aarvergadering Afdeling Waalwijk van de Katholieke Volkspartij DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 DEC. 1961 „Ingezonden Mededeling PJW REGLEMENT VOORBEREIDING (EMEENTERAADSVERKIEZINGEN jjlANGRIJKE BESLISSING. je ogenschijnlijk dorre agenda van de jaarvergadering jnde K.V.P. afdeling Waalwijk, die a.s. donderdag zal lorden gehouden, verbergt toch vele belangrijke en in- «essante punten. loderdaad moeten de jaarverslagen vaii secretaris en .„ningmeester als noodzakelijk kwaad worden gezien, jaar er springen twee punten uit de agenda, die een naar „Thalia" alleszins rechtvaardigen. pat js op de eerste plaats het verslag van de voorzitter de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad, die een ver- zal uitbrengen over hetgeen de fractie in het afge- n jaar in de gemeenteraad heeft verricht. )it is een unieke kans voor de KVP-leden de werk- imheid van de fractie in de gemeenteraad te toetsen 13n het gemeenteprogram. VAN GROTE BETEKENIS loderdaad van grote betekenis is de poging van het af- lelingsbestuur om de voorbereiding van de gemeente- uadsverkiezing (beter bekend als ,,de groslijststem- ling") °P nieuwe leest te schoeien. De Katholieke Volkspartij kent het systeem van gros- lijstverkiezingen als nagenoeg de enige partij in den te. .jij opzet van de groslijstverkiezingen is om de leden 0 de Katholieke Volkspartij hun invloed te doen uitoefenen op de samenstelling van de KVP-lijst, waar de het strijdperk van de eigenlijke gemeenteraads- lerkiezingen wordt binnengetreden. moeilijkheid moeilijkheid bij de reglementering van de groslijst- terkiezingen schuilt in de afwijking van de maatschap pelijke samenstelling van de leden van de K.V.P.-af deling en van de katholieke gemeenschap in Waalwijk. Het juiste midden moet worden gevonden tussen de in- ed van de K.V.P.-leden bij de groslijststemming en uiteindelijke verkiezingslijst, die een zo groot mo gelijk vertrouwen moet wekken bij een zo breed moge- üjkdeel van de Waalwijkse katholieke gemeenschap. DE KERN VAN DE ZAAK Daarom is de kern van het nieuwe reglement het po litieke advies. Dit politieke advies, door een commissie, die is samen gesteld uit alle lagen van de bevolking, uitgebracht, komt ter stemming bij de groslijstverkiezingen. De leden van de KVP hebben hierbij niet alleen de (erantwoordelijkheid voor de man die hun voorkeur geniet, maar voor een goede fractie over de hele linie. Daarom is in het nieuwe reglement ook opgenomen de erplichting om de hele te verwachten fractie aan Ie wijzen. VIER FASEN De Gemeenteraadsverkiezingen hebben voor de K.V.P., afdeling Waalwijk, vier fasen 1. Candidaatstelling voor de groslijststemming (artikel 1 en 2) 2. Het politieke advies (artikel 7 en 8) 3. De groslijststemming (artikel 9 en 10) 4. De officiële candidaatstelling, overeenkom stig de uitslag van de groslijststemming. REGLEMENT op de voorbereiding der Gemeenteraadsverkiezingen mor de afdeling Waalwijk van de Kath. Volks Partij. HOOFDSTUK I. Artikel 1. De aanwijzing van de candidaten voor de gemeenteraad van Waalwijk geschiedt overeenkomstig de volgende ar- i tikelen van dit reglement en overeenkomstig het Bijzon der Reglement op de voorbereiding van de gemeente raadsverkiezingen van de Katholieke Volks Partij, zo als dat is vastgesteld door de Partijraad op 20 juli 1934. Artikel 2. j A. Ten laatste één maand voor de officiële candidaat- stelling, bestaat voor de leden van de afdeling de mo- gelijkheid bij een commissie van drie door en uit het be- stuur te kiezen personen, voorlopige candidatenlijsten in te dienen. j B. De datum, waarop de in de onder A bedoelde com- missie zitting houdt om de voorlopige candidatenlijsten in ontvangst te nemen, wordt tenminste acht dagen tevo ren aan de leden van de afdeling bekend gemaakt. C. De bovenbedoelde candidatenlijsten worden door het bestuur kosteloos beschikbaar gesteld. Zij zijn ver krijgbaar bij de secretaris van de afdeling. D. De voorlopige candidatenlijsten moeten tenminste door 15 leden van de afdeling