Uit de Langstraat prijzen woens 34 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 NOV. 1961 DEN BOSCH TILBURG helmon Vlijmen STASSAR DENKEN! lutLT-ilutlirt woensdag aanbieding JONGENS uirT"üri:in-iHtnÏT^i-iiHn£HtTr- Raamsdonk Raamsdon ksveer Geertruidenberg STASSAR DENKEN! VOGELVRIJ ALLEEN GELDIG WOENSDAG 22 NOV. Metalen broodtrom mel, mooi glanzend gemoffeld, in een prak tisch ruim schuifmodel, waar veel in kan. Morgen 90 slechts d Ons succesboek „Van alles wat". 48 pagina's (24 x 32 cm.), vol knip- puzzles, luciferkunstjes briefkaartkleuren, rondjes plakken etc. Met zakje rondjes en 12 kleur- A 25 potloden Luxe wekkerklokje, in rond of vierkant model met goud rand. Reliëfwijzerplaat en met welluidende afloop Een jaar schrift. ^90 garantie O GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN Wollen meisjes- twinset, afgebiesd met leuke contrastkleuren. In marine, biljart, rood en grijs. 4 jaar (met kleine stijging Q75 per maat) O Pullover, apart 3.8S Vest, apart 4.90 Leuke kinderparaplu, waarmee Uw meisje zich een echte dame zal voelen. 10-baans, overtrokken met leuke frisse dessins. Met foe draal. (Verkrijgbaar op de speelgoed- 95 afdeling) Mooie velours dames pantoffels, of muil tjes met vachtkap en stevige gevulcaniseer- de zolen. In rood, beige, zwart of blauw. 450 Een electrische kof fiemolen is onmisbaar in een moderne keuken! Sierlijk beker model van stootvast polythyleen en voor zien van krachtige 90 watt motor. 1 jaar garantie. Q50 Alleen morgen W Handige bloemspuit, met plastic reservoir en verchroomd pomp- mechanisme. De ver stuiving is zeer fijn, dus zeer geschikt voor Uw kamerplanten. Verpakt 50 in doos Zware kwaliteit fla nellen lakens. Heer lijk zacht geruwd, dus lekker warm. Extra voordelig. 170 x230cm. 5.50^*50 150 x220cm. T" Heerlijk warme mon tycoat, met vaste ca puchon. Prima kwali teit met double-face ruit. In antraciet en multi-color. Maten 34-44 75 Baby-trappelzakken, van warme keperflanel, in geel of wit, met schattige babydessins. Met verschillende boven- stukjes. In aardige ^60 cellofaan-verpakking j/L Suiker speelgoed, een leuke en leer zame sortering kinder- 39c snoepjes. 200 gram Perziken op sap. Zonrijp fruit voor bowl en dessert. M so Per blik 89 c 3 blikken Luxe doosje met 3 Macco dameszak doekjes, van bekend buitenlands merk- fabrikaat. In nieuwe modieuze if 75 kleuren en dessins Keperflanellen herenpyjama, geheel contrastgepaspeld. De pantalon heeft een brede lastex band en een Q90 royale overslag O BI Sterke voetbalsd "en, met rubbcraJ en anti-slip. Ideïa|,, onze natte veld,, Prima kwaliteitisy laag profmodel. 40 t/m 4414,so 35 t/m 3912,so 33 t/m 34 Door een druk op de knop werd de pneumatische installatie in werking gesteld, waarmee het bedryf van de firma Teurlings door burgemeester Teyssen officieel was geopend. de provincies Noord-Brabant en Limburg plaats, waarbij een 8-tal wagens het transport verzorgen. De firma Teurlings, die is sa mengesteld uit vijf firmanten (2 vaders en 3 zoons) kan trots zijn op haar nieuwbouw, die 'n hoog te heeft van niet minder dan 26 meter, en met haar de stad Waal wijk. en kundig te worden gelost. Daar heeft men nu slechts één man bij nodig, terwijl vroeger hiermee 'n derde van de arbeidskrachten mee was gemoeid, d.w.z. 8 a 10 personen. De ruimte binnen het gebouw wordt grotendeels in beslag geno men door gigantische installaties die een oorverdovend lawaai pro duceren, waarbij het haast onmo gelijk is zich verstaanbaar te ma ken. Het wordt voornamelijk ver oorzaakt door het graan of de mais, die door middel van enor me buizen naar de silo of elders wordt gedirigeerd. Deze silo ruimte bestaat uit 56 cellen, die een gezamenlijke capaciteit