waaLwijkse en lAnqstRAAtse couRant gemeenteraad Waspik Gemeenteraad Waalwijk gitgever: ffaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 83e jaARGANG No. 95 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarlM Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Bouwgrondprijs in uitbreidingsplan Onbewoonbaar verklaarde woningen K«mt er spoedig een wijkgebouw Wit-Gele Kruis? STASSAR DENKEN! 24. Voorstel tot overdracht van grond aan de Taxandriaweg aan de Stichting Katholiek Bijzonder Lager Onderwijs „Don Bosco" te Waalwijk op de voet van artikel 20, vier de lid, der lager onderwijs wet 1920. 25. Voorstel tot voorlopige goed keuring van 'n plan tot ont eigening van onroerend goed ter uitvoering van de uit breidingsplannen in onder delen Laageinde I en Laag einde II. 26. Voorstel tot wijziging van 't raadsbesluit van 80 juni 1961 tot uitgifte in erfpacht van industrieterrein aan de Zomerdijkweg aan de N. V. Stahl Chemische Industrieën 27. Voorstel tot afkoop van het heerlijk visrecht op gemeen tewater onder Waalwijk en Besoijen. 28. Voorstel tot vaststelling van 't maximum bedrag tot het welk door burgemeester en wethouders kasgeld kan op genomen worden gedurende de maanden december 1961 en januari en februari 1962. 29. Voorstel tot akkoordverkla ring met het ontwerpbesluit der Gedeputeerde Staten in zake wijziging van de kin dertoeslagregeling voor se cretarissen en ontvangers over de periode 1 oktober 19601 januari 1962. 30. Wijziging begroting. Bouw van 100 woningwetwoningen zage liggende ontwerpbesluit in het uitbreidingsplan Waalwijk- i suppletoire begroting. en Agenda en pre-adviezen Vergadering van de raad dezer gemeente op donderdag 30 nov. 1961 te 7.30 uur ten gemeente huize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering ge houden 26 oktober 1961. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Gedep. Staten. b. Controleverslagen reken- plichtigen. c. Van burgemeester en wet houders. d. van het gemeentebestuur van Hilvarenbeek. B. en w. stellen voor: 1. de ingekomen stukken, vermeld onder a, b en c voor kennisgeving aan te nemen. 2. in antwoord op het onder d vermelde stuk aan het ge meentebestuur van Hilva renbeek te berichten dat de gemeenteraad het ongewenst acht op het verzoek in te gaan, omdat de anti-honger actie landelijk wordt gevoerd en ieder dus in de gelegen heid komt om op eigen wijze en naar eigen inzicht er aan deel te nemen. 3. Voorstel tot wijziging der al gemene politieverordening. 4. Voorstel tot teruggaaf van vergun ningsrecht. 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor het opmaken van een plan tot aanleg van een centrale be graafplaats. 6. Voorstel tot wijziging van 't uitbreidingsplan in hoofd zaak, met afdoening van be zwaarschriften. 7. Voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan in on derdelen „Bungalow- en vil lapark 'Meerdijk", met afdoe ning van bezwaarschriften. 8. Voorstel tot toekenning van een premie op de voet van de premieregeling woning verbetering en -splitsing. 9. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de bouw van een woning bij het dierenasyl aan de Meerdijk. 10. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aanleg van een centraal ra dio- en televisie-antennesy steem ten behoeve van de vierde tranche van de conti- nubouw Brabant II in het uitbreidingsplan Waalwijk noord. 11. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de bouw van 100 woningwetwo ningen, uitmakende de 5e tranche van de continubouw Brabant II. 12. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor uitbreiding van het rioolstel sel en voor straataanleg. 13. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor aanleg van bestrating en rio lering in de Burgemeester Brokkenstraat. 14. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor het aanbrengen van een ver keerslichtinstallatie op het kruispunt Grotestr., Kruis straat, Besoijensestraat. 15. Voorstel tot goedkeuring van de wijziging der begro ting voor 1961 van de ge meentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. 16. Voorstel tot vaststelling der vergoeding per leerling van de openbare lagere school voor 1960. 17. Voorstel tot voorlopige vast stelling van het bedrag der kosten van het openbaar la ger onderwijs over 1960. 18. Voorstel tot vaststelling der vergoeding, bedoeld in arti kel 101 der lager onderwijs wet 1920 voor g.l.o., u.l.o. en b.l.o. over 1960. 19. Voorstel tot vaststelling der vergoeding, bedoeld in arti kel 72, tweede lid, der kleu-" teronderwijswet over 1960. .20. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkom stig artikel 50 der kleuteron derwijswet voor 't aanbren gen van een zandbak en het aanschaffen van bergifngs- materiaal ten behoeve van de r.k. kleuterschool te Be soijen. 21. Voorstel tot 't verlenen van medewerking overeenkom stig artikel 50 der kleuter- onderwijswet voor inrichting van het vierde leslokaal der r.k. kleuterschool te Besoijen 22. Voorstel tot 't verlenen van medewerking overeenkom stig artikel 72 der lager on derwijswet 1920 voor 't tref fen van diverse voorzienin gen aan het gebouw der r.k. meisjesschool te Baardwijk. 23. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de aanleg van een speelterrein in het sportpark „Olympia". Voorbereiding aanleg centrale begraafplaats. Ter voorbereiding van de aanleg van een centrale begraafplaats, heeft de raad in de vergadering van 24 maart 1960 een krediet gevo teerd, groot 8.000.Dit krediet, opgenomen in de suppletoire begro ting nr. 20 van het dienstjaar 1960, had betrekking op de aanleg van een centrale begraafplaats op een terrein aan de Meerdijk. Zoals bij gelegenheid van de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak in ontwerp door de raad vastgesteld in de vergadering van 28 september 1961 is gebleken, is deze nieuwe begraafplaats thans geprojecteerd l te Baardwijk op een terrein, be- grensd door de spoorlijn, het afwa- teringskanaal, de geprojecteerde nieuwe verkeersweg Drunen-Waal wijk en door een agrarische bebou wing. STASSAR DENKEN! De vAn het De gemeenteraad van Waspik kwam woensdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Erp in openbare zitting bijeen. St. Nicolaas-geschenken aan PENDULES In een vlot tempo werden de 14 agenda punten afgewerkt. Punt 2 Ingekomen stukken en mede delingen gaven nog de meeste stof tot dis cussie. Hierbij kwam o.m. het verzoek ter sprake dat door de Gemeenteraad van Hilvaren- beek tot alle gemeenteraden werd gericht, om de presentiegelden van één raadsverga dering beschikbaar te stellen voor de z.g. .anti-hongeractie. Burg. en Weth. meenden de raadsleden hierin volkomen vrij te moeten laten en geen voorstel te moeten doen. De heer v. d. Broek vond het een heel mooi initiatief. Wij verkeren in ons land in een bevoorrechte positie. Het afstaan van het presentiegeld voor een keer vond fpr. geen offer, doch slechts een kleine gave. De voorzitter wees er op dat de raads leden geheel vrij zijn in de wijze waarop zij hun presentiegeld willen besteden. Hierover behoeft geen officieel besluit te worden ge nomen. Men kan onder elkaar afspreken of Hilvarenbeek. men iets voelt voor de suggestie vanuit De raad besloot hierover na de openbare zitting nog even van gedachten te wisselen. De kostprijsberekening van de grond voor woningbouw in het uitbreidingsplan, welke berekening bij de stukken ter inzage had gelegen, gaf de heer van Dongen aanlei ding op te merken dat hij de prijs die hier voor de bouwgrond was becijferd, zeer hoog vond. Bij informatie was hem gebleken dat deze prijs schril afstak bij die in andere gemeenten, o.a. in Oosterhout f 15. - per m2, in het riante uitbreidingsplan van Raamsdonksveer f 11.