ondertekend zijn. E. Ieder lid mag slechts één candidatenlijst onder tekenen. F. Om de bevoegdheid als in dit artikel bedoeld, uit te oefenen, worden als lid beschouwd zij, die reeds bij de aanvang van het kalenderjaar lid waren van de Ka tholieke Volks Partij en hun contributie reeds hebben voldaan. G. De voorlopig aangewezen candidaat moet binnen drie dagen na de inlevering van de voorlopige can didatenlijsten bij de secretaris van de afdeling een ver klaring inleveren, die behalve de aanduiding tot welke groep de candidaat zich acht te behoren, inhoudt I. dat hij (zij) bereid is de candidatuur voor de ge meenteraad te aanvaarden; II. dat hij (zij) genoegen zal nemen met de plaats, die hem (haar) op de definitieve lijst zal worden toe gewezen III. dat hij (zij) geen candidatuur zal aanvaarden buiten de Katholieke Volks Partij; IV. dat hij (zij), indien hij (zij) bij de officiële can didaatstelling door voorkeurstemmen gekozen mocht worden, zijn/haar plaats in de gemeenteraad niet zal aanvaarden dan met instemming van het afdelingsbestuur. Deze instemming zal het afde lingsbestuur betuigen, tenzij naar zijn oordeel in belangrijke mate afbreuk zou worden gedaan aan de veelzijdige samenstelling van de fractie; V. dat hij (zij) te allen tijde een opengevallen plaats in de gemeenteraad zal bezetten, met dién verstan de, dat hij (zij) uitsluitend een plaats zal innemen van een aftredend gemeenteraadslid uit zijn/haar - groep, tenzij er uit de groep van het aftredend ge meenteraadslid geen candidaten meer op de lijst voorkomen; VI. dat hij (zij) wanneer door de groslijststemming of de verkiezingsuitslag de samenstelling van de K.V.P. fractie in de gemeenteraad afwijkt van de samenstelling bedoeld in artikel 8 van dit regle ment (het politiek advies), alleen dan een openge vallen plaats zal bezetten, als het afdelingsbestuur van de K.V.P. van mening is, dat de samenstelling bedoeld in artikel 8 wordt hersteld. Artikel 3. Over de definitieve candidaatstelling mag slechts stem men hij (zij), die bij de aanvang van het lopende jaar reeds lid was van de partij en zijn (haar) contributie reeds heeft voldaan. Artikel 4. 1. Het afdelingsbestuur heeft het recht om een partij lid, dat zich met betrekking tot de samenstelling van de officiële candidatenlijst schuldig maakt aan orga nisatorisch of disciplinair ontoelaatbare praktijken, te royeren. 2. Het kringbestuur heeft de bevoegdheid bovenbedoel de ontoelaatbaar geoordeelde praktijken van de ge royeerde partij-leden openlijk af te keuren en te ver klaren, dat de afdeling hiervoor niet verantwoorde lijk is. 3. Als ontoelaatbare praktijken als bovenbedoeld, zullen o.m. worden beschouwd alle handelingen in strijd met artikel 18 van dit reglement. Artikel 5. Op de officiële candidatenlijst zullen worden geplaatst maximaal 22 candidaten. Artikel 6. Indien op de voorlopige candidatenlijsten geen 22 candi daten gesteld worden, heeft het afdelingsbestuur de be voegdheid het ontbrekende aantal candidaten aan te vul len, hierbij zoveel mogelijk rekening houdend met de sociale geleding van de gemeente. Artikel 7. 1. Tenminste 14 dagen vóór de stemming over de sa menstelling van de definitieve candidatenlijst zal een speciale, nader te omschrijven, commissie een politiek advies opstellen. Dit politiek advies is tevens de volg orde, waarin de voorlopige candidaten op de groslijst voorkomen. 2. De commissie voor het politiek advies wordt be noemd door het afdelingsbestuur. 3. Bij de samenstelling van de commissie zal in de grootst mogelijke mate rekening worden gehouden met de maatschappelijke geleding van het katholieke volks deel van de gemeente Waalwijk. 4. De commissie zal bestaan uit 15 leden. In de commissie hebben zitting 3 leden van het afdelingsbestuur van de Katholieke Volkspartij te Waalwijk; 4 leden die geacht kunen worden te behoren tot de ar beidende bevolkingsgroep; 3 leden die geacht kunnen worden te behoren tot de groep van de werkgevende middenstand; 4 leden die geacht kunnen worden te behoren tot de ar- groep van de werkgevers;; 1 lid dat geacht kan worden te behoren tot de agrarische bevolkingsgroep; 1 lid dat geacht wordt te behoren tot de groep van de werknemende middenstand; 1 lid dat geacht kan worden te behoren tot de groep die een vrij of intellectueel beroep uitoefent. 