wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt astingmaat loopt zichtbaar over BINNEN- EN BUITENLAND Derde assemblee van wereldraad begonnen 26 overhemd HALVE PRIJS van Mienlo f- Gesprek Nederland-lndonesië onder Uno-voorzitter VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 83e JAARGANG No. 94 Stoomdrukkerij Antoon Tielen «redacteur: JAN TIELEN nummer 50798 |!ad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief jicht 1878 "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Het Kabinet is gewaarschuwd j, je Tweede Kamer heeft een be- trijd gewoed, die van grote ienis is voor de belastingheffing, in 0ns land in de toekomst te hten staat. Weliswaar heeft de 7 na felle strijd gezegevierd, j,l pessimisten met recht kunnen «n dat de staat maar weer f 135 Ij® verhoging per jaar heeft op- maar de wijze waarop de strijd ben regering en kamer is gevoerd, niettemin vruchten afwerpen, je eerste plaats is het financieel - (iek beleid van minister Zijlstra maskerd, als wij het zo mogen zeg- Deze minister heeft talloze ma- beweerd dat de belastingdruk van volk te hoog is. Hij streeft dus naar verlaging, maar weet met de jere bedragen die hij daardoor de iclking in handen speelt, geen weg bet algemeen economisch schema Je volkshuishouding. „Prof. Zijl- jmoet zich als minister van finan- nieer bepalen tot het schatkist- j en zich minder zorgen maken het economisch beleid", zo zei ikamerlid. Hiermee is het fiscale jeid van dit kabinet ten voeten uit „Appeltje voor de dorst". ïorige regeringen hieven veel be lting en wilden nog meer hebben om groter invloed te hebben op de tlvaartsverdeling tussen de verschil de groepen van ons volk. Deze ge- tbte stelt het kabinet De Quay niet mop. ministerie onttrekt grote som- aan investering en consumptie, dat de bevolking ze op het onjuiste gent en niet overeenkomstig de r de regering gewenste richting gebruiken. Daarom is de regering ii het potten en aan het aflossen staatsschuld geslagen. Het wil appeltje vormen voor de dorst en kh reeds nu wapenen voor slechte jden. De lopende inkomsten van het rijk «treffen zodanig de lopende uit- iven, dat daaruit gemakkelijk alle in i begroting opgenomen directe in- steringen kunnen voldoen", zo zei ander kamerlid en dan nog wel aliberaal. Dezelfde volksvertegen- oordiger was als financieel expert m mening dat voor een evenwichts- ilitiek evenmin middelenversterking Jig is. Niet rechtvaardig meer. Een belastingexpert als dr. Lucas op de demoraliserende werking au het bestaande belastingstelsel. De leste werking manifesteert zich op ie fronten. Een deel van de belas- igplichtigen acht zich gerechtigd de ngen te ontduiken. En dit doen «igens fatsoenlijke mensen. Hier- st blijkt dat het niveau der belastin- e normen der rechtvaardigheid overschreden. Vervolgens mlt de werklust door het bestaande ffingsniveau ernstig geschaad. Het is goed dat hierop de aan zit wordt gevestigd. De regering Suft immers gemeend de gehuwde vrouw meer in het arbeidsproces te moeten betrekken door haar meer netto-opbrengst van arbeid te belo ven. Hoeveel zou de produktiviteit stijgen en de arbeidsschaarste afne men, wanneer alle belastingplichtigen met fiscale premies tot overwerk en extra-prestaties werden verlokt? Zou daar niet de gehele natie gebaat mee zijn en zouden de vruchten daarvan niet te prefereren zijn boven de scha de aan het schema in het gedachten- spel van professor Zijlstra? In de derde plaats meende dr. Lu cas, dat de spaarlust wordt geschaad door het bestaande heffingsniveau. Ook daarin gaan wij graag met deze afgevaardigde mee. Vooral in het be drijfsleven wordt geen gelegenheid verzuimd om „kosten" te maken. Wij achten de