- per m2, in Sprang- Capelle van f 5.25 tot f8.— per m2, in het villapark van Loonopzand f 13. -in Vught f 11.-, terwijl in al deze gemeenten veel meer geboden wordt op het gebied van onderwijs, consultatiebureaux, recreatie, sportaccomodatie, enz. Het zullen voorna melijk werknemers zijn die hier willen bou wen en daarom dient de prijs van de bouw grond zo laag mogelijk te zijn. Spr. achtte een mogelijkheid tot verlaging der kosten aanwezig door de werken in eigen beheer uit te voeren. Dit zou z.i. de kosten 25 drukken, waardoor een prijs van ongeveer t 7.50 per m2 bereikt zou kunnen worden. Hij zou B. en W. willen adviseren deze mo gelijkheid nader te willen onderzoeken. De voorzitter merkte op dat ook B. en W. geschrokken zijn van de hoge prijs waar toe de deskundigen bij hun kostenbereke ning zijn gekomen. Die hoge prijs heeft ech ter verschillende oorzaken. In tegenstelling tot verschillende andere gemeenten, waar men reeds jaren geleden agrarische gron den voor uitbreiding heeft aangekocht, moeten in Waspik deze plannen gereali seerd worden in deze tijd, nu de grondprij zen enorm gestegen zijn, terwijl ook de aan leg van straten, wegen, gazons, enz. veel kostbaarder is geworden. Al deze kosten be palen tesamen de prijs die de voor woning bouw beschikbare grond moet opbrengen. De prijzen van bouwgrond zijn voorheen in Waspik zeer laag geweest, maar als men thans ook voor de woning zelf veel meer moet betalen, dan voorheen, is het logisch dat ook de grondprijs de algemene prijsstij ging ondergaat. Vanzelfsprekend doet het gemeentebestuur alles om Waspik als woongemeente zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Maar al kan het nooit zoveel bieden als grotere gemeen ten, toch geeft bij velen de liefde voor hun eigen woonplaats de doorslag. Er is nog een geringe mogelijkheid dat straks bij aanbe steding de kosten wat minder blijken te zijn, doch van betekenende invloed op de grond prijs zal dit nooit worden. Voor uitvoering van het werk in eigen beheer is de outillage van de gemeentelijke technische dienst veel te beperkt. De heer van Dongen bleef, met alle waar dering voor het streven van B. en W., van mening, dat bijv. de prijs van f 52.000. - voor het grondwerk wel tot f 25.000. - was terug te brengen als men het zelf uitvoerde. Met dragline en bulldozer is het niet zo'n omvangrijke karwei. De voorzitter merkte op dat de jonge Technische Dienst van Waspik niet over een dragline of bulldozer beschikte en men deze ook niet zo gemakkelijk van elders betrek ken kan. Voorts hoort daar ook het nodige vakbekwame personeel bij dat hier evenmin aanwezig is. Vergelijkingen met andere ge meenten, die vaak in gunstiger omstandig heden verkeren, zijn altijd moeilijk. Ook de uitgifteduur van de grond is hier veel lan ger geraamd dan elders vaak het geval is, hetgeen do kostprijs eveneens verhoogt. Het is nog een geluk dat de boerderij van van Kuijk nog buiten het uitbreidingsplan is gelaten, anders zouden de kosten nog een stuk hoger zijn geweest. De voorzitter maakte hier tevens melding van de plannen voor de bouw van een wijk gebouw voor het Wit Gele Kruis. Het ont werp hiervoor is al gereed en binnen een half jaar zullen aan de raad voorstellen hier omtrent worden voorgelegd. De raad ging hierna zonder hoofdelijke stemming met de voorgestelde kostenbere- kening accoord. I De overige agendapunten, genoemd in de aankondiging van deze raadsvergadering in i ons vorig nummer, bieken voor het meren- 1 deel „hamerstukken", die geen aanleiding j gaven tot discussie'. 