bezit ten van niet minder dan 100 ton. Vanuit deze cellen kunnen de diverse grondstoffen weer wor den weggezogen. Het graan komt dan allereerst op een automa tisch weegplateau, vanwaar het per transportband doorgevoerd wordt naar een elevator - die een hoogte heeft van maar liefst 30 meter om omhoog ge voerd te worden naar de derde verdieping, om daar terecht te komen in twee voormengmolens. Van hieruit wordt het door een valpijp naar de hamermolen, die in de kelder staat opgesteld ge transporteerd, waar het wordt gemalen. Is dit gebeurd dan voert de tocht weer omhoog ter namen- ging in twee namengmolens. Voordat het in de korrel- of pers- machine terecht komt, wordt er eerst nog een bepaalde hoeveel heid melasse aan toegevoegd. Melasse is een afvalprodukt van de suikerindustrie en deze stro perige massa ligt opgeslagen in een reusachtige tank van 120 ton,, die onder het hele gebouw door loopt. Voordat de firma Teur lings over deze nieuwbouw be schikte en dus ook die tank er nog niet lag, moest de melasse met 'n vrachtwagen uit Vlaardin- gen worden gehaald, waardoor men telkens slechts de beschik king had over 4000 1. Nu, door de ligging aan de nieuwe binnenha ven, kan ook dit per schip gebeu ren, zodat men een veel grotere voorraad kan opslaan, wat uit eindelijk ook een verlaging van de kosten betekent. Wanneer de ze melasse eenmaal is toegevoegd de samenstelling ondergaat nu zijn derde mengbeurt wordt het of tot koeken of tot korrels geperst, welke laatste eerst nog, voordat zij in de zakken verdwij nen, worden afgekoeld. De koe ken worden of wel in tabletvorm geperst of in de vorm van briket ten,; het geschiedt geheel auto matisch in twee aparte machinesL Grote verscheidenheid VLIJMEN OPENDE OP VLIED BERG NIEUWE INDUSTRIE Woensdagmiddag jl. werd door het overhalen van een handle door loco-burgemeester J. Vorstenbosch het mode-atelier van de N.V. De- termeijer op de Vliedberg te Vlij men officieel in gebruik genomen. Deze ffieuwe Vlijmense industrie is een vestiging van de Amsterdamse N.V. R. Determeijer. De heer R. De- termeijer jr. zal de leiding over de Vlijmense dependance hebben, waar momenteel uitsluitend vakkle- ding zal worden geproduceerd. Het smaakvolle gebouw is een ont werp van architectenbureau Tibosch en v. d. Heyden en werd gebouwd door aannemersbedrijf De Bont uit Nieuwkuyk. In totaal zijn reeds 45 dames in dit atelier werkzaam. Uiteraard is deze vestiging voor Vlijmen van bijzondere betekenis, gezien het grote percentage indus- trieforenzen, dat deze gemeente kent. Het gemeentebestuur heeft dan ook alle medewerking om tot de bouw van deze dependance te komen verleend, aldus locoburge meester Vorstenbosch, die namens burgemeester Hoefnagel, welke we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, blijk van belangstelling gaf en het atelier opende. Niet minder dan 64 procent van de vrouwelijke werknemers en 50 procent van de mannelijke arbei ders vinden buiten de gemeente emplooi, hetgeen door het aantrek ken van lichte industrie, naar het gemeentebestuur hoopt, zal leiden tot een aanmerkelijke vermindering hiervan, vooral wat betreft het per centage vrouwelijke arbeidskrach ten. Bouwpastoor Kamp, die het nieuwe gebouw inzegende, feliciteerde de N.V. evenals een der commissaris sen der N.V. de heer Vismans. De directeur van de dependance de heer R. Determeijer, wees er op, dat aan deze Vlijmense vestiging kosten noch moeite gespaard waren om tot een model-atelier te komen, waar het prettig werken zou zijn, terwijl hij de voorbeeldige samen- St. Nicolaas-geschenken t aan PENDULES werking en medewerking van be trokken personen en instanties prees. Spr. meende, dat uitbreiding niet al te lange tijd op zich