hierdoor ontstane verspil ling zo groot, dat wij er bij wijze van spreken een loonronde economisch gezien mee zouden kunnen dekken. Nog andere hete kooltjes. De regering kreeg haar zin, omdat men meent dat dit ministerie op ander gebied nog hete kolen uit het vuur moet halen, maar niet omdat de mi nister had aangetoond dat hij het ver hoogde invoerrecht op minerale oliën of de verminderde verlaging van de vennootschapsbelasting nodig had. Bij het bepalen van haar standpunt dis- tancieerde de grootste regeringspartij zich zelfs van het beleid van de mi nister om in de toekomst niet gebon den te zijn. De volksvertegenwoordiging heeft met haar standpunt de juiste weg ge kozen. Een regeringscrisis zou bete kenen, dat de oppositie weer in het kabinet zou moeten worden opgeno men. In die oppositie achten velen een nog hoger heffingsniveau voor belas tingen gewenst. Dat is zeer te betreu ren. omdat nu toch duidelijk gebleken is, dat daarmee het op onverantwoor de wijze van geld uitgeven in de hand wordt gewerkt. Wij hopen daarom, dat er nog eens in brede kringen studie wordt ge maakt van de schadelijke werking van hoge belastingtarieven. Gewaarschuwd! De positieve betekenis van de fis cale gebeurtenissen in de Tweede Kamer is deze dat de regering nu weet dat de belastingmaat boordevol is en zelfs reeds overloopt. Wil dus het kabinet in de toekomst blijven rekenen op de steun van de Staten-Generaal, dan zal het plannen moeten beramen voor verdere lasten verlaging. Er zal meer aandacht moe ten worden besteed aan het doen ach terblijven van het uitgavenpeil de nei ging heeft sneller te stijgen wanneer een overheid ruime middelen ter be schikking heeft. Gelukkig zijn onze vertegenwoordigers er dus van over tuigd, dat er bezuinigingen te vinden zijn. Laat men alle krachten inspan nen om die te realiseren. drs. H. De derde assemblee van de We- van Kerken in New Delhi is Zondagmorgen kwamen |®tde 1200 afgevaardigden uit 60 "*Jen in een reusachtige tent bij el- om tijdens een plechtige dienst zegen over de komende moeilij- besprekingen af te smeken. En ttndagmiddag werd in het Huis der tanis (Vigyan Bhavan) de eerste of- "èle vergadering gehouden, waar na. de secretaris van de Wereld- J. de Nederlander dr. Visser 't *t, een rede hield, en waarop be weid de Internationale Zen- in de Wereldraad op te ne- Dr. Visser 't Hooft was erg inge- ®en met de aanwezigheid van de katholieke waarnemers, o.w. de eilander prof. dr. J. Groot. In dit 'band wees - de Wereldraad-secre- iIls op de onofficiële maar zeer nut tige contacten tussen de Wereldraad en het concilie-secretariaat voor de christelijke eenheid onder leiding van kardinaal Bea. Die contacten hadden er toe geleid dat de Wereldraad aan het komende concilie gevraagd heeft de kwestie en het begrip godsdienst vrijheid te bestuderen. Dr. Visser 't Hooft had de indruk dat alles in be weging wordt gebracht om de chris telijke eenheid dichterbij te brengen. Symptomen waren volgens hem de spoedig te verwachten panorthodoxe conferentie, de huidige assemblee van de Wereldraad en het komende con cilie. Dat streven naar eenheid wordt volgens dr. Visser 't Hooft ook ge diend door de toetreding van de Rus sische Orthodoxe Kerk tot de We reldraad, een toetreding waarover maandag werd beslist. „De toe treding van de Russen biedt gewel dige kansen voor een werkelijke sa menspraak tussen de oosterse en wes terse kerken", zei hij. Bisschoppen vragen gebed voor assemblee. De Nederlandse bisschoppen heb ben zondag opgeroepen tot gebed voor de derde assemblee van de We reldraad van Kerken, die in New Delhi is begonnen. „Het gebeuren in New Delhi kan ons niet onverschil lig laten", aldus de