1 Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Veerstraat 27, 29 en 31, alsmede Verlengde Diepstraat 3 en 38, wer den, op voorstel van de heer Akkermans, door de raad inbesloten zitting behandeld. Bij heropening gaf de voorzitter als zijn mening te kennen dat men zuinig moest zijn met gesloten vergaderingen. Het zou niet juist en niet democratisch zijn om vaak in geheime zitting voorstellen te behandelen en dan in openbare zitting alleen maar een be sluit te nemen. Spr. stelde er prijs op zo mogelijk in de openbare zitting een korte samenvatting van het behandelde te geven. In dit geval is er alleen over de bewuste woningen gesproken, omdat bepaalde raads leden de indruk hadden dat uit de onbe woonbaarverklaring moeilijkheden voor de gemeente of betrokkenen konden voort vloeien. Het is echter gebleken dat voor alle betrokkenen op één na de mogelijkheid gey schapen is in Waspik een andere woning te bouwen, mede dank zij de toeslag voor krotopruiming en bouwpremie. De bewo ner van Veerstraat 31 gaat zich buiten de gemeente vestigen. De raad verklaarde zich m.a.st. met het voorstel accoord. Het verzoek van de R.K. Winkeliersver eniging van Waspik om de winkels op 22 en 23 nov. tot 21 uur geopend te mogen houden kon voor dit jaar gedeeltelijk en voor volgend jaar geheel worden ingewil ligd. In dit verband drukte de voorzitter er zijn spijt over uit dat Waspik niet een krach tiger Winkeliersvereniging telt, waarbij na- genoeg de gehele Waspikse winkelstand, die 1 er overigens wel zijn mocht, was aangeslo- ten. Door organisatie was veel te bereiken en ook het gemeentebestuur zou daarmee beter overleg kunnen plegen over winkel sluiting en andere voorstellen. De huidige woningcommissie, bestaande uit de heren A. A. v. d. Broek, W. A. de Glas, A C Kamp, L Verduijn en W. H. Zijlmans, werd met bijna algemene stem men herkozen. In de commissie voor het nazien der ge meente-rekening over 1959 werden benoemd de heren Akkermans, Smits, Timmers, Ver duijn en Zijlmans. Bij het voorstel tot aanvragen van rijks- steun voor woningwet-bouw merkte de heer v. d. Broek op dat naar zijn mening de be tref fendle 6 woningep goedkoper in Was- pik-Boven dan in het Uitbreidingsplan-Noord gebouwd konden wtlfden, gezien de hoge grondprijs in dit uitbreidingsplan. Die grondprijs moet ook in de huur verwerkt worden. Het zou de betrokken mensen be ter te pas komen om een huis voor f 11 a f 12.- te kunnen huren dan voor f 13 14. De voorzitter wees er op dat bedoelde woningen vrij duur werden en hiervoor ver moedelijk meer gegadigden zouden zijn als deze in het uitbreidingsplan, dus boven de spoorweg kwamen te staan. Daar zouden ook de woningen voor bejaarden het best tot hun recht komen. In Waspik-Boven werd z.i. in de particu liere sector meer gebouwd dan in Waspik- Beneden. In de toekomst zal ook aan wo ningbouw in Waspik-Boven zeker aandacht worden besteed. Bij de rondvraag informeerde de heer v. d. Broek of het gemeentebestuur aan ont spanningsgelegenheid voor de bewoners van het bejaardencentrum reeds aandacht had besteed, waarop de voorzitter