zou la ten wachten. Verwacht wordt, dat reeds volgend jaar begonnen kan worden met een VOC-opleiding en een snij-afdeling. Te zijner tijd zal het bedrijf dan nog worden voor zien van een naaizaal, een strijkerij De afnemer kan deze korrels in diverse soorten en verschillende grootten krijgen. De firma Teur lings vervaardigt 20 a 30 soorten mengvoeder, voor rundvee;, big gen, paarden, pluimvee etc. Ook bij de koeken kreeg men 8 a 9 sa menstellingen, waarbij een ver scheidenheid van 13 soorten meel en zaden per koek niets bijzon ders is. De afzet vindt voornamelijk in SPORT COAT zware wollen winterduffel met aangeweven rug- in moderne kleuren 6 jaar 20.95 Enorme sortering in lange jongens Terlenka- pantalons met ritssluiting, voordeel en een kantine. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang door het modern en stijlvol ontworpen bedrijfspand. KRING TENTOONSTELLING Nederlandse Kleurkwekersclub De Kring tentoonstelling van de NKC zal worden gehouden op za terdag 25 en zondag 26 nov. in café 't Kroontje, 's-Hertogenbosch. Er zijn 84 klassen. Aan deze tentoon stelling zal ook deelgenomen wor den door de kanarievereniging Vo- gellust uit Vlijmen. VLIJMENS REVUE GEZELSCHAP Het Vlijmens Revue Gezelschap heeft een uitnodiging ontvangen om in Hotel De Beurs te Oirschot een toneelstuk op te voeren, aangezien het succes van verleden jaar bui tengewoon was. Ditmaal zal VRG presenteren „Het Verraad" uit het boek van Marijntjes Gijsen's jeugd, van A. M. de Jong. Toneelspel in 3 bedrijven, opvoering van het stuk 26 november. Biljartuitslagen district Den Bosch Klasse C: PoedelvreesExcelsior 62 OBKEBBC 2—6 NAO—W. v. Vught 6—2 Klasse D 2: OverhandOBK 2 53 Klasse E 1; Poedelvrees 2Valkenhof 26 Altijd Cadre 4NAO 2 44 Klasse E 2: OBK 3Schotse Roos 3 80 Standenlijst als volgt: 't Zwaantje 8 44—20; Schuttershof 8 4024; H. v. Brabant 7 3620; NAO 8 37—27; EBBC 8 33—31; W. v. Vught 8 33—31; OBK 8 3232; Limburgia 8 3232; Pater noster 8 2836; Schotse Roos 8 2737; Poedelvrees 7 2630; Overband 8 25—39; EDH 8 16—48 Belangrijke installaties In de gidsenhut van de St. Bri- gidagroep te Raamsdonk kwamen de gidsenleidsters van het district Oosterhout bijeen voor de districts bijeenkomst De Geerten. Deze bij eenkomst had een bijzonder karak ter Guido Nijs, diocesaan commis- saresse installeerde mej. Riek Boons tot districtscommissaresse. Even eens werden geinstalleerd mej. Cor- rie Krol uit Dongen en mej. Gerrie Janssen uit Dongevaart, resp. tot assistent commissaresse gidsen en tot assistent commissaresse kabou ters. De diocesane aalmoezenier Riemslag uit Oosterhout was eveneens bij deze installaties aan wezig. Na de installatie werd de rest van de avond in gezellig sa menzijn doorgebracht. KAV vierde tweede lustrum In café H. Kamp vond dezer da gen een feestelijke vergaderir plaats van de leden van de kak lieke arbeidersvrouwenverenik ter gelegenheid van het tweedelij trum. Na de opening van de vers' dering, waarop o.a. aanwezig ,- de oud-geestelijke adviseur, de »i eerw heer van Gooi, werd om®, dellijk het woord genomen dooris pelaan Loonen, die in een toespraak zijn gelukwensen overbracht. Won, den van felicitatie werden even eens gesproken door mej. Stokwt der, diocesaan leidster van de KM' pastoor van Herpt en de voorzitte van de plaatselijke afdeling van KAV, de heer H. Waas. Nadat de secretaresse, mevr. Fii neman-Oomen op geestige wijze wel en wee van de vereniging in i afgelopen tien jaren had geschei" werd door de voorzitster, men. Kanters-Broeders een dankwooü gericht tot de aanwezigen. Na een gezellige koffietafel werd begonnen met een ontspanningsptj. gramma, dat werd verzorgd i' de leden van de VKAJ, onder ding van mej. Vissers met mi werking van de KAJ-band Raamsdonksveer. Pedicure Mej. Ria van Aalst uit Raa donksveer is te Rotterdam ge voor voet- en schoenkundig cure. Gemeenteraadsvergaderinj A.genda van de openbare verf- dering op woensdag 22 nov. 1 's-avonds om half acht. Te behandelen zaken: 1. Goedkeuring van de notulen w de vergadering van 13 sept. 1». 