wAALwijkse en UnqstRAAtse co URant SCHOP TEGEN HET BEEN INNEN- EN BUITENLAND Hypermodern Veevoeder bedrijf aan de haven officieel geopend Betero I LAARSJE BERGMANS MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 83e JAARGANG No, 93 Stoomdrukkerij Antoon Tielen facteur: JAN TIELEN jjier 50798 verschijnt 2 x per week #1878 JL Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensffiat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" ,r de kwestie Nieuw-Guinea n zich in de afgelopen we- diverse voorvallen afge- 1 in de eerste plaats de in- M van en de toelichting op Nederlandse regeringsvoor- 'ij de Verenigde Naties tot u,jng van een soort mandaat Verenigde Naties tot 't mo lt van zelfbeschikking der Pa is Er was vervolgens een ge- 'van minister Luns met ver- uwordigers van Indonesië te •York, het volkomen afwij- je antwoord op Luns' plan Soebrandio Er verscheen het manifest van een aantal lirlandse hoogleraren e.a., dringende op een direct ge- tussen de Nederlandse en mesische regering, en tenslot- fel dreigende rede van Soe- waarin met gewapend op- te wordt gedreigd, indien het jirlandse plan in de V.N. zou aangenomen, it hetgeen van Indonesische werd gedaan en gezegd, valt conclusie te trekken, dat men z.g. plan Luns een em it bedreiging acht voor de ei- aanspraken op het bezit van iw-Guinea. Men heeft ge it met zoete en daarna met twoorden dit voorstel van de i te krijgen of althans de le der V.N. er tegen te alarme- Slen besefte, dat dit dekolo- [ie-plan van Nederland juist bij Afrikaanse en Aziatische sen weerklank zou vinden dat lus kans is op aanneming van plan door de algemene ver- ring der V.N. of er in ieder lalzo'n meerderheid voor zou lat dit de overdracht van jw-Guinea aan Indonesië ze- voorlopig illusoir zou maken. Ierland verschafte zich met de itning van dit plan een poli- sterke positie tegenover de mesische aanspraken. o jt juist op dit moment komt manifest van prof. Duynstee mderen, waarin tot uiting ge- tót wordt, dat een belangrijk :ivan het Nederlandse volk het il eens is met de politiek zij regering en dat aandringt op «ties. manifest en de brief aan iarno zijn als een trap tegen [been, dat de Nederlandse re- rlngpoogt stijf te houden tegen eis van Indonesië tot uitein- overdracht van Nieuw Het is deze vooropgestel- eis die een dergelijk gesprek ir ons onmogelijk maakt en Indonesië nog altijd niet wil si schieten. Wij achten het trantwoordelijk en getuigend van zelfoverschatting, wanneer prof. Duynstee c.s. spreekt van „een belangrijk deel van het Ne derlandse volk" dat het niet eens zou zijn met het standpunt der regering in deze. Dit standpunt toch wordt door de overgrote meerderheid van de Staten-Gene- raai nog altijd gesteund en daar mede door de overgrote meerder heid van ons volk. Het pleit niet voor het politiek inzicht der heren hoogleraren e.a. dat zij zich buiten de regering om richten tot de Indonesische pre sident en het doen voorkomen alsof de eigen regering maar nau welijks het vertrouwen van het volk heeft en maar zo'n beetje op eigen houtje stijfhoofdig blijft. Dit is een verdraaiing en een pogmg tot ondermijning van de feiten, die op z'n minst onele gant genoemd kan worden, miaar feitelijk erger is. Dit klemt te meer daar van een stap van In donesische intellectuelen bii hun regering om tot matiging in de eisen voor een gesprek te komen, nog niet is gebleken. Al achten we de stappen van de groep Duynstee-Rijkens uit democratische overwegingen ver werpelijk, we geloven toch wel, dat de