antwoordde dat deze zaak in studie was. Als een goede kok wilde hij het deksel van de pan nog niet afnemen vóór het gerecht klaar was. Nadat de heer Smits nog de aandacht had gevestigd op de trage gang van zaken bij het opknappen van een weg en de slech te waterafvier aldaar, sloot de voorzitter de vergadering op gebruikelijke wijze met ge bed. Deze wijziging in de situering is noodzakelijk geworden tengevolge van de beslissing van de gedepu teerde staten van Noord-Brabant dd. 13 juni 1960, G. nr. 53.640, om de door het college van b. en w. ge vraagde afwijking, als bedoeld in art. 16, derde lid, van de Wet op de Lijkbezorging, niet toe te staan. De aanleg van de begraafplaats op een afstand minder dan 2500 meter van de prises d'eau van het gemeente lijk waterbedrijf aan de Klooster- weg, zou in verband met de belan gen van de drinkwatervoorziening, als niet toelaatbaar moeten worden beschouwd. Ten behoeve van de aanleg van de nieuwe geprojecteerde centrale begraafplaats is een aantal voorbe reidende werkzaamheden te ver richten, t.w.; 1. het inmeten van het terrein, het welk een oppervlakte verkrijgt van ca. 16 ha.; 2. het verrichten van hoogtemetin gen; 3. verkenning van de waterstaat kundige toestand van het terrein en het opnemen van dwarspro fielen; 4. het verrichten van een bodem- kundig onderzoek; 5. het vervaardigen van een tech nisch plan en het opstellen van een kostenbegroting; 6. het ontwerpen van een indelings- en beplantingsplan; 7. het voeren van de terzake nodi ge besprekingen. noord; aanleg centrale voorzieningen. (5e tranche Continubouw Brabant II). Momenteel zijn de voorbereidin gen voor de realisering van de 5de fase van het omvangrijke Continu- bouwproject Brabant II betrek king hebbende op het jaar 1962 zover gevorderd, dat b. en w. de raad voorstellen kunnen aanbieden tot het beschikbaar stellen van kre dieten voor de bouw van wederom 100 woningwetwoningen, zulks op basis van het raadsbesluit dd. 2 au gustus 1957 tot onderhandse aanbe steding van ca. 500 woningen aan de N.V. Internationale Bouwcom- pagnie v.h. Ea. H. van Heeswijk te Best. Met de realisering van deze laatste tranche van het continu- bouwproject voor de jaren 1958 t/m 1962 zullen in deze gemeente in to taal 508 woningwetwoningen tot stand zijn gekomen, een aantal, dat tot voldoening stemt, maar geens zins inhoudt, dat de achterstand op het gebied van de woningvoorzie ning volledig zou zijn ingelopen. Ook voor de jaren na 1962 zal het gemeentebestuur daarom terzake diligent dienen te blijven. Alle 100 woningen, behorende tot de 5de tranche, zijn geprojecteerd aan de Noordstraat te Besoijen en zijn verdeeld als volgt: 16 woningen type K (galerijwo ningen met een inhoud van 243 tot 260 m3); 84 flatwoningen (inhoud varië rend van 220 tot 259 m3) 11 garages in de onderbouw van de flatwoningen. De grondkosten van deze wonin gen, zoals deze in de exploitatie zul len worden verdisconteerd, bedra gen per m2 0.45 minder als is aan gegeven in de voor het uitbreidings plan Waalwijk-noord opgestelde en aan gedeputeerde staten medege deelde exploitatie-opzet, derhalve voor flatbouw f 20.55 per m2 en voor het type K 14.55 per m2. Dit St. Nicolaas-geschenken aan BAROMETERS De hier genoemde voorbereidende werkzaamheden uit te voeren door de Nederlandse Heidemaat schappij zullen een bedrag ver gen van 10.270. Zoals boven is vermeld, werd bij suppletoire begroting nr. 20 van 't dienstjaar 1960 terzake een krediet gevoteerd, groot 8.000.De ho gere kosten houden verband met de grotere oppervlakte van het terrein te Baardwijk, alsmede