5. Leden van de commissie voor het politiek advies mogen geen voorlopig aangewezen candidaten zijn, noch met deze candidaten verwant zijn tot de 2e graad in de rechte linie en de zij-linie. 6. De leden van de commissie voor het politiek advies kiezen uit hun midden een voorzitter. 7. De voorzitter en de secretaris van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Volks Partij wonen de ver gadering van de politieke adviescommissie bij, doch doen dat alleen voor het geven van organisatorische en technische aanwijzingen. 8. De werkwijze van de Commissie voor het politiek advies als bedoeld in de art. 7-10 van dit reglement wordt in een nader reglement omschreven. Artikel 8. 1. In een gezamenlijke vergadering van het afdelings bestuur en de commissie voor het politiek advies wordt bij stemming door twee/derde meerderheid de lijsttrek ker aangewezen. Indien na de tweede stemming nog geen twee/derde meerderheid aanwezig is voor een der candidaten, be slist de enkelvoudige meerderheid van stemmen. 2. De commissie voor het politiek advies begint met' de candidaten, inclusief de reeds aangewezen lijsttrek ker, in te delen in de navolgende groepen Groep I candidaten, die geacht kunnen worden te behoren tot de arbeidende bevolkingsgroep Groep II candidaten, die geacht kunnen worden te behoren tot de groep van de werkgevende middenstand; Groep III candidaten, die geacht kunnen worden te behoren tot de groep van de werkgevers; Groep IV candidaten, die geacht kunnen worden te behoren tot de groep, die een zgn. vrij of intellectueel beroep uitoefent; Groep V candidaten, die geacht kunnen worden te behoren tot de groep van de agrarische be volking; Groep VI candidaten, die geacht kunnen worden te behoren tot de werknemende middenstand. 3. Bij de eerste aanwijzing worden toegewezen 2 plaatsen aan groep I en 1 plaats aan de groepen II en III. Bij de tweede aanwijzing worden toegewezen 3 plaatsen aan groep I, 2 plaatsen aan groep II en één plaats aan elk der groepen III, IV, V en VI. De groep, waaruit de lijsttrekker is gekozen, krijgt bij deze tweede toewijzing éné plaats minder. Bij de derde en volgende aanwijzingen worden toege wezen 2 plaatsen aan groep I en één plaats aan elk der groe pen II, III, IV, V en VI. 4. Komen op de voorlopige candidatenlijst niet vol doende personen voor om aan de aanwijzing als in lid 3 omschreven, te voldoen, dan is de commissie bevoegd om in overleg met het afdelingsbestuur de aanwijzing compleet te maken. Hierbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de sociale geledingen van de gemeente. Artikel 9. 1. Ieder lid als bedoeld in artikel 3 kan door de in vulling van een speciaal hokje op het stembiljet te kennen geven het politiek advies te volgen. 2. Zij die wensen af te wijken van het politiek advies, brengen zoveel stemmen uit als er zetels verwacht wor den buiten die van de lijsttrekker. 3. Het aantal te verwachten zetels, als bedoeld in lid 2, wordt bij iedere verkiezing door het afdelingsbe stuur vastgesteld. Artikel 10. Het aantal behaalde stemmen bepaalt de volgorde van de definitieve candidatenlijst, met dien verstande, dat de lijsttrekker aangewezen blijft zoals is omschreven in artikel 8, lid 1. Artikel 11. In alle gevallen waarin dit reglement niet voorziet, be slist het afdelingsbestuur. Hierna volgt nog hoofdstuk II, waarin formele voor schriften voorkomen, die door het partijreglement zijn vastgesteld. Het afdrukken van dit reglement moge een stimulans zijn voor de leden van de afdeling Waalwijk van de K.V.P. om de zo belangrijke bijeenkomst van 7 decem ber a.s. te bezoeken. Tijdens de vergadering zal voor alle aanwezigen het gehele reglement nog beschikbaar zijn. P. J. M. van Engelen. UITNODIGING Bij