kwestie Nieuw-Guinea uit eindelijk tot 'n oplossing zal ge bracht moeten worden via een di rect gesprek tussen Nederland en Indonesië, eventueel met behulp van de V.N. Nederland zal echter nimmer kunnen toestemmen in bewilliging van zo'n gesprek met als uitgangspunt de uiteindelijke overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Die eis zal de In donesische regering toch eerst moeten laten vallen en moeten afwachten wat er uit het gesprek voortkomt. Dat is geen kwestie van pres tige, maar van principe en geda ne geloften aan de Papoea's. Nieuw-Guinea kan vermoedelijk binnen afzienbare tijd nog niet zelfstandig bestaan, wellicht t.z.t. wel politiek, doch zeker niet eco nomisch. Misschien zijn de beste voorwaarden voor een econo misch bestaan t.z.t. wel gelegen in een zekere binding met Indo nesië. Ook dat blijft een vraag die dan bij onderhandelingen beant woord kan worden, maar waarbij ook de Papoea-vertegenwoordi gers zelf een stem dienen te kun nen inbrengen. Zo lang Indonesië zich daartoe niet bereid verklaart heeft een gesprek geen zin. Maar we vertrouwen dat het die eis wel eens moet laten vallen. H. v. W. BINNENLAND TILBURGER DODELIJK VERONGELUKT Donderdagmorgen is op rijks- 63 onder de gemeente Best •jarige heer G. van den Dob- 'steen, gewoond hebbende in Schoolstraat 39 te Tilburg, do- !ijk verongelukt. De heer Van den Dobbelsteen id met z'n motor in de richting idhoven, toen hij werd inge- uld door een auto, bestuurd deheer P. C. v. |M. uit Waal- li. De auto zwenkte plotseling ar rechts, sloeg over de kop en tam in de berm terecht. Door onverwachte manoeuvre «est de motorrijder plotseling rnnen, lij viel van de miotor en raak- met zijn hoofd een betonpaal. jwas op slag dood. De autobe- ■rder liep slechts lichte ver- «dingen op. De auto werd ver- <ld, de motor licht beschadigd, ■heer Van den Dobbelsteen gehuwd en vader van 3 kin- Een tragische bij zonder- is dat het slachtoffer veron- «te op de dag dat hij 37 jaar pL 1VEREN HUWELIJKSFEEST UN KONINKLIJK PAAR Anaal comité voor huldeblijk l'P initiatief van de burgemees- ?M Amsterdam, mr. G. van is een „Nationaal comité ®r het zilveren huwelijksfeest Koningin en Prins der Ne tlanden" in het leven geroepen. 1]'s gebeurd in aansluiting op 1 bericht van de particuliere ■fretariaten van koningin Juli- ,a prins Bernhard, waarin "wens wordt uitgesproken, dat 1 deze gelegenheid geen per- '°Qlijke geschenken zullen wor den gegeven. Het Nationaal Co mité stelt zich daarom ten doel een geldbedrag aan 't koninklijk paar aan te bieden als huldeblijk van het Nederlandse volk, met 't verzoek dat het daaraan een be- BRILLEN BRILLEN stemming zal geven. Bij de vorming van dit Natio naal Comité heeft nadrukkelijk de bedoeling voorgezeten aller lei denkbare initiatieven van par ticuliere zijden tot één centrale actie te bundelen. Het Nationaal Comité is samengesteld uit ver tegenwoordigers van de overheid, van de levensbeschouwelijke rich tingen uit ons volk, van kunsten en wetenschappen, van de beroe pen en bedrijven,, van de vrou wenorganisaties en van de jeugd- sport- en publiciteitsorganen. Het werkcomité bestaat uit mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, voorzitter- m'r. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemees ter van Den Haag en voorzitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten; mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam, beiden vice-voorzitter; de heer W. L. Viersma, directeur Amsterdamse Stichting voor Maatschappelijk Werk, secreta ris; de heer C. A. Klaasse, direc teur van de Amsterdamse Bank N.V.mevrouw N. Vos-Brand na mens het Nederlandse Vrouwen Comité; de heer S. J. v. d. Bergh namens de werkgeversorganisa ties; de heer J. Landman namens de werknemersorganisaties, de beer H. de Mooy namens de mid denstandsbonden en ir. C. S. Knottnerus namens de boeren- en tuindersbonden, leden. Het Nationaal Comité hoopt binnenkort mededelingen te doen over de wijze, waarop het Neder landse volk zijn aanhankelijkheid aan het zilveren bruidspaar tot uitdrukking kan brengen. KVP STELT PROVINCIE- EN GEMEENTEPROGRAMMA VAST De partijraad van de KVP zal op 25 november tijdens een bij eenkomst in Amsterdam het provincie- en gemeenteprogram ma 1962-1966 vaststellen. Het provincieprogramma is samen gesteld uit 17 en het gemeente programma uit 15 paragrafen. Zij omvatten de noodzakelijk geach te activiteiten van het provinci aal en gemeentelijk beleid. Het provincieprogramma be steedt veel aandacht aan de ver houding rijk-provincie. De na druk wordt er daarbij op gelegd dat het regeren per circulaire door het rijk achterwege dient te blijven. Ook moeten de „verre gaande bemoeiingen van de rijks overheid met provinciale werk zaamheden op allerlei terrein door middel van de zogenaamde deconcentratie" worden inge krompen. Het programma dringt aan op een spoedise totstandko ming van de taakverdeling inza ke subsidieverlening tussen rijk, provincie en gemeente. Ook vraagt het de Herziening van de financiële verhouding tussen rijk provincie en gemeente. Ook vraagt het de herziening van de financiële verhouding rijk-pro vincie en van de wet-1950, die voorschriften over. gemeenschap pelijke regelingen bevat. Verder wordt aangedrongen op streekonderzoek in verband met de ruimtelijke ordening, op het totstandkomen van streekplan nen, ruilverkavelingen en van uitbreidingsplannen. De aan dacht wordt ook gevestigd op het opstellen van een integraal wel vaartsplan. In het provincieprogramma wordt ook de aandacht gevestigd op de provinciale industrialisatie en de spreiding van het toeristi sche verkeer, de sociale leefbaar heid van het platteland en de ver betering yan de cultuurgrond. Mr. «TIKKER VOCHT MET INBREKER Onyerlaat ontsnapte nog Mr. D. U. Stikker, de Neder landse secretaris-generaal van de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie. is in de nacbt van dins dag op woensdag in een gevecht gewikkeld geweest met een inbre ker, die zijn hotelkamers in Pa rijs was binnengedrongen. Mr. Stikker werd kort voor middernacht wakker door ge stommel en ontdekte een man die bézig was zijn appartementen in hotel Géorge V te doorzoeken. „Ik wierp me op hem", zo ver telde mr. Stikker" later, „en had hem, hijna overmeesterd. Wij raakten slaags,, maar hij wist ér vandoor te gaan, na eerst de deur achter zich te hebben afgesloten. Ik slaagde er echter in de deur te forceren en alarm te slaan." Volgens mr. Stikker moet de inbreker een medeplichtige heb ben gehad. Men heeft hen beiden zien vluchten. De dief had enige documenten van de NAVO gestolen, maar die ziin later bij het Station des In valides door een werkvrouw ge vonden. Mr Stikker verklaarde er zeker van te zijn, dat deze docu menten niet zijn gefotogfafëerd. Overigens bevatten zij niets bij zonders, aldus de secretaris-gene raal der NAVO, omdat hij nooit militaire documenten mee naar huis neemt. Wel heeft hij de ge woonte tot diep in de nacht in bed te werken Voor het overige bestond de buit uit zijn sleutelbos en wat geld. Na de diefstal