met de sinds dien plaats gehad hebbende loon- en prijsstijgingen. Nu inmiddels het dienstjaar 1960 is verstreken, dient het op 't dienst jaar 1960 geraamde krediet te wor den afgevoerd en het nieuwe kre diet ad 10.270.op de dienst 1961 te worden geraamd. B. en w. stel len voor aldus te besluiten. wordt veroorzaakt, doordat het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid de in de exploita tie-opzet Waalwijk-noord voorko mende kosten van de straatverlich ting niet in de grondkosten van wo ningwetwoningen wenst te accep teren. Als gevolg hiervan bedragen de grondkosten, inclusief het rente verlies tijdens de bouw: 281.564.40. De totale bouwkosten bedragen in clusief 't renteverlies: 1.584.184.48. Deze kosten dienen nog te worden verhoogd met de navolgende posten, betrekking hebbende op de aanleg van de centrale voorzieningen voor dit complex woningen: 1. De aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie 124.800. 2. De aanleg van een centrale ra dio- en t.v. antennesysteem 14.910.—; 3. Het aanbrengen van een huis telefooninstallatie in de 84 flats 6.180.— De aan deze voorzieningen ver bonden kosten zullen een integre rend bestanddeel uitmaken van de stichtingskosten der woningen en als zodanig in de huurprijzen tot uit drukking worden gebracht. Dit brengt met zich mede een verhoging van de basishuren met de navol gende bedragen: 1. Centrale verwarming zijnde per woning per week: 2.80; 1 b. variabele kosten 2.80 per week; 2. Centrale antenne: zijnde per woning per week: 0.45; 3. Huistelefooninstallatie: zijnde per woning p. week (84 woningen) 0.15. Het sub 1 b genoemde bedrag zal als bijkomende vergoeding in Toke ning worden gebracht en wel op basis van de verbruikte hoeveelheid calorieën, welke zal worden geregis treerd aan de hand van de in élke woning te plaatsen calorie-meter, f Hiermede zal een zo efficiënt mo gelijk gebruik van de toegevoerde warmte verkregen kunnen worden. Ten dienste van eventuele bij-ver warming in het voor- of najaar, zal rekening worden gehouden met de bouw van een schoorsteenkanaal in het hoofdwoonvertrek. De exploitatie van deze 100 wo ningen zal geschieden met steun uit 's rijks kas op de voet van de „Be schikking bijdragen woningwetbouw 1950", terwijl voor de financiering van de stichtingskosten rijks voor schotten zullen worden aangevraagd met uitzondering van de kosten voor de aanleg van de bovengenoemde centrale voorzieningen, waarvoor een geldlening zal worden gesloten. B. en w. stellen voor om de voor deze bouw en de aanleg van de cen trale voorzieningen vereiste kredie ten beschikbaar te stellen, alsmede te besluiten tot het aanvragen en aanvaarden van rijksvoorschotten en -bijdragen, conform het ter in- Aanleg van een speeltuincomplex ten zuiden van de Olympiaweg. In de vergadering van 29 decem ber 1955 hebben b. en w. de plan nen ontvouwd voor de aanleg van een imposant sportveldencomplex op de ten zuiden van de Olympia weg gelegen terreinen, zulks aan de hand van het desbetreffende door de Nederlandse Heidemaatschappij ontworpen plan. Sindsdien zijn door de raad de nodige kredieten gevo teerd voor de etappesgewijze uitvoe ring van dit voor onze gemeente zo betekenende project en zijn de ge plande voorzieningen inmiddels na genoeg geheel gerealiseerd kunnen worden. Eén belangrijk element van het project is echter nog niet tot uitvoering gebracht t.w. het in het plan opgenomen vak 1, bestemd voor de aanleg van een wandelpark met speelweiden, speeltuin en herten kamp met vijver, zulks op een ter rein, gelegen direct achter de be staande bebouwing