brief. „De nood der verdeeldheid moet ook door ons als echte nood ervaren worden. Zelf zijn wij betrokken in deze nood. En de gestelde doeleinden van het twee de Vaticaans Concilie zijn daar een levend getuigenis van. Paus Joannes XXIII roept ons immers op tot ver nieuwing van denken en van leven, opdat de zuivere gestalte der Kerk tot openbaring moge komen, waarnaar de gehele christenheid op zoek is." „Men vraagt ons om daadwerke lijke belangstelling in een biddende medebezinning op Christus als het Licht der wereld", zo gaat de brief verder. „Men vraagt ons om met al de gelovigen van de ledenkerken van de Wereldraad Gods zegen af te sme ken over het moeizaam zoeken naar eenheid. Er wordt gevraagd om een gebed, dat niet „tegen de ander" maar „vóór de ander" is d.w.z. om een gebed waarin ieder zichzelf toe wenst wat hij voor de ander afbidt. En dat is, dat in Christus' licht alle christenen zich zodanig mogen ver nieuwen, dat van die gemeenschap pelijke vernieuwing door Gods Geest die eenheid de vrucht moge zijn, die Christus wil en dat zij tot stand moge komen volgens de wegen die Hij wil. In dit gebed zal er ware gemeen schap zijn met alle anderen, die de Naam van Christus belijden. In dit gebed zijn wij in Christus verenigd". Aldus de Nederlandse bisschoppen. Na tal van redevoeringen kwam het belangrijke voorstel aan de orde de toelating der Russisch-orthodoxe kerk. Met 142 stemmen voor, drie tegen en vier onthoudingen (en 27 afwe zigen) is de orthodoxe Kerk van Rusland maandag aangenomen als lid van de Wereldraad van Kerken. De orthodoxe afgevaardigden omhelsden elkaar na bekendmaking van de uit slag. Aartsbisschop Nicodim zei zichtbaar geroerd „Wij zijn zeer ge lukkig. De eenheid der christenen zal groter en dieper worden". De secretaris-generaal van de We st. Nicolaas-geschenken aan STASSAR DENKEN! De voorzitter van het bestuur van de reldraad gaf als commentaar „Nooit tevoren is een groter verscheidenheid van uitingen van het christelijk ge loof in één beweging bijeengebracht." Wereldraad, de lutherse Amerikaan dr. Franklin Fry, merkte op „De toelating van de Russische Kerk zal wellicht meer doen voor de verster king van het christendom in dat land dan alles wat men verder zou kunnen ondernemen." De Russische primaat deelde mee dat zij in Rusland niet gehinderd werden, al bestaat er een anti-gods dienst-genootschap; hij zeide dat de kosten zouden worden betaald en dat er in Rusland nog 50 miljoen chris tenen leven. i t'üE'J nr." ui ZEER SPECIALE VOORSTEL VAN INDIA: India is onverwachts met een eigen resolutie gekomen ter oplossing van de kwestie-Nieuw Guinea. Deze voor stellen van India zijn niet de tussen- resolutie waaraan nog steeds binnen kamers wordt gedokterd door Ameri ka en andere landen. Het Indiase voorstel is slechts een gevolg van het feit, dat New Dehli niet gedwongen wenst te worden een uitspraak te doen vóór of tegen Nederland, en evenmin vóór of tegen Indonesië. Het voordeel voor Indonesië van deze resolutie is, dat er uitdrukkelijk in gevraagd wordt om een tweezijdig gesprek. Daardoor wordt de urgentie dat de UNO de zaak in handen neemt uitgehold. Het is echter minder pret tig voor Indonesië dat India spreekt over „onder auspiciën van de voorzit ter van de Assemblee". Het Neder landse standpunt is immers altijd ge weest, dat een gesprek met Indonesië onmogelijk was, door de voorwaar den die Indonesië stelde. Maar over voorwaarden spreekt de Indiase reso lutie helemaal niet. Algemeen plan van 34 landen Vierendertig landen, de meeste ex- koloniale gebieden, hebben een reso lutie ingediend ter bevordering van de de-kolonisatie. Deze resolutie is niet dragen. Daartegenover is Nederland bereid het bestuur over te dragen aan een internationaal orgaan. 