 1961 10 uur: Ds. J. Breeuwsma.. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 19 november 1961 10 uur v.m. en 6.30 uur n.m,.: Ds. J, C. de Bie te Aalst. In beide diensten extra collecte voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 19 november 1961 10 uur: Ds. J. van Vessem van 's-Hertogenbosch. Extra collecte voor de Ge- meentebrief. GEREFORMEERDE KERK Zondag 19 november 1961 Willem van Oranje College: 10 uur en 4.30 uur: Ds. Firet uit Amersfoort. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Heeft U een feestje in zicht mei een etentje kom dan eens praten Hotel - Café - Restaurant Aparte zalen - Tel. 04160-2220 VERHOGING HUISVESTINGSKOSTEN Daarnaast waren door het aftreden van mr. Brak, diverse vacatures ont staan niet alleen in het bestuur, waar in reeds was voorzien door de benoe ming van de heer Braspenning, maar tevens in diverse commissies. Als nieuw lid in het dagelijks bestuur werd benoemd, de heer Braspenning. Tot lid en plv. lid in de Commissie C.A.O. werden gekozen de heren Braspenning en de Jonge, die tevens werd benoemd in de Commissie van Zaterdags: Zondags 16.00 u.- 12.00 u.- -17.00 u. -13.00. u. Gezond en slank MET FRIES- GELDERS- OF BRABANTS ROGGE VAN Grotestraat^JilOÓ^^^^^^^^WAALWJJK B.L.O.-TENTOONSTELLING Bij gelegenheid van de herden king van het 25-jarig jubileum van de' B.L.O. te Waalwijk, ligt het in de bedoeling een tentoon stelling te houden over het speci fieke van dit onderwijs. De ten toonstelling zal geopend zijn op zaterdag 25 november van 3-5 u. n.m1,. en van 7-9 u. n.m. en zondag 26 november van 4-6 u. n.m. in de Don Boscoschool van de B.L. O., Grotestraat 242 te Waalwijk, ST. AMBROSIUSGILDE BAARDWIJK Sluiting schietseizoen en beker competitie Aan de sluitingswedstrijden namen 31 schutters deel. Begun stigd door goed weer werd het 'n zeer spannende wedstrijd, waar van de uitslag was als volgt: 1 Frans Rekers, 2 Wouth. Pul lens, 3 Jan van Leijden, 4 Jan Bijnen, 5 Cor Litzroth, 6 Theo v. Daelen, 7 L. van Hulten, 8 J. van Daelen, 9 Jan Baijens, 10 Bertus Kleijberg. Bü de bekercompetitie werd de wisselbeker gewonnen door Ber tus Kleijberg met 153 punten. De opvolgers in puntental waren: L. v. Hulten 152 pnt., Theo van Daelen 149 p., Wouth. Pullens 148 p., J. van Woensel 148 p„ Sjef van Hulten 147 p., J. v. Leij den 146 p., Cor Litzroth 142 p., Tini Klerx 138 p., J. Baijens 134 punten. Na afloop van deze spannende wedstrijd werd door de hoofd man Jos van Hulten de uitrei king der prijzen verzorgd op de hem bekende joviale wijze. Ver der werd door de koning Wouth. Pullens de beker aan de winnaar overhandigd, waarbij deze de heer Kleijberg aanmoedigde om het veroverde bezit voor het vol gend jaar met kracht te verdedi gen, zodat deze beker eens zijn waardevol bezit zou worden. Het St. Ambrosiusgilde heeft het jaar afgesloten met een pret tige, spannende wedstrijd, waar na alle schutters zeer voldaan huiswaarts; keerden. KATHOLIEK VROUWENGILDE Na de succesvolle viering van het tienjarig bestaan van het Ka tholiek Vrouwengilde heeft deze 't initiatief genomen Toon Kort- ooms, schrijver en journalist (van hem verschenen o.a. „De zwarte plak", „De gebroeders Beekman" en „Mijn kinderen eten turf") uit te nodigen een le zing te komen houden over de humor in Brabant. Deze lezing zal worden gehouden op maan dag 20 november om 8 uur in Hotel Verwiel. Dinsdag 21 november om 2.30 uur organiseert het Vrouwengil de haar le rikconcours van het seizoen, eveneens in Hotel Ver- wiel. Zoals reeds eerder in ons blad werd vermeid aangaande de Zonnebloemactiein verband met het a.s. Sinterklaasfeest is 't de bedoeling, dat alle zieken op die dag zullen worden verrast met een aardigheidje. Degenen, die aan deze actie mee willen doen, kunnen zich opgeven bij mej. Wagemakers, Julianastraat 22, tel. 2680. HIJ KOMT, HIJ KOMT... Zondag 19 november is het zo ver. Op die dag en op dat tijdstip zal de goed heilig man, Sint Ni- colaas in eigen persoon vergezeld van een zwerm zwarte Pieten, op het viaduct bij de haven worden begroet om daarna zijn zegetocht door de stad te beginnen. De rou te is als volgt: Emmikhovensestraat, Grotestr. Mr. v. Coothstr., Julianastr,, Sta- tionsstr., Noorder Parallelweg, Engelsestr., Victoriestr., Putstr., Grotestr., Raadhuisplein, waar de Heilige Man door de burgemees ter officieel ontvangen wordt. De stoet zal o.a. bestaan uit: enkele skelters, Jeugddrumband, Sint Nicolaas met zijn secretaris en twee zwarte Pieten te paard, KAJ-drumband, Zwarte Pieten op scooters en de harmonie Sint Crispijn. Verder nog talrijke Zwarte Pieten die zullen collecteren voor de arme kinderen van onze plaats - Op het Raadhuisplein zal de Sint de kinderen toespreken en zullen er Sinterklaasliedjes ge zongen worden met medewerking van de harmonie. Na afloop zal de Sint zich te rugtrekken in Hotel Verwiel. Voor de ouders die op 2 of 3 december gaarne St. Nicolaas op bezoek hebben, zal de goede Man proberen of hij nog tijd hiervoor kan vinden. Opgeven aan de KJ MV p.a. H. Meijs, Grotestraat 142. Het geheel wordt verzorgd door de Katholieke Jonge Midden- stancTsvereniging. Wij willen gaarne uw speciale aandacht vragen voor de collecte die zoals elk jaar bestemd is voor de kinderen van de stille armen van onze stad. Eventuele inlich tingen bij de secretaris: Ton van Oss, Stationsstr. 63, tel. 3184. AGENDA Musis Sacrum: Vrijdag en zaterdag 8 uur, zon dag 6 en 8.30 uur: „De bende van d zwarte hand",, toeg. 18 jaar. Zondag 3 uur: „Haat tegen haat", 14 jaar. Maandag en dinsdag 8 uur: „Doctor in love". Zondag 12 uur aankomst Sint Nicolaas. «ITUP BH. DC HAND I In onze geheel gemoderniseerde zaak vindt U een ruime sortering In foto-artikelen zoals Verder alles op het gebied van SMALFILM Grotestraat 1 29 WAALWIJK Tel. 2805

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9