werd het cij ferslot van mr. Stikker's brand kast onmiddellijk veranderd. Mr. Stikker, die 64 jaar is; schijnt geen nadelige gevolgen te hebben overgehouden van, zijn gevecht m,et de inbreker en zijn krachtsinspanning bij bet force ren van de deur. TWEE BROERTJES VERDRONKEN Twee kleuters uit het gezin De Witte in West-Capelle, zijn eiste- ren in zee verdronken bij de strekdam op het noordërstrand: de 3-jarige Jan en de 2-jarige Adriaan. Vermoedelijk zijn zij bij het spelen op het strand van de. strekdam-berm afgegleden en in het water terecht gekomen. De twee jongetjes werden doig derdag voor het eerst gemiist het middageten. De moeder ver onderstelde toen nog, dat zij, zt- 'ats ze meer deden, Dij hun onia waren langs gegaan. Toen de.kia- deren echter met meer kwamCh opdagen, werd de moeder onge rust. Door voetafdrukken in hét zand te volgen, vonden twee kin aeren de ontzielde lichaampjes van de kleuters. De slachtoffer tjes waren de twee enige kindé ren van het echtpaar De Witilp dat vier jaar geleden getrouwd was. LAGERE WINST PHILIPS De bedrijfswinst van philirts Gloeilampenfabrieken is in de' eerste negen maanden van d|t jaar 96 miljoen gulden lager g&r weest dan in dezelfde periode va, vorig jaar. Ze bedroeg eind^ se[ tember 1961 496 miljoen. ,v Voor een belangrijk deel is d|t het gevolg van de in verschillen de landen tegenvallende verkoop' van tv-apparaten en vooral -on derdelen. De totale verkopen sap het concern, die met 3299 miljoen gulden nog 50 miljoen boven het peil liggen van de gelijke negéh maanden van I960, blijven onder, de verwachtingen van hel coijj- ccrnhestuur. De beoogde vijf mil- jard-guldengrens zal dit jaar niet worden bereiktrnSHRDLURAHTT worden gehaald. Er werden veel minder radifi- toestellen verkocht. (Mr. Fr. Teulings te VuglflS?, oud-lid der Tweede en Eerste Ka-» mer, oud-minister van Finano-, en, herdacht woensdag 1.1. zip 70ste verjaardag. Een Rembrandt, n.l. „Ariijji toteles poserend bij een buste van Haratides" is in Amerika verkocht voor 8 miljoen gulden, het hoogste bedrag wat ooit voor een schilderstuk is betaald. In 1653 kreeg Rembrandt er zelf 500 gulden voor. BRAND IN WARENHUIS TE BREDA Meer dan miljoen schade De afdeling woninginrichting en textiel van Vroom en Drees- mann in Breda, ondergebracht in een groot gebouw in de Karre- jstraat, is vrijdag geheel door brand verwoest. Het was een zeer ernstige en gevaarlijke brand in een van de smalste straten van de volgebouwde binnenstad. Toëri" nauwelijks een kwartier na het uitbreken vtm de brand over een breedte vart '25 meter de meterslange vlammen door <3e straat sloegen, ontstond .een''pa niek. Dank zij het feit, dat het windstil was en de brandweer er vrij spoedig in slaagde de brand in te sluiten, werd erger voorko- 1 men. Van zes panden tegenover het brandende gebouw werden de etalageruiten vernield en de voor gevels licht ge-blakerd. Er vielen geen slachtoffers. LONEN IETS AFGEREMD Huurverhoging betaald uit winst werkgevers Komend jaar zullen de loons verhogingen iets achterblijven bij de produktiviteit in de bedrijfs tak. De regering en de Stichting van de Arbeid zijn het daar vrij dagavond over eens geworden. In gezamenlijk overleg hebben zij 'n remsysteem ontworpen waardoor het beoogde effect kan worden bereikt. Dit systeem zal functio neren tot eind 1962. De regering en het georgani seerd bedrijfsleven zijn het er verder over eens geworden, dat de compensatie voor de huurver hoging van 1' juli 1962 niet uit de beschikbare ruimte betaald hoeft te worden. De werkgevers zullen deze compensatie financieren uit de wipsten. Zodoende blijft ei; vóór de loonsverhoging een gro tere ruimte uit produktiviteits- winst beschikbaar, namelijk on geveer één percent meer. RESOLUTIE VOOR N.