2. In het plan wordt geen gewag gemaakt van het zelfbeschikkings recht voor de Papoea s noch van een volksstemming. En dat terwijl het juist gaat om de toekomst van de Pa poea's. Soebandrio spreek verzoenend De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr Soebandrio, heeft aan de Algemene Vergadering zeven „constructieve voorstellen om te ko men tot een eervolle oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea" aangeboden. In de zeven punten stelt Soeban drio dat beide partijen in een nieuwe geest van samenwerking de oprechte wil moeten tonen tot overeenstem ming te komen, zonder dat dit mag worden opgevat als een teken van zwakheid van Indonesië. De Neder landse bereidheid van bevoegdheden in Nieuw-Guinea af te zien, moet worden benut voor het welzijn van de bevolking, oplossing van het geschil en hervatting van een vriendschappe lijke samenwerking tussen Nederland en Indonesië. ,.V riendschappelijk' De maatregelen die na 1950 door Nederland zijn genomen worden door Indonesië erkend, inzoverre ze gun stig zijn voor de bevolking van Nw.- Guinea en bijdragen aan de Neder lands-Indonesische vriendschap. De kwestie van souvereiniteit behoeft volgens Indonesië geen onoverkome lijk obstakel te zijn als beide partijen van goede wil zijn. Indonesië ver klaart zich bereid tot tweezijdig over leg. Als voor een redelijke oplossing een tijdelijke bemoeienis van de UNO in Nieuw-Guinea nodig is, zal Indo nesië zich daar niet tegen verzetten. Beide partijen zouden zich moeten onthouden van eenzijdige acties, wel ke vooruitlopen op een beslissing. speciaal voor Nieuw-Guinea opge steld, maar heeft in het algemeen de bedoeling' de vrijheid van alle vol keren te bereiken. India en Indone sië behoren tot de ondertekenaars van deze resolutie. De Nederlandse delegatie heeft 't plan van India reeds verworpen. Vol gens de woordvoerder van de delega tie kleven er twee bezwaren aan 1 Van een gesprek met Indone- Stram en Rheumatisch Doe dan toch eens een bloedzuiverende huur. Met Kruschen Salts. sië wordt geen heil verwacht, omdat Djakarta iedere dag opnieuw beweert, dat het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië moet worden overge- HONGERSTAKING TEN EINDE De Algerijnen, onder wie hun vice- premier Ben Bella, hebben maandag hun 19-dagen lange hongerstaking beëindigd. De Franse regering heeft beloofd dat de gevangen Algerijnen voortaan als politieke delinquenten zullen worden behandeld, en niet als misdadigers. Het bevel tot beëindi ging van de hongerstaking kwam van Ben Bella zelf, die via zijn advocaten het besluit van de Franse regering aan zijn onderdanen bekend maakte. TRIESTE BERICHTEN UIT NIEUW-GUINEA Van de trieste moord op de con troleur Ir. Holkemeijer en twee Pa poea-agenten is niet veel nieuws ver nomen en evenmin van de verdwij ning van Rockefeller Jr. Een van de twee etnologen, de heer Massing, is door een helicopter op gepikt en gered. Hij vertelde dat Rockefeller Jr. zwemmende de kant trachtte te bereiken' toen hun bootje was omgeslagen. Of hij de oever heeft kunnen bereiken, daarvan is niets bekend, maar uit alle macht wordt naar hem gezocht in deze vrij wel onbewoonde streek. Zijn vader, de gouverneur van New York is met verschillende fa milieleden naar Nieuw-Guinea ver trokken. DRIE DODEN DOOR KOLEN DAMP IN ZWOLLE Het afgelopen weekeinde zijn te Zwolle drie mensen door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zaterdagmiddag werd het bejaar de echtpaar Pellinkhoff-v. Wouden berg dood in bed aangetroffen. De heer en mevrouw Pellinkhof, 74 en 69 jaar oud, waren de avond te voren in Zwolle teruggekeerd