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Vaststelling verordening op 4 heffing van opcenten op de hooii- som der personele belasting voor i belastingjaar 1962-'63 met mem® van toelichting en ontwerp-besli 4. Aanvraag van het bestuur van de r.k. Kleuterschool tot mede'» king ingevolge art. 50 der Kleuter onderwijswet, voor de aanschaffing van schoolmeubelen en hulpmidde len, St. Nicolaas-geschenken?. aan WEKKERS 5. Aanvraag van het bestuur van 4 r.k. Jongensschool tot medewerkt: ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1! (maken brandtrap). 6. Vaststelling voorschot vergoeding ingevolge art. 73, le lid der 1 teronderwijswet voor 1961. 7. Vaststelling voorschot vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet over 1961. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 27). De wilddief begreep, dat het verstandig zou zijn om dit terrein spoedig te verlaten. Hij ging nog eenmaal langs de doden, boog zich over hen heen en noemde hen bij wijze van laatste groet hun naam. Frankes begaf zich nu naar de dichtstbijzijnde boerderij en klop te de bewoners van hun bed. Het duurde lang voor hij gehoor bij de bewoners kreeg, die angstig geworden waren na hetgeen er zich die dag voor hun woning had afgespeeld. Hij vroeg een eervolle begra fenis voor zijn drie gevallen ka meraden. De boer beloofde hem dit te willen bevorderen. De stroper ging daarop direct Uffelte verlaten. Hij verliet de zandweg en zocht de wildernis weer op. Hij wankelde over es- gronden en kwam toen op de heide. Zeer langzaam vorderde hijzijn wonden deden hem felle pijn en hij was nog erg duizelig. Noordwaarts ging nu zijn weg. Na een uur moeizaam voortsuk kelen belandde hij in een uitge breid stuifzandterrein. Nu en dan ging hij zitten om even te rusten. Frankes had er niet 'het min ste begrip van hoe laat het was tot het licht van een nieuwe dag begon door te breken. Hij trok nu zijn hemd uit en scheurde het in repen. Hij verbond hiermee zo goed het ging zijn wonden. Toen de zon was verschenen en hoger begon te stijgen, zocht hij een luw plaatsje in het gele zand, om daar een paar uur te rusten. Zijn lichaam deed hem op meerdere plaatsen pijn en hij voelde zich moe en ellendig. HOOFDSTUK XVIII Gevangene. Onderwijl Frankes zijn moede lichaam had uitgestrekt in het warme duinzand, was zijn geest koortsachtig bezig. Waar waren de andere kame raden? Berend, de Gladde, Fol- kert en de Prediker? Hij had hun lichamen niet gevonden. Hadden ze kunnen ontkomen aan de slachting? Hij hoopte het vurig. Vooral waren zijn geJ.ichten bij Folkert, die hij haast als 'n zoon lief had. Dan hield de wilddief zich met zichzelf bezig. Zijn toestand scheen hem niet zo erg rooskleurig toe. Zijn wonden deden hem flink pijn en hij vreesde wondkoortsen. Hij lag hier vermoedelijk wel veilig, maar hij kon j hier niet lang blijven; hij had eten noch drinken bij zich. En hij had geen geld meer om hier of daar le vensmiddelen te kopen. Niemand kende hem in de streek, en 'n ge weer ontbrak hem, invalide, om aan een bede kracht bij te zetten. Per soonlijk interesseerde het leven hem weinig meer, maar hij wilde er taai voor blijven vechten, terwille van zijn dochter en het zoenoffer van zijn zoon. Nog steeds had hij niet afge rekend met diens moordenaar. Hij moest zo spoedig mogelijk in een streek zien te komen, waar hij vrienden had. Met