-GUINEA IN DE MAAK Uit gesprekken met Amerika nen en leden van andere delega ties is duidelijk geworden, dat nu definitief wordt gewerkt aan een ontwerpresolutie voor Nieuw-1 Guinea, gebaseerd op de zelfbe schikking. van de Papoea plus UNO-toezicht. De Indonesische eis,, dat Indonesië de enige be heerder van het gebied zou wor den in een overgangstijd tot de Papoea in een volksstemming zijn wil kan uiten, is verworpen. Het grote voordeel van zulk een resolutie zou zijn dat dit 'n einde zou betekenen vdn de Ameri kaanse neutraliteit. Dit vermin dert het oorlogsgevaar. Overigens moet men maar af wachten wat er in de ontwerp resolutie komt te staan. Zij kan de Nederlandse positie verstevi gen, maar ook een twijfelgeval zijn: voorlopig is voor Nederland de eigen resolutie het „plan- Lüns" nog de beste. Ghana heeft formeel voorge steld een UNO-commissie van goede diensten te benoemen, die net gesprek tussen Nederland en Indonesië op gang moet brengen. BUITENLAND 13 ITALIAANSE SOLDATEN IN KONGO VERMOORD De Verenigde Naties hebben 'n strafexpeditie naar Kindoe ge stuurd. nadat donderdag bekend geworden was, dat de 13 Italia nen die zaterdag door muitende Kongolese soldaten waren gevan gen genomen, op afschuwelijke manier vermoord zijn. Vliegtui gen m,et nieuwe troepen zijn on derweg naar de afgelegen stad aan de rivier de Kongo om het Malcise UNO-garnizoen van 200 man le versterken. Ze zullen ko men te staan tegenover duizend muitende Kongolezen, die ge hoorzamen aan de rebellerende Gizenga. MEER DRUK OP FINLAND Rusland heeft zijn druk op Fin land verscherpt met een nieuwe waarschuwing. De Finnen, nau welijks bekomen van de verwar ring, ontstaan door de Russische mededeling van 30 oktober dat „de Sovjet-Unie zich ernstige zor- I gen maakt over een mogelijke Duitse aanval via Finland", kre gen donderdag een nieuw verhuld dreigement van Moskou te ho ren." In een onderhoud met de Finse ambassadeur Wuori liet de Russische onderminister van bui tenlandse zaken Koesnetsof we ten dat de Sovjet-Unie „de West- duitse dreiging in het Oostzeege bied" op het ogenblik nog erger acht dan op 30 oktober. In Helsinki vraagt men zich af, of de Sovjet-LTnie zal eisen dat Finland nu in samenwerking met Rusland .„verdedigingsmaatrege len" moet gaan nemen. Dan zou den de Russen bijna zeker weer bases in Finland opeisen, volgens het Russisch-Finse verdrag tot Wederzijdse bijstand. vanaf 14.90 kleurmodern bruin Dr. PAUL RIJKENS VERLAAT „BILDERBERG- CONFERENTIES" Bedenkingen regering tegen zijn reis naar New York Dr. Paul Rijkens heeft meege deeld, dat hij zijn lidmaatschap van het „Advisory Committee" van de „Bilderberg-conferenties" heeft beëindigd. Hij heeft hiervan in New Vork schriftelijk kennis gegeven aan Prins Bernhard, die voorzitter is van de Bilderberg- conferenties. Dr. Rijkens heeft voorts zijn ontslag aangeboden aan gouverneur en penningmees ter van de Foundation Europeën- ne de la Culture", waarvan de prins eveneens voorzitter is. Dr. Rijkens heeft zijn stap gemoti veerd met het feit dat hem is ge bleken, dat de Nederlandse rege ring bedenkingen zou hebben ge uit met betrekking tot zijn reis naar New York ter bijwoning van een vergadering van de commis sie der Bilderberg-conferenties. Een simpele beweging van een druk op