deze nodigen wij U uit tot bijwoning van de algemene ledenvergadering van de Katholieke Volks Partij, afdeling Waalwijk, welke zal wor den gehouden op donderdag 7 december a.s. des avonds om 8 uur, in zaal „Thalia", Stationsstraat 57, alhier. De agenda voor deze vergadering luidt 1. Opening door de voorzitter; 2. Vaststelling notulen vorige algemene leden vergadering; 3. Vaststelling nieuwe contributieregeling; 4. Candidaatstelling voor de provinciale staten verkiezing 5. Voorstel tot wijziging van het reglement op de verkiezing van de gemeenteraad; 6. Jaarverslag van de secretaris; 7. Jaarverslag van de penningmeester; 8. Verslag van de kascommissie; 9. Benoeming nieuw lid kascommissie; 10. Mededelingen; 11. Verslag van de werkzaamheden van de ge meenteraad in het afgelopen jaar (vereni gingsjaar K.V.P.) door de voorzitter van de K.V.P.-fractie; 12. Rondvraag; 13. Sluiting. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" VOGELVRIJ Door HENRIC VAN NORCH 3D. „Ziehier mijn buitenverblijf", zei de Vilder. „Treed binnen, ede le heer, treed binnen." De binnenbetimmering van 't slot was wel wat erg kaal. Ze be stond alleen uit een tweetal plan- Ren, waarop men kon zitten, des- verkiezende ook liggen. „Ik zie aan je gezicht dat mijn jachtslot je niet in alle opzichten bevalt, maar zou een verblijf hier voor enkele dagen niet veel veili ger zijn dan in mijn woning?" vroeg de keuterboer. „We slaan er nog twee planken bij, halen stro en enige dekens en voor eten en drinken zorg ik wel." De hopman moest toegeven dat bet verstandig zou zijn, dat Fran ks en hij naar hier verhuisden, totdat de soldaten weer uit de omgeving zouden zijn verdwenen. De mannen vertrokken weer naar de boerderij om voorberei dingen voor de betimmering en de verhuizing te treffen. Jans was inmiddels gereed ge- Romen met haar kokerij. Ze wil de nu de wonden van Frankes uitwassen en verbinden. De stroper kwam aan tafel zit ten en Jans haalde voorzichtig de ™ile lappen van zijn wonden. Deze zagen er niet erg fris uit en hadden ontstoken randen. Het vrouwtje schudde bedenkelijk 't hoofd. „Het zal wel enkele dagen duren voor je weer klaar bent, maar we knappen het wel op, Willem." Het bruine vocht, waarmede ze nu de wonden waste, scheen nog al daarin te vreten, want het ble ke, afgematte gezicht van de wilddief kreeg een pijnlijke trek onder de behandeling. Toen de wondwassing was afgelopen, ver bond het vrouwtje de kwetsuren met schoon linnen. Hierop moest de stroper een lepel vol van haar eigen gebrou wen drank innemen. „Het is te gen de koorts, Willem. Vier keer daags een lepel. Ik heb er meer dan honderd mensen mee gehol pen. De kruiden zoek ik zelf in 't veld, de heide en het bos." „Ja, Jans heeft al wel duizend mensen geholpen. Ze weet meer van de ziekten en kwalen dan zo'n kerel uit de stad, die zich doctor noemt en in fijne kleren rondflaneert." De hopman had misschien wel wat minder geloof in de resulta ten van de heel- en geneeskunde van het vrouwtje, maar had toch alle respect voor haar handig heid in de wondbehandeling. Bertus vertelde nu, dat God fried en hij, Frankes, naar de jachthut zouden verhuizen voor hun veiligheid. „Je bent daar wel met me geweest, Willem, als ik de reeën op het voer had en de patrijzen. Daar vinden ze jullie nooit." „Gelijk heb je, Bertus. Maar nou wat anders. Ik zou Hanna hier ook graag hebben. Misschien kan Godfried haar halen. Heb je het paard nog?" De vilder dacht even na. Toen antwoordde hij: „Vandaag ma ken wij de hut voor jullie in or de. Morgenochtend rijd ik naar Vledder om eens te kijken of de soldaten daar nog liggen en wat ze uitvoeren. CMeen ik, dat het veilig is, dan rijdt Godfried mor genmiddag uit om Hanna te ha len." „Ik ga er mee accoord, Bertus. Je bent nog altijd mijn oude en trouwe vriend", zei de wilddief op dankbare toon. De jachthut werd voor bewo ning in orde gebracht, zij het op primitieve wijze. Hierop ging Willem Frankes verhuizen. Hij werd bij zijn gang naar z'n nieu we verblijfplaats ondersteund door de