alleen als wapen een dolk bij zich, voelde hij zich ook zo goed als machteloos, zelfs weer loos. De stroper oriënteerde zich. Hij lag hier in het woeste gebied tussen Uffelte en de huizen aan het Wapser- veen. Daar ginds op een afstand van een'paar kilometer liep de zandweg, die van Havelte naar het Wapser- veen en verder naar Vledder voerde. Dan kwamen de gehuchten Dolder- sum en Waadhom. In het laatste had hij een vertrouwde vriend wonen, die hem zeker wel enige dagen zou wil len opnemen, tot hij weer hersteld zou zijn van zijn wonden. Hij begreep dat hij enige dagen rust zou moeten nemen. Hij voelde zich thans als een wrak. Het grote bloedverlies deed ook zijn invloed gelden. Willem Frankes stond op; hij ging weer op stap, eerst strompelend. Na een poos ging het lopen weer wat beter. Hij keek uit naar water. Hij had erge dorst gekregen en hij wilde zijn wonden uitwassen. Op zijn zware tocht ontdekte hij een veenplas. Met het bruine water leste hij zijn dorst en waste hij zijn wonden uit. Hij spiegelde zich zo goed als het ging in het water en trachtte zijn hoofd en zijn baard schoon te maken van het geronnen bloed. De reis werd daarop weer voort gezet. Het weer was intussen zeer zwoel geworden. De wind was naar het zuidwesten gekrompen en don derkoppen vertoonden zich drei gend aan de hemel. Frankes zocht de zandweg naar Vledder op. Het ploeteren door de hier en daar zeer machtige Calluna- struiken werd hem te zwaar. Hij bleef intussen vorderen, al ging het ook langzaam. In de verte onwaarde hij eindelijk het zadeldek van de to ren van Vledder. Omzichtig ging de wilddief ver der. Nu en dan wierp hij ook een blik achterwaarts. Hij wilde zich niet la ten verrassen door een bende huur lingen. Waar in Drente was het wer kelijk veilig? Het weer was slechter geworden. Buien kwamen op. Het begon reeds te druppen, terwijl in de verte de donder gromde. De eenzame wandelaar ver volgde echter kalm, doch onverstoor baar zijn weg. Een keer weder een blik achter waarts werpende, zag Frankes in de verte iets op de weg naderen. Hij kon nog niet onderscheiden, wie of wat zich daar in zijn richting voortbe woog, maar hij achtte het geraden om voorlopig veiligheidshalve dekking te zoeken. Hij deed dit in een bospartijtje, 'n eindje verder aan de weg. Het was een afdeling lansknechten die daar naderde. Enkele van hen droegen geweren, maar het meren deel hield de bekende lange lansen over de schouder naar boven gericht. Voor en achter de troep reden een paar ruiters. Goed verscholen zag de stroper de bende naderen. Ingespan nen bespiedde hij vanuit zijn dekking de huurlingen. Daar passeerden hem reeds voorste ruiters. Dan kwamen twee aan twee de lansknechten, het voel volk. Frankes scherpe ogen beloer den met aandacht de koppen der te reis, de onverschillige, verlepte en onverzorgde, soms geschonden tro nies. Opeens was het alsof een electri sche schok door het lichaam van ik wilddief voer. Dat was hij, ja dan kwam hij, de moordenaar van zijn zoon. De gevloekte! En nu stond tij, Rooie Willem, daar als ongewapend zonder geweer, zonder paard. Dan tastte hij snel naar zijn scher pe dolkmes. Het uur van zijn wraai had geslagen! De gerechtigheid koi spreken! De stroper verzamelde zijn krachten, het was alsof hij de ge hele wereld, zijn dochter, zijn eigen veiligheid vergat, nu hij het voorwerp van zijn grootste haat daar voor zitt zag. Met een verbeten, verwrongen gezicht sprong hij uit de struiken; li wierp zich op de zwarte kerel en voor een der anderen ook maar iets ten doen om het te verhinderen, had lij de dolk in het hart van zijn vijand ge plaatst. Een tumult brak los. (Wordt vervolg

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2