van de Burgem. Smeelelaan tussen de Olympiaweg en de De Coubertinstraat. Dit voor heen bij de voetbalvereniging RKC in gebruik geweest zijnde terrein, ligt momenteel braak en is naar de mening van b. en w. uitstekend ge schikt te achten voor de aanleg van een speeltuincomplex conform de oorspronkelijke opzet, met uitzon dering evenwel van het hertenkamp met vijver. In het centrum der ge meente alsmede in het zuidelijke stadsdeel is mede tengevolge van de sterk toegenomen bebouwing het jeugdig element in belangrijke mate vertegenwoordigd. Hierdoor is een accute behoefte aan recreatieve ont spanning voor de jeugd aanwijs baar. Het aangegeven terrein is voor deze jeugd uit het centrum, uit de St. Antoniusparochie en voor een deel uit Baardwijk (continubouw) betrekkelijk snel te bereiken. B. en w. hebben daarom een plan ontworpen voor de aanleg van een riant speelterrein op het aangege ven complex gronden. Het project bestaat uit de volgende componen- ten: 1. een sportveld, geschikt voor jeugdvoetbal, ter grootte van 55 x 75 m.; dit terrein zal eveneens be schikbaar worden gesteld voor de onderscheidene lagere scholen, ten dienste van de sportbeoefening; 2. een vak, ter grootte van 35 x 35 m., waarin ondergebracht een zandbak met speelwerktuigen, spe ciaal t.b.v. kleuters; 3. een vak, ter grootte van 27 x 23 m., waarin een speelvijver voor kleuters met rondom banken, afge scheiden met een laag muurtje; 4. een afgescheiden speeltuin ter grootte van 60 x 30 m. met diverse speelwerktuigen voor grotere kinde ren, eveneens van het overige ge deelte afgescheiden door middel van muurtjes; 5. een schuilgebouwtje, waarin tevens de toiletten zijn onderge bracht; 6. enige speelweiden, welke het verbindend element tussen de ver schillende vakken vormen. De diverse onderdelen zijn onder ling verbonden door middel van te gelpaden, terwijl het geheel van een passende beplanting zal worden De aanlegkosten worden begroot op 76.760.Ten aanzien van de dekking van dit bedrag, kunnen b. en w. het volgende opmerken: Zoals uit de situatietekening blijkt, is aan de westzijde van het ontwor pen speeltuincomplex direct achter de bebouwing van de Burg. Smeele laan, nog bouwrijpe grond aanwe zig, geschikt voor de bouw van een 30-tal flatwoningen. De aanlegkos ten van het speeltuincomplex kun nen geheel worden verdisconteerd in de grondprijs van deze 30 wonin gen, waardoor deze zal komen te liggen op het niveau van ongeveer 2.800.per flateenheid, hetgeen nog alleszins aanvaardbaar kan wor den genoemd; de opbrengst zal der halve 30 x 2.800.— 84.000.— bedragen. Overtuigd van de noodzaak, dat de gemeente Waalwijk ook op 't ge bied van de verbetering van de woon- en leefklimaat die voorwaar den dient te scheppen, waarop zij aanspraak kan doen gelden, stellen b. en w. voor om een krediet be schikbaar te stellen voor de reali sering van het bovengeschetste speeltuincomplex, ter grootte van 76.760.—. Wijziging algemene politie-verordening. Het is gebleken, dat door de aan wezigheid van speelautomaten (gok- toestellen) in café's en andere voor het publiek toegankelijke lokalitei ten ook in deze gemeente de speel zucht zodanig is toegenomen, dat niet zonder reden van een mistoe stand kan worden gesproken. Al- lerwege worden gevallen gesigna leerd, dat café-bezoekers een be langrijk gedeelte van hun week- of maandloon verspelen, waarvan ve lerlei maatschappelijk nadeel het gevolg is. Hoewel art. 254bis van het wet boek van strafrecht zich richt tegen het geven van gelegenheid tot ha-

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1