na een afwe zigheid van een maand. Alvorens naar bed te gaan hadden zij de kachel aan gestoken. Zaterdagavond is de 59-jarige al leenwonende H. E. Sanders door ko lendampvergiftiging om het leven ge komen. VIJFVOUDIGE MOORD IN VOLLE ZEE Het elfjarige Amerikaanse meisje Terry Jo Duperrault, dat op 11 no vember bewusteloos op een reddings vlot in de Atlantische Oceaan werd gevonden, is maandag bij kennis ge komen en heeft de recherche een af schuwelijk relaas over de ondergang der opvarenden van het jacht „Blue belle" gedaan. De schipper van het jacht, Julian Harvey (45), die zijn schip in een reddingssloep had ver laten. heeft, nadat hij het nieuws over het verhaal van Terry Jo had verno men, in een hotelkamer zelfmoord ge pleegd. Harvey, die op 12 november door een vrachtschip werd gered, had de politie verteld, dat de mast van zijn schip was afgebroken, waardoor een gat in de bodem ontstond en dat daarna brand was uitgebroken. Hij vreesde dat alle opvarenden waren omgekomen. Volgens het verhaal van Terry Jo heeft de schipper echter alle passagiers wreed vermoord en is hij daarna gevlucht. Voor de reis had Harvey een verzekering van 20.000 dollar op het leven van zijn vrouw Mary afgesloten. Toen de „Bluebelle" begin novem ber uit Fort Lauderdale (Florida) vertrok, bevonden zich zeven mensen aan boord, de schipper en zijn vrouw, Terry Jo, haar 7-jarig zusje Renée. haar 24-jarige broer Brian en haar St. Nicolaas-geschenken aan STASSAR DENKEN! beide ouders. De politie vond het ont zielde lichaam van Renée in de sloep, waarin de schipper was ontkomen. Zij was door verdrinking om het leven gekomen. VERVROEGD ONTSLAG VOOR OFFICIEREN Naar wij uit militaire kring vernemen heeft minister Visser van Defensie onslag aangezegd aan een tot heden toe onbekend aantal beroepsofficieren en re- serve-officieren lang verband. Als motivering van dit onsslag wordt gesteld, dat deze officieren bij het bereiken van de 50-jarige leeftijd niet meer ten volie ge schikt worden geacht voor de uit oefening van de dienst. NOG GEEN SPOOR VAN ROCKEFELLER De uitgebreide speurtocht aan de zuidkust van Nieuw-Guinea naar de vermiste Rockefeller heeft ook dinsdag geen resultaat opgeleverd. Steeds meer wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat hij, de kust nooit heeft bereikt nadat bij zaterdag 15 mijl in zee van het vlot sprong om te trach ten met behulp, van een paar drij- bende benzineblikken zwemmend zich in veiligheid te stellen. De geredde Nederlandse ambtenaar, René Wassing, die op 't vlot ach terbleef, heeft in Pirimapoen ver klaard dat hij zijn metgezel sterk had afgeraden 't vlot te verlaten. GROMYKO BEZOEKT NOORWEGEN De Noorse minister van buiten landse zaken, Lange, die thans 'n bezoek aan de Sovjet-Unie brengt zal zaterdag 2 december in Mos kou besprekingen met premier Kroesjef voeren. De minister had dinsdag 'n „openhartig gesprek" met zijn Russische ambtgenoot Gromyko over kwesties van ge meenschappelijk belang. Gromy ko heeft een uitnodiging om een bezoek aan Noorwegen te bren gen, aanvaard. Ook in de Scandinavische lan den begint een gevaarlijke situa tie voor 't Westen en de NAVO. Vooral schijnt het te gaan over de mtiilaire basis in No:rwegen. )e tcho van het Zuióen tll, PRISMA-HORLOGES Kleren maken de man Mannen kopen bij ST. NIC. AANBIEDING EXCLUSIEVE HEREN- en JONGENSKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizen den gevallen van Rheumatische pijn. Dat komt omdat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weör op gang. 't Bloed gaat weer sneller stro men en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen! PLEET-ARTIKELEN

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1