de knop door burge meester.!. Teijssen betekende de officiële ingebruikneming van het hypermoderne bedrijfscomplex van de firma gebroeders Teurlings, gelegen aan de nieuwe, nog niet geheel voltooide binnenhaven van Waalwijk- Diezelfde dag precies een jaar ge leden, meerde het eerste schip af om door een volautomatische losinstallatie van zijn vracht te worden ontdaan. Doordat de installatie nog niet volledig was aangebracht, kon er toen nog slechts gemengd en gemalen worden, terwijl nu het gehe.e produktieproces (mengen, malen en persen) kan worden door gevoerd. In 1923 reeds vestigde de firma Teurlings haar bedrijf in Waalwijk aan de oude haven die in verband met de plannen voor een nieuwe haven en de aanleg van de Langstraatweg ge dempt moest worden waardoor genoemde firma in grote moei lijkheden geraakte, wat betreft de aanvoer van grondstoffen en de expeditie van 't afgewerkte produkt. Door de volledige me dewerking van het gemeentebestuur werd het probleem op een bevredigende wijze pgelost en kon men komen tot de oprichting en voltooiing van deze nieuwbouw. De ligging van het bedrijf aan de Altenaweg in de onmiddellijke nabijheid van de nieuwe Langstraatweg en aan de haven mogen ideaal genoemd wor den. Het enige verlangen dat deze firma nu nog koestert, is de volledige afwerking van het havenproject, waardoor de in- en uitvarende schepen niet meer met het probleem kampen van ongunstig'gètq, wat vooral belangrijk is door de vaste brug bij Capelle, waar de schepen bij hoog water niet onder door kun- nen en waar zij bij laag water aan de grond vastlopen. EXPANSIE-MOGELIJKHEDEN De burgemeester verklaarde, dat de gemeente gaarne bereid was geweest, de volledige mede werking te verlenen, zodat men tot de Totstandkoming kon ko men, temeer, daar zowel de plan nen van de firma als die van de gemeente een zekere samengang hadden, die een vruchtbaar re sultaat opleverden. De bouw, die tót stand is gekomen onder ar chitectuur van de heer A. Gies- sèn uit Doctinchem en aanne mersbedrijf F. Couwenbergh uit Waalwijk, is de basis van het bedrijf voor nu en de toekomst. Belangrijke medewerking hier aan is ook gegeven door de direc teur van Gemeentewerken de heer Kobben, de verdere onder aannemers en het personeel. I>e burgemeester benadrukte in zijn openingswoord hoe groot de expansiemogelijkheden zonden zijn, wanneer de voltooiing van de haven eenmaal een feit gewor den was. Hij prees de energie, de durfkracht en de blik in de toe komst van de firmanten. „Reeds nu" zo verklaarde de burgemees ter, „zijn uw wagens op de Ne derlandse wegen een algemene bekendheid. U heeft nog grote verwachtingen van dit bedrijf en ik hoop dat de gebouwen zullen beantwoorden aan het gestelde doel; het is de eerste nieuwbouw aan 'de haven, waarmee u naar wij hopen de voorloper bent van vele andere industrieën". Gigantische installaties Hierna stelde de burgemeester door een simpele druk op 'n knop de pneumatische losinstallatie in werking, waarmee 25 ton grond stoffen per uur uit een schip ge zogen kunnen worden. Jarenlang moesten de binnenschepen van uit Rotterdam doorgestuurd wor den naar Tilburg, waarna het transport naar Waalwijk verder per vrachtwagen moest geschie den. Thans is men in staat om in Waalwijk zelf schepen van 100 tot 120 ton aan een eigen loskade te laten afmeren, om daarna snel e va n ROSE Prolilux MOOI EN DEGELIJK met schapevacht gevoerd, dus HEERLIJK WARM ALLEEN BIJ SCHOENMAGAZIJN Grotestraat 153 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1