voormalige hopman. De vroeger zo sterke man was afge mat, zijn benen konden 't lichaam ternauwernood dragen. Zijn bed was echter reeds gespreid en zo dra hij in de hut was aangeko men, werd hij op een dikke on derlaag van stro gelegd en met voldoende dekens toegedekt. Van vermoeidheid viel hij spoedig in een, zij het onrustige slaap. Godfried hield Frankes gezel schap en ging zitten bij de deur opening. Hij liet in zijn geest z'n leven passeren en zijn militaire loopbaan, die gisteren op zo dra matische wijze was beëindigd. Het was het zachte blonde meis je geweest, dat voor een aantal maanden op zijn pad was ver schenen, dat aan zijn leven een geheel andere wending had gege ven. Hoe verlangde hij er naar haar weer te ontmoeten en haar te kunnen vertellen, dat haar va der de moordenaar van haar broeder eindelijk had gevonden en gestraft, zodat hij zijn ziele- rust Weer had gekregen. En dan, dat hij, Godfried, haar vader had gered van de dood door de strop en wie weet welke martelingen. Willem Frankes begon in zijn slaap weer te ijlen. Godfried hoorde da,t hij met zijn zoon aan het spreken was. „Franke, mijn jongen, nu kunt ge rustig slapen, want het is gebeurd... ja, 't heeft lang geduurd, ik heb zo lang naar hem moeten zoeken... ja, Franke, ik zoek je spoedig weer op... en je grootvdder heb ik ook gewro ken..." De wilddief prevelde nog even door, maar de hopman verstond het niet. „Wat een merkwaardige kerel toch", overdacht Godfried. „Welk een moed en doorzettingsvermo gen, wanneer het dingen betreft, die hij als zijn plicht beschouwt. Soms schijnbaar zo hard en ruw, maar in werkelijkheid met een trouw en eerlijk hart, met een liefde voor zijn kinderen en zijn vrienden, die haars gelijke niet heeft." De volgende morgen zat de Vil der in een der kroegen van Vled der achter een kroes bier. Hij was de enigste bezoeker. „Zijn de soldaten hier nog, Remmelt?" vroeg hij de waard. „Neen, ze zijn vanmorgen al vroeg weer afgereisd. Gelukkig maar, Bertus, want ze vraten ons hier levend op." „Waar zijn ze naar toe getrok ken? Heb je dat ook gehoord?" „Ze zeiden, dat ze naar Koe- vorden gingen. De hertog geeft 't Drentse land op, maar hij heeft het dan ook helemaal leeg ge haald." „Hebben ze voor een paar da gen ook niet een gevaarlijke ke rel gevangen genomen, Rem melt?" informeerde de Vilder. De kroegbaas lachte. „Ja, ze noemden hem Rooie Willem. Het moet een geslepen kerel zijn, die al verscheidene van hun soort genoten doodgeschoten had. Maar de knaap is ontkomen, hij was hen te slim af. Toen is meteen ook 'n hoge officier verdwenen." „Hebben ze niet naar hen ge zocht?" „Gisteren de gehele dag. Maar ze hebben hen gelukkig niet ge vonden. Ze begrepen er niemen dal van." ,JDaar wil ik een extra glas op drinken. Schenk me nog eens in, Remmelt." Tegen de middag was de Vil der weer thuis Hij stalde de oude schimmel en spoedde zich toen naar de beide gasten om hen de heugelijke mededeling te doen van het vertrek der huurlingen. Toen hij het verhaal gedaan had, wendde hij zich tot de hopman: „Godfried, nu gaan we eerst eten en dan rijd jij naar Peest om Hanna te halen of heb je er wei nig trek in?" De ex-hopman kleurde als een schooljongen. Daar hij in deze streek niet bekend was, gaf Wil lem Frankes hem nu aanwijzin- eng over welke dorpen en ge ruchten hij moest rijden om op een snelle en veilige wijze Peest te bereiken. Na het middagmaal ging God fried zich gereed maken voor z'n reis. Hij verwisselde zijn boven kleding met een oude plunje van Bertus. Met een baard van enige dagen oud en versleten boere- laar.zen aan zijn voeten, zag de ex-hopman er nu uit als 'n boe- reknecht in werkkledij. De Vilder haalde de oude schimmel uit de stal. Met zijn drie koeien en zijn landbezit van nog geen vijf bun der had de keuterboer slecht wei nig werk voor een paard. Het was dan ook meer het trotse streven om ook boer te willen lijken dat hem dreef om de oude schimmel te onderhouden. (Wordt vervolgd) 99

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 3